Plch

4 min. čtení

Taxonomické zařazení

Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: strunatci (Chordata)
Podkmen: obratlovci (Vertebrata)
Třída: savci (Mammalia)
Řád: hlodavci (Rodentia)
Čeleď: plchovití (Gliridae)
Rod: plch (Graphiurus)
Druh: plch africký (Graphiurus murinus)

Chov plcha

Plch africký (Graphiurus murinus) je původem z jihu Afriky. Je to drobné, plaché a nekontaktní zvíře, ale s trochou snahy a trpělivosti jej lze do určité  míry ochočit. Při kontaktu  s ním je nutné brát ohledy na jeho potřeby, související s jeho biorytmem. Plch je živočich s noční aktivitou, není tedy vhodné ho rušit během dne, kdy spí. Chcete-li si plcha vzít do ruky, počkejte, až se setmí a zvířátko začne samo ožívat. Plcha nikdy nechytejte za ocas, v rámci obrany z něj umí svléci kůži, která už mu nedoroste. Jak už tomu bývá, povaha každého jedince se liší. Někteří chovatelé například uvádějí, že často koušou. Plšík není žádný velký mazel, můžete ho sice ochočit do úrovně, kdy vám bude jíst z ruky, ovšem nikdy za vámi nepřiběhne, dokonce nebude ani příliš nadšený, když si ho budete chtít vzít do ruky. Takže pokud přemýšlíte o pořízení kontaktního mazlíčka, je lepší se podívat po jiném zvířeti.
Plcha byste neměli chovat samotného, vždy aspoň ve dvou – ideálně dvě samice nebo pokud chcete odchovávat mláďata, tak v páru.

Ubikace pro plcha

Plchy se doporučuje chovat v párech nebo po skupinkách v teráriu, či plastovém boxu s víkem s drobnými otvory pro vzduch. Klece se obecně nedoporučují, protože takto drobné zvířátko může mřížkami snadno prolézt. Minimální rozměry ubikace pro plcha je 80×50×70 cm. Jako podestýlku můžete použít kokosovou drť (lignocel), dřevěné štěpky nebo větší hobliny. Vyhněte se pilinám, jsou velmi prašné. Pro plcha je velmi důležitý dostatek úkrytů. Můžete použít dutou kůru, ale zvolit můžete i kokosy, nebo dřevěné domečky volně prodejné v obchodech pro chovatele nebo různé prolézačky ze sušené trávy nebo jiných přírodních materiálů. Plch je stromové zvíře, výborně šplhá, proto je nutné mu dát do ubikace dostatek větví z nejedovatých stromů (např. bříza, vrba, jabloň…). Plchovi postačí pokojová teplota 20-25ºC, nejedná se o náročné zvíře. Pozor však na vlhkost, plch je náchylný na plíseň. Při dobré péči se plch africký může dožít až pěti let.

Potrava plcha

Hlavní složku potravy plcha tvoří mouční červi a červi zophobasi, které je třeba dávat misky se zahnutými okraji, aby nevylezli ven. Plchovi můžete nabídnout rovněž cvrčky, má je velmi rád. Hmyz je možné posypat Roboranem nebo Vitamixem pro zajištění dostatku minerálů a vitamínů. Je taky možné dát do ubikace sépiovou kost. Hmyz plchovi nabízíme až 3× týdně. Plch by rovněž měl mít dostatek ovoce, ovšem ne všechno mu chutná, zeleninu plši většinou odmítají úplně. Můžeme ji však nahradit čerstvou trávou. Seno by měl mít plch k dispozici neustále. Čas od času mu můžete uvařit i vajíčko a možné je do stravy zařadit i kočičí granule, například místo zrní, které stačí podávat 1× týdně. Nezbytná je samozřejmě napáječka s čerstvou vodou.

Článek sepsaly Tereza Znachorová a Aneta Baklová

Autorka fotografií: Tereza Znachorová


PRAVIDLA DISKUZE
1. Své dotazy k chovu plcha pište výhradně do diskuze níže, nevkládejte odkazy.
2. Nepište e-maily, neodpovídám na ně, nevolejte na mobil, obojí je určeno jen pro zákazníky.
3. Vulgární nebo nesrozumitelné dotazy jsou ihned smazány. Pište tak, aby se to dalo přečíst.
4. Odesláním komentáře souhlasíte se Zásadami ochrany osobních údajů.

13 komentářů na téma “Plch

 1. Dobrý den, chtěla bych se zeptat mám 2 mladé plšíky je jim zhruba rok a jsou to bratři chtěla bych se zeptat jestli je v pořádku že se občas perou

  1. Dobrý večer, plcha samotného chovat nelze, ale lepší by bylo mít dvě samice nebo pár. U samečků budou šarvátky na denním pořádku, ale osobně bych to neřešila, pokud neteče krev.

 2. Dobrý den, mě by zajímal specifický zápach těchto zvířátek. A k jakému zápachu by jste to přirovnali. Smrdí jako myši nebo potkani nebo skoro vůbec jako křeček Džungarský? Děkuji

 3. Zdravím, chci se zeptat jak poznám zdali je plšíce těhotná a popřípadě kdyby ano mám ji oddělit od ostatních aby měla klid? Nebo je mohu nechat stále všechny spolu mám 4 plšíky.

   1. Super děkuji za radu všimnul jsem si ze má tak nějak “nafouklou” pipku muže to být s tím nějak spojené nebo je to třeba nějaký zdravotní problém ?

 4. Zdravím, ako rozoznám pohlavie u plžíka? mám problém s rozoznaním pohlavia u mladých plžíkov…
  Ďakujem za pomoc

  1. Dobrý den, rozeznání pohlaví u mladých plšíků je celkem problematické. Pohlaví rozeznáte podle anogenitální distance (vzdálenost mezi řitním otvorem a genitáliemi). Samci mají tuto vzdálenost větší než samice. To je asi jediné, co vám u malých plšíků mohu poradit…

 5. Dobry den, jakje to, prosim, u plsiku se zachodem? Lze je naucit na jedno misto treba na misku s kockolitem? Nebo to delaji po cele ubikaci, a pak je potreba podestylku menit?
  A jak dlouho vydrzi sami bez pece, kdyz clovek odjede a necha jim vodu v napajecce a dostatek suche stravy? Dekuji Spacek

  1. Dobrý den, plšíci dělají potřebu všude v kleci. Pokud bude mít dost vody, zrní a kočičích granulí, tak sám vydrží, potřebuje však taky červy, které sežere zpravidla již první den. Osobně bych ho déle než víkend samotného nenechávala.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


error: