Pískomil
Obsah článku:
- Taxonomické zařazení
- Chov pískomila
- Vybavení klece pro pískomily
- Krmení pískomila
- Rozmnožování pískomilů
- Poradna chovu pískomilů
Pískomil je na první pohled trochu podobný potkanovi, akorát je menší, má menší ouška a osrstěný ocásek, na jehož konci má poměrně nenápadnou štětičku tvořenou delšími chlupy. Nejběžnější barvou srsti pískomila je přírodní – aguti, existuje však velké množství barevných mutací od bílé, přes krémovou nejrůznějších odstínů, až po černou. Časté jsou také strakaté varianty.
Pískomilové se vyznačují trhavými pohyby. Často je také uvidíte stát na zadních nohách podobně jako třeba surikaty. Při spatření nebezpečí pískomilové dupou zadníma nohama. Pískomily můžete také často spatřit schoulené na jedné hromadě, obvykle tak odpočívají. Při komunikaci vydávají také velké množství zvuků. Většinu z nich však nemůžeme slyšet, protože leží v pásmu ultrazvukových signálů, které naše ucho nezachytí.
Pískomil mongolský má v angličtině název Mongolian Gerbil a v němčině Mongolische Wüstenrennmaus.
Taxonomické zařazení
Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: strunatci (Chordata)
Podkmen: obratlovci (Vertebrata)
Třída: savci (Mammalia)
Řád: hlodavci (Rodentia)
Čeleď: myšovití (Muridae)
Podčeleď: pískomilové (Gerbillinae)
Rod: pískomil (Meriones)
Druh: pískomil mongolský (Meriones unguiculatus)
Chov pískomila
Pískomil je velmi aktivní hlodavec. Pokud tedy rádi pozorujete chování zvířat při interakcích s dalšími jedinci, hrabání chodeb v podestýlce, či křečkování stavebního materiálu a krmení, je pro vás pískomil tou správnou volbou. Pokud si však hlodavce pořizujete hlavně na mazlení, pořiďte si třeba morče. Pískomil je aktivní hlavně přes noc, dokáže být také velmi hlučný a udělat okolo klece velký nepořádek. Nedoporučuji tedy pískomily mít v ložnici.
V přírodě pískomil obývá pouště, polopouště a stepi, kde si vyhrabává si složité nory s několika východy. Tvoří rodinné skupinky, proto bychom nikdy neměli pískomila chovat samotného, utrápil by se. Nejlepší je chovat skupinku sourozenců stejného pohlaví už od mláďat. Samice jsou obecně klidnější a lépe se ochočí. Ve skupině samců se občas vyskytnou konflikty, ale není to nijak vážné. Samečci jsou obecně víc cítit, než samice. Na složení chovné skupiny se zaměřte již před pořizováním pískomilů, těžko se totiž do zaběhané skupiny zvířat přidávají další. Často se nová zvířata vůbec nepovede do skupiny začlenit. Při seznamování pískomilů s novými využijte jemně naparfémovaného písku (kapičkou přírodního éterického oleje), ve kterém se postupně všichni pískomilové vykoupou. Vykoupané pískomily potom umístěte do nové ubikace, aby nikdo z nich nebyl zvýhodněný znalostí prostředí nebo označkováním teritoria. Při manipulaci s pískomilem dejte pozor na jeho ocásek, pokud byste ho totiž chytili za konec ocásku, upadl by mu a už by nikdy nedorostl. Pokud už musíte pískomila za ocas chytit, tak pouze za jeho kořen, tedy za část nejblíže tělu.
Vybavení klece pro pískomily
Pískomilové milují výhled z výšky, proto by jejich ubikace měla být dostatečně vysoká a měla by mít hluboké dno. Rozměry pro skupinu pískomilů mají být aspoň 100 × 50 × 60 cm. Klec pro pískomily se často se skládá z akvária a vrchní části klece. Je to z důvodu, že pískomilové potřebují větší množství podestýlky, ve které si hrabou nory. Skleněné dno zamezí nepořádku okolo ubikace a taky zvířatům ve snaze prokousat se ven plastovými částmi klece. Navíc se vám budou dobře sledovat nory, které si pískomilové hloubí.
V kleci musí mít dostatečné množství hraček a prolézaček – travnaté nebo dřevěné domečky, větvičky nebo kořeny stromů nejedovatých stromů (bříza, vrba, jabloň), kolečka či talíře na běhání, tunely z ruliček od toaletního papíru nebo kuchyňských utěrek. Vybírejte pouze z přírodních materiálů, žádný plast. Ruličky jsou pískomilové schopni během jedné noci zlikvidovat, proto si jich připravte větší množství. Pískomilům poskytněte i materiál na vystlání hnízda – např. kapesníky nebo papírové ubrousky. Vyhněte se vatě pro hlodavce, mohou se do ní zamotat nebo si v ní zaseknout drápky.
Jako podestýlku můžete použít hobliny nebo Asan. Pískomilové milují písečné koupele stejně jako křečíci a činčily. Písek koupíte např. tady. Do ubikace tedy nezapomeňte dát i misku s těžkým dnem a pískem ji pravidelně plnit. Nelekejte si, když uvidíte, že pískomilové do písku močí. Jejich pach se jim tak při koupeli dostane do kožíšku, a to mají rádi. Písek jim ale často vyměňujte.
Krmení pískomila
Pískomil se v přírodě živí hlavně semeny, cibulemi, kořínky a hlízami. Nepohrdne ani zelenými částmi rostlin a hmyzem. Potrava v zajetí by tedy měla být pestrá, tvořena nejrůznějšími semeny, sušenými bylinami, čistou pampeliškou a čerstvou zeleninou a ovocem. K ohryzu by pískomilové měli mít k dispozici větvičky jabloně nebo břízy. Pozor na větve peckovin (švestka, třešeň, meruňka atd., ty jsou pro zvířata jedovaté. Nezbytnou součást jídelníčku tvoří živočišná složka, tedy hmyz, maso, sýr, tvaroh a vajíčka. Pískomily krmíme večer a směs suchého krmení jim nemusíme dávat do misky, ale můžeme ho pískomilům poházet po podestýlce, zajistíme jim tak i zábavu. Pískomilové sice málo pijí, tekutiny přijímají povětšinou z potravy, ale i tak na pítko v kleci nezapomeňte.
Rozmnožování pískomilů
Doba březosti samice pískomila trvá od 25 do 29 dní a rodí se 2 až 8 altriciálních mláďat. Po porodu jsou holá, slepá a plně závislá na matce. Osamostatňují se cca ve 4 týdnech věku. Na výchově mláďat se podílí i samec, proto není dobré ho od samice s mláďaty oddělovat, aby si jim tak postupně neodcizil. Pískomilové jsou plodní do dvou let. V lidské péči se pískomilové dožívají 3 až 5 let.
Poradna chovu pískomilů
PRAVIDLA
1. Své dotazy k chovu pískomila pište do diskuze níže, ale nevkládejte odkazy, jinak bude celý dotaz automaticky smazán.
2. Dotazy mi nepište v e-mailech, neodpovím na ně, zároveň nevolejte na mobil.
3. Vulgární nebo nesrozumitelné dotazy budou smazány. Pište tak, aby se to dalo přečíst a pochopit.
4. Odesláním komentáře souhlasíte se Zásadami ochrany osobních údajů.
dobrý večer, chovam piskomila samostatne bohuzel nevim pohlavi ale 17.1 jsem si vsimla ze ma kratsi ocas nez mel a dnes 19.1 ho ma o trochu kratsi chci se zeptat, jestli je to v poradku nebo ne ocasek ma cca:8cm Děkuji
Dobrý večer, setkala jsem se s tím, že si některé druhy zvířat, jako jsou osmáci nebo pískomilové, ocásky někdy ze stresu okusují. Mějte jeho klec v místě, kde je klid, měl by mít dostatek pohybu, klidně i kolečko na běhání, taky dostatek hraček z přírodních materiálů a prolézaček, úkrytů. Taky nezapomeňte na písek. Evidentně není úplně psychicky v pohodě.
Dobrý den, prosím o radu, mám doma samce pískomila, který nechce vůbec jíst ani pít a chvilkama se i třese. S manželkou nevíme co s ním je. Děkuji
Dobrý den, to já bohužel taky nevím, běžte s ním co nejrychleji na veterinu.
Prosím o radu máme samici která si zlomila nožičku, máme samici vzít k veterináři nebo ji máme léčit nějak jinak.
Dobrý den, rozhodně ji vezměte na veterinu.
Dobrý den chtěla bych se zeptat my jsme si pořídili pískomily a asi o měsíc a půl nám jeden umřel a našli jsme ho jak měl v sobě díru a asi o dva týdny se to stalo i druhýmu pískomilovi a mi nevíme proč umřeli a už nám zbývá jen jeden. Tak jestli tomu jednomu máme pořídit dalšího pískomila aby nebil sám. Děkuji
Dobrý den, pokud se jedná o samce a nemáte již možnost mu pořídit příbuzného jedince, nechala bych ho raději samotného. Můžete k němu pořídit samici, ale pak byste ho museli nechat vykastrovat. Pískomilům je třeba ve stravě dodávat i živočišnou složku, tedy jogurt, nesolené vařené maso, vajíčko atd.
Dobrý den jak poznám že je samička březí a co potřebuje na stavbu hnízda v případě březosti.hodne nám přibrala.dekuji
Dobrý den, poznáte to leda tak, že samice přibírá, může být taky poměrně nervózní a později začne stavět hnízdo. Jako materiál jí postačí hobliny a kousky nebarveného, neparfemovaného toaletního papíru. Samici dodávejte v průběhu březosti a následné laktace více bílkovin v podobě vařeného masa, moučných červů, bílého jogurtu nebo tvarohu.
Dobrý večer,
máme doma dvě pískomilí holčičky z okolní školy přes prázdniny na hlídání. Před nějakou dobou se ale obě začali prát a koušou se až do krve. Chci se proto zeptat, jestli nevíte čím by to mohlo být, prozatím jsme je oddělili od sebe.
Dobrý večer, to bohužel nevím, čím by to mohlo být. Může to být stresem, jinými pachy v okolí, nedostatkem krmení… Taky záleží, jestli jsou samičky příbuzné a jestli spolu byly odjakživa. Zkuste jim dát do klece dva domečky, dvě misky, případně dvě kolečka, když ani to nepomůže, mějte je radši oddělené.
Co mam delat kdyz moje samicka se odmita o mlade starat?
Dobrý večer, má mláďat víc nebo jen jedno? Pokud je jich víc, nestará se o všechna nebo jen o některá? Kolik mají dní? Nestará se od porodu? A jak je samice stará? Je to prvorodička?
Je jich 7 nestará se ani o jedno a narodila se v patek a prvni 4 dny se o ne starala
Můžete je zkusit dokrmovat, ale nejlepší by bylo dát je k jiné laktující samici.
Dobrý večer,
měla jsem dvě pískomilí holčičky, bohužel mi dneska jedna umřela. :( Zápal plic..dneska jsme byly u veterináře a zítra sem si měla jet pro antibiotika, jelikož pro tak malé zvířátko to nemohl tak narychlo nachystat..bohužel už domů živá nedojela. A zůstala mi jedna.
Mám je 2 a půl roku, takže jim bude mezi 2,5-3 roky. Je mi líto té jedné, co zůstala sama. Mám jí pořizovat kamarádku, nebo ji mám nechat samotnou? Je mi jí líto, ale zase nemám, pokud budou na sebe agresivní , jinou klec.
Moc děkuji za odpověď.
Dobrý den, to mě mrzí. Má už celkem vyšší věk, bála bych se toho k ní pořídit další. Pozorujte ji, pokud bude sama v pohodě, nechte ji tak, pokud ne, pořiďte ji nějakou mladou samici nebo klidně dvě, ale mláďata. Samozřejmě vždy hrozí, že se nesnesou a budete je muset oddělit. S tím je třeba počítat.