Otlaky
Otlaky končetin (pododermatitida) se nejčastěji objevují u králíčků a morčat, ale mohou postihnout i další zvířata jako např. potkany nebo činčily. Častou příčinou bývá tvrdá podestýlka v kleci (dřevěné pelety) nebo v případě králíčků klec bez podložky na jejím dně. U králíčků se otlaky mohou objevit i v případě, že mají v kleci podložku, o kterou si tlapky mohou „popálit“ např. koberec. Další příčinou otlaků mohou být přerostlé drápky, a tím změněný došlap zvířete, případně problémy se zády, s klouby (artróza) nebo různé poranění končetin zvířete. Na vině však také může být obezita nebo bolestivé močení způsobené pískem (sludge) nebo kameny v močovém systému (utolitiáza). Některá králičí plemena, jako např. rex, k otlakům inklinují tím, že mají tlapky méně osrstěné.
Otlaky jsou velmi bolestivé. Nejdříve se projevují ztrátou osrstění inkriminovaných namáhaných míst předních nebo zadních končetin. Následně dochází k tvorbě mozolů, ke krvácení a k zánětům způsobeným bakteriemi. Zánět se může z podkoží přesunout ke šlachám, kostem a kloubům, a tak může dojít až k amputaci končetiny. Už ve chvíli, kdy si všimneme ztráty osrstění tlapek u králíčka nebo zčervenáním tlapek u jiných zvířat, měli začít jednat, protože se to může rychle rozvinou v závažnější problém. Je nutné nejdříve najít příčinu problémů, odstranit ji a zahájit léčbu.
Ptejte se:
- Má moje zvíře optimální váhu?
- Používám vhodnou podestýlku a často ji vyměňuji? Není na trhu měkčí podestýlka (např. Asan nebo Clean & Cozy)?
- Nemá mé zvíře málo pohybu?
- Není většinu času na tvrdém povrchu, ať už je to plovoucí podlaha, dno klece nebo plastový či dřevěný domeček, na kterém rádo odpočívá?
Malé nemokvavé a nekrvácející otlaky můžete ošetřovat doma Betadinou nebo hypermanganem a mazat krémem Bepanthen, kalciovou nebo měsíčkovou mastí či enzymatickými přípravky, koloidním stříbrem atd. Vyhněte se Induloně a vazelíně.
Pokud má zvíře na tlapkách už krvácející rány, pak je třeba neprodleně navštívit veterináře. Ten pravděpodobně udělá rentgen, rány vyčistí, nasadí antibiotika, léky proti bolesti a na tlapky dá „botičky“ z mirelonu. Je to pěnový materiál, do něhož se vyříznou otvory v místě otlaku. Celé se to ještě obváže, aby se do rány nedostaly bakterie. Je taky dobré podestýlku v záchodě měnit i několikrát denně nebo dočasně používat záchůdek s roštem. Botičky z mirelonu se vždy dávají na obě přední nebo obě zadní končetiny. Botičky se mění jednou za 3-7 dní podle znečištění. Za cca 14 dnů takovéto péče by se tlapky měly uzdravit.
Kromě výměny podestýlky za měkčí, případně poskytnutí měkké podložky v kleci, je třeba zvířatům zajistit i pohyb mimo klec. Zvíře, které odpočívá, přenáší většinu své váhy na paty, kde pak často otlaky vznikají. Zvíře v pohybu přenáší váhu spíše na špičky, a tím patám odlehčí.
Králíčci nemají na tlapkách polštářky. Chlupy jsou jejich jedinou obranou před otlaky, králíčkům je tedy nikdy nestříháme!
Ještě nekrvácející otlak u plemene rex.
Již krvácející otlak, se kterým je třeba zajít na veterinu.