Myš
Obsah článku:
Myš je velice drobný a veselý domácí mazlíček, který je svou nenáročností na chov vhodný i pro chovatele začátečníky. Potěší každého, kdo má rád malá aktivní zvířátka s minimální potřebou péče. Myška se dožívá dvou let.
Taxonomické zařazení
Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: strunatci (Chordata)
Podkmen: obratlovci (Vertebrata)
Třída: savci (Mammalia)
Řád: hlodavci (Rodentia)
Čeleď: myšovití (Muridae)
Rod: myš (Mus)
Druh: myš domácí (Mus musculus)
Chov myši
Myš málokdy kouše a dá se dobře ochočit. Při manipulaci můžete myšku buď podebrat zespoda dlaní nebo pokud není na kontakt zvyklá, můžete ji chytit za kožní řasu na krkem či za kořen ocasu. Myš nikdy nechytejte za konec ocásku, mohli byste jí ho zlomit. Myšku je nejlepší koupit přímo od chovatele, jen od něj máte jistotu zdraví. Myši už dávno nejsou jen bílé nebo divoce zbarvené (aguti), ale dají se sehnat i čokoládové, modré, černé, tříslové, krémové či strakaté. Je na vás, jakou barevnou mutaci si vyberete.
Vybavení ubikace pro myšku
Myš je převážně noční tvor, je tedy aktivní hlavně v noci. Není tedy rozumné umístit si ubikaci přímo do ložnice. Jestli zvolíte klec, terárium nebo plastový box, je na vás. U klece však dejte pozor na rozteč (vzdálenost), mezi mřížkami, ta by neměla být větší než 0,6 cm, aby se vám jimi myška neprotáhla. Klece pro myšky najdete tady. Ubikace nesmí být v průvanu a na přímém slunečním světle. Myška miluje prolézačky, žebříky, tunely z ruliček od toaletního papíru či kuchyňských utěrek, provazy na šplhání a také kolečka nebo talíře na běhání. Myš potřebuje i domeček, do kterého by se mohla schovat na dobu spánku a v případě pocitu ohrožení. Pro inspiraci se můžete podívat třeba zde. Vybavení klece z přírodních materiálů je pro myšky příjemnější než plast, ale rychleji se zničí hlodáním a těžko se udržuje čisté. V ubikaci nesmí chybět miska na krmení a pítko (koupíte tady). Jako podestýlku můžete použít hobliny, kukuřičnou nebo dřevitou podestýlku či Asan.
Myšku byste nikdy neměli chovat samotnou, je to společenský tvoreček, vždy chovejte více samic nebo samců pohromadě. Pokud myšek chováte více, počítejte s tím, že budou brzy cítit a bude třeba podestýlku častěji měnit.
Krmení myši
Myš je všežravec, ráda si pochutná jak na namíchaných směsích speciálně pro myši, tak na psích granulích nebo různém mase. Ráda má i zeleninu a ovoce, ale nepodávejte ji ve větším množství, může totiž vyvolat trávicí potíže. Směs pro myšku by měla být pestrá, měla by obsahovat různé druhy zrnin. Myška by měla mít stále k dispozici minerální kámen poskytující potřebné minerální látky a větvičky jabloně na ohryz, v horším případě kousek tvrdého pečiva. Myš krmíme každý den večer, druhý den vyhodíme nesnědené zbytky potravy, mohly by se zkazit a myšce by po jejich pozření mohlo způsobit zdravotní problémy.
Poradna chovu myší
PRAVIDLA
1. Své dotazy k chovu myši pište do diskuze níže, ale nevkládejte odkazy, jinak bude celý dotaz automaticky smazán.
2. Dotazy mi nepište v e-mailech, neodpovím na ně, zároveň nevolejte na mobil.
3. Vulgární nebo nesrozumitelné dotazy budou smazány. Pište tak, aby se to dalo přečíst a pochopit.
4. Odesláním komentáře souhlasíte se Zásadami ochrany osobních údajů.
Lze chovat laboratorní myš společně s mastomyší?
Rozhodně bych je chovala obě zvlášť ve společnosti jedinců jejich druhu.