Morče

55 min. čtení

chov morčete, jak chovat morčeObsah článku:


Pro morče domácí (Cavia porcellus) existuje ve světě hned několik názvů. V angličtině se používá název „guinea pig“ (guinejské prasátko). Původ tohoto názvu není přesně znám, předpokládá se však, že pochází z mince guiney, za kterou se morčata dříve prodávala v Anglii. V anglicky mluvících zemích se pro morče často užívá i název „cavy“ nebo „cui“. Obvykle se tímto názvem však označuje spíše divoce žijící morče. Do němčiny se pak morče překládá jako „das Meerschweinchen“, česky mořské prasátko. Ve Francii je morče známé pod názvem „cochon d´Inde“ neboli prasátko indické a v Nizozemí je morče nazýváno „cavia“ podle svého latinského názvu. Ve Španělsku morčeti říkají „cobayo“ a v Rusku „morskaja svinja“. Někomu prostě morče připomíná prasátko, jinému třeba hrošíka, hlavně v případě bezsrstých morčat. Morčátko je v každém případě velmi oblíbeným a doporučovaným mazlíčkem vhodným nejen pro děti.

Taxonomické zařazení 

chov morčete, jak chovat morče

Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: strunatci (Chordata)
Podkmen: obratlovci (Vertebrata)
Třída: savci (Mammalia)
Řád: hlodavci (Rhodentia)
Podřád: dikobrazočelistní (Hystricognathi)
Čeleď: morčatovití (Caviidae)
Podčeleď: morčata (Caviinae)
Rod: morče (Cavia)
Druh: morče domácí (Cavia porcellus)

Morče domácí je příbuzné osmákům degu a činčilám. Nejbližšími příbuznými morčat jsou nutrie, dikobrazi a kapybary. Přestože je čeleď morčatovití (Caviidae) nevelká skupina čítající 12-14 druhů hlodavců, patří k nejvýznamnějším zástupcům jihoamerické fauny. Tato čeleď se rozděluje na dvě podčeledi – morčata (Caviinae) a mary (Dolichotinae). Známá je mara slaništní (Dolichotis salinicola) a v zoologických zahradách hojně chovaná mara stepní (Dolichotis patagonum). Do čeledi morčatovitých řadíme i moko skalní (Kerodon rupestris).

Divoké morče

Morče divoké (Cavia aperea) se vyskytuje v Brazílii, Paraguay, Bolívii, severní Argentině a v Peru po obou stranách And. Divoké morče je savec dorůstající hmotnosti 600 – 800 g. Délka jeho těla se pohybuje okolo 20 – 30 cm. Je to společenský živočich, tvoří malé skupinky okolo 10 jedinců. Geograficky je morče rozšířeno do poměrně veliké nadmořské výšky, v Peru se vyskytuje v horách až do 4000 m n. m. Žije na křovinatých a travnatých plochách. Přes den se ukrývá v travinách, norách nebo mezi kameny.

Využití morčat

Již po objevení Ameriky roku 1492 se první morčata dostala do Španělska a Portugalska, odtud poté do Anglie a Holandska. Teprve v druhé polovině devatenáctého století se morčata dostala do domácností, a to především v Anglii. Již před 5000 lety chovali staří Inkové morčata jako domácí zvířata, avšak hlavním důvodem jejich chovu bylo maso. Ve Španělsku a Jižní Americe se morčata pro tyto účely chovají dodnes. Morče je využíváno především pro laboratorní účely, aby se tak pomohlo pokroku a výzkumu v medicíně. Jako pokusné zvíře se používá mimo jiné při vývoji léků proti tuberkulóze, záškrtu a léků proti alergiím, protože na alergeny reaguje podobně jako člověk. Využití morčete a dalších zvířat se stále rozšiřuje. Morče nyní nachází své uplatnění v zooterapeutických programech pro děti a seniory. Je tomu předurčeno především malým vzrůstem, povahou a denní aktivitou. Klienty při terapii uklidňuje, posiluje jejich psychiku a pomáhá prolomovat bariéru mezi pacientem a okolím.

Barevné rázy a variety morčat

chov morčete, jak chovat morčeBylo vyšlechtěno velmi mnoho zajímavých mutací morčat. Barevně jsou morčata velmi rozmanitá, mohou být jedno až tříbarevná. Divoké zbarvení morčat se nazývá „aguti“. Tato barva se dá srovnat se zbarvením divokého králíka nebo zajíce. Termín pro toto zbarvení je vypůjčen od jihoamerického hlodavce aguti.
U šlechtěných morčat najdeme zbarvení aguti zlatý, šedý, stříbrný, skořicový nebo lososový. Co se týče ostatních jednobarevných forem morčat, vyskytují se zbarvení černá, čokoládová, lila, červená, béžová, zlatá, žlutohnědá, krémová, bílá s tmavýma očima, bílá albinotická a další.
Za zmínku stojí i akromelanisticky zbarvená morčata. Jsou to zvířata s tmavými koncovými částmi těla. Rodí se bílá a později jim začne srst kolem čenichu, uší a končetin černat nebo hnědnout. Oko je u této formy nepigmentované, působí tedy jako červené. Mezi další formy morčat se vzorkem řadíme morče žíhané, želví, japonské, tříbarevné, holandské, ruské a strakaté.

Chovají se převážně tyto základní typy morčat:

chov morčete, jak chovat morče, skinny morče, bezsrsté morče

1. Forma anglická – klasické hladké morče, má krátkou srst o 30 – 40 mm, tato forma je chována v různých barevných variantách, jako jsou holandská, himálajská, bílá modrooká, červená, zlatožlutá, aguti apod.

2. Forma rozetová (habešská) – má krátkou a drsnou srst mírně zvlněnou, která vytváří nepravidelné víry.

3. Forma angorská (peruviánská) – má hebkou, až 150 mm dlouhou srst.

Plemena morčat rozdělujeme podle srsti na krátkosrstá, dlouhosrstá a bezsrstá. Bezsrstá plemena jsou stále raritou, existují dvě – morče skinny a baldwin. Morče skinny má zbytky srsti na čumáku a tlapkách, kdežto baldwin je holý úplně. Z mých zkušeností se skinny morčaty musím říct, že jsem si všimla, že se dožívají kratšího věku než jejich ochlupení příbuzní a již v mladém věku trpí artrózou kloubů (osteoartrózou).

Anatomie morčete

chov morčete, jak chovat morčePočet chromozómů: 64
Tělesná teplota: 37,4-39,5°C
Počet tepů: 150-380/min
Počet dechů: 40-150/min
Krevní tlak systolický: 80 – 94 mmHg (10,6 -12,5kPa)
Krevní tlak diastolický: 55 – 58 mmHg (7,3-7,7 kPa)
Věk: 6-8 let

Zubní vzorec morčete
Horní čelist 1 0 1 3
Dolní čelist 1 0 1 3

Celkem má morče 20 zubů. Morčata mají i mléčné zuby, ty ale odpadají už v děloze a mění se na trvalý chrup. Zuby morčat mají neukončený růst (tzv. elodontní chrup) a rostou 2-4 mm za týden v závislosti na druhu a umístění zubu v tlamičce.

Společenský život morčat

Morčata jsou společenská zvířata, proto je třeba je chovat minimálně ve dvou. Samice se mezi sebou obvykle snáší dobře, ještě lépe pokud jsou kastrované. Roztržky mezi nekastrovanými samicemi se mohou objevovat v období ovulace, což je každých 15 dní. Pokud by se samice hodně hašteřily, kousaly, praly, nepouštěly se ke krmení a zabíraly si navzájem domeček (domečků by ale mělo být tolik, kolik je morčat), pak k nim můžete pořídit kastrovaného samečka. Taková skupinka odpovídá té, kterou morčata tvoří v přírodě. Jedná se o harém, kde je jeden samec a více samiček. Dobře se snáší i morčata v párech, je však třeba je mít kastrovaná, pokud je nechcete rozmnožovat.
Chovat samce ve dvou je možné pouze v případě, že jsou kastrovaní, ale ani tak není jistota, že se snesou. Znám spoustu kastrovaných samečků, kteří se od sebe museli oddělit kvůli neustálým nepokojům. Pokud samce jednou oddělíte, již je k sobě nedávejte, jen byste jejich boje umocnili. Ale pokud si samečky pořídíte z chovatelské stanice, jsou schopni vám vybrat takové jedince, kteří jsou na sebe zvyklí, což je velká výhoda.
Morčata by se neměla chovat samotná. Pokud vám v páru jeden jedinec uhyne a ten zbylý je již starý, pak mu pořiďte morče hned po odstavu. Nově příchozí pak jasně pochopí, kde je jeho místo v hierarchii a předejdete tak roztržkám.

Povaha morčat

Chov morčat je obecně jednoduchý, morčata doporučuji i dětem, aby se naučily vztahu ke zvířatům a zodpovědnosti za ně. Samozřejmě je třeba na děti dohlížet, vést je k respektu ke zvířatům a péči o morčata je naučit. Morčata jsou velmi klidná, ráda se mazlí, občas na člověku i usnou. Morčata nemají vyvinutý reflex obrany kousáním, proto se nemusíte bát, že by vám nebo dítěti ublížila. Jestli si pořídíte samice nebo samce, je na vás. Samci bývají větší (záleží na plemeni), dosahují váhy přes 1 kg. Samice jsou menší, mívají okolo 850 g a jsou celkově jemnější, mají i jemnější srst. Výhoda samečků morčat je ta, že nejsou tak plaší jako samice, jsou odvážnější, zvědavější a lépe se ochočují.

Smysly morčat

Čich morčat je velmi dobře vyvinutý, pomáhá jim nejen při rozpoznání příslušníků vlastní skupiny, ale i při hledání nebo vybírání si potravy. Morče má dichromatické vidění, to znamená, že má fuknční dva druhy čípků, morče tak rozlišuje odstíny modré a žluté barvy. Morčata ve skupině mezi sebou komunikují čichem, hmatem a zrakem, ale ani jejich hlasová komunikace se nedá opomenout. Ze smyslů vyniká u morčete sluch, je to živočich audiosenzitivní. Nejcitlivěji morčata vnímají zvuky o rozpětí 500 až 8 000 Hz. Jsou však schopná slyšet i vysoké frekvence. Při některých vysokofrekvenčních zvucích morčat dosahuje frekvence až ultrazvukových vln, komunikace v ultrazvuku však pro morčata nemá žádný význam. Horní hranice slyšitelnosti morčat je 33000 Hz.

Hlasová komunikace morčat, aneb proč morče píská

Protože jsem zvuky morčat detailně zkoumala ve své diplomové a disertační práci, ráda bych vám zde napsala pár informací o jejich vokální komunikaci, tedy o tom, co znamená, když morče píská. Morčata v domácnosti si rychle zvyknou na zvuky, které doprovázejí každodenní krmení. Morčata pískají, když slyší zašustit seno nebo sáček či bouchnout dveře lednice, protože na sebe chtějí upozornit.
chov morčete, jak chovat morče, zvuky morčatMorčata vydávají celkem 11 zvuků. Zvuky morčat se dělí na zvuky přivolávající ostatní členy skupiny, zvuky udržující kontakt s ostatními jedinci, zvuky, kterými se jednotliví členové skupiny vítají, stresové zvuky a zvuky výstražné. Nejčastějšími zvuky morčat jsou Chut, Chutter, Low WhistleWhistle, Whine, Squeal, Purr a Drrr. Zvuky Chut a Chutter dělají jak mladí, tak dospělí jedinci. Jedná se o takový čutavý zvuk, který morčata vydávají, když pobíhají po kleci nebo objevují něco, co neznají. Tímto zvukem dávají morčata najevo ostatním svou přítomnost, ostatní na jejich povídání odpovídají stejným zvukem. Morčata zvuky Chut a Chutter dělají převážně nosem a horními dutinami, tlamičkou přitom nepohybují. Zvuk Low Whistle je opět velice častý jak u mláďat, tak u dospělých morčat. Je to takový nedokončený Whistle, tedy vysokofrekvenční hvizd. Mláďata nebo i adolescentní morčata tak volají matku nebo či ostatní sourozence. Whistle však můžete slyšet i v případě, že jsou vaše morčata zvyklá, že když zašustí sáček nebo bouchnou dveře lednice, dostanou jídlo. Zvířata tímto zvukem morčata také reagují na predátory a varují tak před nimi ostatní členy skupiny na kratší vzdálenost. Pokud se jedná o Whistle s výstražnou funkcí, reagují na něj morčata úprkem do úkrytu. To samé udělá i vokalizující morče. Tím, že ostatní členy skupiny varuje, upozorňuje tak predátora na sebe, a tak musí utíkat rychle, což morčatům obecně nedělá problém. Morčata u tohoto zvuku hodně otevírají tlamičku. Podobným zvukem s otevřenou tlamičkou je zvuk Scream.  Je to zvuk, který zvíře dává najevo silnou bolest a obrovský strach. Zní jako Whistle, jen je silnější a mnohdy o něco delší. Zvuky Whine a Squeal jsou zvuky nelibosti, nejčastěji je uslyšíte, když morče pohladíte po zadečku v protisměru růstu jeho srsti. Morče u toho většinou nadskakuje, nelíbí se mu to. Tento zvuk může vydávat morče i u stříhání drápků. O samotném stříhání drápků se detailněji rozepisuji tady. Zvuky Purr a Drrr jsou velmi podobné. Purr možné je slyšet, když si samec namlouvá samici nebo při páření. Drrr je varovný signál na krátkou vzdálenost a morčata ho vydávají např. když zacinkáte klíči. Předposlední zvukem morčat je Chirrup, je to zvuk leknutí a zároveň varovný signál, kterým morčata varují ostatní jedince na delší vzdálenost. Varovaná morčata na něj většinou reagují strnutím, protože nebezpečí je daleko, je tedy výhodnější se nehýbat a mlčky pozorovat, co se kolem děje. Posledním zvukem morčat je zvuk Tweet, který vydávají mláďata při sání mléka a je naším uchem těžko zachytitelný. Takovou raritkou je zvuk Song. Sama jsem ho slyšela všeho všudy třikrát. Ve vědeckých pracích se popisuje jen u mladých samic, já jsem ho však slyšela i u staršího samce. Není ještě prozkoumáno, co takovým zvukem morče říká. Zpravidla se vyskytuje u odpočívajících, někdy ležících zvířat, a zní jako zpěv ptáků. Je tak ohromný, že přestanete dýchat, jen abyste morče nevyplašili, sama jsem z něj vždy v šoku…
U morčat můžete slyšet taky cvakání zuby. Takové jemné poskřipování zuby například při hlazení nebo usínání je zvuk libosti, oproti tomu hlasité cvakání či vrzání zubů u morčete může značit bolest. Je to taky zvuk, který morčata (zpravidla samci) vydávají těsně před tím, než se do sebe pustí v boji.

chov morčete, jak chovat morče, kde koupit morčeKde morče koupit

Morče nikdy nekupujte ve zverimexu, na burze či na inzerát, ale pouze od registrovaného chovatele pod chovatelskou stanicí. Morčata velmi rychle pohlavně dospívají, obvykle se tedy stává, že si domů ze zverimexu přinesete již nakrytou samičku, která do pár dní porodí. Morčata se navíc rodí vyvinutá, a tak je množitelé brzy oddělují od matky a prodávají je mnohem dříve, než by správně měli. V případě pořízení morčete z chovatelské stanice, máte navíc větší jistotu zdraví morčete. Do budoucna tedy můžete ušetřit nemalé peníze za veterinární zákroky. Pokud si pořídíte morče ve zverimexu nebo od někoho, komu se zrovna doma narodila mladá morčata, s největší pravděpodobností vám brzy začne nepříjemné kolečko běhání po veterinách – nejčastější jsou kožní parazité a jiné kožní problémy, jako třeba plíseň, kterou od morčete může chytit i dítě nebo citlivější lidský jedinec. V pozdějším věku se přidávají další zdravotní problémy, jako jsou přerostlé zuby, cysty, nádory, problémy s očima či artróza kloubů. Účet u veterináře se pak může za život morčete vyšplhat na desetitisíce. Proto morče vždy kupujte v chovatelské stanici.
Správný chovatel chovatelské stanice by se měl předem zajímat o to, jak a kde bude morče bydlet, jaké máte zkušenosti s morčaty a obvykle přibalí i vzorek krmení, na které je morčátko zvyklé. Předá vám nebo pošle průkaz původu (PP) morčete. Prosím, neplést PP s VP! VP je zkratka pro výpis předků, ten vám vydá kdokoliv a nemusí to být chovatel, ale pouze množitel. Průkaz původu (PP) vám zajistí čistotu plemene, milou povahu a dobrou genetiku, díky které předejdete zdravotním komplikacím v pozdějším věku morčete.
Cena za morče bývá od 1000 do 2000 Kč v závislosti na pohlaví, typu a zbarvení morčete. Morče se dožívá až 10 let (nejčastěji žije 6-8 let), proto si jeho pořízení předem dobře promyslete.

V čem morče chovat

Morče hladké či rozetové je možné chovat v kleci, ale pro bezsrsté skinny morče je lepší využít plastový box. Minimální rozměry klece/boxu pro dvě morčata jsou 120 × 60 × 50. Čím více morčat, tím delší a širší by klec/box měli být. Klec pro morče můžete vybrat například zde. Níže v odkazu jsou klece pro morčata, se kterými mám dobré zkušenosti. Při výběru klece pro morče záleží, jestli budete mít klec na zemi nebo na polici, podle toho vybírejte otevírání z boku nebo seshora. V odkazu v banneru můžete porovnat ceny dané klece a koupit tu nejvýhodnější.

Každá klec pro morče by měla být vybavena minimálně seníkem, miskou na krmení, napáječkou na vodu a domečkem. Morčata se ráda schovávají, tak jim tu možnost dopřejte ať už zmíněným domečkem nebo třeba dřevěným mostem. Nabídněte morčatům produkty z přírodních materiálů, tedy ze dřeva, proutí, sisálu, lufy, ratanu, mořské trávy nebo vodního hyacintu. Na rozdíl od králíčků se morčata nenaučí chodit na záchod, obvykle si pro tuto potřebu vyberou domeček, hamaku nebo všechny rohy klece, takže záchůdek není třeba pořizovat. Klec pro morče by měla být vybavena jednoduše, neměla by být přeplácaná. Morčata navíc změny v kleci moc nevítají, jsou velmi konzervativní. Největší radost jim uděláte společností druhého jedince. Zároveň by se morčata v kleci neměla nudit. V případě, že se morče nudí, začne kousat mříže, a tím si může způsobit zlomení řezáků. Pokud vaše morčata koušou klec, raději je přestěhujte do plastového boxu, aby si neublížila.

Kam umístit klec

Morče by mělo bydlet v místnosti, kde je stálá teplota vzduchu mezi 18 a 24°C a jeho relativní vlhkost 50-60 %. Klec nebo box s morčaty byste měli umístit někam, kde je klid, ne na zem kvůli otřesům při chůzi a rozhodně ne do průvanu, k topení nebo na přímé slunce. Taky se nedoporučuje morče chovat v kuchyni kvůli zvýšené vzdušné vlhkosti při vaření. Za sebe nedoporučuji ani chovat morčata v ložnici, protože bývají hlučná i v noci. Morčata potřebují bydlet tam, kam nemají přístup jiní domácí mazlíčci jako psi nebo kočky, morčata by tak byla v permanentním stresu.

Podestýlka

Jako podestýlka pod morčata se mi nejvíce osvědčil Asan, ale počítejte s tím, že je dražší. Případně můžete zkusit dřevěné pelety a na ně dát vrstvu hrubých bezprašných hoblin. Nemějte morčata jen na peletách, jsou tvrdé a mohly by jim způsobit otlaky na končetinách (pododermatitidu).

Jak často čistit morče

Osobně morčata čistím denně tím způsobem, že vyhazuji znečištěná místa v kleci a podestýlku případně dosypu. Jednou za týden až 10 dní pak celou podestýlku vyměním a klec/box umyju a vydesinfikuju. Jedině tak se dá předejít zápachu od morčat. Pokud budete morčata čistit jednorázově jednou týdně, tak počítejte s tím, že budou dosr cítít, o to výrazněji v letních měsících. Navíc některá morčata mohou být citlivá na amoniak z moči a mohou kýchat. Proto taková morčata čistěte častěji.

Krmení morčat

Morčata jsou i v krmení poměrně konzervativní. Pokud se jako malá něco nenaučí jíst, už nikdy to s největší pravděpodobností jíst nebudou. Základem krmené dávky morčete je seno, tráva a bylinky. Jako doplněk se podává zelenina a ještě méně granule. Nic víc morče nepotřebuje.
Ve výživě morčat je velmi důležité zmínit potřebu vitamínu C. Morčata totiž stejně jako my a další primáti nejsou schopna sama vyrábět vitamín C, proto se jim do krmení musí dodávat. V minimálním množství bývá obsažen již v granulích pro morčata. I seno, pampelišky, ovoce a zelenina morčatům poskytnou vitamín C. Morčata však nemohou získat dostatek vitamínu C ze stravy, je třeba jim ho doplňovat vitamínovými kapkami, které se jim dávají injekční stříkačkou přímo do tlamy nebo se jim kapou na zeleninu. Vitamín C totiž z vody rychle vyprchá a navíc mizí i při styku s kovovými částmi pítka. Nejlepší a nejstabilnější kapky s vitamínem C pro morčata jsou Oropharma C-VIT. Tomu, co může způsobit nedostatek vitamínu C u morčat, se věnuji níže.
Morčata musí mít neustálý přístup k čerstvé vodě, některá raději pijí z misky, jiná z napáječky. Morčatům, která mají problémy s močovým systémem, je dobré nabídnout oboje a podávat jim zvlhčenou (ne zapařenou) zeleninu.

chov morčete, jak chovat morče, krmení morčete

Dále je třeba zmínit potřebu vitamínu D3. Pokud morče chováte doma a nevystavujete ho slunci, tedy UV záření, je třeba, abyste mu vitamín D3 doplňovali do krmné dávky, a to 400 U.I. jednou měsíčně do tlamičky. Každopádně od jara do podzimu je dobré morčata vytáhnout ven na trávu aspoň jednou týdně.

Dalším problémem ve stravě je nevyvážený poměr mezi vápníkem a fosforem, který má být správně 2:1. Většina v obchodech nabízených krmení pro morčata obsahuje velké množství fosforu, pak je tedy třeba dbát na příjem vápníku ve stravě (seno, tráva a správné granule). Zároveň je třeba to ani s vápníkem nepřehánět, aby se morčeti nevytvořily urolity, tedy písek nebo kamínky v močovém systému. Takže se pro jistotu vyhněte vojtěšce, zeleninovým natím a pampelišce ve větším množství. Pokud vás zajímá urologická dieta více do hloubky, tak krátký článek o ní najdete tady.

Morče potřebuje mít dostatek vlákniny ve stravě, kterou mu zajistíte opět především senem a trávou. Kde trhat trávu pro morčata a jak ji skladovat, se dočtete v tomto článku. Vláknina je zdrojem potravy pro mikroorganismy ve slepém střevě morčat a podporuje peristaltiku střev, a tak posouvá natráveninu dál trávicím traktem, zabraňuje plynatosti a průjmu. Jako zdravou dobrůtku poskytněte morčeti bylinky, ať už čerstvé nebo sušené.
Důraz na stravu s dostatkem vlákniny a minimem sacharidů by měl být především u rozetových morčat, protože přirozeně inklinují k onemocnění cukrovkou.

Obrušování zubů

Zuby morčat se musí neustále obrušovat, a to samozřejmě i stoličky. Doporučují se větvičky ovocných stromů (kromě peckovin) a dále lípy, jasanu, vrby, olše, lísky. Klíčové v obrušování zubů morčat je hrubší seno a tráva. Seno musí mít morčata neustále k dispozici, protože obsahuje také vysoké procento hrubé vlákniny, která je důležitá pro trávení, je zároveň dobrým zdrojem vápníku.
Traduje se, že s přerůstáním zubů pomůže tvrdé pečivo, ale není to pravda. Pečivo je pro morčata jed, obsahuje mnoho látek, které morčata neumí strávit, kazí střevní mikroflóru, a tím snižuje imunitu morčete. Navíc morče pečivo ukousne a slinami ho rozmělní na kašičku, takže k žádnému broušení zubů nedochází.

Granule

Jako doplněk morčeti pořiďte kvalitní granule a dbejte na správné dávkování – jedna polévková lžíce granulí denně. Granule by měly obsahovat aspoň 20 % bílkovin a 15 % vlákniny. Dobré zkušenosti mám s těmito granulemi od Versele Laga, mají dobré složení a morčatům chutnají. Pokud budete vybírat granule, tak jedině bezobilné.

Zelenina a ovoce

Ze zeleniny bychom morčatům měli nabízet především kořenovou zeleninu a takovou, kterou musí více kousat. Morčatům můžeme nabídnout čekanku, kopr, cuketu, řapíkatý celer, fenykl, petržel, papriku (např. červená paprika obsahuje velké množství vitamínu C, který morčata potřebují), římský salát a mrkev, ale vše v omezeném množství. Okurku nabízejte ještě méně, pro svůj vysoký obsah vody způsobuje morčatům průjem. Pozor si dejte na zelí, kapustu, ředkvičky, brokolici, kedlubnu (i listy), květák nebo špenát, jedná se o velice nadýmavou zeleninu. Ledový salát a hlávkový nedávejte vůbec, obsahuje dusičnany, které mohou způsobit průjem. Mějte na paměti, že pokud budete morče překrmovat zeleninou, nebude potom jíst seno a budou mu přerůstat zuby. Zeleniny by morče mělo dostat 80 g na den, což může být rozděleno do dvou nebo tří dávek. Dbejte na to, aby podávaná zelenina měla pokojovou teplotu.
Ovoce jako např. jablko, borůvky, jahody, hrušku, maliny nebo banán morčeti podávejte jen velmi omezeně jako pamlsek maximálně 2× týdně. Exotickému ovoci se úplně vyhněte.

Co nesmí jíst morče

Morče nesmí jíst medem lepené tyčinky pro hlodavce, piškoty a dropsíky. Nedávejte morčatům minerální kámen. Rozhodně morčata nekrmte pestrými „barevnými“ směskami se zrním. Morčata si z nich totiž vybírají jen měkké „dobroty“, a zuby se tím pádem nemají jak obrušovat a přerůstají. To se pak musí řešit doživotními návštěvami u veterináře, kde necháte opravdu hodně peněz. Mimoto obiloviny ve směsích morčatům bobtnají v žaludku a způsobují vážně trávicí problémy. Dále morče nesmí jíst cibuli, pórek, olivy, česnek, avokádo, pažitku, brambory, rebarboru, fazole, mléko a mléčné výrobky, vejce, pečivo, kávu, med, maso (to dá snad všem rozum), přemrzlou, zapařenoum, shnilou nebo plesnivou zeleninu, přemrzlou nebo zapařenou trávu, plesnivé nebo prašné seno, oříšky a exotické ovoce.

Cékotrofie

Morčata jsou, stejně jako králíci a zajíci, cékotrofové (neplést s koprofágy), to znamená, že požírají své měkčí bobky, ze kterých získávají vitamíny (B a K), minerály a proteiny. Konečným produktem jsou pak tvrdé bobky. Toto chování je pro morčata naprosto přirozené a je žádoucí. Cékotrofie je tedy požírání vlastních bobků a koprofágie znamená požírání bobků jiných druhů zvířat.

Rozmnožování morčat

chov morčete, jak chovat morče, rozmnožování morčatOvulace samic je spontánní, trvá jen 6-11 hodin a objevuje se každých 15-17 dní, morčata jsou tedy polyestrická. Samotný sexuální akt je krátký a několikrát se opakuje. Je doprovázen zvukem Purr ze strany samce, kdy „bublá“, čichá k samici a skáče okolo ní, hází zadečkem, tancuje tzv. rumbu. Samec u toho také vylučuje nepříjemně páchnoucí sekret.
Délka březosti u morčat je dlouhá, trvá průměrně 68 dní (59-72 dní). Kratší březost bývá u prvorodiček a málopočetných vrhů. Vlastní embryonální vývoj zárodku je u morčat stejně dlouhý jako u ostatních drobných hlodavců, ale po jeho ukončení dochází k dalšímu vývoji uvnitř dělohy, proto se morčata rodí tak vyspělá. Již 12 dní před porodem mláďata slyší. Oči mláďat se otevírají již dva dny před porodem a narození jedinci mají dobře vyvinutou srst a řezáky. O mléčný chrup přicházejí v děloze matky.
Porod probíhá většinou v noci a je pro samice poměrně rizikový kvůli velké lebce mláďat. Do porodu však není třeba zasahovat, dopřejte samici klid v uzavřené místnosti a jen občas nahlédněte, zda vše probíhá, jak má. Obecně se lépe rodí samicím, které jsou štíhlé, proto pravidelně kontrolujte její výživový stav.
Ve vrhu bývá 2-5 mláďat. Porodní hmotnost mláďat morčat by měla být ideálně 90 g, mláďata s váhou pod 60 g obvykle nepřežijí. Samice mláďata kojí 3-4 týdny. Několik hodin po narození jsou však morčata schopná přijímat stejnou potravu jako dospělí jedinci. Odstav mladých morčat nastává 21.-28.den po porodu při váze aspoň 250 g. Pozor dejte na to, že mladí samečci jsou schopni samičky nakrýt už mezi 3. a 4. týdnem věku.
Pokud chováte rodící samici se samcem, tak mějte na paměti, že se u samice objevuje poporodní říje, na kterou si samec s pářením rád počká. Mezi porodem a další březostí byste však měli samici dopřát klid aspoň jeden měsíc.
Samice by neměly rodit po 4.roku věku. První porod by měl proběhnout mezi sedmým měsícem a rokem a půl věku samice, ne později kvůli zkostnatění vazů pánve a neuvolnění synfýzy (spony stydké), což velmi komplikuje porod. Pokud o rozmnožování morčat uvažujete, je třeba samici připouštět pravidelně, pokud ne, pak ji nechat vykastrovat.

Kastrace morčat

Pokud nechcete samičku připouštět nebo chováte samečka v harému samiček a chcete předejít konfliktům mezi samicemi ve skupině, je dobré přistoupit ke kastraci. Samci se kastrují intraabdominální přístupem, kdy se pod pupíkem udělá malá ranka, kterou se vyndají varlata. Pozor dejte na to, že po kastraci jsou samci plodní ještě cca 4 týdny.
Samice se kastrují neinvazivně laterálním (bočním) přístupem, kdy se udělají dvě krátké ranky v oblasti beder. Pokud se však při předoperačním vyšetření zjistí, že má samice na vaječnících cysty větší než 1 cm, bude třeba přistoupit ke kastraci klasické břišní.

Nemoci morčat

Přerostlé zuby (Syndom onemocnění dentice neboli malokluze zubů)

Řekla bych, že přerostlé zuby jsou jedním z nejčastějších zdravotních problémů morčat. Zuby morčat neustále rostou a musí se pravidelně obrušovat hlodáním. Zoubky morčete přerůstají z různých důvodů, a to např. nedostatkem vitamínu C nebo D3, špatným poměrem vápníku a fosforu ve stravě, špatným složením jídelníčku (málo vlákniny, hodně zeleniny a ovoce, obilné směsi místo granulí a tyčinky s oříšky a semínky), kousáním klece a v minimu případů i špatnou genetickou výbavou. Spodní stoličky morčeti zpravidla přerůstají směrem dovnitř a tvoří most přes jazyk, horní stoličky pak přerůstají směrem do tváře a postupně ji zraňují.
Přerostlé zuby u morčete se projevují tak, že morče odmítá potravu nebo si vybírá jen to měkké a taky mu krmení často vypadává z tlamičky a žvýká jakoby na prázdno. Morče zároveň bývá bez nálady, hubne, polehává a mívá měkčí bobky nebo průjem, táhne mu z tlamičky, slintá a mívá vlhký krk. Může taky skřípat zuby. Když ho vezmete do ruky, cítíte, jak je uvnitř „prázdné“, tedy nemá trávicí trakt naplněný zaživatinou. V horších případech se morčeti může v okolí tlamičky objevit boule (absces) nebo mu může vylézat oko (exoftalmus). Jakmile zaznamenáte, že morče nechce jíst, je třeba se objednat na veterinu. Vybírejte však vždy veterináře, který je specializovaný na hlodavce. Seznam těch nejlepších veterinářů najdete zde.
Veterinář zoubky morčeti zbrousí speciálními vrtáčky v inhalační anestezii, která je šetrná a morče vám přinesou již probuzené. Zpravidla dostanete na pár dní léky proti bolesti (Loxicom nebo Meloxicam). Pokud morče první dny nebude jíst, bude třeba ho dokrmovat speciální dokrmovací kaší pro hlodavce nebo vodou rozmočenými granulemi stříkačkou přímo do tlamičky. Jak dokrmovat morče se dočtete tady.

Nikdy, opravdu nikdy nenechte veterináře nebo kohokoliv jiného morčeti zuby ustřihnout kleštěmi. Morčeti se tím způsobuje velká bolest, poškodí se mu sklovina zubů a zpravidla se pak objeví abscesy jako reakce na poškození kořenů zubů.

chov morčete, jak chovat morče, nemoci morčat, zápal pysku morčeZápal pysku

Zápal pysku u morčete vznikne tak, že se morče zraní v kleci nebo při krmení například o stéblo sena. Do ranky se pak zavleče infekce a zánět je na světě. Zápal pysku bývá nejčastěji kvasinkového původu, může být ale i bakteriální. To, jakého je původu, určí veterinář. K rozvoji zápalu pysku přispívá i nevhodná strava morčete, konkrétně málo vlákniny (sena a trávy), hodně sacharidů (barevné směsi pro hlodavce se zrním, ovesné vločky, ovoce) a nedostatek vitamínu B a C, který je třeba morčatům dodávat, protože ho ve stravě nemají tolik, kolik potřebují. Při nedostatku vitamínu C se morčeti snižuje imunita a je pak náchylnější k nemocem.
Postižené místo je třeba denně desinfikovat Betadinou a ošetřit krémem, který dostanete na veterině. Pokud se na rance tvoří strup, je třeba ho sundat a poté vydesinfikovat a následně namazat. Na fotce můžete vidět, jak zápal pysku vypadá již v pokročilém stádiu.

Cysty na vaječnících (Syndrom polycystických ovarií)

Pokud samice pravidelně nerodí (aspoň 2-3× ročně), pak mají ve věku 3 let a později 70-90% pravděpodobnost, že je toto onemocnění potká. Cysta je útvar vyplněný tekutinou, který se vytvoří na vaječníku. Při ovulaci vznikne folikul s vajíčkem naplněný tekutinou, který má prasknout a uvolnit vajíčko do nálevky vejcovodu. Folikul ale nepraskne a místo toho roste a plní se další a další tekutinou, a tak vzniká cysta.
Cysty u morčat se projevují zvětšením břicha. Na pohmat je břicho takové vodnaté, ale pozor, raději vyšetření pohmatem nechte na veterináři, cysta totiž může prasknout a morče zabít vlivem zaplavení hormony. Veterinář udělá také vyšetření sonem a navrhne další postup, zpravidla se přistupí ke kastraci. Dále se nemoc projevuje výtokem z vulvy a z cecíků a línaním vlivem hormonů. Zároveň s cystami se u samic morčat objevuje i chudokrevnost. Nejlepší prevencí je kastrace, léčba neexistuje.

Ochrnutí zadních nohou morčete

Při ochrnutí jedné nebo obou zadních končetin morčete je morče buď úplně imobilní nebo se pohybuje odstrkováním předních nohou. Nejčastější příčinou ochrnutí nohou morčete je nedostatek vitamínu C. Hypovitaminóza C může zapříčinit i lámavost kostí a zubů morčat. Bohužel zeleninou dodávaný vitamín C morčatům nestačí. Je třeba do stravy přidávat kupovaný vitamín C. Nejstabilnější vitamín C pro morčata je tento. Mějte na paměti, že Vitamín C degraduje při styku s kovem, nedávejte ho tedy do vody v napáječce s kovovým pítkem, ale spíše do keramické misky. Taky ho můžete dát morčeti stříkačkou přímo do tlamičky nebo nakapat pár kapek morčeti na zeleninu. Zdravá morčata mají dostat 10 kapek týdně. V případě nemoci je třeba morčeti podávat ve stříkačce až 15 kapek denně. Morčata s nedostatkem vitamín C obvykle ztrácejí chuť k jídlu, bude tedy pravděpodobně potřeba morče i dokrmovat.
Další příčinou ochrnutí zadních nohou morčete může být poranění páteře vlivem pádu, pohybu po klouzavém povrchu nebo vlivem degenerace páteře (spondylóza). Další příčinou bývají zlomeniny nebo jiné poranění končetiny či degenerativní onemocnění kloubů (artróza) nebo jejich zánět (artritida).
I neurologickou příčinou může morče ochrnout. Důvodem může být parazit encephalitozoon cuniculi, který v případě, že se usadí v mozku, může způsobit náklon hlavy na stranu a/nebo ochrnutí končetin/y. Encephalitozoonóza se léčí Panacurem. Ochrnutí nohou morčete může být způsobeno například i otravou.
Ať už je příčina ochrnutí morčete jakákoliv, je třeba navštívit veterináře. Ten udělá rentgen, případně rozbor krve, vyzkouší reflexy morčete, určí příčinu jeho ochrnutí a zahájí léčbu. Čím dříve veterináře navštívíte, tím větší šanci na vyléčení vaše morče bude mít.

Zánět středního ucha

Zánět středního ucha vzniká tak, že se z dýchacích cest Eustachovou trubicí do ucha dostane bakterie, která tento bolestivý zánět způsobí. Zánět středního ucha se projevuje náklonem hlavy na tu stranu, ve kterém uchu je zánět. Morče je dezorientované, může přestat mít chuť k jídlu, zároveň mu osychá rohovka oka. Mnoho lidí si zánět středního ucha plete s mrtvicí, ale ta se u morčat objevuje zřídka, cca v 5 % případů. Jedná se o život ohrožující stav, je tedy třeba co nejdříve navštívit veterináře, který ucho prohlédne, udělá rentgen hlavy, propíchne bubínek, ucho vypláchne a nasadí antibiotika. Náklon hlavy však může přetrvat i po vyléčení zánětu.

Šedý zákal oka (katarakta)

Se šedým zákalem se můžeme setkat jak u mláďat morčat, tak u dospělých. U mláďat se obvykle jedná o vrozený problém. Šedý zákal také může být získaný, způsoben infekcí po poranění oka nebo se může jednat o problém metabolický, tedy může signalizovat cukrovku. Je třeba navštívit veterináře, zjistit hladinu krevního cukru glukometrem, nasadit dietu (bez sacharidů s dostatkem vlákniny) a začít podávat inzulín. Morče se šedým zákalem vidí jen světlo a tmu. Šedý zákal se bohužel nedá vyléčit.

Zajímavosti o morčatech

Proč morčata poskakují?

Morčata nejčastěji poskakují z radosti nebo při hře v interakci s ostatními morčaty. Toto chování se nazývá popcorning a můžeme při něm vidět morče vyhazovat zadkem, vykopávat nohama a pohazovat hlavou. Morče u toho taky často jemně a krátce kvíkne.
Pokud však morče občas smutně poskočí, hrbí se a píská výrazněji a déle, může se jednat o bolest končetin způsobenou otlaky, tzv. pododermatitidu. Pokud toto chování pozorujete, zkontrolujte morčeti plosky všech končetin, jestli je nemá zarudlé nebo poraněné. Pokud ano, vyměňte podestýlku za měkčí a navštivte veterináře.

Jak poznám, že je morče smutné?

Smutné morče poznáte tak, že je schované v domečku nebo v rohu klece a nejeví o nic zájem. Může přivírat oči, mít naježenou srst a celkově být apatické. Může mít menší nebo žádnou chuť k jídlu. Morče přestává hlasově komunikovat, nemá zájem o společnost ani o mazlení.

Jak poznám, že morče něco bolí?

Morče, které něco bolí, přestává mít zájem o potravu a o okolní dění, bývá apatické, může sedět nahrbené s naježenou srstí a přivírat přitom oči. Pokud má morče k dispozici domeček, bývá většinu času zalezlé v něm. Morče může i pískat, obvykle je to takový jemnější pískavý opakující se zvuk, konkrétně whine či squeal, které můžeme znát z toho, když morče hladíme v protisměru růstu srsti na zadečku. Není ale pravidlem, že morče, které něco bolí, píská. Tento zvuk se objevuje například při bolestivém močení u zánětů močového měchýře či při písku či kamenech v močovém systému.

Můžu chovat morče s králíkem?

Ve zkratce ne, soužití králíka a morčete není dobrý nápad. Důvody, proč králíka a morče nechovat dohromady v jedné kleci, jsem probrala důkladněji v tomto článku.

Morče pšiká, kýchá, co to znamená?

Morčeti může v kleci něco vadit – prach ze sena, podestýlky nebo amoniak z moči. Vyměňte tedy podestýlku za bezprašnou a klec čistěte častěji nebo aspoň častěji odstraňujte mokrá znečištěná místa. Pokud to nezabere, pak morčeti možná uvázlo něco v nosní dutině nebo se může jednat o infekci dýchacích cest způsobenou bakteriemi (Bordetella bronchiseptica nebo Streptococcus). Dalším důvodem můžou být přerostlé zuby či jejich kořeny, které pak tlačí na dutinu nosní. V těchto případech je tedy třeba navštívit veterináře a nechat morče prohlédnout.

Co morče nemá rádo?

Morčata nesnáší změny v kleci nebo v krmení, samotu, průvan, hlasité zvuky (např. zvonek nebo cinkání klíčů) a hlazení v protisměru růstu srsti především na zadečku.

Proč mě morče olizuje?

Morče tak dává najevo spokojenost a náklonnost. Zároveň si olizováním lidské kůže může z potu člověka doplňovat sůl nebo z člověka může cítit jídlo. Obvykle se ale jedná o vyjádření lásky k danému člověku.

Shrnutí

Morče nevýhody

  • Morče je poměrně hlučné zvíře, a to i v noci.
  • Morče se nesmí chovat samo, ale ve skupině, s čímž pak souvisí i znásobený odér zvířat, ale i náklady na chov.
  • Vyšší prašnost doma z podestýlky a sena, což může způsobit alergii např. dětem nebo citlivým jedincům.
  • Počítejte s tím, že morče rozhazuje podestýlku okolo klece.
  • Morče se dožívá až 10 let, tím pádem je to závazek na dlouhé roky, je třeba ho dobře promyslet.
  • V případě nemoci morčete je třeba počítat s vyššími částkami na veterině, ale i s časovou náročností na léčbu, dokrmováním morčete několikrát denně, podáváním léků atd.
  • Morče nevydrží bez péče déle než dva dny, na delší dobu je třeba zajistit morčeti hlídání.
  • Morčeti je třeba pravidelně každé 2-3 měsíce stříhat drápky nebo na stříhání drápků docházet na veterinu.
  • Pokud morčata nebudete rozmnožovat, pak je třeba je nechat vykastrovat.
  • Morčeti je třeba pořídit velkou klec nebo box od 120 cm.
  • V případě volného pohybu morčete po bytě je třeba počítat s tím, že je poměrně nečistotné, bobky a loužičky dělá, kde ho napadne.

Morče výhody

  • Morče je mírný, neagresivní mazlíček vhodný i pro děti.
  • Péče o morče učí děti zodpovědnosti, citlivosti k živým tvorům a vykonávat činnosti pravidelně.
  • Jde o veselé, komunikativní, většinou mazlivé a nenáladové zvířátko.
  • Morče svého majitele pozná a dokáže si k němu vytvořit vztah, i když ne tak intenzivní jako třeba pes.
  • Morče se dokáže naučit přiběhnout na zavolání.
  • Morče je možné trénovat.
  • Morče sice potřebuje každodenní pozornost, ale tím, že žije ve skupině, jí nepotřebuje tolik jako např. pes.

Poradna chovu morčat

PRAVIDLA
1. Své dotazy k chovu morčete pište do diskuze níže, ale nevkládejte odkazy, jinak bude celý dotaz automaticky smazán.
2. Dotazy mi nepište v e-mailech, neodpovím na ně, zároveň nevolejte na mobil.
3. Vulgární nebo nesrozumitelné dotazy budou smazány. Pište tak, aby se to dalo přečíst a pochopit.
4. Odesláním komentáře souhlasíte se Zásadami ochrany osobních údajů.

40 komentářů na téma “Morče

  1. Dobrý den. Chtěla bych se zeptat, zda vydávají zvuky v noci? Byla bych ráda za kazdickou odpověď.. Jsem zoufalá.. Nemohu to nikde najit. Děkuji

    1. Dobrý večer,
      morčata jsou denní zvířata. Měla jsem v ložnici morče a v noci maximálně chroupalo zeleninu. Pokud si pořídíte morčat více, je dost pravděpodobné, že budou „kecat“ i v noci. Morčata nezvykejte na to, že je krmíte hned ráno po probuzení, jinak vás budou budit pískáním a hlodáním mříží. Snad jsem vám pomohla.

  2. Moje morče hrozně pelíchá. Už ksme byli u vet. a on nám nic neřekl. Pelíchá celý rok. Začlo to po březosti.Díky

  3. Dobrý den, máme pět dní staré miminko a dnes mu umřela maminka, nevím, jak dlouho nebyla schopná ho krmit mlékem, byla totiz úplně vyhublá. Chci se zeptat, čím by to mohlo být, krmení mají stale dostatek, stejne tak denně seno nebo zeleninu a jak se teď máme o naše miminko starat?

    1. Dobrý den,
      buď byla nemocná nebo na porod stará. Mláděti kupte sunar a dávejte mu tak 5x denně napít. Protože je zároveň schopné přijímat normální potravu, dejte mu vodu, seno do misky a zatím drcené ovesné vločky. Žádnou zeleninu nebo ovoce. Tak od týdne začněte dávat vločky celé a můžete zkusit granule pro malá morčata. Nedávejte zrní a jiné barevné směsi, granule musí být kvalitní. Držím palce. Ideální by bylo mládě šoupnout jiné kojící samici, ale takovou možnost asi nemáte…Se zeleninou začínejte tak od 3 týdnů.

  4. Jakou zimu snese morče,kdy je třeba zazimovat ? Kdysi jsme chovali v kraličárně celou zimu a bylo vše v pohodě.Dík.

  5. Mohou být morčata chována v kuchyni? Myslím z hygienických důvodů? Pracuji v dětském domově a hlavní vychovatelka nás s nima vyhání do obývacího pokoje. V kuchyni jsou více s dětmi (zooterapie). Děkuji

    1. Dobrý den,
      pokud byste je měla doma v kuchyni, je to jedno, ale v dětském domově by to mohl být problém kvůli možné návštěvě Hygienické stanice, té by se to určitě nelíbilo. Jinak umístění v kuchyni není samozřejmě to pravé kvůli prachu atd., ale to je jen na vás.

  6. Dobrý den,
    chtěla bych se zeptat kolik zhruba stojí kastrace morčete a zda je jednodušší u samce či samičky.
    Máme páreček a ted máme mladé a další by jsme už nechtěli.Kdy mohu poslat malá morčátka do světa ?
    Děkuji.

  7. Dobrý den, máme páreček morčat a samička je březí, nebo jak se to u morčat říká.. jsou v kleci společně, má otázka zní, může samec v kleci zůstat i po narození malých? Je nějaké omezení, neublíží jim? a za jak dlouho můze být samice opět schopna otěhotnět? Nerada bych měla celou tlupu :) a páří se i sourozenci? děkuji za odpověď Eva Stará

    1. Dobrý večer,
      samec mláďatům neublíží, mohou být spolu. Problém je ten, že samice má 10-12 hodin po porodu poporodní říji, takže může zase zabřeznout. Říje trvá maximálně jeden den, pak bych samce k samici vrátila. Pozorujte zpočátku, jak se k malým chová. Ano, sourozenci se spolu mohou pářit, stejně jako rodiče s mláďaty. Nejlépe to řešit kastrací.

  8. Dobrý den.Mám dvě holky.Dost často se asi hádají a i jinak si vykládají.Dají se jejich zvukové projevy nějak přeložit??
    Poznám,že jim něco schází?? Děkuji za ochotu.

    1. Dobrý večer,
      morčata dělají 11 druhů zvuků, každý zvuk něco znamená. Že jim něco chybí se dozvíte především podle jejich fyzické kondice, podle toho, jestli se chovají standardně a jedí, pečují o srst atd.

  9. Dobrý den. Chovám dva samečky morčat. Jeden cca dvouletý,druhý má 3 měsíce. Můžu je dát dohromady. Dvě klece jsou náročné na čištění. Díky za odpověď

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

error: