Zebřička

17 min. čtení

Podívejte se v pořadu Polopatě na reportáž o zebřičkách točenou u nás.

Zebřička pestrá (Taeniopygia guttata) je drobný aktivní ptáček velice nenáročný na chov, vyskytující se v Austrálii. V chovatelských potřebách zebřičky poznáte snadno, většinou jsou v kleci společně s rýžovníky nebo chůvičkami a vydávají zvuky podobné pískacím hračkám.

hlídání zebřiček PrahaTaxonomické zařazení

Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: strunatci (Chordata)
Třída: ptáci (Aves)
Řád: pěvci (Passeriformes)
Čeleď: astrildovití (Estrildidae)
Rod: zebřička (Taeniopygia)
Druh: zebřička pestrá (Taeniopygia guttata)

Jak určit pohlaví zebřiček

Je to velice jednoduché. Samečka hlídání zebřiček Prahapoznáte především díky jeho oranžovým skvrnám na lících. Zobák mají výrazně červený. Mezi lícemi a zobáčkem mají černé tzv. slzné proužky. Samci jsou většinou šedí a zpravidla více zbarveni než samice. Mají oranžové skvrny i na bocích, tentokrát s bílým tečkováním. Od zobáku na prsa se jim táhne černé zebrování, díky kterému nesou své jméno. Na prsou mají samci černou kresbu tzv. podkovu a bříško bílé. Sameček zpravidla zpívá. Zajímavé je, že každý samec má jiný hlas a zpívá jinou písničku.

Samice jsou šedé s bílým bříškem, mají zachované pouze slzné proužky. Jejich zobák může být červený, většinou je světlejší než u samce, často má i barvu oranžovou.

Existuje mnoho barevných mutací zebřiček, můžete natrefit na černolící samce nebo na bílé. U bílých zebřiček se pohlaví určuje už hůře, samce poznáte především díky jeho výrazně červenému zobáků a zpěvu.

hlídání zebřiček v PrazeChov zebřiček

Zebřičky jsou na chov velice nenáročné, jsou vhodné i pro začátečníky. Nikdy nechovejte jen jednu, je nutné koupit druhou do páru. Zebřičky rozhodně nejsou samotáři, pokud vám jedna zebřička z páru uhyne, kupte co nejdříve novou. Zebřičky je možné chovat i v hejnech (třeba s rýžovníky nebo chůvičkami),  pravidlem je chovat nejméně tři páry od každého druhu. Pokud budete chovat pouze dva páry, budou se vám jedinci neustále pronásledovat a vzájemně zlobit. Klec či voliéru můžete mít umístěnou i venku, venkovní teplota by však neměla klesnout pod 15°C. Někteří chovatelé mají zebřičky venku až do 0°C. Zebřičky jinak i v teplotách kolem 15°C úspěšně hnízdí. V dobrých podmínkách se mohou jedinci dožít až 6 let, ale viděla jsem už i desetiletou zebřičku.

V čem zebřičky chovat

Jeden pár zebřiček můžete chovat už v kleci o rozměrech minimálně 40 × 40 × 50 cm. Klec pro zebřičky můžete koupit např. tady. Jako podestýlku můžete použít noviny, písečné pláty pro ptáky nebo speciální ptačí kočkolit (nezaměňujte s kočičím kočkolitem). Mně osobně se nejlépe osvědčily ty pláty s pískem, dají se nastříhat na požadované rozměry a zebřičky si o ně obrušují zobáky a drápky. Noviny zebřičky často škubou na vyplnění hnízda a ptačí kočkolit je brzy cítit. V kleci nesmí chybět krmítka a pítka. Jedno krmítko by mělo být naplněno gritem – pískem pro papoušky, ten zlepšuje trávení. V kleci nezapomeňte na hnízdo, seženete ho třeba zde. To koupíte v každých chovatelských potřebách. Je úplně jedno, které vyberete, jestli půlkulaté nebo kukaň. Pokud máte klec třeba po andulce, zapomeňte na to, že by si zebřičky hrály s hračkami nebo zrcátky, které andulka milovala. Zebřičky milují přírodní materiály, mají rády hodně členitou klec s množstvím větví ovocných stromů (mohou být i s listy). Zebřičky jsou celý den hodně aktivní, pohybují se trhavými pohyby, skáčou z větve na větev, přenášejí materiály na hnízdo sem a tam. Když jsou unavené, spokojené spočinou spolu v hnízdě. Klec by měla být vybavena i koupelnou s vodou, tu zebřičky přímo milují. Nezapomeňte ani na sépiovou kost a minerální kámen, zabráníte tak odvápnění samice.

Krmení zebřiček

Zebřičky jsou v potravě velice nevybíravé, jsou schopné spořádat téměř vše, co jim předložíte a rychle si na nové krmení zvyknou. Hlavní část potravy by mělo tvořit zrní – senegalské proso v klasech a směs z prosa, lesknice, řepky, moháru, lněného semínka. Můžete vše koupit ve směsi pro zebřičky jako je třeba tato. Jako zdroj vitamínů zebřičkám nabídněte i misku s na kousky nakrájeným ovocem a zeleninou, naklíčená semena nebo do směsi zrnin přidejte nastrouhanou mrkev. V létě zebřičky nepohrdnou listy pampelišek, přes zimu podáváme na jemno nakrájený salát. V době hnízdění a odchovu mláďat je nezbytné zebřičkám poskytnout i vaječnou míchanici, více o ní níže.

Odchov mláďat zebřiček

hlídání zebřiček PrahaPokud chcete, aby vám zebřičky zahnízdily, je nutné, abyste jim poskytly dostatek materiály na vystlání hnízda. Může to být jemné seno, na kousky natrhaný ubrousek, kapesník, noviny. Pozor na seno a slámu s pevnými stébly, aby si o ně zebřičky neporanily oči. Materiál umístěte kamkoliv do klece. Pokud začnete hnízdo stavět sami, zebřičky si to stejně naaranžují po svém. Po spojení samce se samičkou, které trvá jen pár vteřin a několikrát se opakuje, samička naklade 4-6 vajec. V sezení na vajíčkách se rodiče střídají. Vajíčka zobákem otáčejí, aby byla rovnoměrně zahřívána. Zajímavá je i komunikace páru, ve kterém jeden sedí na vajíčkách. Přestože zebřičky mezi sebou hojně komunikují zvuky, jedinec sedící v hnízdě  je potichu a na zvuky druhé z páru reaguje jen roztahováním ocasních per. Zebřičky se takto adaptovaly na prostředí, ve kterém na ně a na jejich vajíčka či potomky číhá množství predátorů. Musí být tedy potichu, aby je predátor nenašel. Když jedinec potřebuje vystřídat, upozorní na to velice tlumenými kníkavými zvuky, které predátor těžko lokalizuje. Mláďata se začínají líhnout po 12-14 dnech. Po vylíhnutí jsou slepá a plně závislá na péči rodičů. Na jejich výchově se podílí oba rodiče. Ve stáří 10-12 dnů začínají mláďata otevírat oči. Po 20 dnech poprvé vylétávají z hnízda, kam se zase vrací na odpočinek. Rodičům poskytněte dostatek potravy pro mláďata tedy směs zrnin pro zebřičky, senegalské proso v klasech, ale především vaječnou směs (prodává se sušená směs). To vše koupíte v chovatelských potřebách, vaječnou míchanici si však můžete vyrobit i doma za využití vajíčka vařeného natvrdo, piškotu, strouhané mrkve, jablka a strouhanky. Můžete přidat i na jemno nasekané zelené krmení, pokud máte k dispozici. Jak poznat vhodnou dobu odstavu mláďat se dozvíte v textu níže.

Vaše nejčastější dotazy na chov zebřiček

V chovu zebřiček se vám může stát několik situací, se kterými si nemusíte vědět rady, proto jsem se rozhodla tady některé nejobvyklejší situace a jejich řešení popsat.

1) Samice stále neklade vajíčka

Samice může být moc mladá. Obecně začínají klást vejce od 10-12 měsíců věku. Je také možné, že nemá dostatek vápníku. Do klece přidejte minerální kámen a sépiovou kost.

2) Samice nakladla vejce, ale nesedí na nich

Opět to může být dáno věkem rodičů a jejich nezkušeností s vychováváním mláďat. Může se také stát, že jsou vajíčka neoplozená, pak na nich rodiče buď sedí moc dlouho nebo nesedí vůbec. Někdy je dokonce vyhazují z hnízda, vajíčka snědí, jindy na vajíčka udělají hned snůšku novou.

hlídání zebřiček Praha3) Rodiče mláďata vysedí, ale nekrmí je, ta po 2-3 dnech umírají

Pár je nejspíš přebuzený, přemotivovaný, proto dělají jednu snůšku za druhou a o mláďata se nestarají. Chtělo by to, aby si pár odpočinul. Vyndejte jim na 2 nebo 3 měsíce hnízdo a nepodávejte vaječnou míchanici ani jiné krmení bohaté na bílkoviny. Pokud to nepomůže a samice bude vajíčka snášet dál, nezbude vám než oddělit samce od samice. Pokud by totiž samička stále snášela vajíčka, uhynula by brzy na vyčerpání organismu.

4) Začala se líhnout mláďata, ale jeden z rodičů bohužel uhynul

O vysezení mláďat i o jejich výchovu se bez problémů dokáže postarat jen jeden rodič. U mých zebřiček se dokonce lépe osvědčil samec než samice. Počkejte, až budou mláďata na odstav, potom teprve kupte osiřelému rodiči novou zebřičku do páru. Pokud ji koupíte dříve, mohlo by se stát a často se stává, že samice začne prohánět a ubližovat vylíhnutým mláďatům.

5) Kdy mám zebřičky odstavit?

Mladé zebřičky jsou po vylíhnutí slepé a jsou plně závislé na péči rodičů. Ti je krmí, zahřívají je a pečují o ně po všech stránkách. Mláďata vylétávají z hnízda kolem 20.dne života. Z počátku jen na chvilku, postupně dobu pobytu mimo hnízdo prodlužují. Rodiče svá mláďata stále krmí, a to dalších cca 14 dní. Jakmile mláďata začnou sama jíst, stačí, když samostatně konzumují senegalské proso v klasech, je možné je odstavit. Pokud však nepozorujete agresivitu rodičů vůči mláďatům, nemusíte s odstavem pospíchat. Mláďatům se postupně odbarvuje zobák, černá barva pomalu směrem ke špičce zobáku mizí. Když má mládě černou už jen špičku zobáku, je většinou čas ho odstavit. Mám zkušenosti s tím, že čím více mláďat zebřičky vyseděly, tím samostatnější mláďata byla. Pokud vyseděly jen jedno mládě, často jim viselo na krku ještě dlouhou dobu, jak tomu často bývá i u lidských mláďat. Mám vypozorované, že samečci jsou ve vývoji také pomalejší než samice a jejich odstav trvá déle.

6) Rodiče začali mláďatům vytrhávat peří

Pokud začněte pozorovat zvýšenou agresi rodičů vůči mláďatům, je třeba zbystřit. Rodiče mohou mláďata prohánět po kleci nebo jim vytrhávat peří. Je možné, že chtějí znovu začít hnízdit a mláďata jim jsou na obtíž. Pokud jim rodiče trhají peří, třeba jim chybí stavební materiál na hnízdo, nějaký jim poskytněte. Jestli agresivita rodičů stále přetrvává, mláďata od rodičů oddělte.

7) Rodiče mláďatům ubližují, ta ale stále nejí sama

I tohle se bohužel může stát. V tom případě mláďata oddělte a dejte je do jiné klece, kterou umístěte blízko té s rodiči. Oni je přes mříže nakrmí. Případně vylijte z koupátka vodu a mládě zebřičky dejte do něj. Koupátko umístěte na mříže klece rodičů. Po nakrmení mladých zebřiček je vraťte zpátky do klece pro odstávčata.

8) Samec terorizuje samičku a vytrhává jí peří

Samec chce stavět hnízdo, ale nemá dostatek materiálu. Dopřejte mu nějaký – sušenou trávu či na kousky natrhané ubrousky nebo kapesníky.

9) Zebřičky vyseděly mladé, ale nestarají se o ně.

Jedná se nejspíš o mladý pár, který neví, jak se o mláďata starat. Pokud se mláďata líhnou a rodiče je nezahřívají, ani nekrmí, dlouho nevydrží. Ruční dokrmování takto malých tvorečků je hodně komplikované. Jediná možnost je mláďata nasadit do hnízda jiného páru, který je vychová. Mám s tím dobré osobní zkušenosti.

10) Samice snáší vajíčka, ale pokaždé je sežere, co s tím?

Samice má nedostatek vápníku. Dejte jí vaječné skořápky, vajíčko vařené natvrdo, minerální kámen a sépiovou kost.

11) Vydrží zebřičky samy doma přes víkend?

Pokud budou mít dostatek krmení a vody, vydrží. Doporučuji koupit zásobníky zrní a také vody a dodat i koupátko, protože někdy pijí z něj. Je taky dobré zebřičkám do klece pověsit senegalské proso v klasech.

