Zebřička

Podívejte se v pořadu Polopatě na reportáž o zebřičkách točenou u nás.

Zebřička pestrá (Taeniopygia guttata) je drobný aktivní ptáček velice nenáročný na chov, vyskytující se v Austrálii. V chovatelských potřebách zebřičky poznáte snadno, většinou jsou v kleci společně s rýžovníky nebo chůvičkami a vydávají zvuky podobné pískacím hračkám.

hlídání zebřiček PrahaTaxonomické zařazení

Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: strunatci (Chordata)
Třída: ptáci (Aves)
Řád: pěvci (Passeriformes)
Čeleď: astrildovití (Estrildidae)
Rod: zebřička (Taeniopygia)
Druh: zebřička pestrá (Taeniopygia guttata)

Jak určit pohlaví zebřiček

Je to velice jednoduché. Samečka hlídání zebřiček Prahapoznáte především díky jeho oranžovým skvrnám na lících. Zobák mají výrazně červený. Mezi lícemi a zobáčkem mají černé tzv. slzné proužky. Samci jsou většinou šedí a zpravidla více zbarveni než samice. Mají oranžové skvrny i na bocích, tentokrát s bílým tečkováním. Od zobáku na prsa se jim táhne černé zebrování, díky kterému nesou své jméno. Na prsou mají samci černou kresbu tzv. podkovu a bříško bílé. Sameček zpravidla zpívá. Zajímavé je, že každý samec má jiný hlas a zpívá jinou písničku.

Samice jsou šedé s bílým bříškem, mají zachované pouze slzné proužky. Jejich zobák může být červený, většinou je světlejší než u samce, často má i barvu oranžovou.

Existuje mnoho barevných mutací zebřiček, můžete natrefit na černolící samce nebo na bílé. U bílých zebřiček se pohlaví určuje už hůře, samce poznáte především díky jeho výrazně červenému zobáků a zpěvu.

hlídání zebřiček v PrazeChov zebřiček

Zebřičky jsou na chov velice nenáročné, jsou vhodné i pro začátečníky. Nikdy nechovejte jen jednu, je nutné koupit druhou do páru. Zebřičky rozhodně nejsou samotáři, pokud vám jedna zebřička z páru uhyne, kupte co nejdříve novou. Zebřičky je možné chovat i v hejnech (třeba s rýžovníky nebo chůvičkami),  pravidlem je chovat nejméně tři páry od každého druhu. Pokud budete chovat pouze dva páry, budou se vám jedinci neustále pronásledovat a vzájemně zlobit. Klec či voliéru můžete mít umístěnou i venku, venkovní teplota by však neměla klesnout pod 15°C. Někteří chovatelé mají zebřičky venku až do 0°C. Zebřičky jinak i v teplotách kolem 15°C úspěšně hnízdí. V dobrých podmínkách se mohou jedinci dožít až 6 let, ale viděla jsem už i 10-tiletou zebřičku.

V čem zebřičky chovat

Jeden pár zebřiček můžete chovat už v kleci o rozměrech minimálně 40 × 40 × 50 cm. Jako podestýlku můžete použít noviny, písečné pláty pro ptáky nebo speciální ptačí kočkolit (nezaměňujte s kočičím kočkolitem). Mně osobně se nejlépe osvědčily ty pláty s pískem, dají se nastříhat na požadované rozměry a zebřičky si o ně obrušují zobáky a drápky. Noviny zebřičky často škubou na vyplnění hnízda a ptačí kočkolit je brzy cítit. V kleci nesmí chybět krmítka a pítka. Jedno krmítko by mělo být naplněno gritem – pískem pro papoušky, ten zlepšuje trávení. V kleci nezapomeňte na hnízdo. To koupíte v každých chovatelských potřebách. Je úplně jedno, které vyberete, jestli půlkulaté nebo kukaň. Pokud máte klec třeba po andulce, zapomeňte na to, že by si zebřičky hrály s hračkami nebo zrcátky, které andulka milovala. Zebřičky milují přírodní materiály, mají rády hodně členitou klec s množstvím větví ovocných stromů (mohou být i s listy). Zebřičky jsou celý den hodně aktivní, pohybují se trhavými pohyby, skáčou z větve na větev, přenášejí materiály na hnízdo sem a tam. Když jsou unavené, spokojené spočinou spolu v hnízdě. Klec by měla být vybavena i koupátkem s vodou, tu zebřičky přímo milují. Nezapomeňte ani na sépiovou kost a minerální kámen, zabráníte tak odvápnění samice.

Krmení zebřiček

Zebřičky jsou v potravě velice nevybíravé, jsou schopné spořádat téměř vše, co jim předložíte a rychle si na nové krmení zvyknou. Hlavní část potravy by mělo tvořit zrní – senegalské proso v klasech a směs z prosa, lesknice, řepky, moháru, lněného semínka,… Jako zdroj vitamínů zebřičkám nabídněte i misku s na kousky nakrájeným ovocem a zeleninou, naklíčená semena nebo do směsi zrnin přidejte nastrouhanou mrkev. V létě zebřičky nepohrdnou listy pampelišek, přes zimu podáváme na jemno nakrájený salát. V době hnízdění a odchovu mláďat je nezbytné zebřičkám poskytnout i vaječnou míchanici, více o ní níže.

Odchov mláďat zebřiček

hlídání zebřiček PrahaPokud chcete, aby vám zebřičky zahnízdily, je nutné, abyste jim poskytly dostatek materiály na vystlání hnízda. Může to být jemné seno, na kousky natrhaný ubrousek, kapesník, noviny. Pozor na seno a slámu s pevnými stébly, aby si o ně zebřičky neporanily oči. Materiál umístěte kamkoliv do klece. Pokud začnete hnízdo stavět sami, zebřičky si to stejně naaranžují po svém. Po spojení samce se samičkou, které trvá jen pár vteřin a několikrát se opakuje, samička naklade 4-6 vajec. V sezení na vajíčkách se rodiče střídají. Vajíčka zobákem otáčejí, aby byla rovnoměrně zahřívána. Zajímavá je i komunikace páru, ve kterém jeden sedí na vajíčkách. Přestože zebřičky mezi sebou hojně komunikují zvuky, jedinec sedící v hnízdě  je potichu a na zvuky druhé z páru reaguje jen roztahováním ocasních per. Zebřičky se takto adaptovaly na prostředí, ve kterém na ně a na jejich vajíčka či potomky číhá množství predátorů. Musí být tedy potichu, aby je predátor nenašel. Když jedinec potřebuje vystřídat, upozorní na to velice tlumenými kníkavými zvuky, které predátor těžko lokalizuje. Mláďata se začínají líhnout po 12-14 dnech. Po vylíhnutí jsou slepá a plně závislá na péči rodičů. Na jejich výchově se podílí oba rodiče. Ve stáří 10-12 dnů začínají mláďata otevírat oči. Po 20 dnech poprvé vylétávají z hnízda, kam se zase vrací na odpočinek. Rodičům poskytněte dostatek potravy pro mláďata tedy směs zrnin pro zebřičky, senegalské proso v klasech, ale především vaječnou směs (prodává se sušená směs). To vše koupíte v chovatelských potřebách, vaječnou míchanici si však můžete vyrobit i doma za využití vajíčka vařeného natvrdo, piškotu, strouhané mrkve, jablka a strouhanky. Můžete přidat i na jemno nasekané zelené krmení, pokud máte k dispozici. Jak poznat vhodnou dobu odstavu mláďat se dozvíte v textu níže.

Vaše nejčastější dotazy na chov zebřiček

V chovu zebřiček se vám může stát několik situací, se kterými si nemusíte vědět rady, proto jsem se rozhodla tady některé nejobvyklejší situace a jejich řešení popsat.

1) Samice stále neklade vajíčka
Samice může být moc mladá. Obecně začínají klást vejce od 10-12 měsíců věku. Je také možné, že nemá dostatek vápníku. Do klece přidejte minerální kámen a sépiovou kost.

2) Samice nakladla vejce, ale nesedí na nich
Opět to může být dáno věkem rodičů a jejich nezkušeností s vychováváním mláďat. Může se také stát, že jsou vajíčka neoplozená, pak na nich rodiče buď sedí moc dlouho nebo nesedí vůbec. Někdy je dokonce vyhazují z hnízda, vajíčka snědí, jindy na vajíčka udělají hned snůšku novou.

hlídání zebřiček Praha3) Rodiče mláďata vysedí, ale nekrmí je, ta po 2-3 dnech umírají
Pár je nejspíš přebuzený, přemotivovaný, proto dělají jednu snůšku za druhou a o mláďata se nestarají. Chtělo by to, aby si pár odpočinul. Vyndejte jim na 2 nebo 3 měsíce hnízdo a nepodávejte vaječnou míchanici ani jiné krmení bohaté na bílkoviny. Pokud to nepomůže a samice bude vajíčka snášet dál, nezbude vám než oddělit samce od samice. Pokud by totiž samička stále snášela vajíčka, uhynula by brzy na vyčerpání organismu.

4) Začala se líhnout mláďata, ale jeden z rodičů bohužel uhynul
O vysezení mláďat i o péči o ně se bez problémů dokáže postarat jen jeden rodič. U mých zebřiček se dokonce lépe osvědčil samec než samice. Počkejte, až budou mláďata na odstav, potom teprve kupte osiřelému rodiči novou zebřičku do páru. Pokud ji koupíte dříve, mohlo by se stát a často se stává, že samice začne prohánět a ubližovat vylíhnutým mláďatům.

5) Kdy mám zebřičky odstavit?
Mladé zebřičky jsou po vylíhnutí slepé a jsou plně závislé na péči rodičů. Ti je krmí, zahřívají je a pečují o ně po všech stránkách. Mláďata vylétávají z hnízda kolem 20.dne života. Z počátku jen na chvilku, postupně dobu pobytu mimo hnízdo prodlužují. Rodiče svá mláďata stále krmí, a to dalších cca 14 dní. Jakmile mláďata začnou sama jíst, stačí když samostatně konzumují senegalské proso v klasech, je možné je odstavit. Pokud však nepozorujete agresivitu rodičů vůči mláďatům, nemusíte s odstavem pospíchat. Mláďatům se postupně odbarvuje zobák, černá barva pomalu směrem ke špičce zobáku mizí. Když má mládě černou už jen špičku zobáku, je většinou čas ho odstavit. Mám zkušenosti s tím, že čím více mláďat zebřičky vyseděly, tím samostatnější mláďata byla. Pokud vyseděly jen jedno mládě, často jim viselo na krku ještě dlouhou dobu, jak tomu často bývá i u lidských mláďat. Mám vypozorované, že samečci jsou ve vývoji také pomalejší než samice a jejich odstav trvá déle.

6) Rodiče začali mláďatům vytrhávat peří
Pokud začněte pozorovat zvýšenou agresi rodičů vůči mláďatům, je třeba zbystřit. Rodiče mohou mláďata prohánět po kleci nebo jim vytrhávat peří. Je možné, že chtějí znovu začít hnízdit a mláďata jim jsou na obtíž. Pokud jim rodiče trhají peří, třeba jim chybí stavební materiál na hnízdo, nějaký jim poskytněte. Jestli agresivita rodičů stále přetrvává, mláďata od rodičů oddělte.

7) Rodiče mláďatům ubližují, ta ale stále nejí sama
I tohle se bohužel může stát. V tom případě mláďata oddělte a dejte je do jiné klece, kterou umístěte blízko té s rodiči. Oni je přes mříže nakrmí. Případně vylijte z koupátka vodu a mládě zebřičky dejte do něj. Koupátko umístěte na mříže klece rodičů. Po nakrmení mladých zebřiček je vraťte zpátky do klece pro odstávčata.

8) Samec terorizuje samičku a vytrhává jí peří
Samec chce stavět hnízdo, ale nemá dostatek materiálu. Dopřejte mu nějaký – sušenou trávu či na kousky natrhané ubrousky nebo kapesníky.

9) Zebřičky vyseděly mladé, ale nestarají se o ně.
Jedná se nejspíš o mladý pár, který neví, jak se o mláďata starat. Pokud se mláďata líhnou a rodiče je nezahřívají, ani nekrmí, dlouho nevydrží. Ruční dokrmování takto malých tvorečků je hodně komplikované. Jediná možnost je mláďata nasadit do hnízda jiného páru, který je vychová. Mám s tím dobré osobní zkušenosti.

10) Samice snáší vajíčka, ale pokaždé je sežere, co s tím?
Samice má nedostatek vápníku. Dejte jí vaječné skořápky, vajíčko vařené natvrdo, minerální kámen a sépiovou kost.

11) Vydrží zebřičky samy doma přes víkend?
Pokud budou mít dostatek krmení a vody, vydrží. Doporučuji koupit zásobníky zrní a také vody a dodat i koupátko, protože někdy pijí z něj. Je taky dobré zebřičkám do klece pověsit senegalské proso v klasech.

Minislovníček zvuků zebřiček

Zvuk Význam
týt-týt „Vidím něco nového v kleci a jdu to objevovat.“
kri-kri „Zlobím se, něco se mi nelíbí. Jsem naštvaný.“ nebo „Ztratil se mi z dohledu můj kamarád, hledám ho!“
kri-kri-kri-kri-kri… „Vidím nebezpečí!“ Tento zvuk někdy také předchází páření.
písk (zvuk podobný tlumenému pískání hračky) „Jsem spokojený, je mi dobře.“ Tímto zvukem také zebřičky informují ostatní v kleci o své přítomnosti a čekají od ostatních odpověď.
cvakání zobákem doprovázené slabými kníkavými zvuky a roztahováním ocasních per „Chci se družit, pojď ke mně.“ Většinou tak jeden z páru volá druhého k sobě do hnízda.
trrrrrrrr Zvuk doprovázející páření.
písnička, kterou sameček neustále opakuje „Tímto zvukem říkám, že tady je moje teritorium a zároveň na tento zvuk lákám samičku.“

Své dotazy k chovu zebřiček pište do diskuze níže. V žádném případě prosím nevolejte a nepište na mobil, ten je určen jen pro zákazníky. Děkuji ze pochopení.

238 komentářů u Zebřička

 1. c: napsal:

  dobrý den,už máme 3 mladý zebřičky a už mají otevřené očička,kromě jednoho ten je z nich nejmenší .Mám jenom 2 otázky 🙂 1. můžeme u zebřičky pustit aby létali po pokoji? 2.kdy můžeme sáhnout na mladé? c:

 2. Janaa napsal:

  Dobrý den,chtěla bych se zeptat jestli je to normální že nespí na bidle ale na zemi včera tak spali a ráno byl mrtvý samec a samička dnes spí taky na zemi tak nevim tak se chci zeptat jestli nevíte

  Děkuji

 3. Mojena7 napsal:

  Dobrý večer, chtěla bych se zeptat. Máme 4 vajíčka a vylíhlo se už 1,ale když přijdeme je na zemi ,takže nevíme co máme …. Zebřičky ale to mladé krmí …..a není možné že by mládě spadlo samo na zem? Nebo rodiče ho/ji vyhazují

 4. rendoska7 napsal:

  Dobrý den,
  Máme 3 nebo 4 roky žebříčku. Před měsícem sme mu dali kamarádku. Protože jeho bývalí spolubydlící bohužel zemřel. A máme ho už tedy měsíc. Snesli asi dneska nebo včera jedno vajíčko. Když jsme jim tam dali seno. Tak to dali na to vajíčko. A zatím jsme je neviděli na tom sedět. Furt tam do toho knizda koukají ale nezahřívají ho. A proto by jsem se chtěla zeptat. Jestli se třeba i něj začnou starat. Nebo co stím vajíčkem máme dělat. Jsme strašně rádi že mají konečně vajíčka. A proto by jsme chtěli aby měli mláďata.

  Prosím o radu, děkuji 😉

  • Dobrý večer,
   pokud jste si jisti, že máte pár, je možné, že vajíčka nejsou oplozená, proto na nich nesedí. Je taky možné, že ten mladší jedinec je moc mladý a vše se teprve učí. Každopádně buďte rádi, že malé nemají, je potom problém je udat 🙂 Hezký večer.

   • rendoska7 napsal:

    Dobrý večer,
    Tomu druhýmu jsou už asi 3 roky. A tomu prvnímu jsou o kolo 4 roků. Právě že by jsme chtěli aby měli potomky. A máme pro ně už koupenou větší klec. Nemají tam ani zimu ani moc teplo. Dokonce nám lítají po pokoji. Jídla a pití a mají dost.Takže si myslím že mají dokonalé podmínky. A sena mají taky dost. Chceme ještě pár dní počkat co se stane. A jak to bude. A máme to vajíčko vyhodit z hnízda když se nic nebude dít?
    Protože třeba teď spinkají v t druhém hnízdě.
    Mají dvě hnízda.

    A doufám že neotravuji. Kdyby něco tak klidně napište. A děkuji že jste mi poradil-a. A máte super stránku 😉

    • Aha, to je důležitá informace, je třeba, aby měli hnízdo jen jedno, to druhé vyndejte. No a musíte si být jistá tím, že máte pár – sameček vždy zpívá, samice může snášet vajíčka stále, problém je v tom, že nemusí být oplodněná… Tak doufám, že se ptáčci brzy umoudří a budou vám dělat radost ať už v jakémkoliv počtu 🙂

     • rendoska7 napsal:

      Děkuji moc 😉 hnízdo jim vyndám. No myslím si že jsou páreček. Jsou aba bílí. Kluk má okolo přišla to barevné. A má červený zobáček. Samička je bílá a má spíše oranžový zobáček.

      Když jsme měli předešlího který umřel. Tak byli dva kluci. A to nebylo žádné vajíčko. Když jsme si pořídili ji tak poprvé snesla vajíčko. Takže si myslím že je to určitě kluk a holka.
      Děkuji moc za vaše rady 😉 A za váš čas.

 5. rendoska7 napsal:

  Dobrý den,
  Máme jednoho bílého kluka. Kterýmu je už asi 4 roky. Měl ještě jednoho kamaráda, ten ale bohužel umřel.. Chtěla bych se zeptat. Jestli nebude problém k němu dát holku. Které bude tak nějak stejně. Bojíme se aby se nehádali. A aby měli vůbec mládáta.
  Děkuji kdyžtak za opověd 🙂 přeji hezký den!

 6. Meggi napsal:

  Dobrý den. Děkuji za spoustu rad, které jsem po přečtení těchto supr stránek našla. Mám ale dotaz. Můj pár zebřiček mi poprvé zahnízdil, střídají se v sezení…takže vše vypadá v pořádku a těším se na mladé, když se vydaří. Až bude čas na odstavení…Co to přesně znamená? Myslíte tím, mladé oddělit od rodičů a dát je do jiné klece? Nemohou nadále zůstávat v jedné kleci a žít nadále spolu?…za předpokladu, že je klec (voliéra) dostatečně velká…. Předem děkuji za odpověď. Meggi

  • Dobrý den, děkuju, jsem ráda, že se Vám stránky líbí. Ano, je třeba je od rodičů oddělit, protože ti je pak nahánějí a ubližují jim. Pokud budete mít voliéru a dost prostoru a míst, kam by se mláďata mohla schovat, asi je možné je mít dohromady, jen je třeba počítat s tím, že až mláďata pohlavně dospějí, mohou se vám nakrývat mezi sebou nebo s rodiči…

 7. Dan napsal:

  Múžu se zeptat či je možne dát do klítky 2 samčekov a 1 samičku zebriček ?

 8. Honza napsal:

  Dobrý den, chtěl jsem se zeptat po jak dlouhé době od kopulace začne samička snášet vajíčka. Děkuji

 9. Andy napsal:

  Dobrý den,
  nějakou náhodou se mi podařilo, potažmo mým zebřičkám, odchovat dvě mláďata. Tento páreček byl v hejnu s chůvičkama ale sameček začal bránit vejce velmi agresivně a tak jsem je oddělila. Nyní je v kleci páreček zebřiček zcela sám, spolu s již vylíhnutýma mladýma. Jako rodiče jsou ukázkoví a starají se velmi pečlivě, omladina již vidí. Doufala jsem, že by bylo možné nechat je v hejnu, chůvičky mají již svou klec a režim, který si nastavili oni sami. Když bude vše v pohodě a pořídím odrostlým děckám ..drahé polovičky.., je možné tímto způsobem nechat hejno rozrůst? Děkuji za Váš čas a Vaši odpověď a jsem s pozdravem, Andrea K.

 10. Jirka napsal:

  Dobrý den
  chtěl jsem se zeptat máme dva páry zebřiček a podařilo se nám odchovat jedno malé . Mohu ho vrátit k ostatním do klece zatím ho mám samostatně.

  Děkuju Jirka

 11. Honza napsal:

  Dobrý den, chtěl jsem se zeptat jak to jde s chovem jednoho samce s dvěma samicemi. Předem děkuji za odpověď

 12. Veronika B. napsal:

  Dobrý den. Máme doma párek zebřiček a momentálně sedí na vejcích. Celou dobu se rodiče vzorně střídali v sezení a poslední dva dny samec nechce vůbec pustit samičku do hnízda. Jakmile se samička přiblíží k budce, tak na ni okamžitě útočí. Nevím si rady. Samička je chudák oškubaná ze všech stran. Máte prosím nějaký nápad, čím by to mohlo být? Předem děkuji za odpověď. Veronika

 13. Tomáš H napsal:

  Dobrý den.
  Mám pár Zebříček,kterým se včera vylíhlo 1. mládě.
  Problém je ten že je rodiče nechtějí krmit, ačkoliv májí v kleci senegalské proso,zrniny a vaječnou míchanici.
  Čím by se dali krmit a jak často?
  Děkuji za odpověď.

  • Dobrý den,
   dokrmování mláďat je velmi problematické, protože jsou moc malá. Teoreticky by to šlo vaječnou míchanicí podávanou úplně nejmenší stříkačkou bez injekce. Obávám se ale, že i tak bude na jejich zobáček stříkačka velká. Nabídněte dospělcům cokoliv dalšího, co by jim mohlo chutnat – vajíčko natvrdo, piškot (omezeně), nastrouhanou zeleninu. Je možné, že je pár mladý, nějakou dobu jim trvá, než se naučí starat o mláďata. Držím palce.

 14. Tomi napsal:

  Dobry den prajem zebrycky mam prvy krat teras mali po prvy krat vajicka alem samicka nanicj vubec nesedela iba samcek po dvoch tiznoch vajicka zmizli neviem ci ich samicka nezozrala.

 15. Anna B napsal:

  Dobrý den, naší samičce se nad zadkem udělala nějaká boule a na konci je něco černého. A Pořád se škrábe.
  Děkuji za odpověď. =)

 16. aneta.m napsal:

  Dobrý den, ráda bych čtenářům těchto krásných stránek nabídla zdarma mladou a zdravou samičku zebřičky: přítelkyně jí bohužel zemřela stářím, prospělo by jí soužití v páru nebo ve skupině. Pokud budete mít zájem, volejte prosím na 604274094. Přeji pěkný den a ať se vašim ptáčkům daří. Aneta

 17. Petra12 napsal:

  Dobrý den,

  uvažuji o pořízení jednoho páru zebřiček, ale nemám s tím žádné zkušennosti. Vydrží 2x do roka po dobu jednoho týdne doma sami? Nebo je to pro ně velké utrpení a je vhodné je na ten týden někam odvézt?

  Jak je to s vypouštěním z klece v bytě…. bývá problém je pak nahnat zpátky ?

  Díky Holoubková

 18. Petra napsal:

  dobrý den,potřebovala bych radu,mám pres rok páreček zebřiček,nikdy z vajíček nic nebylo ale cca 2 měsíce si samička začala škubat peří,na krku,zádech a teď i na bříšku a byla celkem vyčerpaná,sameček ji furt otravoval… samici jsem oddělila,nažrala se a přes noc uplně ožila,klece jsem nechala vedle sebe…materiál na hnízda mají až dost,jen ho postaví a za pár dní zas zboří… mám je dát zas k sobě? nebo jak bych ji mohla pomoci nebo aspoň abych věděla co sní děje.. děkuji za odpověď

 19. Lucie napsal:

  Dobrý den,prosím o radu.Měla jsem dva páry zebřiček a vše bylo bez problémů.Teď jsem si ale pořídila další dva páry a všichni se mezi sebou neustále pronásledují a perou.Mají velkou voliéru,takže místa dost.Hnízko má taky každý pár zvlášť.Vůbec nevím čim by to mohlo být,ale už jsem z toho docela nešťastná.Děkuji za odpověď.

 20. Matěj napsal:

  Dobrý den, měl bych takový dotaz může se zebřičce podat i červené zelí. Předem děkuji za odpověď.

 21. Petr napsal:

  Dobrý den. Chtěl bych si pořídit zebřičky do bytu, nepředpokládám nějaký cílený chov a rozmnožování. Má představa je asi 4 ks. Chtěl bych se zeptat, jak velkou klec by jste doporučila a jakou kombinaci pohlaví, aby zvířátka byly spokojené a nevytvářely se stresové situace. Pokud by jste doporučila jiný počet (např. 3 páry), není to problém. Děkuji mockrát za odpověď.

  • Dobrý den, děkuji za milý dotaz. Pokud nechcete, aby se vám zebřičky množily, je třeba vybírat jen jedno pohlaví. Samci by měli být v pohodě, pokud budou příbuzní a nikdy mezi ně nedáte samici. Pokud byste si vybral jen samičky, je s nimi problém ten, že snáší neoplozená vajíčka a těžko se tomu zabrání. Takže za mě bych doporučila třeba 4 příbuzné samce. Kdybyste chtěl páry, mláďata by určitě měly, taky se často mezi sebou pošťuchují, musel by každý mít svou budku, a to daleko od sebe, potřebují tedy větší klec.

 22. Žaneta napsal:

  Dobrý den, můžou zebřičky jíst i něco jiného než proso např. nějaké ovoce nebo zeleninu? Děkuji za odpověď. 😊

 23. Vykoukal Václav napsal:

  Dobrý den, mám dotaz,dají se chovat pouze samečci,stačí 4 kusy,pouze na okrasu nechci mladé

 24. Jan Novák napsal:

  Dobrý den. Mám dva páry žebřiček. Asi věkem umřela samička a tak jsem ve zverimexu koupil k samečkovi novou. Za 2 dny v kleci s ostatnima se změnil její vzhled. Byla načepejřená jak vrabec a do 3 dnů umřela. Koupil jsem jinou a to samé. Ostatní jsou zdravotně v pořádku . Mám v kleci ještě 2 kanárky a ty jsou také zdravé. Poraďte , kde by mohla být chyba. Honza.

Napsat komentář