Potkan

Nepleťte si potkana s krysou

Potkani jsou často zaměňováni s krysou (Rattus rattus), krysy jsou však u nás téměř vyhubené. Když potkana a krysu postavíte vedle sebe, uvidíte, že potkan je větší, kulatější, má malé oči, menší uši a šupinatý ocas kratší než tělo. Krysa má špičatější čumák, větší uši, které při překlopení dosahují k očím, a ocas stejně dlouhý jako tělo, který je od svého kořene ke konci stejně široký, na rozdíl od potkana, který ho má u kořene silnější. Potkan na rozdíl od krysy vyhledává mokrá a vlhká místa jako jsou sklepy, kanály a stoky. Bílým laboratorním potkanům se často říká laboratorní krysy, krysy se však v laboratořích vůbec nepoužívají.

hlídání potkanů PrahaTaxonomické zařazení

Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: strunatci (Chordata)
Podkmen: obratlovci (Vertebrata)
Třída: savci (Mammalia)
Řád: hlodavci (Rodentia)
Čeleď: myšovití (Muridae)
Rod: potkan (Rattus)
Druh: potkan obecný (Rattus norvegicus)

Historie potkanů

Potkani jsou původem z Asie, kde se vyskytují dodnes. Díky rozvoji dopravy po moři se potkani začali rozšiřovat všude po světě, kde žijí v blízkosti lidí, ti jim nevědomky tvoří ideální podmínky pro život. Potkani jsou zvířata, která se zároveň dokázala dokonale přizpůsobit způsobu lidského života. Protože se jedná o zvířata velmi inteligentní, nesnadno se hubí. Při zkoušení neznámého jídla nejprve vysílají své „ochutnávače“, teprve pokud se jim nic nestane, do žranice se pustí i ostatní. V minulosti byli potkani, ale i krysy přenašeči moru a tyfu.

Než si potkana pořídíte

hlídání potkanů PrahaBerte na vědomí, že potkani jsou hodně společenská zvířata a potkánkovi toho pravého potkaního kamaráda nenahradíte, ani kdybyste se přetrhli. Je tedy lepší chovat potkany minimálně dva. Pokud přece jen z nějakého důvodu můžete mít pouze jednoho, berte samce. Samice mají totiž vyvinutější sociální cítění, proto by sama byla více nešťastná než samotný samec. Nemusíte se bát, samci i samice zapáchají úplně stejně, maximálně po týdnu vás odér nepříjemný donutí klec vyčistit jak u toho, tak druhého pohlaví. U mých potkanů trvalo o týden déle, než si na mě úplně zvykli, než tomu tak bylo u samotného potkana, každopádně si myslím, že je lepší chovat dva, vystačí si sami, když jste v práci nebo na ně nemáte čas. Je také veselé pozorovat jednotlivé interakce mezi nimi. Často se pošťuchují, hrají si nebo si vzájemně čechrají kožíšky.

Pro potkany si nechoďte do zverimexů, protože tam se dodávají potkani především jako krmivo pro jiné druhy a často se stane, když si takového potkana přinesete domů, že bude zlý a bude kousat. Je lepší potkánky koupit od chovatelských stanic. V České republice je jich nespočet a chovatel vám jistě rád poradí i s případnými otázkami k chovu.
Jedinou nevýhodou potkanů je, podle mého názoru, nízký věk, kterého se dožívají. V nejlepších podmínkách a při nejlepší péči jejich věk zřídka přesáhne 2 roky.

Charakter potkana

Jak jsem již zmínila, potkani jsou velice inteligentní hlodavci, často vás překvapí, co dokážou vymyslet za lumpárnu a co všechno si dokážou v hlavě spojit. Potkany chovám několik let a stále mě překvapují. Jsou to mazliví lumpíci, kteří vás dokážou pobavit a zvednout vám náladu po nevydařeném dni. Jsou aktivní, zvědaví a vynalézaví, proto jim poskytněte dostatek volného pohybu a prolézaček, aby se mohli vyřádit. Potkani milují volný pohyb po pokoji, předtím však ukliďte veškeré kabely, květiny a věci, o které byste neradi přišli. Potkani zbožňují oblečení. Kolik mých triček má v sobě díru jen proto, že jsem je zapomněla uklidit z gauče, na který si potkani samozřejmě umí vyskočit. Nenechávejte nic ani v blízkosti klece…

Nejčastější nemoci potkanů a jejich léčba

hlídání potkanů v PrazeDýchací problémy potkanů

Potkani jsou nejnáchylnější na nemoci respiračního traktu. Záněty horních cest dýchacích a zápaly plic u potkanů jsou nejčastěji způsobeny bakteriemi rodu mycoplasma. Jde o velmi nakažlivou bakterii, se kterou se každý potkan ve svém životě určitě setká. Tyto bakterie mohou v tělech potkanů přetrvávat v klidovém stádiu a v případě snížení imunity zvířete stresem, změnou prostředí, průvanem nebo jinou nemocí, nabývají na síle. Nemoc u potkanů začíná nachlazením (zánětem horních cest dýchacích), kdy potkanovi teče z nosu a z očí porfyrin (červeně zabarvená tekutina), potkan kýchá, při dýchání píská, pšiká, vydává zvuky podobné praskání bublinek nebo vrkání holuba, často si utírá čumáček, cvaká zuby, později se začíná potkan dusit a při pohybu jakoby lapá po dechu. Nemoc pokračuje dál a sedá na plíce, kde vytváří zápal plic. Při zápalu plic vznikají na degenerativní stavy plicní tkáně, záleží na tom, jak moc jsou plíce zasaženy, ve většině případů potkan umře, v lepších případech se z akutní nemoci stane chronická, tzn., že bude kýchat po zbytek života. V nejlepších případech se potkan vyléčí úplně.
Protože i moji potkani se se zápalem plic setkali a já posléze zjistila, jak málo článků na internetu se léčbě této nemoci věnuje, rozhodla jsem se, že sepíšu postup léčby svých potkanů a budu doufat, že tyto informace zachrání ještě další potkaní životy.
Ze všeho nejdůležitější je koupit si zdravého potkana od chovatele, ne ze zverimexu. Tam bývá respiračními chorobami postiženo největší množství potkanů kvůli nedostatečným hygienickým podmínkám a velkému množství zvířat na malém místě. Pokud už potkan jeví známky nemoci, rozhodně s léčbou neotálejte, čím dříve nemoc odhalíte, tím větší šance na uzdravení potkan má. Nemoc se velmi rychle šíří a v konečných stádiích (potkan je naježený, nahrbený, velmi rychle a mělce dýchá, nejí, nepije a nevylučuje) bývá fatální. Potkana vezměte k veterináři, doporučuji ty, kteří se zabývají nemocemi drobných zvířat, často se mi totiž stalo, že na mě veterináři koukali divně proto, že jsem jim do ordinace přinesla „nějakou přerostlou myš“. Veterinář potkana poslechne, změří mu tělesnou teplotu a předepíše antibiotika. Velmi doporučuji paní doktorku Marii Lietavcovou z Veterinární kliniky na Hůrce (Praha 5), je to nejlepší doktorka, kterou jsem v Praze našla, a že jsem jich navštívila opravdu hodně.

Léčba zápalu plic

Nejčastěji jsou předepisována antibiotika 5% Baytril (Enroxil, Enrogal, Eurofloxacin). Podávají se 2× denně 15mg/kg zvířete. Tato antibiotika jsou sice potkany velmi dobře přijímána (aplikují se do tlamy), protože nejsou nijak aromatická, ale léčba v jejich případě nezabrala. Pokud se vám nepodaří antibiotika aplikovat do tlamky, můžete zkusit je dát na piškot nebo na ovesné vločky. Ohlídejte si však, aby potkánek všechno snědl. Dobrým antibiotikem na léčbu respiračních nemocí je 2% Marbocyl (Marbofloxacin), podává se jednou denně a je špatně přijímám kvůli svému výraznému zápachu. K léčbě se dále, ideálně zároveň s již vyjmenovanými antibiotiky, užívá dětský sirup s antibiotiky Augmentin Duo. Ten je podáván 2× denně. Má jahodovou příchuť a bývá obvykle potkany dobře snášet, mým potkanům však nechutná. Nejlépe se mi osvědčil Ronaxan, je to antibiotikum v prášku, ten rozdrtíte a rozdělíte na několik částí podle váhy potkana. Je to lék velmi rychlý a účinný. Stav mých potkanů se radikálně zlepšil již po třetí dávce. Lék se podává 2× denně do tlamy nejlépe zamíchaný v sirupu. V průběhu léčby tímto antibiotikem vyřaďte z jídelníčku potkana mléčné výrobky. K léčbě se může se využít i Tellusin, který se však aplikuje do svaloviny, což může být při aplikaci doma poměrně problém. Platí ovšem to, že nejúčinnější antibiotika jsou vždy ta píchaná i v případě Marbocylu i pokud je píchaný alespoň pod kůži. Pokud se injekcí nebojíte, řekněte si ve veterinární ordinaci o inzulínové stříkačky, mají maličkou jehlu, zvíře vpich skoro necítí.
Po 3-5 dnech léčby antibiotiky by se stav zvířat měl viditelně zlepšit, poté se doporučuje léčbu prodloužit o dalších 7 dní. Zároveň je nutné přeléčit všechny potkany, kteří přišli s nemocným do styku. Po vymýcení nemoci se doporučuje klec a veškeré její vybavení vyčistit Savem. Potkanům se dále doporučuje podestýlat bezprašnou podestýlkou, někteří potkani totiž mohou mít alergii na prach z pilin. hlídání potkanůDobře se osvědčil Asan, který je však poměrně drahý nebo kukuřičná podestýlka. V průběhu nemoci je nutné podestýlku měnit častěji, protože jinak potkani dýchají výpary z moči, a tím se jim bakterie stále dostává do těla.
Pokud se stav potkanů nezlepšuje, zkuste ho nechat odčervit, výborně se mi osvědčil Dectomax. Nejspíše bude nutný i výtěr z nosu a následná kultivace bakterií. Na dané bakterie se posléze podá správné antibiotikum. Je nutné si uvědomit, že antibiotiky ničíme bakterie, ne viry, s těmi si potkan musí poradit sám, můžeme mu pouze posilovat imunitu. Nemoci respiračního traktu potkanů bychom rozhodně neměli podceňovat, ve většině případů končí smrtí zvířete. Může se také stát, že se bakterie potkanovi dostane do mozku nebo středního ucha, takové zvíře má potom problémy s koordinací těla, naklání hlavu na stranu, točí se dokola atd., takové stavy už bývají trvalé.

Alternativní a podpůrná léčba

Jako alternativní léčba nebo podpůrná léčba k antibiotikům se používá echinaceový sirup s vitamínem C, imunoglukanový sirup, jitrocelový sirup, vitamín B (např. Neuron), čaje na nachlazení nebo průduškové čaje s medem (podávají se teplé, ne horké ani studené), glukopur (dodá energii potkanovi vysílenému antibiotiky a nemocí) a probiotika na obnovení střevní mikroflóry a tím posílení imunity potkana. Probiotika je nutné podávat i s prebiotiky (pestrou stravou s vitamíny). Jako probiotika doporučuji Protexin Bio-Lapis zakoupené ve veterinární ordinaci nebo Lactobene, které seženete v lékárně. Jsou to malé sáčky, jejichž obsah naředíte vodou nebo něčím pro potkany chutným, můžete je zamíchat do ovesné kaše nebo do echinaceového sirupu. Potkanům podávejte co nejpestřejší stravu, vyhněte se však mléku a mléčným výrobkům, které zahleňují organismus a tím potkanovi v nemoci ještě více škodí. V průběhu nemoci se doporučuje zvýšit příjem vitamínu C a B, ten najdete např. v pro potkany velmi chutných ovesných vločkách. Je dobré je zvlhčit sirupem nebo čajem proti kašli. Můžete zároveň 2× týdně píchat vitamín B12. Pokud vám ho veterinář nedá, rozdrťte B Komplex forte a potkánkům dejte 1× denně trošičku do krmení, nejlépe do kašičky.
Při léčbě by potkani měli mít stálou pokojovou teplotu 20-22˚C, nesmí být v průvanu a neměli by přijít do styku s jinými zvířaty, nemoc se velmi ráda šíří. Pamatujte, že léčba respiračních chorob u potkanů je běh na dlouhou trať, rozhodně si ale myslím, že bojovat se vyplatí!

Závěrem chci říci, že moje potkany se mi po několika měsících léčby podařilo vyléčit, přeji si, aby se to povedlo i vám. Hodně zdraví vám i vašim potkánkům!


PRAVIDLA DISKUZE
1. Své dotazy k chovu potkana pište výhradně do diskuze níže, nevkládejte odkazy.
2. Nepište e-maily, neodpovídám na ně, nevolejte na mobil, obojí je určeno jen pro zákazníky.
3. Vulgární nebo nesrozumitelné dotazy jsou ihned smazány. Pište tak, aby se to dalo přečíst.
4. Odesláním komentáře souhlasíte se Zásadami ochrany osobních údajů.

159 Responses to Potkan

 1. makybara says:

  Dobrý den, mohla bych se zeptat na jednu otázku? Ve zverimexu jsem viděla postroj na suchý zip pro potkany mohla bych s nimi chodit na procházky na vzduch? Mám dvě samičky a žiji na vesnici kde nejezdí moc auta jenom spíš kola.

 2. KarolínaLauferova says:

  Dobry den,prosim o pomoc.Mam dve potkani samicky ze zverimexu (meli j dat hadum,pokud si je nikdo nevezme,jinak bych je vzala z chovne stanice).U jedne se objevilo pcikani a vrkani.Nedela to ovsem porad,nekolik hodin je i klid,pak nachvili zase zacne.Nosanek i ocicka ma v poradku.Akcni jetaky normalne,papa.zMam je dva dny a proto se odeme jeste nenechaji chytit do ruky u veterinare se jim to take nepovedlo a doktor mi rekl,ze kdyz ho nechyti nemuze ho vysetrit a poslal me domu ale podle priznaku mi to prijde docela jasne.Nevite,co mam ted delat?myslite,ze mi nejaky doktor bude ochotny poskytnout antibiotika aniz by ho musel brat do ruky? Dekuji predem za odpoved

 3. makybara says:

  a kdybych si ho pořídila ze zverimexu dají se nemoce nejak vyléčit bez veterinaře?

 4. makybara says:

  Dobrý den, chtěla bych si pořídit potkana ale v našem městě nemáme Chovatelskou stanici ale jenom zverimex mohla bych si potkánka pořídit ze zverimexu ? A mohla bych se ještě zeptat jakou mám dát potkanovi podestýlku a čím ho mám krmit? A můžu nechat pobíhat potkana ze zverimexu po pokoji mám tady totiž hodně dírek třeba pod stolem aby pak vylez?

 5. Dia(mám ráda potkany) says:

  Dobrý den chtěla jsem se Vás zeptat zda je to nějaký problém nebo je to dáno geneticky.
  Můj potkan má srst jako ovečka o to doslova!
  Má takovou tvrdší srst a kudrlinky na vouskách je roztomilý ale chci se jen ujistit.
  A ještě se chci zeptat jestli se mám bát nebo ne zatím si ho zkouším brát na ruce ale je strašně plachý mám ho asi čtvrtý den jestli to není moc brzo ale je strašný jedlík a kýchá když mu dám BRIT jídlo ale chutná mu ale vždycky začne trochu kýchat :/ (samec)

 6. Jakub says:

  dobrý večer.
  mému potkanovy se udelala v oblasti hrudi a u levé nohy jako by boule chtel bych vedet co to muze byt??…..mam ji skoro 2 roky tak chci vedet jestli to nemuze byt i starim….
  dekuju za pomoc😉

 7. petaa says:

  Dobrý den, chtěl jsem se zeptat. Pořídili jsme si k samičce dalšího potkanka v domneni, ze je to taky samicka, bohužel je to sameček. Tak jestli je dána nějaká doba kdy je dávat od sebe pryč, aby nedošlo k naskočení, a sameček se nám nějak nedaří ochočit, stále je plachý a bojí se může to být nějakým vlivem té samičky? Protoze se často perou. A když se sem tam podrbe znamená to hned, že má nejakeho parazita ? Zatím děkuji 🙂

 8. Dia(mám ráda potkany) says:

  Dobrý den v listopadu mám dostat potkana prý holčičku ale mamka mi nedovolí dva tak se chci zeptat co mám dělat já totiž nechci aby byla smutná a mamku asi nepřemluvím. PŘEDEM DĚKUJI ZA ODPOVĚĎ 🙂

 9. MaKro says:

  dobrý večer. Chci se jen zeptat. chovám cca 5 měsíční samičku potkana. Včera jsem jí koupila kamarádku, která by měla mít 5 týdnů a je oproti té starší dost maličká. Přeskládali jsme jim kompletně klec, řádně vyčistili. Děláme všechno proto, aby se „skamarádily“. Jenomže každá si obsadila své patro a když se náhodou někde potkají, tak ta starší vyjede po mladší, občas si myslím, že do ni i kousne a malá piští. Když jsou vypuštěné venku, mladší běhá za starší, která se jí snaží utéct. Je to zvláštní. Udobří se? Popřípadě snesou se někdy, budou schopné žít spolu?

 10. romana says:

  Dobrý deň, mám ročného potkana samca, a idem si kupovať velku voliéru (samozrejme pre potkanov) a ktomu si chcem kúpiť dalších 2 samcov . Myslíte , že by som knim mohla pridať aj starého ? Ďakujem

 11. Jakub says:

  Dobrý vecer,chtěl bych se zeptat jestli mohu dávat potkanům zeleninu a co bych jim neměl naopak davat??

 12. Janca says:

  Už pár let chovám potkany, ale vždy se mi do rukou dostali jen kluci. Teď ale mám doma pár dní dvě malé potkaní slečny, a chci se zeptat, jestli musí mít v průběhu života mláďata? Nebudou bez mláďat mít nějaká onemocnění? Kastrovat je opravdu nechci, na to s nimi až moc soucítím. Děkuji za odpověď.

 13. Brousic says:

  Dobry den. Měl bych otázku. Pořídil jsem si domů potkaní samičku, která mi po 14.dnech porodila 6miminek. Jedno miminko(samicku)bych si rad nechal. Chtěl bych ale vědět, zda-li mohu miminko u matky nechat napořád.. Předem děkuji za odpověď. Brzuska Petr

 14. Jana says:

  Dobrý den,v sobotu jsem si koupila potkánka(zverimex),původně jsem šla pro jiné zvíře…je to samička ,zvykla si velmi rychle,bere si jídlo z ruky ,z klece vyleze na ruku,nebojí se,až ted jsem se tady dočetla,že by mohla být smutná,je to opravdu takový problém aby byla sama?Děkuji za odpověd

 15. Jakub says:

  Dobrý den
  Zachytil jsem že můj potkan začal kýchat….Jsou to ty dýchací problémů nebo zápal plic ??…….(moc se v tom nevyznám)

 16. Jakub says:

  Dobrý den,
  Můžu se zeptat jestli je dobrý si koupit další ho ale mladší ho potkana samečka ke starší samičce která je už ochočená (samičku mám doma cca 6 měsíců).
  Moc děkuju za pomoct.

 17. Lucie Koutková says:

  Dobrý den,
  Chtěla jsem se zeptat – mám dva potkany (samce), jsou to bráchové. Koupila jsem si je ve zverimexu (Původně jsem chtěla pouze jednoho, ale jeho bratr měl nerozlepené oko a paní mi řekla, že si ho mohu vzít zadarmo. Já jsem bohužel měkká duše a bylo mi ho líto) Bohužel jsem si před koupením řádně nenastudovala vše o potkanech a netušila jsem (možná trochu ano). Teď nevím, co mám dělat. Oko se nerozlepilo a tak jsem se ho snažila rozlepit sama – zjistila jsem, že oko nebylo zalepené, ale pouze přivřené. Oko je nefungční, jako by bylo otočené na stranu (jako by se jedním okem díval úplně za sebe). Někdy je kolem zavřeného oka načervenalá tekutina.
  Ráda bych se vás zeptala, co by mohlo případně s okem být?
  Děkuji za odpověď.
  Lucie Koutková

 18. David says:

  Dobrý den
  K narozeninám dostanu dva potkánky. Tak bych se chtěl zeptat
  jestli je můžu dát hned dohromady do klece nebo postupně.
  Předem děkuji za odpověď.

 19. Valča says:

  Děkuji za odpověď ale prsty jim přes klec nestrkam a jeste jsem si vsimla že strašně zdivočely.

 20. Valča says:

  Nevíte proč moji dva potkani (samičky) začaly ničeho nic kousat. Mám je zhruba rok a ještě nikdy nekousaly.

 21. Michaela juretzková says:

  Chci se zeptat jestli můžou být 2dvě samice potkana laboratorního v domu kde je kočka okolo 3tří až 4čtyř let . Doufám že řeknete ano . Já totiž moc chci potkana ke svým 10desátým narozeninám . děkuji Miky .

 22. anicka says:

  Chci se zeptat .Je pravda že potkani ze zverimexu jsou složitější na výchovu než potkánci z chovatelské statice? A mam si pořídit kluky nebo holky podle vašich zkušeností?? ♧ Chtěla bych abych se sním/sní mohla mazlit ale i hrát .Děkuju za odpověd

 23. Eni says:

  Dobry den.Když potkánky dám na postel tak tam je zed a oni tam furt cuchaj a naklánějí se.můžu jim tam dát treba tu rozkládací knížku??Neviděsí se?

 24. Eva says:

  dobrý den, koupili jsme si potkanka – samičku. máme ji druhý den a stále se bojí a je zalezlá v domečku. mluvíme na ni, bereme ji z klece ale nějak se s námi úplně zatím nekamarádí. jak dlouho si tak může zvykat? děkuji za odpověď

  • Dobrý večer,
   především je třeba říct, že samici nikdy není dobré chovat samotnou. Samice potkanů jsem velmi společenské a samotná bude hodně nešťastná. Můžete se jí i hodně věnovat, ale potkana jí nenahradíte. Pokud ji máte doma druhý den, není možné po ní chtít zázraky, ochočování je dlouhodobější záležitost, každý jedinec si zvyká různě dlouhou dobu, nelze říci přesně, kdy si na vás zvykne. Rozhodně pokračujte v ochočování a jednoho dne vám i vyleze na ruku. Ať se vám daří.

 25. Naty says:

  Dobrý den, děkuju za radu. Když jsem si potkánka koupila všimla jsem si že pšiká (zatim 🙁 ). Musela jsem si hned najít něco takového. Veterinářce určitě zavolám

 26. Zuza says:

  Dobrý den,
  už měsíc mám doma dvě čiperky, se kterými mám tak trošku problém. Snažím se na ně pořád mluvit, hladit, dávám jím pochoutky z ruky, ale ta jedna po mě pořád vyjíždí. Když si ji chci pohladit, chce mě prostě kousnout. Ještě mě teda nekousla ani jedna, vždycky jim zázrakem uhnu. Ale štve mě to, protože s něma nemůžu NIC. Bojím se jich. Máte nějakou radu co s nimi? nebo co mám dělat ?
  Děkuji moc za odpověď 🙂

 27. Petr says:

  Dobrá den mám potkánka ( nejspíš holku ) které je cca 1 rok +- pár dní 🙂 a chci se zeptat jestli by bylo ještě vhodné koupit mu kamaráda/ku po případě teda jaké pohlaví ? 🙂 a dále se chci zeptat jestli chodíte s potkanem i na nějaké preventivní kontroly nebo opravdu až když vidíte že mu něco je ? 🙂 děkuji za odpovědi a přeji pěkný zbytek dne 🙂

 28. Barča says:

  Zdravím,potřebuji poradit.Dostala jsem dárek a to 2 klučíky,ale netuším zda jsou to potkánci,či krysy -prý jim jsou 3 měsíce.Můžu někam zaslat foto..?Děkuji za odpověď

 29. Anna Dostálová says:

  Dobrý den mám nového potkánka přibližně 2 dny .. je starý asi jeden měsíc ..ve vzerimexu nám pro něj dali nějaké granule ale on je nechce jíst..dáváme mu kousky mrkve, jablka, okurky ale on nic..bojím se o něj.. také ani nepije .. chci se zeptat jestli je to normální ..třeba ze změny prostředí nebo tak ..předem děkuji za odpověd

 30. Renata Majgotová says:

  Dobrý den, děkuji za hezký článek taky chovám potkanky už 5. rokem a na veterinu chodíme k pí, dr. Lietavcové. Maximální spokojenost, paní doktorka je výborný diagnostik a navíc zdatný chirurg. Moje potkanky trpěly nádorem mléčné žlázy naštěstí operace byla vždy úspěšná a prodloužila a zlepšila jim kvalitu života, operované se dožily 2roky a 11 měsíců. Nyní mám dvě samice moc hodné mazlivé a jedna z nich je taky po operaci nádoru na mléčce jinak zdravé. V létě budou mít 2 roky. S pozdravem Renata kdybyste se chtěla pochlubit s chovem posílám kontakt malenin@seznam.cz

Napsat komentář