Bojovnice

Bojovnice pestrá neboli betta bojovnice je aktivní, zajímavá rybička oplývající atraktivně zbarvenými a tvarovanými ploutvemi. Podle tvaru a velikosti ploutví se bojovnice rozdělují na short tail, veil tail, half moon, delta tail, double tail a crown tail.

betta bojovnice, chov bojovnice, bojovnice pestráŘíše: živočichové (Animalia)
Kmen: strunatci (Chordata)
Podkmen: obratlovci (Vertebrata)
Třída: paprskoploutví (Actinopterygii)
Podtřída: kostnatí (Teleostei)
Řád: ostnoploutví (Perciformes)
Podřád: lezounovití (Anabantoidei)
Čeleď: guramovití (Osphronemidae)
Podčeleď: Macropodinae
Rod: bojovnice (Betta)
Druh: bojovnice pestrá (Betta splendens)

Představení bojovnice

bojovnice pestrá, betta bojovnice, betta splendensBojovnice pestrá je původem z Asie, kde žije v bažinách a močálech dnešních rýžových plantáží. Do České republiky se bojovnice dováží z thajských pěstíren, kde jsou chovány v malých skleněných lahvích. Bojovnice dorůstá do délky 6 cm a dožívá se až 3 let. U bojovnic je velmi patrný pohlavní dimorfismus. Samci jsou oproti samicím mohutnější, mají delší a pestřeji zbarvené ploutve. Bojovnice se vyznačují se silnou agresí vůči jedincům stejného druhu. Samci se díky této vlastnosti v Asii využívají na rybí zápasy. Takový zápas končí zpravidla smrtí jednoho nebo dokonce obou bojovníků. Přitom však vedou rovný boj, při kterém se vzájemně nechávají nadechnout na hladině.
Zajímavé na bojovnicích je jejich dobře vyvinutá péče o potomky. Samec pro své jikry staví na hladině vody pěnové hnízdo z bublin. To může mít rozlohu až 10 cm² a výšku 3 cm. Pod hnízdo naláká samici a dojde ke tření. Samice při páření vypustí jikry, sameček je oplodní a vloží do pěnového hnízda. Některé druhy bojovnic dokonce nosí své jikry v tlamě. Samec se o své potomky stará až do rozplavání.

Kde koupit bojovnici

Doporučuji bojovnici koupit na burze nebo přímo od chovatele. Samozřejmě, že bettu seženete i v chovatelských potřebách, ale bohužel jsem se už několikrát setkala s tím, že ryba, kterou jsem si koupila, byla nejspíš stará ryba vyřazená z chovu. Taková ryba Vám samozřejmě nevydrží dlouho. Je lepší vždy vybírat rybičku menší velikosti, dá se totiž odhadovat, že je mladší. Nenechte se odradit tím, že má bojovnice menší ploutve, ty jí dorostou. Pokud rybička zrovna není aktivní a odpočívá, nemusí to být znak nemoci, odpočinkem bojovnice tráví většinu dne. V chovatelských potřebách si spíše všímejte toho, zda bojovnice netrpí plísní, nemá parazity nebo potrhané ploutve. Podívejte se také na čistotu vody, ve které ona a ostatní ryby žijí.

Chov bojovnice

Na chov je bojovnice velice nenáročná. Ačkoliv je k jedincům stejného druhu agresivní, je vhodné ji v dostatečně prostorném akváriu chovat s některými druhy ryb. Nevhodné k bojovnicím jsou krevetky, bojovnice je likvidují nebo aspoň jejich mláďata. Dále jsou nevhodné ryby, které jsou hodně barevné a mají velké ploutve, bojovník by jim je mohl závidět a škubat jim je. Nedoporučuje se je chovat ani s parmičkami, bojovníka často šikanují. Naopak vhodné ryby k bojovnici jsou razbory a razborky, sevelie, dánia, čichavci, axelrodie, kardinálky, drobnoústky, neonky, pancéřníčci, krunýřovci, tetry a fantomové. Samec bojovnice musí být v akváriu vždy jen jeden. Můžete mu však dopřát společnost samiček bojovnic. Kupte aspoň tři samice, jednu by totiž samec napadal. Pamatujte však, že tolika rybám musíte poskytnout dostatečný životní prostor s množstvím úkrytů. I samice se totiž vzájemně napadají a ožírají si ploutve. Je možné chovat i samotného samečka. V chovatelských potřebách seženete malá akvária (betária), která mají objem 1-2 l. Obecně se ale uvádí, že jedna ryba by měla mít k dispozici 10-15 l vody, minimální množství vody ani velikost akvária však není zákonem ani jinými předpisy stanovena. Akvárium však nesmí být kulaté ani půlkulaté, ryba se v něm totiž špatně orientuje a časem se v něm doslova zblázní.

Bojovnice dýchá pomocí orgánu zvaný labyrint kyslík na hladině vody, nepotřebuje tedy v akváriu vzduchovací zařízení. Pokud však bojovnice chováte s jinými druhy ryb, je třeba v akváriu vzduchování zavést. Bojovnice milují teplo, ideální teplota vody pro chov bojovnic je 24-27°C, je tedy třeba do akvária umístit i topné tělísko s termostatem a teploměr pro kontrolu teploty. Akvárium by mělo být přikryto krycím sklem (s otvorem pro přístup vzduchu) proto, že okolní vzduch je chladnější, než teplota vody a bojovnice by si mohla nachladit labyrint. Nezbytným vybavením akvária je i filtr. Proud vody vystupující z filtru musí být slabý, protože bojovnice žije v přírodě ve stojatých vodách. Voda v akváriu se čistí cca jednou týdně, a to tak, že se odkalí, odebere se 1/3 vody a nahradí se několik hodin odstátou vodou. Pokud se bojovnice v akváriu necítí dobře, je nemocná nebo má např. chladnou vodu, barva jejího těla vybledne. Ze znečištěné vody může chytit plíseň nebo různé parazity.

betta bojovnice, bojovnice pestráDo akvária je dobré umístit živé rostliny (např. nepukalka ouškatá, babelka řezanovitá, rohatec křídlatý, voďankovec vzplývavý, zákruticha šroubovitá, měchýřnatka jávská). Můžete využít i volně plovoucí rostliny jako je trhutka plovoucí nebo růžkatec ponořený. Bojovnice se nejlépe cítí v zarostlé nádrži. Také milují přírodní dekorace a úkryty, často v nich i spí. Vybavení akvária je plně ve Vaší režii, záleží jen na vaší představivosti, určitě však vynechejte mušličky nasbírané v létě u moře. Mušle totiž vypouští do vody vápník a ten rybám škodí. Na dno akvária zvolte písek a jako dekoraci třeba dřevo, kameny a rašelinové kořeny. Písek musí být určený přímo do vody, není vodný dekorační písek, protože pouští barvu. Pokud do akvária dáváte třeba i oblázky z řeky, tak je předtím vždy vyvařte. Někdo do akvária bojovnicím umisťuje malé zrcátko, bojovnice se pak rozčiluje na svůj odraz v něm a roztahuje ploutve. Osobně zrcátko v akváriu v žádném případě nedoporučuji, ryba je pak totiž permanentně ve stresu z přítomnosti soka a dříve umírá.

Bojovnice je všežravec, její krmení není žádná věda. Pro bojovnice se prodávají speciální krmiva – vločková, granulovaná nebo sušené komáří larvy, ty se mi osvědčily nejlépe.

Své dotazy k chovu bojovnic pište do diskuze níže. V žádném případě prosím nevolejte a nepište na mobil, ten je určen jen pro zákazníky. Děkuji ze pochopení.

246 komentářů u Bojovnice

 1. Adelik napsal:

  Dobrý den,mám 6 samiček bojovnic které se snesou s jedním skalárem,dále máme black molly a dalmatian,a 3 parmičky nádherné. Všechny rybky se snesou bez problémů,chci se zeptat zda bych mohla do akvária si pořídit 1 samečka bojivnice.
  Akvárium mám asi 150 litrů vody. A nějaké ty schovky 🙂 Děkuji za radu 🙂

 2. MartinSoukup napsal:

  Dobrý de

  V akváriu mám jednoho samečka a dvě samičky, avšak jsm zjistil že jsou velice čiré a útočí na sebe k tomu má sameček velice hodně okousaný závoj. Čím to může být,? Napadlo mne že by to mohlo být krmením ale to jim dávám 1x denně…
  Děkuji za odpověď

 3. Ivet napsal:

  Dobry den, mam cca rok starou beta bojovnici, zhruba tri mesice uz neplave, tak jako driv spiše se jen na hladine přetáčí na bok, nevite co to muže znamenat? Pravidelne ji čistim akvarko a pravidelne krmim.

 4. MartinSoukup napsal:

  Dobrý den.

  Měl bych dotaz ohledně topítka a filtrace… topítko jsem zvolil Thermo PLUS 50 a filtraci FAN FILTER MIKRO PLUS. Filtraci mám nastavenou aby proud vody nebyl moc prudký. Př topítku mám nastaven termostat na cca 27°C přičemž teplotu hlídám pomocí teploměru. Jediné čím si nejsem tak jistý je poloha topítka, mám jej v rohu akvária a sameček věčinu času kolem něj proplouvá i schovává. Napadá mne zda-li se nemůže popálit nebo nějak ublížit, nebo jestly mám topítko nějak uschovat.
  Děkuji za odpověď.

 5. bojovnice napsal:

  Dobrý den, mohu se zeptat do které kategorie patří betta bojovnice uvedená ve Vašem článku na obrázku jako první s modrým ocáskem (short tail. veil tail,half moon,delta tail, double tail,crown tail)? Jsem z Prahy a potřebovala bych kontakt na chovatele této zajímavé rybky.
  Děkuji bojovnice

 6. HankaZ napsal:

  Dobrý den,
  mám bettu v 15l akva, hodně rostlinek, vypadá spokojeně. Mohu k němu přidat ještě krevetky? Nebude je žrát?

 7. mishuliinaa napsal:

  Dobrý den,
  máme v akvárku pěnové hnízdo, páreček se nám pod ním hezky vytřel, pěkně uložili jikry do hnízda. Samičku jsme separovali, sameček o hnízdo pečuje. Dnes máme v akváriu již pulce, kteří občas z hnízda vypadnou, sameček je chytne do tlamičky a znovu vpustí do pěnového hnízda na hladině. Chci se prosím zeptat, v jakém stádiu máme odlovit i samečka, aby nám tu drobotinu nepožral?

 8. Gimi napsal:

  Dobrý večer , mám bettu bojovnici , poslední dobou se jí blbe dýchá, koupili jsme jí rostlinku má tam kamínky na kterých odpočívá, ale jak říkám poslední dobou je skleslá vůbec není živá furt jakoby odpočívá a jak má vepředu ty malinké ploutvičky tak tam nekdy dá se říct u krčku jak máty žábry tak furt tak jakoby těžko dycha , na hladinu skoro vůbec nechodí vodu čistíme 3x tydne dáváme tam i ten čistič do vody , krmíme 3-4 lupínkami ze den , který nikdy nespadnou za zem , prosím poradte mi je strará ?? nebo je jí teplo stoho horka a odpočívá?? nebo má nejakou nemoc ??
  , za odpověď opet mooc děkuji Gimi

 9. Tyna1710 napsal:

  Dobrý den, dostala jsem v práci na starosti bojovnici, o kterou se pravděpodobně nestaralo tak, jak mělo. Rybička je v kulatém dvoulitrovém akváriu, na dně má kamínky, umělou rostlinku a něco jako umělý mech. Dvakrát týdně jí vyměňujeme úplně všechnu vodu, používáme dva dny odstátou a krmivo má Beta Granulat od Tropicalu. Rybka vypadá špatně, má ocupovaný ocas a ploutve, je apatická, plave jenom u hladiny. Dá se jí nějak pomoci? S chovem rybiček nemám zkušenosti a ráda bych napravila to, co se při péči o tuto rybičku doposud zanedbávalo. Děkuji za odpověď

  • Dobrý den, bohužel celý „chov“, jak ho popisujete, je špatně. V článku výše se dozvíte, jak to dělat správně. Ale určitě betě pomůžete, když ji vyndáte z kulatého akvaria, dáte ji do čtverhranného a nebudete vodu měnit tak často. Úplně stačí jednou za tři týdny, pokud se voda kazí rychleji, tak rybku možná moc krmíte a krmení se pak kazí. S chemií šetřete, prakticky není potřeba. Tímhle postupem rybce ulevíte, ale úplně správně to samozřejmě není, beru to tak, že chcete rybce pomoci za co nejméně peněz a času…

 10. Renn napsal:

  Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, měla bych vypínat naši bettě na večer filtr? Máme 20l akvárium (rostlinky, filtr, skrýše) a do toho jednoho samečka betty. Než jsme si rybku pořídili načetla jsem snad všechno, co šlo, ale nad některými věcmi stále přemýšlím,.moc děkuji za odpověď.

 11. Hanka 4 napsal:

  Dobrý den, Chci se zeptat zda je opravdu problém, když má v akvárku bojovnice mušle z moře a taky zda můžu k rybičce dokoupit třeba malého šneka nebo jiného živočicha.

  Moc díky Hanka

 12. Spikyk napsal:

  Dobrý den, chtěla jsem se zeptat jak mám zachránit moje rybky bojovnice. Mám jednoho samečka a 3 samičky. Jedna samička má veliké nateklé oko a všechny rybky jsou takové málo pohyblivé a dneska jsem zjistila že mají na sobě takový nazelenalý povrvch, jako kdyby na nich rostl mech. Všechny jsou mladé koupené letos. Dají se ještě zachránit. Nyní jsme jim vyčistili akvárko a vyvařili kamínky i dekoraci. Děkuji za odpověď

 13. martin napsal:

  Dobrý den, mám samečka betty cca rok. A poslední dobou má nafouklou hlavu. (žábry okolo tlamy) Jsem lajk v chování betty a potřeboval bych poradit. Dali jsme ji do většího akvária a změnili prostředí.

  Děkuji za odpověď

 14. HankaZ napsal:

  Dobrý den,
  moc děkuji za tyto skvělé stránky a rady ohledně chovu Betty. Jako úplný laik jsem podlehla ve zverimexu ujišťování prodavačky, že mé 5l kulaté akvárium je pro ni vhodné (šla jsem původně jen pro informace a nakonec kvůli šťastným očím svých dětí jsem si odnesla Bettu). Až po zjišťování na netu jsem přišla na to jak chudinka trpí. Takže vyrazím koupit větší a hlavně hranaté akvárium, a jsem hrozně ráda, že jsem zde zjistila, že stačí i 12l. Topítko a filtr již mám, nakoupím hodně rostlinek. Jen nevím jestli je nutné světlo? Když nebude tak rostlinky neporostou, ale to je u takhle malého akvária spíš výhoda, ne? A Betta může být bez osvětlení? Předěm děkuji za radu.

 15. Bett napsal:

  Dobry den
  Mam filt a u neho se mi obejevili neco jako pena ja vim ze by to mohlo byt penove hnizdo ale je na takove neobviklem miste.Na tomto miste byva prave voda v proudu a v akvarku jsou omnohem lepsi
  Diki za odpoved

 16. Bett napsal:

  Dobry den
  Mam bettu bojovnici kupovali jsme ji za 75 kc ale pripadami ze je stara potrebovala bych poradit mate e-mail poslala bych vam to tam
  Diki za odpoved

 17. Bett napsal:

  Dobry den
  Mam 20l velke akvarko budu si tam porizovat betaka tak jestli si tam muzu k nemu dat i samicku.Potom jsem si koupila vetyvku a ona mi plave nad vodou.A kdyz by sem tam mela samicku za jak dlouho by mela poter?

 18. cermakovael napsal:

  Dobrý den,
  minulý týden jsme si koupili betu, velikost akvária je 9 litrů, zároveň jsme koupili i kameny (křemičitou drť) na dno, jsou určené přímo do akvárií. Po 3 dnech se ve vodě objevilo něco, přirovnala bych to ke slinám. Čím to může být?
  Děkuji za odpověď.

 19. Mourovatá Kočka napsal:

  Dobrý den,

  budu mít cca 70l akvárko a určitě chci beťáčka (už jsem je kdysi měla). Bude to asi znít blbě, ale zajímalo by mě, jestli nebude samotnýmu samečkovi smutno 🙂 Uvažuju k němu jen o sumečcích, ale zase nevím, kteří se hodí.

  Díky Zuzana

 20. Michal napsal:

  Dobry den schanim chovatele Betty pestre nekde okolo Liberecka , Decina , Mlade Boleslavy muzete mi poslat kontakt prosim nekdo dekuji

Napsat komentář