Osmák

I osmák neboli chilská veverka má ve světě mnoho názvů, anglicky se často nazývá „brush-tailed rat„, francouzsky „octodon“ nebo „degue du Chili„, španělsky „Ratón Cola de Pincel„, německy „gewöhnlicher Degu“ a polsky „koszatniczka„. Latinský název osmáka vznikl ze slov „octo“ (osm) a „odoús“ (zub), osmáci mají totiž kousací plošky stoliček ve tvaru osmičky.

Taxonomické zařazení

hlídání osmákůOsmák je příbuzný morčatům, činčilám a nutriím.

Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: strunatci (Chordata)
Podkmen: obratlovci (Vertebrata)
Třída: savci (Mammalia)
Řád: hlodavci (Rodentia)
Podřád: dikobrazočelistní (Hystricognatha)
Nadčeleď: Octodontoidea
Čeleď: osmákovití (Octodontidae)
Podčeleď: Octodontinae
Rod: osmák (Octodon)
Druh: osmák degu (Octodon degus)

Proč si osmáka pořídit?

Osmáci jsou velmi inteligentní hlodavci. Jejich inteligence je vysoká zhruba jako potkaní. Jsou to velmi aktivní zvířata, která prokazují největší aktivitu přes den, v noci vás tak aspoň nebudou budit. Pokud si pořizujete osmáka, kupte s ním rovnou i kolečko na běhání, osmáci ho prostě milují. Oproti jiným stejně velkým hlodavcům se osmáci dožívají vysokého věku. Průměrně žijí 6 let, mohou se dožít však i 9 let. Chov osmáků není nijak náročný, přesto je pár věcí, na které si musíte dát pozor…Například víte, že když osmáka chytíte za špičku ocasu, pustí ho? Opravdu to nezkoušejte, ocas už mu nedoroste, jak jsme zvyklí třeba u ještěrek.

hlídání osmáků PrahaSpolečenský život osmáků

Jak už jsem říkala, osmáci jsou velmi aktivní, pokud si pořídíte jednoho, mějte na paměti, že se mu budete muset dostatečně věnovat. Je lepší si s ním hrát často a kratší dobu. Bezpochyby však bude osmákům líp ve skupince aspoň dvou osmáků. Přece jen kamarád osmák pro něj bude lepší kamarád a bude s ním pořád. Jestli si pořídíte samce nebo samice, je poměrně jedno. Samci jsou možná více cítit a občas si vyjasňují své společenské postavení, takže se nevyhnete občasným šarvátkám. Skupinky osmáků vybírejte z jednoho vrhu, pokud tedy nechcete mladé, pak je samozřejmě lepší co nejmenší příbuznost. Pokud chováte dva samce a jeden z nich umře, je lepší nového nedokupovat. Existují sice způsoby, jak osmáky na sebe zvyknout, ale většinou přijde čas, kdy se porvou tak, že je budete muset oddělit. Je lepší osmáčka nechat samotného a akorát se mu více věnovat.

Když pořizujete osmáky, doporučuji je koupit u chovatele třeba na inzerát nebo na burze, než ve zverimexu. Nikdy nevíte, od koho osmák do zverimexu přišel, v jakých žil podmínkách. Osmáci od chovatele se i lépe ochočují a často mívají lepší povahu. Při koupi vybírejte osmáka s lesklou, přiléhající srstí. Osmák nesmí mít zalepený zadeček nebo oči nebo jakýkoliv zákal. Zákal v oku značí cukrovku, ale o tom později.

Hlasová komunikace osmáků

Podle průzkumů vydávají osmáci čtyři zvuky, avšak jako chovatelka si jsem jistá tím, že jsem u nich slyšela o min. dva zvuky více. Nejvíce zvuků vydávají mláďata při sání mléka a při odloučení od matky. U mláďat osmáků je navíc prokázaná komunikace ve vysokých frekvencích (ultrazvuk). V některých studiích je doložený zvuk o 61.6 kHz. Další zvuky můžete slyšet u dospělých osmáků při obhajování si své hromádky krmení nebo zastrašování nepřítele, po aktu páření a při pocitech samoty, pokud chováte jen jednoho osmáka. Velmi zajímavé je i „švitoření“ dvou osmáků:)

V čem chovat osmáky?

Osmáci nesmí být v průvanu, je dobré najít jim klidné místo v místnosti, kde se budou cítit dobře. Je také lepší mít ubikaci někde výš než na zemi, otřesy země jsou pro zvířata nepříjemné. Co se týče podestýlky, lepší je kukuřičná nebo jiná bezprašná. Piliny nebo hobliny práší, mohou zvířatům způsobit problémy s očima nebo s kůží kvůli různým parazitům… V ubikaci by měla mít slunná, ale i stinná místa, aby si měl osmák kam zalézt. Ubikaci pro osmáka vybírejte velkou a především vysokou (minimální rozměry pro dva osmáky 100 × 50 × 100 cm), osmáci se velmi mrštně a rádi pohybují po větvích. Ty natrhejte venku, vybírejte jen ty z ovocných stromů nebo z břízy. Osmáci jinak větvičky velmi rádi okusují. Dejte pozor, když osmáka pouštíte po bytě, odstraňte všechny kabely, rádi se do nich pouští. Odstraňte i kytky protože některé jsou jedovaté, a věci, o které nechcete přijít, zacpěte všechny díry a skulinky…Osmáci ocení i písečné koupele, které jim pomáhají v péči o kožíšek. Písek pro osmáky koupíte např. tady.

Krmení osmáků

hlídání osmáků PrahaOsmáci jsou býložravci, kteří neumí trávit cukr. Pokud se jim cukru dostává moc, mohou onemocnět cukrovkou, což se následně projevuje šedavým zákalem oka. Osmákům nesvědčí ani ovoce, lepší je podávat jim zeleninu a i tam je lépe se některé vyhnout. Osmáci například nesmí brambory, špenát, cibuli a česnek. Pozor si dejte i na červenou řepu a pórek, mohou způsobovat průjem, brokolice, květák a zelí naopak nadýmá. Co se týče obilnin, mohou osmáci všechny druhy. S rozumem podávejte slunečnicová semena, sice se po nich kožíšek hezky leskne, obsahují však hodně oleje, po kterém osmáci snáze přibírají na váze.

Pro osmáky se vyrábí speciální krmné směsi, některé z nich však obsahují prvky, které osmáci nesmí. Je nutné vždy pozorně číst složení. Směs nesmí obsahovat sušené ovoce, rozinky nebo oříšky. Pokud zrovna ve zverimexu nemají směs pro osmáky, můžete použít i krmnou směs pro činčily, mají totiž stejné stravování.

Pozor si dávejte i piškoty, které obsahují hodně cukru a tvrdé pečivo, díky němu osmáci rychle tloustnou. Na ohryz je lepší podávat větvičky z jabloně nebo břízy. Pozor na větve peckovin (švestka, třešeň, meruňka atd.) a jehličnatých stromů, ty jsou pro zvířata jedovaté.

Rozmnožování osmáků

hlídání osmákůPohlavní dospělost u samic přichází poměrně brzy, a to už v 6. týdnu. Taková samice je však na rozmnožování ještě velmi mladá, proto se je doporučuje připouštět až v pozdějším věku. Samci pohlavně dospívají později, a to mezi 10. a 12. týdnem života. Páření probíhá pár chvil. Osmáci akt provázejí cvrlikavými zvuky a třepání ocásky. Osmáci rodí, stejně jako morčata, mláďata prekociální, to znamená, že samice mláďata přenáší, a ta se rodí vidoucí, slyšící a aktivně se pohybující po ubikaci. Délka březost u osmáků se pohybuje mezi 83–90 dny. Ve vrhu bývá obvykle 2-8 mláďat. Mláďata se odstavují v 6.týdnu života, kdy už jsou samice plodné, takže dejte pozor, abyste je odstavili včas:) U samic osmáků se objevuje poporodní říje, to znamená, že den až dva po porodu jsou plodné, proto je dobré na minimálně týden od ní a mláďat oddělit samce. Časté porody by samici mohly vyčerpat až k smrti, proto by měla rodit maximálně třikrát a rok vynechat.

PRAVIDLA DISKUZE
1. Své dotazy k chovu osmáka pište výhradně do diskuze níže, nevkládejte odkazy.
2. Nepište emaily, neodpovídám na ně, nevolejte na mobil, obojí je určeno jen pro zákazníky.
3. Vulgární nebo nesrozumitelné dotazy jsou ihned smazány. Pište tak, aby se to dalo přečíst.
4. Odesláním komentáře souhlasíte se Zásadami ochrany osobních údajů.

228 komentářů u Osmák

 1. PavlaFTL napsal:

  Dobrý den,
  prosím o váš názor na soužití třech sourozenců kluků osmáků?
  Pořídili jsme si je od chovatelky v sedmi týdnech, teď mají dva měsíce. Mají velkou a vysokou klec a zatím se snášejí podle mne dobře. Občas se lehce poperou, ale večer zase spinkají všichni tři spolu na hromadě, i když mají k dispozici víc „domečků“. Slyšela jsem názor, že až dospějí, budou se rvát do krve a soužití nepůjde. Potřebovali jsme tři a samiček tolik nebylo.
  Půjde to? Díky.

  • Dobrý den,
   osobně v tom nevidím problém, pokud máte příbuzené jedince a mají dost prostoru. Ale samozřejmě je to individuální. Řekla bych, že to, jestli spolu vydrží, se ukáže v dalším měsíci, kdy budou kluci pohlavně dospívat. V tuto chvíli bych je rozhodně nechala dohromady, i přes ty občasné šarvátky. To, že spolu být nemůžou, se ukáže podle toho, že rvačky začnou být častější a krutější a poteče při nich krev. Tak držím palce, ať se klukům pohromadě líbí!

 2. 009martinka napsal:

  dobrý den moji osmáci holky furt spí umně je jim asi tak 1 měsíc a půl nevíte jestli se cítí v bezpečí nebo jim něco je dekuju za odpověd

 3. Olivka napsal:

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat. Měli jsme 3 osmáky. Samičku a dva samce, zbyl nám jeden syn z posledního vrhu. Oba rodiče zemřeli a je sám. Jsou mu tři roky. Máme koupit kamaráda?

  • Dobrý den, osmáci jsou společenští a ještě tím, že byl ten váš zvyklý na společnost, mu teď bude chybět. Avšak máte jen možnost pořídit mu samici a jeho případně nechat vykastrovat, aby neměli mláďata. U těchto drobných zvířat se nechává kastrovat samec, protože kastrace samců je jednodušší a méně riziková. S nepříbuzným samcem se samec nesnese. Takže zatím bych osmáka hodně pozorovala, jak se chová, jestli není smutný, pokud by byl, pořídila bych mu tu samici. Taky se mu teď víc věnujte.

 4. Taurin Gaster napsal:

  Dobrý den,
  jak by osmáci (holky, cca tři měsíce staré) reagovaly na mladší sourozence?
  Máme tušení, že máma je opět březí (bohužel, k veterináři ji jen tak nevezmeme, nenechá se vzít do ruky), protože je mnohem zavalitější a někoho, kdo by o ty tři holčičky stál, jsme bohužel ještě nenašli.
  Nemůže mezi sourozenci, se tří měsíčním rozdílem, dojít k rvačkám?
  A ještě…
  Je normální, že ode mě se nechají vzít do ruky všechny holky (i máma, i když jen na chviličku), zatímco od ostatních se nenechají?

 5. veronika1144 napsal:

  Dobrý den,
  měla bych spíše takový odborný dotaz. Vypracovávám bakalářskou práci, kde porovnávám chovy s jedním osmákem a chovy s více osmáky chovanými pohromadě. Sháním nějaké odborné články, které by dokazovaly čím a jak škodí osmákům osamocení a případně, jak se u jedinců liší chování oproti osmákům ve skupině.
  Pomůžete mi, prosím?
  Děkuji.

 6. Marián Pecko napsal:

  Dobrý deň, mám v pláne dvoch osmákov a chcel by som Vás poprosiť o pár rád (diskusia je už veľká a dopredu sa ospravedlňujem ak tu už bolo dačo rozoberané):
  1) chcel by som ísť do terária, no všade na webe sa hovorí len o klietkach (o teráriách je vždy len zmienka) – viete mi poradiť aké? resp. dákeho predajcu (ideálne na Slovensku)
  2) dve samice, či dvoch samcov – sú tam povahové rozdiely?
  3) na Slovensku nemáme žiadne chovné stanice zamerané na tieto hlodavce (aspoň o nich neviem) – že vraj nie je moc vhodné kupovať ich v zverimexe, aké mám teda ešte možnosti? (je mi jasné že dakde sú inzeráty typu predám osmakov)
  Ďakujem

 7. Timotej Štekláč napsal:

  Dobrý deň, chcel by som sa spýtať, musím kupiť svojim dvom osmákom novú kluetku zatiaľ su teraz v takej malej, žiaľ to bude možne až o tyždeň. Myslíte že to bude nať na nich nasledky keď budu ešte tyždeň v malej klietke??

 8. Nattys napsal:

  Dobrý den mám 2 osmáky ( samci) přes celý den jen leží a spí je možné je v tomto vedru je nějak schladit? Třeba vodou?

 9. Helena Pešková napsal:

  Dobrý den, mám dotaz. Naše minnie (osmák degu) včera porodila jedno mládě je pořád tlustá, ale do teď další mládě neporodila fuet běhá v kolečku, ale k porodu dalsich se nemá je možné že porodí jen jedno mimčo? Nebo máme ještě čekat

 10. Veronika napsal:

  Dobrý den,

  Chtěla bych se zeptat..máme s přítelem malého osmáka (samici) asi 3 týdny..a ona se nás pořád bojí..neustále hlasitě píská..hryže klec..snaží se utéct..jednou už ji prokousala a teď zjistila že to jde i zkrze mříže utéct…
  Všichni všude jenom píšou jak jejich osmak je ochočený a jak za nima chodí.. Rozárka, když už se necha vzít z klece a to k nám taky nikdy nechce, se chvilku dejme tomu mazli ale pak se chce podvrtat a zdrhnout jo a vždycky když děla něco v kleci ať už jí nebo hryže mřížky a já se na ní podívám..tak zapíská a letí se schovat do domečku..
  Já jen nevím co s ní mám dělat více

  • Dobrý den,
   osmáci jsou společenská zvířata, takže jste si měli pořídit aspoň dvě samice. Ona je teď osamělá a je z toho smutná. To hlasité pískání je náznak stesku, a to, když před vámi utíká se schovat a pískne, znamená, že varuje potenciální další členy skupiny před nebezpečím, které ve vás vidí. Osmáků jsem měla ve skupinkách několik po sobě a žádný za mnou nechodil. Byl úspěch, když si nějaký sám vylezl na ruku, ale ani tam dlouho nepobyl. Nechávají se drbat, ale do ruky chytit je problém…Navíc 3 týdny pro zvíře není žádný čas, na ochočení jsou potřeba měsíce, někdy i rok. Hodně taky záleží odkud ji máte (chovatel, zverimex), ale stejně jsou osmáci divoká zvířata a je třeba k nim tak přístupovat. Jsou spíše na pozorování, než na mazlení…Určitě jí ale pořiďte kamarádku, kontaktujte chovatele, od kterého ji máte, jestli nemá ještě nějakou samici ze stejného vrhu. Pokud ne, koupila bych k ní nějakou nepříbuznou mladou samičku. Sama být prostě nemůže. A to, co se šíří mezi lidmi, že pokud si pořídíte jen jednoho osmáka, lépe k vám přilne, je hloupost. Akorát ho ta samota zabije…

 11. Simča napsal:

  Dobrý den. V pátek bylo našim osmáččím miminkům 5 týdnů. Dnes je neděle a jelikož se hodně prali a hlavně kluci se snažili „obšťastňovat maminu i její kámošku, museli jsme je oddělit. Není to moc brzy? Děkuji za info.
  Všichni krásně baští a mamina už je ani cucat nechce nechat….

 12. Nattys napsal:

  Dobrý den chci se zeptat jeden z mých osmáků strašně moc chlupatí je vhodné h vyčesavat? Nebo mi nedávat písek pro činili?

 13. Nattys napsal:

  Dobrý den mám na vás dotaz jak už jsme říkala mám 2 osmáky ale jeden z nich když jde spát píská nevíte proč? Náš třeba napadlo jestli nemá skytavku nebo já nevím proč?

 14. Nattys napsal:

  Dobrý den chci se zeptat co znamená když hladin Osmaka on se chvíli Lísa a pak mi okusuje prst?

 15. Nattys napsal:

  Dobrý den mám otázečku jak často smím dávat osmákům pamlsky COMPLETE CROCK CAROTTE? Já jim to dávám každý den jeden dvě denně a nevím jestli třeba dělám chybu děkuji.

 16. Nattys napsal:

  Dobrý den mám na vás pár otázek a raději se zeptám než abych jim ublížil..
  1. Může osmak pampelišky?
  2. Škodí mu obiloviny (proso, pšenici, slunečnice)
  3. Jaký správný jídlo bych jim měla dávat?
  Děkuji

 17. Nattys napsal:

  Dobrý den oznamuji, že můj osmak máš už kamaráda a je to zrovna ten s kterým se porvar ve zverimexu m. A nakonec jsou kamadi je hezké je pozorovat jak si povídají a hrají.. Jinak děkuji za Vaše rady a rychlé odpovědi alespoň vím na koho se mám obrátit když se budu chcit na něco zeptat

Napsat komentář