Činčila

10 min. čtení

Na reportáž o chovu činčil točenou u nás se můžete podívat zde.

Činčila je hlodavec většího vzrůstu původem z Jižní Ameriky. Je příbuzná osmákům degu a morčatům. Podobá se jak vzhledem, tak povahou něčemu mezi myší, morčetem a veverkou. Činčila je velice aktivní zvíře milující pohyb. Jistě vás na první dotek zaujme svou hustou, jemnou srstí, pro kterou byla ve volné přírodě dříve lovena. Hon na činčily došel tak daleko, až byly přidány na seznam ohrožených zvířat CITES. Dnes se obchodníci s jejich kožíšky zaměřují spíše na farmový chov těchto zvířat, než na jejich lov. O srsti činčil se navíc dlouhou dobu tvrdilo, že je jako jedna z mála vhodná pro alergiky, odborníci však v poslední době tvrdí opak… Činčilí srst oplývá velkým množstvím barevných variet od divoce zbarvené aguti, přes klasickou šedou, až po béžovou, bílou nebo černou.

činčilaTaxonomické zařazení

Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: strunatci (Chordata)
Podkmen: obratlovci (Vertebrata)
Třída: savci (Mammalia)
Řád: hlodavci (Rodentia)
Podřád: dikobrazočelistní (Hystricognathi)
Čeleď: činčilovití (Chinchillidae)
Rod: činčila (Chinchilla)
Druh: činčila vlnatá neboli jihoamerická (Chinchilla lanigera)

Jaká je povaha činčily?

Činčila je průměrně inteligentní hlodavec, naučí se třeba přiběhnout pro pamlsek na mlasknutí. Je často chována jako mazlíček, ale přitom to mazlivý tvor vůbec není. Nechá se pohladit, podrbat, ale větší kontakt s člověkem nevyhledává. Někteří jedinci se na chvilku nechají chytit do ruky, ale ihned přemýšlí nad tím, jak se z ruky dostat. Málokterá činčila vás však přitom kousne. Činčila miluje běhání, měla by pod dohledem běhat mimo klec aspoň hodinu každý den. Z prostoru pro běhání odstraňte všechny kabely, jedovaté květiny a dejte pozor na rohy nábytku, činčily je totiž rády okusují. Počítejte s tím, že po každém běhání bude třeba vyluxovat bobečky, kterými budete mít posetou podlahu.

činčila, chov činčily, chov činčilV čem, jak a kolik činčil chovat?

Protože je činčila citlivá na vlhko, doporučuje se ji chovat v kleci, ne v akváriu nebo teráriu. Klec by měla být dlouhá cca 100 cm a také dostatečně vysoká (minimálně 50 cm). Činčily totiž rády skáčou po větvích do výšky. Činčila je noční tvor, klec byste tedy měli umístit jinam, než do ložnice, aby vás v noci nebudila. Činčila by také neměla být v průvanu a v místnosti s vysokou teplotou nebo přímo u topení. Ideální teplota pro chov činčil je 15-20°C. Teplota by rozhodně neměla přesáhnout 25°C a 70% vlhkost. Protože je činčila ze své domoviny zvyklá na drsné podnebí hor, je možné chovat ji i venku, a to až do teploty 0°C. Na nižší teploty se však musí zvykat postupně a pobyt venku při nízkých teplotách by zároveň neměl být dlouhý. Venku by klec měla být na místě, kam nesvítí slunce, neprší a kde není průvan – vhodný by mohl být třeba balkon nebo terasa.
Činčily jsou společenská zvířata, chovejte tedy vždy aspoň dvě. Je lepší vybrat hned dvě mladé činčily než činčilu po čase seznamovat s novou. Je jedno, jestli zvolíte dva samce nebo samice. Pokud však dokupujete činčilu, je lepší dávat samce k samici než obráceně. Činčily vždy vybírejte z řad chovatelských stanic, nikdy je nekupujte v chovatelských potřebách. Počítejte s tím, že činčila je dlouhověké zvíře, pokud se o ni budete dobře starat, dožije se vám až 20 let, i když průměrný věk činčily je 10-15 let. Nejstarší činčila se však dožila 30 let.
Mějte na paměti, že činčily jsou velice citlivé na stres, neobtěžujte je tedy častým cestováním, přesouváním klece nebo změnou partnerů. Na druhou stranu se činčily dokážou dobře přizpůsobit rušivému dění okolo klece od přítomnosti jiných domácích mazlíčků nebo dětí po hluk vysavače.
Pozor, činčilu nikdy nechytejte za špičku ocasu nebo za srst. Srst jim můžete velmi snadno vytrhnout (tzv. Fur slip).

Vybavení klece pro činčilu

Klec pro činčilu by měla být co nejvíce členitá, vybavena dostatečným množstvím dřevěných pater a větví ovocných stromů, které zároveň slouží jako ohryz. Činčila by měla mít domeček z přírodního materiálu, pokud máte činčil více, tak kupte pro každou činčilu jeden. Co se týče podestýlky, vybírejte neprašnou a takovou, kterou činčily hůře vyhodí z klece. Nevhodné jsou tedy například piliny, protože jich budete mít během chvíle plný byt. Zvolte například kukuřičnou podestýlku nebo dřevěné peletky. Aby měla činčila stále tak krásnou hustou srst, je třeba jí zajistit pravidelné písečné koupele. Koupací písek můžete vybrat buď stříbrný, nebo bílý. Bílý se mi osvědčil lépe. Písek nasypte do nádoby, ze které ji činčila hůře vyhodí – např. velká láhev od okurek otočená na bok. Písek koupíte např. tady.

Krmení činčily

činčila, chov činčilyČinčila je býložravec, měla by tedy mít neustále k dispozici seno, které je hlavním zdrojem její potravy. Jako doplněk činčile denně podáváme 30 g speciálních granulí pro činčily nebo směsi. Osobně doporučuji spíše granule, protože ze směsi činčily často vyzobávají to, co jim chutná a zbytek se vyhodí. Tímto způsobem se činčilám dostává jen určitých výživných látek, jiné pak mohou dlouhodobě chybět a činčile tak vyvolat zdravotní problémy  včetně přerůstání zoubků. Dobré krmení je například toto od Versele Laga. Nezapomeňte ani na minerální kámen a vodu. Na jaře činčilám poskytněte větvičky z jabloně nebo břízy.  Pozor na větve peckovin (švestka, třešeň, meruňka atd.) a jehličnatých stromů, ty jsou pro zvířata jedovaté. Pozor na šťavnatou potravu. Protože mají činčily trávicí systém přizpůsobený trávení suché potravy a sušených plodů, může jim větší množství ovoce, zeleniny, trávy nebo pampelišek způsobit dokonce i zauzlení střev. V menším množství ovoce a zelenina nevadí. Činčily milují hlavně sušené ovoce a šípky, vše ovšem podávejte jen příležitostně jako pamlsek. Pokud jim chcete přilepšit, sáhněte po sušených bylinkách. V každém případě se vyhněte oříškům. Činčily krmíme večer, tedy v době, kdy jsou nejvíce aktivní.

Rozmnožování činčil

Činčily pohlavně dospívají mezi 4. a 8.měsícem života. Do chovu by však měly být zařazeny až po 8.měsíci. Říje samice přichází po 24 – 45 dnech a trvá 3 – 5 dní. Samice jsou březí cca 111 dní.  Činčily rodí 1-5 prekociálních mláďat, nejčastěji však dvě. Po narození jsou to malé kuličky, které vidí, slyší a samy běhají. Svými charakteristickými zvuky k sobě volají rodiče. U samice asi 3–4 dny po porodu nastupuje poporodní říje, sameček ji tedy může znovu nakrýt a ona může se 40% pravděpodobností znovu zabřeznout. Samice by však měly rodit maximálně dvakrát do roka, častější porody je totiž velice vyčerpávají. Mláďata se jinak odstavují po 8 týdnech.


PRAVIDLA DISKUZE
1. Své dotazy k chovu činčily pište výhradně do diskuze níže, nevkládejte odkazy.
2. Nepište e-maily, neodpovídám na ně, nevolejte na mobil, obojí je určeno jen pro zákazníky.
3. Vulgární nebo nesrozumitelné dotazy jsou ihned smazány. Pište tak, aby se to dalo přečíst.
4. Odesláním komentáře souhlasíte se Zásadami ochrany osobních údajů.

128 komentářů na téma “Činčila

 1. Dobrý den,
  chtěla jsem se zeptat, před třemi dny se moji činčilce narodilo mládě moje babička s tetou pořád říkají že bych samce měla dát pryč jinak mu ublíží ale co jsem četla pár článku tak se píše že pokud je partner u porodu tak mu neublíží a taky se to zatím nestalo zatím se o něj starají oba dva, tak pořád nevím jestli ho dát pryč nebo ho nechat v kleci se samičkou a dítětem, prý mu ublíží až bude větší ale nezdá se mi to. Činčily chovám teprve rok tak že moc zkušeností ještě nemám tak že budu moc ráda za každou radu předem děkuji

  1. Dobrý den, já bych se řídila vaším pocitem. Činčilí rodiče znáte, takže když vám to přijde v pořádku, bude to tak. Jen mládě nebo mláďata včas odstavte, pak by totiž sameček začal ubližovat samečkům nebo nakrývat samičky. Ale do té doby bych je klidně nechala pohromadě, tím spíš, pokud se o malé starají oba rodiče. Mějte se krásně!

  2. Dobrý den,
   dle Českého činčilího klubu není dobré nabízet samce pouze na páření, protože jsou to zvířata žijící v párech.

 2. Mám dotaz.. Dostala jsem se k činčile od mamčinýho přítele, má 5 let (ta činčila, pro hnidopichy :D) a psala mi kamarádka, jestli nemám zájem o 2 činčilí chlapáky (mají 3 roky)..jsou u mé jiné další kamarádky a napadlo mě spářit jednoho z nich s tou mojí holčičkou…je to špatný nápad, vzhledem k tomu, že ta moje je v kleci sama už odmalička? :(

  1. Dobrý den, osobně nejsem zastáncem množení zvířat. Pokud ale chcete mladé, ta možnost zde je. To, že samice žije sama, podle mě nehraje nijak velkou roli. Roli však bude hrát věk samice a já si nejsem jistá, jestli 5 let už není moc. Zkuste to ještě někde dohledat, já jsem to ve svých materiálech nenašla. Případně kontaktovat nějakého chovatele činčil, který by vám poradil. Jde o to, aby to samici neublížilo, porody těchto druhů jsou náročné především pro to, že mají mláďata velkou hlavu, a s postupujícím věkem to samice snášejí hůř. Jinak na páření je potřeba samici převézt k samci, nikoli obráceně, a nějakou dobu ji tam nechat, a mít předem jasno, co s mláďaty pak uděláte.

 3. Dobrý den, dostal jsem pro moji činčilu tunel s flecovým potahem, je to pro něj bezpečné nebo mu ho nemám radši dávat? bojím se aby ho neokusoval a neměl nějaké zažívací problémy.
  Děkuji za odpověď.

  1. Dobrý večer, teoreticky tam nějaké riziko požití látky je. Ale osobně jsem se nesetkala s tím, že by to činčila cupovala, a pak požírala, a to jsou tyto tunely a hračky u činčil v kleci běžné. Zkusila bych jí ho do klece dát a vidělo by se, pokud by ho cupovala, radši bych ho hned dala pryč. Počítejte s tím, že si však z tunelu udělá záchod :)

 4. Dobrí den, chtel bych si koupit činčilu ale nevím co bych sní udelal kdyby sme šli na dovolenku na víc jako třeba dva dni.
  Dekuji za odpoveď

  1. Dobrý večer, zeptejte se rodiny, sousedů nebo známých, jestli vám ji nepohlídají. Případně my se hlídáním zabýváme profesionálně, takže pokud jste z Prahy nebo okolí, můžete ji dát k nám.

 5. Dobrý den, prosím má někdo zkušenosti s chováním čičnčil po amputaci zadní nožičky? Naše si při běhání zlomila pravou zadní. Na klinice nám řekli, že se to nedá operovat a že se neprovádí ani amputace a chtěli nám ji rovnou utratit. To jsme ale nepřijali, takže dostala antibiotika a léky na bolest. Byla hrozně smutná a vystrašená ( asi jako my). Ted to ale vypadá, že už začíná sama jíst , trochu běhat a už se zase normálně koupe. Jen máme strach, aby dokázala fungovat i s pohybovým omezením.

  1. Dobrý den, zvířata si velmi rychle zvykají na tělesný handicap. Narozdíl od lidí je neomezuje mysl a jsou poháněni pocitem sebezáchovy. Takže se nebojím, že by to činčila nezvládla. Na tu amputaci se zkuste zeptat ještě nějakého veterinárního odborníka na hlodavce. Držím palce.

 6. Dobry den. Mam doma 2 cincily..Jedna je samicka a druhe mlada samec (7 mesiacov) vsimla som si ze samicka je na krku stale mokra a stale sa vyhrieva na teplom mieste.Je nutne ich rozdelit? Samec jej neustale okusuje aj fuzy.Dakujem za pomoc

  1. Dobrý večer, nevím, od čeho může být mokrá, třeba ji samec na tom krku líže. Pokud jí neubližuje, rozhodně ho neoddělujte. Jemné okusování je znakem náklonnosti, stejně tak vzájemné olizování.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


error: