Potkan

16 min. čtení

Obsah článku:


chov potkana, jak na chov potkanů, jak chovat potkanaTaxonomické zařazení

Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: strunatci (Chordata)
Podkmen: obratlovci (Vertebrata)
Třída: savci (Mammalia)
Řád: hlodavci (Rodentia)
Čeleď: myšovití (Muridae)
Rod: potkan (Rattus)
Druh: potkan obecný (Rattus norvegicus)

Rozdíl mezi potkanem a krysou

Potkani jsou často zaměňováni s krysou (Rattus rattus), krysy se však u nás vyskytují jen zřídka. Aktuální informace říkají, že k nám krysa byla přivezena lodní dopravou a jejich výskyt se omezuje pouze na povodí Labe od Mělníka směrem do Hřenska.
Když potkana a krysu postavíte vedle sebe, uvidíte, že potkan je větší, kulatější, má malé oči, menší a masitější uši a šupinatý ocas kratší než tělo. Krysa má špičatější čumák, větší, papírové uši, které při překlopení dosahují k očím, a ocas o kousek delší než tělo, který je od svého kořene ke konci stejně široký, na rozdíl od potkana, který ho má u kořene silnější.
Potkan na rozdíl od krysy vyhledává mokrá a vlhká místa jako jsou sklepy, kanály a stoky. Pokud uvidíte zvíře podobné potkanovi obratně šplhat, skákat a lézt ve výškách po trámech, je to krysa, vyhledává spíš suchá místa půd a podkroví. Krysu a potkana nikdy nenajdeme na stejném místě.
Bílým laboratorním potkanům se často říká laboratorní krysy, krysy se však v laboratořích vůbec nepoužívají.

Historie potkanů

Potkani jsou původem z Asie, kde se vyskytují dodnes. Díky rozvoji dopravy po moři se potkani začali rozšiřovat všude po světě, kde žijí v blízkosti lidí, ti jim nevědomky tvoří ideální podmínky pro život. Potkani jsou zvířata, která se zároveň dokázala dokonale přizpůsobit způsobu lidského života. Protože se jedná o zvířata velmi inteligentní, nesnadno se hubí. Při zkoušení neznámého jídla nejprve vysílají své „ochutnávače“, teprve pokud se jim nic nestane, do žranice se pustí i ostatní. V minulosti byli potkani, ale i krysy přenašeči moru a tyfu.

Než si pořídíte potkana

chov potkana, jak na chov potkanů, jak chovat potkana, kolik potkanů chovatBerte na vědomí, že potkani jsou hodně společenská zvířata a potkánkovi toho pravého potkaního kamaráda nenahradíte, ani kdybyste se přetrhli. Je tedy lepší chovat potkany minimálně dva. Pokud přece jen z nějakého důvodu můžete mít pouze jednoho, berte samce. Samice mají totiž vyvinutější sociální cítění, proto by sama byla více nešťastná než samotný samec. Nemusíte se bát, samci i samice zapáchají úplně stejně, maximálně po týdnu vás odér nepříjemný donutí klec vyčistit jak u toho, tak druhého pohlaví. U mých potkanů trvalo o týden déle, než si na mě úplně zvykli, než tomu tak bylo u samotného potkana, každopádně si myslím, že je lepší chovat dva, vystačí si sami, když jste v práci nebo na ně nemáte čas. Je také veselé pozorovat jednotlivé interakce mezi nimi. Často se pošťuchují, hrají si nebo si vzájemně čechrají kožíšky.

Pro potkany si nechoďte do zverimexů, protože tam se dodávají potkani především jako krmivo pro jiné druhy a často se stane, když si takového potkana přinesete domů, že bude zlý a bude kousat. Je lepší potkánky koupit z chovatelských stanic. V České republice je jich poměrně dost a chovatel vám jistě rád poradí i s případnými otázkami k chovu.
Jedinou nevýhodou potkanů je, podle mého názoru, nízký věk, kterého se dožívají. V nejlepších podmínkách a při nejlepší péči jejich věk zřídka přesáhne 2 roky.

Charakter potkana

Jak jsem již zmínila, potkani jsou velice inteligentní hlodavci, často vás překvapí, co dokážou vymyslet za lumpárnu a co všechno si dokážou v hlavě spojit. Potkany chovám několik let a stále mě překvapují. Jsou to mazliví lumpíci, kteří vás dokážou pobavit a zvednout vám náladu po nevydařeném dni. Jsou aktivní, zvědaví a vynalézaví, proto jim poskytněte dostatek volného pohybu a prolézaček, aby se mohli vyřádit. Potkani milují volný pohyb po pokoji, předtím však ukliďte veškeré kabely, květiny a věci, o které byste neradi přišli. Potkani zbožňují oblečení. Kolik mých triček má v sobě díru jen proto, že jsem je zapomněla uklidit z gauče, na který si potkani samozřejmě umí vyskočit. Nenechávejte nic ani v blízkosti klece…
Nikdy nechytejte potkana za špičku ocasu, má tam jemnou kůži, která se může z ocasu snadno svléknout a ocas by se mu musel amputovat.

Nejčastější nemoci potkanů a jejich léčba

chov potkana, jak na chov potkanů, jak chovat potkana, nemoci potkanůDýchací problémy potkanů

Potkani jsou nejnáchylnější na nemoci respiračního traktu. Záněty horních cest dýchacích a zápaly plic u potkanů jsou nejčastěji způsobeny bakteriemi rodu mycoplasma. Jde o velmi nakažlivou bakterii, se kterou se každý potkan ve svém životě určitě setká. Tyto bakterie mohou v tělech potkanů přetrvávat v klidovém stádiu a v případě snížení imunity zvířete stresem, změnou prostředí, průvanem nebo jinou nemocí, nabývají na síle. Nemoc u potkanů začíná nachlazením (zánětem horních cest dýchacích), kdy potkanovi teče z nosu a z očí porfyrin (červeně zabarvená tekutina), potkan kýchá, při dýchání píská, pšiká, vydává zvuky podobné praskání bublinek nebo vrkání holuba, často si utírá čumáček, cvaká zuby, později se začíná potkan dusit a při pohybu jakoby lapá po dechu. Nemoc pokračuje dál a sedá na plíce, kde vytváří zápal plic. Při zápalu plic vznikají na degenerativní stavy plicní tkáně, záleží na tom, jak moc jsou plíce zasaženy, ve většině případů potkan umře, v lepších případech se z akutní nemoci stane chronická, tzn., že bude kýchat po zbytek života. V nejlepších případech se potkan vyléčí úplně.
Protože i moji potkani se se zápalem plic setkali a já posléze zjistila, jak málo článků na internetu se léčbě této nemoci věnuje, rozhodla jsem se, že sepíšu postup léčby svých potkanů a budu doufat, že tyto informace zachrání ještě další potkaní životy.
Ze všeho nejdůležitější je koupit si zdravého potkana od chovatele, ne ze zverimexu. Tam bývá respiračními chorobami postiženo největší množství potkanů kvůli nedostatečným hygienickým podmínkám a velkému množství zvířat na malém místě. Pokud už potkan jeví známky nemoci, rozhodně s léčbou neotálejte, čím dříve nemoc odhalíte, tím větší šance na uzdravení potkan má. Nemoc se velmi rychle šíří a v konečných stádiích (potkan je naježený, nahrbený, velmi rychle a mělce dýchá, nejí, nepije a nevylučuje) bývá fatální. Potkana vezměte k veterináři, doporučuji ty, kteří se zabývají nemocemi drobných zvířat, často se mi totiž stalo, že na mě veterináři koukali divně proto, že jsem jim do ordinace přinesla „nějakou přerostlou myš“. Veterinář potkana poslechne, změří mu tělesnou teplotu a předepíše antibiotika.

Léčba zápalu plic

Nejčastěji jsou předepisována antibiotika 5% Baytril (Enroxil, Enrogal, Eurofloxacin). Podávají se 2× denně 15mg/kg zvířete. Tato antibiotika jsou sice potkany velmi dobře přijímána (aplikují se do tlamy), protože nejsou nijak aromatická, ale léčba v jejich případě nezabrala. Pokud se vám nepodaří antibiotika aplikovat do tlamky, můžete zkusit je dát na piškot nebo na ovesné vločky. Ohlídejte si však, aby potkánek všechno snědl. Dobrým antibiotikem na léčbu respiračních nemocí je 2% Marbocyl (Marbofloxacin), podává se jednou denně a je špatně přijímám kvůli svému výraznému zápachu. K léčbě se dále, ideálně zároveň s již vyjmenovanými antibiotiky, užívá dětský sirup s antibiotiky Augmentin Duo. Ten je podáván 2× denně. Má jahodovou příchuť a bývá obvykle potkany dobře snášet, mým potkanům však nechutná. Nejlépe se mi osvědčil Ronaxan, je to antibiotikum v prášku, ten rozdrtíte a rozdělíte na několik částí podle váhy potkana. Je to lék velmi rychlý a účinný. Stav mých potkanů se radikálně zlepšil již po třetí dávce. Lék se podává 2× denně do tlamy nejlépe zamíchaný v sirupu. V průběhu léčby tímto antibiotikem vyřaďte z jídelníčku potkana mléčné výrobky. K léčbě se může se využít i Tellusin, který se však aplikuje do svaloviny, což může být při aplikaci doma poměrně problém. Platí ovšem to, že nejúčinnější antibiotika jsou vždy ta píchaná i v případě Marbocylu i pokud je píchaný alespoň pod kůži. Pokud se injekcí nebojíte, řekněte si ve veterinární ordinaci o inzulínové stříkačky, mají maličkou jehlu, zvíře vpich skoro necítí.
Po 3-5 dnech léčby antibiotiky by se stav zvířat měl viditelně zlepšit, poté se doporučuje léčbu prodloužit o dalších 7 dní. Zároveň je nutné přeléčit všechny potkany, kteří přišli s nemocným do styku. Po vymýcení nemoci se doporučuje klec a veškeré její vybavení vyčistit Savem. Potkanům se dále doporučuje podestýlat bezprašnou podestýlkou, někteří potkani totiž mohou mít alergii na prach z pilin. Dobře se osvědčil Asan, který je však poměrně drahý nebo kukuřičná podestýlka. V průběhu nemoci je nutné podestýlku měnit častěji, protože jinak potkani dýchají výpary z moči, a tím se jim bakterie stále dostává do těla.
Pokud se stav potkanů nezlepšuje, zkuste ho nechat odčervit, výborně se mi osvědčil Dectomax. Nejspíše bude nutný i výtěr z nosu a následná kultivace bakterií. Na dané bakterie se posléze podá správné antibiotikum. Je nutné si uvědomit, že antibiotiky ničíme bakterie, ne viry, s těmi si potkan musí poradit sám, můžeme mu pouze posilovat imunitu. Nemoci respiračního traktu potkanů bychom rozhodně neměli podceňovat, ve většině případů končí smrtí zvířete. Může se také stát, že se bakterie potkanovi dostane do mozku nebo středního ucha, takové zvíře má potom problémy s koordinací těla, naklání hlavu na stranu, točí se dokola atd., takové stavy už bývají trvalé.

Alternativní a podpůrná léčba

Jako alternativní léčba nebo podpůrná léčba k antibiotikům se používá echinaceový sirup s vitamínem C, betaglukanový sirup (např. VET-P-IM sirup), jitrocelový sirup, vitamín B (např. Neuron), čaje na nachlazení nebo průduškové čaje s medem (podávají se teplé, ne horké ani studené), glukopur (dodá energii potkanovi vysílenému antibiotiky a nemocí) a probiotika na obnovení střevní mikroflóry a tím posílení imunity potkana. Probiotika je nutné podávat i s prebiotiky (pestrou stravou s vitamíny). Jako probiotika doporučuji Protexin Bio-Lapis zakoupené ve veterinární ordinaci nebo Lactobene, které seženete v lékárně. Jsou to malé sáčky, jejichž obsah naředíte vodou nebo něčím pro potkany chutným, můžete je zamíchat do ovesné kaše nebo do echinaceového sirupu. Potkanům podávejte co nejpestřejší stravu, vyhněte se však mléku a mléčným výrobkům, které zahleňují organismus a tím potkanovi v nemoci ještě více škodí. V průběhu nemoci se doporučuje zvýšit příjem vitamínu C a B, ten najdete např. v pro potkany velmi chutných ovesných vločkách. Je dobré je zvlhčit sirupem nebo čajem proti kašli. Můžete zároveň 2× týdně píchat vitamín B12. Pokud vám ho veterinář nedá, rozdrťte B Komplex forte a potkánkům dejte 1× denně trošičku do krmení, nejlépe do kašičky.
Při léčbě by potkani měli mít stálou pokojovou teplotu 20-22˚C, nesmí být v průvanu a neměli by přijít do styku s jinými zvířaty, nemoc se velmi ráda šíří. Pamatujte, že léčba respiračních chorob u potkanů je běh na dlouhou trať, rozhodně si ale myslím, že bojovat se vyplatí!

Závěrem chci říci, že moje potkany se mi po několika měsících léčby podařilo vyléčit, přeji si, aby se to povedlo i vám. Hodně zdraví vám i vašim potkánkům!


Poradna chovu potkanů

PRAVIDLA
1. Své dotazy k chovu potkana pište do diskuze níže, ale nevkládejte odkazy, jinak bude celý dotaz automaticky smazán.
2. Dotazy mi nepište v e-mailech, neodpovím na ně, zároveň nevolejte na mobil.
3. Vulgární nebo nesrozumitelné dotazy budou smazány. Pište tak, aby se to dalo přečíst a pochopit.
4. Odesláním komentáře souhlasíte se Zásadami ochrany osobních údajů.

167 komentářů na téma “Potkan

  1. Chci se zeptat jestli můžou být 2dvě samice potkana laboratorního v domu kde je kočka okolo 3tří až 4čtyř let . Doufám že řeknete ano . Já totiž moc chci potkana ke svým 10desátým narozeninám . děkuji Miky .

  2. Chci se zeptat .Je pravda že potkani ze zverimexu jsou složitější na výchovu než potkánci z chovatelské statice? A mam si pořídit kluky nebo holky podle vašich zkušeností?? ♧ Chtěla bych abych se sním/sní mohla mazlit ale i hrát .Děkuju za odpověd

    1. Dobrý večer,
      není to pravda, ale potkani ze zverimexu jsou v 99 % nemocní. Raději si kupte dva z chovatelské stanice. Kluci jsou líní, nic moc kromě jídla je nezajímá. Holky jsou akční, velmi chytré a hravé.

      1. S tím to rozhodně nesouhlasím..Naši dva kluci jsou velmi akčni , zvídavý a hravý. Jsme z nich všichni nadšení. Jenom projdem kolem klece a kluci jsou hned u mříží..takže se zastavám názoru , že je to individuální.

  3. Dobry den.Když potkánky dám na postel tak tam je zed a oni tam furt cuchaj a naklánějí se.můžu jim tam dát treba tu rozkládací knížku??Neviděsí se?

  4. dobrý den, koupili jsme si potkanka – samičku. máme ji druhý den a stále se bojí a je zalezlá v domečku. mluvíme na ni, bereme ji z klece ale nějak se s námi úplně zatím nekamarádí. jak dlouho si tak může zvykat? děkuji za odpověď

    1. Dobrý večer,
      především je třeba říct, že samici nikdy není dobré chovat samotnou. Samice potkanů jsem velmi společenské a samotná bude hodně nešťastná. Můžete se jí i hodně věnovat, ale potkana jí nenahradíte. Pokud ji máte doma druhý den, není možné po ní chtít zázraky, ochočování je dlouhodobější záležitost, každý jedinec si zvyká různě dlouhou dobu, nelze říci přesně, kdy si na vás zvykne. Rozhodně pokračujte v ochočování a jednoho dne vám i vyleze na ruku. Ať se vám daří.

  5. Dobrý den, děkuju za radu. Když jsem si potkánka koupila všimla jsem si že pšiká (zatim :( ). Musela jsem si hned najít něco takového. Veterinářce určitě zavolám

  6. Dobrý den,
    už měsíc mám doma dvě čiperky, se kterými mám tak trošku problém. Snažím se na ně pořád mluvit, hladit, dávám jím pochoutky z ruky, ale ta jedna po mě pořád vyjíždí. Když si ji chci pohladit, chce mě prostě kousnout. Ještě mě teda nekousla ani jedna, vždycky jim zázrakem uhnu. Ale štve mě to, protože s něma nemůžu NIC. Bojím se jich. Máte nějakou radu co s nimi? nebo co mám dělat ?
    Děkuji moc za odpověď :)

    1. Dobrý den,
      hlavní je, se nebát. Zvíře vycítí, když se ho někdo bojí a reaguje podle toho. Zkuste je pouštět ven z klece, nechte je po sobě lézt, postupně je hlaďte, dávejte jim pamlsky, ochočujte je. Těžko říct, jestli se potkanka bojí, když kouše, neviděla jsem ji. Může se bát, může z vašich prstů cítit jídlo,…. Rozhodně jim nestrkejte prsty skrz mříže klece. Dejte jim čas, mějte trpělivost a nebojte se.
      Hezký den.

      1. Děkuji za odpověď :)
        Ven z klece mám právě strach je pouštět, protože se bojím že mi někam utečou, schovají se a už je nenajdu :D Ale co je divný, dneska ráno jsem zapomněla zavřít dvířka od klece když jsem šla do práce. Když jsem přišla domů byly pořád v kleci v pelíšku :D

  7. Dobrá den mám potkánka ( nejspíš holku ) které je cca 1 rok +- pár dní :) a chci se zeptat jestli by bylo ještě vhodné koupit mu kamaráda/ku po případě teda jaké pohlaví ? :) a dále se chci zeptat jestli chodíte s potkanem i na nějaké preventivní kontroly nebo opravdu až když vidíte že mu něco je ? :) děkuji za odpovědi a přeji pěkný zbytek dne :)

    1. Dobrý večer.
      Potkanici bych určitě kamarádku koupila, aby nebyla sama. Jinak na kontroly k veterináři chodit nemusíte, pokud nemáte podezření, že potkánkovi něco je.
      Hezký večer.
      Aneta

          1. Takže je nemám dávat hned k sobě do klece a nechat je ale spíš třeba dát na postel ať se seznámí a pak až do klece ? :) jinak opravdu děkuju moc :) ať se daří i vám a vašim prckům :)

            1. Ano, jak jsem psala, seznamte je kdekoliv mimo klec, pak je teprve dejte spolu do klece, která bude kompletně umytá včetně domečků, misek a vyčištěné podestýlky.

  8. Zdravím,potřebuji poradit.Dostala jsem dárek a to 2 klučíky,ale netuším zda jsou to potkánci,či krysy -prý jim jsou 3 měsíce.Můžu někam zaslat foto..?Děkuji za odpověď

  9. Dobrý den mám nového potkánka přibližně 2 dny .. je starý asi jeden měsíc ..ve vzerimexu nám pro něj dali nějaké granule ale on je nechce jíst..dáváme mu kousky mrkve, jablka, okurky ale on nic..bojím se o něj.. také ani nepije .. chci se zeptat jestli je to normální ..třeba ze změny prostředí nebo tak ..předem děkuji za odpověd

  10. Dobrý den, děkuji za hezký článek taky chovám potkanky už 5. rokem a na veterinu chodíme k pí, dr. Lietavcové. Maximální spokojenost, paní doktorka je výborný diagnostik a navíc zdatný chirurg. Moje potkanky trpěly nádorem mléčné žlázy naštěstí operace byla vždy úspěšná a prodloužila a zlepšila jim kvalitu života, operované se dožily 2roky a 11 měsíců. Nyní mám dvě samice moc hodné mazlivé a jedna z nich je taky po operaci nádoru na mléčce jinak zdravé. V létě budou mít 2 roky. S pozdravem Renata kdybyste se chtěla pochlubit s chovem posílám kontakt malenin@seznam.cz

    1. Dobrý den,
      děkuji za Váš komentář, jsem moc ráda, že se Vám článek líbí. Na paní doktorku Lietavcovou nedám dopustit, je to skvělý veterinář i člověk. Jsem ráda, že jste s ní také spokojená. Přeji Vám, ať se Vám a Vašim potkankám dobře daří a děláte si vzájemně radost.
      Krásný den.
      Aneta Baklová

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

error: