Osmák

9 min. čtení

I osmák neboli chilská veverka má ve světě mnoho názvů, anglicky se často nazývá „brush-tailed rat„, francouzsky „octodon“ nebo „degue du Chili„, španělsky „Ratón Cola de Pincel„, německy „gewöhnlicher Degu“ a polsky „koszatniczka„. Latinský název osmáka vznikl ze slov „octo“ (osm) a „odoús“ (zub), osmáci mají totiž kousací plošky stoliček ve tvaru osmičky.

Taxonomické zařazení

hlídání osmákůOsmák je příbuzný morčatům, činčilám a nutriím.

Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: strunatci (Chordata)
Podkmen: obratlovci (Vertebrata)
Třída: savci (Mammalia)
Řád: hlodavci (Rodentia)
Podřád: dikobrazočelistní (Hystricognatha)
Nadčeleď: Octodontoidea
Čeleď: osmákovití (Octodontidae)
Podčeleď: Octodontinae
Rod: osmák (Octodon)
Druh: osmák degu (Octodon degus)

Proč si osmáka pořídit?

Osmáci jsou velmi inteligentní hlodavci. Jejich inteligence je vysoká zhruba jako potkaní. Jsou to velmi aktivní zvířata, která vykazují největší aktivitu v noci, proto je nemějte v ložnici, budili by vás. Pokud si pořizujete osmáky, kupte jim i kolečko na běhání, osmáci ho milují. Mělo by být tak velké, aby si osmák při běhání neohýbal páteř. Oproti jiným stejně velkým hlodavcům se osmáci dožívají vysokého věku. Průměrně žijí 6 let, mohou se dožít však i 9 let. Chov osmáků není nijak náročný, přesto je pár věcí, na které si musíte dát pozor. Například víte, že když osmáka chytíte za špičku ocasu, pustí ho? Opravdu to nezkoušejte, ocas už mu nedoroste, jak jsme zvyklí třeba u ještěrek.

hlídání osmáků PrahaSpolečenský život osmáků

Jak už jsem říkala, osmáci jsou velmi aktivní a společenská zvířata, bude jim tedy dobře ve skupince aspoň dvou osmáků. Přece jen osmák pro něj bude lepším kamarádem, než člověk, a bude s ním pořád. Jestli si pořídíte samce nebo samice, je poměrně jedno. Samci jsou více cítit a občas si vyjasňují své společenské postavení, takže se nevyhnete občasným šarvátkám. Skupinky osmáků vybírejte z jednoho vrhu, pokud tedy nechcete mladé, pak je samozřejmě lepší co nejmenší příbuznost. Pokud chováte dva samce a jeden z nich umře, je lepší nového nedokupovat, mám s tím špatné zkušenosti. Pokud je smutný, můžete k němu dokoupit samici, ale samečka nechat vykastrovat.

Když pořizujete osmáky, doporučuji je koupit v chovatelské stanici, než ve zverimexu či na inzerát. Nikdy nevíte, od koho osmák do zverimexu přišel, v jakých žil podmínkách. Osmáci od chovatele se i lépe ochočují a často mívají lepší povahu a samozřejmě zdraví. Při koupi vybírejte osmáka s lesklou, přiléhající srstí. Osmák nesmí mít zalepený zadeček nebo oči nebo jakýkoliv zákal. Zákal v oku značí cukrovku, ale o tom později.

Hlasová komunikace osmáků

Podle průzkumů vydávají osmáci 15 zvuků. Nejvíce zvuků vydávají mláďata při sání mléka a při odloučení od matky. U mláďat osmáků je navíc prokázaná komunikace ve vysokých frekvencích (ultrazvuk). V některých studiích je doložený zvuk o 61.6 kHz. Další zvuky můžete slyšet u dospělých osmáků při obhajování si své hromádky krmení nebo zastrašování nepřítele, po aktu páření a při pocitech samoty, pokud chováte jen jednoho osmáka. Velmi zajímavé je i „švitoření“ dvou osmáků.

V čem chovat osmáky?

Osmáci nesmí být v průvanu, je dobré najít jim klidné místo v místnosti, kde se budou cítit dobře. Je také lepší mít ubikaci někde výš než na zemi, otřesy země jsou pro zvířata nepříjemné. Co se týče podestýlky, lepší je kukuřičná nebo jiná bezprašná. Piliny nebo hobliny práší, mohou zvířatům způsobit problémy s očima nebo s kůží kvůli různým parazitům. V ubikaci by měla mít slunná, ale i stinná místa, aby si měl osmák kam zalézt. Ubikaci pro osmáka vybírejte velkou a především vysokou (minimální rozměry pro dva osmáky 100 × 50 × 100 cm), osmáci se velmi mrštně a rádi pohybují po větvích. Ty natrhejte venku, vybírejte ty z ovocných stromů, ale ne z peckovin, osmáci milují také větvičky břízy, velmi rádi okusují. Dejte pozor, když osmáka pouštíte po bytě, odstraňte všechny kabely, rádi se do nich pouští. Odstraňte i kytky protože některé jsou jedovaté, a věci, o které nechcete přijít, zacpěte všechny díry a skulinky. Osmáci ocení i písečné koupele, které jim pomáhají v péči o kožíšek. Písek pro osmáky koupíte např. tady.

Krmení osmáků

hlídání osmáků PrahaOsmáci jsou býložravci, kteří neumí trávit cukr. Pokud se jim cukru dostává moc, mohou onemocnět cukrovkou, což se následně projevuje šedavým zákalem oka. Osmákům nesvědčí ani ovoce, lepší je podávat jim zeleninu a i tam je lépe se některé vyhnout. Osmáci například nesmí brambory, špenát, cibuli a česnek. Pozor si dejte i na červenou řepu a pórek, mohou způsobovat průjem, brokolice, květák a zelí naopak nadýmá. Co se týče obilnin, mohou osmáci všechny druhy. S rozumem podávejte slunečnicová semena, sice se po nich kožíšek hezky leskne, obsahují však hodně oleje, po kterém osmáci snáze přibírají na váze.

Pro osmáky se vyrábí speciální krmné směsi, některé z nich však obsahují prvky, které osmáci nesmí. Je nutné vždy pozorně číst složení. Směs nesmí obsahovat sušené ovoce, rozinky nebo oříšky. Pokud zrovna ve zverimexu nemají směs pro osmáky, můžete použít i krmnou směs pro činčily, mají totiž stejné stravování. Dobré je třeba toto krmení od Versele Laga.

Pozor si dávejte i piškoty, které obsahují hodně cukru a tvrdé pečivo, díky němu osmáci rychle tloustnou. Na ohryz je nejlepší podávat větve a seno.

hlídání osmákůRozmnožování osmáků

Pohlavní dospělost u samic přichází poměrně brzy, a to už v 6. týdnu. Taková samice je však na rozmnožování ještě velmi mladá, proto se je doporučuje připouštět až v pozdějším věku. Samci pohlavně dospívají později, a to mezi 10. a 12. týdnem života. Páření probíhá pár chvil. Osmáci akt provázejí cvrlikavými zvuky a třepání ocásky. Osmáci rodí, stejně jako morčata, mláďata prekociální, to znamená, že samice mláďata přenáší, a ta se rodí vidoucí, slyšící a aktivně se pohybující po ubikaci. Délka březost u osmáků se pohybuje mezi 83–90 dny. Ve vrhu bývá obvykle 2-8 mláďat. Mláďata se odstavují v 6.týdnu života, kdy už jsou samice plodné, takže dejte pozor, abyste je odstavili včas:) U samic osmáků se objevuje poporodní říje, to znamená, že den až dva po porodu jsou plodné, proto je dobré na minimálně týden od ní a mláďat oddělit samce. Časté porody by samici mohly vyčerpat až k smrti, proto by měla rodit maximálně třikrát a rok vynechat.


PRAVIDLA DISKUZE
1. Své dotazy k chovu osmáka pište výhradně do diskuze níže, nevkládejte odkazy.
2. Nepište e-maily, neodpovídám na ně, nevolejte na mobil, obojí je určeno jen pro zákazníky.
3. Vulgární nebo nesrozumitelné dotazy jsou ihned smazány. Pište tak, aby se to dalo přečíst.
4. Odesláním komentáře souhlasíte se Zásadami ochrany osobních údajů.

256 komentářů na téma “Osmák

  1. Dobrý den, spářili se nám příbuzní osmáci, je to veliký problém? Jedná se o sourozence. Ve zverimexu nám řekli, že se jedná o 2 kluky. Ale samička je dvakrát taková, polehává a kňourá, nejspíš bude rodit, jinak je velice aktivní. Mohou být mláďata nějak poškozená? Děkuji moc za radu.

    1. Dobrý den,
      problém to samozřejmě je, jak velký, se uvidí. Zvířata mohou být mrtvá nebo postižená. K porodům dochází většinou v noci. Pokud se vám samice nezdá v pořádku, zavolejte veterináře a poraďte se s ním.

  2. Dobrý den
    chtěla bych se zeptat máme podobný problém, který se tu už řešil. 2 bratři, jeden zemřel, druhý co zůstal sám teskni. Snažíme se s ním být více, ale moc to nepomáhá. Určitě máme též strach z další klece. Každopádně níž jsme se dočetli, že u holek to třeba problém moc nebývá. Napadlo nás ještě, zda by mohlo pomoci, dát jeho klec poblíž klece, kde máme 2 holčičky, že by se aspoň viděli. Popřípadě jestli toho nového chlapečka tedy risknout a časem je zkoušet dávat k sobě. Děkuji Balajková

    1. Dobrý večer, napadlo mě, co ho nechat vykastrovat a dát ho k holkám do klece? Já se obávám, že když k němu dáte jiného samečka, tím spíš, že v okolí budou samice, se vám v budoucnu budou prát…

  3. Prosím, potřebujeme poradit.
    Bohužel nám před 1 dnem umřel jeden z osmáků (byli to 2 samci, sourozenci, stáří cca 14 měsíců). Zůstál nám tedy samotný jeden samec (tento je ten méně dominantní). Můžeme mu pořídit kamaráda – mládě – opět samce? Má s tím někdo zkušenost, zda se snesou? Máme to doma složité, neboť osmáky měli naši kluci (bratři) a teď ten, kterému osmáček umřel, je hrozně nešťastný.
    Moc díky za Vaše rady!

    1. Dobrý den, no já nevím. Samec těžko přijme jiného samce, riskujete, že budete muset mít dvě klece a prostě vše pořídit dvakrát. Mládě pohlavně dospěje a může si na staršího osmáka začít dovolovat. Napadá mě možnost pořídit samici a samečka nechat specialistou na hlodavce vykastrovat. Pokud by kastrovaný nebyl, samice by neustále rodila a brzy by uhynula. Kastrace samce je jednodušší než kastrace samice a je taky méně invazivní.

  4. Dobrý večer,
    Chtěla bych se zeptat. Doma mám asi 6 měsíční dva Osmáky degu kluky. Mám pár problémů, takže předem děkuji za odpověď. 1) Osmáky mám doma asi 5 měsíců a furt ke mně nejdou. Klidně mi vyskakají po noze o klína a nebo mi po ruce vylezou na ramena. Dokonce když mám pamlsek a kroužím ve vzduchu, tak dělají otočky. Ale do ruky se nenechají chytit. Furt z ní mají strašný respekt a já to furt zkouším na pamlsek a jde to, ale pomalu. Dělám to dobře, nebo to můžu i nějak urychlit? 2) Mám pocit, že mají panickou hrůzu z mojí sestry. Vždycky když přijde do pokoje a promluví a nebo ji uvidí, tak začnou zběsile běhat po kleci a v kolečku – tak moc, že to kolečko se vždycky urve a celá klec se třepe. Sestra má 7 let. Myslíte, že si na ní zvyknou a nebo už z ní strach budou mít furt? 3) Někde jsem četla, že kdybych ke klukům přidala dalšího Osmáka, že by byli víc v klidu (oba jsou to bratři). Ale taky jsem viděla hodně komentářů, že mezi sebe dalšího člena nevezmou a já nevím. Můžeme si ještě jednoho pri nejhorším dva Osmáky dovolit, protože máme velkou klec, ale jde mi o to, co bych dělala kdyby ho kluci nepříjmuli. Chtěla bych další kluky, ale zároveň se strašně bojím, že ho ti dva zabijou. 4) Jeden kluk (Čip) váží 200 g a druhý (Dejl) 170 g. Dávám jim jídlo do dvou misek, ale i přes to ten druhý váží méně. Je to v pohodě? Nechci být nějaká hloupá a radši se ptám na blbosti, protože chci být dobrá majitelka. Ještě jednou děkuji za odpověď, Hanka.

