Toxicita repelentů u králíka
2 min. čtení

Toxicita repelentů u králíka

Pokud berete králíky ven na trávu a chráníte je proti klíšťatům a komárům repelentem nebo antiparazitálními spot-ony, pak byste měli vědět o toxicitě látky Fipronil. Toxicita antiparazitálních přípravků je známá například u koček, kdy účinná látka Permethrin, kterou psi dobře snáší, je ale velmi jedovatá pro kočky. Oproti tomu Fipronil nevadí ani psům, ani kočkám, ale pro králíky je toxický.

Fipronil je lokální antiparazitikum skupiny fenylpyrazolů. Funguje tak, že v nervovém systému hmyzu blokuje kanály receptorů kyseliny gama-aminomáselné. U králíků způsobuje silné křeče, třes, apatii, nechutenství a následně smrt. Otrava Fipronilem je na králících patrná 4-6 hodin po aplikaci, a to i v případě, že si místo aplikace králík nemůže olízat. To, jestli se králíka podaří zachránit nebo ne, závisí především na rychlosti jednání jeho majitelů. Čím dříve se králíčkovi poskytne léčba na veterině, tím je větší pravděpodobnost jeho vyléčení. Seznam nejlépe hodnocených veterin pro králíčky najdete tady.
Jak se postupuje v případě intoxikace králíka Fipronilem? Primárně je potřeba antiparazitikum odstranit ze srsti a z kůže, aby se předešlo jeho dalšímu vstřebávání. Následně veterinář nitrožilně aplikuje benzodiazepiny (Diazepam nebo Midazolam) pro zklidnění nervové soustavy. Králíčka je také třeba nitrožilně rehydratovat a dokrmit, aby se udržela v chodu jeho trávicí soustava a organismus měl sílu s jedem bojovat.

Zdroj: Dario d’Ovidio and S. Cortellini, Successful management of fipronil toxicosis in two pet rabbits, Open Veterinary Journal, (2022), Vol. 12(4): 508–510.

Která antiparazitika obsahují Fipronilum?

  • Frontline
  • Fypryst
  • Fipron
  • Flevox
  • Effipro

Jistě to není kompletní výčet, pouze seznam antiparazitik, která jsem našla. Vždy pečlivě zkontrolujte složení antiparazitika před jeho koupí nebo aplikací na králíčka.

Která antiparazitika tedy mohu na králíčka použít?

Zkuste Přírodní repelent Menforsan. Má čistě přírodní složení, obsahuje látky z konopí, citronely a pelargonie. Spolehlivě odrazuje nejen klíšťata a komáry, ale taky blechy, roztoče, mouchy a vosy. Nebo si můžete vyrobit domácí repelent podle tohoto receptu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *