Pískomil

chov pískomila, hlídání pískomilaPískomil je aktivní spíše noční tvor na první pohled podobný potkanovi, akorát je menší a má osrstěný ocásek, na jehož konci má poměrně nenápadnou štětičku tvořenou delšími chlupy. Nejběžnější barvou srsti pískomila je přírodní – aguti, existuje však velké množství barevných mutací od bílé, přes krémovou nejrůznějších odstínů, až po černou. Časté jsou také strakaté varianty.
Pískomilové se vyznačují trhavými pohyby. Často je také uvidíte stát na zadních nohách podobně jako třeba surikaty. Při spatření nebezpečí pískomilové dupou zadníma nohama. Pískomily můžete také často spatřit schoulené na jedné hromadě, obvykle tak odpočívají. Při komunikaci vydávají také velké množství zvuků. Většinu z nich však nemůžeme slyšet, protože leží v pásmu ultrazvukových signálů, které naše ucho nezachytí.
Pískomil mongolský má v angličtině název Mongolian Gerbil a v němčině Mongolische Wüstenrennmaus

chov pískomila mongolskéhoTaxonomické zařazení

Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: strunatci (Chordata)
Podkmen: obratlovci (Vertebrata)
Třída: savci (Mammalia)
Řád: hlodavci (Rodentia)
Čeleď: myšovití (Muridae)
Podčeleď: pískomilové (Gerbillinae)
Rod: pískomil (Meriones)
Druh: pískomil mongolský (Meriones unguiculatus)

Chov pískomila

Pískomil v přírodě obývá pouště, polopouště a stepi, kde si vyhrabává si složité nory s několika východy. Tvoří rodinné skupinky, proto bychom nikdy neměli pískomila chovat samotného, utrápil by se. Nejlepší je chovat skupinku sourozenců stejného pohlaví už od mláďat. Samice jsou obecně klidnější a lépe se ochočí. Ve skupině samců se občas vyskytnou konflikty, ale není to nijak vážné. Na složení chovné skupiny se zaměřte již před pořizováním pískomilů, těžko se totiž do zaběhané skupiny zvířat přidávají další. Často se nová zvířata vůbec nepovede do skupiny začlenit. Při seznamování pískomilů s novými využijte jemně naparfémovaného písku, ve kterém se postupně všichni pískomilové vykoupou. Vykoupané pískomily potom umístěte do nové ubikace, aby nikdo z nich nebyl zvýhodněný znalostí prostředí nebo označkováním teritoria. Při manipulaci s pískomilem dejte pozor na jeho ocásek, pokud byste ho totiž chytili za konec ocásku, upadl by mu a už by nikdy nedorostl. Pokud už musíte pískomila za ocas chytit, tak pouze za jeho kořen, tedy za část nejblíže tělu.

chov pískomila mongolskéhoVybavení ubikace pro pískomily

Klec by měla mít vysoké dno, často se skládá svépomocí z akvária a vrchní části klece. Je to z důvodu, že pískomilové potřebují větší množství podestýlky, ve které si hrabou nory. V kleci musí mít dostatečné množství prolézaček – domečky, větvičky nebo kořeny stromů, kolečka či talíře na běhání, tunely z ruliček od toaletního papíru nebo kuchyňských utěrek. Ruličky jsou pískomilové schopni během jedné noci zlikvidovat, proto si jich připravte větší množství. Pískomilům poskytněte i materiál na vystlání hnízda – např. kapesníky nebo speciální vatu pro hlodavce.
Pískomilové milují výhled z výšky, proto by jejich ubikace měla být dostatečně vysoká. Rozměry pro skupinu pískomilů mají být aspoň 100 × 50 × 60 cm. Jako podestýlku můžete použít hobliny nebo piliny. Pískomilové milují písečné koupele stejně jako křečíci a činčily. Do ubikace tedy nezapomeňte dát i misku s těžkým dnem a pískem ji pravidelně plnit. Nelekejte si, když uvidíte, že pískomilové do písku močí. Jejich pach se jim tak při koupeli dostane do kožíšku, a to mají rádi.

chov pískomila mongolskéhoKrmení pískomila

Pískomil se v přírodě živí hlavně semeny, cibulemi, kořínky a hlízami. Nepohrdne ani zelenými částmi rostlin a hmyzem. Potrava v zajetí by tedy měla být pestrá, tvořena nejrůznějšími semeny, sušenými bylinami, čistou pampeliškou a čerstvou zeleninou a ovocem. K ohryzu by pískomilové měli mít k dispozici větvičky ovocných stromů nebo kousky tvrdého pečiva. Nezbytnou součást jídelníčku tvoří živočišná složka, tedy hmyz, maso, sýr, tvaroh a vajíčka. Pískomily krmíme večer. Pískomilové málo pijí, většinou jim stačí jen voda obsažená v potravě.

Rozmnožování pískomilů

Doba březosti samice pískomila trvá od 25 do 29 dní a rodí se 2 až 8 altriciálních mláďat. Po porodu jsou holá, slepá a plně závislá na matce. Osamostatňují se cca ve 4 týdnech věku. Na výchově mláďat se podílí i samec, proto není dobré ho od samice s mláďaty oddělovat, aby si jim tak postupně neodcizil. Pískomilové jsou plodní do dvou let. V lidské péči se pískomilové dožívají 3 až 5 let.

Své dotazy k chovu pískomilů pište do diskuze níže. Prosím, nevkládejte odkazy. V žádném případě prosím nevolejte a nepište na mobil, ten je určen jen pro zákazníky. Děkuji ze pochopení.

26 komentářů u Pískomil

 1. Veronika55 napsal:

  dobrý den mám doma tři samce a jednu samičku která dnes porodila tři pískomily a nevím jestli je mám oddělit ? bojím se toho že se samci poperou nebo nějak ublíží samičce, kterou teď pořád nahánějí a dupou.

 2. Danko napsal:

  Dobrý večer mužu mít terarium pro chov Piskomila ? 🙂 mam v plánu jich mít víc 🙂 terarium je cca 60x30x40 cm Díky za odpoved 🙂 a chtěl jsem jse ješte zeptat zda mužou Krmivo AVICENTRA standart pro malé díky za odpověd 🙂 z pozdravem Danko …

 3. barcaslime napsal:

  Dobrý den, tady je barča a je mi 10 let chtěla bych vědět jestli můžu dát svojí pískomilovou samičku se samečkem ?
  A mám dvou letou samičku a moje teta má samečka třrí letýho. Díky za odpověď. 😊

 4. Adela napsal:

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat jak maso můžeme dát naší samičce. Syrove nebo varene? (Já si myslím že Syrove)

 5. Piskomilka napsal:

  Dobrý den , chtěla bych si pořídit dvě samicky piskomila , ale moc se mi nechce domlouvat s cizími lidmi někde v jiném kraji. Je dobré si piskomila zakoupit i ve zverimexu ?

 6. Dagmar napsal:

  Dobrý den, naše samička pískomila vrhla dalších šest mláďat..ještě než jsme stihli rozdat ta předchozí – dva nám zbyli (sameček a samička, cca 7 týdnů). Je nutné dávat tyto „starší sourozence“ do separátní klece nebo je můžeme nechat s maminkou a mláďaty?
  Děkuji za osdpověď.

 7. Dagmar napsal:

  Dobrý den, před necelým týdnem nám naše dvě údajné samičky (:-)) porodily šest mláďat. Od kdy prosím mohu mláďata nabízet k odběru? Mohu si některé nechat a chovat je spolu s jejich matkou? Děkuji za odpověď.

 8. pískomil napsal:

  Dobrý den,
  mám 3 pískomily všechny samičky, ale až po týdnu co jsem si je přivezla jsem je dala do písku aby se vykopali, ale nekoupou se jen ta nejmenší když jí tam dám 1 nebo 2x se otočí a jinak nic, je to normální?
  Také nejí moc zeleninu jen trochu a vejce skoro vůbec.
  Mohla byste mi prosím poradit předem děkuji za odpověď.

 9. Natalie napsal:

  Dobrý den chtěla bych se zeptat jaké maso 🙂

 10. Petra napsal:

  Ahoj mame Pepu je mu asi 8mes a radi bychom mu dali kamose ktery je stary 3mes.je nejaka sance ze se v kleci snesou?je potreba aby kazdy mel svuj domek?diky

 11. Simča napsal:

  Co mám dělat když mám samičku pískomila ktetá má dva roky a před chvýlí mi umřela druhá samička? Mám ji nechat sama nebo mám pořídit další? Já se právě bojím že by tu mladší samičku pokousala 🙁

 12. Jan napsal:

  Prosím o radu, mám doma samečka pískomila asi měsíc a teď jsem teprve sehnal samičku. Problém je že sameček ji začal kousat a mám strach aby jí neublížil až moc vážně. Děkuji

Napsat komentář