Osmák

I osmák neboli chilská veverka má ve světě mnoho názvů, anglicky se často nazývá „brush-tailed rat„, francouzsky „octodon“ nebo „degue du Chili„, španělsky „Ratón Cola de Pincel„, německy „gewöhnlicher Degu“ a polsky „koszatniczka„. Latinský název osmáka vznikl ze slov „octo“ (osm) a „odoús“ (zub), osmáci mají totiž kousací plošky stoliček ve tvaru osmičky.

Taxonomické zařazení

hlídání osmákůOsmák je příbuzný morčatům, činčilám a nutriím.

Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: strunatci (Chordata)
Podkmen: obratlovci (Vertebrata)
Třída: savci (Mammalia)
Řád: hlodavci (Rodentia)
Podřád: dikobrazočelistní (Hystricognatha)
Nadčeleď: Octodontoidea
Čeleď: osmákovití (Octodontidae)
Podčeleď: Octodontinae
Rod: osmák (Octodon)
Druh: osmák degu (Octodon degus)

Proč si osmáka pořídit?

Osmáci jsou velmi inteligentní hlodavci. Jejich inteligence je vysoká zhruba jako potkaní. Jsou to velmi aktivní zvířata, která vykazují největší aktivitu v noci, proto je nemějte v ložnici, budili by vás. Pokud si pořizujete osmáky, kupte jim i kolečko na běhání, osmáci ho milují. Mělo by být tak velké, aby si osmák při běhání neohýbal páteř. Oproti jiným stejně velkým hlodavcům se osmáci dožívají vysokého věku. Průměrně žijí 6 let, mohou se dožít však i 9 let. Chov osmáků není nijak náročný, přesto je pár věcí, na které si musíte dát pozor. Například víte, že když osmáka chytíte za špičku ocasu, pustí ho? Opravdu to nezkoušejte, ocas už mu nedoroste, jak jsme zvyklí třeba u ještěrek.

hlídání osmáků PrahaSpolečenský život osmáků

Jak už jsem říkala, osmáci jsou velmi aktivní a společenská zvířata, bude jim tedy dobře ve skupince aspoň dvou osmáků. Přece jen osmák pro něj bude lepším kamarádem, než člověk, a bude s ním pořád. Jestli si pořídíte samce nebo samice, je poměrně jedno. Samci jsou více cítit a občas si vyjasňují své společenské postavení, takže se nevyhnete občasným šarvátkám. Skupinky osmáků vybírejte z jednoho vrhu, pokud tedy nechcete mladé, pak je samozřejmě lepší co nejmenší příbuznost. Pokud chováte dva samce a jeden z nich umře, je lepší nového nedokupovat, mám s tím špatné zkušenosti. Pokud je smutný, můžete k němu dokoupit samici, ale samečka nechat vykastrovat.

Když pořizujete osmáky, doporučuji je koupit v chovatelské stanici, než ve zverimexu či na inzerát. Nikdy nevíte, od koho osmák do zverimexu přišel, v jakých žil podmínkách. Osmáci od chovatele se i lépe ochočují a často mívají lepší povahu a samozřejmě zdraví. Při koupi vybírejte osmáka s lesklou, přiléhající srstí. Osmák nesmí mít zalepený zadeček nebo oči nebo jakýkoliv zákal. Zákal v oku značí cukrovku, ale o tom později.

Hlasová komunikace osmáků

Podle průzkumů vydávají osmáci 15 zvuků. Nejvíce zvuků vydávají mláďata při sání mléka a při odloučení od matky. U mláďat osmáků je navíc prokázaná komunikace ve vysokých frekvencích (ultrazvuk). V některých studiích je doložený zvuk o 61.6 kHz. Další zvuky můžete slyšet u dospělých osmáků při obhajování si své hromádky krmení nebo zastrašování nepřítele, po aktu páření a při pocitech samoty, pokud chováte jen jednoho osmáka. Velmi zajímavé je i „švitoření“ dvou osmáků.

V čem chovat osmáky?

Osmáci nesmí být v průvanu, je dobré najít jim klidné místo v místnosti, kde se budou cítit dobře. Je také lepší mít ubikaci někde výš než na zemi, otřesy země jsou pro zvířata nepříjemné. Co se týče podestýlky, lepší je kukuřičná nebo jiná bezprašná. Piliny nebo hobliny práší, mohou zvířatům způsobit problémy s očima nebo s kůží kvůli různým parazitům. V ubikaci by měla mít slunná, ale i stinná místa, aby si měl osmák kam zalézt. Ubikaci pro osmáka vybírejte velkou a především vysokou (minimální rozměry pro dva osmáky 100 × 50 × 100 cm), osmáci se velmi mrštně a rádi pohybují po větvích. Ty natrhejte venku, vybírejte ty z ovocných stromů, ale ne z peckovin, osmáci milují také větvičky břízy, velmi rádi okusují. Dejte pozor, když osmáka pouštíte po bytě, odstraňte všechny kabely, rádi se do nich pouští. Odstraňte i kytky protože některé jsou jedovaté, a věci, o které nechcete přijít, zacpěte všechny díry a skulinky. Osmáci ocení i písečné koupele, které jim pomáhají v péči o kožíšek. Písek pro osmáky koupíte např. tady.

Krmení osmáků

hlídání osmáků PrahaOsmáci jsou býložravci, kteří neumí trávit cukr. Pokud se jim cukru dostává moc, mohou onemocnět cukrovkou, což se následně projevuje šedavým zákalem oka. Osmákům nesvědčí ani ovoce, lepší je podávat jim zeleninu a i tam je lépe se některé vyhnout. Osmáci například nesmí brambory, špenát, cibuli a česnek. Pozor si dejte i na červenou řepu a pórek, mohou způsobovat průjem, brokolice, květák a zelí naopak nadýmá. Co se týče obilnin, mohou osmáci všechny druhy. S rozumem podávejte slunečnicová semena, sice se po nich kožíšek hezky leskne, obsahují však hodně oleje, po kterém osmáci snáze přibírají na váze.

Pro osmáky se vyrábí speciální krmné směsi, některé z nich však obsahují prvky, které osmáci nesmí. Je nutné vždy pozorně číst složení. Směs nesmí obsahovat sušené ovoce, rozinky nebo oříšky. Pokud zrovna ve zverimexu nemají směs pro osmáky, můžete použít i krmnou směs pro činčily, mají totiž stejné stravování. Dobré je třeba toto krmení od Versele Laga.

Pozor si dávejte i piškoty, které obsahují hodně cukru a tvrdé pečivo, díky němu osmáci rychle tloustnou. Na ohryz je nejlepší podávat větve a seno.

Rozmnožování osmáků

hlídání osmákůPohlavní dospělost u samic přichází poměrně brzy, a to už v 6. týdnu. Taková samice je však na rozmnožování ještě velmi mladá, proto se je doporučuje připouštět až v pozdějším věku. Samci pohlavně dospívají později, a to mezi 10. a 12. týdnem života. Páření probíhá pár chvil. Osmáci akt provázejí cvrlikavými zvuky a třepání ocásky. Osmáci rodí, stejně jako morčata, mláďata prekociální, to znamená, že samice mláďata přenáší, a ta se rodí vidoucí, slyšící a aktivně se pohybující po ubikaci. Délka březost u osmáků se pohybuje mezi 83–90 dny. Ve vrhu bývá obvykle 2-8 mláďat. Mláďata se odstavují v 6.týdnu života, kdy už jsou samice plodné, takže dejte pozor, abyste je odstavili včas:) U samic osmáků se objevuje poporodní říje, to znamená, že den až dva po porodu jsou plodné, proto je dobré na minimálně týden od ní a mláďat oddělit samce. Časté porody by samici mohly vyčerpat až k smrti, proto by měla rodit maximálně třikrát a rok vynechat.


PRAVIDLA DISKUZE
1. Své dotazy k chovu osmáka pište výhradně do diskuze níže, nevkládejte odkazy.
2. Nepište e-maily, neodpovídám na ně, nevolejte na mobil, obojí je určeno jen pro zákazníky.
3. Vulgární nebo nesrozumitelné dotazy jsou ihned smazány. Pište tak, aby se to dalo přečíst.
4. Odesláním komentáře souhlasíte se Zásadami ochrany osobních údajů.

254 Responses to Osmák

 1. Teri says:

  Dobrý den, potřebovala bych poradit. Náš příběh s osmáky je poněkud delší. Měli jsme dva osmáky (holčičky) už skoro sedm let a jednu jsme bohužel museli nechat uspat. Máme tedy pořád tu jednu sedmiletou a pořídili jsme jí dvě kamarády. Podle paních prodavaček ze zverimexu to měly být sestry, ale jedna byla o něco větší. No nijak jsme to neřešily, protože v porovnání s tou nejstarší ještě nebyla tak veliká, ale po měsíci co jsme si ji pořídili se jí narodilo miminko. Byl to pro nás docela šok, ale naštěstí se narodilo jen jedno a vypadá zdravě. Jak jsem na internetu našla osmáci jsou březí okolo třech měsíců, takže víme že tatínek je neznámí. Jenže teď mám problém s tou druhou novou myškou protože začala ostatní napadat. Nejdříve začala naskakovat na ostatní, takže po šoku s novým mládětem jsem ji radši vzala k veterináři, ale ten řekl že je to také holčička. Jenže zhruba o dva týdny později začala napadat miminko. Ze začátku ji stačilo okřiknout nebo ji prostě odehnat, ale teď už miminko napadala neustále, tak jsme ji přendali do menší přepravné klece. Doufala jsem že se uklidní jak to fungovalo u těch prvních dvou které jsme měli, ale tentokrát to nefunguje jakmile ji vrátím do klece okamžitě začne hledat a napadat miminko a když se ho ostatní osmáci snažili bránit začala se surově prát i s nimi. Opravdu nevím proč to začala dělat, napadá mě že buď žárlí na miminko, nebo se nám rozbilo kolečko, které tam předtím bylo a ona na něm většinu dne běhala a tak jsem ho musela vyndat a teď běhat nemůže, tak je nějakým způsobem naštvaná. Teď ji mám už den oddělenou, ale takhle zůstat nemůže i když jsem jí dala misku s jídlem i napáječku, klec je pořád hodně malá. Neporadili by ste mi prosím co mám dělat skutečně už mě nic nenapadá do klece jsme jim dávali kapesníky a seno aby si hrály a podobně ale pořád se perou, nechci aby si ublížili. Předem děkuji za odpověď.

 2. anci2006 says:

  Dobrý den chtěla bych se zeptat, už skoro pět let mám 2 osmacky, ale omylem jsem nechala otevřenou klec a jedna utekla a tak se chci zeptat jak mám postupovat když jí nenajdu. Nevím jestli mám pořizovat novou nebo si nechat jenom jednu a více si s ní hrát. Ale je mi jí hrozně líto, protože pořád píská teď jsem udělala takovou past jestli se chytí ta co utekla tak uvidíme
  Předem děkuji za odpověď

 3. Anežka says:

  Dobrý den, mohla bych se zeptat jestli by jste mi nemohla navrhnout nějakou chovnou stanici v Brně prosím. Předem děkuji za odpověď.

 4. Daniela says:

  Dobrý den, spářili se nám příbuzní osmáci, je to veliký problém? Jedná se o sourozence. Ve zverimexu nám řekli, že se jedná o 2 kluky. Ale samička je dvakrát taková, polehává a kňourá, nejspíš bude rodit, jinak je velice aktivní. Mohou být mláďata nějak poškozená? Děkuji moc za radu.

 5. Dana Balajková says:

  Dobrý den
  chtěla bych se zeptat máme podobný problém, který se tu už řešil. 2 bratři, jeden zemřel, druhý co zůstal sám teskni. Snažíme se s ním být více, ale moc to nepomáhá. Určitě máme též strach z další klece. Každopádně níž jsme se dočetli, že u holek to třeba problém moc nebývá. Napadlo nás ještě, zda by mohlo pomoci, dát jeho klec poblíž klece, kde máme 2 holčičky, že by se aspoň viděli. Popřípadě jestli toho nového chlapečka tedy risknout a časem je zkoušet dávat k sobě. Děkuji Balajková

 6. PájaP says:

  Prosím, potřebujeme poradit.
  Bohužel nám před 1 dnem umřel jeden z osmáků (byli to 2 samci, sourozenci, stáří cca 14 měsíců). Zůstál nám tedy samotný jeden samec (tento je ten méně dominantní). Můžeme mu pořídit kamaráda – mládě – opět samce? Má s tím někdo zkušenost, zda se snesou? Máme to doma složité, neboť osmáky měli naši kluci (bratři) a teď ten, kterému osmáček umřel, je hrozně nešťastný.
  Moc díky za Vaše rady!

 7. Peterovah says:

  Dobrý večer,
  Chtěla bych se zeptat. Doma mám asi 6 měsíční dva Osmáky degu kluky. Mám pár problémů, takže předem děkuji za odpověď. 1) Osmáky mám doma asi 5 měsíců a furt ke mně nejdou. Klidně mi vyskakají po noze o klína a nebo mi po ruce vylezou na ramena. Dokonce když mám pamlsek a kroužím ve vzduchu, tak dělají otočky. Ale do ruky se nenechají chytit. Furt z ní mají strašný respekt a já to furt zkouším na pamlsek a jde to, ale pomalu. Dělám to dobře, nebo to můžu i nějak urychlit? 2) Mám pocit, že mají panickou hrůzu z mojí sestry. Vždycky když přijde do pokoje a promluví a nebo ji uvidí, tak začnou zběsile běhat po kleci a v kolečku – tak moc, že to kolečko se vždycky urve a celá klec se třepe. Sestra má 7 let. Myslíte, že si na ní zvyknou a nebo už z ní strach budou mít furt? 3) Někde jsem četla, že kdybych ke klukům přidala dalšího Osmáka, že by byli víc v klidu (oba jsou to bratři). Ale taky jsem viděla hodně komentářů, že mezi sebe dalšího člena nevezmou a já nevím. Můžeme si ještě jednoho pri nejhorším dva Osmáky dovolit, protože máme velkou klec, ale jde mi o to, co bych dělala kdyby ho kluci nepříjmuli. Chtěla bych další kluky, ale zároveň se strašně bojím, že ho ti dva zabijou. 4) Jeden kluk (Čip) váží 200 g a druhý (Dejl) 170 g. Dávám jim jídlo do dvou misek, ale i přes to ten druhý váží méně. Je to v pohodě? Nechci být nějaká hloupá a radši se ptám na blbosti, protože chci být dobrá majitelka. Ještě jednou děkuji za odpověď, Hanka.

  • Dobrý večer, osobně neznám žádného kontaktního osmáka, mám i samam zkušenosti s tím, že se nechají pohladit, podrbat, přiběhnou na zamlaskání, ale na roku sami nejdou a chytit se nedají, škrábou a snaží se co nejrychleji utéct. Ale zkoušejte to dál, už to, co vaši osmáci umí, je obdivuhodné a je vidět, že vám věří. To chytání prostě nemají rádi a nejsem si jistá, jestli jim to časem přestane vadit. Nemohlo se stát, že jim sestra něco udělala? Nějak je chytila, zmáčkla nebo jim jinak ublížila? Tipovala bych, že s ní mají nějakou špatnou zkušenost, proto je jejich reakce tak silná. Ať se je i sestra snaží rozmazlovat dobrotami a drbáním, časem by jejich negativní reakce na ni mohla vymizet. Do pokoje s osmáky ať přichází pomalu, rychlé pohyby je mohou plašit, protože je vnímají jako možné nebezpečí. Rozhodně bych k osmákům nedávala dalšího samce. Skutečně se budou rvát a nebude to dělat dobrotu. Nechte je tak, jak jsou. Je úplně normální, že každý jinak váží, je to stejné jako u lidí, někdo má rychlejší metabolismus, někdo pomalejší, každy máme jinou váhu, skutečně není čeho se bát. Staráte se o ně hezky, jen tak dál. Ať vám osmáčci dělají radost!

 8. Natydegu says:

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat, měli jsme doma dva osmáky, při koupi ve zverimexu nám bylo řečeno, že to jsou dva sourozenci, kluci. Ale dnes ráno se nám narodila mláďata. Velice nás to zaskočilo, proto jsem se chtěla zeptat, zda nemáte nějaké tipy, které by nám mohly pomoci. Děkuji předem za odpověď.

 9. Kackamez says:

  Dobrý den, máte nějaký tip jak si v jedné kleci označit osmaky? Mám tři slečny, ale nemají žádný znak, podle kterého bych je rozeznala. Děkuji za odpověď. Katerina

 10. Míša says:

  Dobrý den,
  Chtěla bych se zeptat… máme doma osmáčí slečnu dva a půl měsíce starou. Bylo jí smutno, tak jsme včera pořídili kamarádku která je přibližně o měsíc starší. Holky jsme nechali chvilku okoukat a pak jsme je nechali seznámit na neutrálním místě. Ta mladší co jsme měli doma si nárokuje postavení a často na tu starší doráží (leze na ní a tlačí ji k zemi, vyvolává hádky a rvačky – nic do krve). Když se uklidnili, tak jsme je dali do klece, jenže tam jedou na novo… ta mladší tu starší chvilkami honí po kleci, když k nim jdeme, tak tu starší odstrkuje od dvířek atak. Někdy to vypadá, že to bude dobré…. očichávájíse, nebo si čistí kožíšeky. Jenže ta mladší pak začne zase dorážet a ta nová je taková vyplašená. Je to normální průběh, který si za pár dni sedne, nebo to máme nějak řešit?

  • Dobrý den, osobně si myslím, že kdyby to nešlo, servaly by se holky do krve již napoprvé. Seznámení na neutrálním místě je ok, doporučuji však i tu klec vyčistit, vydesinfikovat včetně vybavení a případně i přeházet jednotlivé věci tak, aby si mladší nevyskakovala, že je to tam její a že to tam zná. Taky pomáhá písečná koupel s kapkou (jen jednou kapkou!) nějakého přírodního éterického oleje, holky se vykoupou, budou pak stejně vonět a nepříjdou si tak cizí. Držím palce 🙂

   • Míša says:

    Klec jsme vydesinfikovali a snažili jsme se otřít i plošiny a veškeré vybavení…, ale zkusíme přeházet vybavení v kleci to jsme dali popravdě tak jak to bylo. Holky se nám sice pořád perou, ale už běhají po kleci obě dvě… i ta nová a neschovává se v rohu. Tu mladší jsme měli přes měsíc samotnou a přijde mi jako kdyby o druhého osmáčka nejevila takový zájem, tedy krom těch jejich šarvátek. Jako občas se očmuchají atak, když si nejdou zrovna něco vyjasňovat, ale jinak když ta mladší odpočívá a přijde ta nová, tak ji od sebe hnedka odežene a nebo se pohádají. Vyhledává spíš naší pozornost. Může to být tím že byla chvíli sama a navykla si na nás a teď třeba bude trvat než přijme nového kamaráda? Jinak moc moc děkuji za odpověď 🙂 🙂 🙂

 11. PavlaFTL says:

  Dobrý den,
  prosím o váš názor na soužití třech sourozenců kluků osmáků?
  Pořídili jsme si je od chovatelky v sedmi týdnech, teď mají dva měsíce. Mají velkou a vysokou klec a zatím se snášejí podle mne dobře. Občas se lehce poperou, ale večer zase spinkají všichni tři spolu na hromadě, i když mají k dispozici víc „domečků“. Slyšela jsem názor, že až dospějí, budou se rvát do krve a soužití nepůjde. Potřebovali jsme tři a samiček tolik nebylo.
  Půjde to? Díky.

  • Dobrý den,
   osobně v tom nevidím problém, pokud máte příbuzené jedince a mají dost prostoru. Ale samozřejmě je to individuální. Řekla bych, že to, jestli spolu vydrží, se ukáže v dalším měsíci, kdy budou kluci pohlavně dospívat. V tuto chvíli bych je rozhodně nechala dohromady, i přes ty občasné šarvátky. To, že spolu být nemůžou, se ukáže podle toho, že rvačky začnou být častější a krutější a poteče při nich krev. Tak držím palce, ať se klukům pohromadě líbí!

 12. 009martinka says:

  dobrý den moji osmáci holky furt spí umně je jim asi tak 1 měsíc a půl nevíte jestli se cítí v bezpečí nebo jim něco je dekuju za odpověd

 13. Olivka says:

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat. Měli jsme 3 osmáky. Samičku a dva samce, zbyl nám jeden syn z posledního vrhu. Oba rodiče zemřeli a je sám. Jsou mu tři roky. Máme koupit kamaráda?

  • Dobrý den, osmáci jsou společenští a ještě tím, že byl ten váš zvyklý na společnost, mu teď bude chybět. Avšak máte jen možnost pořídit mu samici a jeho případně nechat vykastrovat, aby neměli mláďata. U těchto drobných zvířat se nechává kastrovat samec, protože kastrace samců je jednodušší a méně riziková. S nepříbuzným samcem se samec nesnese. Takže zatím bych osmáka hodně pozorovala, jak se chová, jestli není smutný, pokud by byl, pořídila bych mu tu samici. Taky se mu teď víc věnujte.

 14. Taurin Gaster says:

  Dobrý den,
  jak by osmáci (holky, cca tři měsíce staré) reagovaly na mladší sourozence?
  Máme tušení, že máma je opět březí (bohužel, k veterináři ji jen tak nevezmeme, nenechá se vzít do ruky), protože je mnohem zavalitější a někoho, kdo by o ty tři holčičky stál, jsme bohužel ještě nenašli.
  Nemůže mezi sourozenci, se tří měsíčním rozdílem, dojít k rvačkám?
  A ještě…
  Je normální, že ode mě se nechají vzít do ruky všechny holky (i máma, i když jen na chviličku), zatímco od ostatních se nenechají?

 15. veronika1144 says:

  Dobrý den,
  měla bych spíše takový odborný dotaz. Vypracovávám bakalářskou práci, kde porovnávám chovy s jedním osmákem a chovy s více osmáky chovanými pohromadě. Sháním nějaké odborné články, které by dokazovaly čím a jak škodí osmákům osamocení a případně, jak se u jedinců liší chování oproti osmákům ve skupině.
  Pomůžete mi, prosím?
  Děkuji.

 16. Marián Pecko says:

  Dobrý deň, mám v pláne dvoch osmákov a chcel by som Vás poprosiť o pár rád (diskusia je už veľká a dopredu sa ospravedlňujem ak tu už bolo dačo rozoberané):
  1) chcel by som ísť do terária, no všade na webe sa hovorí len o klietkach (o teráriách je vždy len zmienka) – viete mi poradiť aké? resp. dákeho predajcu (ideálne na Slovensku)
  2) dve samice, či dvoch samcov – sú tam povahové rozdiely?
  3) na Slovensku nemáme žiadne chovné stanice zamerané na tieto hlodavce (aspoň o nich neviem) – že vraj nie je moc vhodné kupovať ich v zverimexe, aké mám teda ešte možnosti? (je mi jasné že dakde sú inzeráty typu predám osmakov)
  Ďakujem

 17. Timotej Štekláč says:

  Dobrý deň, chcel by som sa spýtať, musím kupiť svojim dvom osmákom novú kluetku zatiaľ su teraz v takej malej, žiaľ to bude možne až o tyždeň. Myslíte že to bude nať na nich nasledky keď budu ešte tyždeň v malej klietke??

 18. Nattys says:

  Dobrý den mám 2 osmáky ( samci) přes celý den jen leží a spí je možné je v tomto vedru je nějak schladit? Třeba vodou?

 19. Helena Pešková says:

  Dobrý den, mám dotaz. Naše minnie (osmák degu) včera porodila jedno mládě je pořád tlustá, ale do teď další mládě neporodila fuet běhá v kolečku, ale k porodu dalsich se nemá je možné že porodí jen jedno mimčo? Nebo máme ještě čekat

 20. Veronika says:

  Dobrý den,

  Chtěla bych se zeptat..máme s přítelem malého osmáka (samici) asi 3 týdny..a ona se nás pořád bojí..neustále hlasitě píská..hryže klec..snaží se utéct..jednou už ji prokousala a teď zjistila že to jde i zkrze mříže utéct…
  Všichni všude jenom píšou jak jejich osmak je ochočený a jak za nima chodí.. Rozárka, když už se necha vzít z klece a to k nám taky nikdy nechce, se chvilku dejme tomu mazli ale pak se chce podvrtat a zdrhnout jo a vždycky když děla něco v kleci ať už jí nebo hryže mřížky a já se na ní podívám..tak zapíská a letí se schovat do domečku..
  Já jen nevím co s ní mám dělat více

  • Dobrý den,
   osmáci jsou společenská zvířata, takže jste si měli pořídit aspoň dvě samice. Ona je teď osamělá a je z toho smutná. To hlasité pískání je náznak stesku, a to, když před vámi utíká se schovat a pískne, znamená, že varuje potenciální další členy skupiny před nebezpečím, které ve vás vidí. Osmáků jsem měla ve skupinkách několik po sobě a žádný za mnou nechodil. Byl úspěch, když si nějaký sám vylezl na ruku, ale ani tam dlouho nepobyl. Nechávají se drbat, ale do ruky chytit je problém…Navíc 3 týdny pro zvíře není žádný čas, na ochočení jsou potřeba měsíce, někdy i rok. Hodně taky záleží odkud ji máte (chovatel, zverimex), ale stejně jsou osmáci divoká zvířata a je třeba k nim tak přístupovat. Jsou spíše na pozorování, než na mazlení…Určitě jí ale pořiďte kamarádku, kontaktujte chovatele, od kterého ji máte, jestli nemá ještě nějakou samici ze stejného vrhu. Pokud ne, koupila bych k ní nějakou nepříbuznou mladou samičku. Sama být prostě nemůže. A to, co se šíří mezi lidmi, že pokud si pořídíte jen jednoho osmáka, lépe k vám přilne, je hloupost. Akorát ho ta samota zabije…

 21. Simča says:

  Dobrý den. V pátek bylo našim osmáččím miminkům 5 týdnů. Dnes je neděle a jelikož se hodně prali a hlavně kluci se snažili „obšťastňovat maminu i její kámošku, museli jsme je oddělit. Není to moc brzy? Děkuji za info.
  Všichni krásně baští a mamina už je ani cucat nechce nechat….

 22. Nattys says:

  Dobrý den chci se zeptat jeden z mých osmáků strašně moc chlupatí je vhodné h vyčesavat? Nebo mi nedávat písek pro činili?

 23. Nattys says:

  Dobrý den mám na vás dotaz jak už jsme říkala mám 2 osmáky ale jeden z nich když jde spát píská nevíte proč? Náš třeba napadlo jestli nemá skytavku nebo já nevím proč?

 24. Nattys says:

  Dobrý den chci se zeptat co znamená když hladin Osmaka on se chvíli Lísa a pak mi okusuje prst?

 25. Nattys says:

  Dobrý den mám otázečku jak často smím dávat osmákům pamlsky COMPLETE CROCK CAROTTE? Já jim to dávám každý den jeden dvě denně a nevím jestli třeba dělám chybu děkuji.

 26. Nattys says:

  Dobrý den mám na vás pár otázek a raději se zeptám než abych jim ublížil..
  1. Může osmak pampelišky?
  2. Škodí mu obiloviny (proso, pšenici, slunečnice)
  3. Jaký správný jídlo bych jim měla dávat?
  Děkuji

 27. Nattys says:

  Dobrý den oznamuji, že můj osmak máš už kamaráda a je to zrovna ten s kterým se porvar ve zverimexu m. A nakonec jsou kamadi je hezké je pozorovat jak si povídají a hrají.. Jinak děkuji za Vaše rady a rychlé odpovědi alespoň vím na koho se mám obrátit když se budu chcit na něco zeptat

Napsat komentář