Když zvíře nechce jíst seno
4 min. čtení

Když zvíře nechce jíst seno

Seno je velmi důležitou součástí jídelníčku králíků a hlodavců. Někdy se však může stát, že zvíře začne seno odmítat. Příčin může být několik. Seno je buď staré, nekvalitní, zaprášené, plesnivé nebo je nedej bože cítit nějakou chemií, což je alarmem pro zvířecí čumáčky. Důvodů je však ještě více, pojďme je probrat.

Seno je v jídelníčku malých zvířat základ, proto je třeba nesmířit se s tím, že zvíře nechce seno, ale řešit to. Jako první bych se podívala na složení krmné dávky zvířete. Kolik dostává zeleniny, ovoce, granulí a pamlsků? Pokud se králík nebo morče zaplní tím, co mu chutná víc, jako je ovoce, zelenina a granule, pak nemá důvod pouštět se do sena, které se mu složitěji žvýká a chuťově není tak rozmanité. Omezte tedy příjem všeho kolem. Co se týče granulí, králík by měl dostávat dvě polévkové lžíce na den, morče jen jednu. Zeleniny pak hrnek denně ideálně rozdělený do dvou dávek – jednu ráno, druhou večer. Základem je seno a čerstvá tráva. Jen tak zvířeti zajistíte zdravý růst a obrušování zubů, veselé střevní bakterie, a tím zdravé trávení.

Seno zvířeti můžete smíchat s různými druhy bylinek, můžete mu ho také obohatit malými kousky sušené zeleniny. Vše se dá sehnat v obchodě pro mazlíčky nebo na internetu. Další možností, jak zvíře ke konzumaci sena přimět, je dávat mu kupičku sena do klece mimo seník. Některá zvířata jsou jen líná vytahovat stébla ze seníku. Zároveň pokud je seno v seníku dlouho, už tolik nevoní a neláká k snědku. Takže do seníku dávejte jen menší množství sena a denně ho doplňujte. Pokud má zvíře seno na podlaze klece a chodí do něj čůrat, opět ho co nejčastěji vyměňujte a podávejte jen v malém množství, které je zvíře schopno zkonzumovat. Zároveň je dobré seno dobře skladovat ideálně v papírových pytlích tam, kde je sucho.

Další možnost, proč zvíře odmítá seno, je, že se zrovna jedná o várku, respektive mix bylin, který mu jednoduše nechutná. Zkuste koupit jinou značku. Je taky třeba mít na paměti, že seno od jednoho výrobce není vždy stejné. Na stejné louce může být každý rok jiné zastoupení bylin a zároveň se mění i vláha, takže může být seno pokaždé jiné.

Aby toho nebylo málo, tak seno se rozděluje na první seč a otavu. První seč obsahuje silnější stonky trav, má víc vlákniny, otava se skládá spíš z listů trav a je celkově jemnější. Některé zvíře může upřednostňovat první seč, jiné zase otavu, proto pokud máte možnost, zajímejte se o to, co kupujete.

Pokud nezabere žádná z výše uvedených rad, je možné, že má vaše zvíře přerostlé zuby, a proto se senu vyhýbá. Poznali byste to tak, že je vybíravé a vyhýbá se všemu, co se musí víc kousat. V tlamičce si krmení pohazuje, někdy mu z ní vypadává, zvíře hubne, má měkké bobky nebo průjem, je bez nálady, skřípe zuby, slintá a má mokrý krk. V tom případě rozhodně kontaktujte veterináře. Seznam těch nejlepších nejen pro drobná zvířata najdete tady. Problematiku přerůstání zubů u morčat probírám více do hloubky v článku o morčatech, přerůstání zubů u králíků pak najdete v článku věnujícím se králíkům.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *