I osmák neboli chilská veverka má ve světě mnoho názvů, anglicky se často nazývá „brush-tailed rat„, francouzsky „octodon“ nebo „degue du Chili„, španělsky „Ratón Cola de Pincel„, německy „gewöhnlicher Degu“ a polsky „koszatniczka„. Latinský název osmáka vznikl ze slov „octo“ (osm) a „odoús“ (zub), osmáci mají totiž kousací plošky stoliček ve tvaru osmičky.
Taxonomické zařazení
Osmák je příbuzný morčatům, činčilám a nutriím.
Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: strunatci (Chordata)
Podkmen: obratlovci (Vertebrata)
Třída: savci (Mammalia)
Řád: hlodavci (Rodentia)
Podřád: dikobrazočelistní (Hystricognatha)
Nadčeleď: Octodontoidea
Čeleď: osmákovití (Octodontidae)
Podčeleď: Octodontinae
Rod: osmák (Octodon)
Druh: osmák degu (Octodon degus)
Proč si osmáka pořídit?
Osmáci jsou velmi inteligentní hlodavci. Jejich inteligence je vysoká zhruba jako potkaní. Jsou to velmi aktivní zvířata, která vykazují největší aktivitu v noci, proto je nemějte v ložnici, budili by vás. Pokud si pořizujete osmáky, kupte jim i kolečko na běhání, osmáci ho milují. Mělo by být tak velké, aby si osmák při běhání neohýbal páteř. Oproti jiným stejně velkým hlodavcům se osmáci dožívají vysokého věku. Průměrně žijí 6 let, mohou se dožít však i 9 let. Chov osmáků není nijak náročný, přesto je pár věcí, na které si musíte dát pozor. Například víte, že když osmáka chytíte za špičku ocasu, pustí ho? Opravdu to nezkoušejte, ocas už mu nedoroste, jak jsme zvyklí třeba u ještěrek.
Společenský život osmáků
Jak už jsem říkala, osmáci jsou velmi aktivní a společenská zvířata, bude jim tedy dobře ve skupince aspoň dvou osmáků. Přece jen osmák pro něj bude lepším kamarádem, než člověk, a bude s ním pořád. Jestli si pořídíte samce nebo samice, je poměrně jedno. Samci jsou více cítit a občas si vyjasňují své společenské postavení, takže se nevyhnete občasným šarvátkám. Skupinky osmáků vybírejte z jednoho vrhu, pokud tedy nechcete mladé, pak je samozřejmě lepší co nejmenší příbuznost. Pokud chováte dva samce a jeden z nich umře, je lepší nového nedokupovat, mám s tím špatné zkušenosti. Pokud je smutný, můžete k němu dokoupit samici, ale samečka nechat vykastrovat.
Když pořizujete osmáky, doporučuji je koupit v chovatelské stanici, než ve zverimexu či na inzerát. Nikdy nevíte, od koho osmák do zverimexu přišel, v jakých žil podmínkách. Osmáci od chovatele se i lépe ochočují a často mívají lepší povahu a samozřejmě zdraví. Při koupi vybírejte osmáka s lesklou, přiléhající srstí. Osmák nesmí mít zalepený zadeček nebo oči nebo jakýkoliv zákal. Zákal v oku značí cukrovku, ale o tom později.
Hlasová komunikace osmáků
Podle průzkumů vydávají osmáci 15 zvuků. Nejvíce zvuků vydávají mláďata při sání mléka a při odloučení od matky. U mláďat osmáků je navíc prokázaná komunikace ve vysokých frekvencích (ultrazvuk). V některých studiích je doložený zvuk o 61.6 kHz. Další zvuky můžete slyšet u dospělých osmáků při obhajování si své hromádky krmení nebo zastrašování nepřítele, po aktu páření a při pocitech samoty, pokud chováte jen jednoho osmáka. Velmi zajímavé je i „švitoření“ dvou osmáků.
V čem chovat osmáky?
Osmáci nesmí být v průvanu, je dobré najít jim klidné místo v místnosti, kde se budou cítit dobře. Je také lepší mít ubikaci někde výš než na zemi, otřesy země jsou pro zvířata nepříjemné. Co se týče podestýlky, lepší je kukuřičná nebo jiná bezprašná. Piliny nebo hobliny práší, mohou zvířatům způsobit problémy s očima nebo s kůží kvůli různým parazitům. V ubikaci by měla mít slunná, ale i stinná místa, aby si měl osmák kam zalézt. Ubikaci pro osmáka vybírejte velkou a především vysokou (minimální rozměry pro dva osmáky 100 × 50 × 100 cm), osmáci se velmi mrštně a rádi pohybují po větvích. Ty natrhejte venku, vybírejte ty z ovocných stromů, ale ne z peckovin, osmáci milují také větvičky břízy, velmi rádi okusují. Dejte pozor, když osmáka pouštíte po bytě, odstraňte všechny kabely, rádi se do nich pouští. Odstraňte i kytky protože některé jsou jedovaté, a věci, o které nechcete přijít, zacpěte všechny díry a skulinky. Osmáci ocení i písečné koupele, které jim pomáhají v péči o kožíšek. Písek pro osmáky koupíte např. tady.
Krmení osmáků
Osmáci jsou býložravci, kteří neumí trávit cukr. Pokud se jim cukru dostává moc, mohou onemocnět cukrovkou, což se následně projevuje šedavým zákalem oka. Osmákům nesvědčí ani ovoce, lepší je podávat jim zeleninu a i tam je lépe se některé vyhnout. Osmáci například nesmí brambory, špenát, cibuli a česnek. Pozor si dejte i na červenou řepu a pórek, mohou způsobovat průjem, brokolice, květák a zelí naopak nadýmá. Co se týče obilnin, mohou osmáci všechny druhy. S rozumem podávejte slunečnicová semena, sice se po nich kožíšek hezky leskne, obsahují však hodně oleje, po kterém osmáci snáze přibírají na váze.
Pro osmáky se vyrábí speciální krmné směsi, některé z nich však obsahují prvky, které osmáci nesmí. Je nutné vždy pozorně číst složení. Směs nesmí obsahovat sušené ovoce, rozinky nebo oříšky. Pokud zrovna ve zverimexu nemají směs pro osmáky, můžete použít i krmnou směs pro činčily, mají totiž stejné stravování. Dobré je třeba toto krmení od Versele Laga.
Pozor si dávejte i piškoty, které obsahují hodně cukru a tvrdé pečivo, díky němu osmáci rychle tloustnou. Na ohryz je nejlepší podávat větve a seno.
Rozmnožování osmáků
Pohlavní dospělost u samic přichází poměrně brzy, a to už v 6. týdnu. Taková samice je však na rozmnožování ještě velmi mladá, proto se je doporučuje připouštět až v pozdějším věku. Samci pohlavně dospívají později, a to mezi 10. a 12. týdnem života. Páření probíhá pár chvil. Osmáci akt provázejí cvrlikavými zvuky a třepání ocásky. Osmáci rodí, stejně jako morčata, mláďata prekociální, to znamená, že samice mláďata přenáší, a ta se rodí vidoucí, slyšící a aktivně se pohybující po ubikaci. Délka březost u osmáků se pohybuje mezi 83–90 dny. Ve vrhu bývá obvykle 2-8 mláďat. Mláďata se odstavují v 6.týdnu života, kdy už jsou samice plodné, takže dejte pozor, abyste je odstavili včas:) U samic osmáků se objevuje poporodní říje, to znamená, že den až dva po porodu jsou plodné, proto je dobré na minimálně týden od ní a mláďat oddělit samce. Časté porody by samici mohly vyčerpat až k smrti, proto by měla rodit maximálně třikrát a rok vynechat.
PRAVIDLA DISKUZE
1. Své dotazy k chovu osmáka pište výhradně do diskuze níže, nevkládejte odkazy.
2. Nepište e-maily, neodpovídám na ně, nevolejte na mobil, obojí je určeno jen pro zákazníky.
3. Vulgární nebo nesrozumitelné dotazy jsou ihned smazány. Pište tak, aby se to dalo přečíst.
4. Odesláním komentáře souhlasíte se Zásadami ochrany osobních údajů.
Nemáte nějaký kontakt na nejakeho chovatele osmáků který nabízí osmáky? Z Ústecký kraj?
Bohužel nemám.
Dobrý den, co by to udělala s mim 7 měsíčník osmakem kdyby byly ve vedlejší kleci 2 holčičky. Jak myslíte že by reagoval a co by to zpusovovalo?
Koupila bych k němu maximálně jednu samici, ne dvě, a neměla bych ji zvlášť. Samce bych nechala vykastrovat, ale to už se zase opakuji.
Dobrý den, včera jsem Osmaka kouapa v Písku a ještě dneska ráno.. Kolikrát se smí koupat? Děkuji Olahova
Dobrý den, kdykoliv bude chtít, nijak mu to neškodí, naopak.
Je mu 7 měsíců.. Takže nevím no ve zverimexu mi říkali že zvyklí být sám… Někde jsem zase četla že když je sám tak se dá lépe ochocit atd..
Dobrý večer, pokud není smutný, tak ho nechte samotného. Pokud je, tak tu samici a jeho nechat vykastrovat.
Dobrý den, je to pravda nebo mýtus, když je osmak sám je smutný a ve stresu? Ale já jsi myslím, že dalšího by nechtěl jelikož jak jste mi už psala. A nevím zda by snesl i tu samičku, jelikož si myslím že už je zvyklí být sám,takze vůbec nevím co mám dělat, protože nechci aby byl smutný.. Děkuji Olahova
Dobrý den, je pravda, že samotný osmák bude smutný. Chtělo to mít příbuzné samce už odmala. Nevím, jak je váš osmák starý, ale jakmile už je pohlavně dospělý, žádného jiného k němu dát není možné. Jedině samici, ale to jsem vám už psala. Hezký den.
Dobrý den, chci se ještě zeptat, když je mému osmakovi 7 měsíců a je ze zverimexu za jak dlouho myslíte ho můžeme vzít do ruky aniž by nás kousl, už jsme to zkoušeli, ale kousl mě nechá se jen hladit.. Děkuji Olahova
Dobrý večer, zvykat si na ruku musí odmala, čím dříve začnete, tím lépe. Lákejte ho na ruku na nějaký pamlsek, měl by si čase zvyknout, že pro něj ruka neznamená nebezpečí.
Dobrý den, mám doma Osmaka samce , ale jenom jednoho je sám z toho důvodu, že když byl ve zverimexu tak se rval s jedním takže ho museli oddělit zkoušeli ho dávat ještě do hromady, ale furt to nešlo. Je mu půl roku a nevím zda vadí, že by už celou dobu zůstal sám? Co způsobuje když je sám? Děkuji Olahova Natalie
Dobrý den, obávám se, že samce k sobě žádného už nepřijme. Taky se mi to nepovedlo dát dva dohromady. Šlo by to se samicí, ale jeho byste museli nechat vykastrovat, aby neměli mláďata. Kastrovat samici je riskantnější.
Mockrát děkuji za radu.. Takže to nevadí že bude celou dobu co bude žít sám?
Rozhodně to není ideální, ale co s tím v jeho případě? Jedině pořídit tu samici nebo druhého samce a nechat oba vykastrovat. Ale s tou samicí je to jistější volba.
Dobrý večer,
chcela by som sa opýtať, už rok aj pol mám osmaka a teraz prvýkrát sa stala taká vec, že mu krvácala zadná labka. V klietke sa to nestalo pretože akurát behal po izbe. Nevšimla som si čo robil či si labku čistil a uhryzol sa alebo či sa poranil no videla som ho ležať a keď som k nemu prišla odskočil a zanechával krvavé stopy. Chytila som ho až vo vaničke s pieskom, kde sa kupal rana asi nebola veľká lebo už nekrvácala. Veľmi som sa zľakla a neviem čo mam robiť lebo druhýkrát keď som mu chcela pozrieť labku uhryzol ma a tak sa bojím že ak by som mu to nastriekala akutolom (tekutym obväzom) zľakol by sa a uhryzol ma znova. No zároveň sa chcem opýtať či ste sa nestretli s takymto poranením u osmaka. Za odpoveď dopredu ďakujem. 🙂
Dobrý den, s tím jsem se nesetkala, ale raději bych vzala osmáka na kontrolu k veterináři.
Dobrý den, z útulku pro psy jsem si pořídila osmáka degu, kterého paní, která útulek vlastní zachránila, někdo ho nechal v opuštěném bytě. Osmáka mám asi 3 týdny a je to šílené. Při čistění klece se mi pořádně zakousl do prstu, snažím se s ním komunikovat, nechá se drbat, ale jakmile ho chci vzít, uskočí. Drbat se nechá všude kolem hlavy, jakmile se dostanu do středu těla, utíká. Ujala jsem se ho, abych mu pomohla, aby si ho nevzal někdo podobný, ale myslím si, že se trápí. Pořídila bych mu parťáka, ale pořád nevím, jestli se jedná o kluka či holku, mláďata určitě nechci. Podle obrázků, co jsem viděla na internetu, se v 60% jedná o kluka. Také ale nevím, zda je dobré mu pořídit parťáka, když se nenechá ode mě chytit, nebo mu to pomůže? Jak je starý také nevím, když jsem si ho brala byl hubenější, co ho mám trošku nabral, tak vypadá, že dospělý už bude. Mám ale pocit, že toho moc nejí, dostává seno a jídlo pro osmáky, zeleninu nechce, chutnají mu sušená jablka, ale zase mu toho nechci dávat moc, aby neměl cukrovku. Pije relativně dost. V kleci má patro, houpačku/pelech, dva domečky, krom kolotoče vše, co potřebuje. Jsem zničená z toho, jak kouše klec. Ještě chovám morče, které kouše klec, když se něco dobrého na zub, ale mám pocit, že osmák to dělá kvůli pozornosti, většinou klec nekouše, když je v místnosti sám. Nemohu mu ji dát ale tolik, kolik ji potřebuje. Z klece jsem ho zatím nepouštěla, byť se při každém otevření hrne ven, mám i místnost (předsíň), kde není nic, kde by se mohl vyběhat, ale bojím se, že už ho nechytím. Mám ho v místnosti, kde spím, ale většinou ho musím dávat pryč, kolikrát i přes den když pracuji, nedá se to vydržet. Pes z něj také šílí, ještě, že ta rybka neumí mluvit. Je mi z toho smutno, nechci, aby se trápil, ale tím, že se nenechá chytit a snaží se kousnout, se nemohu hnout z místa a nějak mu pomoc. Jak na něj? Určitě mu něco chybí, nejspíš ten kámoš, ale ráda bych si ho první „získala“ sama, než mu někoho pořídím.
Předem děkuji za odpověď
Dobrý den, moc mě mrzí, když tohle čtu. Váš záměr na začátku byl správný – zachránit zvíře v nouzi. Bohužel to soužití takhle vypadat nemá. Sameček k sobě dalšího samce nepřipustí, to byste měla zbytečně klec navíc. Pokud by to byla samička, pak by k sobě nějakou mladší samici uvítala. Pohlaví poznáte jednoduše, sameček má nápadného pindíka 🙂 Evidentně není zvyklý na kontakt s člověkem nebo s ním má špatnou zkušenost. Nevím, jak velkou klec osmák má, ale řekla bych, že i kdybyste ji vyměnila za větší a nacpala mu ji hračkami, bude se po nějaké době zase nudit a bude chtít ven. Pustit ho bych se taky bála, pokud se nedá chytit. Dala bych ho nějakému zkušenému chovateli osmáků, co jich má doma víc, i kdyby byl ve své kleci, mohl by se ve společnosti dalších osmáků trochu zklidnit, ale mazel z něj asi nebude. Držím palce!
Dobrý den, děkuji za odpověď, byť mě moc nepotěšila. Je mi proti srsti dávat pryč zvířata, tak mu dopřeji ještě trochu času, se psem z útulku jsem taky dlouho bojovala. Jinak je to tedy kluk, pindíka ukázal 😀 Ještě mě napadlo, jak by asi reagoval na vykastrovaného parťáka či parťačku? Někomu ho dát je pro mě asi až úplně krajní možnost.
Dobrý den, to Vás úplně chápu. Nejsem si jistá, jak by reagoval na druhého jedince i kdyby kastrovaného. Zkuste se zeptat ještě někde jinde zkušenějších chovatelů, co by Vám poradili.
Dobrý deň. Minulú nedeľu (5.8.) som si k svojej 8 mesačnej slečne doniesla dve 5 týždňové mladé. Ona ich prijala. Všetko je ok. Jediné čo ma trápi je ze jedno malé vôbec nechce ísť von, na ruky a ani do piesku. Vždy keď dám ruku dnu do klietky schová sa a robí všetko pre to aby som sa ho ani nedotkla. To druhé samo vylezie von,na ruky… Tak sa chcem spýtať či mu ešte dať čas alebo ho brať aj keď nechce. Vopred ďakujem za odpoveď
Dobrý večer, se zvířaty je to jako s lidmi, každé je jiné a na každé se musí jinak. Tohle mládě potřebuje víc času a opatrnější zacházení, tak mějte trpělivost. Jděte na něj přes nějaké zdravé dobroty jako sušené květy atd. Nechytejte ho proti jeho vůli, počkejte, až přijde samo.
Budem sa snažiť. Ďakujem za radu.
Dobrý deň. Mám doma dvoch osmakov a všimol som si že jeden z nich má predné labky úplne hole bez srsti. Pritom druhý má predné labky celé pokryté srsťou a aj tento ich predtým mal tiež take. Stretol sa niekto už s takýmto niečim?
Dobrý den, pravděpodobně se jedná o stres, kvůli kterému si zvíře tlapky líže nebo přímo vytrhává srst na nich. Pozorujte ho, může mu vadit chování druhého osmáka nebo nějaký vliv okolo klece.
Dobrý den, chtěl bych se optat co mám dělat když osmák kouše vše co je v kleci. Především kouše plastový kryt a hlavně klec. Můžu udělat něco pro to aby přestal a nebo toho necha nějak sám. Přes den se jim věnují docela dlouho a tak se divím že dělají bordel tedy jeden ten druhý je v klidu. Prosím o radu. Předem děkuji za odpověď.
Dobrý den, osmákovi je přirozené, že ničí vše v kleci i klec samotnou. Ta nesmí být plastová, jinak se vám z ní prokouše ven, vyrábí se speciální klece pro osmáky s mřížkou vespod. Dejte jim tam kolečko na běhání a větvičky jabloně nebo břízy, vyřádí se na nich.
Dobrý den,
Chtěla bych se zeptat, zda je možné klec i s mláďaty a matkou vyčistit, nebo zda je možná výměna ubikace.
Udělali jsme asi chybu, protože nám samec začal zdrhat z klece, rozhodli jsme se vyměnit ubikace a mláďata s matkou jsme přesunuli. Teď je od sebe odstrkuje a nechce je nakojit, je možné, že odstavila?
Prosím o rady, jak máme postupovat.
Dobrý den, to je špatné. Můžete jí tam aspoň vrátit podestýlku, na které byla předtím? Je to pro ni stres a pravděpodobně proto nemá o mláďata nyní zájem. Pokud jim ještě nejsou 4 týdny, tak je to problém. Dejte jim tam nějaký domeček, mláďata do něj a doufejte, že se k nim samice vrátí.
Děkujeme za rady.
Podestýlka vrácena a mláďata nakojená matkou.
Bezva 🙂
Dobrý den, měla bych otázku, jestli nevíte co je našemu osmákovi. Máme dvě samičky, jedna z nich začala hodně polehávat, nechce nic moc pít ani jíst. Přijde mi, že má hodně zadní nožičky od sebe a skoro nebobkuje. Občas vyleze z domečku a zase se hned vzátí. Nevíte co by ji mohlo být nebo jak jí máme pomoc, co jí dát? Máme dojít k veterináři? Předem děkuji za odpověď.
Dobrý den, může to být cokoliv, možná mrtvice. Zajděte co nejdříve k veterináři. Držím palce.
Dobrý den,
Mám pár otázek ohledně osmáka.
1) Chodím do 8. třídy a chtěl bych si pořídit osmáka je to dobrá volba?
2)Kolik času bych s ním měl trávit?
3)Je tedy dobré si pořídit jednoho či dva osmáky?
Předem děkuji za odpověď.
Tomáš Nikot
Dobrý den,
osmáka si v 8.třídě rozhodně můžete pořídit. Je třeba se mu věnovat aspoň hodinu denně, stejně mu však kamaráda nenahradíte a je lepší si pořídit dva.
Je tedy lepší pořídit dvě samice či dva samce a mají být ze stejné rodiny.
Je jedno, jestli samce nebo samice, ale musí být sourozenci.
Takže může být pouze jeden a když mu věnuju hodinu denně tak to bude v pohodě protože dva jsou na mně už moc?
Ještě jsem se chtěl zeptat jestli se ochočí lépe pokud budou dva nebo když bude jeden.
Děkuji za odpověď.
Ne, osmáci musí být dva. I tak byste se jim měl hodinu denně věnovat. Na ochočení osmáka to vliv nemá. Pokud je to moc, pořiďte si jiné zvíře.
Dobrý deň. Rada by som sa spýtala. Upravujete nejako osmakom pazúriky ? Alebo čo im dať do klietky aby si ich samé obrúsili ? Lebo moja slečna ich má už poriadne dlhé a pomaly sa jej krútia dovnútra. A vyzerá že jej to aj zavadzia lebo je nervózna a stále hrabe pomedzi mreže. Vopred ďakujem za rady. 😉
Dobrý večer, osmáci si drápky většinou sami okusují. Pokud je už mají hodně dlouhé, je třeba je zastřihnout. Pak jim můžete dát do klece pemzu nebo víc dřeva, o které by si drápky zbrousili.
1. Rád bych se zeptal, když samice porodila tak jsem dal samce na den pryč ale když jsem ho dal zpátky tak se k němu jedno mládě přiblížilo a on ho začal okusávat tak jsem ho dal zpět.
2. Jedno mládě se vzpírá a matka se o něj nechce starat i když žije, co je za problém?
Dobrý den, samce nechte odděleného raději až do odstavu mláďat, pokud je okusuje. Pokud se matka nechce starat o mládě, bude nejspíš nemocné nebo má málo mléka. Přijdete jí krmení. Jestli to nepomůže, máte možnost mládě nechat osudu nebo ho dokrmovat ručně ze stříkačky. Popis najdete tady na webu v článku o ježcích.
Dobrý deň. Chcem sa spýtať. Koľko dní vydrží osmak doma sám ? Ked odídeme napríklad na víkend preč bude to v poriadku ?
Vopred dakujem za odpoved.
Dobrý večer,
pokud bude mít dostatek jídla, vody a zábavy, tak na víkend vydrží.
Dakujem za odpoved. Ale este mam jednu otázočku. Čisto teoreticky ak by som mala brata a sestru spolu v jednej klietke párili by sa ???
Dobrý den,
ano, pářili, a to rozhodně není správně.
Dobrý den, v listopadu jsme pořídili dva osmáčky – kluky. Dnes ráno bohužel jeden z nich zemřel. Nepodařilo se mi zjistit důvod, včera vypadali oba naprosto v pořádku, běhali v kolečku, jedli, pili, … Přijde mi, že mu natekla sliznice, ale nejsem si vědoma, že by snědl něco nevhodného..
Ale mojí otázkou je, zda je pro osmáčka, který zůstal sám, lepší když bude i nadále sám (samozřejmě s tím, že se mu budeme více věnovat), nebo mu máme raději pořídit kamaráda. Na internetu jsem nenašla jednoznačnou odpověď pro případ, že se jedná o takhle mladé osmáky a nechci, aby se trápil.
předem děkuji za odpověď
Julie
Dobrý den, z vlastní zkušenosti vím, že dát dohromady osmáky samce není vůbec jednoduché, ve finále jsme skončili se dvěma klecemi. Ideální by bylo, pokud byste sehnala jeho sourozence, jinak bych do toho nešla, protože po pohlavní dospělosti hrozí, že se vám poperou a bude třeba je rozdělit.
Dobrý, den.
Dnes jsem si koupila omáčka a je prý 2 týdny po odstavení. Problém je v tom že se moc nepohybuje a pořád hledá teplo a je studený. Předem děkuji za odpověď.
Dobrý den, osmákovi bude asi o pár týdnů méně. Problém jejich mláďat a stejně i mláďat morčat a činčil je v tom, že se rodí ostrstěná, schopna slyšet, vidět a dokonce i částečně jíst pevnou stravu. Jsou však do 6 týdnů závislá na rodičích a musí s nimi být. Někteří „chovatelé“ nechtějí zvířata tak dlouho živit a pošlou je do světa dřív, však stejně nikdo nepozná, jak jsou mláďata stará. Kontaktovala bych člověka, co vám mládě prodal a řešila bych to s ním. Rozhodně to není normální.
Dobrý den,
Chtěla jsem se vás zeptat mám doma dceru která jedla gumový bonbony a jeden malinký bonbon ji spdl na zem( byl tam asi cca 3 dny) , našel ho náš osmáček a třošku ho okousal ( opravdu malinko !)
Stalo se to asi před cca : 10 minutami. Poté jsem mu to začala vydnávat s tlamičky a dala jsem ho do klece a dala jsem mu granuli aby neměl v puse sladký
Chtěla jsem se jen zeptat , protože já se v tom moc neviznám jestli náš osmáček nedostane cukrovku, a jak tomu máme kdyžtak zabránit. Dceři by bylo moc líto kdyby umřel, za kolik dní se kdyžtak projeví ?
PS: MOC HO NEPŘEKRMUJEME , VYNECHVÁME OVOCE, ROZINKY, PIŠKOTY, OŘÍŠKY.
Děkuji za odpověd : Zajicová ……
Ale žádných příčin jsem si nevšimla , že by víc pil , močil atd….
Dobrý den, nebála bych se o něj. Cukrovku byste poznali podle šedého zákalu v oku, ale podle mě mu nic nehrozí. Hezký víkend.
Děkuju, také přeji pěkný víkend .. Zajícová
A za jak dlouho se projeví cukrovka? očičko má černé, skopojeně si hraje
Za jak dlouho nevím, není to rozhodně ze dne na den a po jednom sežraném bonbonu.
Děkuju ,nesnedl celý jen trošku okousával , snad stoho nic nebude 🙂 , pěkný zbytek dne .. Zajícová
Dobry den, koupili jsme 3 cca rocni osmacky, s tim ze jsou udajne ochocene. Mame je doma treti den a strašně se boji. Je šance ze si zvyknou, hlavně na deti? Nerada bych je trápila. Dekuji
Dobrý den, tři dny je skutečně krátká doba na zvyknutí na nové prostředí. A pak jde taky o to, jestli předchozí chovatel o ochočení nelhal. Navíc osmák není pro dítě zrovna vhodné zvíře, je velmi rychlé, škrábe a může mu při špatné manipulaci upadnout ocas.
Daji se v tomto veku jeste ochočit? Alespon tak, aby nebyli vystresovani a dali se vzit do ruky? Velice dekuji.
To si myslím, že ano.
Dobrý den, chtěla jsem se zeptat mám doma 3 osmáky které jsem dostala od kamarádky, když sem je dostla tak jsem si všimla že samička má na pravým lýtku takový kolečku bez srsti ( jako kdyby jí vypadla ), včera jsem si všimla u kluka že má přední packy holé ( jako má ta holka na lýtku ) , není to nejaká nemoc ? nebo se o ně nestarám dobře ? Za odpověď velmi dekuji
Dobrý den,
těch příčin může být víc – alergie nebo stres jako reakce na změnu prostředí. Taky to může být plíseň nebo nějaký parazit, zajděte k veterináři.
a také ten kluk furt chce jít ven a prokousává takovou mřížku dole , a nevíte z čeho je ta plísen nebo prazit myslím že mají čisto , a na co mužou mít osmáci alergii, je pravda že sme jím predevčírem koupili nové žrádlo třeba muže mít alergii
A je ten veterinář nutný ?
To já takhle na dálku skutečně nepoznám. Je to vaše zvíře, rozhodněte se sama.
Třeba je prostě nesvůj, ve stresu a ty chlupy si trhá. Určitě chce ven, nechte je proběhnout, pořiďte jim kolečko. Alergie může být na čistící prostředek nebo třeba na podestýlku.
Aha dekuju, kolečko tam mají pouštím je 2x denne 5-10 minut ale ten kluk chce být venku porád. A muže mít alergii i na nejaké jídlo ? Ještě jsem se chtěla zeptat chovám doma i andulku ktrerá tam lítá a kadí jim tam nemá to třeba s toho ? Poradila by ste mi prosím postup co mám delat aby se stoho muj osmáček dostal a chloupky mu narosly?
Ano, může to být alergie na ptačí trus. Na jídlo těžko, mají dost dietní stravu. Chlupy by mu měly zase narůst samy, pokud chcete víc informací, tak na veterináře.
Děkuji k veterináři určitě zajdeme tak moc dekuji za radu, pěkný den 🙂
Děkuju, hezký večer.
A ještě je na noc přendáváme do chodby nemají to ze zmeny v prostředí ?
To asi ne.
Dobrý den. Mám pár otázek.
1. Musí osmák mít pýtko nebo mu stačí mistička s vodou?
2. Dělají osmáci velký hluk a bordel?
3. Spí po celou noc nebo dělají rámus už brzy k ránu?
4. Musí se osmákovi měnit podestýlka hodně často nebo stačí méně?
Děkuji předem za odpověď 🙂
Dobrý den,praktičtější je pítko, do misky si nahází krmení nebo podestýlku. Ano, dělají velký hluk v kolečku nebo kousáním mříží klece a jsou aktivní i v noci. Nepořádek dělají okolo klece taky. Podestýlka stačí měnit jednou týdně podle typu podestýlky.
Máme doma dvouletého osmáka samečka. Dcera už na něho nemá tolik času a nechci, aby byl smutný. Je možné mu pořídit kamaráda také samečka? Nechci mladé. Můžou se kamarádit i když spolu nevyrůstali a nejsou z jednoho hnízda?
Dobrý večer,
pravděpodobně se samci spolu nesnesou, nedoporučuji to. Nechte ho samotného, více se mu věnujte nebo mu pořiďte samici a nechtě ho vykastrovat.
Prosím vás mohla bys se ještě zeptat jestli mužou osmáci šišku ( ze smrku nebo z borovice), sebrana v lese , dekuji za odpověď Gimi
Dobrý večer, nedávala bych mu ji.
Prosím mám 3 osmáky , Jerry , Sisi , Rocky a v noci porád točí s kolotočem nevíte co mám delat , poradte mi prosím za odpověď dekuji Gimi , PS : přece jsou to denní zvířata
Dobrý večer, tak jim na noc kolotoč vyndejte nebo je dejte do místnosti, kde se nespí.
dobrý den,
potřebovala bych radu. měli jsme doma 2 osmáčí slečny ale starší 7 let nám teď umřela. jen teď nevím co s tou mladší ta má 6.5 let a já nevím jestli už není stará na nové kamarády. chtěla bych aby byla s námi co nejdéle proto teď váhám zda jí pořídit nebo nepořídit další 2 osmáčky.
Dobrý den,
řekla bych, že samička je na nové kamarádky už stará. Pozorujte ji, jestli není smutná, pokud by byla, zkusila bych pořídit další.
moc děkuji za radu.
Dobrý den, pokud plánujete s chovem osmáčků pokračovat, nebála bych se k staré samičce přidat 2 mláďata po odstavu. Sama chovám osmáky už dlouho a s podobným dilematem jsem se potýkala předloni u sedmiletého samečka. Viděla jsem ale, že samotný hrozně strádal a chátral mi před očima. Pořídila jsem k němu tři mláďata a staroušek se nádherně zvetil, řekla bych že alespoň o rok omládl a brzy oslaví devátý rok:)
Dobrý den mám 2 osmáky a nejde mi knim přidat třetí. Myslíte si že by jsem mohla lépe skamarádit kdyby byli dva ke dvoum.
Dobrý večer, určitě ne. Dejte jim klece co nejblíž k sobě. Pouštějte je spolu dohromady mimo klec. Pak společnou klec vydesinfikujte a všechny věci v ní a dejte je pomalu dohromady.
Dobrý den
Jeden z mých osmáčků začal kulhat na jednu nožku(zadní) nevím jestli bych měla zajet k veterináři ,ale normálně jí pije ohryzuje větve…stejně jako druhý osmáček. Tak bych se vás chtěla zeptat jestli je to na veterináře nebo ne.
Předem děkuji za odpověď.
Dobrý den, záleží, jak mu ta noha vadí, zda je vidět, že ho to bolí atd.