Potkan

Nepleťte si potkana s krysou

Potkani jsou často zaměňováni s krysou (Rattus rattus), krysy jsou však u nás téměř vyhubené. Když potkana a krysu postavíte vedle sebe, uvidíte, že potkan je větší, kulatější, má malé oči, menší uši a šupinatý ocas kratší než tělo. Krysa má špičatější čumák, větší uši, které při překlopení dosahují k očím, a ocas stejně dlouhý jako tělo, který je od svého kořene ke konci stejně široký, na rozdíl od potkana, který ho má u kořene silnější. Potkan na rozdíl od krysy vyhledává mokrá a vlhká místa jako jsou sklepy, kanály a stoky. Bílým laboratorním potkanům se často říká laboratorní krysy, krysy se však v laboratořích vůbec nepoužívají.

hlídání potkanů PrahaTaxonomické zařazení

Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: strunatci (Chordata)
Podkmen: obratlovci (Vertebrata)
Třída: savci (Mammalia)
Řád: hlodavci (Rodentia)
Čeleď: myšovití (Muridae)
Rod: potkan (Rattus)
Druh: potkan obecný (Rattus norvegicus)

Historie potkanů

Potkani jsou původem z Asie, kde se vyskytují dodnes. Díky rozvoji dopravy po moři se potkani začali rozšiřovat všude po světě, kde žijí v blízkosti lidí, ti jim nevědomky tvoří ideální podmínky pro život. Potkani jsou zvířata, která se zároveň dokázala dokonale přizpůsobit způsobu lidského života. Protože se jedná o zvířata velmi inteligentní, nesnadno se hubí. Při zkoušení neznámého jídla nejprve vysílají své „ochutnávače“, teprve pokud se jim nic nestane, do žranice se pustí i ostatní. V minulosti byli potkani, ale i krysy přenašeči moru a tyfu.

Než si potkana pořídíte

hlídání potkanů PrahaBerte na vědomí, že potkani jsou hodně společenská zvířata a potkánkovi toho pravého potkaního kamaráda nenahradíte, ani kdybyste se přetrhli. Je tedy lepší chovat potkany minimálně dva. Pokud přece jen z nějakého důvodu můžete mít pouze jednoho, berte samce. Samice mají totiž vyvinutější sociální cítění, proto by sama byla více nešťastná než samotný samec. Nemusíte se bát, samci i samice zapáchají úplně stejně, maximálně po týdnu vás odér nepříjemný donutí klec vyčistit jak u toho, tak druhého pohlaví. U mých potkanů trvalo o týden déle, než si na mě úplně zvykli, než tomu tak bylo u samotného potkana, každopádně si myslím, že je lepší chovat dva, vystačí si sami, když jste v práci nebo na ně nemáte čas. Je také veselé pozorovat jednotlivé interakce mezi nimi. Často se pošťuchují, hrají si nebo si vzájemně čechrají kožíšky.

Pro potkany si nechoďte do zverimexů, protože tam se dodávají potkani především jako krmivo pro jiné druhy a často se stane, když si takového potkana přinesete domů, že bude zlý a bude kousat. Je lepší potkánky koupit od chovatelských stanic. V České republice je jich nespočet a chovatel vám jistě rád poradí i s případnými otázkami k chovu.
Jedinou nevýhodou potkanů je, podle mého názoru, nízký věk, kterého se dožívají. V nejlepších podmínkách a při nejlepší péči jejich věk zřídka přesáhne 2 roky.

Charakter potkana

Jak jsem již zmínila, potkani jsou velice inteligentní hlodavci, často vás překvapí, co dokážou vymyslet za lumpárnu a co všechno si dokážou v hlavě spojit. Potkany chovám několik let a stále mě překvapují. Jsou to mazliví lumpíci, kteří vás dokážou pobavit a zvednout vám náladu po nevydařeném dni. Jsou aktivní, zvědaví a vynalézaví, proto jim poskytněte dostatek volného pohybu a prolézaček, aby se mohli vyřádit. Potkani milují volný pohyb po pokoji, předtím však ukliďte veškeré kabely, květiny a věci, o které byste neradi přišli. Potkani zbožňují oblečení. Kolik mých triček má v sobě díru jen proto, že jsem je zapomněla uklidit z gauče, na který si potkani samozřejmě umí vyskočit. Nenechávejte nic ani v blízkosti klece…

Nejčastější nemoci potkanů a jejich léčba

hlídání potkanů v PrazeDýchací problémy potkanů

Potkani jsou nejnáchylnější na nemoci respiračního traktu. Záněty horních cest dýchacích a zápaly plic u potkanů jsou nejčastěji způsobeny bakteriemi rodu mycoplasma. Jde o velmi nakažlivou bakterii, se kterou se každý potkan ve svém životě určitě setká. Tyto bakterie mohou v tělech potkanů přetrvávat v klidovém stádiu a v případě snížení imunity zvířete stresem, změnou prostředí, průvanem nebo jinou nemocí, nabývají na síle. Nemoc u potkanů začíná nachlazením (zánětem horních cest dýchacích), kdy potkanovi teče z nosu a z očí porfyrin (červeně zabarvená tekutina), potkan kýchá, při dýchání píská, pšiká, vydává zvuky podobné praskání bublinek nebo vrkání holuba, často si utírá čumáček, cvaká zuby, později se začíná potkan dusit a při pohybu jakoby lapá po dechu. Nemoc pokračuje dál a sedá na plíce, kde vytváří zápal plic. Při zápalu plic vznikají na degenerativní stavy plicní tkáně, záleží na tom, jak moc jsou plíce zasaženy, ve většině případů potkan umře, v lepších případech se z akutní nemoci stane chronická, tzn., že bude kýchat po zbytek života. V nejlepších případech se potkan vyléčí úplně.
Protože i moji potkani se se zápalem plic setkali a já posléze zjistila, jak málo článků na internetu se léčbě této nemoci věnuje, rozhodla jsem se, že sepíšu postup léčby svých potkanů a budu doufat, že tyto informace zachrání ještě další potkaní životy.
Ze všeho nejdůležitější je koupit si zdravého potkana od chovatele, ne ze zverimexu. Tam bývá respiračními chorobami postiženo největší množství potkanů kvůli nedostatečným hygienickým podmínkám a velkému množství zvířat na malém místě. Pokud už potkan jeví známky nemoci, rozhodně s léčbou neotálejte, čím dříve nemoc odhalíte, tím větší šance na uzdravení potkan má. Nemoc se velmi rychle šíří a v konečných stádiích (potkan je naježený, nahrbený, velmi rychle a mělce dýchá, nejí, nepije a nevylučuje) bývá fatální. Potkana vezměte k veterináři, doporučuji ty, kteří se zabývají nemocemi drobných zvířat, často se mi totiž stalo, že na mě veterináři koukali divně proto, že jsem jim do ordinace přinesla „nějakou přerostlou myš“. Veterinář potkana poslechne, změří mu tělesnou teplotu a předepíše antibiotika. Velmi doporučuji paní doktorku Marii Lietavcovou z Veterinární kliniky na Hůrce (Praha 5), je to nejlepší doktorka, kterou jsem v Praze našla, a že jsem jich navštívila opravdu hodně.

Léčba zápalu plic

Nejčastěji jsou předepisována antibiotika 5% Baytril (Enroxil, Enrogal, Eurofloxacin). Podávají se 2× denně 15mg/kg zvířete. Tato antibiotika jsou sice potkany velmi dobře přijímána (aplikují se do tlamy), protože nejsou nijak aromatická, ale léčba v jejich případě nezabrala. Pokud se vám nepodaří antibiotika aplikovat do tlamky, můžete zkusit je dát na piškot nebo na ovesné vločky. Ohlídejte si však, aby potkánek všechno snědl. Dobrým antibiotikem na léčbu respiračních nemocí je 2% Marbocyl (Marbofloxacin), podává se jednou denně a je špatně přijímám kvůli svému výraznému zápachu. K léčbě se dále, ideálně zároveň s již vyjmenovanými antibiotiky, užívá dětský sirup s antibiotiky Augmentin Duo. Ten je podáván 2× denně. Má jahodovou příchuť a bývá obvykle potkany dobře snášet, mým potkanům však nechutná. Nejlépe se mi osvědčil Ronaxan, je to antibiotikum v prášku, ten rozdrtíte a rozdělíte na několik částí podle váhy potkana. Je to lék velmi rychlý a účinný. Stav mých potkanů se radikálně zlepšil již po třetí dávce. Lék se podává 2× denně do tlamy nejlépe zamíchaný v sirupu. V průběhu léčby tímto antibiotikem vyřaďte z jídelníčku potkana mléčné výrobky. K léčbě se může se využít i Tellusin, který se však aplikuje do svaloviny, což může být při aplikaci doma poměrně problém. Platí ovšem to, že nejúčinnější antibiotika jsou vždy ta píchaná i v případě Marbocylu i pokud je píchaný alespoň pod kůži. Pokud se injekcí nebojíte, řekněte si ve veterinární ordinaci o inzulínové stříkačky, mají maličkou jehlu, zvíře vpich skoro necítí.
Po 3-5 dnech léčby antibiotiky by se stav zvířat měl viditelně zlepšit, poté se doporučuje léčbu prodloužit o dalších 7 dní. Zároveň je nutné přeléčit všechny potkany, kteří přišli s nemocným do styku. Po vymýcení nemoci se doporučuje klec a veškeré její vybavení vyčistit Savem. Potkanům se dále doporučuje podestýlat bezprašnou podestýlkou, někteří potkani totiž mohou mít alergii na prach z pilin. hlídání potkanůDobře se osvědčil Asan, který je však poměrně drahý nebo kukuřičná podestýlka. V průběhu nemoci je nutné podestýlku měnit častěji, protože jinak potkani dýchají výpary z moči, a tím se jim bakterie stále dostává do těla.
Pokud se stav potkanů nezlepšuje, zkuste ho nechat odčervit, výborně se mi osvědčil Dectomax. Nejspíše bude nutný i výtěr z nosu a následná kultivace bakterií. Na dané bakterie se posléze podá správné antibiotikum. Je nutné si uvědomit, že antibiotiky ničíme bakterie, ne viry, s těmi si potkan musí poradit sám, můžeme mu pouze posilovat imunitu. Nemoci respiračního traktu potkanů bychom rozhodně neměli podceňovat, ve většině případů končí smrtí zvířete. Může se také stát, že se bakterie potkanovi dostane do mozku nebo středního ucha, takové zvíře má potom problémy s koordinací těla, naklání hlavu na stranu, točí se dokola atd., takové stavy už bývají trvalé.

Alternativní a podpůrná léčba

Jako alternativní léčba nebo podpůrná léčba k antibiotikům se používá echinaceový sirup s vitamínem C, imunoglukanový sirup, jitrocelový sirup, vitamín B (např. Neuron), čaje na nachlazení nebo průduškové čaje s medem (podávají se teplé, ne horké ani studené), glukopur (dodá energii potkanovi vysílenému antibiotiky a nemocí) a probiotika na obnovení střevní mikroflóry a tím posílení imunity potkana. Probiotika je nutné podávat i s prebiotiky (pestrou stravou s vitamíny). Jako probiotika doporučuji Protexin Bio-Lapis zakoupené ve veterinární ordinaci nebo Lactobene, které seženete v lékárně. Jsou to malé sáčky, jejichž obsah naředíte vodou nebo něčím pro potkany chutným, můžete je zamíchat do ovesné kaše nebo do echinaceového sirupu. Potkanům podávejte co nejpestřejší stravu, vyhněte se však mléku a mléčným výrobkům, které zahleňují organismus a tím potkanovi v nemoci ještě více škodí. V průběhu nemoci se doporučuje zvýšit příjem vitamínu C a B, ten najdete např. v pro potkany velmi chutných ovesných vločkách. Je dobré je zvlhčit sirupem nebo čajem proti kašli. Můžete zároveň 2× týdně píchat vitamín B12. Pokud vám ho veterinář nedá, rozdrťte B Komplex forte a potkánkům dejte 1× denně trošičku do krmení, nejlépe do kašičky.
Při léčbě by potkani měli mít stálou pokojovou teplotu 20-22˚C, nesmí být v průvanu a neměli by přijít do styku s jinými zvířaty, nemoc se velmi ráda šíří. Pamatujte, že léčba respiračních chorob u potkanů je běh na dlouhou trať, rozhodně si ale myslím, že bojovat se vyplatí!

Závěrem chci říci, že moje potkany se mi po několika měsících léčby podařilo vyléčit, přeji si, aby se to povedlo i vám. Hodně zdraví vám i vašim potkánkům!


PRAVIDLA DISKUZE
1. Své dotazy k chovu potkana pište výhradně do diskuze níže, nevkládejte odkazy.
2. Nepište e-maily, neodpovídám na ně, nevolejte na mobil, obojí je určeno jen pro zákazníky.
3. Vulgární nebo nesrozumitelné dotazy jsou ihned smazány. Pište tak, aby se to dalo přečíst.
4. Odesláním komentáře souhlasíte se Zásadami ochrany osobních údajů.

159 Responses to Potkan

 1. makybara says:

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat mám potkany 2 dny (jsou ze zverimexu) jsou 2 jeden je hodný přítulny, ale někdy pčílá. Jestli je ti nachlazení vyléčí se to samo nebo ne ? Druhý je menší (asi jiný vrh) ale ten se boji utíká a je pořád zalezlý a taky pčíká, ale víc než ten první. Chtěla bych se zeptat Jestli je něco v nepořádku

  • Dobrý večer, potkani pšikají často, trpí na onemocnění dýchacích cest. Bude lepší, když je vezmete na veterinu specializovanou na drobné savce na vyšetření. Oni si je poslechnou a řeknou vám víc, případně nasadí antibiotika. Ze zdánlivě neškodného pšikání se totiž může vyvinout i zápal plic. proto je lepší to nepodceňovat. Mezitím potkanům dávejte trošku echinaceového sirupu do vody nebo jim podávejte vlažný jitrocelový čaj nebo čaj na dýchací cesty či nachlazení. Zlepší to imunitu a třeba jim to s pšikáním pomůže.

 2. Eliška says:

  Dobrý den,
  chováme doma potkany, zejména na krmení pro hada, ale občas si některého necháme.
  Máme odděleného samce a dvě samice s miminky ve druhé kleci. Ráno jsem všimla, že po samičkách lezou malí broučci, nevím, odkud se vzali, či jak moc škodí mým zvířátkům.
  Chtěla bych se tedy zeptat, jestli nevíte, o co se jedná, a jak mé potkany těchto broučků zbavit.
  Děkuji, Eliška W.

  • Dobrý večer,
   pravděpodobně se jedná o všenky. Nebojte, nejsou přenosné na lidi, lidských vlasů se neudrží. Je třeba nechat zvířata odčervit. Obvykle se jim dává kapička Strongholdu za krk celkem 3x s odstupem 10 dní. Také je třeba vždy vyčitit a vydesinfikovat klec a všechny věci v ní. Všenky si obvykle potkani přitáhnou z nedobrých chovů, ze zverimexu nebo je mohou chytit i z podestýlky. Setkala jsem se s nimi u kukuřičné podestýlky. Je dobré podestýlku před použitím nechat vymrznout buď venku, když je zima, nebo v mrazáku.

 3. Tynka says:

  Dobrý den,
  pořídila jsem si 2 potkany, když jim bylo 5 týdnů. Kluky mám od chovatelky.

  Mám je doma asi 10 dnů, každý den aspoň 3x denně se jim věnuji. Mluvím na ně, volně je pouštím v okolí klece, dostávají pamlsky, ale furt se mě bojí. Nekousnou mě, ale když si dám jednoho z nich na rameno, tak se snaží spíš utéct zpátky do klece. Často slyším jak cvakaji zuby. Mrzí mě to, protože se jim snažím dát co nejvíc lásky. Hlavně jsem si všimla, že jeden je víc společenský – chodí mi víc na ruku. A pamlsek si bere z ruky tak nějak normálně. Ten druhy bojácný po něm skočí.

  Moje otázky tedy zní, zda je normální, že si na mě ještě nezvykli. Nebo jak přibližně dlouho trvá ochočení, kdy si potkanek v klidu ke mě lehne, nechá se hladit a usne u toho.
  Snad nedělám nic špatně.
  Předem Vám děkuji za odpověď.

  Hezký večer
  Týnka

 4. Wendy says:

  Dobry den, dnes jsme dostaly potkana ( mládě), když jsme přijeli domu tak jsme se chtěli seznámit jenže nám uteklo za linku a nechce přijít, zkoušeli jsme pamlsky a nic. Zitra jedeme pro druheho samce. Tak nevim jestli se odhodlá a nebo furt nabízet pamlsky. Dekuji za odpověď.

 5. Wendy says:

  Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, dnes jsme dostaly potkana (miminko), přivezli jsme ho domu a snažili se seznámit jenže nám uteklo za linku, a nechce odtamtud přijít, pamlsky nepřijímá nic. Zitra jedeme pro druheho samce. Tak nevim jestli se po čase odhodlá nebo to zkoušet dále s pamlskama. Děkuji

 6. Nina says:

  Dobrý deň,
  rozmýšľam nad kúpou potkana, aké dobré chovateľské stanice sú v Prahe?

 7. iris says:

  Chtěla bych se jenom zeptat mojí kamarádce nedávno umřel pes .Moje kamarádka miluje malá zvířata hravá mazlivá atd brzy má mít narozeniny a tak mě napadlo že bych jí pořídila potkana ale nejsem si jistá jestli je vhodné když s potkanem nemá žádné skušenosti .Jinak mi potkan příde jako ideální parták .Tak se chci jen zeptat jestli by se oněj zvládla ikdyž nemá žádné skušenosti nebomám spíše sehnat křečka.

 8. potkanek123 says:

  Dobry den, mam 2 potkani samicky, obe jsou myslim zdrave a relativne spokojene (relativne, no koneckoncu ziji v kleci). Jen ta mladsi z nich obcas uprene cumi jako do blba a kyve se neprirozene ze strany na stranu. muze to byt tim ze je obcas necham pres den samotne a prijdu az vecer? myslim ze se kyve prave v takove dny. no jsou ze zverymexu, mam je rad takove jake jsou i kdyby byli “rozbité”. Napada vas prosim neco jineho co by to mohlo byt nez ma nepritomnost? mame na baraku kočky, mohla by cmuchat nebezpeci a z toho byt mimo? je to duvod vyhledavat veterinare? taky bych chtel vedet jestli kdyz k holkam poridim jeste samecka, zda to automaticky znamena ze budou mit miminka. diky moc, mate hezkou stranku kde urcite budu hledat odpovedi kdyby se neco spatneho stalo.

 9. aida says:

  Dobrý den, nemůžu se rozhodnou mezi potkaném a krysou, co byste mi poradila? Nebo jsem přemýšlela nad nápadem si pořídit jednu krysu a jednoho potkana, v takovém případě jaky pohlaví by bylo lepší?

 10. Marketa says:

  Dobrý den, chtěla jsem se zeptat jestli by jste mi neporadili. Máme doma 8 měsíční potkanici, kterou máme od 5- ti týdnů.
  Je moc fajn, chodí volně po bytě, na zavolání vždy přiběhne, je to mazlíček, ráda si hraje- prostě bezva potkan. Jenže pořád učůrává, značkuje? Samozřejmě čím větší má radost tím víc jsme mokrý, ne zřídka si označkuje gauč i postel…
  Jde ji to nějak odnaučit ?
  Děkuji za odpověď .

 11. Anna S. says:

  Dobrý den. Před týdnem jsem si koupila potkana a neustále pšiká, hlavně když ji mám venku z klece. Uvnitř klece pšiká pouze příležitostně. Mne si čumáček pacičkami, ale jiné příznaky nevidím/neslyším. Má chuť k jídlu i k pití a žádné výtoky nemá. Je možné, že je to pouze ze stresu? Předem děkuji za odpověď.

 12. Kristina says:

  Dobrý den, mám dotaz ohledně mykoplasmy. Jsem v pokročilém stádiu těhotenství a již na počátku se mi potvrdily právě mykoplasma. Nyní jsme si pořídili potkánka a projevuje příznaky psané v tomto článku a obávám se, abych tím nějak neohrozila dítě. Mohly by tyto bakterie přejít na člověka? Děkuji za odpověď.

  • Dobrý večer, chápu vaše obavy, ale bohužel vám nedokážu jednoznačně odpovědět. Potkan může mít různé druhy bakterií a nedá se tedy takhle „z vody“ určit, o jakou se jedná. Musel by veterinář odebrat vzorek sekretu z čumáčku potkana, určit, o jakou bakterii se jedná, a potom teprve říct, jestli je to bakterie přenosná na člověka a potenciálně ohrožující dítě nebo ne. Osobně bych se toho nebála, ale pokud chcete mít klid, asi vám nezbyde než vyšetření absolvovat. Předtím bych ale zavolala na veterinu a zeptala se jich na tento dotaz, třeba s tím budou mít víc zkušeností. Držím palce.

 13. Radek says:

  Dobrý den,
  v pondělí jsem si všiml, že jedna z našich potkanic vydává v přítomnosti člověka divné zvuky (když posloucháme z druhé místnosti, je ticho) – po pročtení několika stránek bych ho asi označil jako „vrkání“ – mám strach z nemoci a objednal jsem ji na prohlídku na Hůrku (doporučení z diskuze zde) – potkanice se však jinak chová normálně – jí, hraje si, nechá se chovat, je aktivní – jen ty zvuky, které nikdy nevydávala – mě matou.
  Nechci nic podcenit, ale současně ji nechci stresovat převozem přes celé město – není tedy možné, že jen hůře zvládá horko, případně že si tak vynucuje pozornost? Je jí asi rok a čtvrt a nepamatuju si, že by někdy podobné zvuky vydávala…
  Děkuji za radu

  • Dobrý den, já bych řekla, že jste zvolil naprosto perfektní postup. Vrkání může být způsobeno nastydnutím, ale i třeba změnou podestýlky nebo prachem v ní nebo v prostředí, ve kterém žije. Jistotu o zdravotním stavu budete mít až po poslechnutí veterinářem. Tím spíš bych ji nechala prohlédnout, pokud máte potkanů více a tento zvuk nikdy předtím nedělala. mohlo by hrozit, že nakazí ostatní. Je možné, že ji uslyšíte vrkat i v přepravce na cestě tam. Ten zvuk dělá nejspíš proto, že analyzuje pachy, nadechuje se tedy mělce a rychle, pak to v ní může takhle chrastit. To samé se pak může objevit při stresu (tedy např. při té přepravě). Vím, o čem píšete, taky se s tím setkávám. Pokud u ní pozorujete dokonce porfyrin u čumáčku, s veterinou bych neváhala. Abyste trochu snížil stres potkanky, na veterinu v přepravce je vezměte ve dvou. Její kámoška jí pomůže cítit se lépe. A pokud bude horko, v autě nezapínejte klimatizaci, jen přes část přepravky (opravdu ne přes celou, aby se nezapařily) přehoďte vlhký ručník, aby jim nebylo vedro. A buďte v klidu, zvířata z nás lecos vycítí…Držím palce!

 14. Ivet a Petr says:

  Dobrý den, chtěla bych se vás zeptat, s přítelem jsme si pořídili potkánka samce, máme ho 3-4 týden. Ze začátku byl hodný mazlil se s námi nechal se krmit, ale nyní když na přítele leze k puse tak ho jen olízne a mazlí se, ale když leze na mě, tak mě kousne do rtu až silně do krve. Co bych měla podle vás udělat? Děkuji za odpověď.

 15. Lena97 says:

  hezký večer
  potřebovala bych radu už sem bezradná měli jsme antibiotika Baytril 14 dní a do teď bez výsledku jediný výsledek je to že mi teď potkani nechtejí jíst :/ včera jsme byly znova protože nám telk z nosu Porfyrin a opět jsme vyfasovali baytril . noo a jeden mi nechce skoro pít dala sem jim detský čaj heřmánkový oslazený medem moc se bojím co mám dělat jak jim pomoct nechci o ně přijít

 16. Bára says:

  Dobrý den,
  uvažujeme o pořízení potkánků jako mazlíčků. Kde v okolí Hradce Králové je nějaká stanice, kde nějaké vymazlené koupit?
  Díky, Bára

 17. Ajda says:

  Dobrý den, dostala jsem dvě potkanice, už starší (přibližně rok) a doma mám ještě morče, říkala jsem si že bych je mohla zkusit dát k sobě, jenom aby se zkamarádili.. jinak klec mají každý jinou, ale slyšela jsem že potkan by morče zakousnul.. je to pravda? A případně, mohli by od sebe chytit nějakou nemoc?

 18. Adéla says:

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jaká je idealní velikost klece pro jednoho potkana.
  Děkuji Adéla

 19. Michala says:

  Dobrý den,
  bohužel nám uhynul jeden potkánek na zápal plic a zůstal druhý sám. Je to holka a je jí teď smutno. Nicméně je jí už rok a 8 měsíců. Doporučili byste jí pořídit teď nějakou kamarádku nebo nechat samotnou dožít? Ta,co nám umřela, tak byla ta aktivnější z těch dvou, komunikativní, přítulná, ráda objevovala celý byt. Ta,co zůstala prakticky nevylezla za dva roky z klece, nestála ani moc o kontakt s námi, jen při krmení. Nicméně je teď vidět, že je jí smutno a začala se i nechat více hladit, přijde mi, že jí prostě ted chybí kontakt a je jí v kleci smutno. Mám ale strach, že už je moc stará na to, abychom jí do klece pořídili mladé kamarádky…jakou s tímto máte zkušenost?

 20. Mk says:

  Dobrý den, mám problém se svým potkankem už poměrně dlouhou dobu. Můj potkanek má na hrudníku takový otlak nebo přesně co to je nevím, nic o jsem o tom nenašla jediné co je tomu dost podobné je otlak na nožičkách jinak se tomu nic nepodobá. Ale jelikož přesně nevím co to je tak mám o něj strach. Snad budete vědět co to je. Jinak normálně mi jí, pije, skáče mi různě ale i tak se o něj bojím.

 21. Elis says:

  Dobrý den, chtěla bych si koupit potkana a jak jsem se tu dočetla tak přemýšlím, že bych mu pořídila i kamaráda, ale mam obavy jestli když budou 2, tak jestli to potom nebude tak, že si vystačí sami a ke mně si pak nebudou chtít vytvořit nějaký vztah. Předem děkuji za odpověď.

 22. Dee says:

  Dobrý den,chtěla bych se zeptat..Moje potkaní slečna má už přes 2 roky a necelý měsíc zpět se na ní objevili maličcí světle hnědí broučci,kůži si pořád škrábe a na hlavičce má holé kolečko bez srsti,podle internetu by mělo jít o potkaní všenky nebo něco podobného a chtěla jsem se zeptat zda se dá koupit nějaký přípravek i volně ve zverimexu nebo lékárně abych jí mohla pomoct. Na internetu radili Difusil V. jenže jakmile jsem jí kožíšek postříkala tak začala divočet (nejspíš jí to štípalo,protože jak se pořád škrábe a má kůži rozdrápanou) a já ji nechci nějak ublížit nebo jí trápit. Proto bych se chtěla zeptat zda je něco šetrnějšího k sehnání ,nejlíp v kapkách..nebo jít rovnou k veterináři?

 23. Petra K. says:

  Dobrý den,
  dnes byl mé potkance zjištěn zápal plic, ačkoliv je již od minulého čvrtka pravidelně „poslouchána“ a léčená na pouhý zánět horních cest dýchacích pomocí ATB…. Aktuálně je na tom hodně špatně, nastolená ATB nezabrala, po cca 3 dnech léčby začala padat (rozšířilo se až na zánět středního ucha), dostala ATB kapičky. Aktuálně se vše ještě zhoršilo, lapá po dechu a nic nepozře. Doufám, že ještě nic není ztraceno. Veterinář provedl RTG (žádné nádory nemá) a nechal si jí u sebe, zkusí jí píchnout jiná ATB a „rozjíst“. Nicméně stále věřím, že to zvládne, problémy s dýcháním a apatie nastaly včera. Prosím o radu, jakou dávku dětského echinaceového sirupu může, chci jí posílit imunitu. Dávkuji stříkačkou do tlamičky. Děkuji.

  • Dobrý den, pokud je apatická, tak je to špatné. Ať veterinář změní ATB a dává je už jen injekčně. Ne každý veterinář má zkušenosti s léčbou potkanů. Pokud bydlíte v Praze, doporučuji veterinu Na Hůrce nebo Animal Hope. Kupte jí Imunoglukan, rakytníkový a jitrocelový sirup. Taky by se hodil Ensure Nutridrink. Dávkování nějak neřešíme, dáváme vždy na víčko od přesnídávky. Ve Vašem případě bych dala do stříkačky asi 0,5 ml od každého sirupu i s echinaceou. Držím palce.

 24. JayZ says:

  Dobrý den, koupil jsem si 2 potkany ve zverimexu.. Mám jednu otázku..: Když jsou potkani na posteli tak za mnou jdou ale jakmile jednoho z nich položím na zem tak už za mnou nejde . Dával jsem jim pamlsky ale jakmile ho položím na zem tak si ten pamlsek nevezme.. 🙁 Nechal bych ho proběhnout ale mám strach že jak někam vleze tak už nevyleze :D.. Předem děkuji

 25. Dannuka says:

  Dobrý den,
  před měsícem jsme si pořídili potkánka, přestože se mu pravidelně věnujeme, vždy, když ho vyndáme z klece, snaží se utéct, piští a vytváří si z našeho oblečení ,, záchod“. Ráda bych se proto zeptala, jak k němu přistupovat, aby se socializoval.
  Předem děkuji za odpověď.

  • Dobrý den,
   k socializaci dochází v rámci stejného živočišného druhu, Vy potřebujete spíš, abys se potkánek ochočil. Každému to trvá jinak dlouho, určitě bych ho zvykala na kontakt s rukou, brala bych ho do ní, nechávala bych ho po sobě běhat. To, že si z Vašeho oblečení dělá záchod, je na jednu stranu dobře, značkuje si Vás, protože Vás bere, že jste jeho, takže Vás má svým způsobem rád 🙂 Probíhání je fajn, nejdříve bych ho zvykala na to, aby přišel na zavolání s tím, že mu hned potom dáte nějakou dobrotu (jen malý kousek). On si zvykne, že když třeba mlasknete nebo písknete, něco dostane, a tak přijde sám, nebudete ho muset nahánět. To nahánění se mu evidentně nelíbí, proto u toho tak piští 🙂 Tak ať to jde 🙂

 26. makybara says:

  Dobrý den včera jsem byla ve zverimexu a šla jsem se kouknout na nějakého potkana (vím že se nemají kupovat ve zverimexu)
  paní přišla ke mě a vytáhla půl ročního potkana z klece a vzala si ho do dlaně. Byla to holka a byla velmi přítulná a ve vedlejší kleci dalších asi pět potkánků měli dva měsíce. Na kleci bylo napsáno POTKANI LABORATORNÍ a byly velice přítulní a hodní myslím si že neměli i žádnou nemoc nepčíkali ani nekašlali myslíte že si je z toho zverimexu můžu koupit? DĚKUJI ZA ODPOVĚD

 27. LenkaV. says:

  Dobrý den chtěla bych se zeptat,kamaradka ma mladata potkanu a ja si chci brát dva od ní,ale nejprve bych se chtěla zeptat když mám v pokoji 2 osmáky degu,morče,činčilu a 2 křečky,a ma mamka ma 2 andulky a ještě nejaky dva ptaky a mame dvě čivavy,.tak jestli nemůžou potkani nějak na ně zaůtočit nebo tak něco,..předem děkuj za odpověd 🙂

 28. Naffi005 says:

  Dobrý den, byl jsem se podívat v našem zverimexu, potkánci už tam jsou téměř ochočení, hned se mazlí. Každopádně každý mi tam tvrdil, že je hloupost že nemůžou žít sami. Platí to prý např pro Osmáky kteří by mohli trpět sami. Nevím čemu už věřit a mám celkem obavu si vzít samotnou samičku. Děkuji popřípadě za odpověd 🙂

 29. makybara says:

  Dobrý den mohla bych se zeptat na jednu otázku? Mám potkany ale máme jednoho psa (yorkshira) a jedno kotě oba dva chodí do pokoje kde je klec s potkany vadí to něčemu?

 30. Jana312 says:

  Dobrý den ja jsem se chtěla zeptat jestli je velký problém když mám samičku i samce spolu s tím že nejsou příbuzní?
  Děkuji

Napsat komentář