Jak ostříhat drápky
12 min. čtení

Jak ostříhat drápky

stříhání drápků morčete, stříhání drápků králíka, stříhání drápků králíčkaMnoho majitelů zvířat se bojí svému morčeti nebo králíčkovi ostříhat drápky, bojí se totiž, že ho střihnou nebo už se jim to dokonce dříve povedlo. Přitom není čeho se bát, chce to jen trochu cviku a trpělivosti. Stříhání drápků králíků i morčat je navíc nezbytné, protože zvířata se již nepohybují po přirozeném povrchu, o který si v přírodě drápky brousila. Chováme mazlíčky na měkkých podestýlkách, takže si nemají drápky jak brousit, a navíc dostávají velmi hodnotnou stravu, a tak jim drápky přerůstají. Přerostlé drápky přitom dokážou nadělat pěknou paseku. Zvíře se o ně při čištění může zranit nebo se za ně může zaseknout a ve snaze se z pasti vymanit, si uvízlý přerostlý drápek často utrhne. Nejen, že ho to bolí, ale díky silnému nervovému prokrvení může utržený drápek dlouho krvácet. Je dobré mít doma domácí lékárničku a takový drápek dodatečně ošetřit desinfekcí, případně speciální tyčinkou zastavit krvácení, více o tom níže.
Na stříhání drápků je dobré zvířata zvykat od malička. Drápky mladých zvířat však není třeba zastřihávat nijak moc, drápky mláďat bývají spíš ostré, než dlouhé, takže se obvykle zastřihávají třeba jen 2 mm. Drápky mladých zvířat můžete zkrátit třeba pilníkem na nehty, ale vždy pilujte v jednom směru, jinak mají drápky tendenci se třepit.
Stříhání přerostlých drápků papoušků nechte raději na odborníka, papoušek dokonce i andulka může při střihnutí do nervu dokonce vykrvácet!

Jak poznat přerostlé drápky

U králíčků se za přerostlé drápky považují ty, které přesahují konec chlupů na pacce králíka. V horším případě se drápky už různě kroutí a rostou všemi směry. U psů a morčat přerostlé drápky poznáte tak, že se při položení zvířete na rovnou podložku mění sklon tlapky. Drápky už nejsou kolmo na podložku, a tak se prsty začínají vychylovat do stran. Druhům zvířat jako jsou křečci, křečíci, potkani, ježci nebo osmáci se drápky mohou zachytávat o různé tkaniny, které v ubikaci mají, nebo při volném pohybu mimo ni. To je další znak přerostlých drápků.

Nůžky na stříhání drápků

Na stříhání drápků králíčka nebo morčete si pořiďte co nejmenší nůžtičky na drápky, se kterými se nebudete bát pracovat. Nepoužívejte gilotinku na nehty, drápek se po zastřižení gilotinkou třepí a může se zanítit. Já používám tyto, jsou opravdu malé, akorát do mé ruky a navíc vydrží roky. Mám je déle než deset let a jen párkrát jsem olejem promazala šroubek, když začaly vrzat. Pravidelně stříhám drápky taky svému roborrovskému křečíkovi, protože se za přerostlé drápky všude zachytává. Na přerostlé drápky křečíka jsou však i tyto nůžtičky moc velké, takže si beru nůžtičky z manikúry, s nimi to jde snáz. Na střihání drápků psa budete samozřejmě potřebovat nůžky větší, třeba takovéto.

Příprava na stříhání drápků

Stříhat drápky můžete sami nebo ve dvou tak, že jeden zvíře drží a druhý stříhá drápky. Stříhání drápků provádějte ideálně v sedu, pro případ, že by se vám zvíře vysmeklo, aby se nezranilo pádem o zem. Králíky nikdy na stříhání drápků neotáčejte na záda! Králík má strach, v této poloze je paralyzován a nemůže se hýbat, při velkém strachu mu může selhat srdíčko. Morčata při stříhání drápků velmi často ráda okusují prsty, když se mi to stalo poprvé, lekla jsem se. I proto je lepší stříhat drápky vsedě.

Stříháme drápky ve dvou

Pokud jste dva, poproste partnera, aby zvíře držel zády zvířete k sobě, břichem zvířete k vám. Králíčka je dobré při stříhání drápků fixovat za kožní řasu na zádech a druhou rukou mu podpírat zadek. Morče se při stříhání drápků fixuje opět břichem směrem k tomu, kdo stříhá. Akorát se na rozdíl od králíka drží celou dlaní na břiše nebo čtyřmi prsty na břiše a palcem na jeho zádech a opět se mu druhou rukou podepírá zadeček.

Stříhám drápky sám/sama

Když drápky stříháte sami, máte to trochu složitější. Zvířeti můžete zkusit nabídnout jeho oblíbenou laskominu, pokud si ji vezme, máte napůl vyhráno. Zvířata obvykle vycítí vaši případnou nervozitu, tak se hojně ošívají a laskominu odmítají, proto se do stříhání drápků pouštějte psychicky vyrovnaní. Sedněte si a morče si přiložte zády na své břicho. Osobně nejdříve stříhám drápky na předních končetinách, dokud morče ještě drží, u zadních končetin už bývá víc neklidné. Navíc drápky na zadních končetinách se vám budou stříhat lépe, morče má na každé noze jen tři.
U stříhání drápků králíka si sedněte do tureckého sedu a králíka položte zády do vašeho klína. Jednou rukou ho přidržujte na jeho břiše a zároveň prsty té samé ruky postupně uchopujte a stříhejte jeden drápek za druhým. Za ty roky stříhání drápků králíků se mi ještě nestalo, že by mě nějaký z nich kousl, ale zadníma nohama králíci občas kopou, pozor na to. Z tohoto důvodu doporučuji králíkům ostříhat drápky nejdříve na zadních končetinách, jinak by vás mohli při kopnutí pěkně poškrábat. Pokud králíčka po kopnutí pustíte, zafixuje si toto chování jako obranný mechanismus (kopnu – oni mě pustí), který se velmi špatně odnaučuje. Při stříhání drápků na předních končetinách králíka nezapomeňte na drápek na palci, který je o kousek výš na pacce než ostatní drápky. Často bývá různě zakroucený nebo nepravidelně tvarovaný. Nejčastěji se u králíčků zapomíná na ten na levé noze.

Jak drápky ustříhnout

Asi si říkáte, že je to sice všechno moc pěkné, ale jak takové přerostlé drápky zastřihnout? U zvířat se světlými drápky je to jednodušší, protože jimi prochází světlo a vy tak lehce najdete konec nervového zakončení. Nervy jsou schované v pouzdře, jehož konec u průhledných drápků také snadno najdete. Drápek případně můžete prosvítit třeba diodou v telefonu nebo jiným zdrojem světla. Cílem je drápek ustřihnout kolmo tak, abyste nestřihli do nervu, ani do pouzdra s nervy. U zvířat s namixovanou barvou drápků začněte stříháním drápků se světlou barvou, podle nich pak ostříhejte ty tmavé. U králíků s tmavými drápky se orientuji podle konce chloupků na pacce. Drápky by neměly přerůstat přes jejich konec. Pokud se však v mládí zvířete stříhání drápků zanedbává, může se stát, že nervy povyrostou a v extrémních případech mohou konec chlupů přesahovat (delší nervy mají např. králíci plemene Rex). V tom případě doporučuji drápek uchopit do nůžek tam, kde si myslíte, že je to bezpečné a trochu stisknout. Pokud zvíře nereaguje bolestivě (cukáním, ošíváním nebo dokonce křikem), dostřihněte. Pokud zvíře bolestivě reaguje, nůžky posuňte o kousek dál směrem od packy a opět tlak na nůžky opakujte. Morčata jsou schopná vám celé stříhání drápků probrebentit. Naučte se rozlišovat, co jednotlivými zvuky říkají a nenechte se jimi ošálit, bolest dávají najevo krátkým a intenzivním písknutím o vyšší frekvenci. Více o jednotlivých zvucích morčat najdete v článku zde.

Utržený drápek nebo střihnutí do nervu?

I to se stane, hlavně klid. Doporučuji sáhnout do domácí lékárničky a drápek vydesinfikovat Betadinou a nechat volně. Pokud krev teče déle než 15 minut, doporučuji drápek zastříkat tekutým stříbrem. Některé obchody pro mazlíčky nabízejí i speciální tyčinku k zástavě krvácení od firmy Avoca. Následující 2 až 3 dny drápek kontrolujte, jestli se dobře se hojí. V případě, že by drápek měnil barvu a zvíře na dotek reaguje bolestivě, zajděte na veterinu, nejspíš vám předepíšou antibiotickou mast a pravidelné dezinfikování drápku. Ve většině případů se však nic dramatického neděje a vše se zahojí bez pomoci samo. Králíčky si však po střihnutí do nervu budete muset trochu předcházet, dokážou být totiž dlouho naštvaní.

A co vy, máte nějaký speciální tip, jak zvířeti nebo sobě usnadnit stříhání drápků? Napište mi do komentáře pod článek, ráda se něčemu novému přiučím.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *