Činčila

10 min. čtení

Na reportáž o chovu činčil točenou u nás se můžete podívat zde.

Činčila je hlodavec většího vzrůstu původem z Jižní Ameriky. Je příbuzná osmákům degu a morčatům. Podobá se jak vzhledem, tak povahou něčemu mezi myší, morčetem a veverkou. Činčila je velice aktivní zvíře milující pohyb. Jistě vás na první dotek zaujme svou hustou, jemnou srstí, pro kterou byla ve volné přírodě dříve lovena. Hon na činčily došel tak daleko, až byly přidány na seznam ohrožených zvířat CITES. Dnes se obchodníci s jejich kožíšky zaměřují spíše na farmový chov těchto zvířat, než na jejich lov. O srsti činčil se navíc dlouhou dobu tvrdilo, že je jako jedna z mála vhodná pro alergiky, odborníci však v poslední době tvrdí opak… Činčilí srst oplývá velkým množstvím barevných variet od divoce zbarvené aguti, přes klasickou šedou, až po béžovou, bílou nebo černou.

činčilaTaxonomické zařazení

Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: strunatci (Chordata)
Podkmen: obratlovci (Vertebrata)
Třída: savci (Mammalia)
Řád: hlodavci (Rodentia)
Podřád: dikobrazočelistní (Hystricognathi)
Čeleď: činčilovití (Chinchillidae)
Rod: činčila (Chinchilla)
Druh: činčila vlnatá neboli jihoamerická (Chinchilla lanigera)

Jaká je povaha činčily?

Činčila je průměrně inteligentní hlodavec, naučí se třeba přiběhnout pro pamlsek na mlasknutí. Je často chována jako mazlíček, ale přitom to mazlivý tvor vůbec není. Nechá se pohladit, podrbat, ale větší kontakt s člověkem nevyhledává. Někteří jedinci se na chvilku nechají chytit do ruky, ale ihned přemýšlí nad tím, jak se z ruky dostat. Málokterá činčila vás však přitom kousne. Činčila miluje běhání, měla by pod dohledem běhat mimo klec aspoň hodinu každý den. Z prostoru pro běhání odstraňte všechny kabely, jedovaté květiny a dejte pozor na rohy nábytku, činčily je totiž rády okusují. Počítejte s tím, že po každém běhání bude třeba vyluxovat bobečky, kterými budete mít posetou podlahu.

činčila, chov činčily, chov činčilV čem, jak a kolik činčil chovat?

Protože je činčila citlivá na vlhko, doporučuje se ji chovat v kleci, ne v akváriu nebo teráriu. Klec by měla být dlouhá cca 100 cm a také dostatečně vysoká (minimálně 50 cm). Činčily totiž rády skáčou po větvích do výšky. Činčila je noční tvor, klec byste tedy měli umístit jinam, než do ložnice, aby vás v noci nebudila. Činčila by také neměla být v průvanu a v místnosti s vysokou teplotou nebo přímo u topení. Ideální teplota pro chov činčil je 15-20°C. Teplota by rozhodně neměla přesáhnout 25°C a 70% vlhkost. Protože je činčila ze své domoviny zvyklá na drsné podnebí hor, je možné chovat ji i venku, a to až do teploty 0°C. Na nižší teploty se však musí zvykat postupně a pobyt venku při nízkých teplotách by zároveň neměl být dlouhý. Venku by klec měla být na místě, kam nesvítí slunce, neprší a kde není průvan – vhodný by mohl být třeba balkon nebo terasa.
Činčily jsou společenská zvířata, chovejte tedy vždy aspoň dvě. Je lepší vybrat hned dvě mladé činčily než činčilu po čase seznamovat s novou. Je jedno, jestli zvolíte dva samce nebo samice. Pokud však dokupujete činčilu, je lepší dávat samce k samici než obráceně. Činčily vždy vybírejte z řad chovatelských stanic, nikdy je nekupujte v chovatelských potřebách. Počítejte s tím, že činčila je dlouhověké zvíře, pokud se o ni budete dobře starat, dožije se vám až 20 let, i když průměrný věk činčily je 10-15 let. Nejstarší činčila se však dožila 30 let.
Mějte na paměti, že činčily jsou velice citlivé na stres, neobtěžujte je tedy častým cestováním, přesouváním klece nebo změnou partnerů. Na druhou stranu se činčily dokážou dobře přizpůsobit rušivému dění okolo klece od přítomnosti jiných domácích mazlíčků nebo dětí po hluk vysavače.
Pozor, činčilu nikdy nechytejte za špičku ocasu nebo za srst. Srst jim můžete velmi snadno vytrhnout (tzv. Fur slip).

Vybavení klece pro činčilu

Klec pro činčilu by měla být co nejvíce členitá, vybavena dostatečným množstvím dřevěných pater a větví ovocných stromů, které zároveň slouží jako ohryz. Činčila by měla mít domeček z přírodního materiálu, pokud máte činčil více, tak kupte pro každou činčilu jeden. Co se týče podestýlky, vybírejte neprašnou a takovou, kterou činčily hůře vyhodí z klece. Nevhodné jsou tedy například piliny, protože jich budete mít během chvíle plný byt. Zvolte například kukuřičnou podestýlku nebo dřevěné peletky. Aby měla činčila stále tak krásnou hustou srst, je třeba jí zajistit pravidelné písečné koupele. Koupací písek můžete vybrat buď stříbrný, nebo bílý. Bílý se mi osvědčil lépe. Písek nasypte do nádoby, ze které ji činčila hůře vyhodí – např. velká láhev od okurek otočená na bok. Písek koupíte např. tady.

Krmení činčily

činčila, chov činčilyČinčila je býložravec, měla by tedy mít neustále k dispozici seno, které je hlavním zdrojem její potravy. Jako doplněk činčile denně podáváme 30 g speciálních granulí pro činčily nebo směsi. Osobně doporučuji spíše granule, protože ze směsi činčily často vyzobávají to, co jim chutná a zbytek se vyhodí. Tímto způsobem se činčilám dostává jen určitých výživných látek, jiné pak mohou dlouhodobě chybět a činčile tak vyvolat zdravotní problémy  včetně přerůstání zoubků. Dobré krmení je například toto od Versele Laga. Nezapomeňte ani na minerální kámen a vodu. Na jaře činčilám poskytněte větvičky z jabloně nebo břízy.  Pozor na větve peckovin (švestka, třešeň, meruňka atd.) a jehličnatých stromů, ty jsou pro zvířata jedovaté. Pozor na šťavnatou potravu. Protože mají činčily trávicí systém přizpůsobený trávení suché potravy a sušených plodů, může jim větší množství ovoce, zeleniny, trávy nebo pampelišek způsobit dokonce i zauzlení střev. V menším množství ovoce a zelenina nevadí. Činčily milují hlavně sušené ovoce a šípky, vše ovšem podávejte jen příležitostně jako pamlsek. Pokud jim chcete přilepšit, sáhněte po sušených bylinkách. V každém případě se vyhněte oříškům. Činčily krmíme večer, tedy v době, kdy jsou nejvíce aktivní.

Rozmnožování činčil

Činčily pohlavně dospívají mezi 4. a 8.měsícem života. Do chovu by však měly být zařazeny až po 8.měsíci. Říje samice přichází po 24 – 45 dnech a trvá 3 – 5 dní. Samice jsou březí cca 111 dní.  Činčily rodí 1-5 prekociálních mláďat, nejčastěji však dvě. Po narození jsou to malé kuličky, které vidí, slyší a samy běhají. Svými charakteristickými zvuky k sobě volají rodiče. U samice asi 3–4 dny po porodu nastupuje poporodní říje, sameček ji tedy může znovu nakrýt a ona může se 40% pravděpodobností znovu zabřeznout. Samice by však měly rodit maximálně dvakrát do roka, častější porody je totiž velice vyčerpávají. Mláďata se jinak odstavují po 8 týdnech.


PRAVIDLA DISKUZE
1. Své dotazy k chovu činčily pište výhradně do diskuze níže, nevkládejte odkazy.
2. Nepište e-maily, neodpovídám na ně, nevolejte na mobil, obojí je určeno jen pro zákazníky.
3. Vulgární nebo nesrozumitelné dotazy jsou ihned smazány. Pište tak, aby se to dalo přečíst.
4. Odesláním komentáře souhlasíte se Zásadami ochrany osobních údajů.

128 komentářů na téma “Činčila

 1. Dobrý den,
  máme doma činčilu, asi 5 letou, samečka. Ráda bych mu dokoupila kamaráda, ale už jednou jsme dokoupili jiného mladého samečka a jejich seznámení proběhlo špatně, museli jsme je mít několik měsíců odděleně než spolu dokázali být volně bez toho aniž by se prali do kůže.
  Je to dobrý nápad přikupovat dalšího? Jak je případně nejlépe zkamaradit?
  Moc děkuji :)

  1. Dobrý den, měl bych takový dotaz. Mám činčilu které bude tento rok 7 let (sameček šedě zbarvený), udělal jsem jí velkou vestavěnou klec aby měla hodně místa na skákání a běhání, tudíž jsem i dost přemýšlel že bych jí rád pořídil nějakého kamaráda aby tam nebyl sám. Už mám něco i vybraného, a právě bych potřeboval radu jestli si spolu budou rozumět, samozřejmě nová činčila by měla být také sameček, nechci je rozmnožovat jen chci aby tam měl kamaráda a věčně tam nebyl sám, nevím jestli není problém v tom že mám šedě zbarvenou a nová bude bílá, nebo v tom když novému samečkovi jsou bez mála 3 měsíce, prosím o radu popřípadě jestli s tím má někdo zkušenost, předem děkuji za odpověď.

   1. Dobrý večer, barva rozhodně problém nebude, ta se řeší jen v případě rozmnožování. To, jestli si ti dva spolu sednou, je otázka, může se stát, že budou oba dominantní a nepůjde to, a nebo se spolu sžijí. Taky záleží na tom, jestli toho samečka máte 7 let samotného nebo byli dva a jeden umřel. Pokud je 7 let sám, bude to složitější. Každopádně jestli se pro pořízení nového činčiláka rozhodnete, načtěte si, jak je spolu seznámit, nejdůležitější je to neuspěchat a dodržovat určitý postup. Držím palce!

  1. Dobrý večer, hodně záleží na tom, kolik zvířat se v něm koupe, zda mají písek k dispozici neustále nebo jen chvíli a jak často a taky zda mají nádobu, ze které písek vyhazují nebo ne. Písek měním, když je znečištěný močí, činčily do něj často chodí na záchod…

 2. Dobrý den,
  chtěla jsem se zeptat v kolika týdnech nebo měsících se dává činčila do nové rodiny? Mám v tom zmatek proto že někdo píše 6 až 8 týdnech někdo ve třech měsících tak nevím. Děkuji předem za odpověď

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


error: