Jak vybrat přepravku pro králíka
3 min. čtení

Jak vybrat přepravku pro králíka

Nejprve je třeba rozmyslet, jaký materiál přepravky zvolíme, jestli plast nebo látku. Plast zvířatům méně chutná a zároveň se lépe udržuje v čistotě. Další výhodou plastových přepravek je pevná podlaha a dobré větrání. Látkové přepravky jsou sice lehčí a bývají majiteli zvířat velmi oblíbené, ale bývají neprodyšné a zvíře se v nich může snadno přehřát. Králíčci navíc takové přepravky rádi likvidují svými zuby. Látkové přepravky navíc často nemají pevné dno a králíci potřebují mít pevnou půdu pod nohama.

Výběr vhodné přepravky

Přepravka by měla být takových rozměrů, aby se v ní králík mohl bez problémů otočit a natáhnout. Otvírání přepravky shora vám umožní lepší přístup ke zvířeti. Osobně si ale myslím, že přepravka s klasickými dvířky vepředu poskytne zvířeti větší pocit bezpečí, protože je uzavřená i seshora, odkud pro něj hrozí potenciální nebezpečí. Přepravka musí být bezpečná, zvíře se v ní nesmí mít o co zranit, a zároveň musí být snadno čistitelná. Dále je potřeba, aby se dala lehce rozložit a zpátky složit. Její dvířka musí dobře sedět, aby zvíře nemohlo utéct nebo vypadnout ven. Popruh přes rameno vám může usnadnit přenášení přepravky. Pozor však na naklánění přepravky se zvířetem! Zvířata to nesnáší a stresuje je to. Pro převoz autem vybírejte přepravku s mechanismy pro připoutání bezpečnostními pásy. Potom samozřejmě vyberte tu barvu, která se vám nejvíc líbí.

Jak zvyknout králíka na přepravku

Pokud se králíček přepravky bojí, nechte mu ji nejprve pár dní někde na očích. Později ji dejte otevřenou na zem v pokoji, ve kterém králík běhá. Můžete mu do ní dát i pamlsek. Po nějaké době přepravku přestane vnímat jako ohrožení, protože si na ni zvykne (proces habituace). Později si do ní sám vleze a časem si z ní udělá třeba i úkryt, pokud mu do ní dáte pohodlný pelíšek.
Králík si také velmi rychle spojí přepravku s nepříjemnými situacemi na veterině, proto je dobré, když ho v ní můžete přenášet i na místa, která má rád, jako je chata nebo jen vaše zahrada, aby z ní neměl nepříjemné pocity.

Tipy na to, jak přepravit drobné zvíře, najdete v tomto článku.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *