Aplikace léků do tlamičky
2 min. čtení

Aplikace léků do tlamičky

Pokud je váš mazlíček nemocný, je třeba mu aplikovat léky perorálně, tedy do tlamičky stříkačkou. Pamatujte na to, že pokud zvířeti dáváte antibiotika a probiotika, odstup mezi nimi by měl být aspoň dvě hodiny. Na aplikaci léků je nejlepší injekční stříkačka o 1 ml. Pamatujte, že s čím menším množstvím vody rozdrcený prášek smícháte, tím lépe. Zpravidla se s aplikací léků vejdu do půlky 1 ml stříkačky.  Většina zvířat tuto proceduru nemá ráda, a pokud na něj dvakrát denně vystartujete se stříkačkou v ruce, může se vás začít bát a stranit se kontaktu s vámi. Jak to tedy udělat tak, aby si aplikace léků ani nevšiml?
U morčat moc vychytávek není, můžete léky leda smíchat s ananasovým džusem nebo sirupem (viz níže), pozor však na množství cukru.
U králíčků zkuste následující. Pokud se jedná o prášky v pevné podobě, je třeba je rozdrtit (obvykle stejně prášek budete muset rozdělit na menší kousky, protože jsou obvykle pro psy nebo kočky o větší váze). Rozdrcený prášek můžete dát do něčeho, co má váš králíček rád (obvykle banán nebo jablíčko). Dělám to tak, je ukrojím kolečko banánu nebo kousek jablka. Rozříznu ho, nasypu tam prášek a druhou půlkou ovoce prášek skryju a podám králíčkovi. Obvykle prášek v dobrotě neodhalí a sní ho.
Pokud máte lék v tekuté podobě, ukrojte kousek banánu, rozmačkejte ho vidličkou, do směsi vstříkněte stříkačkou dané množství léku, směs zamíchejte, nasajte stříkačkou a podejte králíčkovi. Obvykle si dobrotu dá bez problémů. Rafinovanější varianta je nasát stříkačkou tekutý lék a na konec stříkačky napíchnout malé kolečko banánu nebo jablíčka. Králíček se vrhne na dobrotu a vy mu v té chvíli lék stříknete do tlamičky.

Sirup (VET-P-IM, jitrocelový či jiný bylinný) na nachlazení nebo lék na bolest Loxicom zvířata obvykle přijímají bez problémů, protože jim chutná, ideální tedy je marodovi lék podat dohromady se sirupem v jedné stříkačce.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *