Péče o králičího seniora
6 min. čtení

Péče o králičího seniora

Králíčci klasického vzrůstu se obecně za seniory považují od 5-6 let, záleží však na plemeni. Zakrslá plemena králíků stárnou pomaleji, takže do seniorského období mohou přicházet až okolo 8 let věku, naopak obrovská plemena králíků stárnou rychleji, takže bychom je za králičí seniory mohli považovat už od 4.roku.
Králíčka seniora provází určité fyzické změny a zdravotní problémy s věkem spojené. Králík senior se může méně a hůře pohybovat kvůli ochabování svalů, bolestivosti kloubů vlivem artrózy a nedostatku energie. Usnadněte mu pohyb z klece/do klece třeba dřevěnou rampou nebo mostem.
Starší králík může mít problém s osobní hygienou, protože už není tak ohebný, aby si dosáhl a očistil například okolí zadečku. Toto místo je tedy třeba pravidelně kontrolovat a případně otřít vlhčeným hadříkem nebo opatrně omýt. Králíčci taky přestávají být čistotní a svou potřebu často vykonávají mimo záchod.
Králíčky postupně opouštějí jejich zrakové a sluchové smysly. V očích králíčků můžeme pozorovat šedý zákal (kataraktu). Pokud králík nevidí, má ztíženou orientaci v prostoru. Rozmístění vybavení klece a věcí v pokoji, kde králík běhá, byste neměli měnit, aby se v prostoru vyznal a do věcí nenarážel. To, že je králík hluchý, poznáte podle toho, že nereaguje na běžné zvuky ani na své jméno a často se leká, protože si vás například všimne, až když jste těsně u něj. Ale často i králíčci, kteří běžné zvuky o určitých tónech neslyší, mohou slyšet tóny vyšší, například cinknutí zvonku nebo pípání pračky, ledničky atd.
Králíčci s přibývajícím věkem trpí na otlaky na končetinách (pododermatitida). Zabráníte jim předcházením obezity králíčka, zajištěním jeho pravidelného pohybu a vybavením klece nebo prostoru, kde se králík pohybuje, měkkými koberečky, dečkami nebo podložkami. Výborná je konopná podložka. Králíčci mají ve vyšším věku i zhoršenou kvalitu srsti a zubů, obecně méně jedí a více si ve stravě vybírají.
S postupujícím věkem jsou králíci citlivější na stres. Starší králíček by měl být co nejméně převážen, minimálně vystavován změnám a měl by mít pevný denní režim, na který je zvyklý.
Králičí senioři jsou zároveň náchylnější k nemocem. Králíci senioři mívají sníženou funkci ledvin a mohou se u nich objevit močové kameny (urolity) nebo močový písek, což může časem vést až k selhání ledvin. Starší králíčci také trpí na onemocnění srdce. U králíčků se věkem mohou objevit i nádory (tumory) různých druhů. Proto bychom zdravotní stav králíka seniora měli nechat pravidelně aspoň každý půlrok zkontrolovat u veterináře. Ten si poslechne králíčkovo srdce, plíce a prohlédne mu zuby, prohmatá bříško, případně udělá sono nebo rentgen, pokud se mu něco nezdá. Prohlídky u veterináře jsou prevencí onemocnění a mohou pomoci k tomu, aby se králíček dožil co nejvyššího věku. Osobně jsem znala králíčka, který se dožil 13 let v naprostém zdraví a maximální aktivitě a toto přeji i vašemu ušákovi.

Krmení králičího seniora

Starší králíci mají pomalejší a citlivější trávení, a tak bychom měli stravu jejich věku přizpůsobit. Jakékoliv změny stravy však nesmí být náhlé, provádíme je pomalu po dobu cca 2-4 týdnů, kdy například mícháme dospělácké granule s postupně stále větším poměrem těch seniorských. Perfektní jsou například Cuni Complete Sensitive od Versele Laga, které jsou zároveň vhodné i pro králíčky s onemocněním močových cest. Jak vypadá taková urologická dieta, se dozvíte tady. Dbejte však na správné dávkování, abyste předcházeli obezitě, která králíčkům velmi škodí. Někteří králíci ve stáří přibírají, jiní hubnou. Králíčka bychom tedy měli pravidelně vážit a podle toho mu krmnou dávku upravovat. Skvělým doplňkem stravy starších králíčků jsou kapky RodiCare Senior s bylinkami a látkami vyživující klouby a působící proti jejich bolesti (glukosamin a chondroitin sulfát).
Ani u králíčků seniorů nezapomínejte na neustálý přístup k vodě a senu. Luční seno můžete zkusit mixovat s bojínkovým, které obsahuje méně vápníku, a tak pomůže i s močovými problémy. Králíčkovi dopřejte dostatek čerstvé trávy a zeleniny, ovoce však podávejte jen jako občasný pamlsek, obecně na pamlscích uberte. Kde trhat trávu pro králíčky se dočtete v tomto článku.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *