Myš

4 min. čtení

Obsah článku:


Myš je velice drobný a veselý domácí mazlíček, který je svou nenáročností na chov vhodný i pro chovatele začátečníky. Potěší každého, kdo má rád malá aktivní zvířátka s minimální potřebou péče. Myška se dožívá dvou let.

chov myši, chov myšky, jak chovat myšTaxonomické zařazení

Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: strunatci (Chordata)
Podkmen: obratlovci (Vertebrata)
Třída: savci (Mammalia)
Řád: hlodavci (Rodentia)
Čeleď: myšovití (Muridae)
Rod: myš (Mus)
Druh: myš domácí (Mus musculus)

Chov myši

Myš málokdy kouše a dá se dobře ochočit. Při manipulaci můžete myšku buď podebrat zespoda dlaní nebo pokud není na kontakt zvyklá, můžete ji chytit za kožní řasu na krkem či za kořen ocasu. Myš nikdy nechytejte za konec ocásku, mohli byste jí ho zlomit. Myšku je nejlepší koupit přímo od chovatele, jen od něj máte jistotu zdraví. Myši už dávno nejsou jen bílé nebo divoce zbarvené (aguti), ale dají se sehnat i čokoládové, modré, černé, tříslové, krémové či strakaté. Je na vás, jakou barevnou mutaci si vyberete.

chov myši, chov myšky, jak chovat myš, klec pro myškuVybavení ubikace pro myšku

Myš je převážně noční tvor, je tedy aktivní hlavně v noci. Není tedy rozumné umístit si ubikaci přímo do ložnice. Jestli zvolíte klec, terárium nebo plastový box, je na vás. U klece však dejte pozor na rozteč (vzdálenost), mezi mřížkami, ta by neměla být větší než 0,6 cm, aby se vám jimi myška neprotáhla. Klece pro myšky najdete tady. Ubikace nesmí být v průvanu a na přímém slunečním světle. Myška miluje prolézačky, žebříky, tunely z ruliček od toaletního papíru či kuchyňských utěrek, provazy na šplhání a také kolečka nebo talíře na běhání. Myš potřebuje i domeček, do kterého by se mohla schovat na dobu spánku a v případě pocitu ohrožení. Pro inspiraci se můžete podívat třeba zde. Vybavení klece z přírodních materiálů je pro myšky příjemnější než plast, ale rychleji se zničí hlodáním a těžko se udržuje čisté. V ubikaci nesmí chybět miska na krmení a pítko (koupíte tady). Jako podestýlku můžete použít hobliny, kukuřičnou nebo dřevitou podestýlku či Asan.
Myšku byste nikdy neměli chovat samotnou, je to společenský tvoreček, vždy chovejte více samic nebo samců pohromadě. Pokud myšek chováte více, počítejte s tím, že budou brzy cítit a bude třeba podestýlku častěji měnit.

chov myši, chov myšky, jak chovat myš, krmení myšiKrmení myši

Myš je všežravec, ráda si pochutná jak na namíchaných směsích speciálně pro myši, tak na psích granulích nebo různém mase. Ráda má i zeleninu a ovoce, ale nepodávejte ji ve větším množství, může totiž vyvolat trávicí potíže. Směs pro myšku by měla být pestrá, měla by obsahovat různé druhy zrnin. Myška by měla mít stále k dispozici minerální kámen poskytující potřebné minerální látky a větvičky jabloně na ohryz, v horším případě kousek tvrdého pečiva. Myš krmíme každý den večer, druhý den vyhodíme nesnědené zbytky potravy, mohly by se zkazit a myšce by po jejich pozření mohlo způsobit zdravotní problémy.


Poradna chovu myší

PRAVIDLA
1. Své dotazy k chovu myši pište do diskuze níže, ale nevkládejte odkazy, jinak bude celý dotaz automaticky smazán.
2. Dotazy mi nepište v e-mailech, neodpovím na ně, zároveň nevolejte na mobil.
3. Vulgární nebo nesrozumitelné dotazy budou smazány. Pište tak, aby se to dalo přečíst a pochopit.
4. Odesláním komentáře souhlasíte se Zásadami ochrany osobních údajů.

45 komentářů na téma “Myš

  1. Dobrý večer, doma mám jednoho myšáka. Poslední dobou jsem si všimla že má na sobě takové jakoby odřeniny. Až krvavé. Zkoušela jsem se na to podívat,ale jak se hýbe nenakoukala jsem toho moc. Jednu takovou ránu má na nosu (Ne přímo ale poblíž) a na zádech. Měla bych se na někoho obrátit? Nebo myslíte že je to kvůli tomu že se třeba nudí/stresuje? Žádné další mazlíčky nemáme a je u mě v pokoji,kde na něj nesvítí sluníčko,není průvan atd. Měla bych mu do klece přidat více míst kde by se mohl schovat/kde by si mohl hrát? Nebo bych měla změnit jídelníček ?(Dostává kupované myší jídlo a sem tam dostane banán nebo jiné ovoce/zeleninu a v kleci má i na broušení zoubků takovou tyčinku) Děkuji předem.

    1. Dobrý den, to, co popisujete, se mi zdá jako svrab nebo nějaký jiný parazit. Toho myšák mohl chytit z podestýlky nebo si ho třeba už přivézt z chovného prostředí, odkud ho máte. Raději bych ho nechala vyšetřit na veterině. Tam by měli udělat seškrab a podívat se pod mikroskopem na druh parazita, podle toho jednat. Obvykle se dává kapička za krk jednou za 10 dni, celkem 3x. Taky je třeba celou ubikaci vždy důkladně vyčistit. Zkuste na veterinu nejdřív zavolat a poradit se s nimi. Držím palce.

  2. Dobrý večer chtěl bych se zeptat jestli nevadí když si koupím myšku že superzoo (myslím si že je to zverimex)?
    Předem děkuji za odpověď.

    1. Dobrý večer, rozhodně vadí. Zvířata z chovatelských potřeb se množí nekontrolovaně v rámci druhu mezi sebou, a tak nemají dobrý původ, co se týče nemocí, případně i povahy. S největší pravděpodobností vám takový jedinec umře s nádory, je taky možné, že si ho domů přinesete s nějakými parazity. Zvířata vždy kupujte od chovatelů pod registrovanou chovatelskou stanicí.

  3. Dobrý den, a chtěla bych se zeptat zda nevíte proč mi můj myšák okusuje palce nebo nehty. Také jsem četla, že není dobré když je více samečků pohromadě já mám jednoho samce a bojím se k němu dát nového. Myslíte si ,že výchovu ovlivňuje to že mám doma dvě kočky? Jak velká klec s by měla být pro 1 až 2 myši? Děkuji za odpověď.

    1. Dobrý večer, myšák z vás nejspíš cítí jídlo. Dva samce dohromady určitě nedávejte, prali by se. Bývají to velmi krvavé boje a pokud se nezabijí, zemřou později stresem z přítomnosti toho druhého. Kočky v místnosti i z vás určitě taky cítí, je tedy možné, že se tak bude hůře ochočovat. Jinak pro dvě myšky by podle mě stačila ubikace 70×40 cm.

  4. Aké rozmery klietky by mali byť pre tri alebo štyri myšky (šírka, dĺžka, výška)? Vopred ďakujem za odpoveď.

  5. Dobrý den, mám 11 mláďat bílé myšky 23 dní staré. Chci už samečky oddělit od ostatních,aby se nepomnožili.Mohu je dát k samci (jejich otec) , který s nimi byl pouze 1 den po porodu?Nezabije je? Děkuji

      1. Děkuji za odpověď. A mladí samečci,kteří jsou sourozenci? Mohou být spolu? Bohužel se mi neplánovaně rozmnožili původní 2 myšky a tak nyní mám místo dvou myšek 13. Inzeráty jsem dávala,ale je mi jasné,že myšek na prodej je přebytek. Pro hada je nenabízím,proto jsem také jejich cenu nadhodnotila,ale dala bych je zadarmo.,jako mazlícky.

  6. Dobrý den, pořídili jsme si domů dvě myšky a chtěla bych se zeptat jak je to s běhacím kolečkem. Slyšela jsem od hodně lidí , že se má na noc vyndávat aby se neuběhaly k smrti , tak nevím jestli tomu mám věřit. A taky bych se chtěla zeptat co jim kromě směsi zrní a ovoce nebo zeleniny mohu dát k jídlu . Prý mohou jíst i syrové maso , je to pravda ? Děkuji za odpověď .

    1. Dobrý večer, myšky jsou vzhůru převážně v noci. Pokud jim kolečko vyndáte, budou se nudit, vymýšlet, co by kde zničily a budou tloustnout :) Nechala bych jim ho tam. Můžete jim ho třeba jednou týdně vyndat, ale nutné to není. Zvířata nejsou hloupá, nebudou v kolečku běhat tak, aby z toho umřela. Pokud kolečko vyndáte, dejte jim tam jinou zábavu, třeba širší provaz, po kterém budou moci šplhat nebo nějaké dřevěné prolézačky. Co se týče krmení, můžete jim dát tvrdý sýr, bílý jogurt, vařené vajíčko, rýži, těstoviny, vařený brambor atd. Vše v omezené míře a pozor na soli a cukry! Maso bych dávala jen vařené (opět bez soli a jiných ochucovadel). Syrové maso může mít parazity, kteří by po požití zůstali v těle myšek a dělali by tam neplechu :) S odčervením myšek nemám zkušenosti, proto bych za sebe volila jen vařené maso. Ať se vám daří.

  7. Dobrý den, děkuji za minulé rady a opět píšu ohledně myšky (stáří 1rok7m.). Měla kožní problém, ten jsme na veterině vyřešili, ale má několik nádorů, přibývají a zvětšují se. Myška byla do pondělí velice aktivní, hodně jedla, pobíhala, ale celkem pohubla. Teď už je 3.den jak mátoha, polehává a celkem se klepe a snaží se zalézat za domek. Jíst se snaží, ale bez naší pomoci už jí to moc nejde a zdaleka nemá takovou chuť k jídlu. Stále se mazlí s myší kamarádkou, která o ní hezky pečuje. Chtěla bych poprosit o radu, zda ji nechat zemřít prirozenou smrtí a nebo zda myslíte, že už se hodně trápí a zajít na injekci. Naši i myšky pozornost vítá, když jsme u ní, snaží se být čipernější, tak si říkám, že je to prostě projev stáří a nemoci, ale to, jak se snaží zalézat a strkat hlavu pryč, mi přijde, že se stejně blíží konec :'(. Nebo kdyby jste měla radu, co podávat za stravu, výživu, aby se jí lépe jedlo a vyživilo jí to.
    Předem moc díky za odpověď a hezký den.

    1. Dobrý den, myšky toho moc nevydrží, většinou tak ten rok a půl. Pokud se chová takhle, nejspíš se blíží konec. Zvířata ve vašem případě nechávám žít, dokud sama jedí, když přestanou, vezu je na veterinu uspat. Zkuste jí v lékárně koupit Nutridrink, mohlo by jí to chutnat a postavit na nohy. Držím palce! Aneta

  8. Dobrý den, chtěli bychom poprosit o radu. K dospělé myšce (přes rok) jsme pořídili nové mláďátko, také samičku, aby měla kamarádku, v létě totiž přišla o sestru. Stará myška ale novou nepřijala, jen se perou, kousla ji i do ocasu do krve, od včera se je snažíme sblížit, ale velká na tu malou furt útočí. Myslíte, že to chce jen čas? Nebo už ji nepřijme? Moc děkuji za odpověď a hezký den.

    1. Dobrý večer, myšky bych rozhodně co nejdřív oddělila, ta malá by to mohla odnést, boje bývají drsné a nestojí to za to. Snesou se většinou jen příbuzní jedinci samic, samci vůbec.

    2. Malou myšku máme zatím odděleně, pořídili jsme druhou jen z toho důvodu, aby měla tata velká kamarádku, pokud to není jen prvotní reakce, asi ji tedy darujeme.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


error: