Osmák

I osmák neboli chilská veverka má ve světě mnoho názvů, anglicky se často nazývá „brush-tailed rat„, francouzsky „octodon“ nebo „degue du Chili„, španělsky „Ratón Cola de Pincel„, německy „gewöhnlicher Degu“ a polsky „koszatniczka„. Latinský název osmáka vznikl ze slov „octo“ (osm) a „odoús“ (zub), osmáci mají totiž kousací plošky stoliček ve tvaru osmičky.

Taxonomické zařazení

hlídání osmákůOsmák je příbuzný morčatům, činčilám a nutriím.

Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: strunatci (Chordata)
Podkmen: obratlovci (Vertebrata)
Třída: savci (Mammalia)
Řád: hlodavci (Rodentia)
Podřád: dikobrazočelistní (Hystricognatha)
Nadčeleď: Octodontoidea
Čeleď: osmákovití (Octodontidae)
Podčeleď: Octodontinae
Rod: osmák (Octodon)
Druh: osmák degu (Octodon degus)

Proč si osmáka pořídit?

Osmáci jsou velmi inteligentní hlodavci. Jejich inteligence je vysoká zhruba jako potkaní. Jsou to velmi aktivní zvířata, která prokazují největší aktivitu přes den, v noci Vás tak aspoň nebudou budit. Pokud si pořizujete osmáka, kupte s ním rovnou i kolečko na běhání, osmáci ho prostě milují. Oproti jiným stejně velkým hlodavcům se osmáci dožívají vysokého věku. Průměrně žijí 6 let, mohou se dožít však i 9 let. Chov osmáků není nijak náročný, přesto je pár věcí, na které si musíte dát pozor…Například víte, že když osmáka chytíte za špičku ocasu, pustí ho? Opravdu to nezkoušejte, ocas už mu nedoroste, jak jsme zvyklí třeba u ještěrek.

hlídání osmáků PrahaSpolečenský život osmáků

Jak už jsem říkala, osmáci jsou velmi aktivní, pokud si pořídíte jednoho, mějte na paměti, že se mu budete muset dostatečně věnovat. Je lepší si s ním hrát často a kratší dobu. Bezpochyby však bude osmákům líp ve skupince aspoň dvou osmáků. Přece jen kamarád osmák pro něj bude lepší kamarád a bude s ním pořád. Jestli si pořídíte samce nebo samice, je poměrně jedno. Samci jsou možná více cítit a občas si vyjasňují své společenské postavení, takže se nevyhnete občasným šarvátkám. Skupinky osmáků vybírejte z jednoho vrhu, pokud tedy nechcete mladé, pak je samozřejmě lepší co nejmenší příbuznost. Pokud chováte dva samce a jeden z nich umře, je lepší nového nedokupovat. Existují sice způsoby, jak osmáky na sebe zvyknout, ale většinou přijde čas, kdy se Vám porvou tak, že je budete muset oddělit. Je lepší osmáčka nechat samotného a akorát se mu více věnovat.

Když pořizujete osmáky, doporučuji je koupit u chovatele třeba na inzerát nebo na burze, než ve zverimexu. Nikdy nevíte, od koho osmák do zverimexu přišel, v jakých žil podmínkách. Osmáci od chovatele se i lépe ochočují a často mívají lepší povahu. Při koupi vybírejte osmáka s lesklou, přiléhající srstí. Osmák nesmí mít zalepený zadeček nebo oči nebo jakýkoliv zákal. Zákal v oku značí cukrovku, ale o tom později.

Hlasová komunikace osmáků

Podle průzkumů vydávají osmáci čtyři zvuky, avšak jako chovatelka si jsem jistá tím, že jsem u nich slyšela o min. dva zvuky více. Nejvíce zvuků vydávají mláďata při sání mléka a při odloučení od matky. U mláďat osmáků je navíc prokázaná komunikace ve vysokých frekvencích (ultrazvuk). V některých studiích je doložený zvuk o 61.6 kHz. Další zvuky můžete slyšet u dospělých osmáků při obhajování si své hromádky krmení nebo zastrašování nepřítele, po aktu páření a při pocitech samoty, pokud chováte jen jednoho osmáka. Velmi zajímavé je i „švitoření“ dvou osmáků:)

V čem chovat osmáky?

Osmáci nesmí být v průvanu, je dobré najít jim klidné místo v místnosti, kde se budou cítit dobře. Je také lepší mít ubikaci někde výš než na zemi, otřesy země jsou pro zvířata nepříjemné. Co se týče podestýlky, lepší je kukuřičná nebo jiná bezprašná. Piliny nebo hobliny práší, mohou zvířatům způsobit problémy s očima nebo s kůží kvůli různým parazitům… V ubikaci by měla mít slunná, ale i stinná místa, aby si měl osmák kam zalézt. Ubikaci pro osmáka vybírejte velkou a především vysokou (minimální rozměry pro dva osmáky 100 × 50 × 100 cm), osmáci se velmi mrštně a rádi pohybují po větvích. Ty natrhejte venku, vybírejte jen ty z ovocných stromů nebo z břízy. Osmáci jinak větvičky velmi rádi okusují. Dejte pozor, když osmáka pouštíte po bytě, odstraňte všechny kabely, rádi se do nich pouští. Odstraňte i kytky protože některé jsou jedovaté, a věci, o které nechcete přijít, zacpěte všechny díry a skulinky…

Krmení osmáků

hlídání osmáků PrahaOsmáci jsou býložravci, kteří neumí trávit cukr. Pokud se jim cukru dostává moc, mohou onemocnět cukrovkou, což se následně projevuje šedavým zákalem oka. Osmákům nesvědčí ani ovoce, lepší je podávat jim zeleninu a i tam je lépe se některé vyhnout. Osmáci například nesmí brambory, špenát, cibuli a česnek. Pozor si dejte i na červenou řepu a pórek, mohou způsobovat průjem, brokolice, květák a zelí naopak nadýmá. Co se týče obilnin, mohou osmáci všechny druhy. S rozumem podávejte slunečnicová semena, sice se po nich kožíšek hezky leskne, obsahují však hodně oleje, po kterém osmáci snáze přibírají na váze.

Pro osmáky se vyrábí speciální krmné směsi, některé z nich však obsahují prvky, které osmáci nesmí. Je nutné vždy pozorně číst složení. Směs nesmí obsahovat sušené ovoce, rozinky nebo oříšky. Pokud zrovna ve zverimexu nemají směs pro osmáky, můžete použít i krmnou směs pro činčily, mají totiž stejné stravování.

Pozor si dávejte i piškoty, které obsahují hodně cukru a tvrdé pečivo, díky němu osmáci rychle tloustnou. Na ohryz je lepší podávat větvičky z ovocných stromů.

Rozmnožování osmáků

hlídání osmákůPohlavní dospělost u samic přichází poměrně brzy, a to už v 6. týdnu. Taková samice je však na rozmnožování ještě velmi mladá, proto se je doporučuje připouštět až v pozdějším věku. Samci pohlavně dospívají později, a to mezi 10. a 12. týdnem života. Páření probíhá pár chvil. Osmáci akt provázejí cvrlikavými zvuky a třepání ocásky. Osmáci rodí, stejně jako morčata, mláďata prekociální, to znamená, že samice mláďata přenáší, a ta se rodí vidoucí, slyšící a aktivně se pohybující po ubikaci. Délka březost u osmáků se pohybuje mezi 83–90 dny. Ve vrhu bývá obvykle 2-8 mláďat. Mláďata se odstavují v 6.týdnu života, kdy už jsou samice plodné, takže dejte pozor, abyste je odstavili včas:) U samic osmáků se objevuje poporodní říje, to znamená, že den až dva po porodu jsou plodné, proto je dobré na minimálně týden od ní a mláďat oddělit samce. Časté porody by samici mohly vyčerpat až k smrti, proto by měla rodit maximálně třikrát a rok vynechat.

Své dotazy k chovu osmáků pište do diskuze níže, nepište do chatu, ten je určen pro zákazníky. V žádném případě prosím nevolejte a nepište na mobil. Děkuji ze pochopení.

98 komentářů u Osmák

 1. Koťátko napsal:

  Dobrý den. Mám pár otázek.
  1. Musí osmák mít pýtko nebo mu stačí mistička s vodou?
  2. Dělají osmáci velký hluk a bordel?
  3. Spí po celou noc nebo dělají rámus už brzy k ránu?
  4. Musí se osmákovi měnit podestýlka hodně často nebo stačí méně?
  Děkuji předem za odpověď 🙂

 2. Pája napsal:

  Máme doma dvouletého osmáka samečka. Dcera už na něho nemá tolik času a nechci, aby byl smutný. Je možné mu pořídit kamaráda také samečka? Nechci mladé. Můžou se kamarádit i když spolu nevyrůstali a nejsou z jednoho hnízda?

 3. Gimi napsal:

  Prosím vás mohla bys se ještě zeptat jestli mužou osmáci šišku ( ze smrku nebo z borovice), sebrana v lese , dekuji za odpověď Gimi

 4. Gimi napsal:

  Prosím mám 3 osmáky , Jerry , Sisi , Rocky a v noci porád točí s kolotočem nevíte co mám delat , poradte mi prosím za odpověď dekuji Gimi , PS : přece jsou to denní zvířata

 5. kejny napsal:

  dobrý den,
  potřebovala bych radu. měli jsme doma 2 osmáčí slečny ale starší 7 let nám teď umřela. jen teď nevím co s tou mladší ta má 6.5 let a já nevím jestli už není stará na nové kamarády. chtěla bych aby byla s námi co nejdéle proto teď váhám zda jí pořídit nebo nepořídit další 2 osmáčky.

 6. melodie noc napsal:

  Dobrý den mám 2 osmáky a nejde mi knim přidat třetí. Myslíte si že by jsem mohla lépe skamarádit kdyby byli dva ke dvoum.

 7. Natka napsal:

  Dobrý den
  Jeden z mých osmáčků začal kulhat na jednu nožku(zadní) nevím jestli bych měla zajet k veterináři ,ale normálně jí pije ohryzuje větve…stejně jako druhý osmáček. Tak bych se vás chtěla zeptat jestli je to na veterináře nebo ne.

  Předem děkuji za odpověď.

Napsat komentář