    1. Dobrý večer, osobně neznám žádného kontaktního osmáka, mám i samam zkušenosti s tím, že se nechají pohladit, podrbat, přiběhnou na zamlaskání, ale na roku sami nejdou a chytit se nedají, škrábou a snaží se co nejrychleji utéct. Ale zkoušejte to dál, už to, co vaši osmáci umí, je obdivuhodné a je vidět, že vám věří. To chytání prostě nemají rádi a nejsem si jistá, jestli jim to časem přestane vadit. Nemohlo se stát, že jim sestra něco udělala? Nějak je chytila, zmáčkla nebo jim jinak ublížila? Tipovala bych, že s ní mají nějakou špatnou zkušenost, proto je jejich reakce tak silná. Ať se je i sestra snaží rozmazlovat dobrotami a drbáním, časem by jejich negativní reakce na ni mohla vymizet. Do pokoje s osmáky ať přichází pomalu, rychlé pohyby je mohou plašit, protože je vnímají jako možné nebezpečí. Rozhodně bych k osmákům nedávala dalšího samce. Skutečně se budou rvát a nebude to dělat dobrotu. Nechte je tak, jak jsou. Je úplně normální, že každý jinak váží, je to stejné jako u lidí, někdo má rychlejší metabolismus, někdo pomalejší, každy máme jinou váhu, skutečně není čeho se bát. Staráte se o ně hezky, jen tak dál. Ať vám osmáčci dělají radost!

      1. Právě že na ně sestra vůbec nesahá. Jenom je teď ve věku, kdy brečí a dělá velký hluk, takže to je asi z toho. Snažíme se, aby si na ní zvykli a snaží se jim dávat pamlsky – ještě si od ní sice nevzali, ale to zvládneme! Děkuju a hezký večer.

  5. Dobrý den, chtěla bych se zeptat, měli jsme doma dva osmáky, při koupi ve zverimexu nám bylo řečeno, že to jsou dva sourozenci, kluci. Ale dnes ráno se nám narodila mláďata. Velice nás to zaskočilo, proto jsem se chtěla zeptat, zda nemáte nějaké tipy, které by nám mohly pomoci. Děkuji předem za odpověď.

    1. Ještě jsem chtěla dodat, že jsme oddělili samečka od samičky, jelikož už na ni hned skákal.

    2. Dobrý den, to mě moc mrzí, ve zverimexech je to skutečně samý odborník…Určitě, pokud samec na samici hned naskakoval, tak je dobře, že jste ho oddělili. Zároveň by to chtělo nechat ho co nejdřív vykastrovat v nějaké klinice specializované na drobná zvířata, abyste ho k samici mohli vrátit. Mláďata pak od matky odstavte v 6.týdnu, ne později, protože samičky už budou plodné. Jinak není třeba do odchovu nijak zasahovat, pouze zajistěte dostatek potravy, hlavně sena pro celou bandu.

      1. Děkuji, máme tedy oddělit samce a samičky, nebo pouze stačí oddělit nově narozené osmáky od rodičů ? Zatím ještě tedy nevíme pohlaví, ale četla jsem, že by se i malí měli od sebe oddělit, abychom neměli další překvapení ? Bude tedy potřeba více klecí, nebo jsou schopni žít i společně?

  6. Dobrý den, máte nějaký tip jak si v jedné kleci označit osmaky? Mám tři slečny, ale nemají žádný znak, podle kterého bych je rozeznala. Děkuji za odpověď. Katerina

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


error: