O mně

Aneta PetlandJmenuji se Aneta a mám doktorát z etologie a bioakustiky (tedy z chování a komunikace zvířat), který jsem získala na Zemědělské univerzitě v Praze, na Fakultě tropického zemědělství. Mé magisterské studium oboru Management volně žijících zvířat a jejich chovů v tropech a subtropech (Wildlife Management) probíhalo v anglickém jazyce. Bakalářské studium jsem absolvovala na Fakultě agrobiologie, potravinových a přírodních zdrojů téže univerzity, obor Speciální chovy. Ve své bakalářské práci jsem se věnovala morčatům a jejich nemocem a prevenci, má diplomová a doktorská práce se také týkala morčat, avšak jejich hlasové komunikaci, vokální ontogenezi a reakcí na predátory. V rámci studia jsem se také podílela na výzkumu hlasových projevů komb ušatých a emocí morčat. Z mé dizertační práce vznikl vědecký článek publikovaný v časopisu Acta Veterinaria, na dalších vědeckých článcích se stále pracuje. Části práce byly a budou zveřejněny na konferencích u nás i v zahraničí.

Praxe, kurzy a další aktivity

Hlídání mazlíčků Petland

Absolvovala jsem několik praxí v zoo v Praze, také u hospodářských a laboratorních zvířat ve stáji naší univerzity, asistovala jsem 6 let u hipoterapie v Hucul Clubu a 2 roky jsem brigádničila v síti prodejen s chovatelskými potřebami a zvířaty Pet center. Absolvovala jsem množství kurzů zaměřené na zvířata např. kurz canisterapie v organizaci HelpPes, kurz masáží pro psy, kurz první pomoci a na dalších stále pracuji. Angažuji se také jako dobrovolník a sponzor některých organizací na ochranu zvířat a přírody (např. Sea Shepherd, PETA, Svoboda zvířat, ČSOP, Nadace na ochranu zvířat), jsem členkou vědeckých organizací (ČSEtS a ČZS), jezdím na koni a používám výhradně kosmetiku netestovanou na zvířatech. Ve volných chvílích se věnuji svým svěřencům nebo studuji odbornou literaturu o chovu, etologii a komunikaci zvířat a chodím na praxi do veterinární kliniky. Protože mě baví psaní, píši články o hlídání zvířat do časopisů Haf & Mňau, Můj pes, Moje kočka, Svět psů, Naše kočky a Psí kusy. Příležitostně vystupuji s chovy zvířat v hobby pořadech na ČT1, na Nově a TV Barrandov. Sponzoruji outloně váhavého, klokánka králíkovitého, bércouna afrického a kombu ušatou v pražské zoo.

Jak to všechno začalo

hlídání psů PrahaZvířata miluji odmalička. Životem mě provázelo velké množství zvířat ať už koně, psi, kočky, morčata, králíci, křečci, potkani, andulky nebo osmáci. Všechna zvířata jsem měla ráda a na žádné z nich nezapomenu. Zvířatům jsem zasvětila celý svůj život, jsou pro mě vším. Díky nim jsem, jaká jsem a dělám, co dělám. Moje láska ke zvířatům mě přivedla k nápadu, nabídnout lidem hlídání domácích mazlíčků po dobu dovolené nebo po dobu, kdy se o ně nemá kdo postarat. Uvědomuji si totiž, že lidé chtějí cestovat a zároveň chovat zvířata, což se na první dojem moc neslučuje. Nabízím vám snahu o maximální spokojenost vaší i vašeho mazlíčka, spolehlivost, časovou flexibilitu, rychlou domluvu a především odbornou péči o vašeho mazlíčka. Pohlídám téměř jakékoliv zvíře u vás nebo u mě doma, nabízím také venčení psůmasáže pro psy a stříhání králíčků a dlouhosrstých morčat.

Co aktuálně dělám

Smysl svého života jsem našla nejen v práci se zvířaty, která mě naplňuje, ale i v sebevzdělávání. Myslím si, že je škoda, když lidé nerozvíjejí své schopnosti a vědomosti, protože pořád je co objevovat a co se učit. Protože je mou další vášní kromě psychologie zvířat psychologie lidí, rozhodla jsem ji studovat na Pražské vysoké škole psychosociálních studií. Jedná se o občasné víkendové studium, takže na zvířátka je stále času dost.

Jaká zvířata teď chovám

Momentálně mám doma bettu bojovnici a párek zebřiček pestrých, který mi pravidelně vyvádí mláďata. Protože bylo moje studium na VŠ zaměřené především na africké druhy zvířat, připomínám si doma Afriku aspoň chovem afrických achatin a afrického pygmy ježka Nutelly. Mým nejmladším přírůstkem je džungarský křečík Dušan 🙂 Donedávna jsem měla i úžasného králíčka Rozárku, kterou si majitelé před lety nevyzvedli z hlídání.

hlídání papoušků Praha

zebřička sameček

hlídání papoušků Praha

zebřička samice

hlídání šneků Praha

Achatina Achatina

hlídání šneků Praha

Achatina Ghana

Achatina fulica hamillei rodatzi albino body

Achatina Fulica

hlídání ježka Praha

Nutella

hlídání křečka Praha

Dušan

hlídání ryb v Praze

Damián