Oblovka

Podívejte se na reportáž o oblovkách natočenou u nás v pořadu Polopatě (čas 30:34).
Edit k videu: Jedná se o video z roku 2014, proto bych ráda zaktualizovala informace v něm uvedené.
1. Rašelina jako substrát ano, ale smíchat s mletým vápencem. Sama o sobě je kyselá.
2. Do ubikace nikdy nedávat keramické misky, ale plastové. Nedáváme ani kameny, co se týče tepla, zajišťujete ho topnými foliemi přilepenými na ubikaci z vnější strany. Lampy nedávat, mohou šneka popálit nebo přehřát.
3. Šneky nekrmíme ničím, co obsahuje mouku, namočené granule nebo piškoty nesmí.
4. Šneky nekoupeme v čaji, pouze je jím omýváme. Miska s vodou v ubikaci není třeba.

hlídání šneků PrahaTaxonomické zařazení 

Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: měkkýši (Mollusca)
Třída: plži (Gastropoda)
Řád: plicnatí (Pulmonata)
Čeleď: Achatinidae
Rod: oblovka (Achatina)

Obecně o achatinách

Oblovka či achatina jsou názvy největšího suchozemského šneka, jehož původním domovem je Afrika a Madagaskar, v našich podmínkách ho tedy venku nepotkáte. Pokud někomu oblovka „přeroste přes hlavu“, nesmí se v žádném případě pouštět do volné přírody. Pro naši přírodu by se stala pohromou, protože se rychle množí a sežere vše, na co přijde. Oblovek existuje okolo 200 druhů, liší se především svou velikostí a zbarvením ulity i nohy (šnečího tělíčka), ale i náročností na prostředí. Africká oblovka je nenáročný mazlíček vhodný pro alergiky a jeho sliz dokonce pomáhá při ekzémech a vyrážkách. Oblovka se dožívá nejčastěji 5 až 8 let. Sama mám však doma již desetiletou Achatinu ghanu.

Nejznámější druhy oblovek

Lissachatiny

Oblovka žravá (Lissachatina fulica)

Někdy se nazývá Oblovka maurická. Dorůstá velikosti 15 cm a může naklást až 400 vajíček. Je invazivním druhem, třeba na Floridě je přemnožená. Má hodně poddruhů, např. Lissachatina fulica hamillei, Lissachatina fulica hamillei Rodatzi nebo Lissachatina fulica Madagascar.

Oblovka rezavá (Lissachatina immaculata)

Dorůstá velikosti až 13 cm a může naklást 150 vajíček. Jedná se o samooplozující druh, takže k rozmnožení nepotřebuje druhého jedince, mláďata však bývají geneticky poškozená. Ve své domovině jsou ohrožené a je zakázáno je vyvážet.

Oblovka šíťkovaná (Lissachatina reticulata)

Jedná se o nejčastěji chovanou oblovku vůbec, hovorově se nazývá „retka“. Dorůstá až 20 cm a po pohlavní dospělosti (6. až 9. měsíc) může naklást až 500 vajíček několikrát ročně. Jsou nenáročné na chov, výjimečně aktivní přes den a více společenské, než ostatní druhy achatin.

Oblovka zlatá (Lissachatina iredalei)

Dorůstá 7 cm a rodí živá mláďata! Jedná se o stromového šneka, který ocení jídlo ve výškách a taky větvičky na lezení. Poznáte ji podle proužku na noze. Má dvě varianty – albinotickou a červenou (Platymma tweediei), která se kvůli náročným podmínkám na chov u našich chovatelů nedaří.

Archachatiny

Archachatina marginata

Má velké množství poddruhů. Pohlavně dospívá v 9. až 10. měsících věku.

Achatiny

Oblovka obrovská (Achatina achatina

Jedná se o jeden z největších druhů oblovek, může dorůst až 30 cm. Pohlavně dospívá až ve dvou letech a poměrně neochotně se množí, když už, tak dává v jedné snůšce až 300 vajíček.

Achatina zanzibarica

Má ráda vlhko (až 90% vlhkost) a vyšší terárium. Rodí živá mláďata.

Chov oblovek

Přestože jsou oblovky původem z Afriky, velice jednoduše se dají chovat i u nás doma. Nejideálnější pro jejich chov je terárium, které by mělo být prostorné vzhledem k tomu, že šneci, respektive jejich ulity, mohou v zajetí dorůstat až 20 cm (největší oblovka světa má dokonce 39,3 cm). Můžete použít však i akvárium s víkem nebo plastový box z Ikea nebo Pepco. S plastovým boxem se při čistění lépe manipuluje než s těžkým skleněným teráriem. Ubikaci můžete šnekům vybavit živými květinami (v tom případě se s nimi však hned rozlučte), kůrou či mechem, který dobře zadržuje vlhkost. Z rostlin, které se k oblovkám hodí, mohu vyjmenovat šplhavnici (Potos), bromélii nebo lopatkovec. Rozhodně do ubikace nedávejte kameny nebo keramické misky, protože by si o ně oblovky mohly rozbít ulitu. Jako domeček pro oblovky můžete použít kokosovou skořápku, ale často plesniví kvůli vlhkosti, tak ji nechávejte vyschnout mimo box. Můžete využít také korkové dekorace do terárií, ty vlhkost nepohlcují. Pokud si chcete přinést přírodní dekorace třeba z lesa, nechte je vždy v mrazáku nejdříve přemrznout.
Teplo oblovkám zajistíte výhřevnými deskami nebo foliemi přilepenými na boky terária nebo výhřevnými podložkami, rozhodně nevhodné je do terária umisťovat žárovku kvůli teplu nebo vitamínu D3. Ten zajistíte potravou (např. vařeným vaječným žloutkem). Ideální teplota prostředí v teráriu je okolo 23-27°C, ale vždy záleží na druhu achatiny, kterou chováte, proto si o ní vždy zjistěte, jaké podmínky (především teplo a vlhko) potřebuje. Při teplotě pod 20°C jsou achatiny méně aktivní, méně přijímají potravu. K zimnímu spánku se však tito šneci neukládají a neměli bychom je tedy přes zimu dávat do chladné, tmavé místnosti jako třeba želvy. Při poklesu teploty prostředí nebo při nevhodných podmínkách se oblovky někdy zavíčkují nebo se zavrtají do substrátu a na krmení vylézají méně často. Pokud je šnek zavíčkovaný dlouho a nekonzumuje potravu, bude nejspíš nemocný nebo mu nevyhovuje teplota prostředí či vlhkost, proto je třeba upravit podmínky. Zahrabávání dospělců je poměrně časté, problémem je zahrabávání mláďat, musí totiž přijímat potravu častěji, než dospělí.
Achatiny vyhledávají vlhko (80 – 90 %), takže by se jim terária měla pravidelně rosit vodou. hlídání obovek v PrazeNe však tolik, aby jim půda plesnivěla. Jako substrát do terária použijte lignocel nebo klasický rašelinový terarijní substrát, který seženete v každých chovatelských potřebách. Rašelinu je však třeba míchat s vápnitým dolomitem, je sama o sobě dost kyselá a dolomit navíc pomůže v boji proti množení mušek. Podestýlka vás vyjde na částku okolo 70 Kč. Substrát by měl být stále kyprý a dostatečně hluboký, aby se do něj šneci mohli lehce zahrabávat. Je dobré substrát pravidelně načechrávat, aby se neudusal a udržel si kyprost. Zamezíte tak i množení mušek, které přitahuje převlhčená půda a také zbytky potravy. Ty by se ze substrátu měly odstraňovat každý druhý den. Nezapomeňte také na pravidelné odstraňování trusu oblovek. Osobně substrát kompletně měním, až když je velmi vlhký nebo když z něj vylétají mušky. Není třeba ho preventivně měnit jako třeba podestýlku jiných zvířat.
Oblovky jsou společenské, proto se nedoporučuje chovat jen jednu. Vypozorovala jsem, že ve dvou bývají veselejší a pokud jeden z nich umře, druhý se zahrabe a nechce přijímat potravu. Chovat pospolu více druhů oblovek není vhodné, protože každý druh potřebuje jiné podmínky chovu a navíc se spolu některé mohou křížit. Křížením se nejen kazí čistota jednotlivých druhů oblovek, ale může se taky stát, že oblovka nebude anatomicky schopna naklást vajíčka, protože budou příliš velká. Křížení může nastat mezi achatinou a achatinou, mezi archachatinou a archachatinou a mezi lissachatinou a lissachatinou, ale rozhodně ho nedoporučuji. Teoreticky je tedy možné chovat např. achatinu s lissachatinou nebo archachatinou atd. bez hrozby křížení, ale moc se mi to neosvědčilo, přišlo mi, že se jiné druhy prostě nerozumí.
Dále jsem vypozorovala, že albinotické varianty druhů bývají obecně aktivnější, než ty klasicky zbarvené.
Oblovky v žádném případě není vhodné dávat „vyvenčit“ ven na trávu a na sluníčko. Jsou to převážně noční zvířata (kromě Oblovky šíťkované), mohou se rychle přehřát a z půdy si mohou přinést různé parazity.

Krmení oblovek

Tím, že jsou oblovky většinou noční zvířata, měly by se krmit večer. Krmení oblovek není finančně náročné, i když opravdu velice rády jedí. Spořádají téměř cokoliv, ale přednost dávají zelenině. Nejlépe se mi osvědčily různé druhy salátů, čínské zelí, mrkev, jablko, paprika, okurka (podávat jen občas) a v létě omytá pampeliška, jetel, hluchavka, jitrocel. Můžete zkusit oblovkám nabídnout i jiné druhy zeleniny a ovoce. Pozor však dejte na citrusy, ty odvápňují a zároveň naleptávají ulitu, takže je oblovkám vůbec nepodávejte. Opatrně s rajčaty, dávejte občas a vždy z nich vyndejte semínka. Jídelníček oblovkám můžete zpestřit například podáním batátu, kedlubny (i omytých listů) nebo vajíčka vařeného natvrdo. Jednou týdně můžete zařadit i moučné červíky nebo gammarusy, nitěnky nebo syrové ryby či kuře. Některé e-shopy pro oblovky nabízí i různé směsky na kašičky pro oblovky. Můžete si je však vyrobit i doma nasušením různých bylinek a následným rozdrcením najemno. Podávají se zalité vodou. Zbytky kaše se musí nejpozději do 24 hodin odstranit, aby se zabránilo plísni. Rozhodně se mouce, těstovinám a rýži, oblovky tato jídla nedokážou strávit a může jim to způsobit zdravotní komplikace jako je vyhřeznutí volete. Nepodávejte ani granule pro kočky či psy. Hodně oblovek je zvyklých pouze na salát či salát a nic jiného nechtějí. Pokud je to tak, na pár dní jim okurku nebo salát odstraňte a dejte třeba mrkev nebo jablíčko nebo jiné zdravé dobroty.
Pokud odjíždíte na víkend, dejte oblovkách rozkrojený brambor nebo batát, vydrží dlouho čerstvé a oblovkám chutnají. Jinak se uvádí, že dospělí jedinci vydrží bez potravy i 9 dní, mláďata musí neustále něco konzumovat.
Pro růst pevné ulity je nutný pravidelný přísun vápníku. Zajistíte ho sépiovou kostí nebo rozdrcenou vaječnou skořápkou či dolomitem.
Vodu si oblovky berou z potravy, není třeba ji dávat v misce, pokud už ji do terária či boxu dáte, tak v plastové misce, aby si o ni oblovky neporanily ulitu.

Rozmnožování oblovek

Achatiny jsou hermafroditi, to znamená, že mají jak samčí, tak samičí pohlavní orgány. Existuje jen jeden druh, který je samooplozující, a to Achatina immaculata. K oplození u ostatních druhů dojde pouze v případě, že chováte jedince dva. Páření rozpoznáte tak, že uvidíte dvě oblovky přitisknuté k sobě  za spodní část nohy. Nikdy od sebe šneky neodtrhávejte, mohli byste jim ublížit. Před nakladením vajíček oblovky přestávají přijímat potravu, některé druhy se mohou i zavíčkovat. Množství vajíček bývá proměnlivé, záleží na druhu, a jsou podobná antiperlím. hlídání oblovek PrahaPokud nestojíte o to odchovat všechny jedince, jednoduše vajíčka odeberte a rozdrťte, zmrazte nebo přelijte horkou vodou. Rozdrcená vajíčka můžete podat dospělcům jako potravu.
Vajíčka, která chcete nechat vylíhnout, je vždy lepší od rodičů odebrat, protože ti mohou vajíčka pozřít. Vajíčka dáme do větratelné krabičky se substrátem. Za 10 dnů můžete očekávat vylíhnutí malých šnečků. Ti jsou velcí několik milimetrů. Skořápky z vajíček neodstraňujte, malé oblovky je sežerou, pomáhají tak líhnutí sourozenců.
Po vylíhnutí jedinců je třeba udělat selekci mláďat, tedy výběr těch nejlepších, největších, nejsilnějších a nejzdravějších jedinců. Nemocné, malé atd. se usmrtíte zmražením v igelitovém sáčku (aspoň 24 hodin). Mladé šnečky krmíme stejně jako dospělé jedince s důrazem na příjem vápníku, není třeba jim potravu strouhat. Mláďata chováme pospolu, dospělce spolu.
A pozor, některé druhy oblovek (Achatina zanzibarica či Lissachatina iredalei) jsou vejcoživorodé, rodí tedy rovnou živá mláďata!

Nemoci oblovek

hlídání achatin PrahaI achatiny mohou trpět nemocemi, jejich nejčastější příčinou jsou parazité, plísně nebo nedostatek vápníku.

Zavíčkování
Pokud oblovkám něco nevyhovuje (většinou nemají dostatečné teplo nebo vlhko) nebo jsou napadené parazity, často se zavíčkují vápenitým víčkem s otvorem pro dýchání. Dokážou tak vydržet opravdu dlouho bez příjmu potravy, a tak se mohou snadno vyčerpat a uhynout. Proto je dobré zlepšit podmínky chovu, a pak oblovku probudit omytím ve vlažné vodě.
Některé druhy se víčkují před snůškou vajíček a je to v pořádku, nabírají tak sílu a neměli bychom je rušit.

Paraziti oblovek
Přítomnost parazitů poznáte tak, že je šnek zalezlý v ulitě, může z něj vytékat zapáchající tekutina. V případě napadení parazity je třeba šneka umýt ve vlažné vodě, případně vykoupat v heřmánkovém čaji a oddělit ho od ostatních do čistého, vybaveného boxu. Bohužel oblovky na parazity často umírají.
Oblovkám škodí octomilky nebo smutnice a jejich larvy. Tyto mušky ke šnekům láká vlhký substrát a jídlo. Pokud je u oblovek najdete, vyhoďte substrát, vymyjte box nebo terárium a omyjte šnečky vlažnou vodou. Bohužel se mi i přes různé síťky nedařilo přístupu mušek k oblovkám zabránit. Proti muškám se špatně bojuje. Je dobré smíchat lignocel s vápnitým dolomitem (koupíte v květinářství nebo v hobby potřebách) a substrát pravidelně kypřit.
Někteří chovatelé doporučují k oblovkám do ubikace umístit stínky nebo svinky. Jsou to drobní živočichové, které najdete venku třeba po odkrytí kamene. Živí se zbytky potravy a také živočišnými zbytky, čistí tak substrát od všeho, co tam nemá být, včetně hovínek oblovek. Stínky i svinky se rychle množí, proto musíte při čištění dávat pozor, abyste se jich omylem nezbavili. Říká se, že tam, kde jsou tito živočichové, mušky a jejich larvy nemají šanci.

Plíseň
Plíseň
poznáte podle bílých skvrnek na noze oblovky. Šneka oddělte od ostatních, aby se plíseň nerozšířila i na ně a koupejte ho v heřmánkovém nebo třezalkovém čaji  čaji jednou denně do doby, než plíseň vymizí. Minimálně 14 dní.

Vyhřeznutí volete
Vyhřeznutí volete je způsobeno zánětem volete. Jeho příčinou bývá otrava jídlem (piškoty, mouka, granule), infekce nebo bakterie či paraziti v trávicím ústrojí oblovky. Vyhřeznutí volete se projevuje bílým, rosolovitým útvarem plným hnisu. Oblovka nemůže přijímat potravu, a tak je třeba reagovat rychle, než se úplně vysílí. Útvar propíchněte sterilním špendlíkem. Hnis odteče a následně bude vytékat už jen čirá tekutina. Útvar by se tak měl zmenšit a postupně úplně ztratit. Místo umyjte heřmánkovým čajem. Než se rána úplně zahojí, měla by oblovka být umístěna do čistého prostředí bez substrátu.

Měkká ulita 
Pokud nemá achatina dostatek vápníku, má to za následek změkčení ulity. Při uchopení do ruky se tak může snadno poškodit. Dbejte na pravidelný a dostatečný přísun vápníku! Pokud oblovky nechtějí sépiovou kost vcelku, strouhejte jim ji na zeleninu. Případně můžete zeleninu posypat i minerálními doplňky pro terarijní zvířata či dolomitem. Oblovkám můžete podat i rozdrcené vaječné skořápky. Šnečka nikdy nezvedejte za novou část ulity (ta část nejblíže noze), je to její nejměkčí část a mohla by prasknout.

Poškození ulity
Ulita šnečkovi slouží jako ochrana jeho vnitřních orgánů. Pokud se oblovka zraní, je třeba nejdřív zkontrolovat, zda si neporanila i orgány. Pokud ano, trápí se a je lepší ji zmrazit v mrazáku, kde usne a uhyne. Pokud si šnek ulitu poraní, dokáže si ji většinou sám zacelit. Potřebuje k tomu vápník. Prasklinu na ulitě můžete provizorně zalepit náplastí bez polštářku, při větších poraněních se občas používá sádra, ale sama s tím nemám zkušenosti. Rozhodně z boxu nebo terária odstraňte ostré předměty a kameny, hliněné nebo keramické misky, o které by se oblovka mohla zranit. Ulitu nikdy ničím nemažte.


PRAVIDLA DISKUZE
1. Své dotazy k chovu oblovek pište výhradně do diskuze níže, nevkládejte odkazy.
2. Nepište e-maily, neodpovídám na ně, nevolejte na mobil, obojí je určeno jen pro zákazníky.
3. Vulgární nebo nesrozumitelné dotazy jsou ihned smazány. Pište tak, aby se to dalo přečíst.
4. Odesláním komentáře souhlasíte se Zásadami ochrany osobních údajů.

447 Responses to Oblovka

 1. Simona says:

  Dobrý den, mám strach o svou oblovku. Minulí týden jsem ji našla přilepenou na víku od terária, sundala jsem ji a dala zpět ale opět vylezla na víko a byla tam dva dny, ani nejedla. Nedalo mi to a terárium jsem vyčistila, když jsem ji tam dala tak opět vylezla na víko ani si nevšimla sepiovky a ani oblíbeného okurku… ten jsem ji nakonec připevnila na víko a žrala jak pominutá. Ráno byla zavrtaná v lygnocelu a je tam už čtvrtý den.
  Nevíte čím by to mohlo být ?

 2. Adam Rabas says:

  Dobrý den, chovám archaachatinu rhodostamu Benin, albína a poslední dva dny je schovaná v lignocelu a když jsem ji zkoušel vyndat a dát jídlo tak nezájem a zase se zahrabala a jídla si nevšimla, měla tam 22 stupňů, tak jsem ji teplotu zvětšil na 24,5 ale furt nic, nevíte co by to mohlo být? Děkuji

 3. Hanka says:

  Dobrý den.
  Mám starost o svoje dva šneky. Šnek Sem a Šnek Tam ještě v pondělí vesele jezdili po terariu, přehrabovali se v jídle, jedli cuketu, dýni, salát, okurek, mrkvovou nať a sepiovou kost, taky jim chutnala bazalka. Ráno šnekárium vypadalo, jak kdyby se tam proběhlo stádo prasátek, teploměr shozený, přeplý na °F (vůbec netuším, jak to udělali) a šneci byli spokojeně zaparkovaní každý v jednom květináči připravení zase večer v obvyklou dobu vyrazit. Pak se ale něco změnilo a oni od té doby skoro nic nejí, jen tak letargicky popolézají, bývají nalepení na sépiové kosti, tělo vytažené, ale hlava schovaná nebo jen částečně vystrčená a tykadla zvadle visí. Pak třeba kousek popolezou a zas ten samý stav. Je to zoufalý pohled. Koupila jsem jim vyhřívací destičku, kterou jsem jim dala na zadní stěnu a teplotu udržuju mezi 23 a 24°C. Žádné octomilky nebo jiné mušky jsem tady nezahlédla, žádné fleky na těle taky nemají.
  Poraďte mi, prosím, co mám pro své malé kamarády udělat, aby zyse byli jako dřív. V povdělí jsem jim dala to šnekaria větvičku rýmovníku, ale už jsem ji radši vyhodila. Že by to bylo tím?
  Předem Vám moc děkuji za odpověď.

 4. Marteax says:

  Dobrý večer je možné množit mezi sebou druh šneka achatina achatina achatina fulica albino nebo se musí množit jen stejní druh šneka
  děkuji za odpověď

 5. Marteax says:

  Dobrý den rád bych se zeptal jestli je možné chovat v plastovém teráriu dohromady šneka rodu
  Achatina Achatina a Achatina Fulica albíno aniž by si navzájem ubližovali nebo nebo si okusovali ulity děkuji za odpověď

 6. Adam Rabas says:

  Dobrý den, viděl jsem svojí achatinu, jak se jazýčkem „brousí“ ulitu. Někde jsem četl, že šnekovi chybí nebo něco podobného, ale už si nevzpomínám co to bylo a článek nemohu najít. Co to může být? Děkuji

 7. Pavel says:

  Dobrý den, před chvílí jsem pozoroval co zrovna dělá šnek v noci a našel jsem ho přilepeného vysoko na straně terária, a vysela mu ulita směrem dolů.
  Vím že je to možné směšná otázka, ale bál jsem se aby se mu ulita třeba neutrhla od těla, tak jsem mu nohu opatrně odlepil a sundal ho dolů. Je možné, aby se něco takového stalo, že by se mu ulita gravitací utrhla, nebo šnek ví co dělá. Moc děkuji za rady.

 8. Pavel says:

  Dobrý den,
  mám otázku, když si přivezu malého šnečka domů a chci ho dát k velkému přibližně dvouročnímu, mám ho tam jen tak dát, nebo se musí nějak seznámit?
  Děkuji

 9. misa says:

  Dobrý den, dnes jsem si všimla že jeden z mých šneků má na těle (noze) jakési poranění. Ubikaci jsem jim čistila před týdnem a tehdy jsem si ničeho nevšimla, takže to má relativně čerstvé. Vypadá to, jakoby se mu sedřela horní hnědá vrstva pokožky a zůstala jen bílá vrstva pod ní, místo je prohloubené a lze to cítit na dotyk. Noha na dotyk toho místa reaguje, ale jinak se oblovka chová stejně jak předtím, není zalezlá a jí, možná je jen lehce méně aktivní. Nemáte tušení, co by mohla být příčina? A je bezpečné šneka nechat s ostatními? Momentálně jsem ho dala do karantény. Předem děkuji za odpověď.

 10. Pavel says:

  Děkuji moc za rady, jenom čistě ze zvědavosti, proč někde nazývají reticulatu jak achatinou tak i lissachatinou a také například immaculatu?

 11. Ani says:

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat jak rozmnožit dvě achatina immaculata a jestli to de i v srpnu nebo jenom na jaře. děkuji ☺

 12. Pavel says:

  Dobrý den,
  mám doma jednu oblovku a chtěl bych k ní dokoupit druhou, ale jiného druhu, aby se nemohli rozmnožovat, ale četl jsem, že i některé druhy se umí rozmnožovat mezi sebou. Problém je že nevím jaký druh oblovky mám. Je možné to zjistit jen podle vzhledu?
  Hezký den

 13. Adam Rabas says:

  Dobrý den, mám dotaz ohledně mé achatiny,
  můj šnek vůbec nevylézá a je jen zalezlý a když mu dám jídlo, vůbec si nevšimne a stále je zalezlý a tak proto, když mu dávám jídlo ho umyji vlažnou vodou a on vyleze a nají se a zase zaleze. Je to normální?
  Děkuji, Adam.

 14. Aglaria says:

  Dobrý den, ráda bych Vás poprosila o radu. Můj šnek je poslední cca dva týdny téměř stále (až na výjimky) zalezlý hluboko v ulitě a občas z něj vytéká zapáchající „sliz“. Měla jsem tím pádem podezření na parazity, tudíž jsem vyčistila a vydesinfikovala box a vyměnila podestýlku a šneka jsem umyla ve vlažné vodě i heřmánkovém čaji. Protože se nic nezměnilo, následující den jsem ho umyla znovu, nicméně šnek je pořád hluboce zalezlý a každý den při mytí z něj vymývám zapáchající „sliz“. Můžete mi prosím doporučit, co bych víc pro něj mohla udělat a co jiného než paraziti by ho mohlo trápit? Děkuji Vám.

 15. Lucika says:

  Ahoj všem 🙂

  Za pár dní budu mít poprvé dvě oblovky, zatím nevím přesně který druh, ale každopádně bych potřebovala poradit s velikostí terária, aby se nemačkaly. Jaké byste doporučili?

  Děkuji 🙂

 16. makybara says:

  Dobry den, chtěla bych se na něco zeptat. Za jak dlouho reticulata naklade vajíčka? (myslim jak dlouho od páření)
  protože moji šneci se predevčírem pářili a ted mají v ulitě takovy ,,bílí váček,, nebo co to je a jak jsem nekde cetla tak to jsou pry vajíčka ale to nevim na 100 procent tak se chci zeptat dekuji za odpověď

 17. Jelenec says:

  Dobrý den potřebuji pomoct s mím šnekem poslední dobou vůbec nejí a je skoro pořád zalezlý v uliťe občas vyleze na sklo a pak z něj okamžitě spadne dneska jsem ho kontroloval a musel jsem ho vzbudit jestli je vůbec na živu (celý den totiž nevylezl). Možná má nějaké parazity nebo něco takové prosím poraďte spoléhám se na vás děkuji.😟😔

 18. stanik says:

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat, mám achatiny od konce jarních prázdnin a každý týden je přeměřuju. Zapisuju si to i co jedí, jestli jim to chutná a jak jsou aktuvní. Při tomhle všem si nemůžu nevšimnout, že moji tři soutozenci jsou naprosto odlišní, ze začátku ten nejmenší je teď největší a opačně. Jeden je velmi málo aktivní, na ruce vyleze taky jako poslední a zahrabává se nejhlouběji, prostřední jen tak 2 cm hluboko a ten největší si zaleze jen tak do půl těla nebo podle jídla třeba pid salát. Můzete mi poradit? Je to geny nebo parazity? A popřípadě jak prověst koupel, abych mu neuškodila, děkuju za odpověď.😁😁🙏

 19. jara says:

  tak ja radsi tim hermankem umyju vsechny

 20. jara says:

  dobry den chci se zeptat muj šnek ma kousek tvrdou kuzi a kdyz mu tu kuzi zmacknete tak mu tak je takova tvarovna poradte mi prosim dekuju

 21. Katrinhood says:

  Dobrý den chtěla jsem se zeptat jestli můžu dát oblovky ven když je hezké počasí?

 22. Maia says:

  Dobrý den,

  ráda bych začala s chovem Oblovky žravé (sestře se přemnožily).
  Mohu je mít v teráriu o rozměru 30 x 30 x 30 cm , nebo je pro ně potřeba více prostoru?

  Děkuji

 23. Jelenec says:

  Dobrý den chtěl bych se zeptat jestli šneci můžou jíst řepu.

 24. Dana says:

  Dobrý den naše Oblovka už třetí den visí… Doslova je na stropě tera a ulita ji visí dolů jen se přemisťuje sem a tam … Mám ji třetí rok a tohle nikdy nedělala substrát a podmínky má také stále stejné a nikde jsem nic o tomhle nenašla … Poradíte proč?

 25. sygnet says:

  Ahoj. Náš šnekoun přestal jíst. Dokonce i oblíbená okurka zůstává netknutá. Trvá to asi cca měsíc. Jinak leze, nezavíčkoval se. Co s tím? Měli jsme dva, ale jednomu se udělal veliký váček, který prasknul, vytekla z něj voda a zemřel. Také nevím, co to bylo 😔

 26. Jelenec says:

  Dobrý den moje Achatina je zavíčkovaná na zimu mám ji probudit nebo jí mám nechat ať se probudí? A když ano tak jak děkuji

  • Dobrý večer. Ony se nevíčkují na zimu, ale když mají nevhodné podmínky, takže málo teplo či vlhko. Pokud se mi toto stane a vím, že větší teplo či vlhko už neudělám, budím je až na jaře. Ale je to riziko, čím mladší achatina je, tím větší pravděpodobnost že se neprobudí. Budí se pod vlažnou tekoucí vodou. Když ji vzvudíte teď a nebude mít stále dostatečné podmínky, opět usne.

 27. makybara says:

  dobrý den chtěla bych se zeptat na jednu věc chci si pořídit dalšího šneka Achatinu Nigeriu ale slyšela jsme ze požírá reticulaty(ptám se proto že ji budu mit mezi reticulatama tak právě nevím) je to pravda

 28. mmarket says:

  Dobrý den omlouvám se že zase otravuji ale mam další dvě otazky
  1. Mám doma zahrádku a mam tam strasne moc cuket. tak jsem si rekla že bych to mohla dt snekum abch e toho zbavila ale nevím jestli to mohou jíst
  2. kupovala jsem šneka pres LANDSNAILS.org. a kamaradka má za ani ne měsíc narozeniny a chce achatinu chanu akorát už je na tom eshopu vyprodana. Takže bych se chtěla zepat jestli nevíte o nějakym dalším eshopu

 29. mmarket says:

  Dobry den mam trochu více otázek tak doufám že mi pomužete.
  1. Na internete jsem četla že muže achatina brambory. Ale nevím jak udelane jestli syrové nebo uvařené
  2.Dostala jsem od kamarada asi tak cca pred rokem a pul tři šneky dva i umrelu a zbyl mi jenom jeden tak jsem mu pořídila kamarada(stejny druh)(reticulata) a pak jsem jim ještě koupila albina takže tam jsou tři. Chtela bych si ale pořídit ješte dva ale nechi za to uz utracet penize když se muzou rozmnožit. Akorat se jim nejak nechce jak je mam přimět k tomu aby se spářili??
  3.je pravda že jeden šnek muže snimst druheho??
  4.chci pořídit šnekum teplomer ale nevím jaký muze byt normalní rtutoví? Nebo musí byt nějaky speciální??
  5. A ještě bych chtela snekum pořídit topitko ale nekde jsem viděla že se o topný kamen mužou spalit tak nevím co jim mam poridit
  6. mužu jim dat piškot??

  • Dobrý večer,
   1. brambory bych nedávala, pokud jim je dát musíte, tak vařené, 2. oblovky se rozmnoží, pokud budou mít dostatek prostoru, půdy, vlhkosti, tepla a krmení, 3. nevěřím tomu, že by se šneci požrali navzájem, nikdy jsem to neviděla a myslím si, že je to ani nenapadne, mohou však požírat vajíčka, 4. teploměr kupte speciálně určený do terária, 5. kupte jim topné desky, které se vkládají nebo lepí pod terárium nebo na jeho strany, 6. piškot ne.

 30. Ivana says:

  Dobrý den, na zahrádce se nám objevila Oblovka, bude pro ni lepší, když ji vezmeme domů? Už máme doma dva hlemýždě, můžeme ji ubytovat ve stejné nádobě, jestli spolu budou stejně přezimovávat? Nebo potřebuje jiné podmínky a svou ubikaci? Děkuji

Napsat komentář