Ježek

hlídání ježků PrahaTaxonomické zařazení

Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: strunatci (Chordata)
Podkmen: obratlovci (Vertebrata)
Třída: savci (Mammalia)
Řád: hmyzožravci (Eulipotyphla)
Čeleď: ježkovití (Erinaceidae)
Podčeleď: ježkové (Erinaceinae)
Rod: ježek (Atelerix)

hlídání ježků PrahaDruhy ježků

Ježků jako mazlíčků se chová několik druhů. Neznámější je ježek bělobřichý (Atelerix albiventris). Dalším druhem ježka, kterého je možné chovat doma, je ježek alžírský (Atelerix algirus). Křížením těchto dvou druhů vznikl africký trpasličí (pygmy) ježek. Chov těchto druhů ježků je prakticky stejný. Ve volné přírodě se tyto druhy dožívají okolo 3,5 roku, v dobré domácí péči až 6 let. Ježek trpasličí není nikde v přírodě zastoupen, nikdy ho do přírody nevypouštějte, nepřežil by!

Obecně o ježkovi

Popis ježka bělobřichého

Ježek má poměrně ostré zuby, ale při rozčílení je nepoužívá a spokojí se s pasivní obranou klubíčka. Pro ježka jsou velice důležité okružní svaly, které mu umožňují se stočit, což plní jeho ochrannou funkci. Při pocitu ohrožení ježek své bodliny zpevní a naježí. Snaží se všechny odradit také hlasitým funěním připomínajícím startování motorky. Nedupe! V nejhorším případě „nadskakuje“ se záměrem nepřítele popíchat. Při nervozitě se ježkovi na čele vytvoří tzv. brázda (rýha), kůže se přetáhne přes oči. Uprostřed hlavy má holý pruh bez bodlin. Další zvláštností je bradavička na spodní čelisti, ze které obvykle vyrůstá pár delších chloupků, někteří ježci ji mají, někteří ne. Ježkovy oči jsou malé a zapadlé, vypadají jako korálky. Plní poměrně malou funkci. Ježek má omezené vidění, má potíže s vnímáním hloubky. Na druhou stranu ježkovi uši jsou velké a výborně slyší – až v ultrazvukovém rozsahu. Taktéž má výborný čich. Ježek má 36-44 zubů, první pár řezáků je o něco větší než ostatní. Mláďata mají mléčné zuby. Ježek má 4 prsty na zadních a 5 prstů na předních nohou. Drápky se musí zastřihávat speciálními nůžtičkami, jinak přerostou. Nůžky na drápky seženete např. tady.
chov ježka bělobřichéhoJežčí bodliny jsou ve skutečnosti velmi lehké a při případném pádu slouží jako tlumiče. Ježek jich má průměrně 5000-7000 a tvoří 35 % jeho váhy. Na obou koncích jsou zúžené. Vypadnuté bodliny jsou v průběhu celého života nahrazovány novými. Bodliny ježek o své vůli nemůže vystřelovat. Za život bodliny několikrát vymění. Při tomto procesu jsou ježci většinou nervózní a nevrlí, a to i jako dospělí. Nemají pachové žlázy, nemají ani výrazněji zapáchající moč (malé množství amoniaku). Síla moči není ani závislá na pohlaví.
Co je na ježcích zajímavé, je jejich seznamování se s cizími pachy. Ježek začne pěnit, slintat a jazykem se hází slinu na bodliny. Kdo o tomto neví, většinou se vyleká, že má ježek nějaký záchvat. Ježek u toho dělá nejrůznější kreace, kterými člověka dokáže opravdu rozesmát.
Existuje mnoho barevných variant ježků. V USA v současné chvíli chovatelé rozlišují 92 různých barevných mutací (liší se barvou bodlin, masky, očí..). V naší republice jsou bohužel velmi rozšířeni albíni.

Velikosti ježků

 1. Mini linie – váha v dospělosti okolo  300g. V USA, odkud chov pygmy ježka přišel, prý velmi oblíbené linie, Angličané však rozmnožování takto malých zvířat nedoporučují. Pokud je samička extrémně malá, s největší pravděpodobností bude mít těžký průběh porodu a každý vrh, zvláště početnější, ji velmi vyčerpá. Pokud je připuštěna větším samcem, než je ona sama, je těžký porod téměř jistotou.
 2. Medium linie – ježci váhy cca 350-500g. V této váhové kategorii se pohybuje většina u nás chovaných ježků.
 3. Jumbo linie – váha cca od 500g výše.

Občas je mini linie ježků zaměňována s neduživým či nemocným ježkem. Naopak jumbo linie s obézním.

Jak manipulovat s ježkem

Rada pro ty, kdo nevědí, jak chytit ježka holýma rukama a nepopíchat se, pokud je netýkavka. Ježka bereme současně do obou rukou ze stran. Dlaně mu opatrně vsuňte pod bříško, kde má jemný kožíšek a oběma palci jej seshora opatrně přidržujte. Fučákovi je dobré dát do boxu nějaký kus látky, ze kterého bude cítit vaši vůni a bude si tak na vás nenásilně zvykat.

Chov ježka bělobřichého

Ježci jsou citliví na průvan, neměli byste je tedy chovat v kleci, ale v plastovém boxu, který by měl být na místě, kde nefouká. Rozhodně ne na podlaze, pod oknem nebo přímo u topení. Protože jsou ježci v noci velice aktivní, neumisťujte box do místnosti, kde spíte, nevyspíte se. Ani kuchyň není pro ježka vhodná kvůli výparům při vaření. Důležité je hlídat teplotu v místnosti, která se musí pohybovat od 22 do 26°C. Nesmí klesnout pod 20°C. V případě, že nemáte doma dostatečnou teplotu, můžete pod ubikaci umístit vyhřívací podložku. Dobré jsou třeba topné folie a pásy Ultratherm. Žárovky obecně doporučovány nejsou. Jediná vhodná žárovka pro ježky je Infrared, nepálí, ale hřeje. Dobré jsou taky vyhřívací podložky Snuggle Safe. Výhodou je, že nepotřebují přívodní elektrické kabely, stačí ji nahřát přímo v mikrovlnce. Já používám jak tuto podložku, tak i tu do zásuvky. Ježek bělobřichý při nízkých teplotách sice nehibernuje, ale v chladu se v noci přestává budit, nepřijímá potravu a po totálním vyčerpání organismu umírá, takže teplo je pro něj stěžejní.

hlídání ježků v Praze

Box pro jednoho ježka by měl mít rozměry aspoň 90 × 45 × 40 cm. Jako podestýlka se nejlépe osvědčily hrubé hobliny nebo Asan. Až ho však budete ježečkovi kupovat, vyberte Asan Cat, ne Asan Pet, protože ten obsahuje výtažky z aloe vera, na které se v minulosti již objevily u ježků alergie. Ježci přes den spí a rádi se přitom zavrtávají do podestýlky či  schovávají do domečku. Domeček v boxu tedy patří k základnímu vybavení. Můžete ježkům také dopřát látkový vak, do kterého si zalezou, avšak pozor. Ježci látku často koušou. Stalo se mi, že se do roztrhané látky ježkovi jednou zamotal drápek, podruhé se ježek do látky zamotal celý, a to tak, že nemohl sám vylézt a musela jsem ho z ní vystříhat. Ježci jsou přes noc velice aktivní, a tak bychom jim k tomu měli vybavení boxu přizpůsobit. Box můžeme vybavit různými prolézačkami a hračkami. Ježci také milují talíře či kolečka na běhání. Kolečko by však mělo být bez dírek a drátů, aby se do nich ježkovi nezasekávaly drápky.
Ježka je dobré občas nechat proběhnout po místnosti pod dohledem, nedoporučuji venčit ježka venku, protože může chytit různé parazity a vy potom budete mít plné ruce práce se jich zbavit.
Ježka nikdy nekoupejte ve vodě! Veselá videa ze sociálních sítí s plovoucím ježkem jsou pro něj ve skutečnosti trápením. Jestli ježkovi chcete dopřát koupání, tak jedině v písku pro činčily!

Jednoho nebo více ježků?

Ježci jsou samotáři, takže se nedoporučuje chovat je dohromady, každý musí mít svůj box. Někteří chovatelé mají dobré zkušenosti s chovem samic společně. Pokud je nutné samice umístit do jednoho boxu, vyberte k sobě takové, které mají mírnou povahu a dohlédněte na to, aby každá z nich měla dostatečný příjem potravy. Někdy se totiž stane, že jedna samice obsadí misku s krmením a nepustí k ní ostatní, pak jedna tloustne a další hubnou. Občas se také stává, že samičky, které spolu bydlely dosud v harmonii, se začnou prát. Musíte být proto neustále připraveni na jejich případné rozdělení. Nikdy spolu nechovejte březí a kojící samice. Samečci spolu nesmí být v žádném případě, byly by nepříjemné boje.

Krmení ježků

hlídání ježků v PrazeJežek je hmyzožravec, bohužel si dodnes hodně lidí myslí, že papá jablíčka a hruštičky, ale tak tomu není. Ježek žere moučné červy, zophobase, může žrát i kobylky a cvrčky, pokud na ně však není odmala zvyklý, asi s nimi u něj nepochodíte. V žádném případě se nedoporučuje podávat ježkům „volně žijící“ hmyz! Kromě kupovaného hmyzu se ježkům dávají i malé granule pro koťata. Nejvíce ježkům chutnají značky Josera a Royal Canin. Mladým ježkům se doporučuje dávat výživnější granule pro nejmenší koťátka a moučné červy. Krmnou dávku můžete ježkům obměnit podáním kvalitní masové kapsičky nebo paštiky pro kočky či koťata. Některým ježkům to ale nechutná. Ježkům můžete i vařit, a to drůbeží maso s rýží, těstovinami, zeleninou (mrkev, petržel,…), vajíčkem, ovesnými vločkami atd. Ne každý ježek to však ocení… Vepřové maso není pro ježky vhodné. Pamatujte, že na co si jako malý zvykne, to pak žere celý život a změny většinou neuvítá. Jednou za měsíc byste měli ježkovi doplnit i vápník, u mladých ježků jednou týdně. V chovatelských potřebách seženete bez problémů sypký vápník pro plazy, kterým jemně poprášíte červíky. Můžete zkusit i sépiovou kost, kterou můžete nastrouhat na potravu. Pozor, je hodně slaná a může ježkům zatěžovat ledviny, takže opatrně s ní. Nezapomeňte také na vodu, tu však ježkům podávejte v misce, ne v napáječce. Ježci si o napáječku často lámou zoubky. Červíky doporučuji dávat do keramické misky se zahnutými okraji, aby nevylezli. Ježci by nikdy neměli být krmeni ořechy, avokádem, cibulí, česnekem, syrovou mrkví a celerem, zelím, hrozny i rozinkami, citrusovými plody, sušeným ovocem, čokoládou, cukrovinkami, syrovým masem a vajíčkem a konzervovanými či jinak upravovanými potravinami (smažené, párky, solené…) a mlékem.
Jako doplněk stravy můžete použít pastu Calo-Pet. Je to dietetická, vitamínová, vysoce kalorická pasta s nenasycenými mastnými kyselinami Omega-3 a Omega-6, aminokyselinou, vitamíny a stopovými prvky.

Odchov mláďat ježka bělobřichého

Samice se prvně připouští mezi 6. a 12.měsícem s váhou minimálně 300g (nejlépe však 350g) a měla by mít maximálně dva vrhy do roka. Rozestupy mezi vrhy musí být alespoň půl roku. Schopnost samice mít mláďata přetrvává do jejích tří let. Březost ježka je dlouhá 35-39 dní a rodí se v průměru 2-4 mláďata. Mláďata ježků jsou altriciální – rodí se nevyvinutá, slepá a holá a jsou plně závislá na péči matky. Bodlinky se začnou objevovat pár hodin po porodu a jsou zpravidla bílé. Okolo 10.dne začíná růst první srst a začíná se rýsovat maska. Oči mláďata začínají otevírat mezi 18. a 24.dnem. Mláďata se odstavují od samice v 5-6 týdnech, předčasně odstavená mláďata jsou často nemocná a brzy umírají. Do 2 měsíců se pak musí mladé samice oddělit od samců, mohlo by totiž dojít k nechtěnému připuštění. Samice od samce rozpoznáte podle obrázků níže. Zbarvení ježků se mění až do 5.měsíce, a tak pro vás může být jejich výsledné zbarvení překvapením 🙂

Páření ježků bělobřichých
Množit ježky doporučuji pouze zkušeným chovatelům. Vždy mohou nastat komplikace, se kterými je třeba počítat. Začátečníka mohou zaskočit a může tak udělat fatální chybu. Pokud se tedy rozhodnete pro páření ježků, vybereme nepříbuzný a zdravý pár s klidnou povahou. Samičku umísťujete vždy k samci. Ohlídejte, zda se neperou, protože by mohlo dojít ke zranění. Při námluvách jsou ježci značně hluční, nelekněte se hlasitého kvičení. Z boxu je třeba odstranit veškeré úkryty. Někteří chovatelé nechávají páreček spolu několik dní (cca týden). Delší páření než 10 dnů se nedoporučuje. Jiní volí odlišný způsob, ježky nechají spolu aspoň 48 hodin, poté ježky oddělí a za několik dnů odpočinku dají pár opět na minimální dobu 48 hodin k sobě.

hlídání ježků PrahaBřezost ježka bělobřichého
To, zda je samička březí, se poznává těžko. Někdy s tím má problémy i zkušený chovatel. Většinou se to pozná podle váhového přírůstku samice, ale ani velký váhový přírůstek (přes 100g) není 100% ukazatelem březosti. Obecně se uvádí, že samička musí přibrat minimálně 50g, ale většinou jsou váhové přírůstky mnohem větší, a to až rekordních 270g. Průměrný přírůstek je asi 120-160g. Dalším ukazatelem březosti samice je změna chování – začne přijímat více potravy (i jiné druhy krmení) a vody. Bříško je spíše tvrdší a větší do stran. Zvětší se jí bradavky. Po připuštění se k samici proto raději chovejte tak, jako by březí byla. Abyste měli jistotu, že samička není březí, je doporučováno čekat minimálně 40 dnů od posledního dne, kdy byla se samcem. Dle zkušeností se doporučuje spíše 50 dnů.

Porod ježka bělobřichého
Asi 3-5 dnů před plánovaným porodem samičce vyčistěte box, abyste ji příliš nestresovali. To samé se týká i doby po porodu (14 dnů až 3 týdny). Po tuto dobu pouze čistěte jen místo, kam chodí samička čůrat, bobečky vysbírejte. Snažte se být maximálně nenápadní a tiší. Před porodem si samice staví hnízdo, hodně polehává nebo naopak zběsile běhá, může začít hubnout, méně žere.
Když se narodí mláďátka, je slyšet slabé pískání. Stává se, že se miminka rodí značně rozdílných velikostí (tělesných ale i vývojových). Je to možná způsobeno tím, že samička díky tomu, že má dvourohou dělohu, zabřezne vícekrát, mláďata jsou tak různě vyvinutá, porod však proběhne v jeden termín. Nedoporučuje se nakukovat do hnízda a kontrolovat mláďata. Některé samice to opravdu nemají rády a mohla by tak mláďata odmítnout nebo sežrat. Pokud některé mládě najdete mimo hnízdo, můžete ho opatrně přemístit do domečku, ale opět raději na něj nesahejte, aby samička necítila vaši vůni. Mládě prostě naberte například na lžičku a dejte zpět do hnízda. Tento postup však také důkladně zvažte a vyčkejte, zda sama samička nesjedná včas nápravu. Brát mláďátka do ruky se doporučuje až po dvou týdnech, ale i tady záleží na chování samičky a vašich chovatelských zkušenostech.
Po porodu je třeba samici dodávat do krmení vápník i vitamín D, který pomáhá při jeho ukládání do kostí. Též je potřeba hořčík.

Odmítnutí mláďat samicí
V případě vážných problémů je možné osiřelá mláďata podsunout jiné kojící samici. Velmi často jsou přijata, ale krok je to samozřejmě riskantní. Můžete totiž přijít o oba dva vrhy. Mláďata by měla být přibližně stejně stará a počet mláďat odpovídat možnostem samičky. Tento zásah se však doporučuje až u více zkušených chovatelů.

Dokrmování mláďat ježků
Ruční krmení mláďat je věc velmi náročná a nejistým výsledkem. Záchrana mláděte je často přirovnávána k zázraku, mnoho mláďat nepřežije. V žádném případě nedoporučuji ručně krmit ježky s vidinou, že mláďata budou více ochočená či přítulná, to u ježka neplatí.
Na dokrmování ježků použijte náhražku kočičího mléka („sunar“ Royal Canin Cat Babycat Milk) či kozí mléko. Je možné je i kombinovat. Všeobecně se takové mléko doporučuje mírně naředit heřmánkovým pro lepší trávení. Mohou se přidat i dětské kapky typu „Sab simplex“ proti nadýmání nebo fenyklový čaj, popř. Lactacid či Acidophil na trávení. Hlavně se tedy snažte, aby ježeček nepřijímal s jídlem zbytečně vzduch. Mléko musí být vlažné a vždy čerstvé. Ke krmení je nejlepší používat malou 1 ml injekční stříkačku bez jehly, pipetu nebo kapátko.
Hladová ježčí mláďata pískají. Mláďata mohou mít rozdílnou potřebu potravy. Ze začátku krmte minimálně po 2 hodinách, spíše častěji. Později čas můžete mírně prodloužit na 3 hodiny. U větších mláďat i na 4 hodiny. Hrubým odhadem je na jedno krmení doporučováno takové množství mléka, aby mělo mládě v ústech alespoň 2-3 dávky s několika kapkami mléka. U starších mláďat můžete počítat, že by mělo přijmout ve stravě 25 % ze své váhy, rozdělených do 8 dávek po 3 hodinách. Nakrmené mládě poznáte podle bílé bouličky na břiše (žaludek naplněný mlékem). Překrmené mládě intenzivně škytá.
Protože samičky lízají mláďatům po krmení bříška, musíte trávicí trakt aktivovat ručně. Od brady ke konečníku opatrně přejíždějte vatičkou (velmi jemnou, popř. namočenou v dětském oleji, aby lépe klouzala a mládě neporanila), a to 20-30× po každém krmení. Bříško nesmí být zčernalé, ani tvrdé.
Ve 3 týdnech, kdy ježkům začínají růst zuby, začněte pomalu přidávat i namočené granulky (lze je rozdrtit na menší kousky nebo namáčet do teplé vody) mezi ručním krmením. Podávejte je na nízkém víčku, aby je byla mláďata schopna sníst. Suché granulky ponechávejte neustále k dispozici. Postupně mláďata odstavujte od mléka a nabízejte pestřejší stravu. V 5-6 týdnech by měla být mláďata schopna přijímat i suchou potravu pro „dospělého ježka“.

Nemoci ježka bělobřichého

Ježci bývají nejvíc náchylní na svrab a jiné parazity. I když máte ježka jen doma na podestýlce, nechodí ven a nepřijde do styku s jinými zvířaty, je třeba ho aspoň jednou za půl roku nechat odčervit. Podestýlka (dokonce i Asan), ale i červi, které ježek žere, mohou obsahovat parazity.
Jak poznáte ježka se svrabem? Nevylézá z domečku, nežere nebo jen velmi málo, drbe se, výrazně pouští bodlinky a je pořád nafučený. Mohou se mu na čumáčku a tlapkách objevit stroupky, případě i krev, pokud si je rozškrábe, protože ho to velmi svědí. Na těle ježka můžete pozorovat malé šupinky, nejedná se ani o prach, ani o kousky podestýlky, ale o velké nánosy svrabu. S takovým zvířetem utíkejte k veterináři. Vhodná vakcína pro ježečky je 6% Stronghold, aplikuje se jedna kapka pro ježky do 400g a dvě kapky pro ježky nad 400g tam, kde si ježek kapky neolíže, takže mezi ouška nebo lopatky. Stronghold může podat i březím a kojícím samičkám, taktéž mláďatům nad 100g.
Někteří veterináři při velkém zásahu parazity ježkovi látku píchají, jiní to nedoporučují. Oba druhy aplikace se opakují 3× za sebou po 14 dnech, preventivně však stačí jen jedna aplikace. Po odčervení je třeba vždy kompletně vyčistit ježkovu ubikaci, vymýt, vydesinfikovat box, hračky a misky. Dřevěné hračky a domečky vyhodit nebo vydesinfikovat a nechat vymrznout. Látkové domečky buď vyprat na vysokou teplotu nebo vyhodit.
Pozor, uvádí se, že odčervovací vakcíny obsahující účinnou látku Ivermectin (přípravek Ivomec nebo Biomec) jsou pro ježky toxické. Také se nedoporučuje Frontline s účinnou látkou Fipronil. Při konzultaci s veterináři mi bylo objasněno, že samotná účinná látka není problém, jde spíš o to, že ježek může mít parazity i na plicích a tím, že se látkou vyvolá masivní smrt těchto jedinců, se ježkovi mohou zneprůchodnit dýchací cesty, a z toho důvodu ježek umírá.

Další časté zdravotní problémy ježků

 1. Hibernace – ježek je malátný, motá se, třese a nemůže se pohybovat, má studené nohy a břicho. Tento stav může vést k ježkově smrti. Ježka je třeba okamžitě zahřát a rozpohybovat. Je taky nutné teplotu ještě o pár stupňů zvýšit.
 2. Přehřátí nastane, když je teplota v ubikaci dlouhodobě větší než 28°C. Ježek pak může být méně aktivní, otupělý, nechce si hrát a chovat se. Přestane žrát. V takovém případě okamžitě snižte teplotu na 20-22°C. V letním období můžete vyzkoušet přes box přehodit vlhký ručník.
 3. Stres – stresovaný a rozzlobený ježek se nejen stočí do klubíčka, ale také třeba uteče do úkrytu. Stres ježkům způsobuje i průjem a zvracení. Často během jízdy autem a po ní, při přechodu do nového domova.
 4. Šupinatá kůže může znamenat, že má ježek suchou kůži. Na ježka můžete použít panenský olivový olej či dětský neparfemovaný olej.
 5. Potrhané uši – měli byste jít k veterináři, který určí, co je příčinou. Velmi často jsou to roztoči nebo plísňové infekce. V tomto případě bude muset veterinář předepsat ježkovi adekvátní léčbu, která zastaví onemocnění a pomůže potrhané uši zahojit. Často stačí pouhá mast. Někdy je onemocnění uší spojeno i s výtokem z nich
 6. Strupovitost – jedná se o zanícení chlupových folikulů v důsledku dráždění kůže při „přebodlinkování“, které si zvíře škrábáním následně roznáší po celém těle. Projevuje se zprvu bouličkami na kůži, které posléze zarudnou a přemění se v uhříky, které praskají a zasychají ve stroupky. Většinou se strupovitost vyhojí sama do týdne, v případě většího zasažení je třeba léčba antibiotiky. Tato nemoc postihuje téměř výhradně mláďata mezi 6-8 týdny věku.
 7. Nemocné oči léčba očí náleží do rukou odborníka, ten předepíše kapky či mast. Může se jednat o zánět spojivek s hnisavým výtokem, vystouplou spojivku, šedý zákal, poraněnou rohovku, zánět či nádor za okem, ektropium… Vážnější oční vady vždy přenechte specialistům. U ježků taktéž poměrně často řešíme mechanické poranění očí (rohovky) od bodlin. Jsou to celkem vážné úrazy, ježek může přijít nejen o zrak, ale i o celé oko. Toto se často stává u mláďat či ježků, kteří jsou chováni společně a spí v jednom domečku. Poranění oka je velmi bolestivé, použijeme taktéž léky na tlumení bolesti např. Loxicom. Některé vady oka jsou pouze estetického rázu a léčbu nepotřebují.
 8. Rýma, nachlazení, zánět horních cest dýchacích, zápal plic – závažnost těchto onemocnění záleží na posouzení odborníkem. Léčí se od podpůrných vitamínů, přírodních prostředků a zvýšené teploty v místnosti, až po antibiotika.
 9. Průjem – může se jednat o banalitu ze stresu, ale taktéž o vážnější zažívací potíže způsobené stravou, nebo infekcí. Pokud průjem do 24 hodin neustoupí, ježka převezte k veterináři na potřebné vyšetření. Velmi rychle by totiž mohlo dojít k jeho dehydrataci.
 10. Zuby mohou být věkem čím dál víc zbroušené od tvrdé stravy – kočičích granulí. Taktéž může dojít k mechanickému ulomení či vylomení zubu z kovové napáječky. Můžeme se setkat se zubním kazem, zubním kamenem či zánětem dásní. Zubní kámen lze odstranit ultrazvukem. V závažných případech se zuby trhají.
 11. Civilizační choroby se nevyhnuly ani ježkovi. Může onemocnět rakovinou, na kterou poměrně velká část ježků umírá. Evidována je u ježků i cukrovka. Nově se objevily také kožní alergie.
 12. Poranění končetin/úrazy – pouze drobná poranění (oděrky) je možné léčit doma. Ve vážnějších případech je třeba veterina. Pro potvrzení zlomeniny je proveden rentgen. Bohužel i zlomeniny někdy končí amputací končetiny.
 13. WHS (Wobbly Hedgehog Syndrome – Syndrom chvějícího se ježka) – ježek se třese, ačkoliv se snaží stát na místě. Postupně úplně ztratí kontrolu nad svými svaly, onemocnění postupuje od zadní části těla k přední. V současnosti není na WHS známý žádný lék, lze jen tlumit příznaky. Onemocnění je dědičné, proto se při prokázání WHS musí vyřadit celá příbuzenská linie konkrétního ježka z chovu. Pozor, občas toto onemocnění bývá zaměňováno s  odvápněním kostí u březích a kojících samiček či malých mláďat. Od věci není kontrola poranění nohou či vyloučení artritidy. Konečný verdikt s určením WHS určitě přenechte odbornému veterináři.
 14. Po porodu byly u samiček pozorovány problémy, které by šlo označit jako poporodní odvápnění (eklampsie) nebo poporodní lipidóza jater. Tyto stavy jsou velmi závažné a je třeba vyhledat okamžitou pomoc veterináře.

Pro ježka neexistují žádná preventivní očkování, ani dobrovolná, ani povinná. Mějte na paměti, že důležitá je prevence a včasné odhalení a řešení problému.

Ježci žijící u nás a jejich ochrana

chov ježkaV naší volné přírodě se vyskytují pouze dva druhy ježků – ježek východní (Erinaceus concolor) a ježek západní (Erinaceus europaeus). Ježci žijící v přírodě mají přirozenou imunitu proti jedu některých zvířat. To jim umožní konzumovat malé jedovaté hady a členovce.
Lidé mají často zato, že každý ježek nalezený venku na podzim potřebuje pomoci. Není tomu tak. Pokud najdete živého ježka na sněhu, je teprve důvod ho zachraňovat. Ježek se někdy nestihne zazimovat, tedy zalézt si někam, kde v pořádku přečká zimu. Někdy se zase stane, že si ježek nestihne udělat dostatečné tukové zásoby, a tak by zimu nemusel přežít. Váha ježků na podzim by se tedy měla hlídat, měla by dosahovat minimálně 650-700g.
Pokud najdete ježka, o kterém si myslíte, že potřebuje pomoci, nejdříve kontaktujte ochránce fauny v ČR, kteří vám poradí, jak postupovat dále. Ježek se pak nejčastěji bere do tepla a krmí se kočičími granulemi či kapsičkami. Ochránci si pro ježka potom přijedou a buď ho vykrmí a pustí do přírody nebo ho nechají u sebe přezimovat a vypustí na jaře.
Smutné je, že se cca 80 % ježků ve volné přírodě nedožije svých prvních narozenin. Přestože v přírodě nemají žádného predátora, umírají pod koly aut nebo na trávící problémy po požití na zem odhozených žvýkaček.

Autorky článku a některých fotek jsou Dagmar Němcová a Aneta Baklová


PRAVIDLA DISKUZE
1. Své dotazy k chovu ježka pište výhradně do diskuze níže, nevkládejte odkazy.
2. Nepište e-maily, neodpovídám na ně, nevolejte na mobil, obojí je určeno jen pro zákazníky.
3. Vulgární nebo nesrozumitelné dotazy jsou ihned smazány. Pište tak, aby se to dalo přečíst.
4. Odesláním komentáře souhlasíte se Zásadami ochrany osobních údajů.

70 Responses to Ježek

 1. lucinka says:

  Dobrý den,chtěla bych se zeptat ve článku píšete že je možné aby měla samička mláďata do 3 let ale na většině ostatních článků píšou že je to možné pouze do roka tak bych se chtěla zeptat jak to teda je ? děkuji

 2. Zuzana says:

  Dobrý den, potřebovala bych poradit ohledně mého 4 letého ježka. Posledních několik týdnu přijímá jen málo potravy a hodně zhubl. Jinak na něm nevidím nic zvláštního, jen je trochu krotší než obvykle. Souvisí tohle s věkem, nebo jaká by mohla být příčina a jak to případně řešit? Moc děkuji.

 3. Lucie says:

  Dobrý den,
  dovezla jsem si ježka, kterému jsou tři roky, paní ho chtěla dát do útulku, zatím ho mám 14, ale myslím, že má paraziti, když si ho vezmu vše mě začne svědit a zpozorovala jsem na sobě bílé tečky. Je to svrab? Nebo roztoč?
  K veterináři jsem objednaná, ale musím čekat dva dny a nechci aby se mi to doma rozšířilo, abych mohla podniknout nějaké kroky k záhubě. Zároveň na mě ještě není dostatečně zvyklý a bojím se reakce, aby si mě nezprotivil, jak bych měla postupovat?
  Děkuji

 4. Bety16 says:

  Dobrý den, mám doma 2,5 měsíce staré ježky, samičku a samečka. Můžou spolu žít pohromadě? Zatím spolu vychází dobře.
  Od kdy můžou mít ježci mláďata? Samička je spíš klidnější a nechá se chovat, ale sameček pořád fučí a schovává se do klubíčka, nemáte nějaké rady, aby se mě tolik nebál? S pozdravem Němcová

 5. Just says:

  Dobrý večer,
  mám doma ježečka a jednou večer jsem zjistila, že krvácí z pacičky. Omyla jsem mu zranění vatovým tamponkem a vodou a druhý den ráno jsme šli k paní veterinářce. Jenže tam se ježeček nerozevřel, takže ani kontrola zranění nebyla možné. Tak jsem paní doktorce pouze sdělila svou teorii, že se drápkem zachytil o látkový domeček a když se snažil vyprostit, tak si ublížil, načež paní veterinářka doporučila výměnu domečku za dřevěný. Od té doby ovšem ježeček nepije, málo jí a hodně spí. Jako první jsem ho kontrolovala kvůli hybernaci – není malátný a nemá studené ani packy, ani břicho. Myslíte, že tento stav by mohla být reakce na stres způsobený zraněním? Děkuji za odpověď.

  • Dobrý večer, buď se mu prstík zanítil nebo si nějak víc ublížil a bolí ho to nebo je mu skutečně zima. Neřekla bych, že by ježek přestal jíst a pít proto, že měl před pár dny nějaký stres. To by by v přírodě neuspěl. Ježkům normálně látkové domečky dávám, ale je třeba jim stříhat drápky. Chtělo by to ježka skutečně nechat prohlédnout, jíst musí. Zatím mu ale zkuste dát zpátky ten teplejší domeček nebo mu dát pod box výhřevnou podložku nebo žárovku nad domeček. Prostě ho zkuste zahřát. Snad se brzy vzpamatuje.

 6. Matěj says:

  Dobrý večer,
  děkuji za rychlou odpověď, chtěl bych se ještě zeptat, jestli se může přes box přehodit látka (pro ztišení nebo pro zchlazení).
  Předem děkuji za odpověď.

 7. Matěj says:

  Dobrý den,
  chci se zeptat, kde bych mohl sehnat ježka, jestliže jsem z Přerova (aby to nebylo daleko). Zároveň bych se chtěl zeptat, jak často bych měl ježkovi měnit podestýlku (jestli to musí být každý týden).
  Předem děkuji za odpověď.

 8. Veri? says:

  Dobrý den, chci poprosit o info, mám doma 7týdení mimčo ježečka (Evžen) a tvořím mu ubikaci z komody na patro s čelním zaděláním na plexi sklo. Chci mu vytvořit ideální teplotu a pořídit tak topné těleso ale všude píší z vnější strany podlahy terária a nevím zda je možné tohle aplikovat ma dřevotřiskovou ubikaci? Někde jsem se dočetla že dát do vnitř na podlahu je to možné? A pokud ano jak vrstvit tedy? Těleso-deka-hobliny? Děkuji za odpověď

 9. Kami says:

  Dobrý den, ráda bych se zeptala zda máte zkušenost s chovem ježka v bytě kde je kočka. Zda to může nebo nemůže fungovat… Děkuji za odpověď. Kami

 10. Aneta says:

  Dobrý den,
  chtěla bych se Vás zeptat na krmení ježka (8 měsíců). Nevadí, když ho krmím 2x denně (ráno/večer) po menších dávkách (dohromady cca 2-3 lžíce krmiva)? Je na to naučený od mala, ale bojim se, aby neměl nadváhu. Dávám mu vždy granule, sušené maso pro kočky (kachní/kuřecí), k tomu moučné červy či zofobasy (vše v různém poměru) a jednou za 14 dní 2 granulky gammarusu. Je to tak správně? Ve zverimexu mi poradili, že gammarus je to pro ježka dobrý zdroj vápníku, ale že má vysoký obsah soli, takže ho není vhodné dávat často. Dále jsem si všimla, že se mému ježečkovi začal dělat v zadní části očička takový bělavý váček. Nejvíce je vidět, když se dívá do strany nebo když zrovna vykulí očička. Nevíte, co to může být? Dočetla jsem se na internetu, že to je příliš tučnou stravou. Jestli je to tak, co bych měla z jeho stravy ubrat a co naopak přidat?
  Dále bych se chtěla zeptat, zda je nutné chodit rovnou k veterináři, když se ježek často drbe? Všimla jsem si, že má mezi bodlinkami šupinky na kůži, takže se domnívám, že žádný svrab nemá. Stačí tedy promastit kůži olivovým olejem? A jakým způsobem se to dělá, abych ho celého nezamastila? Popřípadě pokud by to nepomohlo, šla bych s ním k veterináři na odčervení (zatím odčervován nebyl). Moc děkuji za odpovědi, pěkný den!

  • Dobrý večer, podle mě krmení jednou denně, a to večer, kdy ježek začíná být aktivní, úplně stačí. Pokud vyžaduje krmení 2x denně, dobře, ale dávala bych mu maximálně ty dvě lžíce denně. Hlavní složkou krmiva by měli být červi, u zophobasů pozor, jsou velmi tuční, takže jeden denně stačí, pak bych mu dala moučné červíky a granule. Sušené maso jednou za čas a s gammarusi nemám zkušenosti, ale jednou za 14 dní mu určitě neublíží. Je taky možné koupit sypké minerály pro terarijní zvířata a 2x týdně mu jimi posypat červíky, to by mělo vápník a další minerály pokrýt. Ten bělavý váček je skutečně tukový, takže ubrat krmivo na dvě lžíče denně. Obézního ježka poznáte například tak, že má faldíky na krku, pod předníma tlapkama nebo na břiše a že se těžko schoulí do klubíčka nebo se mu to vůbec nepovede. Taky by měl mít pohyb, dostatečně velký box, v něm běhací talíř nebo nějaký bezpečný kolotoč, pokud nemá, tak ho pouštějte proběhnout po bytě. Pokud se drbe a má šupinky na kůži, rozhodně ho nechte odčervit, protože to svrab může být. U ježků je to téměř pravidlo a pokud je ze zverimexu a nikdy odčervený nebyl, tak je to o to pravděpodobnější. Odčervení se opakuje, dávkuje se celkem 3x po 10-14 dnech. Při menším zasažení se dává kapka za krk, při větším se píchá pod kůži. Je lepší odčervovat pravidelně třeba 1x za půl roku kapičkami. Pokud se látka na odčervení totiž pak píchá v případě většího zasažení zvířete, je to velký nápor pro organismus a ježci to hůř snáší. Svrab totiž pak bývá i v orgánech jako třeba v plicích, a při tom, jak hromadně svrabíci umírají, se mohou způsobit různě komplikace jako třeba dušení ježka atd. Takže prevence je důležitá. Mějte se hezky.

 11. nikol47ka says:

  Dobrý den,
  mám doma již měsíc malého samečka. Od začátku je to s ním dost komplikované. 2 dny po příjezdu mu začalo téct oko, pak začal pšikat a měl rýmu. To jsme zaléčili jitrocelovým sirupem a imunoglukanem a změnili podestýlku na Asan. Avšak stále sem tam pšikal. Tento týden už byl v pořádku, ale před dvěma dny začal dýchat velmi ztěžka, stahuje svaly na břiše a zádech. Dnes k tomu začal otevírat tlamu a opravdu namáhavě dýchat. Myslíte, že by to mohlo být vážné? Není mu třeba jen zima a nebo naopak velké teplo? Děkuji za odpověď

 12. Kitty says:

  Dobrý deň pani doktorka,
  rada by som sa Vás opýtala na radu. Ježka máme približne 1,5roka, terárium má rozdelené na „spiacu časť“ s hoblinami a domčekom a na „hraciu časť“ s podstielkou, kde má zároveň aj misky na papanie a vodu a koleso na behanie.
  V poslednej dobe ježko nechodí spať do domčeka, ale nanosí si veľké množstvo hoblín do rohu, kde má podstielku a tam spí.
  Minulý rok nám toto nerobil, a ani v prostredí, kde ho máme nenastali žiadne zmeny.
  Poradili by ste nám, prosím, čo by sme mali spraviť, resp. čo by nám chcel svojim správaním naznačiť?
  Vopred ďakujem za radu a odpoveď.
  K.

 13. Karolinka says:

  Dobrý den ?
  Pořídila jsem si ježka (ze zverimexu – někdo si ho objednal na Vánoce a nevyzvednul) má už 5 měsíců byl v malém terárku, kde měl pouze domeček a mističky a nebyl učen na ruku. K vůli prevenci se chci zeptat jestli mám nechat nějak očkovat popř. Odčervit ?

 14. Mira says:

  Dobrý den, chtěl bych začít chovat ježka. Domeček a nějaké hračky jdou snadno sehnat na netu, ale scháním nějaké terárium, všude se píše, že by mělo být velké alespoň 90x45x30, ale plastové nejde sehnat, může se koupit klasické skleněné, co se používá na plazy? Děkuji

 15. Nevim says:

  Dobrý večer,chci se zeptat mam doma ted nově koupeneho ježka (samečka) ma 8 týdnu, njak se mu nechce pit … Z misky vubec jen se tam koukne a z pìtka už trošku ano ale musim ho u toho držet, a taly bych se rád zeptal že proč když mu dam domeček pryč na 2 hodinky třeba večer tak je jako blázen a hleda si ukryt hned klidně se zahraba nebo pod něco natlači …. Je to ťulpas a to se aji když si ho vytahnu je v klidu necha se hladi a všecko ale prostě hleda jakoukoliv skulinku a chce se schpvat tak jestli by jste mi neporadila,předem děkuju za odpověď ???

 16. Týna says:

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat zda může mít ježek bělobřichý plastovou misku. Ještě bych se chtěla zeptat jestli ježkovi nevadí přes den hluk od morčat a králíků kteří by byli ve vedlejší kleci. Děkuji za odpověď

 17. Frantisek says:

  Dobrý den , chtěl bych se zeptat jestli Ježkovi stačí výška boxu cca 50cm nebo jestli to přeleze … děkuji za odpověď

 18. Jirka says:

  Dobrý den,
  dá se ježek pořídit i takto na podzim. Totiž na vámi doporučených webech chovatelských stanic nemají žádné ježky k prodeji.
  Doporučujete chovat v plastovém boxu, lze použít i klícku a nebo akvárko?
  Jelikož jsem zvyklý na teploty pod 20°C, lze mu v akvárku přitápět třeba na 24°C?
  Jak je to se světlem přes den? Mívám v pokoji temněji – okna do vnitrobloku a ještě jsou tam stromy tak je tu přes den šero, je dobré tedy v okolí případného akvárka svítit, aby měl režim den/noc?
  Co potom se světlem vnoci? Dost často bývám na počítači do noci, nevadí mu tedy třeba takové světlo v noci?
  Mám pokoj v přízemí, tudíž je tu dost vlhký vzduch, vadí mu vlhkost? Měl bych vlhkost nějak hlídat, či omezovat? Na druhou stranu píšete, že mu vadí průvan, takže větrat asi jen se zavřeným akvárkem že?
  Jak často se mu mění stýlka a z jakého materiálu by měl pít a jíst, respektive aby misky nekousal a nebyl třeba otrávený nějakým plastem a na druhou stranu aby si třeba o porcelánovou misku nelámal zoubky.
  Jak často se doporučuje zdravotní prohlídka když ježek nevykazuje známky nějaké poruchy jezení či aktivit?
  Kolik toho mládě ježka sní? A kolik dospělý jedinec?

  • Dobrý den, ano, dají se pořídit kdykoliv, ale je třeba počkat, až budou mít chovatelské stanice nějaká mláďata k prodeji. Případně jim napište, zeptejte se, kdy plánují nejbližší vrh a rezervujte si předběžně nějaké budoucí mládě. Klec pro ježka není vhodná, pouze box nebo akvárium/terárium. Akvárium musí být dost vysoké, aby z něj ježek nevylezl. Navíc jsou skleněná akvária a terária hodně těžká a špatně se s nimi manipuluje nejen při čistění. Přitápět mu můžete, uvítá to, existují takové výhřevné pásy, které se dají pod akvárium nebo na jeho stěny. Temněji přes den nevadí, ježek je stejně zalezlý někde v domečku, kde spí. Nesvítila bych mu, aby měl světlo, jedině pokud by to mělo mít výhřevný efekt. Na světlo z počítače si v noci zvykne, jde spíš o to, že v noci dělá velký hluk, takže není dobré ho mít v místnosti, kde spíte. Vlhký vzduch africkým ježkům obecně nevadí. Průvan jim však škodí hodně, už z toho důvodu není vhodná klec. Podestýlku měním jednou týdně, s tím, že denně vyhazuji mokrá a znečištěná místa. Misky by měly být těžší z keramiky, aby je nepřevrátil. Ježek do nich nekouše. Pokud je ježek zdravý, stačí zdravotní prohlídka jednou ročně a taky jednou ročně nechat ježka odčervit. Mládě sní pár granulek pro nejmenší koťata a lžičku moučných červů. Dospělým jedincům se dávají granule pro větší koťata na dno misky, lžíce moučňáků a asi 4 zophobasy.

 19. ANiklova says:

  Dobrý den , ráda bych si pořídila ježečka a chtěla jsem se zeptat jestli je možné mit v boxu jen deku a naučit ho na zachudek?
  Děkuji za odpověď ☺

 20. hanka123 says:

  Dobrý den chovám dva ježky samečka a samičku bohužel samička my přestala jíst a v noci se budit je to divné sameček je naopak velice aktivní prosím o pomoc

 21. hejhalovaada says:

  Dobrý večer, chci se zeptat nevíte o někom kdo by nabízel mládě ježka bělobřichého? Nejlépe samečka bez PP a né albína.
  Děkuji za odpověď

 22. hejhalovaada says:

  Dobrý den chci se zeptat nevíte kde seženu ten látkový vak? Děkuji za odpověď

 23. Malid says:

  Ahoj, chci se zeptat jak správně postupovat při ochoceni. Naučení ježka na brani do dlaně. Děkuji 🙂

 24. mid29 says:

  Dobrý večer. Jsem student a moc ráda bych si pořídila ježka. Jediný problém je v tom, že vždy na víkend jedu domu (v patek odpoledne odjezd, návrat neděle večer) chci se zeptat jak velka je to v chovu překážka a zda jsou nějaké možnosti jak tento problém vyresit. Děkuji předem za odpověď

 25. Tereza12 says:

  Dobrý večer, ráda bych se zeptala zdali je potřeba po koupi ježka raději zajít na prohlídku na veterinu a jak často je nutné měnit podestýlku? Děkuji za odpověd. Tereza K.

 26. PosKi says:

  Dobrý den, v noci jsem zvyklý na teplotu okolo 17C, přes den 20C, nešlo by terárium s ježkem nějak vyhřívat?

 27. Jan says:

  Dobry den,
  delsi dobu uvazuji o koupi jezka. Vse potrebne pro chovani jsem schopen zaridit, ale bojim se cestovani. Studuji v jednom meste a ziji v jinem. Normalne to byva tak, ze jsem tyden az dva na jednom miste a pak cca 4 dny na jinem. Je to postacujici pro chov? Cetl jsem, ze jsou nachylni na stres a obavam se, ze takove cestovani (autem, cesta zabere zhruba hodinu a pul) pro nej nemusi byt dobre. Diky za odp.

 28. Monika says:

  Dobrý den,jsem z Karviné a měla bych zájem o ježka kde ho tady sezenu

 29. Aneta says:

  Dobrý den, jsou ježci chování doma vhodní i pro alergiky ? Děkuji

 30. Pavel Kuneš says:

  Dobrý den,
  chtěl bych pořídit dceři jako domácí zvířátko ježka. Slyšel jsem , že existuje ježek, který má bodliny, které nepíchají. Můžete mě prosím napsat informaci o tomto druhu ježka a kontakt, kde ho můžu koupit.
  Děkuji moc za vaši odpověď.
  S pozdravem,
  Pavel Kuneš

Napsat komentář