Jak naučit králíka na záchod
3 min. čtení

Jak naučit králíka na záchod

Nechte králíčka vybrat si místo v kleci (obvykle to bude roh), které chce používat jako záchod, a toaletu umístěte tam. Místo, které si králík vybral, poznáte podle toho, že do něj udělá loužičku. Samozřejmě můžete někam záchod umístit rovnou, ale může se stát, že do něj králík nebude chtít chodit a potřebu bude vykonávat v jiném rohu. V tom případě záchod do rohu, který si králík vybral.
Do těsné blízkosti záchodu pak zavěste seník se senem. Králíčci totiž rádi trůní a u toho baští seno. Podestýlku dejte jen do záchodu a zbytek klece zatím nechte holý. Králíčci obvykle vyhledávají pro svůj záchůdek měkká místa, proto zprvu vyzkoušejte spíš měkčí podestýlku z buničiny, jako je třeba Asan. Časem můžete podestýlku změnit, případě vyzkoušet i záchůdek s roštem, pokud vám jeho obsah králík bude vyhazovat ven. Některým králíčkům při učení se na záchod pomáhá, když jim na podestýlku do záchůdku dáte i vrstvu sena. Ale pozor, budou ho baštit, takže je třeba seno a podestýlku často měnit. Co je často? Několikrát denně. Osobně králičí záchod čistím jednou denně, ale to je záchod, kde se nesvačí, ale pouze se na něm vykonává potřeba. Až se králík naučí na takový záchod chodit pravidelně, seno odstraňte úplně a nechte mu tam jen podestýlku. V tu dobu zároveň na dno klece dejte nějakou podložku nebo koberec, aby se králíkovi netvořily otlaky na končetinách.

Protože králíci nemají rádi vlhko v kleci, obvykle se snáze učí chodit do záchůdku čůrat, než bobkovat. Když ušáka uvidíte vykonávat potřebu do záchůdku, pochvalte ho a odměňte pamlskem. Nikdy na králíčka nekřičte, nebo ho za vykonání potřeby mimo záchod dokonce nebijte! Naopak ho pozitivně motivujte v tom, aby na záchod chodil, právě třeba tím pamlskem. Bobky, které králíček udělá mimo záchod, posbírejte a dejte do záchodu. Pokud se vám králíčka podaří přistihnout při činu na nevhodném místě, pak ho jemně přeneste na záchod, a tam ho chvíli hlaďte a mluvte na něj klidným hlasem.

Když králíčka pouštíte z klece, mějte v pokoji nebo ve výběhu ještě jeden záchod, protože králíčci obvykle nedoběhnou vykonat potřebu až do klece a udělají se záchod někde v rohu místnosti.
V období puberty králíci často ztrácí hygienické návyky a stávají se z nich prasátka, protože si močí a bobky značí teritorium. Obvykle je to s dospělostí přejde, proto buďte trpěliví. Pokud nežádoucí chování přetrvává i v dospělosti, pak králíčka nechte vykastrovat.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *