Jak zabezpečit byt a zvíře před dovolenou
7 min. čtení

Jak zabezpečit byt a zvíře před dovolenou

Již několik let navštěvuji kočky a jiná zvířata u majitelů doma a všímám si pár detailů, které však mohou být z hlediska bezpečnosti bytu a samotného zvířete podstatné. A tak mě napadlo zde sepsat pár rád k tomu, jak zabezpečit svůj byt na dobu vaší nepřítomnosti a taky ochránit svého mazlíčka, který bude po dobu vaší dovolené po většinu dne sám bez dozoru.

Zabezpečení bytu před dovolenou

 1. Nepište informace o tom, že odjíždíte, na sociální sítě ani na jiná veřejná místa a nesdílejte fotky ze své dovolené přímo při vašem pobytu. Nikdy nevíte, kdo vás sleduje.
 2. Domluvte se člověkem, který u vás kočku nebo jiné zvíře bude navštěvovat na tom, aby vybíral vaši poštovní schránku. Přetékající schránka je jasné znamení pro zloděje, že nejste doma. Pokud je vám nepříjemné, aby někdo vybíral vaši poštu, domluvte se aspoň na tom, že hlídací osoba vytáhne jen letáky, které ze schránky vyčnívají.
 3. Nikdy si od člověka, který vám zvíře u vás doma hlídá, nenechte klíče po ukončení hlídání hodit do poštovní schránky, do květináče, vložit pod rohožku, na futra atd. S osobou se domluvte na osobním předání oproti podepsání protokolu o vrácení klíčů.
 4. Pokud je člověk, který k vám jezdí hlídat zvíře, z nějaké firmy nebo agentury, poproste ho, aby k vám nejezdil autem polepeným reklamou na danou společnost, a aby k vám nechodil ve firemním oblečení. Je to velmi nápadné a může to způsobit problémy.
 5. Pro všechny případy nechte hlídači kontakt na nějakou z vašich blízkých osob, pro případ, že by se něco stalo a vy byste nebyli k zastižení nebo se nemohli tak rychle vrátit.
 6. Pokud bydlíte v malém domě, kde se všichni znají, a máte dobré vztahy se sousedy, informujte ty nejbližší o tom, že jedete na dovolenou, a že k vám domů bude chodit někdo, kdo se vám bude starat o zvíře. Mohli by jinak být překvapeni, že k vám domů chodí cizí osoba.
 7. Vždy informujte člověka, který u vás kočku nebo jiné hlídá, o tom, kdo další má k vám do bytu v termínu hlídání přijít (jiný nájemník, uklízečka, zahradník, rodiče atd.)
 8. Vytáhněte ze zásuvky zbytečnou elektrotechniku, především varnou konvici! Většina požárů v domácnostech bývá způsobena právě zkratem na varné konvici.
 9. Informujte člověka, který k vám domů chodí navštěvovat zvíře, o plánovaných odečtech elektřiny, vody a plynu v době vaší dovolené, abyste předešli případným problémům.

Zajištění zvířete před dovolenou

 1. Pokud doma máte nějaké jedovaté rostliny (článek k tom, které druhy jsou jedovaté, najdete zde), odstraňte je z dosahu zvířete. Dejte si o vánocích pozor zejména na vánoční hvězdu a jmelí, obojí je jedovaté.
 2. Připravte hlídači očkovací průkaz (v případě psa, kočky, fretky nebo králíčka) na viditelné místo a také ho informujte o tom, kde je umístěn přepravní box a zanechte mu i kontakt na veterinu, na které je zvíře nahlášeno. Nikdy nevíte, co se může přihodit.
 3. Nenechávejte v dosahu zvířete nic, o co by se mohlo zranit nebo si jinak ublížit (nůž, nůžky, igelitové sáčky, tašky, chemikálie atd.)
 4. Kočkám a zvířatům samostatně se pohybujícím po bytě, nenechávejte otevřené větračky (okno otevřené na ventilaci). Již se stalo mnoho případů, kdy se kočka chtěla dostat ven a zaklínila se v okně.
 5. Pokud si zvíře umí otevírat dveře do pokojů, raději je zamkněte. Pokud si umí pouštět vodu pákovou baterií (především bengálské kočky), baterii před svým odjezdem zajistěte nebo vypněte přívod vody a domluvte se s hlídačem, že si ji při každé návštěvě zapne.
 6. Pokud máte sporák se sklokeramickou deskou, navolte na ní před vaším odjezdem dětskou pojistku, aby se nestalo, že kočka sporák omylem zapne a spálí se. Zároveň z ní odstraňte všechny věci.
 7. Velmi doporučuji mít doma nainstalovanou kameru, kterou můžete dění doma a chování zvířete sledovat ve svém mobilu. Na monitorování bytu však upozorněte ty, co u vás zvíře hlídají. Kvůli ochraně osobních údajů by to měli vědět a souhlasit s tím.
 8. Mám zkušenost s tím, že je dobré před odjezdem zvíře o všem, co se následující dny bude dít, informovat. Zní to možná úsměvně, ale zvířata jsou velmi vnímavá a už vaše přípravy na odjezd jsou pro ně stresem. Zvířeti v klidu vysvětlete, že jedete pryč, až že k vám bude chodit někdo, kdo dá zvířeti papání, a vy se brzy zase vrátíte zpátky. Zvířata zachycují naše myšlenky a pocity, rozumí nám. Mám zkušenost s tím, že zvířata, se kterými mluvím, jsou ve větší psychické pohodě. Velmi dobré je taky to, když budete na své zvíře (především to působí na kočky, protože mají své rituály spojené s určitým časem) myslet pravidelně každý den ve stejnou dobu. Zvíře je schopné myšlenky zachytit na neomezenou vzdálenost, bude tak klidnější a navíc vás bude čekat doma, když mu myšlenou sdělíte informaci o vašem brzkém návratu.

Napadá vás další tip, jak zabezpečit byt nebo zvíře před odjezdem na dovolenou? Napište mi ho pod článek do diskuze.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *