O mně

Aneta PetlandJmenuji se Aneta a mám doktorát z etologie a bioakustiky (tedy z psychologie a komunikace zvířat), který jsem získala na Zemědělské univerzitě v Praze, na Fakultě tropického zemědělství. Mé magisterské studium oboru Management volně žijících zvířat a jejich chovů v tropech a subtropech (Wildlife Management) probíhalo v anglickém jazyce. Bakalářské studium jsem absolvovala na Fakultě agrobiologie, potravinových a přírodních zdrojů téže univerzity, obor Speciální chovy. Ve své bakalářské práci jsem se věnovala morčatům a jejich nemocem a prevenci, má diplomová a doktorská práce se také týkala morčat, avšak jejich hlasové komunikaci, vokální ontogenezi a reakcí na predátory. V rámci studia jsem se také podílela na výzkumu emocí morčat. Z mé dizertační práce vznikl vědecký článek publikovaný v časopisu Acta Veterinaria, na dalších vědeckých článcích se stále pracuje. Části práce byly zveřejněny na konferencích u nás i v zahraničí. Aktuální článek vyšel roce 2020 v časopisu Primates, tentokrát o komunikaci komb ušatých v Africe.

Praxe, kurzy a další aktivity

Hlídání mazlíčků Petland

Absolvovala jsem několik praxí v zoo v Praze, také u hospodářských a laboratorních zvířat ve stáji naší univerzity, asistovala jsem 6 let u hipoterapie v Hucul Clubu a 2 roky jsem brigádničila v síti prodejen s chovatelskými potřebami a zvířaty Pet center. Absolvovala jsem množství kurzů a seminářů zaměřených na zvířata např. kurz canisterapie v organizaci HelpPes, kurz masáží pro psy, kurz první pomoci zvířat, kurz komunikace se zvířaty atd. Angažuji se také jako dobrovolník a sponzor některých organizací na ochranu zvířat a přírody (např. Sea Shepherd, PETA, Svoboda zvířat, ČSOP, Nadace na ochranu zvířat), jsem členkou vědeckých organizací (ČSEtS a ČZS), jezdím na koni a používám výhradně přírodní kosmetiku netestovanou na zvířatech. Ve volných chvílích se věnuji svým svěřencům, studuji odbornou literaturu o chovu, etologii a komunikaci zvířat, kreslím nebo chodím na praxi do veterinární kliniky. Protože mě baví psaní, píši články o zvířatech do časopisů Haf & Mňau, Můj pes, Moje kočka, Svět psů, Naše kočky a Psí kusy. Příležitostně vystupuji s chovy zvířat v hobby pořadech na ČT1, na Nově a TV Barrandov. Také sponzoruji a adoptuji několik zvířat v pražské zoo a pravidelně přispívám na záchranu veverek.

Můj příběh aneb jak to všechno začalo

hlídání psů PrahaZvířata miluji odmalička. Životem mě provázelo velké množství zvířat ať už koně, psi, kočky, morčata, králíci, křečci, potkani, andulky nebo osmáci. Všechna zvířata jsem měla ráda a na žádné z nich nezapomenu. Zvířatům jsem zasvětila celý svůj život, jsou pro mě vším. Díky nim jsem, jaká jsem a dělám, co dělám. Moje láska ke zvířatům mě přivedla k nápadu, nabídnout lidem hlídání domácích mazlíčků po dobu dovolené nebo po dobu, kdy se o ně nemá kdo postarat. Uvědomuji si totiž, že lidé chtějí cestovat a zároveň chovat zvířata, což se na první dojem moc neslučuje. Nabízím vám snahu o maximální spokojenost vaší i vašeho mazlíčka, spolehlivost, časovou flexibilitu, rychlou domluvu a především odbornou péči o vašeho mazlíčka.

Co aktuálně dělám

Komunikace zvířat, kterou jsem na VŠ vystudovala, mě fascinuje nejen z vědeckého hlediska, ale i z toho praktického. Odmala jsem zkoušela se zvířaty komunikovat za účelem pomoci jim zkvalitnit jejich životy. Byla to dlouhá cesta, ale daří se, a nyní tuto službu mohu nabídnout i vám a pomoci vám tak pochopit nebo najít své zvíře. Zajímá vás, o co jde? Přečtěte si můj článek o komunikaci se zvířaty.
Smysl jsem našla nejen v práci se zvířaty, ale i v sebevzdělávání. Myslím si, že je škoda, když lidé nerozvíjejí své schopnosti a vědomosti, protože pořád je co objevovat a co se učit. Protože je mou další vášní kromě psychologie zvířat psychologie lidí, rozhodla jsem se ji studovat ve tříletém studiu na Pražské vysoké škole psychosociálních studií, a úspěšně jsem ji ukončila roku 2020. Svou závěrečnou práci jsem psala na téma zooterapie.

Moje vědecká činnost

  • Baklová A., Baranyiová E. 2018. Ultrasonic vocalization in Guinea Pigs (Cavia porcellus), Zoological Days 2018, Prague, p28.
  • Baklová A, Baranyiová E, Šimánková H. 2016. Antipredator behaviour of domestic guinea pigs (Cavia porcellus). Acta Veterinaria Brno 85: 293-301.
  • Schneiderová I, Singh NJ, Baklová A, Smetanová M, Gomiz N, Lhota S. 2020. Northern lesser galagos (Galago senegalensis) increase the production of loud calls before and at dawn. Primates 61: 331–338.
  • Schneiderová I, Singh NJ, Baklová A, Smetanová M, Lhota S. 2016. Call me to sleep together! Vocal activity of Senegal lesser galagos peaks early in the morning, Zoologické dny, České Budějovice, p197.
  • Baklová A, Baranyiová E. 2014. Reaction to predators in guinea pigs (Cavia porcellus), Tropentag, Prague, p216.
  • Baklová A, Policht R. 2011. Vokální ontogeneze morčete domácího (Cavia porcellus), 38.etologická konference v Kostelci nad Černými lesy, Kostelec nad Černými lesy, p39. Oral presentation.