Jedovaté rostliny doma
4 min. čtení

Jedovaté rostliny doma

Málokdo ví, že poměrně velké množství pokojových rostlin je jedovatých. Zdravotní riziko při jejich požití tak může hrozit nejen dětem, ale taky zvířatům, která se nám doma volně pohybují. Největšími milovníky, tedy ochutnávači rostlin jsou obvykle kočky a králíčci. Nemáte náhodou doma i vy nějakou tu jedovatou rostlinu? Chraňte před nimi svého mazlíčka. Zde je výčet těch nejčastějších.

Jedovaté pokojové rostliny

Azalka – celá rostlina je pro zvířata jedovatá, mezi příznaky otravy patří nevolnost, slinění, dýchací potíže
Brambořík – jedovatá rostlina obsahující jedovatý cyclamin, který způsobuje rozpad červených krvinek
Difenbachie (mramornatka) – šťáva z této jedovaté rostliny vyvolává pálení, otok jazyka a záněty sliznic
Dračinec (dracéna) – dracén je velké množství druhů, mohou způsobit podráždění trávicího traktu, dracény nebývají prudce jedovaté a jsou u koček velmi oblíbené (trochu je podezřívám, že jejich dlouhé, úzké listy používají místo zubní nitě…)
Filodendron – toxiny této jedovaté rostliny způsobují otok, zvracení, křeče a potíže s polykáním potravy
Kaládie – požití většího množství listů této jedovaté rostliny může způsobit fatální otravu zvířete
Klívie (řemenatka) – jedovatá rostlina obsahující alkaloidy působící jako nervové jedy
Kroton – šťáva z této jedovaté rostliny může způsobit otravy, při žvýkání různých částí zvířetem se v ústní dutině tvoří puchýře
Lilie – listy, květy i stonky této rostliny jsou jedovaté, u koček jejich pozření způsobují akutní selhání ledvin, které může vést až ke smrti, už jen vůně lilie je pro kočky toxická
Monstera – nebezpečné jsou zejména stonky a listy rostliny
Orchidej – není smrtelně jedovatá, vyvolává však zažívací potíže
Scindapsus (šplhavník) – má jedovaté listy, pro ptáky může mít jejich pozření fatální následky
Tchýnin jazyk – celá rostlina je jedovatá, v případě pozření zvíře zvrací a má poruchy trávicího ústrojí
Vánoční hvězda (pryšec) – jedovatá je celá rostlina, navíc mléko vytékající z poškozené rostliny leptá pokožku

Další jedovaté rostliny

africká kopřiva (pochvatec), agáve, aloe pravá, asparágus, brčál (barvínek), begónie, bledule, fíkovník, fíkus, jmelí, hortenzie, hyacint, chryzantéma, chřest, kala, kosatec, vánoční kaktus

Jak poznáme otravu zvířat způsobenou pozřením jedovaté rostliny?

Zvířata při otravě jedovatými rostlinami hodně sliní, někdy mají u tlamy pěnu. Mohou se dávit nebo zvracet. Také často ztěžka dýchají a polykají, především pokud je otrava doprovázena otokem ústní dutiny. Některé z dalších příznaků jsou průjem, křeče, třes, slabost, ztráta koordinace a rozšířené zorničky.

První pomoc při otravě jedovatou rostlinou

Pokud máte podezření na otravu jedovatou rostlinou, sledujte chování králíčka, musí se chovat normálně, jíst, pít a dělat bobky. Je dobré sáhnout do domácí lékárničky a preventivně králíčkovi podat EnteroZoo gel, který na sebe jedovaté látky naváže. Pokud ho nemáte, můžete mu dát živočišné uhlí nadrcené a rozpuštěné ve troše vody stříkačkou. Rozdíl je ten, že živočišné uhlí na sebe naváže zároveň i vitamíny a minerály, ale pokud nemáte jinou možnost, nic jiného vám nezbývá. Pamatujte, že králík neumí zvracet, takže zvracení rozhodně ani nevyvolávejte! Dbejte na příjem tekutin.
Zároveň je dobré se poradit s veterinářem na dalším postupu a sdělit mu, jakou rostlinu zvíře pozřelo a v jakém množství. Seznam těch nejlepších veterinářů najdete tady. Pokud je třeba zajet na veterinu, předem tam zavolejte, aby o vás věděli a mohli se na to připravit.

6 komentářů na téma “Jedovaté rostliny doma

 1. Dobrý den, kralik prave sežral malou chryzantemu, nikde nemuzu dohledat, jak moc je jedovatá. Poradite?

 2. Dobrý den chtěl bych se zeptat jestli je pro králíka nebezpečný motýli keř děkuji za odpověď

  1. Dobrý den, o nebezpečí motýlího keře nevím, nenašla jsem nikde informaci, že by byl jedovatý nebo jeho části. Každopádně na zkrm bych ho králíkovi ani jiným zvířatům raději nedávala. Ideální jsou větvičky ovocných stromů (jabloně, hrušně) kromě peckovin. Králíčkovi nyní na jaře můžete nabídnout i mladé výhonky jehličnanů na koncích větví (smrk, modřín opadavý, jedle) nebo větvičky keřů (vinná réva, morušovník, brusnice borůvka, brusnice brusinka, ostružiník, maliník, rybíz, angrešt a růže – bez trnů).

   1. Děkuji za odpověď já jsem ho neměl v úmyslu ušákovi dávat akorát mi na zahradě ukousnul větev a sežral tak teď doufám že mu nic nebude

    1. Rozumím, nemělo by, ale pozorujte ho. V lékárničce by bylo dobré mít Entero Zoo gel nebo živočišné uhlí pro případ, že by příště sežral něco, co nemá.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *