Pískomil

8 min. čtení

chov pískomila, hlídání pískomilaPískomil je na první pohled trochu podobný potkanovi, akorát je menší, má menší ouška a osrstěný ocásek, na jehož konci má poměrně nenápadnou štětičku tvořenou delšími chlupy. Nejběžnější barvou srsti pískomila je přírodní – aguti, existuje však velké množství barevných mutací od bílé, přes krémovou nejrůznějších odstínů, až po černou. Časté jsou také strakaté varianty.
Pískomilové se vyznačují trhavými pohyby. Často je také uvidíte stát na zadních nohách podobně jako třeba surikaty. Při spatření nebezpečí pískomilové dupou zadníma nohama. Pískomily můžete také často spatřit schoulené na jedné hromadě, obvykle tak odpočívají. Při komunikaci vydávají také velké množství zvuků. Většinu z nich však nemůžeme slyšet, protože leží v pásmu ultrazvukových signálů, které naše ucho nezachytí.
Pískomil mongolský má v angličtině název Mongolian Gerbil a v němčině Mongolische Wüstenrennmaus

chov pískomila mongolskéhoTaxonomické zařazení

Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: strunatci (Chordata)
Podkmen: obratlovci (Vertebrata)
Třída: savci (Mammalia)
Řád: hlodavci (Rodentia)
Čeleď: myšovití (Muridae)
Podčeleď: pískomilové (Gerbillinae)
Rod: pískomil (Meriones)
Druh: pískomil mongolský (Meriones unguiculatus)

Chov pískomila

Pískomil je velmi aktivní hlodavec. Pokud tedy rádi pozorujete chování zvířat při interakcích s dalšími jedinci, hrabání chodeb v podestýlce, či křečkování stavebního materiálu a krmení, je pro vás pískomil tou správnou volbou. Pokud si však hlodavce pořizujete hlavně na mazlení, pořiďte si třeba morče. Pískomil je aktivní hlavně přes noc, dokáže být také velmi hlučný a udělat okolo klece velký nepořádek. Nedoporučuji tedy pískomily mít v ložnici.
V přírodě pískomil obývá pouště, polopouště a stepi, kde si vyhrabává si složité nory s několika východy. Tvoří rodinné skupinky, proto bychom nikdy neměli pískomila chovat samotného, utrápil by se. Nejlepší je chovat skupinku sourozenců stejného pohlaví už od mláďat. Samice jsou obecně klidnější a lépe se ochočí. Ve skupině samců se občas vyskytnou konflikty, ale není to nijak vážné. Samečci jsou obecně víc cítit, než samice. Na složení chovné skupiny se zaměřte již před pořizováním pískomilů, těžko se totiž do zaběhané skupiny zvířat přidávají další. Často se nová zvířata vůbec nepovede do skupiny začlenit. Při seznamování pískomilů s novými využijte jemně naparfémovaného písku (kapičkou přírodního éterického oleje), ve kterém se postupně všichni pískomilové vykoupou. Vykoupané pískomily potom umístěte do nové ubikace, aby nikdo z nich nebyl zvýhodněný znalostí prostředí nebo označkováním teritoria. Při manipulaci s pískomilem dejte pozor na jeho ocásek, pokud byste ho totiž chytili za konec ocásku, upadl by mu a už by nikdy nedorostl. Pokud už musíte pískomila za ocas chytit, tak pouze za jeho kořen, tedy za část nejblíže tělu.

chov pískomila mongolskéhoVybavení ubikace pro pískomily

Pískomilové milují výhled z výšky, proto by jejich ubikace měla být dostatečně vysoká a měla by mít hluboké dno. Rozměry pro skupinu pískomilů mají být aspoň 100 × 50 × 60 cm. Klec pro pískomily se často se skládá z akvária a vrchní části klece. Je to z důvodu, že pískomilové potřebují větší množství podestýlky, ve které si hrabou nory. Skleněné dno zamezí nepořádku okolo ubikace a taky zvířatům ve snaze prokousat se ven plastovými částmi klece. Navíc se vám budou dobře sledovat nory, které si pískomilové hloubí.
V kleci musí mít dostatečné množství hraček a prolézaček – travnaté nebo dřevěné domečky, větvičky nebo kořeny stromů nejedovatých stromů (bříza, vrba, jabloň), kolečka či talíře na běhání, tunely z ruliček od toaletního papíru nebo kuchyňských utěrek. Vybírejte pouze z přírodních materiálů, žádný plast. Ruličky jsou pískomilové schopni během jedné noci zlikvidovat, proto si jich připravte větší množství. Pískomilům poskytněte i materiál na vystlání hnízda – např. kapesníky nebo papírové ubrousky. Vyhněte se vatě pro hlodavce, mohou se do ní zamotat nebo si v ní zaseknout drápky.
Jako podestýlku můžete použít hobliny nebo Asan. Pískomilové milují písečné koupele stejně jako křečíci a činčily. Písek koupíte např. tady. Do ubikace tedy nezapomeňte dát i misku s těžkým dnem a pískem ji pravidelně plnit. Nelekejte si, když uvidíte, že pískomilové do písku močí. Jejich pach se jim tak při koupeli dostane do kožíšku, a to mají rádi. Písek jim ale často vyměňujte.

chov pískomila mongolskéhoKrmení pískomila

Pískomil se v přírodě živí hlavně semeny, cibulemi, kořínky a hlízami. Nepohrdne ani zelenými částmi rostlin a hmyzem. Potrava v zajetí by tedy měla být pestrá, tvořena nejrůznějšími semeny, sušenými bylinami, čistou pampeliškou a čerstvou zeleninou a ovocem. K ohryzu by pískomilové měli mít k dispozici větvičky jabloně nebo břízy. Pozor na větve peckovin (švestka, třešeň, meruňka atd.) a jehličnatých stromů, ty jsou pro zvířata jedovaté. Nezbytnou součást jídelníčku tvoří živočišná složka, tedy hmyz, maso, sýr, tvaroh a vajíčka. Pískomily krmíme večer. Pískomilové sice málo pijí, tekutiny přijímají povětšinou z potravy, ale i tak na pítko v kleci nezapomeňte.

Rozmnožování pískomilů

Doba březosti samice pískomila trvá od 25 do 29 dní a rodí se 2 až 8 altriciálních mláďat. Po porodu jsou holá, slepá a plně závislá na matce. Osamostatňují se cca ve 4 týdnech věku. Na výchově mláďat se podílí i samec, proto není dobré ho od samice s mláďaty oddělovat, aby si jim tak postupně neodcizil. Pískomilové jsou plodní do dvou let. V lidské péči se pískomilové dožívají 3 až 5 let.


PRAVIDLA DISKUZE
1. Své dotazy k chovu pískomila pište výhradně do diskuze níže, nevkládejte odkazy.
2. Nepište e-maily, neodpovídám na ně, nevolejte na mobil, obojí je určeno jen pro zákazníky.
3. Vulgární nebo nesrozumitelné dotazy jsou ihned smazány. Pište tak, aby se to dalo přečíst.
4. Odesláním komentáře souhlasíte se Zásadami ochrany osobních údajů.

61 komentářů na téma “Pískomil

 1. Dobrý den chtěla bych se zeptat my jsme si pořídili pískomily a asi o měsíc a půl nám jeden umřel a našli jsme ho jak měl v sobě díru a asi o dva týdny se to stalo i druhýmu pískomilovi a mi nevíme proč umřeli a už nám zbývá jen jeden. Tak jestli tomu jednomu máme pořídit dalšího pískomila aby nebil sám. Děkuji

  1. Dobrý den, pokud se jedná o samce a nemáte již možnost mu pořídit příbuzného jedince, nechala bych ho raději samotného. Můžete k němu pořídit samici, ale pak byste ho museli nechat vykastrovat. Pískomilům je třeba ve stravě dodávat i živočišnou složku, tedy jogurt, nesolené vařené maso, vajíčko atd.

 2. Dobrý večer,
  máme doma dvě pískomilí holčičky z okolní školy přes prázdniny na hlídání. Před nějakou dobou se ale obě začali prát a koušou se až do krve. Chci se proto zeptat, jestli nevíte čím by to mohlo být, prozatím jsme je oddělili od sebe.

  1. Dobrý večer, to bohužel nevím, čím by to mohlo být. Může to být stresem, jinými pachy v okolí, nedostatkem krmení… Taky záleží, jestli jsou samičky příbuzné a jestli spolu byly odjakživa. Zkuste jim dát do klece dva domečky, dvě misky, případně dvě kolečka, když ani to nepomůže, mějte je radši oddělené.

  1. Dobrý večer, má mláďat víc nebo jen jedno? Pokud je jich víc, nestará se o všechna nebo jen o některá? Kolik mají dní? Nestará se od porodu? A jak je samice stará? Je to prvorodička?

 3. Dobrý večer,
  měla jsem dvě pískomilí holčičky, bohužel mi dneska jedna umřela. :( Zápal plic..dneska jsme byly u veterináře a zítra sem si měla jet pro antibiotika, jelikož pro tak malé zvířátko to nemohl tak narychlo nachystat..bohužel už domů živá nedojela. A zůstala mi jedna.
  Mám je 2 a půl roku, takže jim bude mezi 2,5-3 roky. Je mi líto té jedné, co zůstala sama. Mám jí pořizovat kamarádku, nebo ji mám nechat samotnou? Je mi jí líto, ale zase nemám, pokud budou na sebe agresivní , jinou klec.
  Moc děkuji za odpověď.

  1. Dobrý den, to mě mrzí. Má už celkem vyšší věk, bála bych se toho k ní pořídit další. Pozorujte ji, pokud bude sama v pohodě, nechte ji tak, pokud ne, pořiďte ji nějakou mladou samici nebo klidně dvě, ale mláďata. Samozřejmě vždy hrozí, že se nesnesou a budete je muset oddělit. S tím je třeba počítat.

 4. Dobrý den, před dvěma měsíci jsme ve zverimexu koupili dva samce pískomila, po čase jeden umřel, koupili jsme tedy v jiném zverimexu další mládě, ale ten stávající ho nepřijal. Máme teď tedy dvě klece, v každé jednoho pískomila. Myslíte, že by u toho staršího pomohla kastrace? Jak ji pískomilové snášejí ? Děkuji

  1. Dobrý večer, pokud necháte vykastrovat jen jednoho, určitě to nepomůže. Teoreticky by mohlo pomoci vykastrovat oba, ale zkušenost s tím nemám. Kastraci snášejí dobře, pokud s ní u tak malých zvířat má veterinář zkušenosti.

 5. Dobrý den zde i v jiných publikacích sem se dočetla, že se nemá po narození mláďat samec oddělovat, že se má nechat celá rodinka pohromadě. máme samici a samce samice měla svůj první vrh narodilo se 5 mladých to byl čtvrtek a v pondělí jsme v akvarku našli tři mladé mrtvé vyndala sem je a dnes což je utery byli mrtvé i ty další dve. ty sem si více prohlédla a zadají se mi zakouslé. Jak je to možné? napadá mě že vytvořím přepážku z pletiva aby se samec k mladym nedostal a nemohl je zabít, jak dlouho je nechat oddělené aby se nepřetrhali vazby,uvidí na sebe a mohou se přes pletivo jeden druhého dotykat. nerada bych o další vrh přišla, nebo je to špatný nápad?a další otázka pokud zde píšete že samici hrozí vyčerpání z častých porodů jak zamezit samci k řístupu ale nepretrhat vazby aby se pak pár v klidu snesl?

  1. Dobrý večer, možné to určitě je. K těm vraždám malých dochází buď na malém prostoru nebo při nedostatku jídla nebo v případě, že mláďata nejsou toho daného samce, ale jiného. To pletivo je určitě dobrý nápad. Osobně nemám zkušenosti s rozmnožováním píkomilů, takže nevím, jak zabránit samici vyčerpání. Osobně bych je držela odděleně nebo bych samce nechala vykastrovat. Pokud chcete mít mláďata, nechávala bych pár odděleně pletivem a dávala bych je k sobě jen na páření.

   1. Vámi uváděné důvody mohu vyloučit. maji akvárko o rozměrech 120*60*100 cm (120je délka,100cm je výška) nedostatek potravy vyločím taktéž,dostavají do misky i mimo ní například klásky, větvičky ovocných stromu atd.) v misce mají stále tam jim dosejpam deně,že by nebyl otec je vyločené je se samicí od svych 3 tydnu sám. I tak děkuju za názor.

    1. Rozumím, v tom případě mě ještě napadá, jestli jste třeba na mláďata nesahala. Mohlo by mu vadit,že z nich cítí jiný pach. Stejně tak by mu teoreticky mohlo vadit, kdyby v místnosti cítil jiného samce.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


error: