Jak ochladit králíka v létě
3 min. čtení

Jak ochladit králíka v létě

Jsou tady opět parné dny a horko je nejen nám, ale i našim mazlíčkům. Ideální teplota vzduchu pro králíka je 15 – 21 °C, jakmile teplota vzduchu přesáhne 25 °C, králíček může mít velký problém se zchladit a může se přehřát. Termoregulaci králíka zajišťují uši a žlázky v okolí tlamičky. Králík se nedokáže chladit jazykem jako pes. Jak mu parné dny usnadnit?

  1. Králíčka pravidelně vyčesávejte, pomůžete mu tak vyměnit srst na letní, a tím mu usnadníte termoregulaci. Krátkosrstému králíkovi rozhodně nestříhejte srst!
  2. Větrejte pouze ráno a večer, přes den nechte okna zavřená a zatáhněte žaluzie nebo závěsy.
  3. Přes jednu stranu klece přehoďte vlhké prostěradlo nebo ručník. Odpařující voda bude králíčka chladit.
  4. Pořiďte králíčkovi chladicí keramickou desku, dlaždici nebo nerezový tác či plech, na který si bude moci lehnout. Pokud máte doma místnost s dlažbou, umožněte mu do ní přístup.
  5. Zkuste gelové chladicí sáčky, které se nachladí v lednici nebo mrazáku a umístí se králíčkovi do klece. Dejte ale pozor, aby králík sáček neprokousl nebo aby se o studený sáček nenachladil, vždy sáček obalujte látkou, plenou nebo utěrkou. Tekutina uvnitř sáčků se nesmí dostat do tlamičky zvířete! Pokud doma nemáte chladicí sáček ani láhev termofor, můžete využít pet láhev se studenou nebo zmraženou vodou obalenou látkou. Existují i chladicí podložky, které se aktivují, když si na ně zvíře lehne. Jsou ale velmi citlivé na protrhnutí, stačí i drápek a uvnitř je jedovatá tekutina, kterou zvíře nesmí pozřít, proto je u králíčků a jiných drobných zvířat nedoporučuji.
  6. Strany klece můžete králíčkovi obložit srolovanými vlhkými ručníky.
  7. Králíčka můžete ochlazovat i tak, že mu budete mokrou, vyždímanou žínkou potírat ouška a hřbet. Králíka jinak nenamáčíme, nekoupeme.
  8. Můžete využít i rozprašovač a králíčka jemně osvěžit mlhou, jen to ale nepřehánějte, voda nesmí králíkovi natéct do uší!
  9. Králíka nikdy nevystavujte průvanu z ventilátoru, klimatizace nebo otevřených oken.
  10. Denně králíčkovi podávejte čerstvou vodu a dostatek šťavnaté stravy. Paradoxně čím větší je teplo, tím méně někteří králíci pijí. Pokud králík vodu nepřijímá, nabídněte mu vodou navlhčenou zeleninu. Ne však zeleninu studenou z lednice, musí mít pokojovou teplotu. Taky se mi osvědčila voda v misce namísto napáječky a 2× denně ji měnit, teplá voda zvířatům nechutná.
  11. Králíka nenutíme do pohybu. Venčení venku v horkých dnech vynecháme úplně, v případě, že nejsou tropické noci, venčíme ráno nebo večer.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *