Zebřička

Podívejte se v pořadu Polopatě na reportáž o zebřičkách točenou u nás.

Zebřička pestrá (Taeniopygia guttata) je drobný aktivní ptáček velice nenáročný na chov, vyskytující se v Austrálii. V chovatelských potřebách zebřičky poznáte snadno, většinou jsou v kleci společně s rýžovníky nebo chůvičkami a vydávají zvuky podobné pískacím hračkám.

hlídání zebřiček PrahaTaxonomické zařazení

Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: strunatci (Chordata)
Třída: ptáci (Aves)
Řád: pěvci (Passeriformes)
Čeleď: astrildovití (Estrildidae)
Rod: zebřička (Taeniopygia)
Druh: zebřička pestrá (Taeniopygia guttata)

Jak určit pohlaví zebřiček

Je to velice jednoduché. Samečka hlídání zebřiček Prahapoznáte především díky jeho oranžovým skvrnám na lících. Zobák mají výrazně červený. Mezi lícemi a zobáčkem mají černé tzv. slzné proužky. Samci jsou většinou šedí a zpravidla více zbarveni než samice. Mají oranžové skvrny i na bocích, tentokrát s bílým tečkováním. Od zobáku na prsa se jim táhne černé zebrování, díky kterému nesou své jméno. Na prsou mají samci černou kresbu tzv. podkovu a bříško bílé. Sameček zpravidla zpívá. Zajímavé je, že každý samec má jiný hlas a zpívá jinou písničku.

Samice jsou šedé s bílým bříškem, mají zachované pouze slzné proužky. Jejich zobák může být červený, většinou je světlejší než u samce, často má i barvu oranžovou.

Existuje mnoho barevných mutací zebřiček, můžete natrefit na černolící samce nebo na bílé. U bílých zebřiček se pohlaví určuje už hůře, samce poznáte především díky jeho výrazně červenému zobáků a zpěvu.

hlídání zebřiček v PrazeChov zebřiček

Zebřičky jsou na chov velice nenáročné, jsou vhodné i pro začátečníky. Nikdy nechovejte jen jednu, je nutné koupit druhou do páru. Zebřičky rozhodně nejsou samotáři, pokud vám jedna zebřička z páru uhyne, kupte co nejdříve novou. Zebřičky je možné chovat i v hejnech (třeba s rýžovníky nebo chůvičkami),  pravidlem je chovat nejméně tři páry od každého druhu. Pokud budete chovat pouze dva páry, budou se vám jedinci neustále pronásledovat a vzájemně zlobit. Klec či voliéru můžete mít umístěnou i venku, venkovní teplota by však neměla klesnout pod 15°C. Někteří chovatelé mají zebřičky venku až do 0°C. Zebřičky jinak i v teplotách kolem 15°C úspěšně hnízdí. V dobrých podmínkách se mohou jedinci dožít až 6 let, ale viděla jsem už i 10-tiletou zebřičku.

V čem zebřičky chovat

Jeden pár zebřiček můžete chovat už v kleci o rozměrech minimálně 40 × 40 × 50 cm. Klec pro zebřičky můžete koupit např. tady. Jako podestýlku můžete použít noviny, písečné pláty pro ptáky nebo speciální ptačí kočkolit (nezaměňujte s kočičím kočkolitem). Mně osobně se nejlépe osvědčily ty pláty s pískem, dají se nastříhat na požadované rozměry a zebřičky si o ně obrušují zobáky a drápky. Noviny zebřičky často škubou na vyplnění hnízda a ptačí kočkolit je brzy cítit. V kleci nesmí chybět krmítka a pítka. Jedno krmítko by mělo být naplněno gritem – pískem pro papoušky, ten zlepšuje trávení. V kleci nezapomeňte na hnízdo, seženete ho třeba zde. To koupíte v každých chovatelských potřebách. Je úplně jedno, které vyberete, jestli půlkulaté nebo kukaň. Pokud máte klec třeba po andulce, zapomeňte na to, že by si zebřičky hrály s hračkami nebo zrcátky, které andulka milovala. Zebřičky milují přírodní materiály, mají rády hodně členitou klec s množstvím větví ovocných stromů (mohou být i s listy). Zebřičky jsou celý den hodně aktivní, pohybují se trhavými pohyby, skáčou z větve na větev, přenášejí materiály na hnízdo sem a tam. Když jsou unavené, spokojené spočinou spolu v hnízdě. Klec by měla být vybavena i koupelnou s vodou, tu zebřičky přímo milují. Nezapomeňte ani na sépiovou kost a minerální kámen, zabráníte tak odvápnění samice.

Krmení zebřiček

Zebřičky jsou v potravě velice nevybíravé, jsou schopné spořádat téměř vše, co jim předložíte a rychle si na nové krmení zvyknou. Hlavní část potravy by mělo tvořit zrní – senegalské proso v klasech a směs z prosa, lesknice, řepky, moháru, lněného semínka. Můžete vše koupit ve směsi pro zebřičky jako je třeba tato. Jako zdroj vitamínů zebřičkám nabídněte i misku s na kousky nakrájeným ovocem a zeleninou, naklíčená semena nebo do směsi zrnin přidejte nastrouhanou mrkev. V létě zebřičky nepohrdnou listy pampelišek, přes zimu podáváme na jemno nakrájený salát. V době hnízdění a odchovu mláďat je nezbytné zebřičkám poskytnout i vaječnou míchanici, více o ní níže.

Odchov mláďat zebřiček

hlídání zebřiček PrahaPokud chcete, aby vám zebřičky zahnízdily, je nutné, abyste jim poskytly dostatek materiály na vystlání hnízda. Může to být jemné seno, na kousky natrhaný ubrousek, kapesník, noviny. Pozor na seno a slámu s pevnými stébly, aby si o ně zebřičky neporanily oči. Materiál umístěte kamkoliv do klece. Pokud začnete hnízdo stavět sami, zebřičky si to stejně naaranžují po svém. Po spojení samce se samičkou, které trvá jen pár vteřin a několikrát se opakuje, samička naklade 4-6 vajec. V sezení na vajíčkách se rodiče střídají. Vajíčka zobákem otáčejí, aby byla rovnoměrně zahřívána. Zajímavá je i komunikace páru, ve kterém jeden sedí na vajíčkách. Přestože zebřičky mezi sebou hojně komunikují zvuky, jedinec sedící v hnízdě  je potichu a na zvuky druhé z páru reaguje jen roztahováním ocasních per. Zebřičky se takto adaptovaly na prostředí, ve kterém na ně a na jejich vajíčka či potomky číhá množství predátorů. Musí být tedy potichu, aby je predátor nenašel. Když jedinec potřebuje vystřídat, upozorní na to velice tlumenými kníkavými zvuky, které predátor těžko lokalizuje. Mláďata se začínají líhnout po 12-14 dnech. Po vylíhnutí jsou slepá a plně závislá na péči rodičů. Na jejich výchově se podílí oba rodiče. Ve stáří 10-12 dnů začínají mláďata otevírat oči. Po 20 dnech poprvé vylétávají z hnízda, kam se zase vrací na odpočinek. Rodičům poskytněte dostatek potravy pro mláďata tedy směs zrnin pro zebřičky, senegalské proso v klasech, ale především vaječnou směs (prodává se sušená směs). To vše koupíte v chovatelských potřebách, vaječnou míchanici si však můžete vyrobit i doma za využití vajíčka vařeného natvrdo, piškotu, strouhané mrkve, jablka a strouhanky. Můžete přidat i na jemno nasekané zelené krmení, pokud máte k dispozici. Jak poznat vhodnou dobu odstavu mláďat se dozvíte v textu níže.

Vaše nejčastější dotazy na chov zebřiček

V chovu zebřiček se vám může stát několik situací, se kterými si nemusíte vědět rady, proto jsem se rozhodla tady některé nejobvyklejší situace a jejich řešení popsat.

1) Samice stále neklade vajíčka
Samice může být moc mladá. Obecně začínají klást vejce od 10-12 měsíců věku. Je také možné, že nemá dostatek vápníku. Do klece přidejte minerální kámen a sépiovou kost.

2) Samice nakladla vejce, ale nesedí na nich
Opět to může být dáno věkem rodičů a jejich nezkušeností s vychováváním mláďat. Může se také stát, že jsou vajíčka neoplozená, pak na nich rodiče buď sedí moc dlouho nebo nesedí vůbec. Někdy je dokonce vyhazují z hnízda, vajíčka snědí, jindy na vajíčka udělají hned snůšku novou.

hlídání zebřiček Praha3) Rodiče mláďata vysedí, ale nekrmí je, ta po 2-3 dnech umírají
Pár je nejspíš přebuzený, přemotivovaný, proto dělají jednu snůšku za druhou a o mláďata se nestarají. Chtělo by to, aby si pár odpočinul. Vyndejte jim na 2 nebo 3 měsíce hnízdo a nepodávejte vaječnou míchanici ani jiné krmení bohaté na bílkoviny. Pokud to nepomůže a samice bude vajíčka snášet dál, nezbude vám než oddělit samce od samice. Pokud by totiž samička stále snášela vajíčka, uhynula by brzy na vyčerpání organismu.

4) Začala se líhnout mláďata, ale jeden z rodičů bohužel uhynul
O vysezení mláďat i o péči o ně se bez problémů dokáže postarat jen jeden rodič. U mých zebřiček se dokonce lépe osvědčil samec než samice. Počkejte, až budou mláďata na odstav, potom teprve kupte osiřelému rodiči novou zebřičku do páru. Pokud ji koupíte dříve, mohlo by se stát a často se stává, že samice začne prohánět a ubližovat vylíhnutým mláďatům.

5) Kdy mám zebřičky odstavit?
Mladé zebřičky jsou po vylíhnutí slepé a jsou plně závislé na péči rodičů. Ti je krmí, zahřívají je a pečují o ně po všech stránkách. Mláďata vylétávají z hnízda kolem 20.dne života. Z počátku jen na chvilku, postupně dobu pobytu mimo hnízdo prodlužují. Rodiče svá mláďata stále krmí, a to dalších cca 14 dní. Jakmile mláďata začnou sama jíst, stačí když samostatně konzumují senegalské proso v klasech, je možné je odstavit. Pokud však nepozorujete agresivitu rodičů vůči mláďatům, nemusíte s odstavem pospíchat. Mláďatům se postupně odbarvuje zobák, černá barva pomalu směrem ke špičce zobáku mizí. Když má mládě černou už jen špičku zobáku, je většinou čas ho odstavit. Mám zkušenosti s tím, že čím více mláďat zebřičky vyseděly, tím samostatnější mláďata byla. Pokud vyseděly jen jedno mládě, často jim viselo na krku ještě dlouhou dobu, jak tomu často bývá i u lidských mláďat. Mám vypozorované, že samečci jsou ve vývoji také pomalejší než samice a jejich odstav trvá déle.

6) Rodiče začali mláďatům vytrhávat peří
Pokud začněte pozorovat zvýšenou agresi rodičů vůči mláďatům, je třeba zbystřit. Rodiče mohou mláďata prohánět po kleci nebo jim vytrhávat peří. Je možné, že chtějí znovu začít hnízdit a mláďata jim jsou na obtíž. Pokud jim rodiče trhají peří, třeba jim chybí stavební materiál na hnízdo, nějaký jim poskytněte. Jestli agresivita rodičů stále přetrvává, mláďata od rodičů oddělte.

7) Rodiče mláďatům ubližují, ta ale stále nejí sama
I tohle se bohužel může stát. V tom případě mláďata oddělte a dejte je do jiné klece, kterou umístěte blízko té s rodiči. Oni je přes mříže nakrmí. Případně vylijte z koupátka vodu a mládě zebřičky dejte do něj. Koupátko umístěte na mříže klece rodičů. Po nakrmení mladých zebřiček je vraťte zpátky do klece pro odstávčata.

8) Samec terorizuje samičku a vytrhává jí peří
Samec chce stavět hnízdo, ale nemá dostatek materiálu. Dopřejte mu nějaký – sušenou trávu či na kousky natrhané ubrousky nebo kapesníky.

9) Zebřičky vyseděly mladé, ale nestarají se o ně.
Jedná se nejspíš o mladý pár, který neví, jak se o mláďata starat. Pokud se mláďata líhnou a rodiče je nezahřívají, ani nekrmí, dlouho nevydrží. Ruční dokrmování takto malých tvorečků je hodně komplikované. Jediná možnost je mláďata nasadit do hnízda jiného páru, který je vychová. Mám s tím dobré osobní zkušenosti.

10) Samice snáší vajíčka, ale pokaždé je sežere, co s tím?
Samice má nedostatek vápníku. Dejte jí vaječné skořápky, vajíčko vařené natvrdo, minerální kámen a sépiovou kost.

11) Vydrží zebřičky samy doma přes víkend?
Pokud budou mít dostatek krmení a vody, vydrží. Doporučuji koupit zásobníky zrní a také vody a dodat i koupátko, protože někdy pijí z něj. Je taky dobré zebřičkám do klece pověsit senegalské proso v klasech.

Minislovníček zvuků zebřiček

Zvuk Význam
týt-týt „Vidím něco nového v kleci a jdu to objevovat.“
kri-kri „Zlobím se, něco se mi nelíbí. Jsem naštvaný.“ nebo „Ztratil se mi z dohledu můj kamarád, hledám ho!“
kri-kri-kri-kri-kri… „Vidím nebezpečí!“ Tento zvuk někdy také předchází páření.
písk (zvuk podobný tlumenému pískání hračky) „Jsem spokojený, je mi dobře.“ Tímto zvukem také zebřičky informují ostatní v kleci o své přítomnosti a čekají od ostatních odpověď.
cvakání zobákem doprovázené slabými kníkavými zvuky a roztahováním ocasních per „Chci se družit, pojď ke mně.“ Většinou tak jeden z páru volá druhého k sobě do hnízda.
trrrrrrrr Zvuk doprovázející páření.
písnička, kterou sameček neustále opakuje „Tímto zvukem říkám, že tady je moje teritorium a zároveň na tento zvuk lákám samičku.“

PRAVIDLA DISKUZE
1. Své dotazy k chovu zebřiček pište výhradně do diskuze níže, nevkládejte odkazy.
2. Nepište e-maily, neodpovídám na ně, nevolejte na mobil, obojí je určeno jen pro zákazníky.
3. Vulgární nebo nesrozumitelné dotazy jsou ihned smazány. Pište tak, aby se to dalo přečíst.
4. Odesláním komentáře souhlasíte se Zásadami ochrany osobních údajů.

409 Responses to Zebřička

 1. Leila says:

  Dobrý den,

  Mám dotaz. Mám dva páry zebřiček, dost je pouštím se proletět a neustále mi stavějí hnízda po bytě…v květináči, atd. Myslela jsem, že to vyřeším tím, že pořídím hnízda do klece a ty jsem jim také vystlala, ale naopak mi nosí materiál z hnízda do provizorních hnízd po bytě. Jak je znovu nalákat zahnízdit tam ? Děkuji

  • Dobrý den, zebřičky si prostě najdou místo, které se jim líbí nejvíc, a které se jim zdá pro stavbu hnízda nejlepší. Na hnízdo v kleci je naučíte bohužel především tak, že jim budete omezovat pohyb po bytě nebo jim nějak zamezíte přístup k jejich venkonvním hnízdům. Zkuste taky dát hnízdo v kleci výš, do jiného místa klece nebo pořídit jiné (kryté, nekryté, prostě jiné, než teď mají). Držím palce.

 2. vojta20 says:

  Dobrý den, potřebuji poradit. Mám doma páru Zebřiček. a dnes jsem zjistil že samice nechce vůbec letet do hnízda. a ani se skoro vůbec nehýbe, je taková smutná….,ani oči skoro neotevře, mám je oba necelý rok. Když na ni sáhnu tak se skoro ani nepohne. Mají se samcem tři vajíčka. Poradíte mi s tím prosím někdo? Předem děkuji za odpověd.

  • Dobrý večer, je mi líto, ale pokud se zebřička takhle chová, většinou už dlouho nevydrží. Pokud ani nežere, bývá to rychlé. Mohlo se jí stát cokoliv. Samicím často chybí vápník a snášením vajíček se vysílují…Pokud baští, zkuste jí dát vajíčko natvrdo nebo vaječnou míchanici, ovoce, zeleninu. Nedávejte v žádném případě avokádo! Měli by mít pořád sépiovku, případně zeleninu nebo ovoce lze sypat nastrouhanou sépiovkou, pokud ji jinak nechtějí, nebo nějakým minerálním doplňkem pro ptactvo. Můžete zkusit zavolat paní doktorce Ĺubice Nečasové 224 921 316, jestli by vám neporadila, co s ní. Je to odbornice na ptáky. Držím palce!

 3. Josef M. says:

  Dobrý den, chci si pořídit dvě zebřičky ale nechci je rozmnožovat,můžu chovat dva samečky anebo páru nedám materiál na hnízdo a tím jim zabráním v zahnízdění? Děkuji za radu, Josef.

  • Dobrý den, zebřičky jsou mezi sebou poměrně agresivní, tak je vždy lepší pořídit pár, tak si nejpravděpodobněji sednou. Jen samečky bych kvůli teritorialitě nepořizovala, možná dvě samice, ale ani tam to není na 100 %, že si nebudou ubližovat. Taky musí mít dostatečný prostor. Pokud nedáte páru hnízdo nebo materiál na něj, bude samice snášet vejce i do krmítka. Snůšce zabráníte zkrácením světelného dne a tím, že jim nebudete dávat zeleninu a ovoce. Takto se to však nedá dělat do nekonečna. Někdo jim vajíčka odebírá, samice to prý však frustruje, je tedy dobré jim aspoň jedno nechat nebo jim dát do hnízda něco vajíčku podobného. Osobně bych si pořídila spíš pár, je krása je pozorovat u společných interakcí a stavby hnízda. Můj sameček se teď rozhodl, že hnízdo tam, kde je, mu nevyhovuje, tak si staví jiné na bidýlku. To mu samozřejmě nejde, takže se zabaví a já se mláďat obávat nemusím. Mějte se krásně.

 4. Anna08 says:

  Dobry den. Chci se zeptat, jestli někdo neví co znamená když se moje zebřička jakoby dusí… začalo to před dvěmi dny, seděla na větvičce a proste otevírala zobáček ale nevydávala žádný zvuk… fakt nevim co to je prosím kdyby někdo opravdu jistě věděl. Napište prosím děkuji….

 5. Iva20 says:

  Dobrý den, máme v kleci 5samců a 4samičky, 1 samička je menší a vytrhané peří na krku o velikosti dvoukoruny, dýchá rychleji než ostatní a udržuje spíše odstup od ostatních, velké boje nepozoruji jen před spaním, ale to je běžné, nevím jestli není nemocná, aby nenakazila ostatní? děkuji za odpověď iva

  • Dobrý den, moc ráda bych vám pomohla, ale opravdu nevím, co jí je a jestli může nakazit zbytek zebřiček. Soudě však podle toho, že je menší, řekla bych, že je to prostě slabší kus, proto ji oškubávají. To zrychlené dýchání může značit stres, to, že ji ostatní prohání nebo i nemoc. Každopádně pokud to není zvíře do skupiny nově zařezené a jsou spolu již delší dobu, neřešila bych to.

 6. Anna says:

  Dobrý den,

  měli jsme mladý pár zebřiček. Měli spolu hnízdečko a samička snesla dvě vajíčka. Večer jsem opouštěla dům a byly spolu v hnízdečku, druhý den ráno jsme ji našli mrtvou na dně klícky, asi týden potom co jsme objevili první vajíčko. Sameček vypadá, že je v pořádku. Oba je máme od jednoho chovatele.
  Nevíte čím by mohla být smrt způsobena? Na internetu jsem se dočela, že by se jim neměla dávat míchanice v době sezení na vejcích. My jsme ji však měli lehce přimíchanou v krmení, sameček se nijak agresivně neprojevoval, byl pouze hlučný jako vždy. Chceme samečkovi pořídit novou partnerku, ale nechceme, aby dopadla stejně.

  Moc děkuji, ráda bych se vyvarovala stejné chyby.

 7. Matthew says:

  Dobrý den.
  Dnes mi na pozdě odhalenou nemoc umřel sameček, ale jelikož je sobota, budu moct nového koupit až v pondělí. Chci se zeptat zda samička ty dvy dny sama přežije a zda mohu udělat něco, co by ji pomohlo překonat osamělost než se koupí nový. Zatím mi samička od jeho smrti pouze sedí na dně klece a je mnohem mně aktivní než předtím.

  Předem děkuji za odpověď,
  S pozdravem
  Matt

 8. Sebananas says:

  Dobrý den,
  rodiče mi přivezli dvě žebřičky, které měli údajně být dvě samičky ale u jedné jsem si nebyla tak moc jistá, protože má podivné hnědé zbarvení, u kterého mi nikdo nedokáže přesně určit pohlaví. V kleci měli hnízdo do něj ale vajíčka nesnášely a vajec co snesly na zem si nevšímaly nebo je rozklovaly. Hnízdo si znečistily a tak jsem ho vytáhla a chtěla ho později vyměnit. Mezitím mi však jedna z nich (ta u které zaručeně vím že to je samice) snesla vejce do misky na grit a zdá se mi že na nich chce sedět. Proto si myslím že ta hnědá je možná samec a že vajíčka by mohla být oplodněná. Chtěla jsem se zeptat jestli se mám vajíčka pokusit přesunout do nového hnízda, které bych zaměnila za tu misku nebo je nechat tam kde jsou.

 9. Pavel N says:

  Dobrý den, prosím o radu.
  Mám páreček zebřiček z jednoho vrhu, potřeboval bych vědět jestli je můžu dát jako pár samostatně do klece pro mamku.
  Není předpoklad že by mamka nechávala zebřičky hnízdit.
  Můžu nechat tedy pár spolu nebo mám raději sehnat z jiného vrhu protějšek.
  Předem děkuji za odpověď.

 10. ZH says:

  Dobrý den, již dva roky mám par zebricek. Úspěšně spolu dochovali tři snusky. Vždy spolu dobre vycházeli. Po té poslední jsem dala na nějaký čas hnizdo pryč.. a po cca půl roce jim ho tam vrátila, aby mohli začít hnizdit (všude po kleci jsem nacházela vajíčka). Samecek ale začal být velmi agresivní. Samičku vyháněl z hnízda a vytrhaval ji peří. Materiálu na stavení jsem mu dávala hodně. Po par dnech jsem hnizdo zase vyndala.. a doufala v klid. Bohužel ten vydržel jen par dnů. Samec pravidelně samičku honí, když prijdu domu, tak je všude hodně peří. Pak spolu zase par dnů vycházejí. Když se to zhorší, dam jin hnizdo, což samecka na chvíli zábavi, ale po týdnu, dvou začíná být zase agresivní a po vajickach není ani památky. Jen někdy najdu v kleci venku. Jsem už zoufalá.. bez hnízda není klid, ani s nim. Dnes je samička orvana,coz se nikdy predtim nestalo. Vyndala jsem hnizdo a přemýšlím o rozdělení.. Je mi to strašně líto, protože se měli velmi radi.. ale takhle To dal již nejde. Budu rada za každou radu. Dekuji moc!

 11. Bozena says:

  Dobrý večer moje žebříčka snáší vajíčka ale nesedí na nich a ani Samec nemá zájem na nich sedět mohla by jste mi poradit co mám dělat děkuji předem

 12. Nikca says:

  Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, naše žebříčky před 13 dny nakladly do hnizda vajíčka. Zatím se ale nic nelihne. Je možné, že vajíčka jsou „prázdná“? Četla jsem u Vás, že ptáčci se líhnou cca po 12-14 dnech. Nemám s tím vůbec zkušenosti. 🙂 Děkuji moc za každou radu a odpověď. 🙂

  • Dobrý den, pokud na nich sedí, tak ještě pár dní vydržte. Každý den by se mělo líhnout jedno mládě. Vajíčka však mohou být zkažená, a to poznáte tak, že je vajíčko ve spodní (té širší) části tmavší. Při prosvícení je to taky vidět. Ale raději bych na ně teď nesahala, pokud tam jsou mláďata, budou už skořápky velmi tenké a mohly by vám v ruce prasknout.

 13. Zebrička says:

  Dobrý den.Mam 2 zebričky.Neviem rozoznat ci je to samec alebo samica.Mam pocit,ze su to dvaja samci.Je možne ze ked su v klietke len dvaja samci tak stavaju hniezdo ??

 14. Ano says:

  Dobrý den mám 4 žebříčky zda se ze mám 2amicky a dva samce před dvěma dny mi začali samci po sobě vyjíždět mám je od sebe oddělit.? Mám strach aby mi neuhynuli. Samice hnízdí po prvé aod te doby po sobě samci útočí

 15. Kuba22 says:

  Dobrý den, v hnízdě máme 3 mláďata třináctidenních zebřiček. Jejich rodiče se o ně starají, ale trusem jim zaneřádili celé hnízdo a mláďata v tom musí ležet. Mužem nějak mláďatům hnízdo vyměnit, dát je nějak do nového hnízda nebo je máme nechat ve špinavém? Děkuji

 16. Dasa says:

  Dobrý den potřebuji poradit mám páreček a teď zrovna mají smutku ,na které se střídají. chovají se k sobě hezký ,ale včera začala samice honit samečka po kleci ,když ji chce vystřídat na vejcích .Mám samečka dát do jiné klece nebo se to časem srovná ??

 17. Žaneta B. says:

  Dobrý den,
  zemřel mi sameček zebřičky a zůstala mi samotná samička a chci se zeptat, z důvodu toho že bychom už nechtěli mláďata, jestli bych ke zbylé samičce mohla přidat novou samičku, aby nebyla sama. Ptám se, protože se obávám, že se mi budou samičky bít.
  Předem děkuji 🙂

  • Dobrý večer, bohužel zebřičky stejného pohlaví si většinou ubližují. Nejlepší je k ní pořídit dalšího samečka. To, jestli budou mít mláďata nebo ne, můžete do určité míry ovlivnit skladbou stravy, ale není to 100%. U mnoha párů se navíc stává, že vajíčka nevysedí nebo vyhazují z hnízda, takže je možné, že ani mláďata mít nebudou.

 18. edit says:

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda můžu zebrám přivézt pisek z pláže, děkuji Edita 🙂

 19. Lenka J. says:

  Dobrý den,
  před cca půl rokem jsem si pořídila tři zebřičky, samečka a dvě samičky. Samičky nejsou násilné, nevytrhávají si peří apod., ale vyjíždějí po sobě a je vidět, že spolu v kleci nejsou zadobře. Je moje chyba, že jsem složení lépe nepromyslela, z jedné samičky se stal tak trochu outsider. Pomohlo by v zájmu rovnováhy, kdybych do klece nasadila třetí samičku? Popřípadě rýžovníka/chůvičku japonskou?
  Děkuji za odpověď.

 20. Anna says:

  Dobrý den,

  včera jsem odstavili mláďata zebřiček, jsou 4. Odstavení proběhlo po 3 týdnech, co vylétli z hnízda, rodiče je již nepřikrmovali, začali je odhánět od hnízda a snesli nová vajíčka. Mláďata jsou v samostatné kleci blízko rodičů a neustále se snaží dostat zpět k rodičům, nalétavájí na mříže atp. (nevolají však jako by by chtěla nakrmit). Většina mláďat mají již skoro celé červené zobáčky, až na jedno, to je zpožděné. Rodiče na ně již nijak nereagují. Mláďata toho moc od včera nesnědla, mají klasy senegalského zrní a klasickou směs prosa. Mám obavu, zda jsme odstavení neuspěchali. Prosím o radu, co nyní dělat, zda se např. mláďata uklidní a máme počkat nebo je vrátit zpět? Velmi děkuji Anna

 21. edit says:

  Dobrý den, právě jsem zjistila u samice (stáří cca 3,5) krev na konečníku a vodovou stolici, co dělat? :(:( děkuji Edita

 22. ondra says:

  Dobrý Den,
  vaše stránky se mi opravdu moc líbí ,protože tam najdu vše co potřebuji a to jsem ještě velmi mladý chovatel (12 let)

 23. Vendula says:

  Dobrý den, od prosince máme pár zebřiček, mají velkou klec, kvalitní stravu, nádobu na koupání atd. Vypadali spokojeně, začali hnízdit, samička snesla do budky pro zebřičky 5 vajec a pravidelně jí sameček střídal v sezení, čekali jsme, že se každým dnem vylíhnou mláďata, ale včera z ničeho nic začal sameček samičku agresivně napadat, když jsme přišli z práce našli jsme jí oškubanou a celou od krve. Samečka jsme od ní oddělili a teď nevíme, co dál. Pokud to samička přežije, můžeme k ní dát nového samečka nebo bychom raději chtěli novou druhou samičku, je to možné? Nebude nová zebřička napadat tu současnou, protože jí bude mít např. za slabého jedince (je opravdu hodně oškubaná)? Děkujeme za radu.

 24. Daaes says:

  Dobrý deň, mala som spolu vyše roka pár zebričiek, pred cca 2 mesiacmi mi umrel samček, tak sme samičke zaobstarali nového, vydržal pri nej cca 2 týždne. Za tie 2 mesiace sa u nej vystriedali takto už 3 a dnes som našla 4 mŕtveho na dne klietky. Nebolo na na jednom vidno že by im samička nejako ubližovala. Všetku starostlivosť majú takú ako by mali mať. Preto by som sa chcela opýtať prečo sa toto deje? A či jej mame kúpiť ďalšieho samca alebo vyskúšať samičku? Vopred ďakujem za odpoveď

 25. annaded says:

  Mám parecek zebricek. Snáší stále vejce a tak jsem jim dala k dispozici hnízdo, ale je v něm jen samecek a když tam chce samička snést vajíčko, tak ji vyhazuje a napadá. Dekuju za pomoc

 26. rendoska7 says:

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat. Máme asi 8 zebřiček, ale jednoho z nich napadají. Škubou mu peří a samičky ho nechtějí. Je hodný, rád si povídá a vypadá zdravě. Nevíte proč ho škubou? Už má holé bříško. Máme ho dát do jiné klece?
  Děkuji, přeji hezký den.

 27. Mojena7 says:

  Jen bych se zeptat ohledně zebříček… Zebříčky a Amadiny můžou být v jedné kleci? Neublíží si nějak?? A ještě, když zebřičky mají 2 mláďata a 1 vajíčko

 28. Sandra says:

  Zdravím. Chcela by som sa opýtať na inkubáciu vajíčok. Máte s tým niekto skúsenosti? Samička na nich nesedí a nerada by som o ne prišla. Vďaka za rady.

 29. jirka85 says:

  Dobrý den, prosím o radu. V kleci mám 15 párů zebřiček společně se 5ti kanáry a za poslední dva měsíce mi padly 4 samice zebřiček. Nic jsem na nich nenašel. Čím by to mohlo být?

 30. okdalv says:

  Viete mi niekto poradiť? Kúpil som tyčinky pre zebričky a sú s medom. Môžu zebričky med?

Napsat komentář