Osmák

I osmák neboli chilská veverka má ve světě mnoho názvů, anglicky se často nazývá „brush-tailed rat„, francouzsky „octodon“ nebo „degue du Chili„, španělsky „Ratón Cola de Pincel„, německy „gewöhnlicher Degu“ a polsky „koszatniczka„. Latinský název osmáka vznikl ze slov „octo“ (osm) a „odoús“ (zub), osmáci mají totiž kousací plošky stoliček ve tvaru osmičky.

Taxonomické zařazení

hlídání osmákůOsmák je příbuzný morčatům, činčilám a nutriím.

Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: strunatci (Chordata)
Podkmen: obratlovci (Vertebrata)
Třída: savci (Mammalia)
Řád: hlodavci (Rodentia)
Podřád: dikobrazočelistní (Hystricognatha)
Nadčeleď: Octodontoidea
Čeleď: osmákovití (Octodontidae)
Podčeleď: Octodontinae
Rod: osmák (Octodon)
Druh: osmák degu (Octodon degus)

Proč si osmáka pořídit?

Osmáci jsou velmi inteligentní hlodavci. Jejich inteligence je vysoká zhruba jako potkaní. Jsou to velmi aktivní zvířata, která vykazují největší aktivitu v noci, proto je nemějte v ložnici, budili by vás. Pokud si pořizujete osmáky, kupte jim i kolečko na běhání, osmáci ho milují. Mělo by být tak velké, aby si osmák při běhání neohýbal páteř. Oproti jiným stejně velkým hlodavcům se osmáci dožívají vysokého věku. Průměrně žijí 6 let, mohou se dožít však i 9 let. Chov osmáků není nijak náročný, přesto je pár věcí, na které si musíte dát pozor. Například víte, že když osmáka chytíte za špičku ocasu, pustí ho? Opravdu to nezkoušejte, ocas už mu nedoroste, jak jsme zvyklí třeba u ještěrek.

hlídání osmáků PrahaSpolečenský život osmáků

Jak už jsem říkala, osmáci jsou velmi aktivní a společenská zvířata, bude jim tedy dobře ve skupince aspoň dvou osmáků. Přece jen osmák pro něj bude lepším kamarádem, než člověk, a bude s ním pořád. Jestli si pořídíte samce nebo samice, je poměrně jedno. Samci jsou více cítit a občas si vyjasňují své společenské postavení, takže se nevyhnete občasným šarvátkám. Skupinky osmáků vybírejte z jednoho vrhu, pokud tedy nechcete mladé, pak je samozřejmě lepší co nejmenší příbuznost. Pokud chováte dva samce a jeden z nich umře, je lepší nového nedokupovat, mám s tím špatné zkušenosti. Pokud je smutný, můžete k němu dokoupit samici, ale samečka nechat vykastrovat.

Když pořizujete osmáky, doporučuji je koupit v chovatelské stanici, než ve zverimexu či na inzerát. Nikdy nevíte, od koho osmák do zverimexu přišel, v jakých žil podmínkách. Osmáci od chovatele se i lépe ochočují a často mívají lepší povahu a samozřejmě zdraví. Při koupi vybírejte osmáka s lesklou, přiléhající srstí. Osmák nesmí mít zalepený zadeček nebo oči nebo jakýkoliv zákal. Zákal v oku značí cukrovku, ale o tom později.

Hlasová komunikace osmáků

Podle průzkumů vydávají osmáci 15 zvuků. Nejvíce zvuků vydávají mláďata při sání mléka a při odloučení od matky. U mláďat osmáků je navíc prokázaná komunikace ve vysokých frekvencích (ultrazvuk). V některých studiích je doložený zvuk o 61.6 kHz. Další zvuky můžete slyšet u dospělých osmáků při obhajování si své hromádky krmení nebo zastrašování nepřítele, po aktu páření a při pocitech samoty, pokud chováte jen jednoho osmáka. Velmi zajímavé je i „švitoření“ dvou osmáků.

V čem chovat osmáky?

Osmáci nesmí být v průvanu, je dobré najít jim klidné místo v místnosti, kde se budou cítit dobře. Je také lepší mít ubikaci někde výš než na zemi, otřesy země jsou pro zvířata nepříjemné. Co se týče podestýlky, lepší je kukuřičná nebo jiná bezprašná. Piliny nebo hobliny práší, mohou zvířatům způsobit problémy s očima nebo s kůží kvůli různým parazitům. V ubikaci by měla mít slunná, ale i stinná místa, aby si měl osmák kam zalézt. Ubikaci pro osmáka vybírejte velkou a především vysokou (minimální rozměry pro dva osmáky 100 × 50 × 100 cm), osmáci se velmi mrštně a rádi pohybují po větvích. Ty natrhejte venku, vybírejte ty z ovocných stromů, ale ne z peckovin, osmáci milují také větvičky břízy, velmi rádi okusují. Dejte pozor, když osmáka pouštíte po bytě, odstraňte všechny kabely, rádi se do nich pouští. Odstraňte i kytky protože některé jsou jedovaté, a věci, o které nechcete přijít, zacpěte všechny díry a skulinky. Osmáci ocení i písečné koupele, které jim pomáhají v péči o kožíšek. Písek pro osmáky koupíte např. tady.

Krmení osmáků

hlídání osmáků PrahaOsmáci jsou býložravci, kteří neumí trávit cukr. Pokud se jim cukru dostává moc, mohou onemocnět cukrovkou, což se následně projevuje šedavým zákalem oka. Osmákům nesvědčí ani ovoce, lepší je podávat jim zeleninu a i tam je lépe se některé vyhnout. Osmáci například nesmí brambory, špenát, cibuli a česnek. Pozor si dejte i na červenou řepu a pórek, mohou způsobovat průjem, brokolice, květák a zelí naopak nadýmá. Co se týče obilnin, mohou osmáci všechny druhy. S rozumem podávejte slunečnicová semena, sice se po nich kožíšek hezky leskne, obsahují však hodně oleje, po kterém osmáci snáze přibírají na váze.

Pro osmáky se vyrábí speciální krmné směsi, některé z nich však obsahují prvky, které osmáci nesmí. Je nutné vždy pozorně číst složení. Směs nesmí obsahovat sušené ovoce, rozinky nebo oříšky. Pokud zrovna ve zverimexu nemají směs pro osmáky, můžete použít i krmnou směs pro činčily, mají totiž stejné stravování. Dobré je třeba toto krmení od Versele Laga.

Pozor si dávejte i piškoty, které obsahují hodně cukru a tvrdé pečivo, díky němu osmáci rychle tloustnou. Na ohryz je nejlepší podávat větve a seno.

Rozmnožování osmáků

hlídání osmákůPohlavní dospělost u samic přichází poměrně brzy, a to už v 6. týdnu. Taková samice je však na rozmnožování ještě velmi mladá, proto se je doporučuje připouštět až v pozdějším věku. Samci pohlavně dospívají později, a to mezi 10. a 12. týdnem života. Páření probíhá pár chvil. Osmáci akt provázejí cvrlikavými zvuky a třepání ocásky. Osmáci rodí, stejně jako morčata, mláďata prekociální, to znamená, že samice mláďata přenáší, a ta se rodí vidoucí, slyšící a aktivně se pohybující po ubikaci. Délka březost u osmáků se pohybuje mezi 83–90 dny. Ve vrhu bývá obvykle 2-8 mláďat. Mláďata se odstavují v 6.týdnu života, kdy už jsou samice plodné, takže dejte pozor, abyste je odstavili včas:) U samic osmáků se objevuje poporodní říje, to znamená, že den až dva po porodu jsou plodné, proto je dobré na minimálně týden od ní a mláďat oddělit samce. Časté porody by samici mohly vyčerpat až k smrti, proto by měla rodit maximálně třikrát a rok vynechat.


PRAVIDLA DISKUZE
1. Své dotazy k chovu osmáka pište výhradně do diskuze níže, nevkládejte odkazy.
2. Nepište e-maily, neodpovídám na ně, nevolejte na mobil, obojí je určeno jen pro zákazníky.
3. Vulgární nebo nesrozumitelné dotazy jsou ihned smazány. Pište tak, aby se to dalo přečíst.
4. Odesláním komentáře souhlasíte se Zásadami ochrany osobních údajů.

254 Responses to Osmák

 1. Nattys says:

  Nemáte nějaký kontakt na nejakeho chovatele osmáků který nabízí osmáky? Z Ústecký kraj?

 2. Nattys says:

  Dobrý den, co by to udělala s mim 7 měsíčník osmakem kdyby byly ve vedlejší kleci 2 holčičky. Jak myslíte že by reagoval a co by to zpusovovalo?

 3. Nattys says:

  Dobrý den, včera jsem Osmaka kouapa v Písku a ještě dneska ráno.. Kolikrát se smí koupat? Děkuji Olahova

 4. Nattys says:

  Je mu 7 měsíců.. Takže nevím no ve zverimexu mi říkali že zvyklí být sám… Někde jsem zase četla že když je sám tak se dá lépe ochocit atd..

 5. Nattys says:

  Dobrý den, je to pravda nebo mýtus, když je osmak sám je smutný a ve stresu? Ale já jsi myslím, že dalšího by nechtěl jelikož jak jste mi už psala. A nevím zda by snesl i tu samičku, jelikož si myslím že už je zvyklí být sám,takze vůbec nevím co mám dělat, protože nechci aby byl smutný.. Děkuji Olahova

 6. Nattys says:

  Dobrý den, chci se ještě zeptat, když je mému osmakovi 7 měsíců a je ze zverimexu za jak dlouho myslíte ho můžeme vzít do ruky aniž by nás kousl, už jsme to zkoušeli, ale kousl mě nechá se jen hladit.. Děkuji Olahova

 7. Nattys says:

  Dobrý den, mám doma Osmaka samce , ale jenom jednoho je sám z toho důvodu, že když byl ve zverimexu tak se rval s jedním takže ho museli oddělit zkoušeli ho dávat ještě do hromady, ale furt to nešlo. Je mu půl roku a nevím zda vadí, že by už celou dobu zůstal sám? Co způsobuje když je sám? Děkuji Olahova Natalie

 8. Katarina says:

  Dobrý večer,
  chcela by som sa opýtať, už rok aj pol mám osmaka a teraz prvýkrát sa stala taká vec, že mu krvácala zadná labka. V klietke sa to nestalo pretože akurát behal po izbe. Nevšimla som si čo robil či si labku čistil a uhryzol sa alebo či sa poranil no videla som ho ležať a keď som k nemu prišla odskočil a zanechával krvavé stopy. Chytila som ho až vo vaničke s pieskom, kde sa kupal rana asi nebola veľká lebo už nekrvácala. Veľmi som sa zľakla a neviem čo mam robiť lebo druhýkrát keď som mu chcela pozrieť labku uhryzol ma a tak sa bojím že ak by som mu to nastriekala akutolom (tekutym obväzom) zľakol by sa a uhryzol ma znova. No zároveň sa chcem opýtať či ste sa nestretli s takymto poranením u osmaka. Za odpoveď dopredu ďakujem. 🙂

 9. Natálie says:

  Dobrý den, z útulku pro psy jsem si pořídila osmáka degu, kterého paní, která útulek vlastní zachránila, někdo ho nechal v opuštěném bytě. Osmáka mám asi 3 týdny a je to šílené. Při čistění klece se mi pořádně zakousl do prstu, snažím se s ním komunikovat, nechá se drbat, ale jakmile ho chci vzít, uskočí. Drbat se nechá všude kolem hlavy, jakmile se dostanu do středu těla, utíká. Ujala jsem se ho, abych mu pomohla, aby si ho nevzal někdo podobný, ale myslím si, že se trápí. Pořídila bych mu parťáka, ale pořád nevím, jestli se jedná o kluka či holku, mláďata určitě nechci. Podle obrázků, co jsem viděla na internetu, se v 60% jedná o kluka. Také ale nevím, zda je dobré mu pořídit parťáka, když se nenechá ode mě chytit, nebo mu to pomůže? Jak je starý také nevím, když jsem si ho brala byl hubenější, co ho mám trošku nabral, tak vypadá, že dospělý už bude. Mám ale pocit, že toho moc nejí, dostává seno a jídlo pro osmáky, zeleninu nechce, chutnají mu sušená jablka, ale zase mu toho nechci dávat moc, aby neměl cukrovku. Pije relativně dost. V kleci má patro, houpačku/pelech, dva domečky, krom kolotoče vše, co potřebuje. Jsem zničená z toho, jak kouše klec. Ještě chovám morče, které kouše klec, když se něco dobrého na zub, ale mám pocit, že osmák to dělá kvůli pozornosti, většinou klec nekouše, když je v místnosti sám. Nemohu mu ji dát ale tolik, kolik ji potřebuje. Z klece jsem ho zatím nepouštěla, byť se při každém otevření hrne ven, mám i místnost (předsíň), kde není nic, kde by se mohl vyběhat, ale bojím se, že už ho nechytím. Mám ho v místnosti, kde spím, ale většinou ho musím dávat pryč, kolikrát i přes den když pracuji, nedá se to vydržet. Pes z něj také šílí, ještě, že ta rybka neumí mluvit. Je mi z toho smutno, nechci, aby se trápil, ale tím, že se nenechá chytit a snaží se kousnout, se nemohu hnout z místa a nějak mu pomoc. Jak na něj? Určitě mu něco chybí, nejspíš ten kámoš, ale ráda bych si ho první „získala“ sama, než mu někoho pořídím.
  Předem děkuji za odpověď

  • Dobrý den, moc mě mrzí, když tohle čtu. Váš záměr na začátku byl správný – zachránit zvíře v nouzi. Bohužel to soužití takhle vypadat nemá. Sameček k sobě dalšího samce nepřipustí, to byste měla zbytečně klec navíc. Pokud by to byla samička, pak by k sobě nějakou mladší samici uvítala. Pohlaví poznáte jednoduše, sameček má nápadného pindíka 🙂 Evidentně není zvyklý na kontakt s člověkem nebo s ním má špatnou zkušenost. Nevím, jak velkou klec osmák má, ale řekla bych, že i kdybyste ji vyměnila za větší a nacpala mu ji hračkami, bude se po nějaké době zase nudit a bude chtít ven. Pustit ho bych se taky bála, pokud se nedá chytit. Dala bych ho nějakému zkušenému chovateli osmáků, co jich má doma víc, i kdyby byl ve své kleci, mohl by se ve společnosti dalších osmáků trochu zklidnit, ale mazel z něj asi nebude. Držím palce!

 10. Nikol says:

  Dobrý deň. Minulú nedeľu (5.8.) som si k svojej 8 mesačnej slečne doniesla dve 5 týždňové mladé. Ona ich prijala. Všetko je ok. Jediné čo ma trápi je ze jedno malé vôbec nechce ísť von, na ruky a ani do piesku. Vždy keď dám ruku dnu do klietky schová sa a robí všetko pre to aby som sa ho ani nedotkla. To druhé samo vylezie von,na ruky… Tak sa chcem spýtať či mu ešte dať čas alebo ho brať aj keď nechce. Vopred ďakujem za odpoveď

 11. Anton says:

  Dobrý deň. Mám doma dvoch osmakov a všimol som si že jeden z nich má predné labky úplne hole bez srsti. Pritom druhý má predné labky celé pokryté srsťou a aj tento ich predtým mal tiež take. Stretol sa niekto už s takýmto niečim?

 12. Jan says:

  Dobrý den, chtěl bych se optat co mám dělat když osmák kouše vše co je v kleci. Především kouše plastový kryt a hlavně klec. Můžu udělat něco pro to aby přestal a nebo toho necha nějak sám. Přes den se jim věnují docela dlouho a tak se divím že dělají bordel tedy jeden ten druhý je v klidu. Prosím o radu. Předem děkuji za odpověď.

 13. Daynis says:

  Dobrý den,
  Chtěla bych se zeptat, zda je možné klec i s mláďaty a matkou vyčistit, nebo zda je možná výměna ubikace.
  Udělali jsme asi chybu, protože nám samec začal zdrhat z klece, rozhodli jsme se vyměnit ubikace a mláďata s matkou jsme přesunuli. Teď je od sebe odstrkuje a nechce je nakojit, je možné, že odstavila?
  Prosím o rady, jak máme postupovat.

 14. Jana Kerhartová says:

  Dobrý den, měla bych otázku, jestli nevíte co je našemu osmákovi. Máme dvě samičky, jedna z nich začala hodně polehávat, nechce nic moc pít ani jíst. Přijde mi, že má hodně zadní nožičky od sebe a skoro nebobkuje. Občas vyleze z domečku a zase se hned vzátí. Nevíte co by ji mohlo být nebo jak jí máme pomoc, co jí dát? Máme dojít k veterináři? Předem děkuji za odpověď.

 15. Tomáš Nikot says:

  Dobrý den,
  Mám pár otázek ohledně osmáka.
  1) Chodím do 8. třídy a chtěl bych si pořídit osmáka je to dobrá volba?
  2)Kolik času bych s ním měl trávit?
  3)Je tedy dobré si pořídit jednoho či dva osmáky?
  Předem děkuji za odpověď.
  Tomáš Nikot

 16. Nikol says:

  Dobrý deň. Rada by som sa spýtala. Upravujete nejako osmakom pazúriky ? Alebo čo im dať do klietky aby si ich samé obrúsili ? Lebo moja slečna ich má už poriadne dlhé a pomaly sa jej krútia dovnútra. A vyzerá že jej to aj zavadzia lebo je nervózna a stále hrabe pomedzi mreže. Vopred ďakujem za rady. ?

 17. Aaron says:

  1. Rád bych se zeptal, když samice porodila tak jsem dal samce na den pryč ale když jsem ho dal zpátky tak se k němu jedno mládě přiblížilo a on ho začal okusávat tak jsem ho dal zpět.
  2. Jedno mládě se vzpírá a matka se o něj nechce starat i když žije, co je za problém?

 18. Nikol says:

  Dobrý deň. Chcem sa spýtať. Koľko dní vydrží osmak doma sám ? Ked odídeme napríklad na víkend preč bude to v poriadku ?
  Vopred dakujem za odpoved.

 19. julie.k says:

  Dobrý den, v listopadu jsme pořídili dva osmáčky – kluky. Dnes ráno bohužel jeden z nich zemřel. Nepodařilo se mi zjistit důvod, včera vypadali oba naprosto v pořádku, běhali v kolečku, jedli, pili, … Přijde mi, že mu natekla sliznice, ale nejsem si vědoma, že by snědl něco nevhodného..
  Ale mojí otázkou je, zda je pro osmáčka, který zůstal sám, lepší když bude i nadále sám (samozřejmě s tím, že se mu budeme více věnovat), nebo mu máme raději pořídit kamaráda. Na internetu jsem nenašla jednoznačnou odpověď pro případ, že se jedná o takhle mladé osmáky a nechci, aby se trápil.

  předem děkuji za odpověď

  Julie

 20. Osmáček says:

  Dobrý, den.
  Dnes jsem si koupila omáčka a je prý 2 týdny po odstavení. Problém je v tom že se moc nepohybuje a pořád hledá teplo a je studený. Předem děkuji za odpověď.

  • Dobrý den, osmákovi bude asi o pár týdnů méně. Problém jejich mláďat a stejně i mláďat morčat a činčil je v tom, že se rodí ostrstěná, schopna slyšet, vidět a dokonce i částečně jíst pevnou stravu. Jsou však do 6 týdnů závislá na rodičích a musí s nimi být. Někteří „chovatelé“ nechtějí zvířata tak dlouho živit a pošlou je do světa dřív, však stejně nikdo nepozná, jak jsou mláďata stará. Kontaktovala bych člověka, co vám mládě prodal a řešila bych to s ním. Rozhodně to není normální.

 21. zajicova says:

  Dobrý den,
  Chtěla jsem se vás zeptat mám doma dceru která jedla gumový bonbony a jeden malinký bonbon ji spdl na zem( byl tam asi cca 3 dny) , našel ho náš osmáček a třošku ho okousal ( opravdu malinko !)
  Stalo se to asi před cca : 10 minutami. Poté jsem mu to začala vydnávat s tlamičky a dala jsem ho do klece a dala jsem mu granuli aby neměl v puse sladký
  Chtěla jsem se jen zeptat , protože já se v tom moc neviznám jestli náš osmáček nedostane cukrovku, a jak tomu máme kdyžtak zabránit. Dceři by bylo moc líto kdyby umřel, za kolik dní se kdyžtak projeví ?
  PS: MOC HO NEPŘEKRMUJEME , VYNECHVÁME OVOCE, ROZINKY, PIŠKOTY, OŘÍŠKY.
  Děkuji za odpověd : Zajicová ……

 22. Vladka says:

  Dobry den, koupili jsme 3 cca rocni osmacky, s tim ze jsou udajne ochocene. Mame je doma treti den a strašně se boji. Je šance ze si zvyknou, hlavně na deti? Nerada bych je trápila. Dekuji

 23. Osmacek says:

  Dobrý den, chtěla jsem se zeptat mám doma 3 osmáky které jsem dostala od kamarádky, když sem je dostla tak jsem si všimla že samička má na pravým lýtku takový kolečku bez srsti ( jako kdyby jí vypadla ), včera jsem si všimla u kluka že má přední packy holé ( jako má ta holka na lýtku ) , není to nejaká nemoc ? nebo se o ně nestarám dobře ? Za odpověď velmi dekuji

 24. Koťátko says:

  Dobrý den. Mám pár otázek.
  1. Musí osmák mít pýtko nebo mu stačí mistička s vodou?
  2. Dělají osmáci velký hluk a bordel?
  3. Spí po celou noc nebo dělají rámus už brzy k ránu?
  4. Musí se osmákovi měnit podestýlka hodně často nebo stačí méně?
  Děkuji předem za odpověď 🙂

 25. Pája says:

  Máme doma dvouletého osmáka samečka. Dcera už na něho nemá tolik času a nechci, aby byl smutný. Je možné mu pořídit kamaráda také samečka? Nechci mladé. Můžou se kamarádit i když spolu nevyrůstali a nejsou z jednoho hnízda?

 26. Gimi says:

  Prosím vás mohla bys se ještě zeptat jestli mužou osmáci šišku ( ze smrku nebo z borovice), sebrana v lese , dekuji za odpověď Gimi

 27. Gimi says:

  Prosím mám 3 osmáky , Jerry , Sisi , Rocky a v noci porád točí s kolotočem nevíte co mám delat , poradte mi prosím za odpověď dekuji Gimi , PS : přece jsou to denní zvířata

 28. kejny says:

  dobrý den,
  potřebovala bych radu. měli jsme doma 2 osmáčí slečny ale starší 7 let nám teď umřela. jen teď nevím co s tou mladší ta má 6.5 let a já nevím jestli už není stará na nové kamarády. chtěla bych aby byla s námi co nejdéle proto teď váhám zda jí pořídit nebo nepořídit další 2 osmáčky.

 29. melodie noc says:

  Dobrý den mám 2 osmáky a nejde mi knim přidat třetí. Myslíte si že by jsem mohla lépe skamarádit kdyby byli dva ke dvoum.

 30. Natka says:

  Dobrý den
  Jeden z mých osmáčků začal kulhat na jednu nožku(zadní) nevím jestli bych měla zajet k veterináři ,ale normálně jí pije ohryzuje větve…stejně jako druhý osmáček. Tak bych se vás chtěla zeptat jestli je to na veterináře nebo ne.

  Předem děkuji za odpověď.

Napsat komentář