Sysel

Taxonomické zařazení

Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: strunatci (Chordata)
Podkmen: obratlovci (Vertebrata)
Třída: savci (Mammalia)
Řád: hlodavci (Rodentia)
Čeleď: veverkovití (Sciuridae)
Rod: sysel (Spermophilus)
Druh: sysel Richardsonův (Spermophilus richardsonii)

Chov sysla
Sysel Richardsonův je společenský hlodavec z Ameriky, který má v dospělosti váhu okolo 500 g a délku těla cca 25 cm. Má asi 10 cm dlouhý ocas, o který se opírá, když ve vzpřímené poloze pozoruje okolí nebo žere. Sysel Richardsonův se moc neliší od svého evropského příbuzného, sysla obecného (Citellus citellus), který je však na rozdíl od něj ohrožený a chráněný. Oba tyto druhy se projevují pestrou vokalizací. Syslové žijí ve velkých skupinách v norách vytvořenými samicemi. Samci syslů se dožívají přibližně 3 let a samice 4 let, velmi ojediněle se mohou dožívat 6-7 let.

Ochočení sysla
Ochočení sysla Richardsonova není úplně jednoduché, ale když budete úspěšní, dokáže z něj být poměrně přítulný a komunikativní kamarád. Čím dřív začnete se syslem manipulovat, tím lépe, nejideálnější je doba ve věku 4 týdnů, kdy jsou mláďata dostatečně stará na to, aby začala přijímat pevnou potravu a opustila rodné hnízdo. Starší jedinci se ochočují hůře a nemusí se stát společenskými či přátelskými ani při časté manipulaci. Ochočování sysla vyžaduje ovšem hodně trpělivosti, snahy a času. Ochočovat sysla musíte postupně po malých krůčcích. Časté a šetrné zacházení doprovázené pamlsky jako je plátek melounu nebo slunečnicová semínka, pomůže syslovi stát se krotkým a postupně si zvyknout na kontakt s vámi. Prostřednictvím pamlsků dosáhnete toho, že za vaší rukou sysel vyleze z doupěte a vezme vám ho z ruky. Postupem času za vámi dokonce vyleze i z ubikace, takže si ho můžete i pochovat a pomazlit se s ním. Než se ovšem dostanete do této fáze, bude vás to stát hodně nervů a někdy i kapku krve. Když poprvé položíte ruku s pamlskem před úkryt, kde se sysel zabydlel, bude vás nejspíš zastrašovat pronikavým pískáním. Nenechte se ovšem odradit, po měsících snahy začne sysel postupně z doupěte vystrkovat čenich, potom hlavu a nakonec vám ukradne pamlsek z ruky. Po tomto prvním úspěšném kroku je jen otázka času, kdy za vámi vyleze celý a nechá se pohladit. Po nějaké době zjistíte, že pamlsek už nepotřebujete a postačí vám lehce zaškrábat před pelechem a zvědavý sysel se sám přijde podívat, co se to děje. Každý sysel se liší svou povahou a podle toho je odlišná i délka a náročnost ochočování.

Ubikace pro sysla
Sysel richardsonův potřebuje klec s ideálními rozměry 200×100 cm a hlubokým dnem kvůli hrabání. Jako podestýlku můžete použít třeba hrubé hobliny. Dobrá je také mulčovací kůra, ve které může sysel rád hrabe, nebo dřevěné štěpky. Do ubikace umisťte domeček, do kterého nejde světlo, a do kterého se sysel bude moci schovat. Ve volné přírodě syslové totiž tráví většinu svého života v podzemních norách a tunelech. Jako hnízdní materiál můžete použít kousky látky, nebo papírové ubrousky. Dále je vhodné umístit do klece nádobu s pískem, ve které bude sysel moci hrabat, což mu umožní projevit jeho přirozené chování. Do ubikace můžete pořídit taky záchod s pískem nebo kočkolitem, syslové na něj většinou rádi chodí. Záchod je třeba denně čistit. Pokud chcete udělat klec pro sysla atraktivnější a zabránit mu tím v nudě, můžeme do klece umístit papírové trubky, kartonové krabice na škubání, dřevěná patra nebo kolečko, ve kterém někteří syslové běhají.

Potrava sysla
Sysel Richardsonův se ve volné přírodě živí listovou vegetací a semeny. V zajetí mu dávejte čerstvou zelenou stravu, zejména trávu, salát, salátové okurky, listy a květy pampelišky, jetel, meloun a ovoce (banán, jablko). Sysel také miluje kukuřici a slunečnicová semínka, nemělo by chybět ani seno, ze kterého si většinou také vystýlají domeček. Ze směsí je vhodné krmení pro činčily, oblíbené je zrní pro hlodavce, pozor však na tloustnutí, ke kterému je sysel velmi náchylný. Jelikož se sysel v přírodě živí i hmyzem a jeho larvami, je třeba mu do jídelníčku zařadit i živočišnou složku – např. moučné červy a zophobasy, ale jen 2-3× týdně s kvůli možné obezitě. Nikdy syslovi nepodávejte solená ani slazená jídla! Do ubikace mu také pravidelně dávejte větvičky nejedovatých stromů (jabloň, bříza, vrba atd.). Zabráníte tak přerůstání syslích zubů s neukončeným růstem. Samozřejmostí je napáječka s vodou.

Hibernace sysla
Sysel Richardsonův neupadá do pravé hibernace, ale při snížené teplotě (5-15 °C) prožívá ztuhlost, je méně aktivní a více spí. Před tímto spánkem přibírá sysel na váze. Váha dospělého sysla by neměla klesnout pod 250 g u samice a 350 g u samce a neměla by překročit 500 g u samice a 600 g u samce. Zimní spánek trvá okolo 7 měsíců, u mladých jedinců o něco méně. Avšak v umělých, tedy domácích podmínkách, vám sysel tvrdým spánkem spát nejspíš nebude, bude se pravděpodobně každé 2 až 3 dny budit, aby se najedl. Sysla ze zimního spánku nikdy nebuďte, zkracujete mu tak život. Hibernace je nutná k rozmnožování syslů, neboť po skončení hibernace dochází k reprodukční synchronizaci mezi pohlavími. Z tohoto důvodu se odchov sysla v domácích podmínkách podaří jen zřídkakdy…

Článek daly dohromady Tereza Znachorová a Aneta Baklová

Autorka fotografií: Tereza Znachorová


PRAVIDLA DISKUZE
1. Své dotazy k chovu sysla pište výhradně do diskuze níže, nevkládejte odkazy.
2. Nepište e-maily, neodpovídám na ně, nevolejte na mobil, obojí je určeno jen pro zákazníky.
3. Vulgární nebo nesrozumitelné dotazy jsou ihned smazány. Pište tak, aby se to dalo přečíst.
4. Odesláním komentáře souhlasíte se Zásadami ochrany osobních údajů.

Napsat komentář