Péče o králičího seniora
6 min. čtení

Péče o králičího seniora

Králíčci klasického vzrůstu se obecně za seniory považují od 5-6 let, záleží však na plemeni. Zakrslá plemena králíků stárnou pomaleji, takže do seniorského období mohou přicházet až okolo 8 let věku, naopak obrovská plemena králíků stárnou rychleji, takže bychom je za králičí seniory mohli považovat už od 4.roku.
Králíčka seniora provází určité fyzické změny a zdravotní problémy s věkem spojené. Králík senior se může méně a hůře pohybovat kvůli ochabování svalů, bolestivosti kloubů vlivem artrózy a nedostatku energie. Usnadněte mu pohyb z klece/do klece třeba dřevěnou rampou nebo mostem.
Starší králík může mít problém s osobní hygienou, protože už není tak ohebný, aby si dosáhl a očistil například okolí zadečku. Toto místo je tedy třeba pravidelně kontrolovat a případně otřít vlhčeným hadříkem nebo opatrně omýt. Králíčci taky přestávají být čistotní a svou potřebu často vykonávají mimo záchod.
Králíčky postupně opouštějí jejich zrakové a sluchové smysly. V očích králíčků můžeme pozorovat šedý zákal (kataraktu). Pokud králík nevidí, má ztíženou orientaci v prostoru. Rozmístění vybavení klece a věcí v pokoji, kde králík běhá, byste neměli měnit, aby se v prostoru vyznal a do věcí nenarážel. To, že je králík hluchý, poznáte podle toho, že nereaguje na běžné zvuky ani na své jméno a často se leká, protože si vás například všimne, až když jste těsně u něj. Ale často i králíčci, kteří běžné zvuky o určitých tónech neslyší, mohou slyšet tóny vyšší, například cinknutí zvonku nebo pípání pračky, ledničky atd.
Králíčci s přibývajícím věkem trpí na otlaky na končetinách (pododermatitida). Zabráníte jim předcházením obezity králíčka, zajištěním jeho pravidelného pohybu a vybavením klece nebo prostoru, kde se králík pohybuje, měkkými koberečky, dečkami nebo podložkami. Výborná je konopná podložka. Králíčci mají ve vyšším věku i zhoršenou kvalitu srsti a zubů, obecně méně jedí a více si ve stravě vybírají.
S postupujícím věkem jsou králíci citlivější na stres. Starší králíček by měl být co nejméně převážen, minimálně vystavován změnám a měl by mít pevný denní režim, na který je zvyklý.
Králičí senioři jsou zároveň náchylnější k nemocem. Králíci senioři mívají sníženou funkci ledvin a mohou se u nich objevit močové kameny (urolity) nebo močový písek, což může časem vést až k selhání ledvin. Starší králíčci také trpí na onemocnění srdce. U králíčků se věkem mohou objevit i nádory (tumory) různých druhů. Proto bychom zdravotní stav králíka seniora měli nechat pravidelně aspoň každý půlrok zkontrolovat u veterináře. Ten si poslechne králíčkovo srdce, plíce a prohlédne mu zuby, prohmatá bříško, případně udělá sono nebo rentgen, pokud se mu něco nezdá. Prohlídky u veterináře jsou prevencí onemocnění a mohou pomoci k tomu, aby se králíček dožil co nejvyššího věku. Osobně jsem znala králíčka, který se dožil 13 let v naprostém zdraví a maximální aktivitě a toto přeji i vašemu ušákovi.

Krmení králičího seniora

Starší králíci mají pomalejší a citlivější trávení, a tak bychom měli stravu jejich věku přizpůsobit. Jakékoliv změny stravy však nesmí být náhlé, provádíme je pomalu po dobu cca 2-4 týdnů, kdy například mícháme dospělácké granule s postupně stále větším poměrem těch seniorských. Perfektní jsou například Cuni Complete Sensitive od Versele Laga, které jsou zároveň vhodné i pro králíčky s onemocněním močových cest. Dbejte však na správné dávkování, abyste předcházeli obezitě, která králíčkům velmi škodí. Někteří králíci ve stáří přibírají, jiní hubnou. Králíčka bychom tedy měli pravidelně vážit a podle toho mu krmnou dávku upravovat. Skvělým doplňkem stravy starších králíčků jsou kapky RodiCare Senior s bylinkami a látkami vyživující klouby a působící proti jejich bolesti (glukosamin a chondroitin sulfát).
Ani u králíčků seniorů nezapomínejte na neustálý přístup k vodě a senu. Luční seno můžete zkusit mixovat s bojínkovým, které obsahuje méně vápníku, a tak pomůže i s močovými problémy. Králíčkovi dopřejte dostatek čerstvé trávy a zeleniny, ovoce však podávejte jen jako občasný pamlsek, obecně na pamlscích uberte.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *