Myš

4 min. čtení

Myš je velice drobný a veselý domácí mazlíček, který je svou nenáročností na chov vhodný i pro chovatele začátečníky. Potěší každého, kdo má rád malá aktivní zvířátka s minimální potřebou péče. Myška se dožívá dvou let.

myš, myška, chov myši, chov myškyTaxonomické zařazení

Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: strunatci (Chordata)
Podkmen: obratlovci (Vertebrata)
Třída: savci (Mammalia)
Řád: hlodavci (Rodentia)
Čeleď: myšovití (Muridae)
Rod: myš (Mus)
Druh: myš domácí (Mus musculus)

Chov myši

Myš málokdy kouše a dá se dobře ochočit. Při manipulaci můžete myšku buď podebrat zespoda dlaní nebo pokud není na kontakt zvyklá, můžete ji chytit za kožní řasu na krkem či za kořen ocasu. Myš nikdy nechytejte za konec ocásku, mohli byste jí ho zlomit. Myšku je nejlepší koupit přímo od chovatele, jen od něj máte jistotu zdraví. Myši už dávno nejsou jen bílé nebo divoce zbarvené (aguti), ale dají se sehnat i čokoládové, modré, černé, tříslové, krémové či strakaté. Je na vás, jakou barevnou mutaci si vyberete.

myška, chov myší, chov myšekVybavení ubikace pro myšku

Myš je převážně noční tvor, je tedy aktivní hlavně v noci. Není tedy rozumné umístit si ubikaci přímo do ložnice. Jestli zvolíte klec, terárium nebo plastový box, je na vás. U klece však dejte pozor na rozteč (vzdálenost), mezi mřížkami, ta by neměla být větší než 0,6 cm, aby se vám jimi myška neprotáhla. Klece pro myšky najdete tady. Ubikace nesmí být v průvanu a na přímém slunečním světle. Myška miluje prolézačky, žebříky, tunely z ruliček od toaletního papíru či kuchyňských utěrek, provazy na šplhání a také kolečka nebo talíře na běhání. Myš potřebuje i domeček, do kterého by se mohla schovat na dobu spánku a v případě pocitu ohrožení. Pro inspiraci se můžete podívat třeba zde. Vybavení klece z přírodních materiálů je pro myšky příjemnější než plast, ale rychleji se zničí hlodáním a těžko se udržuje čisté. V ubikaci nesmí chybět miska na krmení a pítko (koupíte tady). Jako podestýlku můžete použít hobliny, kukuřičnou nebo dřevitou podestýlku či Asan.
Myšku byste nikdy neměli chovat samotnou, je to společenský tvoreček, vždy chovejte více samic nebo samců pohromadě. Pokud myšek chováte více, počítejte s tím, že budou brzy cítit a bude třeba podestýlku častěji měnit.

myš, myška, chov myši, chov myškyKrmení myši

Myš je všežravec, ráda si pochutná jak na namíchaných směsích speciálně pro myši, tak na psích granulích nebo různém mase. Ráda má i zeleninu a ovoce, ale nepodávejte ji ve větším množství, může totiž vyvolat trávicí potíže. Směs pro myšku by měla být pestrá, měla by obsahovat různé druhy zrnin. Myška by měla mít stále k dispozici minerální kámen poskytující potřebné minerální látky a větvičky jabloně na ohryz, v horším případě kousek tvrdého pečiva. Myš krmíme každý den večer, druhý den vyhodíme nesnědené zbytky potravy, mohly by se zkazit a myšce by po jejich pozření mohlo způsobit zdravotní problémy.


PRAVIDLA DISKUZE
1. Své dotazy k chovu myši pište výhradně do diskuze níže, nevkládejte odkazy.
2. Nepište e-maily, neodpovídám na ně, nevolejte na mobil, obojí je určeno jen pro zákazníky.
3. Vulgární nebo nesrozumitelné dotazy jsou ihned smazány. Pište tak, aby se to dalo přečíst.
4. Odesláním komentáře souhlasíte se Zásadami ochrany osobních údajů.

45 komentářů na téma “Myš

 1. Dobrý den, děkuji za minulé rady a opět píšu ohledně myšky (stáří 1rok7m.). Měla kožní problém, ten jsme na veterině vyřešili, ale má několik nádorů, přibývají a zvětšují se. Myška byla do pondělí velice aktivní, hodně jedla, pobíhala, ale celkem pohubla. Teď už je 3.den jak mátoha, polehává a celkem se klepe a snaží se zalézat za domek. Jíst se snaží, ale bez naší pomoci už jí to moc nejde a zdaleka nemá takovou chuť k jídlu. Stále se mazlí s myší kamarádkou, která o ní hezky pečuje. Chtěla bych poprosit o radu, zda ji nechat zemřít prirozenou smrtí a nebo zda myslíte, že už se hodně trápí a zajít na injekci. Naši i myšky pozornost vítá, když jsme u ní, snaží se být čipernější, tak si říkám, že je to prostě projev stáří a nemoci, ale to, jak se snaží zalézat a strkat hlavu pryč, mi přijde, že se stejně blíží konec :'(. Nebo kdyby jste měla radu, co podávat za stravu, výživu, aby se jí lépe jedlo a vyživilo jí to.
  Předem moc díky za odpověď a hezký den.

  1. Dobrý den, myšky toho moc nevydrží, většinou tak ten rok a půl. Pokud se chová takhle, nejspíš se blíží konec. Zvířata ve vašem případě nechávám žít, dokud sama jedí, když přestanou, vezu je na veterinu uspat. Zkuste jí v lékárně koupit Nutridrink, mohlo by jí to chutnat a postavit na nohy. Držím palce! Aneta

 2. Dobrý den, chtěli bychom poprosit o radu. K dospělé myšce (přes rok) jsme pořídili nové mláďátko, také samičku, aby měla kamarádku, v létě totiž přišla o sestru. Stará myška ale novou nepřijala, jen se perou, kousla ji i do ocasu do krve, od včera se je snažíme sblížit, ale velká na tu malou furt útočí. Myslíte, že to chce jen čas? Nebo už ji nepřijme? Moc děkuji za odpověď a hezký den.

  1. Dobrý večer, myšky bych rozhodně co nejdřív oddělila, ta malá by to mohla odnést, boje bývají drsné a nestojí to za to. Snesou se většinou jen příbuzní jedinci samic, samci vůbec.

  2. Malou myšku máme zatím odděleně, pořídili jsme druhou jen z toho důvodu, aby měla tata velká kamarádku, pokud to není jen prvotní reakce, asi ji tedy darujeme.

 3. Dobrý den, synovi utekla myška a již třetí den se ji snažím chytnout zcela bez šance. Co bych prosím mohla vyzkoušet? Na internetu jsem našla bohužel jen špatné rady.
  Děkuji předem za odpověď.

  1. Dobrý den,
   myška se bude schovávat tam, kde je jídlo, nejspíš ji najdete v nějaké skříňce s jídlem. Je třeba zjistit, kde je co okousané a chytnout ji tam. Až bude večer klid, zkuste jít po zvuku, někde bude šramotit… Jinak nemám, co vám poradit. Nejspíš existují i nějaké pasti s návnadou, kde by se myška sama zavřela, ale myslím, že si v bytě najde jiná, zajímavější místa. Pokud bydlíte v panelovém domě, je možné, že vlezla do stoupaček a je už u někoho jiného. Držím palce.

 4. Dobrý den, před pár dny jsme si pořídili 3 myšky (samičky). Zatím bydlí v malé provizorní kleci (větší je už na cestě), všechno je v pořádku až na to, že trochu zapáchají. Klec čistím každý druhý den, ale chtěla bych se zeptat, jestli by se nedalo například stravou, či nějakým druhem koupání (ve vodě, v písku…) zápach kožíšku nějak zmírnit. Předem děkuji za odpověď :)).

 5. Dobrý den,chci si koupit nějakou myšku ale potřebuji poradit jakou ráda bych byla kdyby se ráda mazlila a byla menšího vzrůstu :) a další problém je že mám povoleno pouze 1 myšku tak se chci ještě zeptat jestli bude myšce vadit když bude jen ? ale budu se jí hodně věnovat. Budeto moje první myška a ráda bych si koupila myšáka než myšku je to správné rozhodnutí koupit si jako první kluka než holčičku? Dekuji za odpověď :)

  1. Dobrý večer,
   pokud můžete mít jen jednu myšku, tak vyberte samečka. Doporučuji si vybrat na internetu nějakou chovatelskou stanici a od ní si myšku koupit. Nekupujte ji ve zverimexu. Dobrou noc.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


error: