Křeček

6 min. čtení

Křečci a křečíci jsou vzhledem pro svou nenáročnost a snadné ochočení velmi oblíbenými domácími mazlíčky. Jsou to milí a mazliví tvorové, kteří vás dokážou každý den rozesmát.

hlídání křečků PrahaTaxonomické zařazení

Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: strunatci (Chordata)
Podkmen: obratlovci (Vertebrata)
Třída: savci (Mammalia)
Řád: hlodavci (Rodentia)
Čeleď: myšovití (Muridae)
Rod: křeček (Mesocricetus)

Druhy křečků

Při koupi křečka máte na výběr z několika druhů – křečka syrského neboli zlatého (Mesocricetus auratus), křečíka džungarského (Phodopus sungorus), křečíka čínského (Cricetulus barabensis = griseus), křečíka Roborovského (Phodopus roborovskii) a křečíka Campbellova (Phodopus campbelli).

Než si křečka pořídíte

Ještě předtím, než si dojdete křečka nebo křečíka koupit, měli byste pár věcí promyslet. Křeček je noční tvor, to znamená, že den prospí a z domečku vyleze až večer. Celou noc vás tak může otravovat běháním v kolečku, což křečci opravdu milují, nebo kousáním mříží klece v případě, že se nudí. Klec s křečkem byste tedy měli umístit tam, kde vás jeho noční aktivita nebude rušit. Klec by měla být na místě, které je chráněno před přímým sluncem a průvanem. Křeček se dožívá 2 let, jste schopni se o něj po celý jeho život starat? A co doby dovolených a prázdnin – pohlídá vám ho někdo?

hlídání křečků v PrazeSpolečenský život křečka

Křečci a někteří křečíci jsou velice teritoriální a samotářská zvířata. Jakákoliv přítomnost dalšího jedince v jeho teritoriu je pro ně velice stresující. Křečky proto chovejte zásadně po jednom. Samec se samicí se snesou jen v době páření. U džungarských křečíků samec zpravidla pomáhá samici u porodu, ale jeho výpomoc je poměrně zištná, samice má totiž pár minut po porodu poporodní říji, samec tady čeká na to, až ji bude moci znovu oplodnit. Jen křečíky Roborovského a Campbellovy je možné chovat ve skupinkách. I tak doporučuji chovat spíše skupinky sourozenců stejného pohlaví. U samečků křečíků Roborovského dochází k častým neshodám, proto je lepší samečka chovat samostatně.

Krmení křečka

V chovatelských potřebách najdete množství nejrůznějších směsí pro křečky a křečíky. Směs by měla být pestrá, měla by obsahovat různé druhy zrnin, případně i drobné kusy sušeného ovoce a zeleniny. Kromě směsí pro křečky se prodávají i granule. Každá granule obsahuje vyvážené množství všech živin, nestane se tedy, že by se mu v rámci přebírání potravy nějaké látky nedostalo. Pozor dejte na to, že křečci si krmení rádi „křečkují“. Jídlo si nacpou do lícních torbiček a přenesou si ho do spíže, kterou mají zpravidla v podestýlce pod domečkem. Prázdná miska tedy neznamená, že křeček nemá co jíst. Pozor na obezitu křečků! Křečci musí mít k dispozici minerální kámen a větvičky jabloně na ohryz, v horším případě kousek tvrdého pečiva. Jako doplněk potravy podávejte i zeleninu a ovoce, ale pouze po malých kouscích. Větší množství by u křečka mohlo vyvolat problém s trávením.

hlídání křečků PrahaVybavení klece pro křečka

Klec pro křečka můžete sehnat například zde. Při vybavování klece mějte na paměti, že křeček je velice aktivní zvíře. Miluje prolézačky, žebříčky, tunely (ruličky od toaletního papíru nebo kuchyňských utěrek) a kolečka či talíře na běhání. Křeček musí mít také domeček, můžete ho udělat z kokosového ořechu, dřeva nebo koupit v chovatelských potřebách. Přírodní materiály jsou vždy lepší a příjemnější než plast, akorát se hůře udržují čisté. Křeček jistě ocení jakýkoliv jemný materiál, kterým si bude moci domeček vystlat. Stačí kousek papírového kapesníku, látky nebo speciální vaty pro křečky. V kleci nesmí chybět miska na krmení a pítko (koupíte zde). Nejčastější podestýlkou jsou hobliny, v poslední době se však objevuje množství alergií křečků na prach, proto doporučuji spíše kukuřičnou podestýlku nebo Asan (velice jemná podestýlka ze slisovaného papíru). Křečci milují koupel v písku pro činčily. Písek je třeba pravidelně měnit, protože do něj křečci chodí na záchod. Písek nasypte do hlubší misky nebo do polouzavřené nádoby jako jsou třeba tyto toalety pro křečky.


PRAVIDLA DISKUZE
1. Své dotazy k chovu křečka pište výhradně do diskuze níže, nevkládejte odkazy.
2. Nepište e-maily, neodpovídám na ně, nevolejte na mobil, obojí je určeno jen pro zákazníky.
3. Vulgární nebo nesrozumitelné dotazy jsou ihned smazány. Pište tak, aby se to dalo přečíst.
4. Odesláním komentáře souhlasíte se Zásadami ochrany osobních údajů.

37 komentářů na téma “Křeček

 1. Ahoj všichni,
  potřebuji poradit. Mám zhruba šesti měsíční samičku Křečíka Džungarského, je velmi aktivní a poslední měsíc začala hubnout a nevím proč. Dostává pravidelně každý den směs pro hlodavce, celou misku si nanosí do domečku a téměř nic z toho nesežere.
  Kdyby někdo věděl jak zastavit ztrátu váhy, prosím o komentář.
  Předem moc děkuji

  1. Dobrý večer, já u svého křečíka registruji náhlé úbytky váhy s velkou aktivitou, pak hned zase velkou pasivitu a nabírání na váze po celý jeho dvouletý život. Beru to tak, že má svůj životní rytmus…Akorát u křečíka nezapomínejte na živočišnou složku v krmné dávce – ideální jsou třeba mouční červi, vařené neslané a nekořeněné maso, vajíčko, jogurt. Můžete mu nabídnout i rýži.

   1. Dobrý den, děkuji za odpověď.
    Vařenou rýži dávám, moučné červy taky, někdy saranče, vařené vejce, maso také, jestli píšete, že mohou mít takové výkyvy jsou běžné, tak se nechám překvapit.
    Ještě jednou moc děkuji.

 2. Dobrý den mam Syrského křečka je v celku ochočený a nikdy mě nekousl jenim jednou mamku protože mu strkala prsti do domečku. No a jednou jsme ho dávala na postel aby se proběhl (to dělám každý den) no a a ž je hodně rozblbnutý tak ho dám zase do klece. No tak jsme ho vzala že pujde do klece a chtela jsem se mu podívat mezi nohy jestli je to opravdu holka nebo kluk .no a on mě kousl (vím že je to jasny ze me kousne ale ja jsme si to v tu chvili neuvedomila) no a pak mi vyskočila stačila jsem ji pak chyytnout na zemi a dat ji do klece. no a od té doby se jí strasně bojím vzít do ruk. Jak mam překonat strach. jo a pořat mi čuchá k te ruce a ja se bojím že si to pamatuje že me muže kousnout a že to znovu udělá

  1. Dobrý večer, musíte na něj pomalu, spojte mu braní do ruky s nějakou dobrotou, aby to pro něj bylo příjemné. Na ruku ho berte každý den na chvilku, aby si neodvykl.

 3. Dobrý den, pořídil jsem si křečíka džungarského, mám ho 3 dny, to že si musí zvyknout je jasný, když si ho vemu do ruk nebo na gauč, tak se nebojí a má snahu něco dělat, ale v kleci se furt schovává v domečku, kde buď spí a nebo jen něco baští, ven prakticky nevylézá, ale ráno je vždy v kleci jako po boji, tak že asi v noci vyleze a něco dělá,nevím, jak moc je aktivní, mám ho v jiném pokoji, na spoustu otázek už jsem odpověď zde našel, ale co je mi divný a nechápu a hlavně chtěl bych ho naučit, aby si nekakal v domečku, jak ho mám naučit, aby chodil někam ven, dočetl jsem se zde, že chodí rádi do písku …? jinak má podestýlku z hoblin a trošku sena, které taky baští, krmení má mix všeho, které mizí, ale zase nechci, aby se zbytečně přežíral tím senem, když mu vemu domeček, tak vyvíjí aspoň nějakou aktivitu, neustále hrabe, asi chce vzít roha :-)

  1. Dobrý den, dejte mu čas. Je u vás chvilku, zvyká si, je pro něj všechno nové. Seno mu nedávejte vůbec, může si o něj ošklivě poranit oči. Křeček se naučí chodit čůrat do písku, ale kakat bude všude. Domeček mu neberte nikdy, je to jeho útočiště, kam byste kromě čištění neměl zasahovat. Hrabe, protože je ve stresu. Kupte mu dřevěné kolečko na běhání a dejte mu čas.

 4. Dobrý deň,
  chcela by som sa spýtať ohľadom škrečkov roborovských. Je lepšie chovať ich jednotlivo alebo v skupinách (v prípade, že sú súrodenci)?
  Vopred ďakujem za odpoveď.

  1. Dobrý večer, zrovna roborovští křečíci jsou zvířata společenská, takže je lepší je chovat ve skupině příbuzných jedinců stejného pohlaví. A pokud vybíráte mezi samci a samicemi, tak je to asi jedno, jen samice budou méně cítit…

 5. Dobrý den,

  mám dotaz na okusování materiálu. Chci si postavit vlastní klec pro křečka zlatého ze starého stolku, ale ten je z lamina. Aby tam bylo více prostoru a dalo se lépe uchytit plexi a pletivo, chtěla bych to připevnit zvenčí – tudíž se ale křeček dostane na nohy od stolu. můj dotaz je, zda nějak křečkovy může ublížit okusování lamina?

  Předem děkuji za odpověď

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


error: