Králík

Králík je dnes poměrně oblíbeným domácím mazlíčkem, i když jeho chov není už tak jednoduchý jako u ostatních drobných mazlíčků a má řadu specifik.

Taxonomické zařazení králíka aneb králík není hlodavec

Ačkoliv by se to mohlo zdát divné, obecné povědomí o tom, že se králík řadí mezi hlodavce, je mylné. Králík patří do řádu zajíci (Lagomorpha), který zahrnuje dvě čeledi  – pišťuchovitých (Ochotonidae) a zajícovitých (Leporidae).

Říše: živočichové (Animalia)hlídání králíčků Praha
Kmen: strunatci (Chordata)
Třída: savci (Mammalia)
Řád: zajíci (Lagomorpha)
Čeleď: zajícovití (Leporidae)
Rod: králík (Oryctolagus)
Druh: králík domácí (Oryctolagus cuniculus f. domestica)

Zásadní rozdíly mezi hlodavci a králíky jsou v utváření chrupu. Králíci mají v horní čelisti 4 řezáky – 2 velké (stejně jako hlodavci), ale za nimi ještě 2 malé. Velké řezáky mají na rozdíl od hlodavců sklovinu na celém povrchu, řezáky hlodavců ji mají jen na přední straně. Stoličky ve spodní čelisti mají více záhybů než v horní, čímž se také liší od hlodavců. Čelistní kloub králíků je kulovitý, umožňuje tak žvýkací pohyby do stran.

Chov králíka

Pokud se rozhodnete pořídit si králíčka, berte v potaz, že je to mazlíček poměrně prostorově i časově náročný. Klec pro králíka by měla mít rozměry alespoň 100 × 50 × 50 cm, pokud budete jedinců pořizovat více, tak by se tomu měla přizpůsobit i velikost klece. Vhodnou klec pro králíka můžete vybrat zde. Mně se nejvíce osvědčily klece s otvíráním zepředu a seshora, čímž usnadňují péči o králíčka. V kleci králíka byste neměli zapomenout na dřevěný domeček, seník, záchůdek s podestýlkou (ideálně asan nebo dřevěné pelety), měkkou podložku na zem z přírodního materiálu (např. konopí), protože je králíci často koušou, a samozřejmě misku na krmení a napáječku. Misky na vodu nejsou vhodné především kvůli snadnému znečištění vody nebo převrhnutí. I v napáječkách jsou rozdíly. Osobně doporučuji hladinkovou napáječku, ze které králík pije přirozeně. Vypadá jako pítko pro ptáky, dole není kovová trubička s kuličkou, jak jsme zvyklí z klasických napáječek, ale malá mistička, ze které králík pije.
Králíci jsou velmi zvědaví a aktivní denní tvorové. Rádi zkoumají nová místa a nové věci, nepohrdnou ani hračkami. Mohou být vyrobeny ze dřeva, z proutí, ratanu, sisálu či kartonu. Hračky pro králíčky seženete např. tady. Pokud chcete králíčka zabavit, pořiďte mu tento králičí hlavolam. Vyrábí se dokonce i různé interaktivní hračky pro králíky, u kterých musí králíček vymyslet, jak se dostat k pamlsku. Další oblíbenou hračkou králíčků je míček na pamlsky. Králíček s míčkem hází a strká do něj, aby z něj vypadla dobrota. Oblíbené jsou i míčky z proutí nebo ratanu. Někteří králíčci mají rádi tunely ze sena či jiného materiálu. Hračky pro králíčky si však můžete vyrobit sami doma třeba z větviček nebo ruliček od toaletního papíru.
Pamatujte na to, že hračky vás králíčkovi nenahradí, je třeba se mu denně věnovat a hračky brát jen jako doplněk. Pamatujte na to, že králíček je mazlíček na 8 až 13 let! Nejstarší králík se dožil 19 let.

Jak naučit králíka na záchod
Nechte králíčka vybrat si místo v kleci, které chce používat jako záchod, a toaletu umístěte tam. Do její těsné blízkosti pak zavěste seník se senem. Králíčci totiž rádi trůní a k tomu baští seno. Podestýlku dejte jen do záchodu a do zbytku klece koberec nebo podložku. Králíčci obvykle vyhledávají pro svůj záchůdek měkká místa, zprvu tedy vyzkoušejte spíš měkčí podestýlku z buničiny, jako je třeba Asan. Časem můžete podestýlku změnit.
Protože králíčci mají v kleci neradi vlhko, obvykle se snáze naučí chodit do záchůdku čůrat, než bobkovat. Když ušáka uvidíte vykonávat potřebu do záchůdku, pochvalte ho a odměňte pamlskem. Nikdy na králíčka nekřičte, nebo ho za vykonání potřeby mimo záchod dokonce nebijte! Naopak ho pozitivně motivujte v tom, aby na záchod chodil.
Bobky, které králíček udělá mimo záchod, posbírejte a dejte do záchodu. Pokud se vám králíčka podaří přistihnout při činu na nevhodném místě, pak ho jemně přeneste na záchod, a tam ho chvíli hlaďte a mluvte na něj klidným hlasem.
Když králíčka pouštíte z klece, mějte v pokoji ještě jeden záchod, protože králíčci obvykle nedoběhnou vykonat potřebu až do klece.
V období puberty králíčci často ztrácí hygienické návyky a stávají se z nich prasátka, protože si močí a bobky značí teritorium, ale obvykle je to s přicházející dospělostí přejde.

hlídání králíků v Praze

Výběh doma
V přírodě králík obsadí teritorium o rozloze 1200-2000m², takže taková klec pro něj rozhodně není dostatečná. Potřebuje každodenní pohyb mimo ni nejen k tomu, aby se protáhl a vybil energii, ale také proto, aby mu správně fungovala střeva a králíček neměl zdravotní problémy. Králíčka nechávejte proběhnout jen tam, kde mu nemůže hrozit žádné nebezpečí, kde nemůže nikam spadnout, nic na sebe shodit a ničím se otrávit či se o něco zranit. Králík vám bude běhat za nohama, proto buďte opatrní, abyste na něj nešlápli a dávejte i pozor při zavírání dveří. Pokud má králík přístup na balkon nebo terasu, musí být zajištěna tak, aby nespadl nebo neskočil dolů.
Kabely před okousáním zabezpečete ochrannými návleky (tzv. husí krky), které koupíte v hobby potřebách (Bauhaus, Obi). Králík kousnutím do kabelu může dostat smrtelnou ránu!
Pozor dejte na květiny na zemi, některé druhy jsou jedovaté (fíkus, dracéna, orchidej, diffenbachie, ibišek atd.). Více o jedovatých rostlinách se dozvíte tady. Zemina mimochodem králíčky taky velice zajímá, tak pozor, abyste ji neměli všude.
Při běhání králíčka mimo klec mu klec nechte otevřenou, aby měl přístup k vodě a krmivu a zároveň do místnosti umístěte ještě jeden záchůdek. Králíčkovi se bude lépe běhat na koberci, než na parketách, plovoucí podlaze nebo dlažbě. Dlažba je navíc studená a králíček může nastydnout. Říká se také, že klasická podlaha škodí páteři králíčků. Často totiž prohrábnou naprázdno, jak jim to klouže. Slyšela jsem již o několika případech vyhřezlých plotének u králíčků. Nemotorné běhání po kluzké podlaze může být jednou z příčin.

Výběh venku
Pokud v letních měsících necháváte králíčka běhat venku, nezapomeňte na ochranu před létajícím hmyzem a klíšťaty. Tu zajistíte přírodním repelentem z lihu, rozmarýnu, hřebíčku a levandule. Návod na výrobu přírodního domácího repelentu najdete tady. Nepoužívejte chemické repelenty. Králíčka nikdy nenechávejte bez dozoru! Mohou ho napadnout velcí ptáci či třeba kočka. Králíčci se taky rádi podhrabávají, tak pozor, aby vám neutekl. Pokud chcete králíčka brát ven v postroji, je dobré ho na něj zvykat odmala. Postroj pro králíka vybírejte takový, co vypadá jako tunýlek a je na suchý zip. Z klasického přezkového postroje se vám králík lehko vyvleče. Já králíčky nejradši venčím v ohrádkách, existují kovové i nylonové. Nylonové jsou spíš na doma nebo pro štěňátka, pro králíčky preferuji ty z kovu. Králíček by měl mít kam se schovat před sluncem a dostatek vody. Nikdy ho nedávejte na přímé slunce, v parných dnech ho berte ven jen ráno nebo večer. Králíkům na slunci hrozí přehřátí i spálení kůže. U červenookých králíků pozor, slunce jim může poškodit zrak.

Králičí smysly

Jak králík vidí
Protože jsou králíci v přírodě loveni, potřebují mít široké zorné pole, a možnost odhalit tak blížící se nebezpečí od predátorů ze země i ze vzduchu.  Zorné pole králíků dosahuje téměř 360°, nevidí akorát malou výseč za ušima, před čumákem a nad temenem hlavy. Trojrozměrně vidí králíci jen cca 30° pole před sebou. Obraz, který králíci vidí, je zrnitý bez detailů. Lépe vidí na dálku, než na blízko a nejostřejší vidění mají za soumraku a za úsvitu, kdy jsou zároveň nejvíce aktivní. Pravděpodobně dokážou rozlišovat odstíny zelené až modré a poněkud hůře i odstíny červené barvy.
Z toho plne, že ke králíčkovi bychom se měli přibližovat pouze zepředu, neměli bychom dělat prudké pohyby a měli bychom mu dát čas si nás očichat.

Chuťový smysl králíka
Králičí jazyk má okolo 17 tisíc chuťových pohárků, tedy dokonce o 7 tisíc více, než má jazyk lidský. I králíci rozlišují chuť slanou, sladkou, kyselou a hořkou.
Každá rostlina má jinou chuť a každému jedinci chutná něco jiného, což je důvod, proč se někteří králičí gurmáni tolik přehrabují v seně. Objevování nových chutí rozvíjí králičí mozek, proto nezapomínejte králíčkům nabízet nejen seno, ale i čerstvou trávu.
Divocí králíci chuťový smysl využívají k rozlišení vhodných rostlin k snědku od těch jedovatých. U našich domácích ušáků na to však rozhodně nespoléhejte, trávu trhejte na čistých místech vzdálených od silnice a jen rostliny, o kterých víte, že jsou jedlé.

Jak králík slyší
V přírodě je králík na svých smyslech velmi závislý, protože potřebuje rychle odhalit nebezpečí a co nejrychleji utéct. Dobrý sluch mu zajišťují velké uši, kterými pohybuje nezávisle na sobě ve směru zvuku, a také jeho velmi citlivý sluchový aparát.
Králík slyší zvuk širokého rozsahu od 96 Hz do 49 000 Hz. Slyšitelnost králíka se tedy pohybuje až do ultrazvukového spektra (zvuky nad 20 000 Hz), ale nejcitlivěji vnímá zvuky o frekvenci 1 000 Hz a 16 000 Hz. V závislosti na kvalitě a frekvenci zvuku je schopen slyšet až na vzdálenost 2,8 km! My lidé slyšíme zvuky od 20 Hz do 20 000 Hz a nejcitlivěji vnímáme pouze frekvence 1000 Hz až 3000 Hz.
Měli bychom tedy brát ohled na citlivý sluch králíčka a nedělat rámus, nekřičet a vyhnout se s ním návštěvám hlučného prostředí atd. Je také důležité si uvědomit, že králík slyší i ultrazvukové přístroje, jako jsou plašiče myší a kun, ale také třeba náš ultrazvukový domácí difuzér. Pokud tedy máme doma králičího neurotika, zkusme nejdříve zjistit, jestli není něco, co by mu mohlo vadit, a odstranit to z jeho prostředí.

Povaha králíčků

hlídání králíčků PrahaKrálíci obvykle vykazují teritoriální chování. Věci, které se jim líbí, si označí bradou jako „to je moje“. Samečci si pak své teritorium značkují i močí. Kontakt někoho jiného s tím, co je jejich, u nich vyvolává nelibost. Pokud králíkovi třeba čistíte klec nebo doplňujete krmení, může na vás vrčet, či po vás dokonce vyjet, drápnout vás předníma packama nebo dokonce kousnout. Všechny nezbytné úkony v kleci tedy raději vykonávejte, když je králík mimo ni. Případná agresivita se v některých případech dá zmírnit kastrací králíčka. Nikdy to však není stoprocentní.
Jistě znáte hlášku: „Jak ti dupou králíci?“ Ano, králíci zadníma nohama dupou. Obykle proto, aby upozornili na nebezpečí nebo odehnali predátora. Domácí králíčci mazlíčkové často dupou, když se jim něco nelíbí, nebo když na sebe chtějí upozornit.
Mimochodem, víte, že králíci se využívají i v zooterapii? Jestli vás to zajímá více, zde o tom najdete celý článek.

Kde králíčka pořídit?

Králíčka v žádném případě nekupujte ve zverimexu ani od žádného množitele. Králíčka kupte jen od ověřeného chovatele. Chovatel vás seznámí s jeho povahou králíčka, přibalí vzorek krmení, na které je králíček zvyklý, předá vám jeho očkovací průkaz a také průkaz původu (PP). Nepleťte se PP s VP! VP je výpis předků, takový papír může vydat kdokoliv, kdo králíčky množí. Proto vždy vyžadujte průkaz původu (PP). Koupí králíčka od chovatele z chovatelské stanice budete mít zajištěnou nejen čistotu plemene, milou povahou, ale taky genetickou výbavu. Tak předejdete vážným zdravotním komplikacím, ale i těm běžným, jako je třeba přerůstání zubů.

Jaké pohlaví a kolik zvířat?

Samice
přerostlé drápky králíkPokud jste se rozhodli králíčka si pořídit, řešíte otázku, zda koupit samici či samce. Když se rozhodnete pro samici, počítejte s tím, že bude často vlivem hormonálních výkyvů náladová. Některé dny nemusí být vůbec kontaktní, může být neklidná a nervózní vlivem říje. Někdy se stává, že ramlice trpí utkvělou představou, že je březí, říká se tomu falešná březost. Ramlice si začne stavět hnízdo ze sena, vytrhává si chlupy a přivlastňuje si hračky a vše, co jí může připomínat králíčata. Pokud si samice staví hnízdo, ihned ho celé zlikvidujte. Po pár dnech toto bláznění samici většinou samo přechází, někdy se však může brzy opakovat. Problém není jen rozhašení hormonů a vyčerpání zvířete, ale i to, že samice v průběhu falešné březosti dost často přestává jíst a to je velmi nebezpečné. Proto je lepší samici nechat vykastrovat. Druhý důvod kastrace je hrozba rakoviny pohlavních orgánů. Společnost se mylně domnívá, že samice, která v životě odrodila aspoň jeden vrh mláďat, se tato nemoci netýká. Bohužel březost ani porod na to nemá vliv a rakovina se u králíčků objevuje čím dál častěji. Po kastraci může objevit silnější línání, není však důvod k panice, časem se vše upraví. Línání po kastraci králíčkovi usnadníte podáváním lžičky lněného semínka jednou týdně.  Samice se po kastraci zklidní, trochu zleniví, proto bychom měli upravit krmnou dávku tak, aby samice nepřibírala na váze.
Pokud samici z nějakého důvodu kastrovat nechcete, je třeba jednou za cca 6 měsíců nechat králíčkovi sonograficky vyšetřit břicho, aby se zjistilo, jestli nemá cysty nebo nádory. Pokud se něco z toho objeví, bude vám stejně kastrace doporučena. Té se není třeba bát, jen je potřeba vybrat dobrého veterináře specializovaného na drobná zvířata. Seznam těch nejlepších ověřených veterinářů najdete tady.
Při kastraci je možné využít laparoskopickou operaci, kdy se do těla samice udělají pouze tři malé dírky. Tento druh kastrace je však možný pouze do jednoho roku věku samice. Samice králíčka se může kastrovat od 5-6 měsíců. Běžná kastrace samice králíka vyjde na cenu okolo 3000 Kč, laparoskopická kastrace i na 9000 Kč.

Samec
Pokud se rozhodnete pro koupi samce, i jeho s největší pravděpodobností budete muset nechat časem vykastrovat. Jde o to, že samci zhruba v půl roce věku, v období puberty, začínají značkovat své teritorium, do kterého mohou zahrnout i vás. Značkování není nic příjemného, králíčkům se někdy povede označkovat zeď i metr vysoko, o nepříjemném, štiplavém pachu nemluvě. Králíček také často obtěžuje svým chováním – bručením, naskakováním na nohy, ruce a hračky, prakticky na vše, co přijde vhod. Králík si tak nahrazuje samici. Při naskakování taky nepříjemně štípe, protože si vás jako samici snaží přidržet. Kastrace samců je jednodušší než kastrace samic. Samečka králíka je vhodné kastrovat od 4 až 5 měsíců. Povaha králíčka se po kastraci většinou změní. Záleží na tom, kdy byl králíček kastrován. Pokud okolo puberty, zklidní se, přestane značkovat a naskakovat. Pokud později, nemusí se vliv kastrace v takové míře projevit. Obecně jsou však králíčci po kastraci mazlivější, klidnější a línější, a tak mají sklon k tloustnutí. Je třeba dohlédnout na jejich pravidelný pohyb a kvalitní stravu ve správné míře.

Soužití králíčků
Pokud chcete králíčkovi pořídit kamaráda, kupte mu druhého králíčka. Ideální skupinka králíčků je tvořena vykastrovaným samcem s vykastrovanou samicí. Samice si spolu sednou na 50 %, samečky k sobě vůbec dávat nezkoušejte.

Jak na seznamování králíků
Pro seznamování králíků je nejlepší čas kolem poledne, kdy jsou králíci nejklidnější. Vybereme výběh, neutrální území, které nezná ani jeden z králíků. Úplně nejlepší je, když králíčky na toto místo převezeme nebo přeneseme v přepravkách. Po výběhu poházíme pamlsky a umístíme do něj misky s krmením a probíhací tunely. Pro jistotu je lepší si přichystat např. smeták a vysoké kožené rukavice, kdyby se králíci poprali a bylo třeba je od sebe odtrhnout.
Celé seznamování pečlivě sledujeme. Obvykle si králíčci začnou vyjasňovat své postavení (zvednuté ocásky, točení se dokola, pobrukování, očichávání, obskakování, bobkování a značkování močí, může se objevit i vytrhávání chlupů) a budou jeden druhého prohánět. Toto chování bývá prokládáno pauzami na odpočinek a připadně i jídlo. Do seznamování králíků zasahujeme pouze v momentě, kdy si jdou po krku. V takovém případě je od sebe odtrhneme a oddělíme je, aby se uklidnili. Po chvíli můžeme seznamování zkusit znovu.
Seznamování může trvat i dva týdny, ale každým dnem by měl být vidět posun (například kratší vzdálenost odpočívajících králíků). Pokud se králíci honí i po dvou týdnech, pravděpodobně nebudou kompatibilní. Pokud jsou naopak schopni vedle sebe spát a jíst, máme vyhráno.

Je vhodné chovat králíka s morčetem?

králík a morčeZa dob, kdy se králíci chovali jen ve venkovních králíkárnách, se s králíky často chovala i morčata. Někdo tvrdí, že to bylo z důvodu, aby morčata svým pronikavým pískotem odradila potkany, popř. krysy, které měly spadeno na zásoby krmiv pro zvířata. Někdo tvrdí, že morčata mají lepší imunitní systém než králíci a v případě chovu s králíky od nich vychytávají nemoci. Pravdou spíše je to, že dýchací cesty venkovních králíků často napadala bakterie Bordetella bronchiseptica, která likvidovala celé králičí chovy. Protože jsou na tuto bakterii vnímavější morčata, dávala se do králíkáren ke králíkům. Když pak přišel chovatel a viděl, že morčata onemocněla, začal léčit králíčky, aby předešel jejich nakažení. Bohužel morčata na nemoc nakonec umírala.
Morčátko králíčkovi sice fyzicky společnost udělá, ale je to jiný druh, rozumět si nebudou. Morče navíc může být často odstrkáváno od misky s krmením, nemusí se mu tedy dostat všech potřebných živin a jejich nutriční požadavky jsou taktéž jiné.

Péče o králíka

Péče o srst králíka
Srst králíka tvoří tři druhy chlupů, a to:
pesíky
– rovné, dlouhé, tvrdé krycí chlupy se zaoblenými konci chrání králíka před okolními vlivy a významně se podílejí na zbarvení jeho srsti
osiníky
– delší, měkké, v dolní části zvlněné chlupy tvořící část podsady
vlníky – v srsti nejvíce zastoupené jemné, krátké, zvlněné, husté chlupy plnící termoregulační funkci.
Zvláštním typem chlupů jsou hmatové vousy (vibrisy), které nasedají na smyslové buňky a nervová zakončení, a tak přenášejí informace o prostoru.
Zajímavostí je, že přestože dospělí králíci obměňují srst dvakrát ročně (na jaře a na podzim), mladí králíci v prvním roce života línají třikrát, a to okolo druhého, čtvrtého a sedmého měsíce věku.

Línání
Péče o srst
je důležitá především v době línání. Pozor, neplést s pelicháním, pelichají ptáci, srstnatá zvířata línají.
Línání králíčkovi usnadníte podáváním lžičky lněného semínka týdně. Můžete mu jím posypat jablíčko nebo něco, co má rád a na co se semínka nalepí. Vylínalé chlupy odstraníte rukavicí s gumovými výstupky nebo furminátorem. Furminátor zbaví králíčka uvolněných chlupů a srst krásně provzdušní. Pro králíčky vybírejte ten nejmenší cca 4,5 cm široký. Pracujte s ním opatrně, netlačte na něj, ať králíčkovi nevytvoříte lysá místa.

Péče o srst dlouhosrstého králíčka
Nejdůležitější v péči o srst je pravidelné česání. Výběr kartáče nebo hřebenu je na vás, jde o to, aby se vám s ním dobře pracovalo. Sama používám jak kartáč, tak hřeben. U dlouhosrtsrých zvířat si nejvíce pochvaluji hřeben s rotačními hroty. Srst vyčeše a netahá, zároveň dokáže odstranit i některá zacuchaná místa. Králíček by se měl česat každý den, ale chápu, že to není možné. Snažte se ho česat co nejčastěji, aspoň několikrát týdně. Z vyčesávání králíčka udělejte pravidelný, příjemný rituál. Pokud králík neposedí, zaměstnejte ho nějakou mlskou. Pozor na hodně neklidného králíčka, abyste mu hřebenem neublížili. Jestli česání sami nezvládnete, poproste někoho, aby vám ho přidržel. Nezapomeňte na vyčesání krku, bříška a zadečku, tato místa jsou nejrizikovější. Srst na zádech se češe od zadečku k hlavě, jen tak objevíte všechny dredy. Po česání králíčka odměňte pamlskem.
V případě péče o srst je důležité zmínit vhodnou podestýlku pro dlouhosrstého králíčka. V žádném případě nepodestýlejte senem, slámou, Asanem, hoblinami nebo pilinami, vše se motá do srsti a jiná možnost odstranění, než stříhání, není. Jako podestýlku, ať už po celém dně klece nebo do záchodu, doporučuji dřevěné peletky. Pokud vám vyhovuje jiná podestýlka a dáváte ji jen do záchodu, pořiďte králíčkovi záchůdek s roštem. 

Znečištěná srst králíčka
Pokud se králíček zašpiní, ať už venku nebo doma, nekoupejte ho. Králíci na vodu nejsou zvyklí a je pro ně velkým stresem. Kromě ztráty důvěry k majiteli mu hrozí králíčkovi prochladnutí, které může skončit rýmou nebo dokonce zápalem plic, na který může králík umřít! Spodní srst králíčka totiž nasákne jako houba a kožíšek špatně schne. Pokud ze srsti nečistota nejde vyčesat, králíčka otřete vlhkým hadříkem, pokud je znečištěný okolo zadečku, je třeba místo omýt a vysušit, aby se předešlo zapaření a vzniku plísní. Pokud je v okolí zadečku znečištěn pravidelně, je lepší okolí zadečku opatrně vystříhat nůžkami. Pokud si nejste jisti, nechte tuto péči raději odborníkům na veterině.

Přerůstání drápků
V přírodě si králíci hloubí nory, a tak si drápky přirozeně obrušují, u nás doma je však třeba mu je zhruba jednou za dva měsíce přerostlé drápky ostříhat, a to speciálními nůžkami, které seženete např. tady. Na zkracování drápků nepoužívejte lidské nůžtičky na nehty, ani gilotinky, zapříčiňují vznik drobných trhlinek v drápku, kam se může dostat nečistota či bakterie a může se následně vytvořit pro králíčka bolestivý zánět. Nevíte, jak na to? Podrobný návod na stříhání drápků najdete zde.

Dokrmování králíka
Pokud králík nechce jíst, je třeba ho začít dokrmovat. Na dokrmování je nejlepší větší stříkačka Supreme Recovery, která se plní seshora. V mističce nebo hrnku si připravíte dokrmovací směs (Supreme Science Recovery Plus, Herbal Convalescence, RodiCare Instant, EmerAid Sustain Herbivore nebo Critical Care Herbivore) s vlažnou vodou nebo bylinkovým čajem tak, aby nebyla ani tuhá, ani moc tekutá, prostě akorát. Pokud doma žádnou směs nemáte, můžete namočit králičí granule ve vlažné vodě nebo čaji, nechat změknout a stříkačku naplnit danou směsí. Pokud máte tvrdší granule, budete muset použít hmoždíř na rozdrcení granulí, pak je zalít. Pokud vám kaše nepůjde procpat úzkým hrdlem stříkačky, smíchejte ji s rozmačkaným banánem. Pokud nemáte doma ani dokrmovací směs, ani nekrmíte granulemi, můžete králíčkovi ve stříkačce podat dětskou zeleninovou přesnídávku (nesmí v ní být maso!).
Aplikace dokrmovací kaše je vždy lepší, kdy vám králíčka někdo přidrží na někde, kde k němu budete mít dobrý přístup a nehrozí, že by se zranil, kdyby se rozhodl utéct. Pokud jste na dokrmování králíka sami, nejlepší je dát si ho na zem hlavou dopředu a kleknout si obkročmo přes něj. Svýma nohama ho tak budete fixovat a budete mít dobrý přístup k jeho tlamičce. Stříkačkou se králíčkovi dostanete do tlamičky za přední zuby a pístem stříkačky mu do ní vstříknete malé množství kaše. Když králíčkovi dáte kaše moc, bude mu vytékat z tlamičky, takže ji aplikujte po menších dávkách. Králíčka dokrmujte 3-5× denně s cca 30 ml směsi. Je vždy lepší králíčka pravidelně denně vážit, abyste viděli, jestli přibývá na váze nebo naopak hubne.

Jak aplikovat králíkovi léky do tlamičky
Pokud je váš králíček nemocný, je třeba mu aplikovat léky perorálně, tedy do tlamičky stříkačkou. Pamatujte na to, že pokud králíčkovi dáváte antibiotika a probiotika, odstup mezi nimi by měl být aspoň dvě hodiny. Na aplikaci léků králíčkovi je nejlepší injekční stříkačka o 1 ml. Pamatujte, že s čím menším množstvím vody rozdrcený prášek smícháte, tím lépe. Zpravidla se s aplikací léků vejdu do půlky 1ml stříkačky.  Většina králíčků tuto proceduru nemá ráda, a pokud na králíka dvakrát denně vystartujete se stříkačkou v ruce, může se vás začít bát a stranit se kontaktu s vámi. Jak to tedy udělat, aniž by si aplikace léků všiml?
Pokud se jedná o prášky v pevné podobě, je třeba je rozdrtit (obvykle stejně prášek budete muset rozdělit na menší kousky, protože jsou obvykle pro psy nebo kočky o větší váze). Rozdrcený prášek můžete dát do něčeho, co má váš králíček rád (obvykle banán nebo jablíčko). Dělám to tak, je ukrojím kolečko banánu nebo kousek jablka. Rozříznu ho, nasypu tam prášek a druhou půlkou ovoce prášek skryju a podám králíčkovi. Obvykle prášek v dobrotě neodhalí a sní ho.
Pokud máte lék v tekuté podobě, ukrojte kousek banánu, rozmačkejte ho vidličkou, do směsi vstříkněte stříkačkou dané množství léku, směs zamíchejte, nasajte stříkačkou a podejte králíčkovi. Obvykle si dobrotu dá bez problémů. Rafinovanější varianta je nasát stříkačkou tekutý lék a na konec stříkačky napíchnout malé kolečko banánu nebo jablíčka. Králíček se vrhne na dobrotu a vy mu v té chvíli lék stříknete do tlamičky.
Sirupy (VET-P-IM, jitrocelové a jiné bylinné) či lék na bolest Loxicom zvířata obvykle přijímají bez problémů, protože jim chutnají.

Péče o králičího seniora
Králíčci klasického vzrůstu se obecně za seniory považují od 5-6 let, záleží však na plemeni. Zakrslá plemena králíků stárnou pomaleji, takže do seniorského období mohou přicházet až okolo 8 let věku, naopak obrovská plemena králíků stárnou rychleji, takže bychom je za králičí seniory mohli považovat už od 4.roku.
Králíčka seniora provází určité fyzické změny a zdravotní problémy s věkem spojené. Králík senior se může méně a hůře pohybovat kvůli ochabování svalů, bolestivosti kloubů vlivem artrózy a nedostatku energie, může mít problém s hygienou, protože už není tak ohebný, aby si dosáhl a očistil například okolí zadečku. Toto místo je tedy třeba pravidelně kontrolovat a případně otřít vlhčeným hadříkem nebo opatrně omýt. Usnadněte mu pohyb z klece/do klece třeba dřevěnou rampou nebo mostem.
Králíčky postupně opouští jejich zrakové a sluchové smysly. V očích králíčků můžeme pozorovat šedý zákal (kataraktu). Pokud králík nevidí, má ztíženou orientaci v prostoru. Rozmístění vybavení klece a věcí v pokoji, kde králík běhá, byste neměli měnit, aby se v prostoru vyznal a do věcí nenarážel. To, že je králík hluchý, poznáte podle toho, že nereaguje na běžné zvuky ani na své jméno a často se leká, protože si vás například všimne, až když jste těsně u něj. Ale často i králíčci, kteří běžné zvuky o určitých tónech neslyší, mohou slyšet tóny vyšší, například cinknutí zvonku nebo pípání pračky, ledničky atd.
Králíčci s přibývajícím věkem trpí na otlaky na končetinách (pododermatitidu). Zabráníte jim předcházením obezity králíčka, zajištěním jeho pravidelného pohybu a vybavením klece nebo prostoru, kde se králík pohybuje, měkkými koberečky, dečkami nebo podložkami. Výborná je konopná podložka. Králíčci mají ve vyšším věku i zhoršenou kvalitu srsti a zubů, obecně méně jedí a více si ve stravě vybírají.
Věkem jsou králíci citlivější na stres a náchylnější k nemocem. Králíci senioři mívají sníženou funkci ledvin a mohou se u nich objevit močové kameny (urolity) nebo močový písek, což může časem vést až k selhání ledvin. Starší králíčci také trpí na onemocnění srdce. U králíčků se věkem mohou objevit i nádory (tumory) různých druhů. Proto bychom zdravotní stav králíka seniora měli nechat pravidelně aspoň každý půlrok zkontrolovat u veterináře. Ten si poslechne králíčkovo srdce, plíce a prohlédne mu zuby, prohmatá bříško, případně udělá sono nebo rentgen, pokud se mu něco nezdá. Prohlídky u veterináře jsou prevencí onemocnění a mohou pomoci k tomu, aby se králíček dožil co nejvyššího věku. Osobně jsem znala králíčka, který se dožil 13 let v naprostém zdraví a maximální aktivitě a toto přeji i vašemu ušákovi.

Nejčastější zdravotní problémy králíčků

Přerůstání zubů
Králíci mají neukončený růst zubů, to znamená, že si je musí pravidelně obrušovat, ale ne suchým pečivem. Více o správném krmení králíčků se dozvíte níže. Pokud zoubky králíčka přerostou, je to dáno buď nevhodným krmením nebo genetikou. Přední zuby nikdy králíkovi nestříhejte nůžkami nebo štípačkami! Mohou se v nich vytvořit prasklinky a následně zánět. Tak takový zub už nikdy nebude růst rovně. Králíčkovi tak můžete velice ublížit! Štípačky na králičí hlodáky občas vytáhne i některý z veterinářů, který se na králíčky nebo hlodavce nespecializuje. Proto si vybírejte vždy jen specialistu na králíčky a hlodavce. Králíčkům však kromě hlodáků (předních zubů) přerůstají i stoličky. Na stoličkách se zároveň špatným pohybem při kousání časem vytváří háčky, které králíka mohou zraňovat do jazyka nebo dásně.
Přerostlé stoličky u králíka poznáte tak, že králík nechce jíst nebo chce,  ale nejde mu to, krmení mu vypadává z tlamičky nebo se vyhýbá senu a všemu, co je tvrdší. Často je králík bez nálady a mívá i průjem. V tom případě na nic nečekejte a rychle jednejte!
Zoubky se u veterináře zbrousí v inhalační anestezii. Před zákrokem by měl být králíček vyšetřen, aby se zjistilo, jestli nemá třeba nějakou vadu srdce, v tom případě by pro něj uspání mohlo být definitivní, už by se nemusel probudit…Inhalační anestezie je velmi šetrná a králíčka vám po zákroku přinesou již probuzeného. Obvykle dostane na pár dní léky na bolest (Loxicom nebo Meloxicam). Pokud králíček nechce jíst, je třeba ho dokrmovat buď speciální dokrmovací kaší pro králíky a hlodavce. O dokrmování králíků se více dočtete níže.

Slzící oči
Nejen s přerůstáním zubů souvisí i výtok z oka nebo očí, když zubní kořeny tlačí na slzné kanálky a oči pak slzí. Pokud problém s uslzenýma očima přetrvává déle, je třeba, aby byl králíček vyšetřen na veterině. Někdy se přistupuje e propláchnutí slzných kanálků, jindy se podávají antibiotika, záleží vždy na příčině. Pokud už je znám důvod slzení očí, králíček je přeléčen a z očí stále teče, vždy z okolí oka odstraňte ospalky odmočením vodou nebo borovou vodou a následně okolí očička namažte přírodním mandlovým olejem. Slzy tak budou z oka hezky stékat a předejde se tak tvorbě ospalků. Králíčkovi nedávejte prašnou podestýlku, z prachu mu také mohou oči slzet.

Otlaky u králíčků
Pokud králíčka nechováte na měkké podložce nebo často běhá po tvrdé podlaze, mohou se mu na tlapkách objevit otlaky (pododermatitida). Nejčastěji se otlaky objevují u plemene rex, které má tlapičky málo osrstěné a navíc velmi jemnými chloupky. Otlaky se králíčkům většinou objevují na patě, kde dochází ke ztrátě chlupů a následnému otlačení kůže a k mozolům. Místo může být jen zarudlé, ztvrdlé nebo může dokonce i krvácet a hnisat. Neléčené otlaky mohou vést k zánětům šlach až smrti. Otlaky mohou být způsobeny i zdravotními potížemi králíčka jako je artróza, problémy s páteří či obezita nebo taky dlouhodobě přerostlými drápky, kdy králík mění postoj nohou a přenáší váhu na paty. Udržujte králíčka co nejvíce v pohybu, odpočívající králík přenáší váhu na paty, ovšem když běhá, našlapuje na špičky.
Postižené místo udržujte v naprosté čistotě, tedy klec často uklízejte a měňte podestýlku v záchůdku, případě používejte záchod s roštem. Dobré je poraněná místa mazat rostlinnými oleji lisovanými za studena (pupalkový, kokosový či konopný), kalciovou či měsíčkovou mastí, nebo jinými přírodními produkty (med). Snažte se otlaky udržovat neustále mastné. Otlaky nemažte chemickými mastmi jako je Indulona nebo vazelína. Upravte králíčkovi klec, na dno klece dejte měkkou podložku, kterou může kousat nebo jinak ničit (dobré jsou např. konopné podložky). Dobře se osvědčilo i obvázaní namazaného místa. Pokud s otlaky půjdete na veterinu, králíček pravděpodobně dostane botičky z Mirelonu. Dokud postižená místa nekrvácejí a nehnisají, poradíte si s nimi doma, v opačném případě navštivte co nejdříve veterinu, jen pamatujte, že je to běh na dlouhou trať.

Ucpání střev králíka
Střeva králíčka se stanou neprůchodná buď nevhodnou stravou, pozřením většího množství chlupů nebo nějakého materiálu, který králíka ucpe. Někdy se stává, že se králíček něčeho velmi lekne, třeba bouřky a střeva se mu zastaví. Setkala jsem se s ucpanými střevy i u králíčka, který tesknil po svém majiteli.  Ucpaný trávicí trakt u králíka poznáte tak, že králík přestane jíst, polehává, obvykle na břiše s nataženýma předníma nohama a má tvrdé břicho. Králík nemá o nic zájem a nechce se hýbat. Avšak právě pohyb je potřeba k tomu, aby se střeva králíka opět rozpohybovala. Jako první králíčkovi nabídněte něco, co obsahuje vodu, jako třeba salát. Snažte se ho proběhnout. Dobrým ukazatelem toho, že se stav zlepšuje, je pár vykakaných bobků a chuť k jídlu. Sama mám dobré zkušenosti s jemným králičím projímadlem od značky Rodicare HairBall. Pokud nechutenství králíka trvá déle než den, na nic nečekejte a utíkejte na veterinu. Je třeba jednat velmi rychle, každá hodina hraje roli. Na veterině králík nejspíš dostane infúzi a projímadlo Laktulozu a Degan či/a Itoprid a na podporu peristaltiky žaludku a tenkého střeva. Pokud je stav vážný, králíček může být na veterině do druhého dne hospitalizován, ve vážnějších případech může podstoupit i operaci.

Rýma králíků
Pokud králíček kýchá a otírá se čumák předníma tlapkama, na kterých můžete vidět zašpiněná nebo slepená místa od hlenu, má pravděpodobně rýmu. Může se taky jednat o pasteurelózu králíků, proti které se dá očkovat, ale obvykle se toho využívá jen ve větších chovech králíků, u králíčka chovaného doma to nutné není. S kýcháním, frkáním a výtokem z čumáku může souviset i zánět středního ucha (více o tom níže). Proto je s králíkem navštívit veterinu, kde by mu měli zkontrolovat i uši. Na rýmu králíček dostane antibiotika. Někteří veterináři podávají antibiotika (především v lehkých případech rýmy) v kapkách do očí, často se ale postupně přejde k antibiotikům do tlamičky. Ta se obvykle podávají 2× denně ráno a večer.  Protože ničí střevní mikroflóru, je třeba k ni, podávat i probiotika, a to s odstupem aspoň dvou hodin od antibiotik. Před tím by veterinář měl udělat stěr z čumáčku, aby se určilo přesně, jestli se jedná o bakterii a o jakou, případně virus. Na viry antibiotika nezaberou, ale v případě zjištění konkrétní bakterie se pak dá napsat antibiotikum přímo na míru. Většinou na stěr buď není čas, nebo je to finančně nákladné a majitelé králíčka to odmítnou, proto veterinář přistoupí k podání širokospektrálních antibiotik. Z rýmy, tedy zánětu horních cest dýchacích se může vyvinout zápal plic nebo se rýma stane chronickou.
Chovatelé na rýmu králíčků doporučují bylinky (oregano, sedmikrásky, šalvěj, sléz, jitrocel, meduňku a mátu), ale je to spíše doplňková léčba k antibiotikům. Může však pomoci v případě, že nemoc podchytíte v počátcích. Skvělý je jitrocelový sirup (bez cukru) a sirup VET-P-IM s betaglukany. Na 2,5 kg králíka dávám 1 ml jitrocelového sirupu jednou denně a  1,5-2 ml VET-P-IM opět jednou denně stříkačkou do tlamičky. Oba sirupy zvířatům obvykle velmi chtunají. Pokud se však stav králíka nezlepšuje, navštivte co nejdříve veterináře. Čím dřív nemoc podchytíte, tím lépe.

Chronická rýma králíků a alergie
Pokud byl králíček na rýmu přeléčen, ale kýchání stále přetrvává, pravděpodobně se už pro něj stala chronickou nebo se může jednat o alergii. Při rýmě má výtok z nosu zelenou nebo žlutou barvu, při alergii je výtok průhledný, vodový.
Ze zkušeností vím, že pomáhá odstranit kvetoucí rostliny a koberce, pořídit čističku vzduchu (zabrání přemíře prachu) a zvlhčovat vzduch Vincentkou. Někteří veterináři doporučují i využívání inhalační terapie pomocí tzv. nebulizátoru, což je přístroj s kompresorem, který tvoří mlhu, kterou zvířátko dýchá. Do nebulizátoru můžete dát jak léky, tak i Vincentku. Aplikace vypadá tak, že králíčka dáte do přepravky, na její dvířka připevníte vývod nebulizátoru a přepravku zakryjete ručníkem. Opakujete minimálně 2× denně po 20 minutách.

Zánět středního ucha
Jak bylo řečeno, zánět středního ucha může souviset s rýmou králíků. Někdy se zánět může projevovat třepáním hlavou, ve vážných případech náklonem hlavy. Ouško uvnitř může být cítit, ale nemusí. Jakmile budete mít podezření na zánět ucha nebo bude králíček, i kdyby jen malinko, naklánět hlavu, utíkejte na veterinu, stav se rapidně zhoršuje, králík může mít hlavu nakonec úplně vodorovně k zemi a stav jeho stav už se pravidelně nezlepší. Takový králík má velké problémy s koordinací a trpí taky jeho páteř. Mírnější zánět středního ucha se léčí antibiotiky, ty vážnější operací.

Encephalitoonóza
Naklánění hlavy může souviset i s napadením Encephalitozoonem cuniculi. Jedná se o parazita, který napadá především mozek nebo ledviny králíka. Může se objevit i v plících, játrech nebo srdci. Laicky se dá přítomnost parazita u známého jedince odhalit všimnutím si jeho nezvyklého chování nebo častějšího močení, náklonem hlavy na stranu, horší koordinací pohybu a šedým zákalem oka. Encephalitozoonóza se dále projevuje křečemi králíka nebo rychlými pohyby oka, nemusí se však projevit vůbec nijak.
Encephalitozoon cuniculi se přenáší placentou z matky na plod, kontaminovaným krmivem nebo vodou. Šíří se však také vdechnutím spor. Encephalitozoon cuniculi ve vnějším prostředí vydrží týdny až měsíce. Je odolný vůči teplu i zimě, ne však vůči dezinfekčním prostředkům.
Přítomnost Encephalitozoona cuniculi se zjistí rozborem krve. Infekce se léčí Panacurem (léčivá látka Fenbendazol), náklon hlavy se pak dá částečně upravit protizánětlivými léky.

Močové kameny, písek v moči
Jedná se o častý zdravotní problém králíčků způsobený především nevhodným stravováním, tedy konzumací stravy s vysokým množstvím vápníku nebo špatným poměrem fosforu a vápníku. Potíže se mohou objevit v močovodech, v močovém měchýři nebo v močové trubici. Kameny v močovém systému mohou mít za následek onemocnění ledvin, který může vést k jejich selhání.
To, že má králíček močové kameny nebo písek v močovém systému poznáte podle toho, že se králíček hrbí, skřípe zuby, močí hodně a různě po kleci nebo naopak skoro vůbec. Jeho moč může mít sytě oranžové až červené zabarvení (pozor, moč obarvuje také červená řepa, mrkev nebo pampeliška). Písek v moči poznáte podle mléčného zakalení moči a hustší konzistence.
Pokud máte podezření na toto onemocnění, zajděte na veterinu. Veterinář králíčka prohlédne, zkontroluje papírkem s fluoresceinem, zda v moči není krev, a udělá sono nebo rentgen močového systému. Pokud se odhalí krev v moči, nasadí se antibiotika (obvykle Marbocyl nebo Quiflox – širokospektrální antibiotika s účinnou látkou Marbofloxacinum). Pokud se potvrdí písek nebo kameny, v závislosti na jejich umístění se přistoupí k jejich rozpouštění nebo operaci. Obvykle se nasadí lék Kalium citricum, který vám namíchají s receptem v lékárně do pár dnů. Dále se nasazuje lék No-spa na uvolnění svalů močového měchýře a také léky proti bolesti (Loxicom, Meloxidyl, Metacam). Je také třeba změnit stravu a dodržovat po zbytek života králíčka urologickou dietu s nízkým obsahem vápníku.

Obezita králíků
Obezita králíků
je spojena s překrmováním, nedostatkem pohybu a špatnou skladbou krmení. Vždy je lepší jí předcházet.
Obézní králíci mají problémy s pohybem, jsou méně aktivní a tvoří se otlaky na končetinách (pododermatitidy). U obézních králíčků se zhoršuje i osobní hygiena, protože si nedosáhnou si k zadečku. Protože tak ani nekonzumují své měkké bobky, zasychají jim u pohlavních orgánů a způsobují zánět kůže. Objevují se trávicí a další zdravotní problémy jako je přerůstání zubů, bolesti kloubů, cukrovka, močové kameny, zákaly očí atd. Obézním králíčkům se zhoršuje schopnost termoregulace, v létě jim hrozí přehřátí.
Králičí jídelníček by měl obsahovat velké množství vlákniny a minimum bílkovin a tuků. Dáváme tedy především seno, nabízíme i čerstvou trávu, omezeně listovou zeleninu. Kořenovou zeleninu vyřadíme, obsahuje hodně sacharidů. Množství granulí a ovoce postupně snižujeme až do úplného vyloučení. Nedáváme žádné pamlsky a zvýšíme králíčkovi pohyb.
Pozor, změna jídelníčku musí být pozvolná, náhlé změny mohou králíčkovi poškodit zdraví!

Králičí lékárnička

Lékárnička pro králíčky a jiná drobná zvířata by měla obsahovat:

 • dokrmovací kaši (Supreme Science Recovery Plus, Herbal Convalescence, RodiCare Instant, EmerAid Sustain Herbivore nebo Critical Care Herbivore)
 • dokrmovací stříkačku Supreme Recovery
 • 1ml injekční stříkačku na podávání léků
 • RodiCare Hairball proti smotkům srsti v trávicím traktu
 • EnteroZoo gel, Smectu a živočišné uhlí při otravách
 • Sab Simplex při nadmutí a plynatosti
 • fenyklový a heřmánkový čaj a kmín při problémech trávení
 • jitrocelový sirup či VET-P-IM sirup v případě nachlazení
 • probiotika
 • měsíčkovou nebo kalciovou mast na otlaky a drobná poranění
 • tekutý obvaz Akutol Vet spray
 • nůžtičky na drápky
 • tyčinku na zastavení krvácení z drápků
 • borovou vodu/kapky do očí (např. Ocuflash)
 • kapky do uší
 • pinzetu na klíšťata
 • přírodní repelent proti hmyzu
 • Betadinu na vyčištění ran.

Očkování králíka

očkování králíkaKrálíci se očkují proti králičímu moru a myxomatóze. Očkují se buď kombinovanou vakcínou Nobivac (přeočkování jednou za rok na jaře) nebo  Pestorin Mormyx (přeočkování jednou za 6 měsíců). Určitě doporučuji vakcínu Nobivac, protože neobsahuje těžké kovy (rtuť a hliník) a navíc se jím očkuje jen jednou ročně. Je také králíčky dobře snášen, objevuje se po něm minimum postvakcinačních potíží. U druhé vakcíny Pestorin Mormyx je totiž ten problém, že chrání králíčka před králičím morem celý rok, ale před myxomatózou pouze půl roku. Proto je třeba přeočkování každých 6 měsíců, a to ideálně vakcínou Myxoren chránící králíčka před myxomatózou. Bohužel posledně jmenované vakcíny jsou citlivé na skladování a už se několika chovatelům králíčků stalo, že i přes řádné očkování svých vrhů, jim králíci myxomatózou onemocněli. I z tohoto důvodu doporučuji spíše vakcínu Nobivac. V roce 2017 se u nás objevil nový druh králičího moru RHDV2, proti kterému se očkuje vakcínou Eravac jednou za 9 měsíců.
První očkování by mělo proběhnout ve stáří 10 týdnů. Králíček musí být před očkováním naprosto zdravý a aspoň týden bez většího stresu. Někteří veterináři před prvním očkováním králíčka chtějí mít jistotu, že netrpí kokcidiózou, budou tedy po vás chtít přinést i bobky sbírané 3-5 dní pro bakteriologické vyšetření. Jde o to, že kokcidie nevylučují vajíčka pravidelně, proto je třeba bobky sbírat více dní. Po očkování kontrolujte pár dní místo vpichu, zda se tam nevytvořila boule, mohlo by se jednat o absces, a taky sledujte zdravotní stav králíčka. Vytvoření protilátek trvá 7-14 dní ale typu vakcíny. Cena za očkování králíčka se pohybuje do 1000 Kč.
Hodně majitelů své králíčky nechce nechat očkovat především proto, že jejich králík nechodí ven a žije jen doma v kleci. Je třeba si uvědomit, že králičí mor je přenosný bodavým hmyzem, který se může dostat i ke králíčkovi domů. Myxomatóza je přenosná kromě kontaktu s nakaženým králíkem taky prachem, senem a obecně infikovaným krmením. Například v roce 2020 v Praze v okolí Točné zlikvidovala myxomatóza celou kolonii divokých králíků. Léčba králičího moru ani myxomatózy není možná, proto se vyvinulo očkování, které je jedinou ochranou králíčka proti těmto nemocem, proto králíčka očkujte i pokud bydlí jen doma.

Krmení králíka

Existuje nepřeberné množství různých směsí pro králíky. Tyto směsi však nejsou pro králíčky vůbec vhodné. Králíčkovi ne vše ze směsi chutná, vybírá si to, co má nejraději, a zbytek nesní. Tím se mu dostává jen část nezbytných živin, a tak králíček může onemocnět, také mu časem začnou přerůstat zuby. Na krmení králíčka je dobré dát si záležet. Platí, že co ušetříte na krmení, zaplatíte několikanásobně za účty u veterináře. Je tedy dobré kupovat jen kvalitní krmení. Jak tedy na to?

Seno
Králíček by měl mít neustále k dispozici seno a vodu. Seno by mělo zaujímat 80 % denní stravy králíčka. Seno obsahuje vlákninu, které je pro králíčky velmi důležitá. Podporuje jeho střevní mikroflóru a zároveň posouvá krmení střevy dál, někdy i chlupy, které králíček pozřel při očistě.
V rámci kupování sena se můžete setkat s názvy první seč a otava. Co to znamená? První seč je seno z prvního posekání louky daný rok. První seč má vyšší podíl vlákniny, obsahuje více květů travin, klásků a květenství trav. Má však silnější stébla, proto si s ní poradí spíš větší býložravci (koně, poníci, skot, ovce či kozy). Otava je druhé seno v roce. Má vyšší podíl bílkovin, protože obsahuje především listy trav. Otava je jemnější, a tak si s ní králíčci a jiní drobní býložravci poradí lépe než s první sečí.
Jaké seno tedy vybírat? Záleží na apetitu králíčka. Seno vybírejte zelené, voňavé, bez prachu. Jakmile má šedou nebo žlutou barvu nebo je cítit, může být nahnilé nebo plesnivé. Takové seno nikdy králíčkovi nedávejte! Kvůli přístupu vzduchu je lepší kupovat seno v krabici nebo papírových či látkových pytlích, než v igelitových.
Mějte na paměti, že králík žere až 70× denně, nesmí se stát, že nebude mít co žvýkat. Obecně králíčci zkonzumují více sena, když mají seník v blízkosti záchůdku.

Přírodní broušení zubů
Králíci stejně jako morčata mohou trpět přerůstáním jak předních zubů (hlodáků), tak i stoliček. Na obroušení zadních zubů je nejlepší seno a tráva. Kromě toho na obroušení zubů poslouží větvičky habru, lípy, jasanu, vrby, olše a lísky. Vrbové proutky navíc skvěle působí proti kokcidióze. Můžete využít i větvičky ovocných stromů kromě peckovin. Vyhněte se tedy podávání větví z meruňky, višně, třešně, broskvoně, či slivoně, protože obsahují kyanogenní glykosidy, který se mění na jedovatý kyanid. Dále králíčkovi můžete nabídnout mladé výhonky jehličnanů (smrk, borovice, jedle) nebo větvičky keřů jako je rybíz, borůvčí, angrešt, růže (bez trnů a neošetřenou chemicky).

Tvrdé pečivo
Tvrdé, suché pečivo není pro králíčky vhodné, zoubky nebrousí, akorát po něm zvířata tloustnou a velmi škodí jejich trávení. Obsahuje totiž škrob a živočišné složky, které králíci neumí trávit. Pečivo v králíčkovi kvasí, králíka tak nadýmá a vytváří mu ve střevech velmi nezdravé prostředí pro jeho mikroflóru. Tím, že ve střevech králíčka je 70 % jeho imunity, se tak jeho zdraví oslabuje a králíček se stává náchylným pro viry a bakterie. Navíc pečivo může způsobit trávicí problémy a zácpu či průjem. Sušením pečiva se navíc objevují a plísně, které okem nezahlédneme, o jejich negativním vlivu asi psát nemusím.

Minerální kameny
Ani minerální kameny neslouží k broušení zubů králíčka. Obsahují velké množství vápníku, čímž zatěžují ledviny,  následně může vznikat písek a močové kameny v močových cestách, zácpy, průjem atd.

Granule a obilí
obilniny králíčekPokud králíčkovi chcete dopřát granule, tak pouze ty bezobilné. Obilí králíčci nejsou schopni trávit. Slouží především pro výkrm masných králíků, protože po něm králíčci rychle přibírají. V přírodě se králíci s obilninami setkají pouze na podzim, kdy slouží jako rychlý energetický příjem a zásoba tuku na zimní období. Platí, že králíček granule nepotřebuje, vznikly především kvůli lenosti jejich majitelů. Z toho důvodu by se to s nimi nemělo přehánět. Králíčkovi stačí granule jen dvakrát týdně, měly by zaujímat pouze 5 % stravy králíka.
Při výběru granulí narazíte na lisované a extrudované granule. Jaký je v nich rozdíl? Lisované granule jsou zpracované za studena, a tak nedochází ke znehodnocení jednotlivých látek v granulích obsažených, jsou tedy zdravé, ale někdy králíčků moc nejedou. Dobré lisované granule jsou Beaphar Nature, JR Grainless a Versele Laga Crispy Pellets.
Extrudované granule se vyrábí za tepla, a tak dochází ke štěpení polysacharidů na monosacharidy, granule mají tedy nasládlou chuť, králíčkům tak více chutnají, ale samozřejmě jsou tím pádem méně zdravé. Dobrou variantou extrudovaných granulí jsou granule od Verselle-Laga Cuni Complete nebo Cunipic Alpha Pro.
Obecně kvalitní granule pro králíčky nabízí značky Beaphar, Cunipic, Oxbow nebo Supreme Science. Mnohdy však mají různé řady krmiv, proto je třeba se i u těchto značek dívat na složení, kde nesmí být obilniny.

Ovoce, zelenina, tráva a bylinky
Králíci milují zeleninu a některé druhy ovoce, ne všichni jsou však schopni spořádat tuto potravu bez následků. Někdy se u králíčků může objevit průjem. V tom případě je třeba na nějaký čas zeleninu vynechat a králíčkovi podávat jen seno a vodu. Pokud průjem králíčka trvá déle, může se jednat o kokcidiózu, zajděte tedy na veterinu. Jak skvělá prevence před kokcidiózou jsou vrbové větvičky na ohryz. Až bude mít králíček opět pevné bobky, zeleninu preventivně podávejte už jen v malém množství. Obecně platí, že králíček by měl dostávat zeleninu spíše listovou, než kořenovou. Z listové zeleniny raději vynechte ledový salát, který obsahuje hodně dusičnanů, králíčky může nadýmat a mohou po něm mít průjem.
Největší část stravy králíčka by kromě sena měla zaujímat tráva. Ta nesmí být mražená nebo zapařená či znečištěna zplodinami aut. Mírné znečištění trávy od psů nebo koček se nemusíte bát, nemají žádného parazita, kterého by od nich králíček mohl chytit, ale vždy je lepší trávu omýt. Pokud chcete, aby vám tráva dlouho vydržela čerstvá, dejte ji do papírové nebo látkové tašky a do lednice. Tak vydrží i několik dní.
Králíčkovi nabídněte i bylinky (sušené nebo čerstvé). Z bylinek můžete zkusit mátu, meduňku, bazalku, kopr, petržel, dále měsíček lékařský, růži květ či list (ne chemicky ošetřenou a bez trnů), pampelišku i s kořeny, sedmikrásku, kopřivu, hluchavku nebo lichořeřišnici atd.

Voda
Vodu pro králíčky není třena nijak upravovat. Není nutné přidávat oblíbený Acidomid nebo jablečný ocet, protože zbytečně překyselují králíčkovi žaludek. Někteří chovatelé je v prvních týdnech života králíčků přidávají do vody kvůli prevenci kokcidiózy, ale jak již bylo řečeno výše, lépe poslouží větvičky vrby. Někteří králíci raději pijí z misky než z pítka. Vypozorujte, co vyhovuje vašemu ušákovi. Misky doporučuji těžké kamenné nebo hliněné, které králík nepřevrátí.

Co rozhodně králíčkům nedávat!
Rozhodně se při krmení králíčků vyhněte barevným směskám, pečivu, králičím pamlskům, medem lepeným tyčinkám, dropsíkům, minerálním kamenům a piškotům.

Krmení králíka seniora
Starší králíci mají pomalejší a citlivější trávení, a tak bychom měli stravu jejich věku přizpůsobit. Jakékoliv změny stravy však nesmí být náhlé, provádíme je pomalu po dobu cca 2-4 týdnů, kdy například mícháme dospělácké granule s postupně stále větším poměrem těch seniorských. Perfektní jsou například Cuni Complete Sensitive od Versele Laga, které jsou zároveň vhodné i pro králíčky s onemocněním močových cest. Dbejte však na správné dávkování, abyste předcházeli obezitě, která králíčkům velmi škodí. Někteří králíci ve stáří přibírají, jiní hubnou. Králíčka bychom tedy měli pravidelně vážit a podle toho mu krmnou dávku upravovat. Skvělým doplňkem stravy starších králíčků jsou kapky RodiCare Senior s bylinkami a látkami vyživující klouby a působící proti jejich bolesti (glukosamin a chondroitin sulfát).
Ani u králíčků seniorů nezapomínejte na neustálý přístup k vodě a senu. Luční seno můžete zkusit mixovat s bojínkovým, které obsahuje méně vápníku, a tak pomůže i s močovými problémy. Králíčkovi dopřejte dostatek čerstvé trávy a zeleniny, ovoce však podávejte jen jako občasný pamlsek, obecně na pamlscích uberte.

Urologická dieta králíka
Králíčci, kteří mají problém s močovými kameny či pískem, musejí doživotně dodržovat dietu s nižším obsahem vápníku, protože i po vyléčení či operaci se tyto problémy zpravidla vracejí.
Naprostým základem urologické diety je seno, nejlepší je bojínkové (z bojínku lučního Phleum pratense). Je vhodné králíčkovi podávat i čerstvou trávu a je třeba  dbát na dostatek vodnaté stravy (zeleniny a ovoce), aby se písek z močových cest postupně vyplavoval. Je také nutné udržovat optimální váhu králíčka zajištěním dostatečného pohybu a správným dávkováním vhodného krmiva, a tak předcházet obezitě, která králíčkům jejich urologické problémy zhoršuje.

Vhodná urologická strava

 • Bojínkové seno 
 • Tráva
 • Granule Cuni Complete Sensitive od Versele Laga
 • Doplňková směs Urovital od Bunny Nature
 • RodiCare Uro kapky
 • Bylinky a urologické čaje (čaje obvykle obsahují brusinky, černý rybíz, březový list, jehlici trnitou, kopřivu, přesličku rolní, jasan, řebříček, černý bez, medvědici, mátu, lékořici, tužebník a celík zlatobýl)
 • Zelenina (různé druhy salátů, okurka)
 • Ovoce v omezeném množství (borůvky, brusinky, jablko)
 • Natural Science Urinary Support jako pamlsek

Nevhodná urologická strava

 • Vojtěška a zeleninové natě

Cékotrofie

Cékotrofie znamená požírání vlastních měkčích výkalů s hlenem (cékotrofů).  Konečným produktem jsou pak tvrdé bobky. Tento na první pohled nechutný zvyk zajišťuje králíčkům vitamíny skupiny B a K, minerály a bílkoviny. Cékotrofie se často plete s koprofágií, při které zvíře požírá výkaly jiných zvířat.

Rozmnožování králíků

chov králíků, hlídání králíků, hlídání králíčkůPohlavní dospělosti králíci dosahují ve 3 až 4 měsících v závislosti na pohlaví a plemeni. Ve věku 4 až 6 měsíců přichází králík do puberty, pohlavně dospívá a začíná mít potřebu si označkovat své teritorium, někdy i své páníčky. I povaha králíka se mění, může být nyní náladový, nevrlý, když mu vyklízíte klec, nemusí být také tolik mazlivý. Někteří králíci, a to jak samci, tak samice, mají potřebu naskakovat na míčky, plyšáky nebo naše nohy a provádět kopulační pohyby doprovázené chrčivými zvuky. Samice mají provokovanou říji, to znamená, že je schopna zabřeznout po každém páření, protože se její vajíčka uvolňují během pohlavního aktu.
Březost je dlouhá 28 až 35 dnů, porod přichází obvykle 31.den březosti. Králíci rodí  2 až 5 holých a slepých mláďat na rozdíl od zajíců, jejichž mláďata jsou již po narození schopna samostatného pohybu, vidí, slyší a dokonce přijímají pevnou potravu. Mláďata se odstavují 6. až 8.týden věku, ne dříve, protože si potřebují vytvořit sociální vazby a návyky. Samice by se neměla připouštět před 8.měsícem věku.
Pokud neplánujete samici připouštět, je lepší nechat ji vykastrovat. Do roku věku samice je možné si zvolit kastraci laparoskopickou, později už jen klasickou. Rozdíl v ceně může být i 6 tis. Kč. Laparoskopická kastrace samice je šetrnější, ale dražší. Pokud si ovšem vyberete veterináře zkušeného a vhodného pro králíčky, nemusíte se bát ani klasické kastrace. Seznam skvělých veterinářů nejdete tady.

Falešná březost

Falešná březost alias pseudogravidita králíků se objevuje u samiček v průběhu celého roku nejčastěji však z jara. Vlivem působení hormonů si samice myslí, že je březí a i se podle toho chová. Méně žere, staví si hnízdo, které vystýlá senem a vytrhanou srstí a strká do něj své hračky. Ty střeží jako vlastní mláďata a může být na okolí agresivní. Pokud samičku nemáme na chov, hnízdo jí sebereme, abychom ji v tomto chování nepodporovali, a zároveň bychom měli přistoupit ke kastraci. Každý takto silný hormonální výkyv samičky bohužel zvyšuje pravděpodobnost rakoviny dělohy. Samice mláďata k životu nepotřebuje a bude mít plnohodnotný život i bez nich, tak myslete na její zdraví.

Králičí tipy 

Jak zabavit králíka
Králíčci jsou velmi chytrá zvířata, a když se nudí, mohou zlobit, například ničit vybarvení klece nebo kousat mříže. Králíček by měl mít dostatek pohybu mimo klec, ale jsou chvíle, kdy je třeba, aby byl v kleci. Jak tedy zajistit, aby se tam nenudil? Zde je pár mých tipů.
Kupte mu kovovou kouli, kterou mu naplňte senem. Koule se bude v kleci houpat a králíček se taháním stébel zabaví. Do koule mu můžete dát klidně i zeleninu a trochu ovoce. Králíčkovi můžete dát do klece kupku sena, kterou posypete sušenou zeleninou nebo sušenými bylinkami a on je v ní bude hledat. Nechte králíčka se za oblíbenou potravou natahovat, například mrkev můžete strčit mezi mřížky klece a nechat králíčka ji okusovat. Pořiďte mu hračky z přírodních materiálů, které může postupně ničit. Králíčci milují hračky ze dřeva, sisálu, proutí, vrby, ratanu, kukuřičného šustí, lufy, mořské trávy a vodního hyacintu. Postačí ale i větvičky ze stromů. Hračky králíčkovi nezapomeňte obměňovat. S plastovými hračkami nikdy nenechávejte králíčka bez dozoru!
Mimo klec můžete králíčkovi nabídnout probíhací tunely nebo hlavolamy, do kterých mu nasypete granule nebo dobroty. Skvělé jsou čichací koberečky, ve kterých bude pomocí čichu hledat pamlsky, nebo míček naplněný malými pamlsky, které se z něj při správném pohybu sypou. Nebo zkuste králíčka nechat pamlsky hledat v kartonové krabici plné zmačkaných papírů nebo listí z jedlých stromů. Králíčci také milují hrabání hlíny nebo písku, proto pokud budete mít možnost jim nabídnout bazének s pískem jako králičí pískoviště, budou nadšeni. Tuto aktivitu bych ale nechala jako venkovní, ať to doma nemáte jako na pláži.

Jak zvážit králíka doma?
Obvykle máme doma váhu kuchyňskou nebo klasickou lidskou. Kuchyňská je pro dospělého králíka malá, jak ho tedy zvážit na té klasické lidské?
Váha králíčky může studit, můžete mu na ni položit pár kuchyňským utěrek. Aby králíček na váze vydržel, můžeme mu na ni dát pamlsek, který ho na krátkou dobu, než váha odečte jeho hmotnost, zabaví. Pokud se na váhu králík celý nevejde, můžeme ho na ní nechat panáčkovat za pamlskem.
Druhou možností je dát na váhu králíka v přepravce. Pokud chcete mít přesný údaj o hmotnosti králíka, je třeba od výsledné hmotnosti odečíst hmotnost přepravky. Pokud je hmotnost přepravky tak nízká, že ji váha nezobrazuje, zkuste přepravku najít na stránkách výrobce nebo e-shopů, kde by tento údaj měl být uvedený. Obvykle však přepravka neváží tolik gramů, aby to bylo směrodatné, ale záleží, na co konkrétně údaj o hmotnosti králíka potřebujete.
Třetí možností je zvážit sebe, pak zvážit sebe s králíkem v náručí a hmotnost odečíst. Výsledná hmotnost je hmotnost králíčka.

Proč králíčka neotáčet na záda?
Určitě jste viděli různá videa nebo fotky, kdy lidi drží králíčka jako miminko bříškem nahoru a on u toho vypadá spokojeně. V poloze na zádech se králík uvede do hypnotického stavu, který mu slouží jako ochrana před predátory, kdy jednoduše hraje mrtvého. Přitom jsou však králíčci v tomto stavu ve velkém stresu a hodně se bojí. Prosím, nestresujte je.

Cestování s králíkem
Cestu plánujte s dostatečným předstihem. Pokud cestujete s nějakou přepravní společností, nezapomeňte si zjistit přepravní podmínky a vyřídit všechna potřebná povolení a potvrzení. Nezapomeňte na očkovací průkaz. Zavazadla balte co nejméně ušákovi na očích. Před cestou králíčkovi raději zkontrolujte drápky, aby se předešlo poranění. Králíčka převážejte výhradně v přepravce, nikdy ne v kleci, mohl by se o ni cestou zranit. Dbejte na to, aby se králíček před cestou najedl. Přepravku vystelte ručníkem nebo dekou. S sebou vezměte lahvičku s vodou a krmení. Zavření králíčka do přepravky nechte až jako poslední bod před odchodem z bytu. Pokud je to možné, chraňte ušáka během cesty před hlukem a otřesy. Cestou králíčkovi nabízejte vodu a krmení. Přepravku králíček vnímá jako úkryt. Neotvírejte ji, králíčka neutěšujte, ale udržujte s ním během cesty kontakt přes mříže a v klidu na něj mluvte. Po příjezdu králíčka vypusťte v místnosti na volno a ihned ho nakrmte.

Cestování s králíkem v horkých dnech
Pokud je to možné, králíka převážejte v ranních nebo večerních hodinách. Jestli jedete autem, vyberte nejrychlejší trasu, na které nebudete stát v kolonách. Pozor na výrazný rozdíl teplot venku a uvnitř dopravního prostředku s klimatizací. Při velkých teplotních rozdílech může králíček nastydnout. Klimatizaci nikdy nenechte na králíka foukat. Králíka a jiná drobná zvířata převážejte výhradně v přepravce, nikdy ne v kleci, protože jim v ní hrozí zranění. Do přepravky vložte pet lahev s vychlazenou nebo zmraženou vodou obalenou ručníkem nebo plenou. Přes část přepravky můžete přehodit navlhčený ručník. Nikdy nepřikrývejte přepravku celou, cílem není králíčka udusit nebo zapařit, ale ochladit. V přepravce má králíček útočiště, neotvrejte ji, ale v klidu na něj mluvte, váš klidný hlas mu pomůže se zklidnit.

Jak vybrat přepravku pro králíka
Nejprve je třeba si rozmyslet, jestli pořídit přepravku plastovou nebo látkovou. Plast zvířatům méně chutná a lépe se udržuje v čistotě, výhodou plastových přepravek je pevná podlaha a dobré odvětrání. Látkové přepravky mohou být neprodyšné a zvíře se v nich může přehřát.
Velikost přepravky vybírejte tak, aby se v ní zvíře mohlo bez problémů otočit a natáhnout. Otvírání nahoře je ideální u drobných zvířat a bojácných králíků, u ostatních stačí přepravka s klasickými dvířky vepředu. Přepravka se musí dát snadno rozložit a složit, dvířka musí dobře sedět a být bezpečná popruh přes rameno může přenášení ulehčit. Pozor na naklápění přepravky se zvířetem pro cesty autem. Vybírejte přepravku s mechanismy pro připoutání bezpečnostními pásy.

Jak zvyknout králíka na přepravku
Pokud se králíček přepravky bojí, nechte mu ji otevřenou na zemi v pokoji, ve kterém běhá. Můžete do ní dát i pamlsek. Králíček si pak do ní sám vleze a třeba si z ní udělá i odpočívadlo. Králíček si velmi rychle spojí přepravku s veterinou, proto je dobré, když ho v ní můžete přenášet i na místa, která má rád, jako je chata nebo zahrada.

Jak ochladit králíka v parných dnech
Ideální teplota vzduchu pro králíka je 15 – 21 °C. Jeho termoregulaci zajišťují uši a žlázky u tlamičky, králík se nedokáže chladit tlamičkou jako pes. Jak mu tedy parné dny usnadnit?
Větrejte pouze ráno a večer, přes den nechte okna zavřená a zatáhněte žaluzie nebo závěsy. Přes jednu stranu klece napněte mokré prostěradlo nebo ručník. Odpařující voda bude zvíře chladit. Pořiďte mazlíčkovi chladicí keramickou podložku, dlaždici nebo nerezový tác či plech, na který si bude moci lehnout. Pokud máte doma místnost s dlažbou, umožněte do ni králíkovi přístup. Můžete zkusit i gelové chladící sáčky, které se nachladí v mrazáku, a pak je můžete nabídnout zvířeti k ochlazení. Pozor však na jejich prokousnutí. Existují i chladicí podložky, které se aktivují, když si na ně zvíře lehne. Jejich chladicí efekt podpoříte, když je na chvíli vložíte do lednice (ne do mrazáku). Opět pozor na prokousnutí.
Do klece můžete umístit láhev naplněnou vychlazenou nebo namrzlou vodou. Láhev obalte látkou, ideálně plenou nebo utěrkou. Strany klece můžete králíčkovi obložit srolovanými vlhkými ručníky. Králíčky můžete ochlazovat i tak, že jim budete mokrou, vyždímanou žínkou potírat ouška a hřbet. Můžete využít i rozprašovač a mazlíčka jemně osvěžit mlhou. Voda nesmí králíkovi natéct do uší!
Zvíře nikdy nevystavujte průvanu z ventilátoru, klimatizace nebo otevřených oken. Denně zvířeti podávejte čerstvou vodu a dostatek čerstvé, šťavnaté stravy. Pokud vodu nepřijímá, nabídněte mu navlhčenou zeleninu.

Králík a Vánoce
Vánoční stromky díky obsahu esenciálních olejů králíčkům velmi voní. Pokud si králík ukousne ze živého stromečku (jedle, borovice nebo smrk), nic se neděje. Trávicí problémy by mu způsobilo pouze pozření velkého množství. Pokud máte stromek ve stojánku, kam se lije voda, je třeba zamezit tomu, aby se k ní králík dostal. Voda bývá zkažená a navíc se do ní přidává hnojivo.
Další nebezpečí číhá na králíčka v podobě kabelů od světelného řetězu. Část řetězu vedoucí ze zásuvky můžete obalit husím krkem (koupíte v hobby potřebách). Světýlka nezavěšujte na větve, kam králík dosáhne, stejně tak ozdoby, které by králíček mohl okousat (čokolády ve staniolu, plastové řetězy atd.).  Pokud máte ozdoby skleněné, dejte pozor na střepy!
Vánoční rostliny, jako je vánoční hvězda nebo jmelí, jsou jedovaté. Seznam jedovatých rostlin najdete tady.

Králík a sníh
Jistě vás už někdy napadlo vzít králíčka na sníh. Ale je to vůbec dobrý nápad? Kdy králíčkovi můžete dopřát radost z běhání ve sněhu?
Rozdíl venkovních a vnitřních teplot by neměl být větší než 10°C, jinak králíčkovi hrozí nachlazení, které se může vyvinout až v zápal plic, na který může umřít. Pokud tedy králíka chováte doma, ven do sněhu ho nedávejte. Pokud však bydlí ve venkovní králíkárně, můžete mu proběhnutí ve sněhu dopřát.
Takové probíhání by nemělo trvat déle než 20 minut. Králíčka celou dobu sledujte, zda je aktivní. Pokud se přestane hýbat, vezměte ho zpátky, hrozí mu prochladnutí. Jestli se na sněhu namočil, osušte ho suchým ručníkem a promasírujte mu s ním tělíčko.
Králíci si rádi tvoří ve sněhu tunely. Aby ani králíci žijící doma nepřišli zkrátka, můžete jim sníh přinést domů v nějaké větší nádobě, ve které si v něm budou moci hrabat. V každém případě se vyhněte sněhu znečištěnému a dbejte na to, aby králík neprochladl.

Králík a silvestr
Jak králíčkovi pomoci, aby zvládl silvestr bez problémů?
Králíčka ten den unavte, nechte ho dlouho běhat, hrajte si spolu. Před ohňostrojem zavřete okna a zatáhněte žaluzie či závěsy. Nestresujte se, zvíře z vás strach a stres vycítí a bude taky neklidné. Jakmile to odstartuje, buďte s králíčkem, klidně na něj mluvte a hlaďte ho, snažte se upoutat jeho pozornost. Rádio nebo televize pomůže částečně přehlušit zvuky zvenku. Je-li zvíře neklidné, zkuste Bachovy květy nebo aromaterapii – levanduli, heřmánek, majoránku či meduňku. Pokud máte esenciální olej, tak nakapejte max. 3 kapky do aromalampy nebo difuzéru a nechte vypařovat. Jestli máte olejíček naředěný, aplikujte trochu do dlaní, rozetřete a ruce položte králíčkovi před čenich na max. 25 vteřin. Zvíře si samo řekne, jestli je mu to příjemné nebo ne a podle toho se zachová. Nikdy na zvíře olej nenatírejte a zejména pak pozor na esenciální oleje, ty mohou zvířeti popálit kůži. Berte na vědomí, že králíček má mnohem citlivější čich, proto cítí výrazně i to, co my vnímáme jako velmi jemné, tak to s oleji nepřehánějte.

Zajímavosti o králících

Králičí ocásek
Jistě jste si všimli, že králičí ocásek je na spodní straně bílý. Tuto bílou stranu ocasu králík využívá ke zmatení predátora. Oči dravce totiž při útěku králíka sledují právě tento bílý flíček. Když pak králík rychle změní směr a ocas sklopí, predátora na pár vteřin zmate, čímž se králíkovi zvýší pravděpodobnost útěku.
Králíci navíc ocas využívají i ke komunikaci. Vysílají s ním ostatním členům skupiny tiché signály, kterými je varují před nebezpečím, ale vyjadřují jím i svou nadřazenost a připravenost k boji. Zvednutí ocásku taky znamená přípravu na vyprazdňování, pokud tedy králík zrovna sedí na posteli nebo gauči a zvedá ocas, vyžeňte ho.

Králičí bobky
Víte, že s králičími bobky se dají hnojit rostliny? Králičí trus obsahuje velké množství fosforečnanů, dusíku a draslíku, což jsou látky, které rostliny potřebují ke svému růstu.
Králičí trus se rychle rozkládá a k jeho použití není potřeba žádných úprav. Jednoduše nasbírané bobky vložte do květináče k rostlině a zasypte trochou hlíny. Pozor, s bobky to však nepřehánějte, jsou velmi výživné a větší množství může rostlině naopak ublížit.

Králičí krev a transfúze krve
Víte že králík má 5 krevních skupin? Krevní skupiny se u králíků však běžně nestanovují, při transfúzi krve u nich mezi jednotlivými skupinami totiž nedochází k nežádoucím reakcím. Problém by však nastal při opakovaném dárcovství krve od stejného dárce.
Pro představu dvoukilový králík má přibližné 130 ml cirkulující krve a při transfúzi je možné mu odebrat maximálně 20 ml krve během 30 dnů.

Největší králík
Největší králík světa měří od čumáku k ocásku 129 cm. Jmenuje se Darius, celým jménem Sir King Darius, je z Anglie a přísluší k plemeni belgický obr. Váží 23 kg a denně prý zkonzumuje 12 mrkví, 6 jablek a 2 hlávkové saláty.

Vaše dotazy

Pozná králík svého majitele?
Ano, pozná ho podle hlasu a čichu.

Proč králík hýbe nosem?
Králík nedokáže dýchat jinak, než nosem. Pohyb čumáčku mu pomáhá nasávat vzduch do dýchacích cest. Podle rychlosti pohybu čumáku můžeme poznat náladu a stav králíčka, rozpoznáme, jestli se třeba něčeho lekl (přestane nosem na chvíli pohybovat), hyperventiluje (nosem pohybuje velmi rychle) nebo relaxuje (čumáčkem pohybuje pomalu).

Proč králík cvaká zuby?
Když králík cvaká zuby, když ho hladíte, a přivírá u toho oči, je to znak, že se mu to líbí. Když je králík nahrbený, srst má spíše naježenou a skřípe zuby, pravděpodobně ho něco bolí. Králíci také cvakají zuby, aby odstrašili konkurenci, když to nepomůže, pustí se do boje.


PRAVIDLA DISKUZE
1. Své dotazy k chovu králíka pište výhradně do diskuze níže, nevkládejte odkazy.
2. Nepište e-maily, neodpovídám na ně, nevolejte na mobil, obojí je určeno jen pro zákazníky.
3. Vulgární nebo nesrozumitelné dotazy jsou ihned smazány. Pište tak, aby se to dalo přečíst.
4. Odesláním komentáře souhlasíte se Zásadami ochrany osobních údajů.

65 Responses to Králík

 1. Martin says:

  Dobrý den
  Vlastním králíčka 3rokem a poslední dobou má vždy ráno průjem, řídkou zapáchající kaši. Nemá jí pravidelně ,třeba 2x za sebou a pak 3dny klid a pak opět znovu a stále dokola, na veterině jsem nechal udělal rozbor bobků a vše bylo negativní, ušáček je aktivní. Jako stravu jsem ji dával granulky od Beaphare care+ , ty jsem úplně vyrušil a ted papá jen seno, vodu s probiotiky a různé sušené bylinky (pampelišku,jitrocel, heřmánek, květ měsíčku). Už si nevím rady a rád bych se toho u ní zbavil aby měla klid.
  Děkuji za radu a pomoc
  Král

  • Dobrý večer,
   bohužel u některých citlivějších jedinců se tyto problémy opakují a není moc jasné proč. Ty měkčí bobky mívají králíci v noci a ráno, normálně je baští a vyjdou z nich tvrdé kulaté bobky. Pokud nedáváte ani zeleninu, ale jen vše suché, jak píšete, mohlo by to být i větším množstvím chlupů v trávicím traktu králíčka. Zkuste jí pravidelně vyčesávat, případně stravu doplnit o lžičku lněného semínka týdně. Je dobře, že nedáváte Beaphar, co se týče složení, není nic moc, ale pokud byste chtěl zkusit zpátky zařadit nějaké granule, dobré jsou Versele-laga Cuni Complete Sensitive (v nich už lněné semínko je). Zkuste si taky pohrát s dobou, kdy jí dáváte ty bylinky, pokud večer, zkuste to změnit na ráno nebo obráceně. Ještě mě napadá, abyste dal pozor i na to, aby vám králík nebaštil třeba podložku nebo koberec v kleci, pak by průjem mohl být způsobený i tím. Držím palce!

 2. kiki says:

  Dobrý den. Máme doma zakrslého králíka. Vše začalo přibližně od té doby co začala zima.Chodíme už 2 měsícem pravidelně na veterinu a snažíme se vyléčit rýmu. Veterináři tvrdí že rýma není infekční ale stále se to nějak nelepší a když už se to zlepší, tak se to pak zase vrátí. Prosím tedy o radu zda kralikovi nemůže vadit, že topíme krbem a že se teplota v místnosti mění ale zase ne tak rapidně. Pravidelně větráme.Nebo zda mu nevadí prach který pravidelně uklizíme ale krb dělá své. Je čilý , papá hezky a s vyprazdňováním ani s ušima či očima žádný problém nemáme. Pouze frká a občas mývá i takové menší záchvaty a dokáže kýchat i půl minuty v kuse. Pan Veterinář naposledy dával nějaké kortikoidy pokud se nepletu a zatím je to o dost lepší co se týče frkání a kýchání, ale z nosu mu teče stále. Z nosu neteče nic jiného než vodová nudle. Za 2 měsíce se konzistence nezhoršila. Tak mě ještě napadlo zda to nemůže být nějaká alergie ? Seno jsme zkoušeli vyměnit ale na každé reaguje normálně. Předem děkuji za nějaké rady či nápady

  • Dobrý den, mám zkušenost s topením v kamnech a s tím, jak moc se okolo toho práší. My jsme eliminovali prach pomocí čističky vzduchu. Pokud už tedy rýma byla přeléčená a králíčkovi se spouští z nosu průhledná tekutina, tak to bude pravděpodobně reakce na prach nebo se bude jednat o alergii na něco jiného. Zamyslete se nad tím, jestli doma nemáte něco nového od doby, co králíček kýchá. Jinou podestýlku, nové kvetoucí rostliny, zvířata, není třeba na jiném místě, než byl? Určitě nesmí být v průvanu, ale o tom určitě víte. Nemáte třeba koberce? I ty mohou rýmu spouštět, chtělo by to je odstranit nebo aspoň nechat profesionálně vyčistit. Kortikoidy jsou takové nešťastné řešení, na nich dlouhodobě být nemůže. Mám pár zákazníků, kteří řešili podobný problém s kýcháním a jejich králíčkům pomohlo inhalování Vincentky. Bylo sice doporučováno králíkům na čumáček Vincentku stříkat, ale to nebylo vůběc úspěšné, tak přešli na Vincentku v odpařovači nebo jiném zvlhčovači vzduchu a zlepšilo se to. Za mě bych tedy zkusila tu Vincentku v odpařovači a ideálně i tu čističku vzduchu, ale vybírejte bez ionizátoru. Mám skvělou zkošenost s čističkou Philips Series 800. Budete pak muset i méně utírat prach. Případně můžete zkusit i nějakou čističku vzduchu rovnou se zvlhčovačem, ale jako první bych zkusila tu Vincentku, to je nejlevnější řešení, a pak uvidíte. Tak držím palce, ať se králíček rýmy brzy zbaví, a přeji hodně zdraví!

 3. Gazdová says:

  Dobrý den, potřebovala bych poradit. Mám zakrslého králíka křížence Lvíčka s Beránkem a už mu je něco přes rok a půl. Budu zcela upřímná a prosím nebuďte na mě zlý. Je mi 14 let a mám králíka od 13, myslela jsem si že vše zvládnu lehce i s kroužky a školou ale je to naopak. Moc ráda bych mu věnovla více pozornosti a více času na vyběhání (nechci se vymlouvat jsem hrozná panička ale byla jsem hloupá a teď to chci napravit) ale jediný volný den mám čtvrtek a to se s ním snažím být dlouho. Ani jednou jsme s ním nebyli u veterináře za což se nesmírně hanbým ale chcia pomct tak jsem upřímná…… (celkově bych chtěla začít od znovu jestli chápete, protože mě to moc mrzí a chci aby můj králík měl hezký život) Prosím o radu jak ke králíčkovi znovu jakoby zapadnout 🙁 Doufám že už není příliš pozdě…..

 4. lucisli says:

  Dobrý den, máme asi 3 týdny mini lop doma. Je to samička a narodila se 23. listopadu 2020, tzn. má asi 2,5 měsíce. Máme ji od chovatelky, ale trošku jsme se obávali, zda ji byla věnována dostatečná péče, protože nechtěla být moc s námi a zpočátku nebyla vůbec zvyklá na hlazení. Od samého začátku odmítá postroj. Trochu se to zlepšilo, už k nám normálně chodí, nechá se hladit, zvedání provozujeme raději méně, jen v krajních případech a řekli jsme si, že může mít fajn život i bez postroje. Lítat venku může i v ohradě. V posledních dvou dnech začíná být neklidná. Počůrává nás, hodně kouše klec, ve které je vždy na noc. Přišla si k nám často pro pamlsek, teď ignoruje i to. Nevíte, co se skrývá za tímto chováním? Říkali jsme si, že na pubertu je ještě asi brzo.

  • Dobrý den. Na pubertu je opravdu brzy. Spíš mi to sedí na to, že vám nastavuje pravidla, ale musí pochopit, že pravidla nastavujete vy. Volný pobyt se jí samozřejmě líbí a nad něj není, takže se dožaduje i puštění z klece. Pokud je to možné, doporučuji ignorovat kousání klece, aby si nezvykla, že když začne hlodat, pustí se ven. Je dobré, když si zvykáte na pravidelný režim, tedy pravidelné časy krmení, běhání a odpočinku. Určitě ji zvykejte i na mazlení a zvedání, je vždy lepší ji zvykat častěji a kratší dobu. Držím palce.

 5. Vera says:

  Dobrý den, máme takový problém, kolegyně připustila poprvé samičku ve třech letech, teď teprve žádá o radu.

 6. Jana Vaňousová says:

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat. Mám Králíčka samičku, věk 8 měsíců. Každý den jí pouštím aby se vyběhala a vždy byla klidná a hodná, nechávala se hladit a vše bylo v klidu. Dneska když jsem ji pustila ven a chtěla jsem se k ní přiblížit tak začala jakokdyby ,,pištět” a hrozně utíkat jak kdyby mě ani neznala. Byla strašně zadýchaná a pořád pištela. Chtěla jsem ji chytit a trochu uklidnit, že ji pohladím a bude v klidu. Pořád pištěla a když jsem k ní pomalu natáhla ruku, že jí pohladím tak mě dost kousla. Což nikdy dřív neudělala. Chci se tedy zeptat jaká může být příčina tohoto chování? Mám strach jestli ji něco nebolí.
  Za odpověď budu vděčná.
  Hezky den. Vaňousová Jana

 7. Markéta says:

  Ahoj,
  máme dvouměsíčního králíčka a zatím odmítá pít z napáječky. Zkoušeli jsme mu sebrat misku s vodou a ani po několika hodinách se z ní nenapil. Po pár hodinách vždy vyměkneme, misku mu vrátíme a on se jde hned napít. Takto jsme to zkoušeli již několikrát a stále nic. Je nějaká možnost že se to třeba naučí později až bude starší nebo je nějaká jiná možnost jak ho to naučit? (napáječku jsme mu zkoušeli strkat i do držtičky a ukázat mu že tam mít vodu, ale ani tak příliš nespolupracoval :/)

  Dále bych se chtěla zeptat jak dlouho přibližně musíme podstupovat sbírání bobků do záchodu aby se na něj naučil, jelikož zatím to také nezvládá :(( je ještě nějaký typ jak ho rychleji na záchod naučit?

  Předem moc děkuji, Markét

  • Dobrý den. Pokud má misku s vodou i napáječku, pak nemá motivaci zkoušet pít z pítka. Zároveň pítek je více druhů a ta kovová část může být užší nebo širší s menší nebo větší kuličkou. Někdy králíci neumí pít z té širší s větší kuličkou, tak se zkuste podívat po jiném druhu pítka. Neznám králíčka, který by s bobkováním na záchod byl 100%, má tam být však většina bobků. Chápu, že to sbírání bobků je otravné, ale pokud je většina bobků jinde, než v záchodě, určitě se sbíráním vydržte. Je dobré, když v záchodě je měkká podestýlka a je to nejměkčí a nejpohodlnější část klece, pak se tam králíčkovi chce chodit. Pak se nelekněte, až se na záchod naučí, tak okolo půl roku až roku, kdy mají králíčci pubertu, může s chozením na záchod opět zlobit. U samečků pak pomáhá kastrace, u samiček je to tak 50:50.

 8. KARINA says:

  Dobrý den,
  Můj králík požírá všechny zahradní rostliny, nechávám ho probíhat venku.
  Dá se s tím něco udělat?
  A potom mám druhý problém, který mě hodně proč mrzí, můj kralicek se mě bojí:( Nechce se ode mě chytat, možná je to i moje chyba, pohladit se nechá jenom v kleci, venku vůbec. Je mu 6 měsíců. S tímhle se dá taky něco udělat?
  Předem děkuji za odpověď.
  KB

  • Dobrý den,
   pokud vám rychtuje záhonek, řekla bych, že je to zdravý králík s apetitem 🙂 Jediná možnost je dát do ohrádky králíka nebo ty rostlinky. Co se týče toho chytání, hodně králíků to nemá rádo. Zkuste na to jít postupně, vezměte si něco dobrého, nechte ho to jíst a přitom ho hlaďte. Tak si spojí hlazení s jídlem, které má rád a bude časem přítulnější. Když ho musíte chytit, zkuste mu i přitom něco nabídnout, ať řeší jídlo a ne, že se nese. Když ho chcete zavřít do klece, dejte mu do ní nějakou dobrotu a řekněte třeba „domů“, postupně by na toto slovo měl zalézat do klece sám. Jinak to taky chce pravidelmý denní režim, ten zvířata uklidňuje, protože v něm mají jistotu toho, co znají. Teď mu začívá puberta, tak to s ním bude težší, ale nenechte se odradit. A kdyby to ani po roce jeho věku nebylo lepší, kastrace ho uklidní, ale nevyřeší to problém s chytáním nebo mazlením, na tom je třeba denně pracovat. Vždy se říká, že je třeba zvíře zvykat po krátkých úsecích, častěji za den.

 9. Cler says:

  Dobrý den, mám cca třičtvrtě roku starou králičí samičku. Mám ji dva týdny (do té doby byla ve zverimexu v malém výběhu) volně puštěnou v bytě i když většinu času tráví dobrovolně v kleci. Problém je, že ani po usilovném trénování odmítá mimo klec chodit na záchodek (v kleci chodí do koutku). Záchodky má v bytě dokonce dva a oba v místech, kam nejčastěji sama chodila. Sice se snazí tam chodit, ale většinou tam akorát skočí, vyžádá si pamlsek a nic neudělá. Ale hlavně si na čůrání vybírá látku a ideálně mou postel (klidně se na ni během půl hodiny vymočí i 5x a to i když ví, že ji sleduju) – celkově tak na jedno vyčůrání do záchodku připadají 2 v kleci a 8 v posteli + nějaké ty uniklé mimo). A chci se tedy zeptat, je šance, že ji to v dohledné době přejde nebo je skutečně nutná kastrace? Kromě obavy ze zákroku i poměrně vysoké částce, mě děsí představa změny povahy – těď je úplné zlatíčko, mazlí se, chce si hrát a neustále kolem mě vesele hupská a nerada bych, aby se kvůli kastraci nějak změnila – jde pouze o to močení, které je v tuhle chvíli neúnosné.

  • Dobrý večer, vaše králičí slečna má pubertu, tak to s ní trochu mlátí 😀 Po prvním roce života by se to mělo zlepšit, je to sice u každého individuální, takže se to nedá říct na 100 %, ale osobně bych sázela na to, že se to z větší míry upraví. Ona teď prostě zkouší, co může, a snaží se si posunout vámi nastavená pravidla. Je lepší králíčka zvykat na to, že má domov v kleci, kde tráví čas, kdy nejste doma, a pouští se proběhnout, když přijdete a rozhodnete o tom, že ho pustíte. Mám zkušenosti s tím, že králíčci chovaní z větší části dne na volno, se začnou rozpínat a posouvat si hranice svého teritoria na úkor vašeho. To není dobré. Takže je lepší, když má své doma a vy své, do kterého ji dle svého uvážení pouštíte. Co se týče kastrace, osobně ji doporučuji. Pokud si vyberete dobrého veterináře, tak se rizika operace snižují. Cena bývá i 3000 Kč, s tím je třeba počítat. Samičky bývají už pár dní po kastraci naprosto v pohodě. Už tím, že je vaše samička ze zverimexu, a neví se o jejích genech a původu nic, do kastrace bych šla. Doporučuje se od prvního roku života. Byla jsem dlouho jejím odpůrcem, dokud moje králičí slečna neměla dělohu plnou nádorů. Pak už se jí vleklo jedno onemocnění s druhým…Jde tedy hlavně o její zdraví. Pokud kastraci vůbec nepřipouštíte, nechte jí vždy při očkování nechat udělat sono břicha. Už sono odhalí, zda je uvnitř všechno v pořádku a vy můžete být klidná. Ale u samiček kastrace pravděpodobně čůrání nevyřeší, u samečků to funguje spolehlivěji.

 10. Yabac says:

  Dobrý den, máme 5měsíčního zakrslého králíka z chovné stanice – samce, který má jednou za 3 dny bezdůvodný záchvat vzteku, při němž nás dost kousne – vzteky se zahryzne a visí na ruce. Není to ničím podmíněné, zásahem do jeho klece apod. Nechali jsme ho před měsícem kastrovat, ale ani měsíc po kastraci to není lepší. Také nedodržuje čistotu a klidně bobkuje kdekoliv a občas i čůrá. Králík, kterého jsme měli předtím 9 let takový vůbec nebyl. Co můžeme dělat? Přestává nás to bavit. Je takový od 14 dnů po zakoupení.

  • Dobrý večer, to je mi vás líto, s králíčkem nejspíš pěkně mlátí puberta. Do roku věku to může být podobné. Je možné, že se časem upraví ta nečistotnost a měl by se zklidnit. Je ovšem možné, že prasit bude dál, je to individuální. Napadá mě doporučit, že by měl denně několik hodin běhat mimo klec, aby uvolnil energii, co v sobě má. Klec by měl mít aspoň 100 cm dlouhou, aby v ní nebyl ve stresu. Zkuste třeba králičí hlavolam, ať se zabývá taky něčím jiným, než sám sebou. Pokud vše dodržujete, vydržte, snad se to brzy zlepší!

 11. Malchárková says:

  Dobrý den, chtěla bych se na něco zeptat. Králíčka máme teprve 3 dny a neustále nás olizuje. Když dáme ruku do klece, začne ji olizovat. Když je ven z klece, hopsne na mě a olizuje mi ruce a oblečení. Nechybí jí něco? Je to samička stará 4 měsíce

 12. Lucie P. says:

  Dobrý den,
  chtěla bych se zeptat, jak moc králíci snáší cestování? S přítelem plánujeme koupit si králíčka, ale bydlíme odděleně a každý víkend by s králíčkem jezdil ke mě do bytu. Zvládl by si králíček zvyknout na pravidelný cestování a změnu prostředí?

  Děkuji

 13. Patricie says:

  Dobrý den, chtěla bych se prosím zeptat. Máme nově zakrslého králíčka, 2 půl měsíce, který často pojídá podestýlku. Může se mu něco stát, měli bychom ji vyměnit, nebo je to neškodné? Je to dřevitá hrudkující podestýlka Cats Best Oko Plus.
  Má dostatek sena i granulí, které vypadají, že mu chutnají, tudíž z hladu to být nemůže.

 14. Aja says:

  Dobrý večer,
  máme doma už asi tři roky dva vykastrované králíky (samce). Mají každý vlastní klec a po bytě mohou běhat pouze střídavě, protože se perou. Přes mříže se ale olizují a není s nimi žádný problém. Tedy nebyl až do doby, kdy se ve stejné domácnosti (většinou ale v jiné části domu), objevil další malý králík (samec, šest měsíců cca, momentálně asi dva měsíce po kastraci). Náš nejstarší začal čůrat mimo svojí klec, a to v podstatě denně, ačkoli už spolu nepřichází do kontaktu. Jinak jsou všichni bez problémů. Existuje nějaké řešení této situace? Děkuji za Váš čas a přeji pěkný den.

 15. tkabatkova says:

  Dobrý den, já bych se chtěla zeptat jestli králíček může jíst zeleninu – polníček.
  Děkuji.
  Kabátková

 16. Zdenka says:

  Dobrý den,jedna známá mě říkala že mají doma králíky s dvěma žebry navíc,nikdy jsem o tom neslyšela,tak nevím co si mám o ní myslet,děkuji Zdenka.

 17. Gabika says:

  Dobry den, najprv by som chcela autorovi podakovat za tento dobry clanok a zaroven by som mala jednu otazku….Chovame samca a o nieco mladsiu samicu..momentalne su v 2 klietkach oddelene, ale.planujeme ich dat neskor do jednej…zatial vychadzaju spolu dobre, samec je uz kastrovany. Myslite, ze je, potrebne sterilizovat aj samicku aby mohlo byt spolu v jednej klietke v dobrom vztahu alebo staci, ze je kastrovany samec. Napriek kastracii ma zvyk ju nahanat a chce ju nakryt…myslite,ze sa to upokoji, nebudu sa chciet aj napriek kastracii neustale kryt, teda mnozit, ked budu spolu v jednej klietke? Alebo nemoze mat samec problem s teritoriom, ked mu tam dame samicku? Dakujem pekne za odpoved

  • Dobrý den,
   děkuji, jsem ráda, že se vám článek líbí, do budoucna plánuji jeho rozšíření. Pokud je sameček kastrovaný, může i tak samičku obtěžovat. To se děje s určitými přestávkami pořád dokola. Samice si to bud nechá líbit nebo se bude drsněji ohánět, to už záleží na povaze a náladě samice. Samečkovu klec bych nejdříve vyčistila tak, aby se z ní samec necítil, včetně všech věcí v kleci. Králíky bych seznámila mimo klec, pak bych je teprve dala dovnitř. Určitě to zkuste s uvidíte. Kastrace samice není nezbytná, spíše doporučená vzhledem k častým zdravotním problémům nekastrovaných samic.

 18. Markéta says:

  Dobrý den, máme 10 měsíční samičku králíčka beránka, byla vždy čistotná, chodila jen na záchůdek a celkově s ní nebyl v tomto ohledu problém. Před cca měsícem jsem ji klec ohradili kovovou ohrádkou, aby měla větší prostor, jelikož jí klec byla těsnější. Kupila jsem jí speciální protiotlakovou podložku, která mi byla zvěrolékařem doporučena. První půlka měsíce probíhala jako vždy, chodila na záchůdek, ale posledních 14 dní jsou bobky všude a dokonce se i vyčůrala mimo záchůdek. Mohli byste mi poradit? Jestli je to změnou prostoru nebo případně něčím jiným? Moc děkuji za odpověď.

  • Dobrý den,
   je to jednoznačně pubertou. Králíci mívají pubertu dost výraznou a mění se jim chování, což se může projevovat i tou nečistotností. Doporučuji samici nechat vykastrovat. Jde nejen o úpravu chování zvířete, ale taky o zdravotní stránku. Většina samic v pozdějším věku trpí rakovinou dělohy, která když se vyndá, dá se tomuto onemocnění předejít. Bohužel s tímto onemocněním mám zkušenosti i u vlastní samice, takže opravdu doporučuji kastraci. Jestli jste z Prahy, nejlepší klinika je na Hůrce http://www.vets4pets.cz, doktorka Lietavcová. Pokud z Prahy nejste, ověřte si, že váš veterinář pracuje s drobnými zvířaty. Králíček jde hned ten den domů a kromě antibiotik, která nejspíš dostanete kvůli případné infekci to neznamená žádná omezení ani pro vás, ani pro samičku.

 19. Vladka says:

  Dobrý den, mám dotaz…..mám 10-timěsíční brášky, kteří jsou spolu v jedné kleci a mají se velmi rádi, stále o sebe pečují, olizují se. Vím že se říká že se dva samci nesnesou, ale tito jsou spolu od narození a skutečně se mají rádi. Jen ted poslední dny máme problém, králíčci ze dne na den se začali honit po kleci, a navzájem se „pářit“. Dělali to sice už dříve občas, ale ojedinělě, ted už je to každý a hlavně celý den….a hlavně v noci je to opravdu obtěžující když se nahání po kleci. Vím že mi poradíte kastraci, do které se mi nechce, ze špatné zkušenosti už s jedním králíčkem, spíše jsem se chtěla zeptat zda je to třeba nějaké jen období anebo to už tak bude stále! Děkuji za odpověd

 20. Tereza Grossová says:

  Dobrý den,
  Dnes jsem našla u svého králíka dva výrustky na zadečku co to může být ??

  Děkuji

 21. Tomáš Blažek says:

  Dobrý den,
  Mám velice důležitý problém. Máme s přítelkyní doma králíčka, který byl dříve pořád hodný nezlobil. Sem tam se počůral u nás na posteli, to se dalo skousnout, ale teď je to něco strašného.
  Přítelkyně vstává ráno do práce a králík dělá bordel od 22:00 do 7:00 než jdu já do práce. Pojem bordel napíšu hned. Kouše do klece, kope do ní, bouchá do všeho co může aby jsme mu prostě otevřeli tu klec. Zkusili jsme ho nechat přes noc venku z klece a udělali jsme barikádu(z krabic) aby za náma nevyskočil na postel přes noc. Ale on ve 2 ráno to začal přeskakovat. Když jsme ho dali zpátky hned zase skočil. Když mu dáme jídlo na chviličku si sedne tráví a pak zase dělá nepořádek takový. Dnes v noci jsme ho dali do jiné místnosti a pořád stejné. (čistou vodu má, seno má taky, něco do čeho by hryzal jsme mu dali, ale hned to zamítl, že k tomu jen čuchl a šel pryč.)
  Hračky jsme mu zkoušeli udělat, koupit, hrajeme si s ním celý den co to jde, ale on je pořád takový teď v téhle době.
  Pravdu říci, chtěl jsem ležet a vyspat se dnes ještě, když mě vzbudil ve 4 ráno. No slyším jen rachot a nic víc, bohužel už se mu i podařilo otevřít klec. Máme zakrslého beránka. Myslím že má 1rok a něco.
  Jestli s ním nelomcuje puberta tak už nevím co mu může chybět. Jsem opravdu bezradný, netuším jak mu vyhovět.
  Vždy je minimálně 6 hodin venku z klece. Pokud se nudí tak jak mu vyhovět aby se nenudil.
  PS: Když ho pustím vždycky vyletí nahoru na postel kde jsem já nebo přítelkyně a v nejlepším si tu udělá zase loužičku.

 22. Natka says:

  Dobrý den myslíte že je lepší králík nebo osmáci. Co se týká starostí s nimi a o ně

 23. Hong Van says:

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak velká klec by byla vhodná pro 3 zakrslé králíky (mláďata 2-5 měsíců)?

  Děkuji

 24. Monika says:

  Máme tříletého samečka králíka. Není to zrovna čistotné zvíře. Má čistou vodu a seno, tvrdý chleba a kedlubnové listí a jinou zeleninu. Často trpí průjmy. Když se vyprázdní, lehne si do toho. Je cítit a má na sobě přilepené zaschlé výkaly. Sám se neočistí. Nic jiného než ho umýt ani nezbývá. Nebývá to jednoduchá procedura. Ani pro něho, ani pro nás. Hodně nás to trápí.

 25. katerina says:

  dobry den chci se zeptat zacala jsem chovat kraliky koupila jsem si pripustenou samici je tomu dva dny co porodila a sezrala kralicky pani my doporucila ji dat k samcovi ze to mohlo byt stresem je to mozne?mam teda samici pripustit neudela to znova?dekuji bašova hezky den

 26. Jana Nešťáková says:

  Dobrý den,
  uvažujeme o pořízení dvou králíčků pro dcery.

  Prosím o rady. Raději samice, samce, pár? Nechceme množit. Kolik dní bez nás můžou zůstat doma? Jezdíme téměř každý víkend pryč.

  Prosím o kontakt na chov. na Praze-východ.

Napsat komentář