Bojovnice

9 min. čtení

chov bojovnice pestré, bojovnice pestrá, betta bojovniceObsah článku:


Bojovnice pestrá neboli betta, nesprávně beta bojovnice, je aktivní a zajímavá rybička. Samečci oplývají atraktivně zbarvenými a tvarovanými ploutvemi. Podle tvaru a velikosti ploutví se bojovnice rozdělují na short tail, veil tail, half moon, delta tail, double tail a crown tail.

Taxonomické zařazení

chov bojovnice pestré, jak na chov bojovnice pestré, betta bojovniceŘíše: živočichové (Animalia)
Kmen: strunatci (Chordata)
Podkmen: obratlovci (Vertebrata)
Třída: paprskoploutví (Actinopterygii)
Podtřída: kostnatí (Teleostei)
Řád: ostnoploutví (Perciformes)
Podřád: lezounovití (Anabantoidei)
Čeleď: guramovití (Osphronemidae)
Podčeleď: Macropodinae
Rod: bojovnice (Betta)
Druh: bojovnice pestrá (Betta splendens)

Představení bojovnice pestré

Bojovnice pestrá je původem z Asie, kde žije v bažinách a močálech dnešních rýžových plantáží. Do České republiky se bojovnice dováží z thajských chovatelských zařízení, kde jsou chovány v malých skleněných lahvích.
Bojovnice se dožívá až 3 let a dorůstá délky 6 cm. U bojovnic je velmi patrný pohlavní dimorfismus. Samci jsou oproti samicím mohutnější, mají delší a pestřeji zbarvené ploutve. Bojovnice se vyznačují se silnou agresí vůči jedincům stejného druhu. Samci bojovnice se díky této vlastnosti v Asii využívají na rybí zápasy. Takový zápas končí zpravidla smrtí jedné nebo dokonce obou bojovnic. Přitom však vedou rovný boj, při kterém se vzájemně nechávají nadechnout na hladině.

Kde koupit bojovnici

Bojovnici pestrou doporučuji koupit přímo od chovatele. Samozřejmě, že bojovnici seženete i v chovatelských potřebách, ale bohužel jsem se už několikrát setkala s tím, že bojovnice, kterou jsem si koupila, byla nejspíš stará ryba vyřazená z chovu. Taková bojovnice vám nevydrží dlouho. Je lepší vždy vybírat rybičku menší velikosti, dá se totiž odhadovat, že bude mladší. Nenechte se odradit tím, že má bojovnice menší ploutve, ty jí dorostou. Pokud betta zrovna není aktivní a odpočívá, nemusí to být znak nemoci, odpočinkem bojovnice tráví většinu dne. Všímejte si toho, zda bojovnice netrpí plísní, nemá parazity nebo potrhané ploutve. Dívejte se také na čistotu vody, ve které ona a ostatní ryby žijí.

Chov bojovnice pestré

Na chov je bojovnice poměrně nenáročná. Ačkoliv je k jedincům stejného druhu agresivní, je vhodné ji v dostatečně prostorném akváriu chovat s některými druhy ryb. Nevhodné ryby k bojovnici jsou ty, které jsou hodně barevné a mají výrazné ploutve (paví očka, mečovky, black molly nebo platy). Bojovnice jim ploutve závidí a okusují jim je. Bojovnice se nedoporučuje chovat ani s parmičkami, protože bojovnici často šikanují. Nevhodné k bojovnici jsou i krevetky, bojovnice je likvidují nebo aspoň jejich mláďata.
Naopak vhodné ryby k bojovnici jsou razbory a razborky, sevelie, dánia, čichavci, axelrodie, kardinálky, drobnoústky, neonky, pancéřníčci, krunýřovci, tetry a fantomové. Samec bojovnice musí být v akváriu vždy jen jeden. Můžete mu však dopřát společnost samiček bojovnic. Kupte aspoň tři samice, jednu by totiž samec napadal. Pamatujte však, že tolika rybám musíte poskytnout dostatečný životní prostor s množstvím úkrytů. I samice se totiž vzájemně napadají a ožírají si ploutve. Je možné chovat i samotného samečka.

Akvárium pro bojovnici

V chovatelských potřebách uvidíte malá akvária (betária), která mají objem 1-2 l, ta jsou ale pro bojovnici nevhodná. Samotná ryba by měla mít k dispozici 30 l vody, každá další pak 10-15 l vody navíc, minimální množství vody ani velikost akvária však není zákonem ani jinými předpisy stanovena. Akvárium nesmí být kulaté ani půlkulaté, ryba se v něm totiž špatně orientuje a časem se v něm doslova zblázní.

Vybavení akvária pro bojovnici

chov bojovnice pestré, akvárium pro bettu bojovnici, bojovnice pestrá

Bojovnice dýchá pomocí orgánu zvaný labyrint. Nadechuje se na hladině vody, nepotřebuje tedy v akváriu vzduchovací zařízení. Pokud však bojovnice chováte s jinými druhy ryb, je třeba v akváriu vzduchování zavést. Betty milují teplo, ideální teplota vody pro chov bojovnic je 24-27 °C, je tedy třeba do akvária umístit i topné tělísko s termostatem a teploměr pro kontrolu teploty. Akvárium by mělo být přikryto krycím sklem (s otvorem pro přístup vzduchu) proto, že okolní vzduch je chladnější, než teplota vody a bojovnice by si při nadechování na hladině mohla nachladit labyrint. Nezbytným vybavením akvária je i filtr. Proud vody vystupující z filtru musí být slabý, protože bojovnice žije v přírodě ve stojatých vodách.
Vybavení akvária pro bettu je plně ve vaší režii, záleží jen na vaší představivosti. Určitě však vynechejte mušličky nasbírané v létě u moře. Mušle vypouští do vody vápník a ten rybám škodí. Bojovnice milují přírodní dekorace a úkryty, často v nich i spí. Na dno akvária zvolte písek a jako dekoraci třeba dřevo, kameny a rašelinové kořeny. Písek musí být určený přímo do vody, není vodný dekorační písek, protože pouští barvu. Pokud do akvária dáváte třeba i oblázky z řeky, tak je předtím vždy vyvařte. Někdo do akvária bojovnicím umisťuje malé zrcátko, bojovnice pestrá se pak rozčiluje na svůj odraz v něm a roztahuje ploutve. Osobně zrcátko v akváriu v žádném případě nedoporučuji, ryba je pak totiž permanentně ve stresu z přítomnosti soka a dříve umírá.

Rostliny v akváriu bojovnice

Do akvária bojovnice je dobré umístit živé rostliny (např. nepukalka ouškatá, babelka řezanovitá, rohatec křídlatý, voďankovec vzplývavý, zákruticha šroubovitá, měchýřnatka jávská). Můžete využít i volně plovoucí rostliny jako je trhutka plovoucí nebo růžkatec ponořený. se nejlépe cítí v zarostlé nádrži.

Čištění akvária bojovnice

Voda v akváriu se bojovnici čistí cca jednou týdně, a to tak, že se odkalí, odebere se 1/3 vody a nahradí se několik hodin odstátou kohoutkovou vodou. Pokud se bojovnice v akváriu necítí dobře, je nemocná nebo má např. chladnou vodu, barva jejího těla vybledne. Ze znečištěné vody může chytit plíseň nebo různé parazity.

Krmení bojovnice

Bojovnice je všežravec, její krmení není žádná věda. Krmení pro bojovnice se prodávají vločková, granulovaná, mražená nebo sušená, např. komáří larvy. Larvy se mi osvědčily nejlépe, ale krmte s nimi opatrně, hodně špiní vodu.

Rozmnožování bojovnice

Bojovnice mají silně vyvinutý cit pro péči o potomky. Samec pro své jikry staví na hladině vody pěnové hnízdo z bublin. To může mít rozlohu až 10 cm² a výšku 3 cm. Pod hnízdo naláká samici a dojde ke tření. Samice při páření vypustí jikry, sameček je oplodní a vloží do pěnového hnízda. Některé druhy bojovnic dokonce nosí své jikry v tlamě. Samec se pak o své potomky stará až do jejich rozplavání.


Poradna chovu bojovnic

PRAVIDLA
1. Své dotazy k chovu bojovnice pište do diskuze níže, ale nevkládejte odkazy, jinak bude celý dotaz automaticky smazán.
2. Dotazy mi nepište v e-mailech, neodpovím na ně, zároveň nevolejte na mobil.
3. Vulgární nebo nesrozumitelné dotazy budou smazány. Pište tak, aby se to dalo přečíst a pochopit.
4. Odesláním komentáře souhlasíte se Zásadami ochrany osobních údajů.

489 komentářů na téma “Bojovnice

  1. Dobry den, potrebovala bych poradit. Nase beta uz tyden neji a lezi jen na dne akvarka… co se deje? Co s tim muzeme delat? Dekuji

      1. Ano je, dycha… mame ji vice jak pres rok, a dle meho soudu jsou podminky v poradku… A da se “nemoc” nejak lecit?

    1. Dobrý večer, mám stejný problém, moje betta asi týden aktivně neplave, většinu času polehává na dně akvárka a když se zastaví začně podivně přepadávat na bok. Voda má 23°C, stejnou odstátou vodu jsme přidávali i do akvárka další bojovnice, ta vypadá zdravě a plave. Jinak rybička nevypadá nijak nemocně, ani není vybledlá (co jsem si všimla). Nemůže to být protože umírá? Mám ji už cca 2 roky, což je prý tak věk pro tyto ryby. Je nějaká možnost jak jí ještě pomoct? Děkuji

        1. Ještě jsem teď někde četla, že by mohla mít také porušený plynový měchýř, je pravda že vypadá jako by se už nemohla vznášet ve vodě, když se plave nadechnout, musí opravdu „plavat“ a zabrat aby se dostala k hladině a později pouze „spadne“ ke dnu. Je možné že by to mohl být tento problém?

  2. Dobrý den, mám rovnou několik otázek, první z nich je jestli nevadí že betta nemá živou rostlinu, jsem úplný začátečník a ještě k tomu nejsem dospělá. Rybu mám ve velkém akvárku kde má led světlo topeníčko na 25 stupňů a kdybych někam jela mám i filtr. Moje druhá otázka je, jestli je vážně v pořádku pořídit k samci 2 samičky, vybírala bych sice klidnější, ale můj Beťák Polárka je celkem trdlín. Další otázka je, jestli betta ve velkém akvárku s filtrem, před odjezdem vyčišťená, se zásobou jídla a bez rostlin (s kořenem) vydrží týden? A poslední otázka je jestli, nevadí že se trochu kalí voda, jedna známá říkala že je to špatně promytým štěrkem do akvárka, ale promývaly jsme ho 3 krát horkou vodou, v akvárku je jinak kořen, topeníčko s tři umyté látkové rostliny. Stalo se to přez noc.

    Předem děkuji za odpověď, omlouvám se za dlouhý text, a doufám že kdybych si ještě na něco vzpomněla, tak to můžu napsat.

    1. Dobrý den, živá rostlina je lepší, když tam máte světlo, tak není co řešit, rostlině se tam bude dařit. Navíc betty se do živých rostlin rády schovávají. Vždy je lepší těch samic pořídit víc, tedy dvě nebo tři, aby je samec nehonil. Ale taky se může stát, že ho budou honit ty samice, to dopředu nikdy nevíte, jak to dopadne. Voda týden vydrží, ale nevím, jak ryby s krmením. Filtr byste ale měla nechat běžet pořád, když se vypíná, množí se v něm bakterie, škodí to pak rybám. Vodu kalí většinou ten kořen. Ať se vám daří.

  3. Máme dvě betty…. a chci se zeptat jestli můžou být v 14°-20° vodě… vypadají normálně a jsou zdravé jen by mě zajímalo proč potřebujou cca. 26°…

    1. Žijí v oblasti, kde má voda tolik stupňů, proto se doporučuje je chovat v teplejší vodě. Chladná voda jim nesvědčí, ryby jsou méně pohyblivé, mají vybledlé barvy a mohou onemocnět.

  4. Dobry den.
    Kupili sme si bojovnicu samceka. Neskor sme kupili k nemu 5 neoniek a potom 3 samicky bojovnice. Dnes sme si vsimli ze samec ma otrhane plutvy. Dorastu mu? Su neonky a camice bojovnice pre samca problem, ci hrozba.
    Dakujem za odpoved.

  5. Zdravím, chystám se zakládat akvarium 35litrů a uvažuji o umístění bojovnic. Při předpokladu 3 kusů bojovnic, vejdou se do akvária ještě například panceřníčci anebo razborky? Děkuji za odpověď

  6. Zdravim,zakladam si akvarko cca 100-110l,chcem nasadit 2-3, bojovnice ,je mozne pary a k tomu nejake hejna ,co se k tomu hodi,

  7. Dobrý den, dostala jsem akvárko 5,5 litru s jednou květinkou a nějakými kamínky či štěrkem vhodné pro bettu. Vím že takové akvárko je velmi nevhodné, ale myslíte že i tak by se v něm mohlo bettáčkovi líbit za skvělých podmínek?? Je mi škoda to vyhodit když to byl dar! Děkuji za odpověd

    1. Ahoj Anetka,

      5,5 litrové akvárko je veľmi malé i pre bettu. Ja by som osobne bettu nechovala v menšom akváriu ako 15 l. Akvárium by malo byť hranaté.
      Prajem ti veľa šťastia s chovom betty:)

  8. Dobrý večer, přes měsíc mám doma bettu. Úžasná rybka, čiperka a vždy měl hroznou chut k jídlu, ale už to jsou tři dny, co jen poleháva v domečku, nepapá a jen se vyplave nadechnout a má na sobě takový nazelenalý plak. Akvárko mám čtvercaté a dodržuji vše podle příruček. Můžete mi prosím poradit? Nechtěla bych o něj přijít, tak brzy. :( Děkuji!

    1. Dobrý večer, teplou vodu má? Může se jednat o nějakou plíseň. Je možné, že si to už přinesla z obchodu. Zkuste se zeptat ještě v teraristice nebo na jiné diskuzi. Myslím si, že by pomohl nějaký přípravek na plíseň ryb, ale osobně s rybími nemocemi nemám moc zkušenosti.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

error: