Než si pořídíte zvíře

Rozhodla jsem se napsat tento článek, protože okolo sebe vidím velké množství případů, kdy se majitelé zbavují zvířat z různých důvodů. Častým důvodem bývá alergie někoho z rodiny. Dalšími důvody bývá nevyhovující povaha zvířete nebo dočasné nežádoucí chování zvířete např. v pubertě, nemoc zvířete a potřeba speciální péče, ale taky stěhování do menšího bytu, příchod potomka nebo rozchod s partnerem. Želvy mají zase tu „nevýhodu“, že vyrostou do větších rozměrů, s čímž majitelé, kteří se pořídili několikacentimetrového prcka, nepočítají. Zvíře pak vypouštějí do řek nebo přírodních jezírek a neuvědomují si, jak tím negativně ovlivňují přírodní diverzitu. Pořídit si jakékoliv zvíře není sranda, a tak bych si přála, aby každý, kdo o pořízení domácího mazlíčka uvažuje, zvážil těchto pár bodů před jeho pořízením:

1. Pořizuji si zvíře, na které nemám ani já ani nikdo další v domácnosti alergii? Na jednotlivé druhy zvířat vám udělají testy na alergologii. Pozor, většina alergií nebývá na srst, ale na roztoče, kteří v ní žijí. Stejně tak může být alergie na seno nebo na prach (opět roztoči) v podestýlce.
2. Vybral/a jsem si druh zvířete nejen podle toho, jak se mi líbí, ale hlavně podle toho, jak je pro mě vhodné? Pokud zvíře pořizuji dětem, jsem si jistý/á, že je to vhodný druh pro dítě? Pokud dítě nebude mít časem o zvíře zájem, jsem schopný/á péči o něj zastat já? Pokud si pořizuji zvíře s potřebou speciálních požadavků (speciální péče o kůži bezsrstých zvířat nebo větší péče o srst dlouhosrstých zvířat).
3. Dokážu doma zvířeti zajistit podmínky co nejbližší těm, které má ve svém přirozeném prostředí? Zjistěte si, jak zvíře bydlí v přírodě a uvažte, jestli mu dané podmínky můžete zajistit i doma – největší problém může být s tropickými druhy zvířat, které jsou náročné na teplo a vlhko, ale i na potravu.
4. Mám jasno, kde u vás bude zvíře bydlet? Bude to zvíře noční nebo denní, bude bydlet v kleci, boxu nebo teráriu? Nebudete se vašimi aktivitami vzájemně rušit? Mějte na paměti, že králíci a morčata často okusují mříže, osmáci a křečci v noci běhají v noci v kolečku atd.
5. Vím, jakého věku se toto zvíře dožívá? Jsem schopný/á mu zajistit péči po celý jeho život? Jsem si jistý/á, že mě po x letech nepřestane bavit? Králíci se mohou dožít 10 let, činčily i 20.
6. Mám ve svém okolí dobrého veterináře, který danému druhu rozumí? Věřte mi, není veterinář jako veterinář, většina se specializuje jen na psy a kočky, málokdo na hlodavce a králíky a nejméně na exotické druhy zvířat.
7. Jsem schopný/á a ochotný/á se o zvíře starat i v případě, že bude nemocné? Jedná se o dokrmování kaší ze stříkačky, podávání léků v pravidelnou denní dobu, pravidelné docházení na kontroly k veterináři atd.
8. Mám dostatek peněz na to si zvíře pořídit? Zvažte, kolik stojí počáteční investice do bydlení a kompletního vybavení ubikace a následně do krmení, podestýlky a péče. Neopomenutelné jsou také náklady u veterináře, které se už u drobných zvířat mohou vyšplhat k desítkám tisíc za zvířecí život.
9. Mám někoho, kdo mi zvíře pohlídá, když nebudu doma?  Máte tak zajištěnou dovolenou, prázdniny nebo případ, že budete nemocní?
10. Budu mít na zvířátko dostatek času? Zjistěte si, kolik času denně se danému druhu musíte věnovat. Pokud víte, že jste celý den v práci, zvíře si nepořizujte.
11. Jsem schopný/á zvířeti zajistit i sociální život? Pořizuji si samotáře nebo tvora společenského? Můžu tedy chovat zvíře samotné nebo jich musí být víc?
12. Mám jasno, jestli samce nebo samici? Chci chov dál rozšiřovat a za jakým účelem? Pokud si myslíte, že si pořídíte pár a budete vydělávat na jejich mláďatech, jste na omylu. Když si spočítáte, kolik vás vše bude stát, zjistíte, že vám prodej mláďat nepokryje ani náklady na chov. Výběr pohlaví velmi zvažte např. u králíků. U králíkům doporučuji obě pohlaví nechat kastrovat, uklidní se, navíc u samic jde i o zdravotní hledisko (rakovina dělohy), u samce zase o upravení povahy a nežádoucího chování (přestane značkovat a obskakovat vše, co mu přijde atraktivní).
13. Kde si zvíře pořídím? Na výběr je z chovatelských stanic, burzy nebo zverimexu. Osobně doporučuji pouze ověřené chovatelské stanice, na burzách a v chovatelských potřebách koupíte zvířata s nejasným původem a haprujícím zdravím. Pokud si například koupíte morče s plísní, můžete ji od něj chytit i vy.
14. Pokud si pořídím zvíře, které potřebuje pohyb i mimo klec, budu pro něj mít vhodný prostor, kde mu nebude hrozit nějaké nebezpečí? Například králíci nesmí běhat po kluzkém povrchu, je třeba dát pozor na kabely, které rádi okusují, taky na nábytek nebo jedovaté rostliny.

Věřte mi, že pokud si chcete zvíře pořídit, musíte mít v těchto věcech jasno. Je mi líto, že mám okolo sebe množství nezodpovědných lidí, kteří nedomýšlejí důsledky svého počínání a pořizují si zvířata z rozmaru, pro krátkodobou potěchu nebo jako módní doplněk. Následky tohoto nerozvážného jednání pak nesou především zvířata, která za nic nemůžou. Když si pořídíte dítě, taky do toho jdete s tím, že je to závazek na zbytek života. Zvířata jsou také živé, citlivé a vnímavé bytosti a zaslouží si, aby s nimi bylo podle toho zacházeno. Tento článek se věnuje spíše drobným zvířatům, pořídit si kočku nebo psa s sebou nese ještě další specifika, která by vystačila na samostatný článek. Tak třeba někdy příště…

Napsat komentář