Potkan

16 min. čtení

hlídání potkanů PrahaTaxonomické zařazení

Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: strunatci (Chordata)
Podkmen: obratlovci (Vertebrata)
Třída: savci (Mammalia)
Řád: hlodavci (Rodentia)
Čeleď: myšovití (Muridae)
Rod: potkan (Rattus)
Druh: potkan obecný (Rattus norvegicus)

Nepleťte si potkana s krysou

Potkani jsou často zaměňováni s krysou (Rattus rattus), krysy se však u nás vyskytují jen zřídka. Aktuální informace říkají, že k nám krysa byla přivezena lodní dopravou a jejich výskyt se omezuje pouze na povodí Labe od Mělníka směrem do Hřenska.
Když potkana a krysu postavíte vedle sebe, uvidíte, že potkan je větší, kulatější, má malé oči, menší a masitější uši a šupinatý ocas kratší než tělo. Krysa má špičatější čumák, větší, papírové uši, které při překlopení dosahují k očím, a ocas o kousek delší než tělo, který je od svého kořene ke konci stejně široký, na rozdíl od potkana, který ho má u kořene silnější.
Potkan na rozdíl od krysy vyhledává mokrá a vlhká místa jako jsou sklepy, kanály a stoky. Pokud uvidíte zvíře podobné potkanovi obratně šplhat, skákat a lézt ve výškách po trámech, je to krysa, vyhledává spíš suchá místa půd a podkroví. Krysu a potkana nikdy nenajdeme na stejném místě.
Bílým laboratorním potkanům se často říká laboratorní krysy, krysy se však v laboratořích vůbec nepoužívají.

Historie potkanů

Potkani jsou původem z Asie, kde se vyskytují dodnes. Díky rozvoji dopravy po moři se potkani začali rozšiřovat všude po světě, kde žijí v blízkosti lidí, ti jim nevědomky tvoří ideální podmínky pro život. Potkani jsou zvířata, která se zároveň dokázala dokonale přizpůsobit způsobu lidského života. Protože se jedná o zvířata velmi inteligentní, nesnadno se hubí. Při zkoušení neznámého jídla nejprve vysílají své „ochutnávače“, teprve pokud se jim nic nestane, do žranice se pustí i ostatní. V minulosti byli potkani, ale i krysy přenašeči moru a tyfu.

Než si potkana pořídíte

hlídání potkanů PrahaBerte na vědomí, že potkani jsou hodně společenská zvířata a potkánkovi toho pravého potkaního kamaráda nenahradíte, ani kdybyste se přetrhli. Je tedy lepší chovat potkany minimálně dva. Pokud přece jen z nějakého důvodu můžete mít pouze jednoho, berte samce. Samice mají totiž vyvinutější sociální cítění, proto by sama byla více nešťastná než samotný samec. Nemusíte se bát, samci i samice zapáchají úplně stejně, maximálně po týdnu vás odér nepříjemný donutí klec vyčistit jak u toho, tak druhého pohlaví. U mých potkanů trvalo o týden déle, než si na mě úplně zvykli, než tomu tak bylo u samotného potkana, každopádně si myslím, že je lepší chovat dva, vystačí si sami, když jste v práci nebo na ně nemáte čas. Je také veselé pozorovat jednotlivé interakce mezi nimi. Často se pošťuchují, hrají si nebo si vzájemně čechrají kožíšky.

Pro potkany si nechoďte do zverimexů, protože tam se dodávají potkani především jako krmivo pro jiné druhy a často se stane, když si takového potkana přinesete domů, že bude zlý a bude kousat. Je lepší potkánky koupit z chovatelských stanic. V České republice je jich poměrně dost a chovatel vám jistě rád poradí i s případnými otázkami k chovu.
Jedinou nevýhodou potkanů je, podle mého názoru, nízký věk, kterého se dožívají. V nejlepších podmínkách a při nejlepší péči jejich věk zřídka přesáhne 2 roky.

Charakter potkana

Jak jsem již zmínila, potkani jsou velice inteligentní hlodavci, často vás překvapí, co dokážou vymyslet za lumpárnu a co všechno si dokážou v hlavě spojit. Potkany chovám několik let a stále mě překvapují. Jsou to mazliví lumpíci, kteří vás dokážou pobavit a zvednout vám náladu po nevydařeném dni. Jsou aktivní, zvědaví a vynalézaví, proto jim poskytněte dostatek volného pohybu a prolézaček, aby se mohli vyřádit. Potkani milují volný pohyb po pokoji, předtím však ukliďte veškeré kabely, květiny a věci, o které byste neradi přišli. Potkani zbožňují oblečení. Kolik mých triček má v sobě díru jen proto, že jsem je zapomněla uklidit z gauče, na který si potkani samozřejmě umí vyskočit. Nenechávejte nic ani v blízkosti klece…
Nikdy nechytejte potkana za špičku ocasu, má tam jemnou kůži, která se může z ocasu snadno svléknout a ocas by se mu musel amputovat.

Nejčastější nemoci potkanů a jejich léčba

hlídání potkanů v PrazeDýchací problémy potkanů

Potkani jsou nejnáchylnější na nemoci respiračního traktu. Záněty horních cest dýchacích a zápaly plic u potkanů jsou nejčastěji způsobeny bakteriemi rodu mycoplasma. Jde o velmi nakažlivou bakterii, se kterou se každý potkan ve svém životě určitě setká. Tyto bakterie mohou v tělech potkanů přetrvávat v klidovém stádiu a v případě snížení imunity zvířete stresem, změnou prostředí, průvanem nebo jinou nemocí, nabývají na síle. Nemoc u potkanů začíná nachlazením (zánětem horních cest dýchacích), kdy potkanovi teče z nosu a z očí porfyrin (červeně zabarvená tekutina), potkan kýchá, při dýchání píská, pšiká, vydává zvuky podobné praskání bublinek nebo vrkání holuba, často si utírá čumáček, cvaká zuby, později se začíná potkan dusit a při pohybu jakoby lapá po dechu. Nemoc pokračuje dál a sedá na plíce, kde vytváří zápal plic. Při zápalu plic vznikají na degenerativní stavy plicní tkáně, záleží na tom, jak moc jsou plíce zasaženy, ve většině případů potkan umře, v lepších případech se z akutní nemoci stane chronická, tzn., že bude kýchat po zbytek života. V nejlepších případech se potkan vyléčí úplně.
Protože i moji potkani se se zápalem plic setkali a já posléze zjistila, jak málo článků na internetu se léčbě této nemoci věnuje, rozhodla jsem se, že sepíšu postup léčby svých potkanů a budu doufat, že tyto informace zachrání ještě další potkaní životy.
Ze všeho nejdůležitější je koupit si zdravého potkana od chovatele, ne ze zverimexu. Tam bývá respiračními chorobami postiženo největší množství potkanů kvůli nedostatečným hygienickým podmínkám a velkému množství zvířat na malém místě. Pokud už potkan jeví známky nemoci, rozhodně s léčbou neotálejte, čím dříve nemoc odhalíte, tím větší šance na uzdravení potkan má. Nemoc se velmi rychle šíří a v konečných stádiích (potkan je naježený, nahrbený, velmi rychle a mělce dýchá, nejí, nepije a nevylučuje) bývá fatální. Potkana vezměte k veterináři, doporučuji ty, kteří se zabývají nemocemi drobných zvířat, často se mi totiž stalo, že na mě veterináři koukali divně proto, že jsem jim do ordinace přinesla „nějakou přerostlou myš“. Veterinář potkana poslechne, změří mu tělesnou teplotu a předepíše antibiotika.

Léčba zápalu plic

Nejčastěji jsou předepisována antibiotika 5% Baytril (Enroxil, Enrogal, Eurofloxacin). Podávají se 2× denně 15mg/kg zvířete. Tato antibiotika jsou sice potkany velmi dobře přijímána (aplikují se do tlamy), protože nejsou nijak aromatická, ale léčba v jejich případě nezabrala. Pokud se vám nepodaří antibiotika aplikovat do tlamky, můžete zkusit je dát na piškot nebo na ovesné vločky. Ohlídejte si však, aby potkánek všechno snědl. Dobrým antibiotikem na léčbu respiračních nemocí je 2% Marbocyl (Marbofloxacin), podává se jednou denně a je špatně přijímám kvůli svému výraznému zápachu. K léčbě se dále, ideálně zároveň s již vyjmenovanými antibiotiky, užívá dětský sirup s antibiotiky Augmentin Duo. Ten je podáván 2× denně. Má jahodovou příchuť a bývá obvykle potkany dobře snášet, mým potkanům však nechutná. Nejlépe se mi osvědčil Ronaxan, je to antibiotikum v prášku, ten rozdrtíte a rozdělíte na několik částí podle váhy potkana. Je to lék velmi rychlý a účinný. Stav mých potkanů se radikálně zlepšil již po třetí dávce. Lék se podává 2× denně do tlamy nejlépe zamíchaný v sirupu. V průběhu léčby tímto antibiotikem vyřaďte z jídelníčku potkana mléčné výrobky. K léčbě se může se využít i Tellusin, který se však aplikuje do svaloviny, což může být při aplikaci doma poměrně problém. Platí ovšem to, že nejúčinnější antibiotika jsou vždy ta píchaná i v případě Marbocylu i pokud je píchaný alespoň pod kůži. Pokud se injekcí nebojíte, řekněte si ve veterinární ordinaci o inzulínové stříkačky, mají maličkou jehlu, zvíře vpich skoro necítí.
Po 3-5 dnech léčby antibiotiky by se stav zvířat měl viditelně zlepšit, poté se doporučuje léčbu prodloužit o dalších 7 dní. Zároveň je nutné přeléčit všechny potkany, kteří přišli s nemocným do styku. Po vymýcení nemoci se doporučuje klec a veškeré její vybavení vyčistit Savem. Potkanům se dále doporučuje podestýlat bezprašnou podestýlkou, někteří potkani totiž mohou mít alergii na prach z pilin. Dobře se osvědčil Asan, který je však poměrně drahý nebo kukuřičná podestýlka. V průběhu nemoci je nutné podestýlku měnit častěji, protože jinak potkani dýchají výpary z moči, a tím se jim bakterie stále dostává do těla.
Pokud se stav potkanů nezlepšuje, zkuste ho nechat odčervit, výborně se mi osvědčil Dectomax. Nejspíše bude nutný i výtěr z nosu a následná kultivace bakterií. Na dané bakterie se posléze podá správné antibiotikum. Je nutné si uvědomit, že antibiotiky ničíme bakterie, ne viry, s těmi si potkan musí poradit sám, můžeme mu pouze posilovat imunitu. Nemoci respiračního traktu potkanů bychom rozhodně neměli podceňovat, ve většině případů končí smrtí zvířete. Může se také stát, že se bakterie potkanovi dostane do mozku nebo středního ucha, takové zvíře má potom problémy s koordinací těla, naklání hlavu na stranu, točí se dokola atd., takové stavy už bývají trvalé.

Alternativní a podpůrná léčba

Jako alternativní léčba nebo podpůrná léčba k antibiotikům se používá echinaceový sirup s vitamínem C, betaglukanový sirup (např. VET-P-IM sirup), jitrocelový sirup, vitamín B (např. Neuron), čaje na nachlazení nebo průduškové čaje s medem (podávají se teplé, ne horké ani studené), glukopur (dodá energii potkanovi vysílenému antibiotiky a nemocí) a probiotika na obnovení střevní mikroflóry a tím posílení imunity potkana. Probiotika je nutné podávat i s prebiotiky (pestrou stravou s vitamíny). Jako probiotika doporučuji Protexin Bio-Lapis zakoupené ve veterinární ordinaci nebo Lactobene, které seženete v lékárně. Jsou to malé sáčky, jejichž obsah naředíte vodou nebo něčím pro potkany chutným, můžete je zamíchat do ovesné kaše nebo do echinaceového sirupu. Potkanům podávejte co nejpestřejší stravu, vyhněte se však mléku a mléčným výrobkům, které zahleňují organismus a tím potkanovi v nemoci ještě více škodí. V průběhu nemoci se doporučuje zvýšit příjem vitamínu C a B, ten najdete např. v pro potkany velmi chutných ovesných vločkách. Je dobré je zvlhčit sirupem nebo čajem proti kašli. Můžete zároveň 2× týdně píchat vitamín B12. Pokud vám ho veterinář nedá, rozdrťte B Komplex forte a potkánkům dejte 1× denně trošičku do krmení, nejlépe do kašičky.
Při léčbě by potkani měli mít stálou pokojovou teplotu 20-22˚C, nesmí být v průvanu a neměli by přijít do styku s jinými zvířaty, nemoc se velmi ráda šíří. Pamatujte, že léčba respiračních chorob u potkanů je běh na dlouhou trať, rozhodně si ale myslím, že bojovat se vyplatí!

Závěrem chci říci, že moje potkany se mi po několika měsících léčby podařilo vyléčit, přeji si, aby se to povedlo i vám. Hodně zdraví vám i vašim potkánkům!


PRAVIDLA DISKUZE
1. Své dotazy k chovu potkana pište výhradně do diskuze níže, nevkládejte odkazy.
2. Nepište e-maily, neodpovídám na ně, nevolejte na mobil, obojí je určeno jen pro zákazníky.
3. Vulgární nebo nesrozumitelné dotazy jsou ihned smazány. Pište tak, aby se to dalo přečíst.
4. Odesláním komentáře souhlasíte se Zásadami ochrany osobních údajů.

159 komentářů na téma “Potkan

 1. Dobrý den, chtěla bych se zeptat mám potkany 2 dny (jsou ze zverimexu) jsou 2 jeden je hodný přítulny, ale někdy pčílá. Jestli je ti nachlazení vyléčí se to samo nebo ne ? Druhý je menší (asi jiný vrh) ale ten se boji utíká a je pořád zalezlý a taky pčíká, ale víc než ten první. Chtěla bych se zeptat Jestli je něco v nepořádku

  1. Dobrý večer, potkani pšikají často, trpí na onemocnění dýchacích cest. Bude lepší, když je vezmete na veterinu specializovanou na drobné savce na vyšetření. Oni si je poslechnou a řeknou vám víc, případně nasadí antibiotika. Ze zdánlivě neškodného pšikání se totiž může vyvinout i zápal plic. proto je lepší to nepodceňovat. Mezitím potkanům dávejte trošku echinaceového sirupu do vody nebo jim podávejte vlažný jitrocelový čaj nebo čaj na dýchací cesty či nachlazení. Zlepší to imunitu a třeba jim to s pšikáním pomůže.

 2. Dobrý den,
  chováme doma potkany, zejména na krmení pro hada, ale občas si některého necháme.
  Máme odděleného samce a dvě samice s miminky ve druhé kleci. Ráno jsem všimla, že po samičkách lezou malí broučci, nevím, odkud se vzali, či jak moc škodí mým zvířátkům.
  Chtěla bych se tedy zeptat, jestli nevíte, o co se jedná, a jak mé potkany těchto broučků zbavit.
  Děkuji, Eliška W.

  1. Dobrý večer,
   pravděpodobně se jedná o všenky. Nebojte, nejsou přenosné na lidi, lidských vlasů se neudrží. Je třeba nechat zvířata odčervit. Obvykle se jim dává kapička Strongholdu za krk celkem 3x s odstupem 10 dní. Také je třeba vždy vyčitit a vydesinfikovat klec a všechny věci v ní. Všenky si obvykle potkani přitáhnou z nedobrých chovů, ze zverimexu nebo je mohou chytit i z podestýlky. Setkala jsem se s nimi u kukuřičné podestýlky. Je dobré podestýlku před použitím nechat vymrznout buď venku, když je zima, nebo v mrazáku.

 3. Dobrý den,
  pořídila jsem si 2 potkany, když jim bylo 5 týdnů. Kluky mám od chovatelky.

  Mám je doma asi 10 dnů, každý den aspoň 3x denně se jim věnuji. Mluvím na ně, volně je pouštím v okolí klece, dostávají pamlsky, ale furt se mě bojí. Nekousnou mě, ale když si dám jednoho z nich na rameno, tak se snaží spíš utéct zpátky do klece. Často slyším jak cvakaji zuby. Mrzí mě to, protože se jim snažím dát co nejvíc lásky. Hlavně jsem si všimla, že jeden je víc společenský – chodí mi víc na ruku. A pamlsek si bere z ruky tak nějak normálně. Ten druhy bojácný po něm skočí.

  Moje otázky tedy zní, zda je normální, že si na mě ještě nezvykli. Nebo jak přibližně dlouho trvá ochočení, kdy si potkanek v klidu ke mě lehne, nechá se hladit a usne u toho.
  Snad nedělám nic špatně.
  Předem Vám děkuji za odpověď.

  Hezký večer
  Týnka

  1. Dobrý večer, 10 dní je velmi málo. Ochočování trvá různě dlouhou dobu záleží na povaze zvířete. Hrajte si s nimi často a kratší dobu, ale neznásilňujte je. Nabízejte pamlsky a počkejte, až vám sami na ruku vlezou. Cvakání zubů je znak agrese, strachu, případně bolesti, ale nemyslím si, že by ho něco bolelo, spíš se bojí. Dejte mu čas a postupujte pomalu. Teď se jim budou plašit hormony a budou si vyjasňovat postavení, ale časem se uklidní a budou to mazlíci. Budou postupem času línější, klidnější a mazlivější :) Je fajn, že máte dva, budou tak šťastnější.

   1. Dobrý den paní doktorko,
    děkuji za rychlou odpověď. Bolestí zoubkama určitě necvakaji. (Nejvíc cvaka zubama ten, kterého vrátím například do klece po mazlení a prozkoumávání bytu.) Jsem velmi opatrná v tom, jak kluky beru do ruky. Spíš se je snažím nechat, aby sami za mnou přišli. Jsem ráda, že je to ještě brzy na ochočení. Bála jsem se jestli se mnou nemají nějaký „problém“.

    Moc děkuji za uklidnění.

    Přeji krásný den.

 4. Dobry den, dnes jsme dostaly potkana ( mládě), když jsme přijeli domu tak jsme se chtěli seznámit jenže nám uteklo za linku a nechce přijít, zkoušeli jsme pamlsky a nic. Zitra jedeme pro druheho samce. Tak nevim jestli se odhodlá a nebo furt nabízet pamlsky. Dekuji za odpověď.

  1. Dobrý den, musíte ho odtamtud dostat. Buď na pamlsky nebo se případně většinou dá spodek linky odendat či odmontovat. Sám vyleze, až bude mít hlad a žízeň, ale to by vám zároveň doma mohl udělat paseku. Pravděpodobně vyleze v noci, tak byste ho mohli slyšet někde jinde v bytě a tam i chytit, pokud to zpoza linky nepůjde.

 5. Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, dnes jsme dostaly potkana (miminko), přivezli jsme ho domu a snažili se seznámit jenže nám uteklo za linku, a nechce odtamtud přijít, pamlsky nepřijímá nic. Zitra jedeme pro druheho samce. Tak nevim jestli se po čase odhodlá nebo to zkoušet dále s pamlskama. Děkuji

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


error: