Jak vybrat hlídání pro králíky a jiné drobné mazlíčky
Naši mazlíčci jsou pro nás jako naše děti. Milujeme je, chráníme je a chceme pro ně to nejlepší. S mazlíčky ale obvykle všechny dovolené trávit nemůžeme. A ne každý má rodinu nebo známé, kterým by zvířátko s klidným svědomím svěřil. Jak tedy vybrat hlídání pro mazlíčka tak, aby si i on svůj pobyt užil a vy jste na dovolené byli v klidu?
Jaké možnosti hlídání mazlíčků existují
Na hlídání mazlíčků existuje množství hlídacích agentur a společností, které však mohou mít hlídání králíčků, hlodavců a jiných drobných mazlíčků jen jako doplňkovou službu k hlídání psů a koček. Tomu pak odpovídá i cena za hlídání, kvalita péče a pomoci zvířeti v případě jeho zdravotních problémů. V některých agenturách navíc komunikujete s jiným člověkem, než s tím, kdo bude vašeho mazlíčka hlídat. Proto se vždy zajímejte o to, kdo se bude o vašeho mazlíčka starat, a jaké zkušenosti s chovem daného druhu má. Ideální by bylo, pokud byste se s daným člověkem mohli před hlídáním vidět a prohlédnout si, kde bude váš mazlíček ubytován.
Další možností je hlídání v chovatelské stanici, odkud zvíře máte. Ne každá chovatelská stanice službu hlídání zvířat ze svých odchovů nabízí, ale určitě se na to zeptejte.
Na sociálních sítích najdete skupiny s lidmi, kteří hlídají zvířata. Zde ovšem pozor, je třeba si uvědomit, že zvíře svěřujete nějakému profilu na sociálních sítích, který může den ze dne zmizet a vy nemáte žádnou záruku toho, že se vám zvíře v pořádku vrátí. Vždy si tedy daného člověka předem ověřte.
Nejlepší možností je, když najdete konkrétního člověka, který se hlídáním živí. Je nejlepší, když to dělá oficiálně, kdy od něj dostanete smlouvu a potvrzení o platbě. Zároveň je osoba na hlídání i pojištěná a vy se můžete podívat na její webovou prezentaci včetně referencí a ověřit si, že má i digitální historii.
O co se před hlídáním zajímat
Nejprve si ověřte danou hlídací společnost či osobu na internetu a projděte si dostupné recenze. Ty můžete najít na Seznamu, Googlu, Facebooku nebo webových stránkách hlídacích společností. Doporučuji se na zkušenosti s danou osobou nebo hlídací společností informovat i na sociálních sítích ve skupinách věnovaných danému druhu zvířat. Ne každý zákazník totiž napíše zpětnou vazbu, anebo se může stát, že hlídací služba některé reference smaže. Ptejte se tedy přímo lidí, kteří danou službu v minulosti využili nebo využívají opakovaně.
Velkou výhodou je, pokud můžete osobu na hlídání navštívit a podívat se do zařízení, kde bude váš mazlíček bydlet.
Zajímejte se o to, jak často bude pouštěn z klece, aby se proběhnul, zda bude mít zvíře každodenní péči a jestli je osoba na hlídání schopna dodržovat denní režim zvířete, na jaký je zvyklé. Taky je dobré vědět, jestli váš mazlíček bude v kontaktu s jinými zvířaty a s jakými. Podívejte se, zda jsou místnosti pro zvířata čisté, je tam přístup světla, možnost větrání, popřípadě chlazení v létě. Zkontrolujte, jestli v prostorách na hlídání zvířat nejsou jedovaté rostliny a ostré předměty nebo nábytek, o který by si zvířata mohla ublížit. Všimněte si, jak ubytovaná zvířata vypadají. Jsou zdravá, mají čistou klec, záchod, čerstvou vodu, krmení v miskách a v senících seno? Jsou v zařízení karanténní/izolační prostory, do kterých se oddělují nemocní jedinci? Jaké jsou podmínky přijetí zvířete na hlídání? Jaká očkování jsou potřeba? Je nezbytné i odčervení nebo veterinární potvrzení o zdravotním stavu zvířete?
Další provozní informace, které je třeba vědět
Co vše máte mazlíčkovi dovézt? Někde vám půjčí klec nebo zajistí zeleninu či další potravu, jinde je třeba vše dovézt. Kdy se podepisuje smlouva a je možné ji vidět předem? Jakou částku za hlídání budete platit a jak je platba rozdělena? Je možné platit kartou? Co všechno kryje pojištění dané osoby nebo společnosti? Jak se postupuje v případě nemoci nebo dokonce úhynu zvířete? Co když osoba na hlídání onemocní a nebude schopna se o zvíře dál starat?
Velmi doporučuji předat s mazlíčkem i kontakt na vašeho veterináře a na vám blízkou osobu, která by si zvíře vyzvedla v případě vaší indispozice.
Co když váš mazlíček před hlídáním onemocní?
Tohle je zlý sen každého majitele, ale to řešitelný problém. Pokud zvíře náhle onemocní a hlídací společnost vám ho nechce přijmout, domluvte se na veterině, jestli vám ho nepohlídají tam. Kromě klasické hospitalizace totiž některé veterinární ordinace nabízejí i krátkodobé hlídání mazlíčků.