Osmák

I osmák neboli chilská veverka má ve světě mnoho názvů, anglicky se často nazývá „brush-tailed rat„, francouzsky „octodon“ nebo „degue du Chili„, španělsky „Ratón Cola de Pincel„, německy „gewöhnlicher Degu“ a polsky „koszatniczka„. Latinský název osmáka vznikl ze slov „octo“ (osm) a „odoús“ (zub), osmáci mají totiž kousací plošky stoliček ve tvaru osmičky.

Taxonomické zařazení

hlídání osmákůOsmák je příbuzný morčatům, činčilám a nutriím.

Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: strunatci (Chordata)
Podkmen: obratlovci (Vertebrata)
Třída: savci (Mammalia)
Řád: hlodavci (Rodentia)
Podřád: dikobrazočelistní (Hystricognatha)
Nadčeleď: Octodontoidea
Čeleď: osmákovití (Octodontidae)
Podčeleď: Octodontinae
Rod: osmák (Octodon)
Druh: osmák degu (Octodon degus)

Proč si osmáka pořídit?

Osmáci jsou velmi inteligentní hlodavci. Jejich inteligence je vysoká zhruba jako potkaní. Jsou to velmi aktivní zvířata, která prokazují největší aktivitu přes den, v noci vás tak aspoň nebudou budit. Pokud si pořizujete osmáka, kupte s ním rovnou i kolečko na běhání, osmáci ho prostě milují. Oproti jiným stejně velkým hlodavcům se osmáci dožívají vysokého věku. Průměrně žijí 6 let, mohou se dožít však i 9 let. Chov osmáků není nijak náročný, přesto je pár věcí, na které si musíte dát pozor…Například víte, že když osmáka chytíte za špičku ocasu, pustí ho? Opravdu to nezkoušejte, ocas už mu nedoroste, jak jsme zvyklí třeba u ještěrek.

hlídání osmáků PrahaSpolečenský život osmáků

Jak už jsem říkala, osmáci jsou velmi aktivní, pokud si pořídíte jednoho, mějte na paměti, že se mu budete muset dostatečně věnovat. Je lepší si s ním hrát často a kratší dobu. Bezpochyby však bude osmákům líp ve skupince aspoň dvou osmáků. Přece jen kamarád osmák pro něj bude lepší kamarád a bude s ním pořád. Jestli si pořídíte samce nebo samice, je poměrně jedno. Samci jsou možná více cítit a občas si vyjasňují své společenské postavení, takže se nevyhnete občasným šarvátkám. Skupinky osmáků vybírejte z jednoho vrhu, pokud tedy nechcete mladé, pak je samozřejmě lepší co nejmenší příbuznost. Pokud chováte dva samce a jeden z nich umře, je lepší nového nedokupovat. Existují sice způsoby, jak osmáky na sebe zvyknout, ale většinou přijde čas, kdy se porvou tak, že je budete muset oddělit. Je lepší osmáčka nechat samotného a akorát se mu více věnovat.

Když pořizujete osmáky, doporučuji je koupit u chovatele třeba na inzerát nebo na burze, než ve zverimexu. Nikdy nevíte, od koho osmák do zverimexu přišel, v jakých žil podmínkách. Osmáci od chovatele se i lépe ochočují a často mívají lepší povahu. Při koupi vybírejte osmáka s lesklou, přiléhající srstí. Osmák nesmí mít zalepený zadeček nebo oči nebo jakýkoliv zákal. Zákal v oku značí cukrovku, ale o tom později.

Hlasová komunikace osmáků

Podle průzkumů vydávají osmáci čtyři zvuky, avšak jako chovatelka si jsem jistá tím, že jsem u nich slyšela o min. dva zvuky více. Nejvíce zvuků vydávají mláďata při sání mléka a při odloučení od matky. U mláďat osmáků je navíc prokázaná komunikace ve vysokých frekvencích (ultrazvuk). V některých studiích je doložený zvuk o 61.6 kHz. Další zvuky můžete slyšet u dospělých osmáků při obhajování si své hromádky krmení nebo zastrašování nepřítele, po aktu páření a při pocitech samoty, pokud chováte jen jednoho osmáka. Velmi zajímavé je i „švitoření“ dvou osmáků:)

V čem chovat osmáky?

Osmáci nesmí být v průvanu, je dobré najít jim klidné místo v místnosti, kde se budou cítit dobře. Je také lepší mít ubikaci někde výš než na zemi, otřesy země jsou pro zvířata nepříjemné. Co se týče podestýlky, lepší je kukuřičná nebo jiná bezprašná. Piliny nebo hobliny práší, mohou zvířatům způsobit problémy s očima nebo s kůží kvůli různým parazitům… V ubikaci by měla mít slunná, ale i stinná místa, aby si měl osmák kam zalézt. Ubikaci pro osmáka vybírejte velkou a především vysokou (minimální rozměry pro dva osmáky 100 × 50 × 100 cm), osmáci se velmi mrštně a rádi pohybují po větvích. Ty natrhejte venku, vybírejte jen ty z ovocných stromů nebo z břízy. Osmáci jinak větvičky velmi rádi okusují. Dejte pozor, když osmáka pouštíte po bytě, odstraňte všechny kabely, rádi se do nich pouští. Odstraňte i kytky protože některé jsou jedovaté, a věci, o které nechcete přijít, zacpěte všechny díry a skulinky…Osmáci ocení i písečné koupele, které jim pomáhají v péči o kožíšek. Písek pro osmáky koupíte např. tady.

Krmení osmáků

hlídání osmáků PrahaOsmáci jsou býložravci, kteří neumí trávit cukr. Pokud se jim cukru dostává moc, mohou onemocnět cukrovkou, což se následně projevuje šedavým zákalem oka. Osmákům nesvědčí ani ovoce, lepší je podávat jim zeleninu a i tam je lépe se některé vyhnout. Osmáci například nesmí brambory, špenát, cibuli a česnek. Pozor si dejte i na červenou řepu a pórek, mohou způsobovat průjem, brokolice, květák a zelí naopak nadýmá. Co se týče obilnin, mohou osmáci všechny druhy. S rozumem podávejte slunečnicová semena, sice se po nich kožíšek hezky leskne, obsahují však hodně oleje, po kterém osmáci snáze přibírají na váze.

Pro osmáky se vyrábí speciální krmné směsi, některé z nich však obsahují prvky, které osmáci nesmí. Je nutné vždy pozorně číst složení. Směs nesmí obsahovat sušené ovoce, rozinky nebo oříšky. Pokud zrovna ve zverimexu nemají směs pro osmáky, můžete použít i krmnou směs pro činčily, mají totiž stejné stravování.

Pozor si dávejte i piškoty, které obsahují hodně cukru a tvrdé pečivo, díky němu osmáci rychle tloustnou. Na ohryz je lepší podávat větvičky z ovocných stromů.

Rozmnožování osmáků

hlídání osmákůPohlavní dospělost u samic přichází poměrně brzy, a to už v 6. týdnu. Taková samice je však na rozmnožování ještě velmi mladá, proto se je doporučuje připouštět až v pozdějším věku. Samci pohlavně dospívají později, a to mezi 10. a 12. týdnem života. Páření probíhá pár chvil. Osmáci akt provázejí cvrlikavými zvuky a třepání ocásky. Osmáci rodí, stejně jako morčata, mláďata prekociální, to znamená, že samice mláďata přenáší, a ta se rodí vidoucí, slyšící a aktivně se pohybující po ubikaci. Délka březost u osmáků se pohybuje mezi 83–90 dny. Ve vrhu bývá obvykle 2-8 mláďat. Mláďata se odstavují v 6.týdnu života, kdy už jsou samice plodné, takže dejte pozor, abyste je odstavili včas:) U samic osmáků se objevuje poporodní říje, to znamená, že den až dva po porodu jsou plodné, proto je dobré na minimálně týden od ní a mláďat oddělit samce. Časté porody by samici mohly vyčerpat až k smrti, proto by měla rodit maximálně třikrát a rok vynechat.

