Činčila

Na reportáž o chovu činčil točenou u nás se můžete podívat zde.

Činčila je hlodavec většího vzrůstu původem z Jižní Ameriky. Je příbuzná osmákům degu a morčatům. Podobá se jak vzhledem, tak povahou něčemu mezi myší, morčetem a veverkou. Činčila je velice aktivní zvíře milující pohyb. Jistě vás na první dotek zaujme svou hustou, jemnou srstí, pro kterou byla ve volné přírodě dříve lovena. Hon na činčily došel tak daleko, až byly přidány na seznam ohrožených zvířat CITES. Dnes se obchodníci s jejich kožíšky zaměřují spíše na farmový chov těchto zvířat, než na jejich lov. O srsti činčil se navíc dlouhou dobu tvrdilo, že je jako jedna z mála vhodná pro alergiky, odborníci však v poslední době tvrdí opak… Činčilí srst oplývá velkým množstvím barevných variet od divoce zbarvené aguti, přes klasickou šedou, až po béžovou, bílou nebo černou.

činčilaTaxonomické zařazení

Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: strunatci (Chordata)
Podkmen: obratlovci (Vertebrata)
Třída: savci (Mammalia)
Řád: hlodavci (Rodentia)
Podřád: dikobrazočelistní (Hystricognathi)
Čeleď: činčilovití (Chinchillidae)
Rod: činčila (Chinchilla)
Druh: činčila vlnatá neboli jihoamerická (Chinchilla lanigera)

Jaká je povaha činčily?

Činčila je průměrně inteligentní hlodavec, naučí se třeba přiběhnout pro pamlsek na mlasknutí. Je často chována jako mazlíček, ale přitom to mazlivý tvor vůbec není. Nechá se pohladit, podrbat, ale větší kontakt s člověkem nevyhledává. Někteří jedinci se na chvilku nechají chytit do ruky, ale ihned přemýšlí nad tím, jak se z ruky dostat. Málokterá činčila vás však přitom kousne. Činčila miluje běhání, měla by pod dohledem běhat mimo klec aspoň hodinu každý den. Z prostoru pro běhání odstraňte všechny kabely, jedovaté květiny a dejte pozor na rohy nábytku, činčily je totiž rády okusují. Počítejte s tím, že po každém běhání bude třeba vyluxovat bobečky, kterými budete mít posetou podlahu.

činčila, chov činčily, chov činčilV čem, jak a kolik činčil chovat?

Protože je činčila citlivá na vlhko, doporučuje se ji chovat v kleci, ne v akváriu nebo teráriu. Klec by měla být dlouhá cca 100 cm a také dostatečně vysoká (minimálně 50 cm). Činčily totiž rády skáčou po větvích do výšky. Činčila je noční tvor, klec byste tedy měli umístit jinam, než do ložnice, aby vás v noci nebudila. Činčila by také neměla být v průvanu a v místnosti s vysokou teplotou nebo přímo u topení. Ideální teplota pro chov činčil je 15-20°C. Teplota by rozhodně neměla přesáhnout 25°C a 70% vlhkost. Protože je činčila ze své domoviny zvyklá na drsné podnebí hor, je možné chovat ji i venku, a to až do teploty 0°C. Na nižší teploty se však musí zvykat postupně a pobyt venku při nízkých teplotách by zároveň neměl být dlouhý. Venku by klec měla být na místě, kam nesvítí slunce, neprší a kde není průvan – vhodný by mohl být třeba balkon nebo terasa.
Činčily jsou společenská zvířata, chovejte tedy vždy aspoň dvě. Je lepší vybrat hned dvě mladé činčily než činčilu po čase seznamovat s novou. Je jedno, jestli zvolíte dva samce nebo samice. Pokud však dokupujete činčilu, je lepší dávat samce k samici než obráceně. Činčily vždy vybírejte z řad chovatelských stanic, nikdy je nekupujte v chovatelských potřebách. Počítejte s tím, že činčila je dlouhověké zvíře, pokud se o ni budete dobře starat, dožije se vám až 20 let, i když průměrný věk činčily je 10-15 let. Nejstarší činčila se však dožila 30 let.
Mějte na paměti, že činčily jsou velice citlivé na stres, neobtěžujte je tedy častým cestováním, přesouváním klece nebo změnou partnerů. Na druhou stranu se činčily dokážou dobře přizpůsobit rušivému dění okolo klece od přítomnosti jiných domácích mazlíčků nebo dětí po hluk vysavače.
Pozor, činčilu nikdy nechytejte za špičku ocasu nebo za srst. Srst jim můžete velmi snadno vytrhnout (tzv. Fur slip).

Vybavení klece pro činčilu

Klec pro činčilu by měla být co nejvíce členitá, vybavena dostatečným množstvím dřevěných pater a větví ovocných stromů, které zároveň slouží jako ohryz. Činčila by měla mít domeček z přírodního materiálu, pokud máte činčil více, tak kupte pro každou činčilu jeden. Co se týče podestýlky, vybírejte neprašnou a takovou, kterou činčily hůře vyhodí z klece. Nevhodné jsou tedy například piliny, protože jich budete mít během chvíle plný byt. Zvolte například kukuřičnou podestýlku nebo dřevěné peletky. Aby měla činčila stále tak krásnou hustou srst, je třeba jí zajistit pravidelné písečné koupele. Koupací písek můžete vybrat buď stříbrný, nebo bílý. Bílý se mi osvědčil lépe. Písek nasypte do nádoby, ze které ji činčila hůře vyhodí – např. velká láhev od okurek otočená na bok. Písek koupíte např. tady.

Krmení činčily

činčila, chov činčilyČinčila je býložravec, měla by tedy mít neustále k dispozici seno, které je hlavním zdrojem její potravy. Jako doplněk činčile denně podáváme 30 g speciálních granulí pro činčily nebo směsi. Osobně doporučuji spíše granule, protože ze směsi činčily často vyzobávají to, co jim chutná a zbytek se vyhodí. Tímto způsobem se činčilám dostává jen určitých výživných látek, jiné pak mohou dlouhodobě chybět a činčile tak vyvolat zdravotní problémy  včetně přerůstání zoubků. Dobré krmení je například toto od Versele Laga. Nezapomeňte ani na minerální kámen a vodu. Na jaře činčilám poskytněte větvičky z jabloně nebo břízy.  Pozor na větve peckovin (švestka, třešeň, meruňka atd.) a jehličnatých stromů, ty jsou pro zvířata jedovaté. Pozor na šťavnatou potravu. Protože mají činčily trávicí systém přizpůsobený trávení suché potravy a sušených plodů, může jim větší množství ovoce, zeleniny, trávy nebo pampelišek způsobit dokonce i zauzlení střev. V menším množství ovoce a zelenina nevadí. Činčily milují hlavně sušené ovoce a šípky, vše ovšem podávejte jen příležitostně jako pamlsek. Pokud jim chcete přilepšit, sáhněte po sušených bylinkách. V každém případě se vyhněte oříškům. Činčily krmíme večer, tedy v době, kdy jsou nejvíce aktivní.

Rozmnožování činčil

Činčily pohlavně dospívají mezi 4. a 8.měsícem života. Do chovu by však měly být zařazeny až po 8.měsíci. Říje samice přichází po 24 – 45 dnech a trvá 3 – 5 dní. Samice jsou březí cca 111 dní.  Činčily rodí 1-5 prekociálních mláďat, nejčastěji však dvě. Po narození jsou to malé kuličky, které vidí, slyší a samy běhají. Svými charakteristickými zvuky k sobě volají rodiče. U samice asi 3–4 dny po porodu nastupuje poporodní říje, sameček ji tedy může znovu nakrýt a ona může se 40% pravděpodobností znovu zabřeznout. Samice by však měly rodit maximálně dvakrát do roka, častější porody je totiž velice vyčerpávají. Mláďata se jinak odstavují po 8 týdnech.


PRAVIDLA DISKUZE
1. Své dotazy k chovu činčily pište výhradně do diskuze níže, nevkládejte odkazy.
2. Nepište e-maily, neodpovídám na ně, nevolejte na mobil, obojí je určeno jen pro zákazníky.
3. Vulgární nebo nesrozumitelné dotazy jsou ihned smazány. Pište tak, aby se to dalo přečíst.
4. Odesláním komentáře souhlasíte se Zásadami ochrany osobních údajů.

128 Responses to Činčila

 1. Marie Zimová says:

  Dobrý den,
  máme doma činčilu, asi 5 letou, samečka. Ráda bych mu dokoupila kamaráda, ale už jednou jsme dokoupili jiného mladého samečka a jejich seznámení proběhlo špatně, museli jsme je mít několik měsíců odděleně než spolu dokázali být volně bez toho aniž by se prali do kůže.
  Je to dobrý nápad přikupovat dalšího? Jak je případně nejlépe zkamaradit?
  Moc děkuji 🙂

  • Dobrý večer, se samečkem to pravděpodobně nepůjde, spíš bych mu pořídila samici a jeho bych nechala vykastrovat.

  • majitel činčily says:

   Dobrý den, měl bych takový dotaz. Mám činčilu které bude tento rok 7 let (sameček šedě zbarvený), udělal jsem jí velkou vestavěnou klec aby měla hodně místa na skákání a běhání, tudíž jsem i dost přemýšlel že bych jí rád pořídil nějakého kamaráda aby tam nebyl sám. Už mám něco i vybraného, a právě bych potřeboval radu jestli si spolu budou rozumět, samozřejmě nová činčila by měla být také sameček, nechci je rozmnožovat jen chci aby tam měl kamaráda a věčně tam nebyl sám, nevím jestli není problém v tom že mám šedě zbarvenou a nová bude bílá, nebo v tom když novému samečkovi jsou bez mála 3 měsíce, prosím o radu popřípadě jestli s tím má někdo zkušenost, předem děkuji za odpověď.

   • Dobrý večer, barva rozhodně problém nebude, ta se řeší jen v případě rozmnožování. To, jestli si ti dva spolu sednou, je otázka, může se stát, že budou oba dominantní a nepůjde to, a nebo se spolu sžijí. Taky záleží na tom, jestli toho samečka máte 7 let samotného nebo byli dva a jeden umřel. Pokud je 7 let sám, bude to složitější. Každopádně jestli se pro pořízení nového činčiláka rozhodnete, načtěte si, jak je spolu seznámit, nejdůležitější je to neuspěchat a dodržovat určitý postup. Držím palce!

 2. Pavla says:

  Dobrý den,
  chtěla bych se zeptat na jak dlouho tak vydrž pytel koupacho písku http://www.domacizviratko.cz/koupaci-pisek-pro-cincily/koupaci-pisek-pro-cincily-sepiolita-4kg/ Takového a jak často vyměňujete? Činčilky teprve kupujeme. Děkuju!

 3. Any says:

  Dobrý den,
  chtěla jsem se zeptat v kolika týdnech nebo měsících se dává činčila do nové rodiny? Mám v tom zmatek proto že někdo píše 6 až 8 týdnech někdo ve třech měsících tak nevím. Děkuji předem za odpověď

 4. Any says:

  Dobrý den,
  chtěla jsem se zeptat, před třemi dny se moji činčilce narodilo mládě moje babička s tetou pořád říkají že bych samce měla dát pryč jinak mu ublíží ale co jsem četla pár článku tak se píše že pokud je partner u porodu tak mu neublíží a taky se to zatím nestalo zatím se o něj starají oba dva, tak pořád nevím jestli ho dát pryč nebo ho nechat v kleci se samičkou a dítětem, prý mu ublíží až bude větší ale nezdá se mi to. Činčily chovám teprve rok tak že moc zkušeností ještě nemám tak že budu moc ráda za každou radu předem děkuji

 5. Zdenča says:

  Mám dotaz.. Dostala jsem se k činčile od mamčinýho přítele, má 5 let (ta činčila, pro hnidopichy :D) a psala mi kamarádka, jestli nemám zájem o 2 činčilí chlapáky (mají 3 roky)..jsou u mé jiné další kamarádky a napadlo mě spářit jednoho z nich s tou mojí holčičkou…je to špatný nápad, vzhledem k tomu, že ta moje je v kleci sama už odmalička? 🙁

  • Dobrý den, osobně nejsem zastáncem množení zvířat. Pokud ale chcete mladé, ta možnost zde je. To, že samice žije sama, podle mě nehraje nijak velkou roli. Roli však bude hrát věk samice a já si nejsem jistá, jestli 5 let už není moc. Zkuste to ještě někde dohledat, já jsem to ve svých materiálech nenašla. Případně kontaktovat nějakého chovatele činčil, který by vám poradil. Jde o to, aby to samici neublížilo, porody těchto druhů jsou náročné především pro to, že mají mláďata velkou hlavu, a s postupujícím věkem to samice snášejí hůř. Jinak na páření je potřeba samici převézt k samci, nikoli obráceně, a nějakou dobu ji tam nechat, a mít předem jasno, co s mláďaty pak uděláte.

 6. Tomáš says:

  Dobrý den, dostal jsem pro moji činčilu tunel s flecovým potahem, je to pro něj bezpečné nebo mu ho nemám radši dávat? bojím se aby ho neokusoval a neměl nějaké zažívací problémy.
  Děkuji za odpověď.

 7. Jakub says:

  Dobrí den, chtel bych si koupit činčilu ale nevím co bych sní udelal kdyby sme šli na dovolenku na víc jako třeba dva dni.
  Dekuji za odpoveď

 8. Lužovka says:

  Dobrý den, prosím má někdo zkušenosti s chováním čičnčil po amputaci zadní nožičky? Naše si při běhání zlomila pravou zadní. Na klinice nám řekli, že se to nedá operovat a že se neprovádí ani amputace a chtěli nám ji rovnou utratit. To jsme ale nepřijali, takže dostala antibiotika a léky na bolest. Byla hrozně smutná a vystrašená ( asi jako my). Ted to ale vypadá, že už začíná sama jíst , trochu běhat a už se zase normálně koupe. Jen máme strach, aby dokázala fungovat i s pohybovým omezením.

 9. Lenka says:

  Dobry den. Mam doma 2 cincily..Jedna je samicka a druhe mlada samec (7 mesiacov) vsimla som si ze samicka je na krku stale mokra a stale sa vyhrieva na teplom mieste.Je nutne ich rozdelit? Samec jej neustale okusuje aj fuzy.Dakujem za pomoc

 10. Maruška :) says:

  Dobrý den,chci si pořídit činčilu.Vadí hodně když bude sama?Nebude mít parťáka.Děkuji za odpověď.

 11. MsAndy says:

  Dobrý den, děkuji za velmi užitečný článek, který mi v mnoha věcech pomohl. Ráda bych se zeptala… Mám asi pětiletého samečka a moc ráda bych mu koupila kamaráda. Poradíte mi prosím jaké pohlaví (popř. mládě nebo už staršího) a jestli koupit i větší klec nebo jím oběma stačí jedna? Ale mám ji dost velkou. O rozmnožování moc neusiluji, proto bych pořídila raději samečka, ale nevím, jestli si na sebe zvyknou. Děkuji za odpověď.

 12. Lili says:

  Dobrý den, potřebuji poradit koupila jsem si mladou činčilku ( 2 měsíce ) a mám staršího činčilího samce ( 4,5 let ) můžou být po nějaké době spolu v kleci ? A kdyby ano po jaké asi době ?
  Děkuji

 13. Barbora01 says:

  Dobrý den, chci se zeptat, za jak dlouho po narození mláďat mohu vrátit samečka zpět k samičce, aby ji znovu neoplodni? děkuji

 14. JohnyWut says:

  Dobrý den, chtěl bych si pořídit činčilu, jenže tu je problém. V týdnu jsem jinde, než o víkendu. Tak mě zajímá, jestli by mohla činčila zůstat sama 2 dny doma nebo bych jí měl vozit se mnou.
  Děkuji.

 15. terezkatereez says:

  Dobrý den, chtěli by jsme naší činčilce samičce pořídit nějakého společníka.
  Je lepsi samec nebo samice?
  Bojím se, aby se nejak nepoprali kdyz je dam společně do klece.
  Děkuji za odpověď T

Napsat komentář