Jak připravit psa na hlídání
V tomto článku se podíváme na to, jak psovi usnadnit odloučení od vás a zpříjemnit mu jeho pobyt v náhradní rodině, psím hotelu nebo jiném hlídacím zařízení pro psy.
Začněte u sebe
Málokdo si uvědomuje, že pro celkovou pohodu psa je nezbytná duševní vyrovnanost jeho páníčka. Už pro váš klid je nutné hlídání psa řešit s časovou rezervou. Nenechávejte rezervaci hlídání na poslední chvíli, předejdete tím hektickým dnům těsně před vaším odjezdem. Již samotné přípravy k odjezdu mohou být pro psa zdrojem stresu. Navíc se taky může stát, že už pro něj na hlídání nezbude místo.
Co pejskovi zabalit s sebou
Když pejska dáváte na hlídání, zjistěte si předem, co všechno mu je nutné zabalit s sebou. Rozhodně by mu neměl chybět obojek, vodítko a očkovací průkaz s platným očkováním minimálně proti vzteklině. Nezapomeňte pejskovi přibalit i jeho vlastní krmení. Náhlé změny stravy pejskovi totiž rozhodně neprospívají, mohou mu způsobit zažívací potíže. Vlastní krmení přibalte tím spíše, pokud je váš pes alergický a vyžaduje speciální dietní stravu, o čemž také nezapomeňte pečovatele informovat. Váš pes v cizím prostředí jistě ocení něco, co voní domovem – svůj pelech, deku, hračku nebo třeba vaše tričko. Pokud pejsek musí brát léky, nezapomeňte je včas vyzvednout a dodat pečovatelům v dostatečném množství. Léky přibalte i s návodem na užívání. Dávkování raději napište i na krabičku léku. Je nejlepší, když pečovatelům zanecháte kontakt nejen na sebe, ale i na někoho z vašich známých či příbuzných pro případ, že byste si psa nemohli vyzvednout osobně. Určitě nezapomeňte nechat kontakt i na vašeho veterináře, u kterého je váš pes evidovaný. Pečovatele informujte o charakteru svého psa, o jeho zlozvycích a o tom, na jaký denní režim je zvyklý.
Postupná příprava psa na odloučení
Málokdo má možnost být se svým psem neustále nebo ho dávat na hlídání někomu z rodiny, koho pes důvěrně zná. S tím je nutné počítat a psa co nejdříve začít připravovat na občasné odloučení od vás. Zvykejte psa na přítomnost cizích lidí, pohybujte se v kolektivu pejskařů a jejich psů. Poproste občas někoho, aby vám psa vyvenčil nebo na krátkou dobu pohlídal. Je důležité, aby pes uměl společensky vycházet s cizími lidmi a nestal se na vás závislým. V takovém případě by pro něj totiž odloučení od vás mohlo být velkým problémem a stresem. Pokud už je pejsek závislý a těžko si zvyká na nové lidi, pomůžete mu třeba tím, že se zastavíte u psí chůvy pro pomazlení a pro pamlsek. Pes si tak na ni zvykne a budoucí hlídání bude brát jen jako další příjemnou návštěvu v řadě.
Hlídání nanečisto
Dalším způsobem, jak psa připravit na hlídání je tzv. hlídání na zkoušku. To by mělo trvat aspoň pár hodin. Pes se seznámí s novým prostředím a se svými novými pány a zároveň získá jistotu, že se pro něj vrátíte. Pokud má pes se zvykáním problém, můžete hlídání na zkoušku využít několikrát za sebou a dobu jeho pobytu mimo domov postupně prodlužovat. Zvykání na nové prostředí je nejjednodušší u štěňat. Pokud máte doma dva či více psů, bude pro ně odloučení od vás jistě jednodušší než pro jednoho psa.
Jak neurotickému psovi pomoci od stresu?
Pokud je pes nervózní, možností jak ho uklidnit, je spousta. Velmi dobře se osvědčilo využití syntetických feromonů. Feromony jsou přírodní pachové látky, pomocí kterých mezi sebou komunikují jedinci téhož druhu. Dají se instalovat v domácnosti ve formě odpařovačů, a to ideálně týden před začátkem vaší dovolené. Na dobu pobytu psa v novém prostředí bude nejpohodlnější psovi obojek připnout obojek uvolňující feromony. I po vašem návratu z dovolené je dobré doma opět nainstalovat feromonové difuzéry, než se situace uklidní a začnou fungovat stará zaběhaná pravidla. Můžete vyzkoušet i Bachovu květovou terapii pro psy.
K uklidnění psa můžete využít i esenciální oleje. Kromě zklidňujících účinků a působení proti strachu a úzkosti napomáhají také celkovému zdravotnímu a psychickému stavu psa. Olej se aplikuje jednou denně vetřením do srsti v oblasti podpaždí, vnitřních stran stehen, břicha, kořene ocasu a okolo uší. Pozor, pro psy s citlivou kůží není tato metoda vhodná, lepší je inhalační aromaterapie.
Některé společnosti zabývající se výrobou krmiv představili i granulované krmivo pomáhající psům zvládat stresové situace. Granule obsahují uklidňující látku kasozepin. Tu je možné podávat i ve formě kapslí, které jsou ovšem na předpis. Nasazení této látky je vhodné již několik týdnů před vaším odjezdem. Antistresových přípravků pro psy je však daleko více, s výběrem vhodného řešení pro vašeho psa vám poradí váš veterinární lékař.
Den D
Vše nezbytné pro pejska máte sbaleno a teď zbývá „jen“ odvézt psa na hlídání. Nejlepší pro něj bude, když loučení s lidskou smečkou proběhne u vás doma a na hlídání jej odveze pouze jeden člen rodiny. Nestresujte psa dlouhým dramatickým loučením doprovázeným slzami, stačí mu krátké podrbání. Pes jde přece do prostředí, které zná a vy si ho za pár dní zase vyzvednete. Pokud je váš pes úzkostlivější, je lepší, když ho pečovatelé na chvilku zabaví tak, aby vás neviděl odcházet.