Bojovnice
Obsah článku:
- Taxonomické zařazení
- Představení bojovnice pestré
- Kde koupit bojovnici
- Chov bojovnice pestré
- Akvárium pro bojovnici
- Krmení bojovnice
- Rozmnožování bojovnice
- Poradna chovu bojovnic
Bojovnice pestrá neboli betta, nesprávně beta bojovnice, je aktivní a zajímavá rybička. Samečci oplývají atraktivně zbarvenými a tvarovanými ploutvemi. Podle tvaru a velikosti ploutví se bojovnice rozdělují na short tail, veil tail, half moon, delta tail, double tail a crown tail.
Taxonomické zařazení
Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: strunatci (Chordata)
Podkmen: obratlovci (Vertebrata)
Třída: paprskoploutví (Actinopterygii)
Podtřída: kostnatí (Teleostei)
Řád: ostnoploutví (Perciformes)
Podřád: lezounovití (Anabantoidei)
Čeleď: guramovití (Osphronemidae)
Podčeleď: Macropodinae
Rod: bojovnice (Betta)
Druh: bojovnice pestrá (Betta splendens)
Představení bojovnice pestré
Bojovnice pestrá je původem z Asie, kde žije v bažinách a močálech dnešních rýžových plantáží. Do České republiky se bojovnice dováží z thajských chovatelských zařízení, kde jsou chovány v malých skleněných lahvích.
Bojovnice se dožívá až 3 let a dorůstá délky 6 cm. U bojovnic je velmi patrný pohlavní dimorfismus. Samci jsou oproti samicím mohutnější, mají delší a pestřeji zbarvené ploutve. Bojovnice se vyznačují se silnou agresí vůči jedincům stejného druhu. Samci bojovnice se díky této vlastnosti v Asii využívají na rybí zápasy. Takový zápas končí zpravidla smrtí jedné nebo dokonce obou bojovnic. Přitom však vedou rovný boj, při kterém se vzájemně nechávají nadechnout na hladině.
Kde koupit bojovnici
Bojovnici pestrou doporučuji koupit přímo od chovatele. Samozřejmě, že bojovnici seženete i v chovatelských potřebách, ale bohužel jsem se už několikrát setkala s tím, že bojovnice, kterou jsem si koupila, byla nejspíš stará ryba vyřazená z chovu. Taková bojovnice vám nevydrží dlouho. Je lepší vždy vybírat rybičku menší velikosti, dá se totiž odhadovat, že bude mladší. Nenechte se odradit tím, že má bojovnice menší ploutve, ty jí dorostou. Pokud betta zrovna není aktivní a odpočívá, nemusí to být znak nemoci, odpočinkem bojovnice tráví většinu dne. Všímejte si toho, zda bojovnice netrpí plísní, nemá parazity nebo potrhané ploutve. Dívejte se také na čistotu vody, ve které ona a ostatní ryby žijí.
Chov bojovnice pestré
Na chov je bojovnice poměrně nenáročná. Ačkoliv je k jedincům stejného druhu agresivní, je vhodné ji v dostatečně prostorném akváriu chovat s některými druhy ryb. Nevhodné ryby k bojovnici jsou ty, které jsou hodně barevné a mají výrazné ploutve (paví očka, mečovky, black molly nebo platy). Bojovnice jim ploutve závidí a okusují jim je. Bojovnice se nedoporučuje chovat ani s parmičkami, protože bojovnici často šikanují. Nevhodné k bojovnici jsou i krevetky, bojovnice je likvidují nebo aspoň jejich mláďata.
Naopak vhodné ryby k bojovnici jsou razbory a razborky, sevelie, dánia, čichavci, axelrodie, kardinálky, drobnoústky, neonky, pancéřníčci, krunýřovci, tetry a fantomové. Samec bojovnice musí být v akváriu vždy jen jeden. Můžete mu však dopřát společnost samiček bojovnic. Kupte aspoň tři samice, jednu by totiž samec napadal. Pamatujte však, že tolika rybám musíte poskytnout dostatečný životní prostor s množstvím úkrytů. I samice se totiž vzájemně napadají a ožírají si ploutve. Je možné chovat i samotného samečka.
Akvárium pro bojovnici
V chovatelských potřebách uvidíte malá akvária (betária), která mají objem 1-2 l, ta jsou ale pro bojovnici nevhodná. Samotná ryba by měla mít k dispozici 30 l vody, každá další pak 10-15 l vody navíc, minimální množství vody ani velikost akvária však není zákonem ani jinými předpisy stanovena. Akvárium nesmí být kulaté ani půlkulaté, ryba se v něm totiž špatně orientuje a časem se v něm doslova zblázní.
Vybavení akvária pro bojovnici
Bojovnice dýchá pomocí orgánu zvaný labyrint. Nadechuje se na hladině vody, nepotřebuje tedy v akváriu vzduchovací zařízení. Pokud však bojovnice chováte s jinými druhy ryb, je třeba v akváriu vzduchování zavést. Betty milují teplo, ideální teplota vody pro chov bojovnic je 24-27 °C, je tedy třeba do akvária umístit i topné tělísko s termostatem a teploměr pro kontrolu teploty. Akvárium by mělo být přikryto krycím sklem (s otvorem pro přístup vzduchu) proto, že okolní vzduch je chladnější, než teplota vody a bojovnice by si při nadechování na hladině mohla nachladit labyrint. Nezbytným vybavením akvária je i filtr. Proud vody vystupující z filtru musí být slabý, protože bojovnice žije v přírodě ve stojatých vodách.
Vybavení akvária pro bettu je plně ve vaší režii, záleží jen na vaší představivosti. Určitě však vynechejte mušličky nasbírané v létě u moře. Mušle vypouští do vody vápník a ten rybám škodí. Bojovnice milují přírodní dekorace a úkryty, často v nich i spí. Na dno akvária zvolte písek a jako dekoraci třeba dřevo, kameny a rašelinové kořeny. Písek musí být určený přímo do vody, není vodný dekorační písek, protože pouští barvu. Pokud do akvária dáváte třeba i oblázky z řeky, tak je předtím vždy vyvařte. Někdo do akvária bojovnicím umisťuje malé zrcátko, bojovnice pestrá se pak rozčiluje na svůj odraz v něm a roztahuje ploutve. Osobně zrcátko v akváriu v žádném případě nedoporučuji, ryba je pak totiž permanentně ve stresu z přítomnosti soka a dříve umírá.
Rostliny v akváriu bojovnice
Do akvária bojovnice je dobré umístit živé rostliny (např. nepukalka ouškatá, babelka řezanovitá, rohatec křídlatý, voďankovec vzplývavý, zákruticha šroubovitá, měchýřnatka jávská). Můžete využít i volně plovoucí rostliny jako je trhutka plovoucí nebo růžkatec ponořený. se nejlépe cítí v zarostlé nádrži.
Čištění akvária bojovnice
Voda v akváriu se bojovnici čistí cca jednou týdně, a to tak, že se odkalí, odebere se 1/3 vody a nahradí se několik hodin odstátou kohoutkovou vodou. Pokud se bojovnice v akváriu necítí dobře, je nemocná nebo má např. chladnou vodu, barva jejího těla vybledne. Ze znečištěné vody může chytit plíseň nebo různé parazity.
Krmení bojovnice
Bojovnice je všežravec, její krmení není žádná věda. Krmení pro bojovnice se prodávají vločková, granulovaná, mražená nebo sušená, např. komáří larvy. Larvy se mi osvědčily nejlépe, ale krmte s nimi opatrně, hodně špiní vodu.
Rozmnožování bojovnice
Bojovnice mají silně vyvinutý cit pro péči o potomky. Samec pro své jikry staví na hladině vody pěnové hnízdo z bublin. To může mít rozlohu až 10 cm² a výšku 3 cm. Pod hnízdo naláká samici a dojde ke tření. Samice při páření vypustí jikry, sameček je oplodní a vloží do pěnového hnízda. Některé druhy bojovnic dokonce nosí své jikry v tlamě. Samec se pak o své potomky stará až do jejich rozplavání.
Poradna chovu bojovnic
PRAVIDLA
1. Své dotazy k chovu bojovnice pište do diskuze níže, ale nevkládejte odkazy, jinak bude celý dotaz automaticky smazán.
2. Dotazy mi nepište v e-mailech, neodpovím na ně, zároveň nevolejte na mobil.
3. Vulgární nebo nesrozumitelné dotazy budou smazány. Pište tak, aby se to dalo přečíst a pochopit.
4. Odesláním komentáře souhlasíte se Zásadami ochrany osobních údajů.
Dobrý den,
máme bettu samečka, cca tři měsíce. Byl to takový aktivní sameček, stavěl si pěnové hnízdo, pořád plaval, předváděl se. Poslední týden je takový bez života. Polehává na dně, případně, když plave, tak má ploutve takové skleslé. Pořád se někde schovává, kolikrát jsem ho našla zaseklého za filtrem. Pěnové hnízdo už jsem taky neviděla dlouho. Kontrolovala jsem vzhled, ten je beze změny. Žere také pravidelně 1-2 denně po pár lupínkách. Akvárium (10l) je čisté, půl napůl živé/plastové rostlinky, na dně barevný štěrk, plastová imitace dřeva, kterou dřív proplouval, filtrace, teploměr (teplota vody 27°C), filtr na noc vypínám. Na rostlince jsem si přinesla šneka, který se mi ve vodě rozmnožil. Teď jich tam je jeden větší (1 cm) a čtyři malí (do 5 mm), ale nezdálo se, že by mu vadili. Během týdne se nezměnily žádné podmínky. Nevím, co se děje, můžete mi prosím dát nějaké tipy jak ho zas rozveselit? Děkuji předem.
Dobrý den, filtr by se neměl vypínat, množí se v něm pak bakterie, které se při zapnutí dostanou do vody a rybě škodí. Určitě by se mu líbilo větší akvárium. Jinak dřevo není do malých akvárií vhodné, protože kalí vodu, musí se pak častěji čistit, což rybě nevyhovuje.
Dobrý den, chtěla bych se zeptat rybicku bojovnici mam jen tak cca 3dny ,rybicka jen lezi uplne na dno a nehejbe se zacina asi blednou co mam delat? :( teplotu nemerim ma tak asi vlažnou vodu spise do studena dekuju vám za rychlo odpoveď
Dobrý den,přečtěte si článek nahoře a upravte podmínky pro rybičku podle něj. Minimálně je třeba zvýšit teplotu, studená voda není vhodná.
Ano precetla jsem si to . tak že ji už nemohu pomoci ?
Pomůžete jí tak, že upravíte podmínky chovu podle článku.
Dobrý den,
chci se zeptat mám jednu betu samce, mám ho v tom bettárku co se běžně prodává to malé, na dně má kamínky a umělou květinu. Krmím jednou až dvakrát denně krmivem pro betty, někdy dávám navíc i vitamíny na udržení barvy pro betty, Čistím zhruba jedenkrát týdně. Vodu dávám odstátou a přidávám do ní ten přípravek ze zverimexu. Je to už má druhá betta, první mi zemřela zhruba po 4 měsících, nedávala jsem tu vodičku. Ve zverimexu mi řekli, že to bylo nejspíš tím, tak teď u druhého samce tuto vodičku přidávám. Rybu mám dva týdny zezačátku byl aktivni normálně jedl, ale teď posledních pár dní vůbec nejí. Nevíte někdo čím to je? Nechci přijít o další rybku.
Děkuji za odpovědi
Dobrý den, ta vodička může spíš uškodit stejně jako jiná chemie. Bojovnice se v bettáriu chovat nemá, i když ve zverimexu říkají něco jiného. Přečtěte si prosím článek nad diskuzí a zjistíte, co je špatně. V takových podmínkách ryba skutečně dlouho nevydrží.
Dobrý den,
chtěl bych něco vědět o betách a jejich chování. Jak moc velcí jsou bety predátoři? Máme je v akváriu společně s pavími očky a potřebuji zjistit, kdybych jim nedej Bože zapomněl dát krmení, jestli by byly schopny uklidit (sežrat) menší, slabší nebo zdravotně postižené očko.
těším se na Vaši odpověď a předem za ni děkuji
Dobrý večer, s pavími očky se betty nedoporučuje chovat, protože si závidí a okusují ocasy.
Dobrý den.
Potřebuji poradit, mám samečka, doposud v pořádku, ale posledních pár dní nežere a jen leží na rostlině nebo na dně na kamínkách. Když potřebuje vyplavat na hladinu tak mu to dělá velké problémy. Je trochu vybledlý. Na to samé mi umřela moje první beta a tady ta má úplně to samé. Po první betě jsem pořídila i topení a zvýšila teplotu ale nic.
Prosím poraďte, je mi ho líto.
Dobrý večer.
Důvodů může být více, buď je nemocný nebo mu vadí něco ve vodě či prostředí. Zkontrolujte kvalitu ploutví, zda tam není třeba plíseň. Koukněte na chov bojovnice, jestli děláte vše správně, popřípadě to upravte.
Ploutve se mi zdají v pořádku, ale skoro vůbec neplave tak se nemůžu ani pořádně podívat. Ptala jsem se ve zverimexu zda je potřeba nějaký přípravek na vodu, ale říkali když ji měním každý týden a je odstátá tak že není potřeba, ale zdá se mi železitá.
A přidáváte do vody něco? Já mám dobré zkušenosti s Aquatanem, ten upravuje vodu. A proč ji měníte každý týden? To mu určitě nevyhovuje.
Nepřidávám tam nic, ale zkusím to hned zítra koupit. Má to hodně zakalené, ale to je jak kdy. Někdy vydrží třeba i tři týdny, někdy jen týden. Dobře, tak mu ji nebudu tak často měnit.
Zkuste to. Teplotu dejte aspoň na 25C, pokud máte nižší. A dávejte jen špetku krmiva denně, to kalí vodu. Odstraňte mušle z vody, dřevo…
Dobrý den,
chtěl bych se vrátit po delší době k akvaristice přes nano akvárium.
1. Dá se ve 30l chovat bojovnice bez filtru?
2. Lze v takové nádrži chovat pár?
Dobrý večer, filtr je potřeba vždy. Pár by se tam vešel, ale samec by samici nejspíš uhnal (nebo obráceně), proto se doporučuje samic víc, ale do tohoto objemu se vám víc nevejde. Nechala bych tam samotného samce nebo bych koupila větší akvárium aspoň o 10 l a dala tam ještě jednu samici.
Dobrý den,
zakládám si akvárium, které má 60 l, je možné zde chovat jednoho samečka a dvě samičky bojovnice pospolu? A musí být stejného zbarvení nebo jim nevadí, když je každá jiné barvy?
Děkuji za odpověď.
Dobrý den, můžete a na barvách nezáleží.
Dobrý den,
Mám Bettu už přes rok ve válcovém akvárku. Teplota 27 stupňů, čistím každou neděli, krmím ráno a večer. Betta se má dobře, v klidu si plave po obvodu ale i vnitřkem, schovává se v rostlinkách a je spokojená. Moje sestra má hranaté a na dně zrcátko. Její ryba je neustále u dna a „naježená“ stojí na jednom místě, když už se pohne začne řádit a splašeně plavat sem a tam. Skoro nikdy jsem jí neviděla pohybovat po akvárku. Je to tím zrcátkem?
Předem děkuji za odpověď
Dobrý den, ano, je to tím zrcátkem.
Dobrý den, měl bych 2 jednoduché otázky ☺. 1.je světlo nutností nebo jde spíše o design? 2. Na kolik mě bojovnice vyjde celkově +- s věcma co jsou opravdu důležité a nutností? Moc děkuji za rychlé a kladné odpovědi ☺
Dobrý den, světlo je hlavně kvůli živým rostlinám. Na kolik to vyjde celkem, už nevím, vše jsem pořizovala před lety.
Ano to chápu ☺ šlo mi o to že pokud ty rostliny budou mít denní světlo tak zda jim stačí ☺. Čistě mi šlo o to jestli ho potřebuje bojovnice nebo ne ☺ . Dobře cena nevadí jen mě to zajímalo
V interiéru dostatek přirozeného světla vodní rostliny nemají. Betta světlo nepotřebuje.
Dobře moc děkuji☺, to světlo muže být jakékoli? Klidně i nějaké barevné pro design? Nebo to musí být byl UVB nebo nějaké s vitaminy?
Nemusí být speciální, ale rozhodně ne barevné, světlo nahrazuje rostlinám slunce, mělo by být přirozené a uvádí se, že by mělo mít hodnotu barvy 8000K.
Dobrý den,
chovám bettu v 60l akváriu, je v něm hodně zeleně. Problém je, že když svítíme a sešeří se (tak kolem 16..), vidí se ve skle. Pokud nechám v pokoji rozsvíceno, je to v pořádku. Nepomáhá ani lampička, musím nechat svítit hlavní světlo. Nevíte co s tím? Přeci jen se někdy vracíme domů dýl a hlavně mi přijde divné, nechávat svítit celý pokoj.
Děkuji
Dobrý den, tak jí pořiďte časovač do zásuvky s tím, že až se sešeří, světlo se jí vypne.
To mě taky napadlo a možná to tak dopadne. Jen kouzlo akvária se kapku ztratí, když po příchodu domů budeme koukat na zhasnuté akvárko :( Právě to osvětlení nám dělalo krásnou dekoraci v pokoji a bavilo nás rybku pozorovat.
To chápu. Na druhou stranu si myslím, že pokud se v odrazu nevidí po většinu dne, tak mu to nijak neublíží :)
Dobry den !
prosim poradíte mi někdo? koupila jsem si bettu bojovnici , staram se o ní dobře, koupila jsem si ji asi před 6 měsíci a je možné že mi v prosinci 2017 prošlo jídlo prošlo jídlo , akvárium mám do čtverce a lirt, měnila jsem jí to každá tyden jenom na povrchu
1 za tři nedele sem jí propláchla akvárko celý
ale poslední týden furt celé dny spí na dně a plave na hladinu málo
a nebo vubec nemává ploutvičkami a je nahoře
četla jsem že to muže být i plísen ale žádný tečky sem na ní nenašla , jenom má slepené plouve
a když je nahoře tak jako stašně nafukuje ty žábrynebo ty labirynty
(a jinak sem jí vybrala nejaky prach co tam plaval ,zatopila jsem aby tam bylo okolo 26% a vyměnila jsem jí vodu )
pak už vyplavala nahoru a pořád tam je
prosím poradáte mi nškdo co to je a po případě jak to mám léčit, je možné že by mohla umřít ?
A teďka je furt nahoře a vubec se nehýbe spí?
Dobrý večer, litr vody je extrémně málo. Něco si o chovu bojovnic přečtěte, než si nějakou pořídíte. Obávám se, že rybičce už nikdo nepomůže.
Určitě koupit větší akvárko pro 1 bettu alespoň 10 l ,topítko, filtr(stačí filtr zvaný bublifuk) a živé rostliny
Co se týče čištění určitě vyměnit jen 1/3 vody v akváriu a to asi 1 za dva týdny
A rozhodně neumyvat akvárko