Křeček

6 min. čtení

Křečci a křečíci jsou vzhledem pro svou nenáročnost a snadné ochočení velmi oblíbenými domácími mazlíčky. Jsou to milí a mazliví tvorové, kteří vás dokážou každý den rozesmát.

hlídání křečků PrahaTaxonomické zařazení

Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: strunatci (Chordata)
Podkmen: obratlovci (Vertebrata)
Třída: savci (Mammalia)
Řád: hlodavci (Rodentia)
Čeleď: myšovití (Muridae)
Rod: křeček (Mesocricetus)

Druhy křečků

Při koupi křečka máte na výběr z několika druhů – křečka syrského neboli zlatého (Mesocricetus auratus), křečíka džungarského (Phodopus sungorus), křečíka čínského (Cricetulus barabensis = griseus), křečíka Roborovského (Phodopus roborovskii) a křečíka Campbellova (Phodopus campbelli).

Než si křečka pořídíte

Ještě předtím, než si dojdete křečka nebo křečíka koupit, měli byste pár věcí promyslet. Křeček je noční tvor, to znamená, že den prospí a z domečku vyleze až večer. Celou noc vás tak může otravovat běháním v kolečku, což křečci opravdu milují, nebo kousáním mříží klece v případě, že se nudí. Klec s křečkem byste tedy měli umístit tam, kde vás jeho noční aktivita nebude rušit. Klec by měla být na místě, které je chráněno před přímým sluncem a průvanem. Křeček se dožívá 2 let, jste schopni se o něj po celý jeho život starat? A co doby dovolených a prázdnin – pohlídá vám ho někdo?

hlídání křečků v PrazeSpolečenský život křečka

Křečci a někteří křečíci jsou velice teritoriální a samotářská zvířata. Jakákoliv přítomnost dalšího jedince v jeho teritoriu je pro ně velice stresující. Křečky proto chovejte zásadně po jednom. Samec se samicí se snesou jen v době páření. U džungarských křečíků samec zpravidla pomáhá samici u porodu, ale jeho výpomoc je poměrně zištná, samice má totiž pár minut po porodu poporodní říji, samec tady čeká na to, až ji bude moci znovu oplodnit. Jen křečíky Roborovského a Campbellovy je možné chovat ve skupinkách. I tak doporučuji chovat spíše skupinky sourozenců stejného pohlaví. U samečků křečíků Roborovského dochází k častým neshodám, proto je lepší samečka chovat samostatně.

Krmení křečka

V chovatelských potřebách najdete množství nejrůznějších směsí pro křečky a křečíky. Směs by měla být pestrá, měla by obsahovat různé druhy zrnin, případně i drobné kusy sušeného ovoce a zeleniny. Kromě směsí pro křečky se prodávají i granule. Každá granule obsahuje vyvážené množství všech živin, nestane se tedy, že by se mu v rámci přebírání potravy nějaké látky nedostalo. Pozor dejte na to, že křečci si krmení rádi „křečkují“. Jídlo si nacpou do lícních torbiček a přenesou si ho do spíže, kterou mají zpravidla v podestýlce pod domečkem. Prázdná miska tedy neznamená, že křeček nemá co jíst. Pozor na obezitu křečků! Křečci musí mít k dispozici minerální kámen a větvičky jabloně na ohryz, v horším případě kousek tvrdého pečiva. Jako doplněk potravy podávejte i zeleninu a ovoce, ale pouze po malých kouscích. Větší množství by u křečka mohlo vyvolat problém s trávením.

hlídání křečků PrahaVybavení klece pro křečka

Klec pro křečka můžete sehnat například zde. Při vybavování klece mějte na paměti, že křeček je velice aktivní zvíře. Miluje prolézačky, žebříčky, tunely (ruličky od toaletního papíru nebo kuchyňských utěrek) a kolečka či talíře na běhání. Křeček musí mít také domeček, můžete ho udělat z kokosového ořechu, dřeva nebo koupit v chovatelských potřebách. Přírodní materiály jsou vždy lepší a příjemnější než plast, akorát se hůře udržují čisté. Křeček jistě ocení jakýkoliv jemný materiál, kterým si bude moci domeček vystlat. Stačí kousek papírového kapesníku, látky nebo speciální vaty pro křečky. V kleci nesmí chybět miska na krmení a pítko (koupíte zde). Nejčastější podestýlkou jsou hobliny, v poslední době se však objevuje množství alergií křečků na prach, proto doporučuji spíše kukuřičnou podestýlku nebo Asan (velice jemná podestýlka ze slisovaného papíru). Křečci milují koupel v písku pro činčily. Písek je třeba pravidelně měnit, protože do něj křečci chodí na záchod. Písek nasypte do hlubší misky nebo do polouzavřené nádoby jako jsou třeba tyto toalety pro křečky.


PRAVIDLA DISKUZE
1. Své dotazy k chovu křečka pište výhradně do diskuze níže, nevkládejte odkazy.
2. Nepište e-maily, neodpovídám na ně, nevolejte na mobil, obojí je určeno jen pro zákazníky.
3. Vulgární nebo nesrozumitelné dotazy jsou ihned smazány. Pište tak, aby se to dalo přečíst.
4. Odesláním komentáře souhlasíte se Zásadami ochrany osobních údajů.

37 komentářů na téma “Křeček

  1. Dobrý den, ráda bych se zeptala, v jakém věku jsou mláďata Křečíka Džungarského pohlavně dospělá. V kolika týdnech je tedy vhondé mláďata sourozence oddělit. Děkuji

  2. Dobrý den potřebuji poradit.mám džungaráka který bude mít rok a na vánoce jsem mu koupil asi 3týdenní samičku.a problém je že se po ní vrhl a kousl ji do ucha je agresivní a samička je chudák ustrašená.a tak potřebuji radu jak samiču uklidnit a ochočit a druhou radu jak je zkusit naučit aby spolu ,,bydleli“.budu rád za info…jinak samička je v boxu 50cm a má tam vše co sameček(žrádlo a vodu,domky,kolotoče,prolézačky a bůh ví co všechno)

    1. Dobrý večer, džungaráci jsou samotáři, k sobě se samec a samice dávají jen na páření, takže je nedoporučuji chovat spolu. Na ochočování se doporučuje zvíře zvykat častěji a kratší dobu, tedy třeba 3x denně po 5 minutách. Z boxu křečíka vyndavejte přes ruličku od toaletního papíru, pak ho můžete dát na ruku nebo na nějaké neutrální místo a zvykejte ho přes pamlsky na kontakt s vámi.

  3. Dobrý den,
    Mám křečka syrského který …. no nevím jak to popasat ale dalo by se přirovnat ke kýchání smýchanému s pískáním a kýchá celkem dost ale jen když je aktivní jako když třeba je mimo domeček a když běhá v kolečku tak taky kýchá, co mu je a co bych měl dělat?

  4. Zdravím, chtěl bych se zeptat, jak spolu chovat dva křečky džungarské. Samičku a samce. :) děkuji za odpověď

    1. Dobrý den, přestože informace napříč internetem jsou různé a většina se přiklání k tomu, že křečíky džungarské je možné chovat v páru nebo ve skupinkách, není to tak. Křečíci jsou velmi teritoriální (i samice) a samotářští. Doporučuji je tedy chovat samostatně. Chovat křečíky v páru není dobré především proto, že samice by neustále rodila mláďata (má i poporodní říji, kdy může znovu zabřeznout), až by ji to zabilo. Pokud musíte křečíky množit, chovejte je zvlášť a na spáření pak dejte samici k samci.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


error: