Bojovnice

Bojovnice pestrá neboli betta bojovnice je aktivní, zajímavá rybička oplývající atraktivně zbarvenými a tvarovanými ploutvemi. Podle tvaru a velikosti ploutví se bojovnice rozdělují na short tail, veil tail, half moon, delta tail, double tail a crown tail.

betta bojovnice, chov bojovnice, bojovnice pestráŘíše: živočichové (Animalia)
Kmen: strunatci (Chordata)
Podkmen: obratlovci (Vertebrata)
Třída: paprskoploutví (Actinopterygii)
Podtřída: kostnatí (Teleostei)
Řád: ostnoploutví (Perciformes)
Podřád: lezounovití (Anabantoidei)
Čeleď: guramovití (Osphronemidae)
Podčeleď: Macropodinae
Rod: bojovnice (Betta)
Druh: bojovnice pestrá (Betta splendens)

Představení bojovnice

bojovnice pestrá, betta bojovnice, betta splendensBojovnice pestrá je původem z Asie, kde žije v bažinách a močálech dnešních rýžových plantáží. Do České republiky se bojovnice dováží z thajských pěstíren, kde jsou chovány v malých skleněných lahvích. Bojovnice dorůstá do délky 6 cm a dožívá se až 3 let. U bojovnic je velmi patrný pohlavní dimorfismus. Samci jsou oproti samicím mohutnější, mají delší a pestřeji zbarvené ploutve. Bojovnice se vyznačují se silnou agresí vůči jedincům stejného druhu. Samci se díky této vlastnosti v Asii využívají na rybí zápasy. Takový zápas končí zpravidla smrtí jednoho nebo dokonce obou bojovníků. Přitom však vedou rovný boj, při kterém se vzájemně nechávají nadechnout na hladině.
Zajímavé na bojovnicích je jejich dobře vyvinutá péče o potomky. Samec pro své jikry staví na hladině vody pěnové hnízdo z bublin. To může mít rozlohu až 10 cm² a výšku 3 cm. Pod hnízdo naláká samici a dojde ke tření. Samice při páření vypustí jikry, sameček je oplodní a vloží do pěnového hnízda. Některé druhy bojovnic dokonce nosí své jikry v tlamě. Samec se o své potomky stará až do rozplavání.

Kde koupit bojovnici

Doporučuji bojovnici koupit na burze nebo přímo od chovatele. Samozřejmě, že bettu seženete i v chovatelských potřebách, ale bohužel jsem se už několikrát setkala s tím, že ryba, kterou jsem si koupila, byla nejspíš stará ryba vyřazená z chovu. Taková ryba vám samozřejmě nevydrží dlouho. Je lepší vždy vybírat rybičku menší velikosti, dá se totiž odhadovat, že je mladší. Nenechte se odradit tím, že má bojovnice menší ploutve, ty jí dorostou. Pokud rybička zrovna není aktivní a odpočívá, nemusí to být znak nemoci, odpočinkem bojovnice tráví většinu dne. V chovatelských potřebách si spíše všímejte toho, zda bojovnice netrpí plísní, nemá parazity nebo potrhané ploutve. Podívejte se také na čistotu vody, ve které ona a ostatní ryby žijí.

Chov bojovnice

Na chov je bojovnice velice nenáročná. Ačkoliv je k jedincům stejného druhu agresivní, je vhodné ji v dostatečně prostorném akváriu chovat s některými druhy ryb. Nevhodné k bojovnicím jsou krevetky, bojovnice je likvidují nebo aspoň jejich mláďata. Dále jsou nevhodné ryby, které jsou hodně barevné a mají velké ploutve, bojovník by jim je mohl závidět a škubat jim je. Nedoporučuje se je chovat ani s parmičkami, bojovníka často šikanují. Naopak vhodné ryby k bojovnici jsou razbory a razborky, sevelie, dánia, čichavci, axelrodie, kardinálky, drobnoústky, neonky, pancéřníčci, krunýřovci, tetry a fantomové. Samec bojovnice musí být v akváriu vždy jen jeden. Můžete mu však dopřát společnost samiček bojovnic. Kupte aspoň tři samice, jednu by totiž samec napadal. Pamatujte však, že tolika rybám musíte poskytnout dostatečný životní prostor s množstvím úkrytů. I samice se totiž vzájemně napadají a ožírají si ploutve. Je možné chovat i samotného samečka. V chovatelských potřebách seženete malá akvária (betária), která mají objem 1-2 l. Obecně se ale uvádí, že samotná ryba by měla mít k dispozici 30 l vody, každá další pak 10-15 l vody navíc, minimální množství vody ani velikost akvária však není zákonem ani jinými předpisy stanovena. Akvárium však nesmí být kulaté ani půlkulaté, ryba se v něm totiž špatně orientuje a časem se v něm doslova zblázní.

Bojovnice dýchá pomocí orgánu zvaný labyrint kyslík na hladině vody, nepotřebuje tedy v akváriu vzduchovací zařízení. Pokud však bojovnice chováte s jinými druhy ryb, je třeba v akváriu vzduchování zavést. Bojovnice milují teplo, ideální teplota vody pro chov bojovnic je 24-27°C, je tedy třeba do akvária umístit i topné tělísko s termostatem a teploměr pro kontrolu teploty. Akvárium by mělo být přikryto krycím sklem (s otvorem pro přístup vzduchu) proto, že okolní vzduch je chladnější, než teplota vody a bojovnice by si mohla nachladit labyrint. Nezbytným vybavením akvária je i filtr. Proud vody vystupující z filtru musí být slabý, protože bojovnice žije v přírodě ve stojatých vodách. Voda v akváriu se čistí cca jednou týdně, a to tak, že se odkalí, odebere se 1/3 vody a nahradí se několik hodin odstátou vodou. Pokud se bojovnice v akváriu necítí dobře, je nemocná nebo má např. chladnou vodu, barva jejího těla vybledne. Ze znečištěné vody může chytit plíseň nebo různé parazity.

betta bojovnice, bojovnice pestráDo akvária je dobré umístit živé rostliny (např. nepukalka ouškatá, babelka řezanovitá, rohatec křídlatý, voďankovec vzplývavý, zákruticha šroubovitá, měchýřnatka jávská). Můžete využít i volně plovoucí rostliny jako je trhutka plovoucí nebo růžkatec ponořený. Bojovnice se nejlépe cítí v zarostlé nádrži. Také milují přírodní dekorace a úkryty, často v nich i spí. Vybavení akvária je plně ve vaší režii, záleží jen na vaší představivosti, určitě však vynechejte mušličky nasbírané v létě u moře. Mušle totiž vypouští do vody vápník a ten rybám škodí. Na dno akvária zvolte písek a jako dekoraci třeba dřevo, kameny a rašelinové kořeny. Písek musí být určený přímo do vody, není vodný dekorační písek, protože pouští barvu. Pokud do akvária dáváte třeba i oblázky z řeky, tak je předtím vždy vyvařte. Někdo do akvária bojovnicím umisťuje malé zrcátko, bojovnice se pak rozčiluje na svůj odraz v něm a roztahuje ploutve. Osobně zrcátko v akváriu v žádném případě nedoporučuji, ryba je pak totiž permanentně ve stresu z přítomnosti soka a dříve umírá.

Bojovnice je všežravec, její krmení není žádná věda. Pro bojovnice se prodávají speciální krmiva – vločková, granulovaná nebo sušené komáří larvy, ty se mi osvědčily nejlépe.

Své dotazy k chovu bojovnic pište do diskuze níže. Prosím, nevkládejte odkazy. V žádném případě prosím nevolejte a nepište na mobil, ten je určen jen pro zákazníky. Děkuji ze pochopení. Odesláním komentáře souhlasíte se Zásadami ochrany osobních údajů.

401 komentářů u Bojovnice

 1. IvKa napsal:

  Dobrý den,
  v pátek nám v akvárku proběhlo tření, samice vypustila jikry, samec je nanosil do pěnového hnízda…ještě během dne se hnízdo postupně rozpadalo, dnes nevidím nic, co by připomínalo nové rybky… můžu dát samce a samici znovu dohromady a dooufat, že se časem zadaří odchovat?
  Děkuji, Ivka

 2. Nicola napsal:

  Dobrý den, koupila jsem bojovnici samce a k němu i 3 samičky aby tam nebyl sám, měla jsem strach ať je neuhoní a ono se to obrátilo samičky okusují ploutve samečkovi a už vypadá docela bídně.. Poradíte mi co mám dělat? Děkuji.

 3. Monika napsal:

  Dobrý den včera jsem u babičky dostala betu bojovnici a musím ji převézt v 2,5 l akváriu babička bydlí od nás 50 km nestane se mu po cestě nic (doma na něho čeká 20l akvárium) 😅

 4. Saika napsal:

  Dobrý den, uvažuji o koupi těchto ryb. Chtěla jsem si, ale pořídit rovnou 2 a teď tedy nevím, jestli je to dobrý nápad. Píšete, že dva samci si jdou po krku, dvě samičky prakticky taky a samec se samicí, ji pro změnu užene. Jaká teda z kombinací je nejlepší a nebo si mám radši tedy koupit jen jednu, a jestli ano, tak jaké pohlaví je lepší, nebo to vyjde na stejno?
  Moc děkuji

 5. sabb_ napsal:

  Dobrý den
  Mám samce a staví si hnízdo z bublin a samici u sebe nemá co mám dělat? Mám to hnízdo nechat nebo něják zníčit.
  Předem děkuji za odpověď.

 6. Korfusan napsal:

  Dobrý den, jak to tedy je, pokuď budu chtít dát k samci ty tři samice nebudou se napadat?

 7. edita napsal:

  Dobrý den. Mám samce betty, který začal stavět hnízdo. Po přidání samice došlo opakovaně k páření v průběhu cca čtyř hodin. Bohužel ani jednou nedošlo k vypuštění jiker. Můžete mi, prosím, poradit, v čem je problém? Děkuji.

 8. Ivanka napsal:

  Dobry den včera jsem koupila samecka betty celou noc hezky plaval a teď od rána mi připadá že umírá ani krmení nechce a neplave je u hladiny a skoro se nehyba můžete mi poradit co s ním? A pokud se už neda nic dělat tak jak tomu příště předejít voda má teplotu 26 stupnu filtr máme i přípravky co nám doporučili jsme tam dali predem dekuju

 9. Lenka napsal:

  Dobrý večer, je možné, že samička Betty Splendens reaguje na zrcátko s odchlípenými skřelemi?

 10. Grip napsal:

  Dobrý den,můžu se zeptat na to,že mám betu bojovnici-samečka,není mu ani ještě rok,crown tail,ale poslední dobou plave divně nakřivo a dneska jsem si všiml,že má na těle bílou vyrážku a nemohl moc plavat.Prosím poradíte,nevím co mám dělat.

  • Dobrý den, nejspíš se jedná o krupičku, časté parazity u ryb. Přinesete si je buď s rybou nebo s živým krmením. Pokud nemáte v akváriu rostliny a jiné ryby, zkuste dát do vody lžíci soli a zvýšit teplotu. Je to ale spíš dočasná alternativa. Výborně se osvědčuje přípravek eSHa Exit kombinovat s eSHa 2000, koupíte v akvaristice. Pokud máte i jiné ryby nebo rostliny, zvíře dejte do karantény.

 11. sabb_ napsal:

  Dobrý den
  Koupila jsem si bettu ten to článek mě určitě poradil jak se starat a co ji mám koupit takže dekuju. Ale furt nevím jak často ji krmit. Dávám ji najíst každý den aspoň jednou nebo dvakrát, ale nevím jestli to není hodně nebo málo, protože prodavačka ve zverimexu říkala ze ji bude bohatě stačit jednou za dva dny, ale to mě přijde hrozné málo.
  Předem dekuju za odpověď.

Napsat komentář