Osmák

9 min. čtení

Obsah článku:


I osmák neboli chilská veverka má ve světě mnoho názvů, anglicky se často nazývá „brush-tailed rat„, francouzsky „octodon“ nebo „degue du Chili„, španělsky „Ratón Cola de Pincel„, německy „gewöhnlicher Degu“ a polsky „koszatniczka„. Latinský název osmáka vznikl ze slov „octo“ (osm) a „odoús“ (zub), osmáci mají totiž kousací plošky stoliček ve tvaru osmičky.

Taxonomické zařazení

hlídání osmákůOsmák je příbuzný morčatům, činčilám a nutriím.

Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: strunatci (Chordata)
Podkmen: obratlovci (Vertebrata)
Třída: savci (Mammalia)
Řád: hlodavci (Rodentia)
Podřád: dikobrazočelistní (Hystricognatha)
Nadčeleď: Octodontoidea
Čeleď: osmákovití (Octodontidae)
Podčeleď: Octodontinae
Rod: osmák (Octodon)
Druh: osmák degu (Octodon degus)

Proč si pořídit osmáka

Osmáci jsou velmi inteligentní hlodavci. Jejich inteligence je vysoká zhruba jako potkaní. Jsou to velmi aktivní zvířata, která vykazují největší aktivitu v noci, proto je nemějte v ložnici, budili by vás. Pokud si pořizujete osmáky, kupte jim i kolečko na běhání, osmáci ho milují. Mělo by být tak velké, aby si osmák při běhání neohýbal páteř. Oproti jiným stejně velkým hlodavcům se osmáci dožívají vysokého věku. Průměrně žijí 6 let, mohou se dožít však i 9 let. Chov osmáků není nijak náročný, přesto je pár věcí, na které si musíte dát pozor. Například víte, že když osmáka chytíte za špičku ocasu, pustí ho? Opravdu to nezkoušejte, ocas už mu nedoroste, jak jsme zvyklí třeba u ještěrek.

hlídání osmáků PrahaSpolečenský život osmáků

Jak už jsem říkala, osmáci jsou velmi aktivní a společenská zvířata, bude jim tedy dobře ve skupince aspoň dvou osmáků. Přece jen osmák pro něj bude lepším kamarádem, než člověk, a bude s ním pořád. Jestli si pořídíte samce nebo samice, je poměrně jedno. Samci jsou více cítit a občas si vyjasňují své společenské postavení, takže se nevyhnete občasným šarvátkám. Skupinky osmáků vybírejte z jednoho vrhu, pokud tedy nechcete mladé, pak je samozřejmě lepší co nejmenší příbuznost. Pokud chováte dva samce a jeden z nich umře, je lepší nového nedokupovat, mám s tím špatné zkušenosti. Pokud je smutný, můžete k němu dokoupit samici, ale samečka nechat vykastrovat.

Když pořizujete osmáky, doporučuji je koupit v chovatelské stanici, než ve zverimexu či na inzerát. Nikdy nevíte, od koho osmák do zverimexu přišel, v jakých žil podmínkách. Osmáci od chovatele se i lépe ochočují a často mívají lepší povahu a samozřejmě zdraví. Při koupi vybírejte osmáka s lesklou, přiléhající srstí. Osmák nesmí mít zalepený zadeček nebo oči nebo jakýkoliv zákal. Zákal v oku značí cukrovku, ale o tom později.

Hlasová komunikace osmáků

Podle průzkumů vydávají osmáci 15 zvuků. Nejvíce zvuků vydávají mláďata při sání mléka a při odloučení od matky. U mláďat osmáků je navíc prokázaná komunikace ve vysokých frekvencích (ultrazvuk). V některých studiích je doložený zvuk o 61.6 kHz. Další zvuky můžete slyšet u dospělých osmáků při obhajování si své hromádky krmení nebo zastrašování nepřítele, po aktu páření a při pocitech samoty, pokud chováte jen jednoho osmáka. Velmi zajímavé je i „švitoření“ dvou osmáků.

V čem chovat osmáky

Osmáci nesmí být v průvanu, je dobré najít jim klidné místo v místnosti, kde se budou cítit dobře. Je také lepší mít ubikaci někde výš než na zemi, otřesy země jsou pro zvířata nepříjemné. Co se týče podestýlky, lepší je kukuřičná nebo jiná bezprašná. Piliny nebo hobliny práší, mohou zvířatům způsobit problémy s očima nebo s kůží kvůli různým parazitům. V ubikaci by měla mít slunná, ale i stinná místa, aby si měl osmák kam zalézt. Ubikaci pro osmáka vybírejte velkou a především vysokou (minimální rozměry pro dva osmáky 100 × 50 × 100 cm), osmáci se velmi mrštně a rádi pohybují po větvích. Ty natrhejte venku, vybírejte ty z ovocných stromů, ale ne z peckovin, osmáci milují také větvičky břízy, velmi rádi okusují. Dejte pozor, když osmáka pouštíte po bytě, odstraňte všechny kabely, rádi se do nich pouští. Odstraňte i kytky protože některé jsou jedovaté, a věci, o které nechcete přijít, zacpěte všechny díry a skulinky. Osmáci ocení i písečné koupele, které jim pomáhají v péči o kožíšek. Písek pro osmáky koupíte např. tady.

Krmení osmáků

hlídání osmáků PrahaOsmáci jsou býložravci, kteří neumí trávit cukr. Pokud se jim cukru dostává moc, mohou onemocnět cukrovkou, což se následně projevuje šedavým zákalem oka. Osmákům nesvědčí ani ovoce, lepší je podávat jim zeleninu a i tam je lépe se některé vyhnout. Osmáci například nesmí brambory, špenát, cibuli a česnek. Pozor si dejte i na červenou řepu a pórek, mohou způsobovat průjem, brokolice, květák a zelí naopak nadýmá. Co se týče obilnin, mohou osmáci všechny druhy. S rozumem podávejte slunečnicová semena, sice se po nich kožíšek hezky leskne, obsahují však hodně oleje, po kterém osmáci snáze přibírají na váze.

Pro osmáky se vyrábí speciální krmné směsi, některé z nich však obsahují prvky, které osmáci nesmí. Je nutné vždy pozorně číst složení. Směs nesmí obsahovat sušené ovoce, rozinky nebo oříšky. Pokud zrovna ve zverimexu nemají směs pro osmáky, můžete použít i krmnou směs pro činčily, mají totiž stejné stravování. Dobré je třeba toto krmení od Versele Laga.

Pozor si dávejte i piškoty, které obsahují hodně cukru a tvrdé pečivo, díky němu osmáci rychle tloustnou. Na ohryz je nejlepší podávat větve a seno.

hlídání osmákůRozmnožování osmáků

Pohlavní dospělost u samic přichází poměrně brzy, a to už v 6. týdnu. Taková samice je však na rozmnožování ještě velmi mladá, proto se je doporučuje připouštět až v pozdějším věku. Samci pohlavně dospívají později, a to mezi 10. a 12. týdnem života. Páření probíhá pár chvil. Osmáci akt provázejí cvrlikavými zvuky a třepání ocásky. Osmáci rodí, stejně jako morčata, mláďata prekociální, to znamená, že samice mláďata přenáší, a ta se rodí vidoucí, slyšící a aktivně se pohybující po ubikaci. Délka březost u osmáků se pohybuje mezi 83–90 dny. Ve vrhu bývá obvykle 2-8 mláďat. Mláďata se odstavují v 6.týdnu života, kdy už jsou samice plodné, takže dejte pozor, abyste je odstavili včas:) U samic osmáků se objevuje poporodní říje, to znamená, že den až dva po porodu jsou plodné, proto je dobré na minimálně týden od ní a mláďat oddělit samce. Časté porody by samici mohly vyčerpat až k smrti, proto by měla rodit maximálně třikrát a rok vynechat.


Poradna chovu osmáků

PRAVIDLA
1. Své dotazy k chovu osmáka pište do diskuze níže, ale nevkládejte odkazy, jinak bude celý dotaz automaticky smazán.
2. Dotazy mi nepište v e-mailech, neodpovím na ně, zároveň nevolejte na mobil.
3. Vulgární nebo nesrozumitelné dotazy budou smazány. Pište tak, aby se to dalo přečíst a pochopit.
4. Odesláním komentáře souhlasíte se Zásadami ochrany osobních údajů.

256 komentářů na téma “Osmák

 1. Dobrý den, můžu dát do klece pod hobliny podestylku pro kočky ? Není to ta hnědá hrudkujici, ale ta bílá, která nasakuje tekutinu. Je biologocky nezávadná a přírodě neškodici,. Dá se zlikvidovat vložením do kompostu nebo spláchnout do wc. Dcera má strach, aby ji osmaci nezačali okusovat a neotrávili se. Děkuji

  1. Dobrý den, určitě bych jim ji tam nedávala. Je určena pro kočky. Můžete jim tam ale dát pod ty hobliny třeba dřevěné pelety, podestýlka tak déle vydrží. Ale smrdět budou.😁

 2. Dobrý den, potřebovala bych poradit. Náš příběh s osmáky je poněkud delší. Měli jsme dva osmáky (holčičky) už skoro sedm let a jednu jsme bohužel museli nechat uspat. Máme tedy pořád tu jednu sedmiletou a pořídili jsme jí dvě kamarády. Podle paních prodavaček ze zverimexu to měly být sestry, ale jedna byla o něco větší. No nijak jsme to neřešily, protože v porovnání s tou nejstarší ještě nebyla tak veliká, ale po měsíci co jsme si ji pořídili se jí narodilo miminko. Byl to pro nás docela šok, ale naštěstí se narodilo jen jedno a vypadá zdravě. Jak jsem na internetu našla osmáci jsou březí okolo třech měsíců, takže víme že tatínek je neznámí. Jenže teď mám problém s tou druhou novou myškou protože začala ostatní napadat. Nejdříve začala naskakovat na ostatní, takže po šoku s novým mládětem jsem ji radši vzala k veterináři, ale ten řekl že je to také holčička. Jenže zhruba o dva týdny později začala napadat miminko. Ze začátku ji stačilo okřiknout nebo ji prostě odehnat, ale teď už miminko napadala neustále, tak jsme ji přendali do menší přepravné klece. Doufala jsem že se uklidní jak to fungovalo u těch prvních dvou které jsme měli, ale tentokrát to nefunguje jakmile ji vrátím do klece okamžitě začne hledat a napadat miminko a když se ho ostatní osmáci snažili bránit začala se surově prát i s nimi. Opravdu nevím proč to začala dělat, napadá mě že buď žárlí na miminko, nebo se nám rozbilo kolečko, které tam předtím bylo a ona na něm většinu dne běhala a tak jsem ho musela vyndat a teď běhat nemůže, tak je nějakým způsobem naštvaná. Teď ji mám už den oddělenou, ale takhle zůstat nemůže i když jsem jí dala misku s jídlem i napáječku, klec je pořád hodně malá. Neporadili by ste mi prosím co mám dělat skutečně už mě nic nenapadá do klece jsme jim dávali kapesníky a seno aby si hrály a podobně ale pořád se perou, nechci aby si ublížili. Předem děkuji za odpověď.

  1. Dobrý večer,
   pokud jde o napadání, tak je možné, že mají malou klec, jsou tedy ve stresu a napadá se ten nejslabší článek, tedy mimino. To kolečko určitě kupte nové, klec klidně větší s více možnostmi úkrytů. Pokud to nepůjde, budete muset samici nebo mládě oddělit nebo někomu dát, ale myslím si, že se to vyřeší zvětšením klece a změnou, zlepšením prostředí uvnitř klece.

 3. Dobrý den chtěla bych se zeptat, už skoro pět let mám 2 osmacky, ale omylem jsem nechala otevřenou klec a jedna utekla a tak se chci zeptat jak mám postupovat když jí nenajdu. Nevím jestli mám pořizovat novou nebo si nechat jenom jednu a více si s ní hrát. Ale je mi jí hrozně líto, protože pořád píská teď jsem udělala takovou past jestli se chytí ta co utekla tak uvidíme
  Předem děkuji za odpověď

  1. Dobrý večer,
   no, těžko říct, ale myslím si, že když k ní dáte samici miminko, že by jí tak mohlo být lépe něž samotné. Každopádně nejlepší možností je najít tu starou. Tím, že ji ta v kleci volá, by se to mohlo povést. Držím palce. :)

 4. Dobrý den, mohla bych se zeptat jestli by jste mi nemohla navrhnout nějakou chovnou stanici v Brně prosím. Předem děkuji za odpověď.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


error: