Bojovnice

8 min. čtení

Bojovnice pestrá neboli betta je aktivní, zajímavá rybička oplývající atraktivně zbarvenými a tvarovanými ploutvemi. Podle tvaru a velikosti ploutví se bojovnice rozdělují na short tail, veil tail, half moon, delta tail, double tail a crown tail.

betta bojovnice, chov bojovnice, bojovnice pestráŘíše: živočichové (Animalia)
Kmen: strunatci (Chordata)
Podkmen: obratlovci (Vertebrata)
Třída: paprskoploutví (Actinopterygii)
Podtřída: kostnatí (Teleostei)
Řád: ostnoploutví (Perciformes)
Podřád: lezounovití (Anabantoidei)
Čeleď: guramovití (Osphronemidae)
Podčeleď: Macropodinae
Rod: bojovnice (Betta)
Druh: bojovnice pestrá (Betta splendens)

Představení bojovnice pestré

bojovnice pestrá, betta bojovnice, betta splendensBojovnice pestrá je původem z Asie, kde žije v bažinách a močálech dnešních rýžových plantáží. Do České republiky se bojovnice dováží z thajských pěstíren, kde jsou chovány v malých skleněných lahvích. Bojovnice dorůstá do délky 6 cm a dožívá se až 3 let. U bojovnic je velmi patrný pohlavní dimorfismus. Samci jsou oproti samicím mohutnější, mají delší a pestřeji zbarvené ploutve. Bojovnice se vyznačují se silnou agresí vůči jedincům stejného druhu. Samci se díky této vlastnosti v Asii využívají na rybí zápasy. Takový zápas končí zpravidla smrtí jednoho nebo dokonce obou bojovníků. Přitom však vedou rovný boj, při kterém se vzájemně nechávají nadechnout na hladině.
Zajímavé na bojovnicích je jejich dobře vyvinutá péče o potomky. Samec pro své jikry staví na hladině vody pěnové hnízdo z bublin. To může mít rozlohu až 10 cm² a výšku 3 cm. Pod hnízdo naláká samici a dojde ke tření. Samice při páření vypustí jikry, sameček je oplodní a vloží do pěnového hnízda. Některé druhy bojovnic dokonce nosí své jikry v tlamě. Samec se o své potomky stará až do jejich rozplavání.

Kde koupit bojovnici pestrou

Bojovnici pestrou doporučuji koupit na burze nebo přímo od chovatele. Samozřejmě, že bettu seženete i v chovatelských potřebách, ale bohužel jsem se už několikrát setkala s tím, že bojovnice, kterou jsem si koupila, byla nejspíš stará ryba vyřazená z chovu. Taková bojovnice vám samozřejmě nevydrží dlouho. Je lepší vždy vybírat rybičku menší velikosti, dá se totiž odhadovat, že je mladší. Nenechte se odradit tím, že má bojovnice menší ploutve, ty jí dorostou. Pokud betta zrovna není aktivní a odpočívá, nemusí to být znak nemoci, odpočinkem bojovnice tráví většinu dne. V chovatelských potřebách si spíše všímejte toho, zda bojovnice netrpí plísní, nemá parazity nebo potrhané ploutve. Podívejte se také na čistotu vody, ve které ona a ostatní ryby žijí.

Chov bojovnice pestré

Na chov je bojovnice poměrně nenáročná. Ačkoliv je k jedincům stejného druhu agresivní, je vhodné ji v dostatečně prostorném akváriu chovat s některými druhy ryb. Nevhodné k bojovnicím jsou krevetky, bojovnice je likvidují nebo aspoň jejich mláďata. Dále jsou nevhodné ryby, které jsou hodně barevné a mají velké ploutve, bojovník by jim je mohl závidět a škubat jim je. Nedoporučuje se je chovat ani s parmičkami, bojovníka často šikanují. Naopak vhodné ryby k bojovnici jsou razbory a razborky, sevelie, dánia, čichavci, axelrodie, kardinálky, drobnoústky, neonky, pancéřníčci, krunýřovci, tetry a fantomové. Samec bojovnice musí být v akváriu vždy jen jeden. Můžete mu však dopřát společnost samiček bojovnic. Kupte aspoň tři samice, jednu by totiž samec napadal. Pamatujte však, že tolika rybám musíte poskytnout dostatečný životní prostor s množstvím úkrytů. I samice se totiž vzájemně napadají a ožírají si ploutve. Je možné chovat i samotného samečka. V chovatelských potřebách seženete malá akvária (betária), která mají objem 1-2 l. Obecně se ale uvádí, že samotná ryba by měla mít k dispozici 30 l vody, každá další pak 10-15 l vody navíc, minimální množství vody ani velikost akvária však není zákonem ani jinými předpisy stanovena. Akvárium však nesmí být kulaté ani půlkulaté, ryba se v něm totiž špatně orientuje a časem se v něm doslova zblázní.

Bojovnice dýchá pomocí orgánu zvaný labyrint kyslík na hladině vody, nepotřebuje tedy v akváriu vzduchovací zařízení. Pokud však bojovnice chováte s jinými druhy ryb, je třeba v akváriu vzduchování zavést. Betty milují teplo, ideální teplota vody pro chov bojovnic je 24-27°C, je tedy třeba do akvária umístit i topné tělísko s termostatem a teploměr pro kontrolu teploty. Akvárium by mělo být přikryto krycím sklem (s otvorem pro přístup vzduchu) proto, že okolní vzduch je chladnější, než teplota vody a bojovnice by si mohla nachladit labyrint. Nezbytným vybavením akvária je i filtr. Proud vody vystupující z filtru musí být slabý, protože bojovnice žije v přírodě ve stojatých vodách. Voda v akváriu se čistí cca jednou týdně, a to tak, že se odkalí, odebere se 1/3 vody a nahradí se několik hodin odstátou vodou. Pokud se bojovnice v akváriu necítí dobře, je nemocná nebo má např. chladnou vodu, barva jejího těla vybledne. Ze znečištěné vody může chytit plíseň nebo různé parazity.

betta bojovnice, bojovnice pestráDo akvária je dobré umístit živé rostliny (např. nepukalka ouškatá, babelka řezanovitá, rohatec křídlatý, voďankovec vzplývavý, zákruticha šroubovitá, měchýřnatka jávská). Můžete využít i volně plovoucí rostliny jako je trhutka plovoucí nebo růžkatec ponořený. Betty se nejlépe cítí v zarostlé nádrži. Také milují přírodní dekorace a úkryty, často v nich i spí. Vybavení akvária je plně ve vaší režii, záleží jen na vaší představivosti, určitě však vynechejte mušličky nasbírané v létě u moře. Mušle totiž vypouští do vody vápník a ten rybám škodí. Na dno akvária zvolte písek a jako dekoraci třeba dřevo, kameny a rašelinové kořeny. Písek musí být určený přímo do vody, není vodný dekorační písek, protože pouští barvu. Pokud do akvária dáváte třeba i oblázky z řeky, tak je předtím vždy vyvařte. Někdo do akvária bojovnicím umisťuje malé zrcátko, bojovnice pestrá se pak rozčiluje na svůj odraz v něm a roztahuje ploutve. Osobně zrcátko v akváriu v žádném případě nedoporučuji, ryba je pak totiž permanentně ve stresu z přítomnosti soka a dříve umírá.

Bojovnice je všežravec, její krmení není žádná věda. Pro bojovnice se prodávají speciální krmiva – vločková, granulovaná nebo sušené komáří larvy, ty se mi osvědčily nejlépe, ale krmte s nimi opatrně, hodně špiní vodu.


PRAVIDLA DISKUZE
1. Své dotazy k chovu bojovnice pište výhradně do diskuze níže, nevkládejte odkazy.
2. Nepište e-maily, neodpovídám na ně, nevolejte na mobil, obojí je určeno jen pro zákazníky.
3. Vulgární nebo nesrozumitelné dotazy jsou ihned smazány. Pište tak, aby se to dalo přečíst.
4. Odesláním komentáře souhlasíte se Zásadami ochrany osobních údajů.

483 komentářů na téma “Bojovnice

 1. Dobry den,
  poridila jsem samecka betty. Dostal akvarium 17l, hranate. Hrany jsou zakulacene, nejde o prave uhly. Stoji volne v prostoru. Je uzavrene, v krytu integrovane svetlo, cerpadlo, dno cerny sterk, rostlina. Zda se mi v nem byti neklidny. Neustale v pohybu. Je toto chovani v poradku? V predchazejici nadobe mel cca 5l a byl klidny, jen setrvaval u skla a moc neplaval. Nyni je porad v pohybu. Jake je standardni chovani samecka v akvariu? Obavam se, zda se nemuze zrcadlit, aby nemel pocit, ze musi hajit uzemi. Je to velka zmena z klidne rybky na akcni strelu.
  Predem moc dekuji za konzultaci chovani.
  Veca

  1. Dobrý den, v malém akvárku neplaval, neměl kam. Ve větším je víc místa, tím pádem víc zábavy. Bojovnice nebývají pasivní, pokud nemají málo místa. Zároveň jestli je v tom akváriu teprve pár dní, může si zvykat, rozkoukávat se a časem se může trochu uklidnit. Podle mě je to normální chování.

 2. Zdravím mám nově zařízené 21 litrové akvárium a čekám až se založí.Koupenou mám již bettu ( samičku ) bohužel zatím v betáriu ( nechala jsem si fakt blbě poradit v nejmenovaném zverimexu ). Chtěla bych se hlavně zeptat co k ní za parťáky ( další bettu ale již nechci ) V akváriu mám jak filtraci, světlo tak i topítko a živé květiny s nějakou tou přírodní schovkou. Předem děkuji za odpověď.

