O mně

5 min. čtení

Mé vzdělání

Aneta Petland

Jmenuji se Aneta a jsem milovnicí zvířat a celého jejich světa. Mám doktorát z etologie a bioakustiky morčat (tedy z jejich chování a hlasové komunikace), který jsem získala na Zemědělské univerzitě v Praze, na Fakultě tropického zemědělství. Mé magisterské studium oboru Management volně žijících zvířat a jejich chovů v tropech a subtropech (Wildlife Management) probíhalo v anglickém jazyce.
Bakalářské studium jsem absolvovala na Fakultě agrobiologie, potravinových a přírodních zdrojů téže univerzity, obor Speciální chovy. Ve své bakalářské práci jsem se věnovala morčatům a jejich nemocem a prevenci, má diplomová a doktorská práce se také týkala morčat, avšak jejich hlasové komunikaci, vokální ontogenezi a reakcí na predátory. V rámci studia jsem se také podílela na výzkumu emocí morčat.
Z mé dizertační práce vznikl vědecký článek publikovaný v časopisu Acta Veterinaria. Části práce byly zveřejněny na konferencích u nás i v zahraničí. Poslední můj vědecký článek vyšel roce 2020 v časopisu Primates, tentokrát o komunikaci komb ušatých v Africe. Mou kompletní vědeckou činnost najdete na konci článku.
Jelikož je mou další vášní kromě psychologie zvířat i psychologie lidí, rozhodla jsem se ji studovat ve tříletém studiu na Pražské vysoké škole psychosociálních studií, a úspěšně jsem ji ukončila roku 2020. Svou závěrečnou práci jsem psala na téma zooterapie.
V roce 2022 jsem si začala doplňovat veterinární vzdělání a ve studiu nyní pokračuji, což je také jeden z důvodů, proč je hlídání mazlíčků nyní omezeno.

Praxe, kurzy a další aktivity

Absolvovala jsem několik praxí v zoo Praha, také u hospodářských a laboratorních zvířat naší univerzity, asistovala jsem 6 let u hipoterapie v Hucul Clubu a při studiu VŠ jsem brigádničila v síti prodejen s chovatelskými potřebami. Od roku 2005 se pravidelně vzdělávám návštěvováním kurzů, seminářů a workshopů zaměřených na chov zvířat, veterinářství a psychologii zvířat a lidí. Jsem také držitelkou Osvědčení  o odborné způsobilosti osoby odpovědné za péči o handicapovaná zvířata a Osvědčení pro přepravce zvířat a Osvědčení pro odchyt zvířat bez pána, toulavých a opuštěných zvířat.
Angažuji se také jako dobrovolník a sponzor některých organizací na ochranu zvířat a přírody, jsem členkou vědeckých organizací, jezdím na koni a používám výhradně přírodní kosmetiku netestovanou na zvířatech.
Ve volných chvílích se věnuji svým svěřencům, studuji odbornou literaturu o chovu, etologii a komunikaci zvířat, kreslím a maluji. Protože mě baví psaní, píši články o zvířatech do biologických časopisů a příležitostně vystupuji s chovy zvířat v hobby pořadech v televizi. Také sponzoruji a adoptuji několik zvířat a pravidelně přispívám na záchranu veverek z volné přírody.

Vědecká činnost

  • Baklová A., Baranyiová E. 2014. Reaction to predators in guinea pigs (Cavia porcellus), Tropentag, Prague, p216.
  • Baklová A., Baranyiová E. 2018. Ultrasonic vocalization in Guinea Pigs (Cavia porcellus), Zoological Days 2018, Prague, p28.
  • Baklová A., Baranyiová E., Šimánková H. 2016. Antipredator behaviour of domestic guinea pigs (Cavia porcellus). Acta Veterinaria Brno 85: 293-301.
  • Baklová A., Policht R. 2011. Vokální ontogeneze morčete domácího (Cavia porcellus), 38.etologická konference v Kostelci nad Černými lesy, Kostelec nad Černými lesy, p39. Oral presentation.
  • Schneiderová I., Singh N.J., Baklová A., Smetanová M., Lhota S. 2016. Call me to sleep together! Vocal activity of Senegal lesser galagos peaks early in the morning, Zoologické dny, České Budějovice, p197.
  • Schneiderová I., Singh N.J., Baklová A., Smetanová M., Gomiz N., Lhota S. 2020. Northern lesser galagos (Galago senegalensis) increase the production of loud calls before and at dawn. Primates 61: 331–338.

V médiích

Tisk a online

Pražský deník, MF Dnes, Metro, dTest, Květy, Claudie, Deník, Hospodářské noviny, Kutnohorský deník, Blesk, Haf & mňau, Pražský telegraf, Můj svět, Psí kusy, Můj pes, Moje kočka, Naše kočky, Moje betynka, Nadace na ochranu zvířat, Globus, magazín Kvík, iRozhlas.cz, mujrozhlas.cz, kamoska.cz, vsepropejska.cz

Rozhlas

Český rozhlas Region, Radio Prague International 

Televize

ČT1 (Polopatě), TV Nova (Střepiny, Rady ptáka loskutáka, Hlavní zprávy), TV Prima (Show Jana Krause), TV Barrandov (Kutil Adam, Hlavní zprávy), TV Mňam

error: