Zebřička

Podívejte se v pořadu Polopatě na reportáž o zebřičkách točenou u nás.

Zebřička pestrá (Taeniopygia guttata) je drobný aktivní ptáček velice nenáročný na chov, vyskytující se v Austrálii. V chovatelských potřebách zebřičky poznáte snadno, většinou jsou v kleci společně s rýžovníky nebo chůvičkami a vydávají zvuky podobné pískacím hračkám.

hlídání zebřiček PrahaTaxonomické zařazení

Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: strunatci (Chordata)
Třída: ptáci (Aves)
Řád: pěvci (Passeriformes)
Čeleď: astrildovití (Estrildidae)
Rod: zebřička (Taeniopygia)
Druh: zebřička pestrá (Taeniopygia guttata)

Jak určit pohlaví zebřiček

Je to velice jednoduché. Samečka hlídání zebřiček Prahapoznáte především díky jeho oranžovým skvrnám na lících. Zobák mají výrazně červený. Mezi lícemi a zobáčkem mají černé tzv. slzné proužky. Samci jsou většinou šedí a zpravidla více zbarveni než samice. Mají oranžové skvrny i na bocích, tentokrát s bílým tečkováním. Od zobáku na prsa se jim táhne černé zebrování, díky kterému nesou své jméno. Na prsou mají samci černou kresbu tzv. podkovu a bříško bílé. Sameček zpravidla zpívá. Zajímavé je, že každý samec má jiný hlas a zpívá jinou písničku.

Samice jsou šedé s bílým bříškem, mají zachované pouze slzné proužky. Jejich zobák může být červený, většinou je světlejší než u samce, často má i barvu oranžovou.

Existuje mnoho barevných mutací zebřiček, můžete natrefit na černolící samce nebo na bílé. U bílých zebřiček se pohlaví určuje už hůře, samce poznáte především díky jeho výrazně červenému zobáků a zpěvu.

hlídání zebřiček v PrazeChov zebřiček

Zebřičky jsou na chov velice nenáročné, jsou vhodné i pro začátečníky. Nikdy nechovejte jen jednu, je nutné koupit druhou do páru. Zebřičky rozhodně nejsou samotáři, pokud vám jedna zebřička z páru uhyne, kupte co nejdříve novou. Zebřičky je možné chovat i v hejnech (třeba s rýžovníky nebo chůvičkami),  pravidlem je chovat nejméně tři páry od každého druhu. Pokud budete chovat pouze dva páry, budou se vám jedinci neustále pronásledovat a vzájemně zlobit. Klec či voliéru můžete mít umístěnou i venku, venkovní teplota by však neměla klesnout pod 15°C. Někteří chovatelé mají zebřičky venku až do 0°C. Zebřičky jinak i v teplotách kolem 15°C úspěšně hnízdí. V dobrých podmínkách se mohou jedinci dožít až 6 let, ale viděla jsem už i 10-tiletou zebřičku.

V čem zebřičky chovat

Jeden pár zebřiček můžete chovat už v kleci o rozměrech minimálně 40 × 40 × 50 cm. Klec pro zebřičky můžete koupit např. tady. Jako podestýlku můžete použít noviny, písečné pláty pro ptáky nebo speciální ptačí kočkolit (nezaměňujte s kočičím kočkolitem). Mně osobně se nejlépe osvědčily ty pláty s pískem, dají se nastříhat na požadované rozměry a zebřičky si o ně obrušují zobáky a drápky. Noviny zebřičky často škubou na vyplnění hnízda a ptačí kočkolit je brzy cítit. V kleci nesmí chybět krmítka a pítka. Jedno krmítko by mělo být naplněno gritem – pískem pro papoušky, ten zlepšuje trávení. V kleci nezapomeňte na hnízdo, seženete ho třeba zde. To koupíte v každých chovatelských potřebách. Je úplně jedno, které vyberete, jestli půlkulaté nebo kukaň. Pokud máte klec třeba po andulce, zapomeňte na to, že by si zebřičky hrály s hračkami nebo zrcátky, které andulka milovala. Zebřičky milují přírodní materiály, mají rády hodně členitou klec s množstvím větví ovocných stromů (mohou být i s listy). Zebřičky jsou celý den hodně aktivní, pohybují se trhavými pohyby, skáčou z větve na větev, přenášejí materiály na hnízdo sem a tam. Když jsou unavené, spokojené spočinou spolu v hnízdě. Klec by měla být vybavena i koupelnou s vodou, tu zebřičky přímo milují. Nezapomeňte ani na sépiovou kost a minerální kámen, zabráníte tak odvápnění samice.

Krmení zebřiček

Zebřičky jsou v potravě velice nevybíravé, jsou schopné spořádat téměř vše, co jim předložíte a rychle si na nové krmení zvyknou. Hlavní část potravy by mělo tvořit zrní – senegalské proso v klasech a směs z prosa, lesknice, řepky, moháru, lněného semínka,… Jako zdroj vitamínů zebřičkám nabídněte i misku s na kousky nakrájeným ovocem a zeleninou, naklíčená semena nebo do směsi zrnin přidejte nastrouhanou mrkev. V létě zebřičky nepohrdnou listy pampelišek, přes zimu podáváme na jemno nakrájený salát. V době hnízdění a odchovu mláďat je nezbytné zebřičkám poskytnout i vaječnou míchanici, více o ní níže.

Odchov mláďat zebřiček

hlídání zebřiček PrahaPokud chcete, aby vám zebřičky zahnízdily, je nutné, abyste jim poskytly dostatek materiály na vystlání hnízda. Může to být jemné seno, na kousky natrhaný ubrousek, kapesník, noviny. Pozor na seno a slámu s pevnými stébly, aby si o ně zebřičky neporanily oči. Materiál umístěte kamkoliv do klece. Pokud začnete hnízdo stavět sami, zebřičky si to stejně naaranžují po svém. Po spojení samce se samičkou, které trvá jen pár vteřin a několikrát se opakuje, samička naklade 4-6 vajec. V sezení na vajíčkách se rodiče střídají. Vajíčka zobákem otáčejí, aby byla rovnoměrně zahřívána. Zajímavá je i komunikace páru, ve kterém jeden sedí na vajíčkách. Přestože zebřičky mezi sebou hojně komunikují zvuky, jedinec sedící v hnízdě  je potichu a na zvuky druhé z páru reaguje jen roztahováním ocasních per. Zebřičky se takto adaptovaly na prostředí, ve kterém na ně a na jejich vajíčka či potomky číhá množství predátorů. Musí být tedy potichu, aby je predátor nenašel. Když jedinec potřebuje vystřídat, upozorní na to velice tlumenými kníkavými zvuky, které predátor těžko lokalizuje. Mláďata se začínají líhnout po 12-14 dnech. Po vylíhnutí jsou slepá a plně závislá na péči rodičů. Na jejich výchově se podílí oba rodiče. Ve stáří 10-12 dnů začínají mláďata otevírat oči. Po 20 dnech poprvé vylétávají z hnízda, kam se zase vrací na odpočinek. Rodičům poskytněte dostatek potravy pro mláďata tedy směs zrnin pro zebřičky, senegalské proso v klasech, ale především vaječnou směs (prodává se sušená směs). To vše koupíte v chovatelských potřebách, vaječnou míchanici si však můžete vyrobit i doma za využití vajíčka vařeného natvrdo, piškotu, strouhané mrkve, jablka a strouhanky. Můžete přidat i na jemno nasekané zelené krmení, pokud máte k dispozici. Jak poznat vhodnou dobu odstavu mláďat se dozvíte v textu níže.

Vaše nejčastější dotazy na chov zebřiček

V chovu zebřiček se vám může stát několik situací, se kterými si nemusíte vědět rady, proto jsem se rozhodla tady některé nejobvyklejší situace a jejich řešení popsat.

1) Samice stále neklade vajíčka
Samice může být moc mladá. Obecně začínají klást vejce od 10-12 měsíců věku. Je také možné, že nemá dostatek vápníku. Do klece přidejte minerální kámen a sépiovou kost.

2) Samice nakladla vejce, ale nesedí na nich
Opět to může být dáno věkem rodičů a jejich nezkušeností s vychováváním mláďat. Může se také stát, že jsou vajíčka neoplozená, pak na nich rodiče buď sedí moc dlouho nebo nesedí vůbec. Někdy je dokonce vyhazují z hnízda, vajíčka snědí, jindy na vajíčka udělají hned snůšku novou.

hlídání zebřiček Praha3) Rodiče mláďata vysedí, ale nekrmí je, ta po 2-3 dnech umírají
Pár je nejspíš přebuzený, přemotivovaný, proto dělají jednu snůšku za druhou a o mláďata se nestarají. Chtělo by to, aby si pár odpočinul. Vyndejte jim na 2 nebo 3 měsíce hnízdo a nepodávejte vaječnou míchanici ani jiné krmení bohaté na bílkoviny. Pokud to nepomůže a samice bude vajíčka snášet dál, nezbude vám než oddělit samce od samice. Pokud by totiž samička stále snášela vajíčka, uhynula by brzy na vyčerpání organismu.

4) Začala se líhnout mláďata, ale jeden z rodičů bohužel uhynul
O vysezení mláďat i o péči o ně se bez problémů dokáže postarat jen jeden rodič. U mých zebřiček se dokonce lépe osvědčil samec než samice. Počkejte, až budou mláďata na odstav, potom teprve kupte osiřelému rodiči novou zebřičku do páru. Pokud ji koupíte dříve, mohlo by se stát a často se stává, že samice začne prohánět a ubližovat vylíhnutým mláďatům.

5) Kdy mám zebřičky odstavit?
Mladé zebřičky jsou po vylíhnutí slepé a jsou plně závislé na péči rodičů. Ti je krmí, zahřívají je a pečují o ně po všech stránkách. Mláďata vylétávají z hnízda kolem 20.dne života. Z počátku jen na chvilku, postupně dobu pobytu mimo hnízdo prodlužují. Rodiče svá mláďata stále krmí, a to dalších cca 14 dní. Jakmile mláďata začnou sama jíst, stačí když samostatně konzumují senegalské proso v klasech, je možné je odstavit. Pokud však nepozorujete agresivitu rodičů vůči mláďatům, nemusíte s odstavem pospíchat. Mláďatům se postupně odbarvuje zobák, černá barva pomalu směrem ke špičce zobáku mizí. Když má mládě černou už jen špičku zobáku, je většinou čas ho odstavit. Mám zkušenosti s tím, že čím více mláďat zebřičky vyseděly, tím samostatnější mláďata byla. Pokud vyseděly jen jedno mládě, často jim viselo na krku ještě dlouhou dobu, jak tomu často bývá i u lidských mláďat. Mám vypozorované, že samečci jsou ve vývoji také pomalejší než samice a jejich odstav trvá déle.

6) Rodiče začali mláďatům vytrhávat peří
Pokud začněte pozorovat zvýšenou agresi rodičů vůči mláďatům, je třeba zbystřit. Rodiče mohou mláďata prohánět po kleci nebo jim vytrhávat peří. Je možné, že chtějí znovu začít hnízdit a mláďata jim jsou na obtíž. Pokud jim rodiče trhají peří, třeba jim chybí stavební materiál na hnízdo, nějaký jim poskytněte. Jestli agresivita rodičů stále přetrvává, mláďata od rodičů oddělte.

7) Rodiče mláďatům ubližují, ta ale stále nejí sama
I tohle se bohužel může stát. V tom případě mláďata oddělte a dejte je do jiné klece, kterou umístěte blízko té s rodiči. Oni je přes mříže nakrmí. Případně vylijte z koupátka vodu a mládě zebřičky dejte do něj. Koupátko umístěte na mříže klece rodičů. Po nakrmení mladých zebřiček je vraťte zpátky do klece pro odstávčata.

8) Samec terorizuje samičku a vytrhává jí peří
Samec chce stavět hnízdo, ale nemá dostatek materiálu. Dopřejte mu nějaký – sušenou trávu či na kousky natrhané ubrousky nebo kapesníky.

9) Zebřičky vyseděly mladé, ale nestarají se o ně.
Jedná se nejspíš o mladý pár, který neví, jak se o mláďata starat. Pokud se mláďata líhnou a rodiče je nezahřívají, ani nekrmí, dlouho nevydrží. Ruční dokrmování takto malých tvorečků je hodně komplikované. Jediná možnost je mláďata nasadit do hnízda jiného páru, který je vychová. Mám s tím dobré osobní zkušenosti.

10) Samice snáší vajíčka, ale pokaždé je sežere, co s tím?
Samice má nedostatek vápníku. Dejte jí vaječné skořápky, vajíčko vařené natvrdo, minerální kámen a sépiovou kost.

11) Vydrží zebřičky samy doma přes víkend?
Pokud budou mít dostatek krmení a vody, vydrží. Doporučuji koupit zásobníky zrní a také vody a dodat i koupátko, protože někdy pijí z něj. Je taky dobré zebřičkám do klece pověsit senegalské proso v klasech.

Minislovníček zvuků zebřiček

Zvuk Význam
týt-týt „Vidím něco nového v kleci a jdu to objevovat.“
kri-kri „Zlobím se, něco se mi nelíbí. Jsem naštvaný.“ nebo „Ztratil se mi z dohledu můj kamarád, hledám ho!“
kri-kri-kri-kri-kri… „Vidím nebezpečí!“ Tento zvuk někdy také předchází páření.
písk (zvuk podobný tlumenému pískání hračky) „Jsem spokojený, je mi dobře.“ Tímto zvukem také zebřičky informují ostatní v kleci o své přítomnosti a čekají od ostatních odpověď.
cvakání zobákem doprovázené slabými kníkavými zvuky a roztahováním ocasních per „Chci se družit, pojď ke mně.“ Většinou tak jeden z páru volá druhého k sobě do hnízda.
trrrrrrrr Zvuk doprovázející páření.
písnička, kterou sameček neustále opakuje „Tímto zvukem říkám, že tady je moje teritorium a zároveň na tento zvuk lákám samičku.“

PRAVIDLA DISKUZE
1. Své dotazy k chovu zebřiček pište výhradně do diskuze níže, nevkládejte odkazy.
2. Nepište emaily, neodpovídám na ně, nevolejte na mobil, obojí je určeno jen pro zákazníky.
3. Vulgární nebo nesrozumitelné dotazy jsou ihned smazány. Pište tak, aby se to dalo přečíst.
4. Odesláním komentáře souhlasíte se Zásadami ochrany osobních údajů.

386 komentářů u Zebřička

 1. G. Kostková napsal:

  Dobrý den, mohou být dvě zebřičky samečci, nebudou se prát? Máme nalezence a chci pořídit parťáka, ale nechcem odchov mláďat. Děkuji.

 2. ZH napsal:

  Dobrý den, již jednou jste mě zachránili a báječně mi poradili, když mi ve zverimexu prodali jednoho samce a k němu dvě samičky (jejich doporučení). Po vrácení jedné samičky se dvojici zebřiček dařilo velmi dobře.. vlastně samička záhy nakladla vajíčka, poznala jsem to podle chování.. ale vajíčka jsem bohužel neviděla. Pak bylo jasné, že se mláďata vyklubala..slyšela jsem je, ale pořád mi nebylo jasné, kolik jich je. Minulý víkend již vyletěla z hnízda, jsou tři a většinu času se zdržují již venku. Myslím, že prospívají a je jim zatím dobře. Všichni mají ale jedno hnízdo dohromady a zdá se mi, že samec začíná trochu terorizovat jak mladé i samičku. Myslíte, že je to kvůli hnízdu? Dala jsem jim tam včera jedno navíc, ale samečkovi se nelíbilo.. prostě do něj vůbec nešel.. Možná bych měla mladé už odstavit, ale nevím, co s nimi ..a ani zda jsou již dost stará na odstavení.. Kdy je mohu darovat či prodat do zverimexu?
  Předem děkuji za radu.
  ZH

 3. Andrea napsal:

  Dobrý den,
  chtěla bych vás požádat o radu.
  Mám už druhým rokem párek zebřiček. Pokoušeli se vysedět vajíčka první rok, ale asi nebyla oplodněná, nevylíhla se. Některá dokonce rozbili a snědli..Nyní jsem jim dávám vaječnou míchanici, mají jiný typ hnízda a mají v něm 8 vajíček. Je to asi 14 dní od snesení prvního vajíčka, stále nic. Navíc se nyní samička Mařenka k Jeníčkovi chová velmi dominantně. Do hnízda jej nepustí a sedí tam sama. Občas na něj pořádá rychlé a krátké útoky.
  Je možné, že vajíčka opět nejsou oplodněna, že by jej nesnesla?
  Někdy si tam dost ošklivě něco vyříkávají….Mám k nim pořídit další pár? Nebo druhého samečka?

  Děkuji za vaši odpověď

 4. Martina napsal:

  Dobry den, prosim o radu. Psala jsem predchozi prispevek…mela jsem jednu samicku a chtela druhou aby mela kamosku. Ve zverimexu nam rekli ze je to samicka. Ale ted jak ji pozoruju mu to prijde jako samecek mlady. Hned se k sobe s puvodni moji zebrickou meli a ted spolu lezi v hnizde. Soudim pohlavi podle toho ze ma cervenejsi zobacek a na bocich se rysuje oranzove zbarveni s bilymi teckami a pod krkem svetle cerne zbarveni. Usuziji to spravne? Prekvalipo me jak se k sobe hned meli, tak jsem teprve zacala googlit rozdily…spolehala jsem, ze profici by to meli poznat. No vracet uz ji/ho nebudem. Nicmene..jak zabranit hnizdeni? Puvodni samicka je evidentne nabuze na mlade protoze snasela vajicka i bez samecka, ale nechci at se vycerpava zbytecne. Prijde mi krute jit vzit hnizdo, jelikoz ta puvodni v nem casto odpociva. Krmim pouze smesi pro zebricky. Ovoce a zeleniny si nevsimala nikdy kdyz jsem ji to nabizela, ji jen zrni do ktereho cas od casu prudam ptaci pisek a naskrabanou sepiovku. Nejake rady? Dekuji moc

  • Dobrý večer, to skutečně vypadá na mladého samce. Pokud začne zpívat, je to jasné. Ani mě to nepřekvapuje, že ve zverimexu něco neví. Zadní odborníci tam většinou nejsou. Zabránit snůšce se dá těžko – nepodávat vaj.míchanici a zelené krmení, snížit teplotou v místnosti, zkrátit jim den a prodloužit noc, odebrat hnízdo a v poslední řadě je od sebe na chvíli oddělit. Samice dle mých zkušeností však bude stejně vajíčka snášet, kam to půjde, je jim to přirozené. Každopádně vajíčko musí být oplozené, aby z něj bylo mládě. Pokud už bude snášet, tak dodejte zelené, trochu ovoce, vaječnou směs, vaječné skořápky a hlavně minerály, vitamíny a sépiovku. Zkusila bych určitě odebrat to hnízdo…

 5. Martina napsal:

  Zdravim, mame nalezenou zebricku uz skoro rok a ted tu ctu, ze nesmi byt jen jedna. Je to samicka, snese sem tam vajicko, je komunikativni a vesela. Vedle jeji klece ma klec nas papousek, takze uplne sama neni. Ale stejne bych teda asi vyla radsi, aby mela partaka. Nicmene nechceme mladata. Je mozny poridit jeste jednu samicku? Snesou se 2 samicky v pohode? Musi byt dalsi ptacek zebricka nebo muze byt i napriklad ryzovnik, ktery se nam take libi? Dekuji

  • Dobrý den, pokud je veselá, je to nejspíš tím, že už vzala toho papouška jako svého kamaráda. Samozřejmě že by bylo lepší jí pořídit jedince svého druhu, protože přece jen si víc rozumí, komunikují stejným způsobem. To jí nenahradí žádný ptáček jiného druhu. Takže pokud bych k ní někoho pořídila, tak jedině zebřičku. Dvě samice se většinou snesou dobře. Je to na vás.

 6. lady napsal:

  Zdravím,
  dnes jsme si donesli mládě zebřičky. Je již opeřené a vylétlo z hnízda (ale moc nelétá) , rodiče ho už ovšem nekrmí (má naprosto prázdné volátko) stejně jako starší dva sourozence (podobný příběh), kteří už bohužel zemřeli. Snažíme se ho dokrmovat kašičkou z vařeného vejce a piškotů. Chtěla bych se zeptat jak často krmit? A jaké množství? Zvolili jsme vůbec správné krmení? A jaký může být důvod, že o mláďatá ztratí zájem?
  Za odpověď děkuji předem

 7. ZH napsal:

  Dobrý den, potřebovala bych urgentně radu.. dlouho jsem toužila po zebřičkách, snažila jsem co nejvíce si načíst, připravit se. Pak jsem si šla koupit jeden pár do zverimexu, kde mi poradili, abych si pořídila jednoho samce a dvě samičky do jedné klece, že sameček pak bude více zpívat. Jsem na ně dala, ale ted se ukazuje, že jednu samici šikanují jak samec, tak druhá samička. Vytrhávají ji peří, nenechají ji najíst se v klidu. Mám je doma teprve druhý den, a tak nevím, jestli jde o normální „zvykání si“ či mám situaci nějak řešit a dojet jednu samičku vrátit, aby v kleci zavládl klid..
  Děkuji předem za radu, budu velmi vděčná.
  Díky
  ZH

  • Dobrý den, mrzí mě, že lidi, co prodávají zvířata, o nich vlastně nic neví. Nejlepší by bylo samici vrátit, pokud zrovna neplánujete mít voliéru s více páry. Ten pár Vám ji bude stále vyhánět, protože tam podle nich nemá co dělat a může narušovat harmonii páru. Ještě byste mohla dokoupit samici samce, ale tam zase hrozí, že si nepadnou do oka a budete to samé řešit znovu. Já bych ji dojela vrátit, pokud by to nešlo, oddělila bych ji a nabídla na inzerát.

 8. Veronika napsal:

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat – i přes to, že se zde dočítám, že by zebřička neměla být v klícce sama, je možné chovat opravdu jen jednu? Jaké jsou dopady takového osamocené o chovu, má to následky na zdraví ptáčka? Pokud by musely být v páru, je možné chovat dva jedince stejného pohlaví? Pokud ano, které pohlaví je pro společnou klec vhodnější? Moc děkuji za info a rady, hezký den. V.

 9. edit napsal:

  Dobrý den, náš páreček už vychovává podruhé, chtěla bych je nechat odpočinout. Proto jsem se chtěla zeptat, jestli je musím od sebe oddělit, nebo stačí, když jim vezmu všechny domečky na hnízdění? Děkuji moc za odpověď.

  • Dobrý den, samice jsou nastavené tak, že snáší vajíčka téměř pořád. Pokud vyndáte hnízdo, budou vajíčka snášet všude možně. Zkuste odebrat zelené krmení (ovoce, zelenina), pokud dáváte vaječnou míchanici, tak i tu. Pokud to nepomůže, odeberte hnízdo. Nerozdělovala bych je, ale pokud byste to musela udělat, dejte je do klecí těsně vedle sebe, zebřičky nesmí být samy.

 10. Veris napsal:

  Dobrý den, mám cca 3 týdny stará mláďata zebřičky. Pomalu začínají létat z hnízda. Bohužel jeden ptáček byl už dvakrát nalezen na dně klece a teď jsem zjistila, že nevidí.. Nemá otevřené oči. Pomohla by borová voda? Nebo je možné, že jde o nějakou vrozenou vadu a oči zkrátka už neotevře? Jsem bezradná, jsou to mi první mladí, a bylo by mi líto, kdyby uhynul. Ostatní mladí prospívají bez komplikací. Děkuji za odpověď.

  • Veris napsal:

   Edit: Tak jsem ptáčka vzala do rukou a zkoušela nakapat heřmánkový vyluh, aby se mu oči uvolnily(borovou vodu nemám). A jsem v šoku, on má ty oči snad zarostlé úplně ale co mě vyděsilo, pod každým okem má otevřenou dírku cca 3 mm. Mám foto, ale nelze vložit. Vypadá to jako nějaká genetická vada. Nechápu, že se o něj tak pěkně starali a vykrmili ho, jako ty ostatní..

 11. Bobina napsal:

  Dobrý den chtěla bych se zeptat můžou být chůvičky a zebřičky pohromadě ve voliéře díky

 12. Bobina napsal:

  A když seženu k němu samičku můžu ho dát pak k ostatním byly by pak 4 samičky a 4 samečci

 13. Bobina napsal:

  Ok dneska už jsem to udělala a nemám vymenit samečka a ještě jsem se chtěla zeptat vadilo by kdyby byl u těch zpárovaných jeden zameček navíc ta nezpárovaná samička se nějak nechce rozhodnout jakého fešáka si namluvit

 14. Bobina napsal:

  Dobrý den můžu se zeptat mám 3 samičky a 3 samečky z toho se zparovaly vda páry a chodějí spát do hnízd ten třetí pár mi spí pořád mimo hnízdo je to normální díky

 15. Bobina napsal:

  Tak jsem problém vyřešila doufám že dobře v kleci už mám 3 páry a je klid koupila jsem nového samce a ten agresivní se zkidnil doufám že to vydrží zpárovali se mi všichni toho mladoučkého ještě nevybarveného sameška jsem dala zvlášt s chůvičkou aby mu nebylo smutno a mohl v klidu dospět doufám že jsem to udělala správně díky

 16. Bobina napsal:

  Dobrý den mám opět problém ten páreček co jsem odebrala už se mi nakrývá tak jsem ho zkusila dát k ostatním ale než jsem tak udělala vznikl mi další problém jak mám ty dva páry jak jsem měla pohromadě tak z těch dvou párů je jeden dominantní samec a vyhnal mi druhý pár z hnízda a zabral jejich hnízdo ale jeho samička spala venku na bydýlku i s tím druhým párem .Také mi všechny napadá a nechce je pustit ani do jednoho hnízda můžete mi prosím poradit díky

 17. Bobina napsal:

  Dobrý den mám je ted oddělené s tím samečkem a je možné kdyby se zpárovaly a vyvedly první mladé dát je k ostatním nebo musejí být už pořád od dělené nebo co mohu udělat aby mohli být všichni pohromadě Díky

 18. Bobina napsal:

  Dobrý den mám trochu problém mám 3 samičky a 3 samce z nich se mi udělali dva páry až ma jednu samičku a jednoho samečka kteří se nezpárovali a problém mám že tu samičku ty dvě zpárované agresivně napadají ty dva co se nezpárovali jsou mladé zebřičky musela jsem ten nesnespárovaný dva dát do jiné klece ta agresivita těch dvou samiček na tu třetí samičku byl opravdu velký co mám dělat mám je nechat oddělěně díky za radu

 19. Bobina napsal:

  Děkuji za radu ještě bych se potřebovala zeptat četla jsem že mají rády přírodní větvičky můžete mi poradit jaké nerada bych aby jim to nějak uškodilo díky

 20. Bobina napsal:

  Dobrý den chtěla bych se zeptat mám klec o rozměrech V73 š 62 h 35 můžu mít v této kleci dva páry a mám šanci aby mi zahnízdily nebo musí být minimálně tři páry díky

 21. hajova napsal:

  Dobrý večer mám doma dvě zebřičky (samec a samice) už asi rok snáší vajíčka ale nikdy je nevysedí vždy je vyhodí z hnízda a snesou další. Nevíte čím by to mohlo být jídla jim dávám hodně (mají dvě prosa, dvě misky se zrním a ještě misku se salátem, vodu jim taky měním každý den) ale když se přiblížím ke kleci začnou vyvádět a já se bojím že si na ty vajíčka nesednou ale vždy si na ně sednou…

  Děkuji za odpověď

 22. Vendy Morava napsal:

  Dobrý den, jednak bych Vám chtěla poděkovat – mám téměř 80 letou maminku, začíná mít už zdravotní problémy, žije sama ale stále vitální a aktivní. Na vánoce dostala naprosto nečekaně párek zebřiček a návod – Vaši stránku s doporučením jak je chovat. Je radost mamce denně volat – je nadšená, má se o koho starat 🙂 Dokonce jim nechala i jména (Milan Chladil a Iveta Simonová). Kromě toho, že jste pomohla učinit jednu starší paní šťastnou se chci zeptat na následující – mamka jim do klece dává cca 3-4 týdně malou misku s vlažnou vodou na koupání, v bytě je teplo. Není to moc často? Jde mi o to, aby to nebyly spíš tučňáci :o) Přeji hezký den a děkuji za odpověď.

 23. JanaM napsal:

  Dobrý den,
  vloni v létě jsme koupili párek zebřiček pro dcerku, protože chtěla ptáčky, kteří by nebyli moc hlasití. Má je v kleci ve svém pokoji, hned vedle dveří, jinde není místo. Původně jsme jim koupili jedno velké krmítko bez vrchního krytu, ale oni si z něho udělali hnízdo, tak jsme jim to nechali, protože jsme koupili novou klec a tam krmítka byla. Nemáme s nimi vůbec žádné zkušenosti, teprve je postupně sbíráme. Na podzim samička snesla vajíčka, ale bylo nám řečeno, že se jí nemusí nechat, tak jsme je vyhodili. Jenže po vánocích začala znovu snášet, a protože jsme jí je vyhazovali, snášela pořád, takže jsme jí pak dvě vajíčka nechali, aby nám neumřela. Vylíhlo se jedno ptáče, zmizela skořápka i druhé vajíčko. Ptáčátko bylo opravdu malé, takže asi po dvou dnech zřejmě umřelo a rodiče ho sežrali, protože jsme ho tam prostě nenašli. Asi za týden začala samička opět snášet vajíčka, nechali jsme ji opět dvě. Obě ptáčátka se vylíhla, jedno se mělo k světu hned, druhé méně, ale za dva dny se to srovnalo. Včera ráno jim bylo pět dní, vypadala k světu, rodiče se o ně starali celou dobu. Včera večer jsme však našli obě ptáčátka mrtvá ležet na zemi v kleci. A vůbec netušíme, co se stalo. A tak se ptám, co příště udělat jinak, aby se to, pokud možno, nestalo. Dát jim zavřené hnízdo – budku, aby tam námi nebyli rušeni?

  • Dobrý den,
   taky se mi tohle stávalo. Přisuzovala jsem to tomu, že je pár mladý a že vychovat mláďata ještě neumí. Už se to naučili 🙂 Taky je možné, že se cítí ohroženi, pak by to vyřešilo zavřené hnízdo nebo umístění klece výš než na zem. Může je rušit třeba pes nebo něco jiného. Je taky možné, že mají málo krmení a bojí se, že je nebudou schopni krmit. Pokud už se líhnout mláďata, dejte zebřičkám kromě klasické směsi prosa ještě senegalské proso v klasech a vaječnou míchanici. Návod na ni najdete nahoře v článku. Míchanici nedávejte, když se mláďata ještě nevylíhla, naopak to zebřičky nabuzuje ke snášení a nevychovávání mladých. Tak držím palce s dalšími mladými.

 24. edit napsal:

  Dobrý den, dnes se nám začaly klubat zebřičky, mohu se prosím zeptat, (začátečnice), kdy rodiče začnou krmit a co jim kromě prosa, salátu DN 84, můžu dát a jestli můžu dát naklíčené, míchanici? Děkuji 🙂

 25. Katerina kruzicova napsal:

  Dobry den, mam parecek zebricek, samicka hnizdi, neni to poprve ale posledni dva dny napada samecka,celkem brutalne, je celkem dost opelichany… „Bordelu“ na hnizdo ma dost … Nevite kde by mohl byt problem? Uvazovala jsem dat je na chvili od sebe , ale to se bojim aby nezahynuli…. Dekuji za odpoved

 26. Seraphine napsal:

  Dobrý den, asi tři měsíce mám dvě žebřičky (samičky, sestry). Tak dva měsíce bylo všechno v pořádku, ale poslední dobou jedna žebřička (stále ta samá) napadá druhou, neustále ji pronásleduje, odhání od misky s nasekanym salátem. Jsem z toho už zoufalá. Je to tím, že nemají samečka? Předem děkuji moc za odpověď.

 27. Pepina222 napsal:

  Dobrý den snad nevadí že to piši sem , ale mam doma 3 ročnou andulku od mladatka je zvyklá na obyčejne proso , a sem tam nějaké ty tyčinky s vitamínama , v patek sme ji koupili takový divný jislo s vitaminama slunecnicovyma semenama atd… kdyz sme po dvou dnech prijeli nase andulka měla všude po kleci peří ( fakt upně všude) nezdá se mi že je nejaka vyhubla( je mozne ze si meni peri) ale ta 2 vec ona se toho jidla vubec nedotkla a ma takovej divnej svetle zelenej trus , bojim se o ni , misto do krmitka s jidlem chodi jist pisek dekuju za radu , jmenuje se pepinka

 28. Snížek napsal:

  Dobrý den,
  mám obnovený chov zebřiček – několik let jsem je neměla. Mám pár starý přibližně 1 rok, před cca 14 dny zahnízdili, ale vajíčka jsou stále nevyklubaná a mají zvláštní vzhled. Stále na nich sedí, spíše samice – snesla jen 2 vajíčka. Obě vajíčka vypadají jakoby „uvařená“. Prostě když uvaříte vajíčko, tak se na jedné špičce udělá vzduchová kapsa, navíc jedno vajíčko je tmavé. Myslím si, že jsou to neoplozená vajíčka, ale nejsem si úplně jistá. Děkuji za radu a odpověď.

Napsat komentář