Ježek

hlídání ježků PrahaTaxonomické zařazení

Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: strunatci (Chordata)
Podkmen: obratlovci (Vertebrata)
Třída: savci (Mammalia)
Řád: hmyzožravci (Eulipotyphla)
Čeleď: ježkovití (Erinaceidae)
Podčeleď: ježkové (Erinaceinae)
Rod: ježek (Atelerix)

hlídání ježků PrahaDruhy ježků

Ježků jako mazlíčků se chová několik druhů. Neznámější je asi ježek bělobřichý (Atelerix albiventris). Dalším druhem ježka, kterého je možné chovat doma, je ježek alžírský (Atelerix algirus). Křížením těchto dvou druhů vznikl africký trpasličí (pygmy) ježek. Chov těchto druhů ježků je prakticky stejný. Ve volné přírodě se tyto druhy dožívají okolo 3 let, v dobré domácí péči až 6 let. Ježka nikdy nevypouštějte do volné přírody, nepřežil by!

Obecně o ježkovi

hlídání ježků PrahaTouha lidí mít doma za mazlíčka něco exotického dovedla ježka, který je původem z Afriky, až do evropských domácností. Ježek se dá považovat za mazlíčka, i když ne všichni jedinci musí být kontaktní. Ježek nepíchá neustále, pokud je mu dobře a cítí se v bezpečí, stáhne bodliny a nechá se po nich hladit jak po směru růstu, i tak v protisměru. Ježkové jsou noční tvorové, pokud Vám někdo bude prodávat ježka s tím, že jedině tento druh či poddruh se vyznačuje denní aktivitou, je to hloupost. Bohužel se objevuje stále více ziskuchtivých množitelů, kterým to poslední, o co jde, je zdraví a pohoda ježků. Pokud si chcete ježečka jako domácího mazlíčka pořídit, vyhledejte pouze ověřené chovatelské stanice (např. CHS Ježčí království), nikdy nekupujte ježka na inzerát! Je to opravdu velké riziko. Je třeba počítat s tím, že cena ježka z dobrých rukou se pohybuje od 2000 do 3000 Kč v závislosti na pohlaví a zbarvení. I když se Vám může zdát, že na koupi ježka přes inzerát, kde se cena pohybuje nejčastěji mezi 1000 a 2000 Kč, vyděláte, je to omyl. Ježci, kteří pochází z rukou množitelů, mohou dříve nebo později ochořet, protože v jejich chovech často nebývají dodržovány základní hygienické požadavky. Léčba takového ježka se Vám pak vyhoupne několikanásobně nad hranici toho, co jste za ježka při koupi ušetřili. Množitelé Vám také mohou prodat už starého ježka nebo různě obarveného s tím, že se jedná o neuvěřitelně cennou barvu. Zamyslete se, pokud by někdo vyšlechtil ježka s tak cennou barvou, prodal by ho? A ještě pod cenou?:)

Chov ježka

Ježci jsou citliví na průvan, měli bychom je tedy chovat v plastovém boxu, který by měl být na místě, kam nefouká, rozhodně ne třeba na podlaze. Protože jsou ježci v noci velice aktivní, neumisťujte box do místnosti, kde spíte. Ani kuchyň není pro ježka vhodná kvůli výparům při vaření. Důležité je hlídat teplotu v místnosti, která se musí pohybovat od 22 do 26°C. Teplota prostředí se nesmí snížit pod 20°C. Ježek sice nehibernuje, ale přestává se v noci budit, nepřijímá potravu a po pár dnech umírá. Že je něco v nepořádku, poznáte už podle toho, že má ježek studené nožičky. Pokud tomu tak je, rychle mu doma přitopte, jde mu totiž o život.
Box pro jednoho jedince by měl mít rozměry aspoň 70 × 45 × 31 cm. Jako podestýlka se nejlépe osvědčil Asan. Až ho však budete ježečkovi kupovat, vyberte Asan Cat, ne Asan Pet, protože ten obsahuje výtažky z aloe vera, na které se v minulosti již objevily u ježků alergie. hlídání ježků v PrazeJežci přes den spí a rádi se přitom zavrtávají do podestýlky či  schovávají do domečku. Domeček v boxu tedy patří k základnímu vybavení. Můžete ježkům také dopřát látkový vak, do kterého si zalezou, avšak pozor. Ježci látku často koušou. Stalo se mi, že se do roztrhané látky ježkovi jednou zamotal drápek, podruhé se ježek do látky zamotal celý, a to tak, že nemohl sám vylézt a musela jsem ho z ní vystříhat. Ježci jsou před noc velice aktivní, a tak bychom jim k tomu měli vybavení boxu přizpůsobit. Můžeme box vybavit různými prolézačkami a hračkami. Ježci také milují talíře či kolečka na běhání. Kolečko by však mělo být bez dírek, aby se do nich ježkovi nezasekávaly drápky. Drápky je nutné také jednou za čas ostříhat speciálními nůžtičkami.
Co je na ježcích zajímavé, je jejich seznamování se s cizími pachy. Ježek začne pěnit, slintat a jazykem se hází slinu na bodliny. Ježek u toho dělá nejrůznější kreace, kterými člověka dokáže opravdu rozesmát.
I když máte ježka jen doma na podestýlce, nechodí ven a nepřijde do styku s jinými zvířaty, je třeba ho aspoň jednou za půl roku nechat odčervit. Podestýlka (dokonce i asan), ale i červi, které ježek žere, mohou obsahovat různé parazity, na které jsou ježci vnímaví. Vhodná vakcína pro ježečky je Stronghold, dávají se dvě kapky mezi ouška, kde si ježek kapky neolíže. Uvádí se, že vakcíny obsahující účinnou látku Ivermectin (přípravek Ivomec nebo Biomec) jsou pro ježky toxické. Při konzultaci s veterináři mi bylo objasněno, že samotná účinná látka není problém, jde spíš o to, že ježek může mít parazity i na plicích a tím, že se látkou vyvolá masivní smrt těchto jedinců, se ježkovi mohou zneprůchodnit dýchací cesty, a z toho důvodu ježek pak umírá. Důležitá je tedy prevence a včasné odhalení a řešení problému.

Jednoho nebo více ježků?

Ježci jsou samotáři, takže se nedoporučuje chovat je dohromady, každý musí mít svůj box. Někteří chovatelé mají dobré zkušenosti s chovem samic společně. Pokud je nutné samice umístit do jednoho boxu, vyberte k sobě takové, které mají mírnou povahu a dohlédněte na to, aby každá z nich měla dostatečný příjem potravy. Někdy se stane, že jedna samice obsadí misku s krmením a nepustí k ní ostatní. Nikdy spolu nechovejte březí a kojící samice. Samci spolu být rozhodně nesmí.

Krmení ježka

hlídání ježků v PrazeJežek je hmyzožravec, bohužel si dodnes hodně lidí myslí, že ježek papá jablíčka a hruštičky, ale tak tomu není. Ježek žere moučné červy, může žrát i kobylky a cvrčky, pokud na ně však není odmala zvyklý, asi s nimi u něj nepochodíte. Kromě hmyzu se ježkům dávají i malé granule pro koťata. Krmnou dávku ježkům můžete obměnit podáním kvalitní kapsičky nebo paštiky pro kočky. Ježkům můžete i vařit, a to třeba maso s rýží, těstovinami, vajíčkem atd. Ne každý ježek to však ocení… Na co si jako malý zvykne, to pak žere celý život. Jednou za měsíc byste měli ježkovi doplnit i vápník, u mladých ježků jednou týdne. V chovatelských potřebách seženete bez problémů sypký vápník, kterým jemně poprášíte červíky. Nezapomeňte také na vodu, tu však ježkovi podávejte v misce, ne v napáječce. Ježci si o napáječku často lámou zoubky.

Odchov ježčích mláďat

Samice se prvně připouští mezi 6. a 12. měsícem a měla by mít maximálně dva vrhy do roka. Schopnost samice mít mláďata přetrvává asi tří let. Březost ježka je dlouhá 35 až 39 dní a rodí se v průměru 2 až 6 mláďat. Mláďata ježků jsou altriciální – rodí se nevyvinutá a jsou plně závislá na péči matky. Po narození jsou slepá a holá, bodlinky se začnou objevovat pár hodin po porodu a jsou zpravidla bílé. Oči mláďata začínají otevírat mezi 18. a 24. dnem. Mláďata se odstavují od samice v 5 až 6 týdnech. Do dvou měsíců se pak musí samice oddělit od samců, mohlo by totiž dojít k nechtěnému připuštění. Zbarvení ježků se mění až do 5. měsíce, a tak pro Vás může být jejich výsledné zbarvení překvapením:)

Ježci žijící u nás

V naší volné přírodě se vyskytují pouze dva druhy ježků – ježek východní (Erinaceus concolor) a ježek západní (Erinaceus europaeus).
Lidé mají často zato, že každý ježek nalezený venku na podzim potřebuje pomoci. Není tomu tak. Pokud najdete živého ježka na sněhu, je důvod ho zachraňovat. Ježek se někdy nestihne zazimovat, tedy zalézt si někam, kde v pořádku přečká zimu. Někdy se zase stane, že si ježek nestihne udělat dostatečné tukové zásoby, a tak by zimu nemusel přežít. Váha ježků na podzim by se tedy měla hlídat, měl by mít aspoň 650 až 700 g.
Pokud najdete ježka, o kterém si myslíte, že potřebuje pomoci, nejdříve kontaktujte ochránce fauny v ČR, kteří Vám poradí, jak postupovat dále. Ježek se pak nejčastěji bere do tepla a krmí se kočičími granulemi či kapsičkami. Ochránci si pro ježka potom jezdí a buď ho vykrmí a pustí do přírody nebo ho nechají u sebe přezimovat a vypustí na jaře.
Smutné je, že se 80 % ježků ve volné přírodě nedožije svých prvních narozenin. Přestože v přírodě nemají žádného predátora, umírají pod koly aut nebo na trávící problémy po požití na zem odhozených žvýkaček.

Své dotazy k chovu ježků pište do diskuze níže, nepište do chatu, ten je určen pro zákazníky. V žádném případě prosím nevolejte a nepište na mobil. Děkuji ze pochopení.

31 komentářů u Ježek

 1. hanka123 napsal:

  Dobrý den chovám dva ježky samečka a samičku bohužel samička my přestala jíst a v noci se budit je to divné sameček je naopak velice aktivní prosím o pomoc

 2. hejhalovaada napsal:

  Dobrý večer, chci se zeptat nevíte o někom kdo by nabízel mládě ježka bělobřichého? Nejlépe samečka bez PP a né albína.
  Děkuji za odpověď

 3. hejhalovaada napsal:

  Dobrý den chci se zeptat nevíte kde seženu ten látkový vak? Děkuji za odpověď

 4. Malid napsal:

  Ahoj, chci se zeptat jak správně postupovat při ochoceni. Naučení ježka na brani do dlaně. Děkuji 🙂

 5. mid29 napsal:

  Dobrý večer. Jsem student a moc ráda bych si pořídila ježka. Jediný problém je v tom, že vždy na víkend jedu domu (v patek odpoledne odjezd, návrat neděle večer) chci se zeptat jak velka je to v chovu překážka a zda jsou nějaké možnosti jak tento problém vyresit. Děkuji předem za odpověď

 6. Tereza12 napsal:

  Dobrý večer, ráda bych se zeptala zdali je potřeba po koupi ježka raději zajít na prohlídku na veterinu a jak často je nutné měnit podestýlku? Děkuji za odpověd. Tereza K.

 7. PosKi napsal:

  Dobrý den, v noci jsem zvyklý na teplotu okolo 17C, přes den 20C, nešlo by terárium s ježkem nějak vyhřívat?

 8. Jan napsal:

  Dobry den,
  delsi dobu uvazuji o koupi jezka. Vse potrebne pro chovani jsem schopen zaridit, ale bojim se cestovani. Studuji v jednom meste a ziji v jinem. Normalne to byva tak, ze jsem tyden az dva na jednom miste a pak cca 4 dny na jinem. Je to postacujici pro chov? Cetl jsem, ze jsou nachylni na stres a obavam se, ze takove cestovani (autem, cesta zabere zhruba hodinu a pul) pro nej nemusi byt dobre. Diky za odp.

 9. Monika napsal:

  Dobrý den,jsem z Karviné a měla bych zájem o ježka kde ho tady sezenu

 10. Aneta napsal:

  Dobrý den, jsou ježci chování doma vhodní i pro alergiky ? Děkuji

 11. Pavel Kuneš napsal:

  Dobrý den,
  chtěl bych pořídit dceři jako domácí zvířátko ježka. Slyšel jsem , že existuje ježek, který má bodliny, které nepíchají. Můžete mě prosím napsat informaci o tomto druhu ježka a kontakt, kde ho můžu koupit.
  Děkuji moc za vaši odpověď.
  S pozdravem,
  Pavel Kuneš

Napsat komentář