Zebřička
Podívejte se v pořadu Polopatě na reportáž o zebřičkách natočenou u nás (čas 38:24).
Obsah článku:
- Taxonomické zařazení
- Jak určit pohlaví zebřiček
- Chov zebřiček
- V čem chovat zebřičky
- Krmení zebřiček
- Odchov mláďat zebřiček
- Nejčastější dotazy na chov zebřiček
- Minislovníček zvuků zebřiček
- Poradna chovu zebřiček
Zebřička pestrá (Taeniopygia guttata) je drobný aktivní ptáček velice nenáročný na chov, vyskytující se v Austrálii. V chovatelských potřebách zebřičky poznáte snadno, většinou jsou v kleci společně s rýžovníky nebo chůvičkami a vydávají zvuky podobné pískacím hračkám.
Taxonomické zařazení
Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: strunatci (Chordata)
Třída: ptáci (Aves)
Řád: pěvci (Passeriformes)
Čeleď: astrildovití (Estrildidae)
Rod: zebřička (Taeniopygia)
Druh: zebřička pestrá (Taeniopygia guttata)
Jak určit pohlaví zebřiček
Je to velice jednoduché. Samečka poznáte především díky jeho oranžovým skvrnám na lících. Zobák mají výrazně červený. Mezi lícemi a zobáčkem mají černé tzv. slzné proužky. Samci jsou většinou šedí a zpravidla více zbarveni než samice. Mají oranžové skvrny i na bocích, tentokrát s bílým tečkováním. Od zobáku na prsa se jim táhne černé zebrování, díky kterému nesou své jméno. Na prsou mají samci černou kresbu tzv. podkovu a bříško bílé. Sameček zpravidla zpívá. Zajímavé je, že každý samec má jiný hlas a zpívá jinou písničku.
Samice jsou šedé s bílým bříškem, mají zachované pouze slzné proužky. Jejich zobák může být červený, většinou je světlejší než u samce, často má i barvu oranžovou.
Existuje mnoho barevných mutací zebřiček, můžete natrefit na černolící samce nebo na bílé. U bílých zebřiček se pohlaví určuje už hůře, samce poznáte především díky jeho výrazně červenému zobáků a zpěvu.
Chov zebřiček
Zebřičky jsou na chov velice nenáročné, jsou vhodné i pro začátečníky. Nikdy nechovejte jen jednu, je nutné koupit druhou do páru. Zebřičky rozhodně nejsou samotáři, pokud vám jedna zebřička z páru uhyne, kupte co nejdříve novou. Zebřičky je možné chovat i v hejnech (třeba s rýžovníky nebo chůvičkami), pravidlem je chovat nejméně tři páry od každého druhu. Pokud budete chovat pouze dva páry, budou se vám jedinci neustále pronásledovat a vzájemně zlobit. Klec či voliéru můžete mít umístěnou i venku, venkovní teplota by však neměla klesnout pod 15°C. Někteří chovatelé mají zebřičky venku až do 0°C. Zebřičky jinak i v teplotách kolem 15°C úspěšně hnízdí. V dobrých podmínkách se mohou jedinci dožít až 6 let, ale viděla jsem už i desetiletou zebřičku.
V čem chovat zebřičky
Jeden pár zebřiček můžete chovat už v kleci o rozměrech minimálně 40 × 40 × 50 cm. Klec pro zebřičky můžete koupit např. tady. Jako podestýlku můžete použít noviny, písečné pláty pro ptáky nebo speciální ptačí kočkolit (nezaměňujte s kočičím kočkolitem). Mně osobně se nejlépe osvědčily ty pláty s pískem, dají se nastříhat na požadované rozměry a zebřičky si o ně obrušují zobáky a drápky. Noviny zebřičky často škubou na vyplnění hnízda a ptačí kočkolit je brzy cítit. V kleci nesmí chybět krmítka a pítka. Jedno krmítko by mělo být naplněno gritem – pískem pro papoušky, ten zlepšuje trávení. V kleci nezapomeňte na hnízdo, seženete ho třeba zde. To koupíte v každých chovatelských potřebách. Je úplně jedno, které vyberete, jestli půlkulaté nebo kukaň. Pokud máte klec třeba po andulce, zapomeňte na to, že by si zebřičky hrály s hračkami nebo zrcátky, které andulka milovala. Zebřičky milují přírodní materiály, mají rády hodně členitou klec s množstvím větví ovocných stromů (mohou být i s listy). Zebřičky jsou celý den hodně aktivní, pohybují se trhavými pohyby, skáčou z větve na větev, přenášejí materiály na hnízdo sem a tam. Když jsou unavené, spokojené spočinou spolu v hnízdě. Klec by měla být vybavena i koupelnou s vodou, tu zebřičky přímo milují. Nezapomeňte ani na sépiovou kost a minerální kámen, zabráníte tak odvápnění samice.
Krmení zebřiček
Zebřičky jsou v potravě velice nevybíravé, jsou schopné spořádat téměř vše, co jim předložíte a rychle si na nové krmení zvyknou. Hlavní část potravy by mělo tvořit zrní – senegalské proso v klasech a směs z prosa, lesknice, řepky, moháru, lněného semínka. Můžete vše koupit ve směsi pro zebřičky jako je třeba tato. Jako zdroj vitamínů zebřičkám nabídněte i misku s na kousky nakrájeným ovocem a zeleninou, naklíčená semena nebo do směsi zrnin přidejte nastrouhanou mrkev. V létě zebřičky nepohrdnou listy pampelišek, přes zimu podáváme najemno nakrájený salát. V době hnízdění a odchovu mláďat je nezbytné zebřičkám poskytnout i vaječnou míchanici, více o ní níže.
Odchov mláďat zebřiček
Pokud chcete, aby vám zebřičky zahnízdily, je nutné, abyste jim poskytli hnízdo a dostatek materiálu na jeho vystlání. Může to být jemné seno, na kousky natrhaný ubrousek, kapesník, noviny. Pozor na seno a slámu s pevnými stébly, aby si o ně zebřičky neporanily oči. Materiál umístěte kamkoliv do klece. Pokud začnete hnízdo stavět sami, zebřičky si to stejně naaranžují po svém.
Po spojení samce se samičkou, které trvá jen pár vteřin a několikrát se opakuje, samička naklade 4-6 vajec. V sezení na vajíčkách se rodiče střídají. Vajíčka zobákem otáčejí, aby byla rovnoměrně zahřívána. Zajímavá je i komunikace páru, ve kterém jeden sedí na vajíčkách. Přestože zebřičky mezi sebou hojně komunikují zvuky, jedinec sedící v hnízdě je potichu a na zvuky druhé z páru reaguje jen roztahováním ocasních per. Zebřičky se takto adaptovaly na prostředí, ve kterém na ně a na jejich vajíčka či potomky číhá množství predátorů. Musí být tedy potichu, aby je predátor nenašel. Když jedinec potřebuje vystřídat, upozorní na to velice tlumenými kníkavými zvuky, které predátor těžko lokalizuje. Zajímavostí je, že mláďata ve vajíčku slyší. Zpěv, který sameček vydává, když nesedí na vajíčkách, si mláďata naposlouchají a učí se ho už před vylíhnutím. Pokud by vylíhnutá zebřička byla odchována jiným ptačím druhem, pak by se sice naučila zpěv daného druhu, ale zůstal by jí i „zebřiččí repertoár“.
Mláďata se začínají líhnout po 12-14 dnech. Po vylíhnutí jsou slepá a plně závislá na péči rodičů. Na jejich výchově se podílí oba rodiče. Ve stáří 10-12 dnů začínají mláďata otevírat oči. Po 20 dnech poprvé vylétávají z hnízda, kam se zase vrací na odpočinek. Rodičům poskytněte dostatek potravy pro mláďata tedy směs zrnin pro zebřičky, senegalské proso v klasech, ale především vaječnou směs (prodává se sušená směs). To vše koupíte v chovatelských potřebách, vaječnou míchanici si však můžete vyrobit i doma za využití vajíčka vařeného natvrdo, piškotu, strouhané mrkve, jablka a strouhanky. Můžete přidat i najemno nasekané zelené krmení, pokud máte k dispozici. Jak poznat vhodnou dobu odstavu mláďat se dozvíte v textu níže. Zebřičky pohlavně dospívají v 90 dnech od vylíhnutí.
Nejčastější dotazy na chov zebřiček
V chovu zebřiček se vám může stát několik situací, se kterými si nemusíte vědět rady, proto jsem se rozhodla tady některé nejobvyklejší situace a jejich řešení popsat.
1) Samice stále neklade vajíčka
Samice může být moc mladá. Obecně začínají klást vejce od 10-12 měsíců věku. Je také možné, že nemá dostatek vápníku. Do klece přidejte minerální kámen a sépiovou kost.
2) Samice nakladla vejce, ale nesedí na nich
Opět to může být dáno věkem rodičů a jejich nezkušeností s vychováváním mláďat. Může se také stát, že jsou vajíčka neoplozená, pak na nich rodiče buď sedí moc dlouho nebo nesedí vůbec. Někdy je dokonce vyhazují z hnízda, vajíčka snědí, jindy na vajíčka udělají hned snůšku novou.
3) Rodiče mláďata vysedí, ale nekrmí je, ta po 2-3 dnech umírají
Pár je nejspíš přebuzený, přemotivovaný, proto dělají jednu snůšku za druhou a o mláďata se nestarají. Chtělo by to, aby si pár odpočinul. Vyndejte jim na 2 nebo 3 měsíce hnízdo a nepodávejte vaječnou míchanici ani jiné krmení bohaté na bílkoviny. Pokud to nepomůže a samice bude vajíčka snášet dál, nezbude vám než oddělit samce od samice. Pokud by totiž samička stále snášela vajíčka, uhynula by brzy na vyčerpání organismu.
4) Začala se líhnout mláďata, ale jeden z rodičů bohužel uhynul
O vysezení mláďat i o jejich výchovu se bez problémů dokáže postarat jen jeden rodič. U mých zebřiček se dokonce lépe osvědčil samec než samice. Počkejte, až budou mláďata na odstav, potom teprve kupte osiřelému rodiči novou zebřičku do páru. Pokud ji koupíte dříve, mohlo by se stát a často se stává, že samice začne prohánět a ubližovat vylíhnutým mláďatům.
5) Kdy zebřičky odstavit?
Mladé zebřičky jsou po vylíhnutí slepé a jsou plně závislé na péči rodičů. Ti je krmí, zahřívají je a pečují o ně po všech stránkách. Mláďata vylétávají z hnízda kolem 20.dne života. Z počátku jen na chvilku, postupně dobu pobytu mimo hnízdo prodlužují. Rodiče svá mláďata stále krmí, a to dalších cca 14 dní. Jakmile mláďata začnou sama jíst, stačí, když samostatně konzumují senegalské proso v klasech, je možné je odstavit. Pokud však nepozorujete agresivitu rodičů vůči mláďatům, nemusíte s odstavem pospíchat. Mláďatům se postupně odbarvuje zobák, černá barva pomalu směrem ke špičce zobáku mizí. Když má mládě černou už jen špičku zobáku, je většinou čas ho odstavit. Mám zkušenosti s tím, že čím více mláďat zebřičky vyseděly, tím samostatnější mláďata byla. Pokud vyseděly jen jedno mládě, často jim viselo na krku ještě dlouhou dobu, jak tomu často bývá i u lidských mláďat. Mám vypozorované, že samečci jsou ve vývoji také pomalejší než samice a jejich odstav trvá déle.
6) Rodiče začali mláďatům vytrhávat peří
Pokud začněte pozorovat zvýšenou agresi rodičů vůči mláďatům, je třeba zbystřit. Rodiče mohou mláďata prohánět po kleci nebo jim vytrhávat peří. Je možné, že chtějí znovu začít hnízdit a mláďata jim jsou na obtíž. Pokud jim rodiče trhají peří, třeba jim chybí stavební materiál na hnízdo, nějaký jim poskytněte. Jestli agresivita rodičů stále přetrvává, mláďata od rodičů oddělte.
7) Rodiče mláďatům ubližují, ta ale stále nejí sama
I tohle se bohužel může stát. V tom případě mláďata oddělte a dejte je do jiné klece, kterou umístěte blízko té s rodiči. Oni je přes mříže nakrmí. Případně vylijte z koupátka vodu a mládě zebřičky dejte do něj. Koupátko umístěte na mříže klece rodičů. Po nakrmení mladých zebřiček je vraťte zpátky do klece pro odstávčata.
8) Samec terorizuje samičku a vytrhává jí peří
Samec chce stavět hnízdo, ale nemá dostatek materiálu. Dopřejte mu nějaký – sušenou trávu či na kousky natrhané ubrousky nebo kapesníky.
9) Zebřičky vyseděly mladé, ale nestarají se o ně
Jedná se nejspíš o mladý pár, který neví, jak se o mláďata starat. Pokud se mláďata líhnou a rodiče je nezahřívají, ani nekrmí, dlouho nevydrží. Ruční dokrmování takto malých tvorečků je hodně komplikované. Jediná možnost je mláďata nasadit do hnízda jiného páru, který je vychová. Mám s tím dobré osobní zkušenosti.
10) Samice snáší vajíčka, ale pokaždé je sežere, co s tím?
Samice má nedostatek vápníku. Dejte jí vaječné skořápky, vajíčko vařené natvrdo, minerální kámen a sépiovou kost.
11) Vydrží zebřičky samy doma přes víkend?
Pokud budou mít dostatek krmení a vody, vydrží. Doporučuji koupit zásobníky zrní a také vody a dodat i koupátko, protože někdy pijí z něj. Je taky dobré zebřičkám do klece pověsit senegalské proso v klasech.
Minislovníček zvuků zebřiček
Zvuk | Význam |
---|---|
týt-týt | „Vidím něco nového v kleci a jdu to objevovat.“ |
kri-kri | „Zlobím se, něco se mi nelíbí. Jsem naštvaný.“ nebo „Ztratil se mi z dohledu můj kamarád, hledám ho!“ |
kri-kri-kri-kri-kri… | „Vidím nebezpečí!“ Tento zvuk někdy také předchází páření. |
písk (zvuk podobný tlumenému pískání hračky) | „Jsem spokojený, je mi dobře.“ Tímto zvukem také zebřičky informují ostatní v kleci o své přítomnosti a čekají od ostatních odpověď. |
cvakání zobákem doprovázené slabými kníkavými zvuky a roztahováním ocasních per | „Chci se družit, pojď ke mně.“ Většinou tak jeden z páru volá druhého k sobě do hnízda. |
trrrrrrrr | Zvuk doprovázející páření. |
písnička, kterou sameček neustále opakuje | „Tímto zvukem říkám, že tady je moje teritorium a zároveň na tento zvuk lákám samičku.“ |
Potřebujete osobní poradenství s chovem zebřiček? Pak využijte mých služeb chovatelského poradenství.
Poradna chovu zebřiček
PRAVIDLA
1. Své dotazy k chovu zebřičky pište do diskuze níže, ale nevkládejte odkazy, jinak bude celý dotaz automaticky smazán.
2. Dotazy mi nepište v e-mailech, neodpovím na ně, zároveň nevolejte na mobil.
3. Vulgární nebo nesrozumitelné dotazy budou smazány. Pište tak, aby se to dalo přečíst a pochopit.
4. Odesláním komentáře souhlasíte se Zásadami ochrany osobních údajů.
Dobrý den kdy se má začít dávat vaječná míchání ve a kdy s ní přestat.
Dobrý den,
je dobré s ní začít na jaře nebo při vylíhnutí mláďat. Přestala bych s ní v době, kdy by pár stále snášel vajíčka a nevychovával mladé.
Dobry den, chcel by som sa spytat ako casto menit obsah hniezda a ci to doporucujete. Zebricky su jedny z mala vtakov ktore ,,to.. robia priamo do hniezda. Dalej sa chcem spytat ako spoznat a postupovat pri hnacke mladat aci je to vobec mozne rozpoznat. Chapem ze to asi nie je priam najchutnejsia tema ale dost podstatna pre zdravy rast mladat. Trus mladat je omnoho redsi ako dospelych vtakov a tak to zachytit je dost obtiazne hlavne ak je hniezdo upravene rodicmi – skoro uzavrete. Pred par rokmi som mal par ktory mal tri krat mlade. Prvy vrh zabili (dve mladata) druhy vrh bol velmi silny 6 jedincov a posledny treti sa vyliahlo 5 mladat. V jeden den som pozoroval nadmieru znecistene vnutro celeho hniezda – divny mazlavy trus a jedno mlada bolo mrtve a navyse vsetky vtaky vratane mladat boli nejake letargicke bez toho vecneho poskakovania a trubenia :) rodicov. Vymenil som cele vnutro hniezda (v podstate som urobil nove a mladata do neho vlozil), vodu, zradlo a umyl taktiez celu klietku a vsetko sa vratilo do normalu a cely vrh uspesne vychovali. Neviem ci som mal iba stastie s tym ze rodicia mlade vychovali napriek faktu ze som im ,,rozhadzal,, hniezdo alebo som postupoval spravne. Stretla ste sa s niecim podobnym ? Ako postupujete pri hnacke mladat ci dospelych jedincov? Ako tomu predchadzat ? Existuje nejaky specificky druh zradla ktory zebricky zle travia ? Vdaka
Dobrý den,
zebřičky jsou celkem prasátka. Já sama hnízdo důkladně čistím po každém odstavu mláďat. Nevím, co jiného Vám poradit.
Ať se Vám daří.
Dobrý den,
samička třetí den snáší vajíčka (denně jedno). Já jim vajíčka pro tentokrát vyhazuju, ale stejně bych se ráda ohledně snůšky na dvě věci zeptala.
1.) První vajíčko bylo velké, tvrdé, prostě ukázkové. Druhé bylo maličko menší, ale jinak také ok. Dnes snešené vajíčko už ale bylo velmi křehké, s tenkou skořápkou. Zřejmě má samička málo vápníku? Jak jí ho doplnit, aby neměla problémy? V kleci je sépiová kost, kterou hodně ozobávají, ptačí písek, směs pro zebřičky a senegal v klasu, dostávají jablko a mrkev atd. Mám jí nadrtit vaječnou skořápku? Nebo mám udělat vaječnou míchanici (ale aby zas potom chuděra nesnášela jako divá… :-))
2.) Všimla jsem si, že je samička vždycky tak 20 min. po snešení vajíčka hodně unavená, skoro to vypadá, že se převáží z bidýlka dozadu, otevírá zobáček, zrychleně dýchá. Když si odpočine, tak je zase úplně fit… Je to takhle normální? Samičku máme novou, nevypadá ale ani na příliš mladou, ani příliš starou.
Děkuji a přeji všem krásné, zdravé a spokojené zebřičky :-)
Dobrý den,
zkusila bych ty namleté vaječné skořápky a vajíčko natvrdo. Ta únava před a po snesení vajíčka je poměrně běžná, otevřený zobáček také a v těchto vedrech se ani není čemu divit.
Tak hodně radosti z ptáčků :)
Dobrý den. Dal jsem Zebřičkám do klece Jan sušenou trávu (staví jen z vršků) a na kousky natrhaný kapesník. Stačí jim to?
Dobrý den,
pokud myslíte jako materiál na stavbu hnízda, tak to stačí. Jinak samozřejmě potřebují hnízdo a větvičky na skákání :)
Dobrý den, před nějakou dobou nám do výlohy (máme krámek) vletěla zebřička. Odchytili jsme jí a stále čekali, jestli ji někdo nebude hledat. Bohužel ne. Takže jsme se rozhodli si zebřičku ponechat. Máme už korelu a ptáčky máme rádi (mívali jsme i mnoho andulek a kanárků), jenže zebřičky prý nesmí být sami a naše korela ji terorizuje, takže jsme dali zebřičku do samostatné klícky. Jenže je tam sama, je to velký problém? Klidně bych si koupila i zebřičku druhou, nevidím v tom problém, ale nechci žádné mladé, tohle je samička je možné k ní dokoupit druhou samičku a nebo samečka, ale nějak zabránit líhnutí? Děkuji předem :)
Dobrý den,
určitě je třeba ji pořídit kamaráda. Dvě samice se mohou prohánět. Pokud byste nechtěla, aby měli mladé, můžete snesená vajíčka z hnízda vyhazovat…
A pokud bych je vyhazovala nedojde k nějakému „zmatku“? Pamatuji si, že to takhle dělala moje maminka s andulkami a jedna z nich vajíčka stále hledala..
Znám lidi, co to u žebříček takhle dělají a problém nemají. Já sama mláďata odchovávám, takže osobní zkušenost nemám. Řekla bych, že hodně záleží na jedinci.
Dobrý den,
je možné chovat ve voliéře společně zebřičky s andulkami a korelami? Děkuji za odpověď. Ivana
Dobrý den,
nedělá to dobrotu, protože se vzájemně prohánějí. Nejlepší je kombinace zebřiček s rýžovníky nebo chůvičkami.
Dobrý den,
potřebovala bych prosím poradit, před necelým měsícem jsem si koupila do venkovní voliéry tři páry zebřiček. Bez problému zahnízdili, občas mi však připadalo, že spolu moc nevycházejí jeden z páru často se odháněl a pronásledoval ostatní. Když se začala mláďata líhnout, vypadalo, že je všechno v pohodě. Asi po uplynutí 6 dní od vylíhnutí mláďat, když jsem je šla zkontrolovat, jsem všech 5 mláďat od jednoho páru a 1 mládě od druhého páru našla mrtvá a rozházená po kleci, jedna samička měla ne hlavě vytrhané peří a malou ranku. Třetí agresivnější pár pár měl dosud jen snesené vejce. Nevím jsetli to mohl udělat nějaký pradátor a nebo ten agresivnější pár. V jedné budce mám ještě jedno mládě a mám strach že dopadne jako ostatní. Prosím o pomoc.
Dobrý den,
nemyslím si, že by to byl predátor. Podle mě to byl ten třetí pár, asi bude hodně agresivní. Šarvátky jsou sice časté, ale já mám naopak takovou zkušenost, že si zebřičky vzájemně mláďata vychovávají. Jediná možnost, co mě napadá, je se toho třetího páru zbavit výměnou za jiné jedince. Zkuste sehnat nějaký mladší pár. Budu držet palce.
Děkuji za radu zkusím.
Dejte pak vědět, jak to s nimi vypadá. Hezký zbytek dne.
Dobrý deň
Mám 2 zebricky je to pár dnes sa nám viliahlo 1 vajíčko samicka sa on nestara, nespia s ním,. Je to moc zle alebo v pohode? Dakujem za odpoved :-) :-(
Dobrý večer,
pokud se o něj nestarají ani jeden z páru, mládě zemře. Stačilo by, kdyby se staral samec. Bohužel umělý odchov takto malých ptáčků je skoro nemožný. Nebojte, příští vrhy už budou úspěšnější.
Dobrý den,
chtěla bych si pořídit dvě zebřičky, ale chtěla bych zůstat jen u nich. Mít zebřičky prostě jen dvě a neodchovávat mláďata. Je možnost pořídit třeba jen dvě samice nebo dva samce nebo jiným způsobem zamezit množení ptáčků?
Dobrý den,
volila bych spíše dvě příbuzné samice. Jestli se však snesou po celý život Vám nikdo nezaručí. Samečci by spolu ale soupeřili s větší pravděpodobností.
Dobrý den,chtěla bych se zeptat samicka skoro před 14 dny snesla vajíčka a asi týden na nich seděla pravidelně tedy spíš sameček. Ale ted asi čtvrtý den na nich sedí jen přes noc a jinak přes den poletujou po kleci.Zajímalo by mě jestli je to normální?Děkuji
Dobrý den,
vajíčka asi nebudou oplozená nebo už jsou zkažená. Sedí na nich v noci jen proto, že v hnízdě spí. Vajíčka vyhoďte a nechte je udělat nové. Už z nich stejně nic nebude.
Hezký den.
Děkuji za odpověd. Bohužel za tu dobu co jsem se ptala na tento problém se sezením na vajíčkách tak do ted už dvakrát snesla dvakrát vajíčka.S tím rozdílem že ted první týden na nich seděli oba a ted už několikátý den jen sameček a v noci oba.Ale když vajíčko prosvítim tak po víc jak týdnu jsou prázdné. Uvažuji že k samičce koupím jiného samečka a k samečkovi jinou samičku.Nebo ještě dvě samičky a jednoho samečka.
Dobrý večer, pár je asi moc nabuzený ke snášení vajíček. Odeberte jim vaječnou míchanici a zelené krmení. Dávejte jim teď jen směs prosa. S vaječnou míchanicí začnete až při odchovu mláďat. Jinak pokud na vajíčkách sedí jen jeden z páru, je to v pořádku.
Dobrý den,tak to je další problém vaječnou míchanici ani zelené po dobu hnízdění nedostávají jsou krmeni jen směsí prosa. Bylo mi doporučeno dávat vaječnou míchanici až v době kdy budou v hnízdě mladé. A je dost divné že víc jak po týdnu jsou vajíčka prázdná když je prosvítím.
To je zvláštní. A jak je pár starý?