Své dotazy k chovu osmáků pište do diskuze níže. Prosím, nevkládejte odkazy. V žádném případě prosím nevolejte a nepište na mobil, ten je určen jen pro zákazníky. Děkuji ze pochopení. Odesláním komentáře souhlasíte se Zásadami ochrany osobních údajů.

141 komentářů u Osmák

 1. Jana Kerhartová napsal:

  Dobrý den, měla bych otázku, jestli nevíte co je našemu osmákovi. Máme dvě samičky, jedna z nich začala hodně polehávat, nechce nic moc pít ani jíst. Přijde mi, že má hodně zadní nožičky od sebe a skoro nebobkuje. Občas vyleze z domečku a zase se hned vzátí. Nevíte co by ji mohlo být nebo jak jí máme pomoc, co jí dát? Máme dojít k veterináři? Předem děkuji za odpověď.

 2. Tomáš Nikot napsal:

  Dobrý den,
  Mám pár otázek ohledně osmáka.
  1) Chodím do 8. třídy a chtěl bych si pořídit osmáka je to dobrá volba?
  2)Kolik času bych s ním měl trávit?
  3)Je tedy dobré si pořídit jednoho či dva osmáky?
  Předem děkuji za odpověď.
  Tomáš Nikot

 3. Nikol napsal:

  Dobrý deň. Rada by som sa spýtala. Upravujete nejako osmakom pazúriky ? Alebo čo im dať do klietky aby si ich samé obrúsili ? Lebo moja slečna ich má už poriadne dlhé a pomaly sa jej krútia dovnútra. A vyzerá že jej to aj zavadzia lebo je nervózna a stále hrabe pomedzi mreže. Vopred ďakujem za rady. 😉

 4. Aaron napsal:

  1. Rád bych se zeptal, když samice porodila tak jsem dal samce na den pryč ale když jsem ho dal zpátky tak se k němu jedno mládě přiblížilo a on ho začal okusávat tak jsem ho dal zpět.
  2. Jedno mládě se vzpírá a matka se o něj nechce starat i když žije, co je za problém?

 5. Nikol napsal:

  Dobrý deň. Chcem sa spýtať. Koľko dní vydrží osmak doma sám ? Ked odídeme napríklad na víkend preč bude to v poriadku ?
  Vopred dakujem za odpoved.

 6. julie.k napsal:

  Dobrý den, v listopadu jsme pořídili dva osmáčky – kluky. Dnes ráno bohužel jeden z nich zemřel. Nepodařilo se mi zjistit důvod, včera vypadali oba naprosto v pořádku, běhali v kolečku, jedli, pili, … Přijde mi, že mu natekla sliznice, ale nejsem si vědoma, že by snědl něco nevhodného..
  Ale mojí otázkou je, zda je pro osmáčka, který zůstal sám, lepší když bude i nadále sám (samozřejmě s tím, že se mu budeme více věnovat), nebo mu máme raději pořídit kamaráda. Na internetu jsem nenašla jednoznačnou odpověď pro případ, že se jedná o takhle mladé osmáky a nechci, aby se trápil.

  předem děkuji za odpověď

  Julie

 7. Osmáček napsal:

  Dobrý, den.
  Dnes jsem si koupila omáčka a je prý 2 týdny po odstavení. Problém je v tom že se moc nepohybuje a pořád hledá teplo a je studený. Předem děkuji za odpověď.

  • Dobrý den, osmákovi bude asi o pár týdnů méně. Problém jejich mláďat a stejně i mláďat morčat a činčil je v tom, že se rodí ostrstěná, schopna slyšet, vidět a dokonce i částečně jíst pevnou stravu. Jsou však do 6 týdnů závislá na rodičích a musí s nimi být. Někteří „chovatelé“ nechtějí zvířata tak dlouho živit a pošlou je do světa dřív, však stejně nikdo nepozná, jak jsou mláďata stará. Kontaktovala bych člověka, co vám mládě prodal a řešila bych to s ním. Rozhodně to není normální.

 8. zajicova napsal:

  Dobrý den,
  Chtěla jsem se vás zeptat mám doma dceru která jedla gumový bonbony a jeden malinký bonbon ji spdl na zem( byl tam asi cca 3 dny) , našel ho náš osmáček a třošku ho okousal ( opravdu malinko !)
  Stalo se to asi před cca : 10 minutami. Poté jsem mu to začala vydnávat s tlamičky a dala jsem ho do klece a dala jsem mu granuli aby neměl v puse sladký
  Chtěla jsem se jen zeptat , protože já se v tom moc neviznám jestli náš osmáček nedostane cukrovku, a jak tomu máme kdyžtak zabránit. Dceři by bylo moc líto kdyby umřel, za kolik dní se kdyžtak projeví ?
  PS: MOC HO NEPŘEKRMUJEME , VYNECHVÁME OVOCE, ROZINKY, PIŠKOTY, OŘÍŠKY.
  Děkuji za odpověd : Zajicová ……

 9. Vladka napsal:

  Dobry den, koupili jsme 3 cca rocni osmacky, s tim ze jsou udajne ochocene. Mame je doma treti den a strašně se boji. Je šance ze si zvyknou, hlavně na deti? Nerada bych je trápila. Dekuji

 10. Osmacek napsal:

  Dobrý den, chtěla jsem se zeptat mám doma 3 osmáky které jsem dostala od kamarádky, když sem je dostla tak jsem si všimla že samička má na pravým lýtku takový kolečku bez srsti ( jako kdyby jí vypadla ), včera jsem si všimla u kluka že má přední packy holé ( jako má ta holka na lýtku ) , není to nejaká nemoc ? nebo se o ně nestarám dobře ? Za odpověď velmi dekuji

 11. Koťátko napsal:

  Dobrý den. Mám pár otázek.
  1. Musí osmák mít pýtko nebo mu stačí mistička s vodou?
  2. Dělají osmáci velký hluk a bordel?
  3. Spí po celou noc nebo dělají rámus už brzy k ránu?
  4. Musí se osmákovi měnit podestýlka hodně často nebo stačí méně?
  Děkuji předem za odpověď 🙂

 12. Pája napsal:

  Máme doma dvouletého osmáka samečka. Dcera už na něho nemá tolik času a nechci, aby byl smutný. Je možné mu pořídit kamaráda také samečka? Nechci mladé. Můžou se kamarádit i když spolu nevyrůstali a nejsou z jednoho hnízda?

 13. Gimi napsal:

  Prosím vás mohla bys se ještě zeptat jestli mužou osmáci šišku ( ze smrku nebo z borovice), sebrana v lese , dekuji za odpověď Gimi

 14. Gimi napsal:

  Prosím mám 3 osmáky , Jerry , Sisi , Rocky a v noci porád točí s kolotočem nevíte co mám delat , poradte mi prosím za odpověď dekuji Gimi , PS : přece jsou to denní zvířata

 15. kejny napsal:

  dobrý den,
  potřebovala bych radu. měli jsme doma 2 osmáčí slečny ale starší 7 let nám teď umřela. jen teď nevím co s tou mladší ta má 6.5 let a já nevím jestli už není stará na nové kamarády. chtěla bych aby byla s námi co nejdéle proto teď váhám zda jí pořídit nebo nepořídit další 2 osmáčky.

 16. melodie noc napsal:

  Dobrý den mám 2 osmáky a nejde mi knim přidat třetí. Myslíte si že by jsem mohla lépe skamarádit kdyby byli dva ke dvoum.

 17. Natka napsal:

  Dobrý den
  Jeden z mých osmáčků začal kulhat na jednu nožku(zadní) nevím jestli bych měla zajet k veterináři ,ale normálně jí pije ohryzuje větve…stejně jako druhý osmáček. Tak bych se vás chtěla zeptat jestli je to na veterináře nebo ne.

  Předem děkuji za odpověď.

Napsat komentář