  1. Dobrý večer. Pro jednu rybku to chce minimálně 30l vody. Pokud máte 21l akvárium, težko doporučit k bojovnici ještě nějaký druh rybky, protože většina z těch, které se k bojovnici hodí, se chovají ve skupinkách, a na to je toto akvárium opravdu malé.

 3. Dobrý den, mám bojovnici samce cca 4 měsíce a teď ji začla blednout horny ploutev. Teplotu má stalou 26. Jidlo denně. Čím by mohlo být blednutí zpusobené?

  1. Dobrý večer, nejspíš se jedná o rozpad ploutví, který způsobují bakterie. Buď to může být dáno horší imunitou rybky nebo špatnou kvalitou vody. V chovatelských nebo akvarijních potřebách Vám na to dají antibiotika, ale chce to hlavně vyřešit příčinu nemoci.

 4. dobrý den potřeboval bych poradit u mojí betty se z ničeho nic nafouklo břicho. Nakrmil jsem jí patentkama (rozdělil jsem na půl). Patentky jsem nijak nerozmražoval doufám že to není příčina. Ale po 20 sekundách co jsem jí to dal tak se jí nafouklo břicho. Myslíte že jí to do rána splaskne nebo mam začít něčím léčit?

  1. Dobrý den, to je zvláštní. Určitě bych ale počkala. Pokud břicho nesplaskne, bude to nejspíš vodnatelnost. Způsobují ji viry, plísně a parazité a léčí se penicilinem. Držím palce, ať je betta brzy v pořádku!

 5. Dobrý den. Mám další otázku. Jak jsem již dřívě psal mam 21L akvarium s bojovnicí a chtěl bych do něj pořídit malé čističe. Mohu do akvaria přidat vzduchování? neublíží jí to nějak?

  Děkuji za odpověd

 6. Dobrý den mam takový malý dotaz. Před nedávnem my umřela jedna bojovnice protože byla nemocná. Akvárium nechci nechat jen tak prázdné a mam v plánu si pořídit novou. Mam takové tušení že jsem nebyl dostatečně připraven a chtěl bych poradit aby se samé chyby nestali znova.

  1.- Jakou filtraci mam pořídit filtraci. Mam vzato že jsem pořídil moc silnou filtraci a betta by se v proudu mohla zabit. Tak
  jsem ho nechával často vypnutý. Ale potom se mi na hladině utvořovala mrtva hladina. Nechával jsem ho zaplý častěji.
  Ale to myslím že způsobilo to že byla oslabená kvůli proudu a podlehla na nemoc. Otázka tedy zní jakou filtraci mam
  pořídit aby jí to nevyčerpalo ale zárověn čistilo hladinu a vodu?

  2. – Na skle akvária se mi začala dělat řasa. Potřeboval bych vědět jak dlouho mam přes den v akvárium svítit

  3. – Betta si nachladila vzduchoví měchýř a nevím vůbec proč. Dočetl jsem se že to je kvůli teplotním rozdílům v akváriu a
  vzduchu a mam zakrýt aby se teplota držela furt stejná. Ale k tajtomu akváriu my žádný kryt nedali. Nevíte co proti tomu
  udělat nebo jak tomu předejít

  4. – Mám 21 L akvárium můžu do tohohle akvária pořídit samcovi samičku?

  Pokud máte eště nějaké typy tak bych je moc rád vyslechl. Protože fakt nechci aby se mi znovu zabila

  Děkuji

  1. Dobrý večer, je hezké, že k chovu bojovnice přistupujete takto zodpovědně. Podle mě by proud vody bettě ublížit neměl, pokud má místa, kam se může schovat a může bez problémů vyplavat na hladinu se nadechnout. Filtr kupte podle objemu akvária a nechte ho zapnutý, nevypínejte ho. V akváriu jsou nitrifikační bakterie, které prospívají chodu akvária a ve chvíli, kdy filtr vypnete, bakterie umřou a po jeho zapnutí se jejich mrtvá tělíčka rozšíří do celého objemu akvárka. To škodí ostatním živým organismům. Tvorbu řasy ovlivňuje hodně faktorů, chce to najít důvod toho, proč se tvoří. Často je to nedostatečnou filtrací, nevyhodným svícením, špatným čištěním… Můžete také pořídit nějakého živočicha požírajícího řasy. Ne krevetky, ty vám beťák požere. Ano, nachlazení měchýře bývá časté. Já jsem si nechala nad akvárium od sklenáře udělat poklop (nechávám tam 5 cm prostor pro vzduch). Není to drahé. Najděte ve svém okolí někoho, kdo dělá terária a akvária a oslovte ho. Chtělo by to beťákovi pořídit samice dvě nebo tři, ale na to není dostatečně velký objem akvária. Jednu raději nepořizujte, prali by se, a na víc není prostor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


error: