Bojovnice

9 min. čtení

chov bojovnice pestré, bojovnice pestrá, betta bojovniceObsah článku:


Bojovnice pestrá neboli betta, nesprávně beta bojovnice, je aktivní a zajímavá rybička. Samečci oplývají atraktivně zbarvenými a tvarovanými ploutvemi. Podle tvaru a velikosti ploutví se bojovnice rozdělují na short tail, veil tail, half moon, delta tail, double tail a crown tail.

Taxonomické zařazení

chov bojovnice pestré, jak na chov bojovnice pestré, betta bojovniceŘíše: živočichové (Animalia)
Kmen: strunatci (Chordata)
Podkmen: obratlovci (Vertebrata)
Třída: paprskoploutví (Actinopterygii)
Podtřída: kostnatí (Teleostei)
Řád: ostnoploutví (Perciformes)
Podřád: lezounovití (Anabantoidei)
Čeleď: guramovití (Osphronemidae)
Podčeleď: Macropodinae
Rod: bojovnice (Betta)
Druh: bojovnice pestrá (Betta splendens)

Představení bojovnice pestré

Bojovnice pestrá je původem z Asie, kde žije v bažinách a močálech dnešních rýžových plantáží. Do České republiky se bojovnice dováží z thajských chovatelských zařízení, kde jsou chovány v malých skleněných lahvích.
Bojovnice se dožívá až 3 let a dorůstá délky 6 cm. U bojovnic je velmi patrný pohlavní dimorfismus. Samci jsou oproti samicím mohutnější, mají delší a pestřeji zbarvené ploutve. Bojovnice se vyznačují se silnou agresí vůči jedincům stejného druhu. Samci bojovnice se díky této vlastnosti v Asii využívají na rybí zápasy. Takový zápas končí zpravidla smrtí jedné nebo dokonce obou bojovnic. Přitom však vedou rovný boj, při kterém se vzájemně nechávají nadechnout na hladině.

Kde koupit bojovnici

Bojovnici pestrou doporučuji koupit přímo od chovatele. Samozřejmě, že bojovnici seženete i v chovatelských potřebách, ale bohužel jsem se už několikrát setkala s tím, že bojovnice, kterou jsem si koupila, byla nejspíš stará ryba vyřazená z chovu. Taková bojovnice vám nevydrží dlouho. Je lepší vždy vybírat rybičku menší velikosti, dá se totiž odhadovat, že bude mladší. Nenechte se odradit tím, že má bojovnice menší ploutve, ty jí dorostou. Pokud betta zrovna není aktivní a odpočívá, nemusí to být znak nemoci, odpočinkem bojovnice tráví většinu dne. Všímejte si toho, zda bojovnice netrpí plísní, nemá parazity nebo potrhané ploutve. Dívejte se také na čistotu vody, ve které ona a ostatní ryby žijí.

Chov bojovnice pestré

Na chov je bojovnice poměrně nenáročná. Ačkoliv je k jedincům stejného druhu agresivní, je vhodné ji v dostatečně prostorném akváriu chovat s některými druhy ryb. Nevhodné ryby k bojovnici jsou ty, které jsou hodně barevné a mají výrazné ploutve (paví očka, mečovky, black molly nebo platy). Bojovnice jim ploutve závidí a okusují jim je. Bojovnice se nedoporučuje chovat ani s parmičkami, protože bojovnici často šikanují. Nevhodné k bojovnici jsou i krevetky, bojovnice je likvidují nebo aspoň jejich mláďata.
Naopak vhodné ryby k bojovnici jsou razbory a razborky, sevelie, dánia, čichavci, axelrodie, kardinálky, drobnoústky, neonky, pancéřníčci, krunýřovci, tetry a fantomové. Samec bojovnice musí být v akváriu vždy jen jeden. Můžete mu však dopřát společnost samiček bojovnic. Kupte aspoň tři samice, jednu by totiž samec napadal. Pamatujte však, že tolika rybám musíte poskytnout dostatečný životní prostor s množstvím úkrytů. I samice se totiž vzájemně napadají a ožírají si ploutve. Je možné chovat i samotného samečka.

Akvárium pro bojovnici

V chovatelských potřebách uvidíte malá akvária (betária), která mají objem 1-2 l, ta jsou ale pro bojovnici nevhodná. Samotná ryba by měla mít k dispozici 30 l vody, každá další pak 10-15 l vody navíc, minimální množství vody ani velikost akvária však není zákonem ani jinými předpisy stanovena. Akvárium nesmí být kulaté ani půlkulaté, ryba se v něm totiž špatně orientuje a časem se v něm doslova zblázní.

Vybavení akvária pro bojovnici

chov bojovnice pestré, akvárium pro bettu bojovnici, bojovnice pestrá

Bojovnice dýchá pomocí orgánu zvaný labyrint. Nadechuje se na hladině vody, nepotřebuje tedy v akváriu vzduchovací zařízení. Pokud však bojovnice chováte s jinými druhy ryb, je třeba v akváriu vzduchování zavést. Betty milují teplo, ideální teplota vody pro chov bojovnic je 24-27 °C, je tedy třeba do akvária umístit i topné tělísko s termostatem a teploměr pro kontrolu teploty. Akvárium by mělo být přikryto krycím sklem (s otvorem pro přístup vzduchu) proto, že okolní vzduch je chladnější, než teplota vody a bojovnice by si při nadechování na hladině mohla nachladit labyrint. Nezbytným vybavením akvária je i filtr. Proud vody vystupující z filtru musí být slabý, protože bojovnice žije v přírodě ve stojatých vodách.
Vybavení akvária pro bettu je plně ve vaší režii, záleží jen na vaší představivosti. Určitě však vynechejte mušličky nasbírané v létě u moře. Mušle vypouští do vody vápník a ten rybám škodí. Bojovnice milují přírodní dekorace a úkryty, často v nich i spí. Na dno akvária zvolte písek a jako dekoraci třeba dřevo, kameny a rašelinové kořeny. Písek musí být určený přímo do vody, není vodný dekorační písek, protože pouští barvu. Pokud do akvária dáváte třeba i oblázky z řeky, tak je předtím vždy vyvařte. Někdo do akvária bojovnicím umisťuje malé zrcátko, bojovnice pestrá se pak rozčiluje na svůj odraz v něm a roztahuje ploutve. Osobně zrcátko v akváriu v žádném případě nedoporučuji, ryba je pak totiž permanentně ve stresu z přítomnosti soka a dříve umírá.

Rostliny v akváriu bojovnice

Do akvária bojovnice je dobré umístit živé rostliny (např. nepukalka ouškatá, babelka řezanovitá, rohatec křídlatý, voďankovec vzplývavý, zákruticha šroubovitá, měchýřnatka jávská). Můžete využít i volně plovoucí rostliny jako je trhutka plovoucí nebo růžkatec ponořený. se nejlépe cítí v zarostlé nádrži.

Čištění akvária bojovnice

Voda v akváriu se bojovnici čistí cca jednou týdně, a to tak, že se odkalí, odebere se 1/3 vody a nahradí se několik hodin odstátou kohoutkovou vodou. Pokud se bojovnice v akváriu necítí dobře, je nemocná nebo má např. chladnou vodu, barva jejího těla vybledne. Ze znečištěné vody může chytit plíseň nebo různé parazity.

Krmení bojovnice

Bojovnice je všežravec, její krmení není žádná věda. Krmení pro bojovnice se prodávají vločková, granulovaná, mražená nebo sušená, např. komáří larvy. Larvy se mi osvědčily nejlépe, ale krmte s nimi opatrně, hodně špiní vodu.

Rozmnožování bojovnice

Bojovnice mají silně vyvinutý cit pro péči o potomky. Samec pro své jikry staví na hladině vody pěnové hnízdo z bublin. To může mít rozlohu až 10 cm² a výšku 3 cm. Pod hnízdo naláká samici a dojde ke tření. Samice při páření vypustí jikry, sameček je oplodní a vloží do pěnového hnízda. Některé druhy bojovnic dokonce nosí své jikry v tlamě. Samec se pak o své potomky stará až do jejich rozplavání.


Poradna chovu bojovnic

PRAVIDLA
1. Své dotazy k chovu bojovnice pište do diskuze níže, ale nevkládejte odkazy, jinak bude celý dotaz automaticky smazán.
2. Dotazy mi nepište v e-mailech, neodpovím na ně, zároveň nevolejte na mobil.
3. Vulgární nebo nesrozumitelné dotazy budou smazány. Pište tak, aby se to dalo přečíst a pochopit.
4. Odesláním komentáře souhlasíte se Zásadami ochrany osobních údajů.

487 komentářů na téma “Bojovnice

  1. Dobrý večer, mohl bych se zeptat jestli je nějaký filtr jenom na čištění vody do 9litrového akvária

  2. Dobrý den,chtěl bych se zeptat jestli budu potřebovat nějaký přípravek na čištění vody kterou budu vyměňovat vodu v akvárii

  3. Dobrý den, mám samečka a samičku, a před týdnem došlo ke tření. Zajímalo by mě, za jak dlouho je samička zase schopná tření, jak často je tedy možné, aby měla mladé? Děkuji

  4. Dobrý den, moje bojovnice je ve 20 litrovém akváriu. Filtr sice mám, ale přijde mi, že je moc silný, protože jeho krmení většinou klesne na dno a bojovnice se moc dobře necítí. Nevadí tedy, že ten filtr nemám zaplý?

  5. Dobrý den proč nemůžou mít samec betti 1litrové akvárko s jednou umělou rostlinou bez filtrace a v akvárku vyměnitelná voda.
    Děkuji

  6. Dobrý den, mohu se zeptat zda může být sameček betty v 2 litrovém akvárku s jednou rostlinkou a jedním kořenem? Bez filtru,topení a teploměru

      1. Jak to? V obchodě nám řekli že 2 litrové akvárko je standartní velikost pro jednu rybu a vodu čistíme jednou týdně i přesto je nutný filtr? +nám řekli že topení s termostatem vodu přehřeje a rybku uvaří protože bude furt přihřívat vodu

      1. Máme ji týden a když jsme jí koupili tak byla ještě tyrkysová, myslíte že by mohla vyrůst tak rychle?

  7. Dobrý den, mám bettu ani ne 24 hodin a nahoře v akvárku se ji utvořilo spoustu bublinek. Chtěla bych se zeptat zda je to normální, nebo se kazí voda? Voda má okolo 25-26 stupni. Moc děkuji.

      1. Dobrý den, kolik samiček můžu dát k jednomu samečkovi v akváriu 40 l aby si neubližovaly? Nyní mám tři samičky a jednoho samečka. Akvárium je vcelku dost zarostlé a dva kořeny s úkryty. Děkuji

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


error: