Pískomil

chov pískomila, hlídání pískomilaPískomil je na první pohled trochu podobný potkanovi, akorát je menší, má menší ouška a osrstěný ocásek, na jehož konci má poměrně nenápadnou štětičku tvořenou delšími chlupy. Nejběžnější barvou srsti pískomila je přírodní – aguti, existuje však velké množství barevných mutací od bílé, přes krémovou nejrůznějších odstínů, až po černou. Časté jsou také strakaté varianty.
Pískomilové se vyznačují trhavými pohyby. Často je také uvidíte stát na zadních nohách podobně jako třeba surikaty. Při spatření nebezpečí pískomilové dupou zadníma nohama. Pískomily můžete také často spatřit schoulené na jedné hromadě, obvykle tak odpočívají. Při komunikaci vydávají také velké množství zvuků. Většinu z nich však nemůžeme slyšet, protože leží v pásmu ultrazvukových signálů, které naše ucho nezachytí.
Pískomil mongolský má v angličtině název Mongolian Gerbil a v němčině Mongolische Wüstenrennmaus

chov pískomila mongolskéhoTaxonomické zařazení

Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: strunatci (Chordata)
Podkmen: obratlovci (Vertebrata)
Třída: savci (Mammalia)
Řád: hlodavci (Rodentia)
Čeleď: myšovití (Muridae)
Podčeleď: pískomilové (Gerbillinae)
Rod: pískomil (Meriones)
Druh: pískomil mongolský (Meriones unguiculatus)

Chov pískomila

Pískomil je velmi aktivní hlodavec. Pokud tedy rádi pozorujete chování zvířat při interakcích s dalšími jedinci, hrabání chodeb v podestýlce, či křečkování stavebního materiálu a krmení, je pro vás pískomil tou správnou volbou. Pokud si však hlodavce pořizujete hlavně na mazlení, pořiďte si třeba morče. Pískomil je aktivní hlavně přes noc, dokáže být také velmi hlučný a udělat okolo klece velký nepořádek. Nedoporučuji tedy pískomily mít v ložnici.
V přírodě pískomil obývá pouště, polopouště a stepi, kde si vyhrabává si složité nory s několika východy. Tvoří rodinné skupinky, proto bychom nikdy neměli pískomila chovat samotného, utrápil by se. Nejlepší je chovat skupinku sourozenců stejného pohlaví už od mláďat. Samice jsou obecně klidnější a lépe se ochočí. Ve skupině samců se občas vyskytnou konflikty, ale není to nijak vážné. Samečci jsou obecně víc cítit, než samice. Na složení chovné skupiny se zaměřte již před pořizováním pískomilů, těžko se totiž do zaběhané skupiny zvířat přidávají další. Často se nová zvířata vůbec nepovede do skupiny začlenit. Při seznamování pískomilů s novými využijte jemně naparfémovaného písku (kapičkou přírodního éterického oleje), ve kterém se postupně všichni pískomilové vykoupou. Vykoupané pískomily potom umístěte do nové ubikace, aby nikdo z nich nebyl zvýhodněný znalostí prostředí nebo označkováním teritoria. Při manipulaci s pískomilem dejte pozor na jeho ocásek, pokud byste ho totiž chytili za konec ocásku, upadl by mu a už by nikdy nedorostl. Pokud už musíte pískomila za ocas chytit, tak pouze za jeho kořen, tedy za část nejblíže tělu.

chov pískomila mongolskéhoVybavení ubikace pro pískomily

Pískomilové milují výhled z výšky, proto by jejich ubikace měla být dostatečně vysoká a měla by mít hluboké dno. Rozměry pro skupinu pískomilů mají být aspoň 100 × 50 × 60 cm. Klec pro pískomily se často se skládá z akvária a vrchní části klece. Je to z důvodu, že pískomilové potřebují větší množství podestýlky, ve které si hrabou nory. Skleněné dno zamezí nepořádku okolo ubikace a taky zvířatům ve snaze prokousat se ven plastovými částmi klece. Navíc se vám budou dobře sledovat nory, které si pískomilové hloubí.
V kleci musí mít dostatečné množství hraček a prolézaček – travnaté nebo dřevěné domečky, větvičky nebo kořeny stromů nejedovatých stromů (bříza, vrba, jabloň), kolečka či talíře na běhání, tunely z ruliček od toaletního papíru nebo kuchyňských utěrek. Vybírejte pouze z přírodních materiálů, žádný plast. Ruličky jsou pískomilové schopni během jedné noci zlikvidovat, proto si jich připravte větší množství. Pískomilům poskytněte i materiál na vystlání hnízda – např. kapesníky nebo papírové ubrousky. Vyhněte se vatě pro hlodavce, mohou se do ní zamotat nebo si v ní zaseknout drápky.
Jako podestýlku můžete použít hobliny nebo asan. Pískomilové milují písečné koupele stejně jako křečíci a činčily. Písek koupíte např. tady. Do ubikace tedy nezapomeňte dát i misku s těžkým dnem a pískem ji pravidelně plnit. Nelekejte si, když uvidíte, že pískomilové do písku močí. Jejich pach se jim tak při koupeli dostane do kožíšku, a to mají rádi, . Písek jim ale často vyměňujte.

chov pískomila mongolskéhoKrmení pískomila

Pískomil se v přírodě živí hlavně semeny, cibulemi, kořínky a hlízami. Nepohrdne ani zelenými částmi rostlin a hmyzem. Potrava v zajetí by tedy měla být pestrá, tvořena nejrůznějšími semeny, sušenými bylinami, čistou pampeliškou a čerstvou zeleninou a ovocem. K ohryzu by pískomilové měli mít k dispozici větvičky jabloně nebo břízy. Pozor na větve peckovin (švestka, třešeň, meruňka atd.) a jehličnatých stromů, ty jsou pro zvířata jedovaté. Nezbytnou součást jídelníčku tvoří živočišná složka, tedy hmyz, maso, sýr, tvaroh a vajíčka. Pískomily krmíme večer. Pískomilové sice málo pijí, tekutiny přijímají povětšinou z potravy, ale i tak na pítko v kleci nezapomeňte.

Rozmnožování pískomilů

Doba březosti samice pískomila trvá od 25 do 29 dní a rodí se 2 až 8 altriciálních mláďat. Po porodu jsou holá, slepá a plně závislá na matce. Osamostatňují se cca ve 4 týdnech věku. Na výchově mláďat se podílí i samec, proto není dobré ho od samice s mláďaty oddělovat, aby si jim tak postupně neodcizil. Pískomilové jsou plodní do dvou let. V lidské péči se pískomilové dožívají 3 až 5 let.


PRAVIDLA DISKUZE
1. Své dotazy k chovu pískomila pište výhradně do diskuze níže, nevkládejte odkazy.
2. Nepište e-maily, neodpovídám na ně, nevolejte na mobil, obojí je určeno jen pro zákazníky.
3. Vulgární nebo nesrozumitelné dotazy jsou ihned smazány. Pište tak, aby se to dalo přečíst.
4. Odesláním komentáře souhlasíte se Zásadami ochrany osobních údajů.

61 Responses to Pískomil

  1. Eva K says:

    dobrý večer, chovam piskomila samostatne bohuzel nevim pohlavi ale 17.1 jsem si vsimla ze ma kratsi ocas nez mel a dnes 19.1 ho ma o trochu kratsi chci se zeptat, jestli je to v poradku nebo ne ocasek ma cca:8cm Děkuji

  2. Karel says:

    Dobrý den, prosím o radu, mám doma samce pískomila, který nechce vůbec jíst ani pít a chvilkama se i třese. S manželkou nevíme co s ním je. Děkuji

  3. Kačka says:

    Prosím o radu máme samici která si zlomila nožičku, máme samici vzít k veterináři nebo ji máme léčit nějak jinak.

  4. Kačka says:

    Dobrý den chtěla bych se zeptat my jsme si pořídili pískomily a asi o měsíc a půl nám jeden umřel a našli jsme ho jak měl v sobě díru a asi o dva týdny se to stalo i druhýmu pískomilovi a mi nevíme proč umřeli a už nám zbývá jen jeden. Tak jestli tomu jednomu máme pořídit dalšího pískomila aby nebil sám. Děkuji

  5. kralova says:

    Dobrý večer,
    máme doma dvě pískomilí holčičky z okolní školy přes prázdniny na hlídání. Před nějakou dobou se ale obě začali prát a koušou se až do krve. Chci se proto zeptat, jestli nevíte čím by to mohlo být, prozatím jsme je oddělili od sebe.

  6. babackova.m says:

    Co mam delat kdyz moje samicka se odmita o mlade starat?

  7. Pája says:

    Dobrý večer,
    měla jsem dvě pískomilí holčičky, bohužel mi dneska jedna umřela. 🙁 Zápal plic..dneska jsme byly u veterináře a zítra sem si měla jet pro antibiotika, jelikož pro tak malé zvířátko to nemohl tak narychlo nachystat..bohužel už domů živá nedojela. A zůstala mi jedna.
    Mám je 2 a půl roku, takže jim bude mezi 2,5-3 roky. Je mi líto té jedné, co zůstala sama. Mám jí pořizovat kamarádku, nebo ji mám nechat samotnou? Je mi jí líto, ale zase nemám, pokud budou na sebe agresivní , jinou klec.
    Moc děkuji za odpověď.

  8. JanaK says:

    Dobrý den, před dvěma měsíci jsme ve zverimexu koupili dva samce pískomila, po čase jeden umřel, koupili jsme tedy v jiném zverimexu další mládě, ale ten stávající ho nepřijal. Máme teď tedy dvě klece, v každé jednoho pískomila. Myslíte, že by u toho staršího pomohla kastrace? Jak ji pískomilové snášejí ? Děkuji

  9. Blanka says:

    Dobrý den zde i v jiných publikacích sem se dočetla, že se nemá po narození mláďat samec oddělovat, že se má nechat celá rodinka pohromadě. máme samici a samce samice měla svůj první vrh narodilo se 5 mladých to byl čtvrtek a v pondělí jsme v akvarku našli tři mladé mrtvé vyndala sem je a dnes což je utery byli mrtvé i ty další dve. ty sem si více prohlédla a zadají se mi zakouslé. Jak je to možné? napadá mě že vytvořím přepážku z pletiva aby se samec k mladym nedostal a nemohl je zabít, jak dlouho je nechat oddělené aby se nepřetrhali vazby,uvidí na sebe a mohou se přes pletivo jeden druhého dotykat. nerada bych o další vrh přišla, nebo je to špatný nápad?a další otázka pokud zde píšete že samici hrozí vyčerpání z častých porodů jak zamezit samci k řístupu ale nepretrhat vazby aby se pak pár v klidu snesl?

  10. Adam Kolsa says:

    mohl bych se zeptat proč pískomila nikdy nehladit po hlavě a jaké škody by to u něj mohlo docílit a po případě po jaké době hlazení po hlavě by se mohli projevit příznaky tohoto hlazení
    děkuji za odpověd

  11. Pitrs says:

    Dobrý den, chtěla bych se zeptat jestli by jste mi neporadily, kde sehnat piskomila velkého? Chtěla bych koupit páreček manželovi k narozeninám a bohužel je nemohu nikde sehnat.

  12. Kevin says:

    Dobry den, vzal jsem si na starost cca rok a pul stareho piskomila, jelikoz by se nemeli chovat samostatne, mel bych koupit maleho, nebo hledat priblizne stejne stareho? Aby se nepoprali, piskomil je dost vztekly, kouse a skrabe pri kazde prilezitosti, vubec nevim co s nim, majitel predemnou se o nej vubec nestaral, predem dekuji za kazdou vasi radu.

  13. mfk93 says:

    Dobrý den, máme dva pískomily a najednou z ničeho nic přestali přijímat potravu, vždycky si 2x “kousnou” a pak potravu nechají, zavřou oči a jdou zase spát. Je jim asi rok a půl. Nemáte nějakou radu? Děkuji

  14. jitkas says:

    Dobrý den, chci se zeptat na několik věcí. Před třemi dny mi samička porodila 7 mláďat. Klec jsem rozdělila pletivem a každého z rodičů nechala na jedné straně, abych se vyhnula nechtěnému nakrytí. Četla jsem že stačí 2- 3 dny a poté můžu samce pustit zpět a on samičce pomůže. Tím se dostávám k první otázce.
    Po jak dlouhé době to na samečka (i samičku) opět přijde? Chápu to tak, že prostě po dobu zbytku výchovy nehrozí další nakrytí? A kdy ta doba vlastně nastane, hned jak mláďata udám, nebo až po nějaké době?
    Také mě zajímá když si ponechám svůj stávající páreček a třeba dvě dcery, mohu je nechat u sebe? Samozřejmě počítám s kastrací samce. Kolik může mít maximálně samička vrhů za rok aniž by ji to ohrožovalo?
    Omlouvám se, že jsem toho vychrlila tolik. 😀
    Děkuji Vám za odpovědi. Přeji příjemný zbytek dne.

  15. Nina says:

    Dobrý den,
    píšu s prosbou o radu. V pátek jsem jela na víkend pryč. Jako obvykle jsem nechala pískomilkám dostatek stravy, pítko s čerstvou vodou a okurku. V neděli večer jsem se vrátila a jedna ze slečen najednou vypadala nemocně. Je celá stočená na levou stranu, má natočenou hlavičku doleva, problémy s rovnováhou a není schopná se udržet na zadních. V noci mi přišlo, že jsem ji slyšela „plakat“, vydávala pro ni dost neobvyklé zvuky. Problém je, že žádný veterinář nás nechce vzít dnes, prý nejdřív zítra. Máte nějaký nápad, o jaký problém by se mohlo jednat, případně jak bych zatím mohla pískomilce pomoct sama? Chuť k jídlu má, ale je vidět, že jí opravdu není dobře. Překvapilo mě, že nástup tak výrazných příznaků byl během jednoho dne.
    Předem děkuji za odpověď.

  16. Veronika55 says:

    dobrý den mám doma tři samce a jednu samičku která dnes porodila tři pískomily a nevím jestli je mám oddělit ? bojím se toho že se samci poperou nebo nějak ublíží samičce, kterou teď pořád nahánějí a dupou.

  17. Danko says:

    Dobrý večer mužu mít terarium pro chov Piskomila ? 🙂 mam v plánu jich mít víc 🙂 terarium je cca 60x30x40 cm Díky za odpoved 🙂 a chtěl jsem jse ješte zeptat zda mužou Krmivo AVICENTRA standart pro malé díky za odpověd 🙂 z pozdravem Danko …

  18. barcaslime says:

    Dobrý den, tady je barča a je mi 10 let chtěla bych vědět jestli můžu dát svojí pískomilovou samičku se samečkem ?
    A mám dvou letou samičku a moje teta má samečka třrí letýho. Díky za odpověď. ?

  19. Adela says:

    Dobrý den, chtěla bych se zeptat jak maso můžeme dát naší samičce. Syrove nebo varene? (Já si myslím že Syrove)

  20. Piskomilka says:

    Dobrý den , chtěla bych si pořídit dvě samicky piskomila , ale moc se mi nechce domlouvat s cizími lidmi někde v jiném kraji. Je dobré si piskomila zakoupit i ve zverimexu ?

  21. Dagmar says:

    Dobrý den, naše samička pískomila vrhla dalších šest mláďat..ještě než jsme stihli rozdat ta předchozí – dva nám zbyli (sameček a samička, cca 7 týdnů). Je nutné dávat tyto „starší sourozence“ do separátní klece nebo je můžeme nechat s maminkou a mláďaty?
    Děkuji za osdpověď.

  22. Dagmar says:

    Dobrý den, před necelým týdnem nám naše dvě údajné samičky (:-)) porodily šest mláďat. Od kdy prosím mohu mláďata nabízet k odběru? Mohu si některé nechat a chovat je spolu s jejich matkou? Děkuji za odpověď.

  23. pískomil says:

    Dobrý den,
    mám 3 pískomily všechny samičky, ale až po týdnu co jsem si je přivezla jsem je dala do písku aby se vykopali, ale nekoupou se jen ta nejmenší když jí tam dám 1 nebo 2x se otočí a jinak nic, je to normální?
    Také nejí moc zeleninu jen trochu a vejce skoro vůbec.
    Mohla byste mi prosím poradit předem děkuji za odpověď.

  24. Petra says:

    Ahoj mame Pepu je mu asi 8mes a radi bychom mu dali kamose ktery je stary 3mes.je nejaka sance ze se v kleci snesou?je potreba aby kazdy mel svuj domek?diky

  25. Simča says:

    Co mám dělat když mám samičku pískomila ktetá má dva roky a před chvýlí mi umřela druhá samička? Mám ji nechat sama nebo mám pořídit další? Já se právě bojím že by tu mladší samičku pokousala 🙁

  26. Jan says:

    Prosím o radu, mám doma samečka pískomila asi měsíc a teď jsem teprve sehnal samičku. Problém je že sameček ji začal kousat a mám strach aby jí neublížil až moc vážně. Děkuji

Napsat komentář