Minislovníček zvuků zebřiček

Zvuk Význam
týt-týt „Vidím něco nového v kleci a jdu to objevovat.“
kri-kri „Zlobím se, něco se mi nelíbí. Jsem naštvaný.“ nebo „Ztratil se mi z dohledu můj kamarád, hledám ho!“
kri-kri-kri-kri-kri… „Vidím nebezpečí!“ Tento zvuk někdy také předchází páření.
písk (zvuk podobný tlumenému pískání hračky) „Jsem spokojený, je mi dobře.“ Tímto zvukem také zebřičky informují ostatní v kleci o své přítomnosti a čekají od ostatních odpověď.
cvakání zobákem doprovázené slabými kníkavými zvuky a roztahováním ocasních per „Chci se družit, pojď ke mně.“ Většinou tak jeden z páru volá druhého k sobě do hnízda.
trrrrrrrr Zvuk doprovázející páření.
písnička, kterou sameček neustále opakuje „Tímto zvukem říkám, že tady je moje teritorium a zároveň na tento zvuk lákám samičku.“

PRAVIDLA DISKUZE
1. Své dotazy k chovu zebřiček pište výhradně do diskuze níže, nevkládejte odkazy.
2. Nepište e-maily, neodpovídám na ně, nevolejte na mobil, obojí je určeno jen pro zákazníky.
3. Vulgární nebo nesrozumitelné dotazy jsou ihned smazány. Pište tak, aby se to dalo přečíst.
4. Odesláním komentáře souhlasíte se Zásadami ochrany osobních údajů.

409 thoughts on “Zebřička

      1. Tak už nám snesly 2 vajíčka ale vyhazuji je z hnízda co stim?

      2. Vraťte je zpátky do hnízda, ale asi z nich nic nebude. Pokud je vyhodí znovu, je možné, že nejsou oplodněná. Dbejte na to, aby zebřičky měly dostatek stavebního materiálu na hnízdo a taky dost vápníku. Další vajíčka už se určitě vyvedou.

      3. No to jsme udělaly ale vyhodily je znova v kleci maji 3 sépiové kosti 2 minerální kameny dáváme jim co 2dny míchání či a taky vajíčko na tvrdo i se skořápky. Materiál na stavení maji taky.snesla ty 2 vajíčka a vyhodily jak vajíčka tak i materiál z hnízda co jsi postavyly

      4. Aha, to se občas stává. Dejte jim čas. Vajíčka tedy odstraňte a materiál jim nechte ležet na dně klece, postaví si nové hnízdo.

 1. Dobrý den,

  chtěli bychom koupit zebřičky a já stále zvažuji jestli je opravdu nutné koupit pár (samce a samici) a nebo jestli by bylo vhodné, kdyby v jedné kleci byly třeba 2-3 samice (více samců pohromadě asi být nemůže, jestli se nepletu?). Jde mi pouze o to aby nedocházelo ke hnízdnění, nechceme je na chov ale pro radost.
  Moc děkuji za radu
  Hezký den

 2. Dobrý den,
  asi před měsícem k nám do práce na terasu přiletěla (asi mladá) zebřička, byla unavená a hladová, tak se mi ji podařilo nalákat na krmení a chytit. Chovám andulky (jen tak pro radost), tak jsem ji vzala domů, ale nechtěla jsem ji k nim dávat, aby jí neubližovaly. Měla jsem doma náhradní klec, tak jsem ji dala vedle nich. Podle obrázků jsem zjistila, že je to asi holka, a aby jí nebylo smutno, pořídila jsem ve Zverimexu druhou. Měli tam čtyři, ale paní říkala, že jsou to všechno „holky“. Hned se spřátelily a vypadaly spokojeně. Prvních pár dnů spávaly na větvičce, ale pak začaly chodit spávat do krmítka, tak jsem jim dala krabičku od pomazánkového másla, kterou ihned obsadily a chodí do ní spávat. Ale asi před týdnem se v ní objevilo nejdříve jedno vajíčko, pak další a teď jich tam je už 8 a asi dva dny už vždycky jedna „sedí“, ale na noc tam chodí dál obě. Tak nevím, zda to opravdu jsou dvě „holky“ a jen tak „jako“ chtějí hnízdit, ale nic z těch vajíček nebude, anebo je to páreček, i když nemají ani jedna výraznou kresbu ani na tvářích, ani na křídlech, jen ta jedna má takový jakoby šedý proužek pod krkem (mohu příp. zaslat foto)? Prosím poraďte, jak dál postupovat. Děkuji.

  1. Dobrý večer.
   Samce poznáte podle toho, že zpívá, samice si vzájemně jen tak štěbetají. Je možné, že samice snáší neoplozená vajíčka. Pokud to jsou skutečně samice, nic z vajíček nebude. Samicím dejte k dispozici sépiovou kost, minerální kámen a podávejte vajíčko vařené natvrdo a vaječné skořápky, jak jen to bude možné. Až si budete jistá tím, že to jsou samice, vajíčka jim z hnízda odstraňte, podněcují je k dalšímu snášení.
   Ať se Vám a zebřičkám daří.
   Aneta

     1. Dobrý večer,
      tak už je definitivně jisté, že se z vajíček nic nevylíhne. Ještě jsem zkoušela před týdnem jim místo krabičky, ve které spávají (pokud by měly mladé, tak by se tam nevešly), dát větší „domeček“ udělaný z koupelny, vystlané hoblinami, přestěhovala jsem jim tam i ta vajíčka, ale dělaly takový „kravál“ a skákaly po kleci sem a tam, že jsem jim musela jejich malou krabičku zase vrátit. Ještě několik dnů na vejcích seděly, ale už to bylo dkoro 3 týdny, to už by měly mladé. Teď už zase vystýlají svoji krabičku senem a ozobávají sepiovou kost a skořápky, tak nevím, jestli nebudou zase snášet…
      Hezké vánoce přeje Hana.

      1. Dobrý večer.
       Tak vajíčka už určitě odstraňte. Jedná se tedy nejspíš o dvě samice, takže by z vajíček stejně nic nebylo. Přeji hodně radosti se zebřičkami a krásné Vánoce i Vám.
       Aneta

 3. Dobrý den,
  včera jsme u našeho prahu našli choulící se zebřičku, je to kluk, zatím ho máme provizorně, ale má se čile k světu, podle načtených informací z netu a Vašich stránek uvažujeme, že si ho necháme, žádného chovatele neznáme. Teď jen zvažuji, jakého kamaráda mu pořídit, zda to může být sameček, nechci je dál množit a i zahazování vajíček mi přijde kruté. Mohu mu pořídit samečka, nebo jiného drobného ptáčka (samičku), se kterou se snese, ale nenamnoží? Děkuji za odpověď i praktické webovky. Petra

  1. Dobrý den,
   musím říct, že má zebřičák štěstí, že se sedl zrovna před Vaše dveře :) O Vašem dotazu jsem dlouho přemýšlela. Pokud byste našli samičku, neváhala bych a dokoupila jí kamarádku zebřičku, ale k samečkovi bych druhého samce nedávala, klovali by se a proháněli. Neumím si představit, že by jim to spolu svědčilo a bála bych se, aby si neublížili. Jiné by to bylo, pokud by to byl sameček ze stejného vrhu, ale to je v tomto případě bezpředmětné. Pokud k zebřičákovi dáte samičku třeba chůvičky, budou oba fungovat jako samostatné jednotky, takže si zase neudělají společnost, jakou každý z nich potřebuje, dokonce i jinak „mluví“… Zebřičák určitě nemůže být sám, takže bych zvážila dvě možnosti – buď ho někomu darovat s tím, že k němu samičku koupí nebo si samici koupit a pár si nechat. Zebřičky se bez problémů množí i začátečníkům, o vše se starají sami a je hrozně krásné pozorovat, jak z maličkých vajíček rostou tak krásní ptáčci. Je opravdu škoda nechat si něco takového ujít. Navíc o mláďata je zájem, tak se nebojím, že byste je neudala. Tak držím palce, ať se rozhodnete správně a ať Vám zebřičky dělají radost :)
   Krásný zbytek dne.

   Aneta

 4. Dobrý den,
  mám sice v plánu si pořídit pár chůviček, ale neměl by tu být citelný rozdíl. Doufám, že poradíte i tak. Nerad bych pár stejného pohlaví, ale na druhou stranu bych také nerad, aby snášeli vícekrát za rok (třeba jednou za rok by to bylo ideální). Potřeboval bych poradit co nejvíce tipů, jak snášení omezovat, aniž bych je oddělil. Prozatím vím: odstranit potenciální budky a hnízdiště, nedávat materiál na hnízdění, zkracovat světelný den, odebírat případná vajíčka, uzpůsobit krmivo -> a tady se dostávám ke svému dotazu – Čím v tomto případě krmit a nekrmit, aby ptáčci byli zdraví a zároveň neměli takovou chuť hnízdit? A pokud víte ještě o nějakém dalším tipu, tak budu moc vděčný.

Napsat komentář

error: